Het lot der volken staat op 't spel Duitsche telefoon verbindingen verbroken De Duitsche propaganda ^ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Radio-rede van Daladier HET DUISTERE PACT BERLIJN MOSKOU. De Fransche minister-president Dala dier heeft hedenavond een radiorede uit gesproken, waarin hij het volgende zei: „Ik heb mij hedenavond eenige oogen- Ibiikken tot u willen richten omdat het in de moeilijke uren die wij beleven noodig is, dat het hoofd van de regeering der re publiek in voortdurend contact blijft met het Fransche volk. Gij volgt, het is mij bekend, met gespannen aandacht ons op treden voor het heil van den vrede des vaderlands. Gij kent mij voldoende om te weten, dat ik om een oorlog te bezweren alles zou doen wat menschelijker wij ze mogelijk ge daan kan worden. Ik zal niet ophouden een beroep te doen op de rede van alle volkeren en ik geloof, v/anneer ieder ver antwoordelijk staatsman oprecht den vre de wil, alle problemen geregeld kunnen worden door vrije en loyale onderhande lingen. Maar waarom dreigt de kwestie- Dantzig heden bijvoorbeeld een Euro- peeschen oorlog te ontketenen? Dat komt in de eerste plaats omdat zij, opgediend onder bedreiging met ge weld en reeds begeleid door uitgebrei dere eischen, de kwestie stelt van de vrijheid en het leven van Polen. Met de vrijheid en het leven van Polen, dat wil zeggen, met het leven en de vrijheid van 33 millioen menschelijke wezens is het lot der andere volkeren van Europa zelf op het spel gezet. Er is niemand onder u, die niet begrijpt dat wanneer door een gebrek aan helder inzicht of door lafheid wij het een na het ander al deze volkeren zouden laten om komen, dat dan, na ons woord te hebben verloochend, ons ideaal verraden, onze levensbelangen te hebben miskend, wij izonder eer, zonder vrienden, zonder steun zouden staan, wanneer weldra deze onder neming tot overheersching van Europa zich plotseling tegen ons vaderland zou ikeeren. Laten wij hieraan toevoegen dat deze onvermijdelijke stormloop tegen Frankrijk dan zou beschikken over nog aanzienlij ker hulpbronnen en nog uitgebreider mid delen dan die, welke heden het land zou den kunnen bedreigen. Om een vredesfront te vormen tegen al le pogingen tot agressie hebben we met andere landen verplichtingen aangegaan, met alle landen, die een gelijke verplich ting als wij wilden aanvaarden in denzelf den geest van menschelijke solidariteit. Het Moskou-pact. Met dit doel hebben wij o.m. met Rus land, in overeenstemming met Engeland, politieke en militaire besprekingen aan geknoopt. Wij hebben alles in het werk gesteld om ze tot een succes te maken en wij dachten, dat zij tot een gelukkig einde zouden komen, toen Rusland, plotseling zijn politiek en zijn leer omverwerpende, met Duitschland een pact onderteekende, dat het in staat stelde zich te onttrekken ean de verplichtingen,, die de politiek 'welke het steeds openlijk had uitgespro ken, oplegde. De duistere omstandigheden waaronder over het pact is onderhandeld, het uur waarop het werd gepubliceerd, de bewoor dingen van zijn artikelen toonên duidelijk dat het de kansen verhoogt van een agres sie op de vrienden van Frankrijk en op Frankrijk zelve. Echter hebben alle mo gendheden reeds haar stem doen hooren tegen de ontketening van geweld, er wer den reeds in grooten getale pogingen on dernomen en reeds werd een begin ge maakt met verwezenlijking van pogingen tot behoud van den vrede. Het Opperhoofd der Kerk heeft een beroep gericht tot de wereld op die hooge gevoelens van mensch- lievendheid en broederschap, die alle menschen moeten vereenigen. Roosevelt heeft edelmoedig en dapper het initiatief genomen om de naties uit te noodigen hun geschillen te onderwerpen aan een prac- tisch onderzoek en aan een rechtvaardige en belanglooze arbitrage. De Koning der Belgen, de souverein van het land, welks martelaarschap tijdens den oorlog ons nog voor den geest staat, heeft zich in be- woordigen, die het hart van alle menschen entroeren, gericht tot de redelijkheid van alle verantwoordelijke mannen. Op al deze oproepen en pogingen heeft Frankrijk reeds geantwoord. Het heeft onmiddellijk geantwoord en heeft hun zijn algeheele adhaesie en vurige goedkeuidng gegeven, zal die geven en herhaalt dit. FRANSCHE COMMUNISTEN IN DE KNEL. Socialisten keeren zich van de communisten af. In antwoord op een mededeeling van de communistische parlementsfractie heeft de socialistische fractie, die gistermiddag onder voorzitterschap van Blum verga derd heeft, de meening uitgesproken, dat de onderteekening van het Duitsch-Rus- sische pact en de houding, die de commu nistische partij ten aanzien hiervan heeft aangenomen, het haar onmogelijk maken, een gemeenschappelijk optreden met de communistische partij te overwegen. MAATREGELEN DER FRANSCHE REGEERING. Vandaag zal in de staaticourant een decreet verschijnen, waarin de Fransche regeering gemachtigd wordt publicaties, welke gevaaiiijk worden geacht voor het belang van het land en de openbare orde, kan verbieden. De Fransche minster van financiën her innert er aan, dat hij in geen geval voor nemens is maatregelen te nemen tot een moratorium of tot een beperking van het terugnemen van de bank-deposito's of spaargelden. .STORING" ZEGT BERLIJN In verschillende landen, en ook in Ne derland, werd gisteravond vastgesteld, dat het niet mogelijk was telefonische en. te lex-verbindingen met Duitschland te ver krijgen. Een telegram van United Press uit Ber lijn meldde, dat reeds om 7 uur gister avond het niet meer mogelijk was tele foonverbindingen te verkrijgen. De tele fooncentrale weigerde aanvragen aan te nemen voor Londen, Parijs, Amsterdam, Moskou, Boekarest, Reval, Boedapest en Praag. Met Kopenhagen en Zurich was toen nog een telex-verbinding mogelijk. Om 9.45 waren de telefoonverbindingen met alle Europeesche. hoofdsteden verbro ken. Te Londen was om 10 uur gister avond geen enkele verbinding met Duitsch land meer mogelijk. Ook tusschen Polen en Duitschland moet het telefoon- en tele- graafverkeer verbroken zijn, aangezien Polen tot Moskou het verzoek gericht heeft voor doorverbindingen te zorgen. De Nederlandsche telefonisten konden wel hun Duitsche collega's bereiken, doch verbindingen kwamen niet tot stand, waarbij als reden opgegeven werd, dat er storing was, of dat er geen gehoor ge geven werd. Dat gold o.a. voor Berlijn, Praag en Dusseldorp. Omtrent de eigenlijke oorzaak hiervan konden geen inlichtingen verkregen wór den. Laat op den avond werd alleen ge zegd, dat wegens „storing" geen verbin ding met Duitschland tot stand gebracht koii worden. In dit verband doet wel eigenaardig aan de tegenspraak van de zijde der Engel- sche posterijen, welke gisteravond offi cieel verklaarde, dat het telefoonverkeer tusschen Engeland en Duitschland in geen enkel opzicht gestoord was. DEUTSCHE LUFTHANSA STAAKT DIENSTEN OP HET BUITENLAND De Deutsche Lufthansa heeft sedert gis termiddag het luchtverkeer op al haar bui- tenlandsche trajecten stopgezet. Molotof onderteekent het verdrag namens Rusland. Links von Ribbentrop, in het midden Hilger. De autoriteiten bij de onderteekening van het Duitsch-Russische verdrag. V.l.n.r. von Ribbentrop, Gauss, Stalin, Hilger en Molotof. Stelt Polen als aanvallers voor GRENSINCIDENTEN BIJ DE VLEET. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt om trent den inhoud van de Duitsche ochtend bladen, dat deze verschijnen met grooie opschriften zooals „Misdadige provocaties der Polen", „De Polen in aanvalspositie' enz. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: „Uit de nuchtere opsomming van Pool- sche provocaties binnen enkele uren schreeuwt de Poolsche aanvalswil, die zich niet meer tevreden stelt met ontzaglijke provocaties, maar die gaat tot openlijke oorlogshandelingen. Immers voor de her haalde vuurovervallen op Duitsche vlieg tuigen, voor den systematischen opmarsch der Poolsche troepen naar de vertrekstel- lingen voor het offensief tegen Duitsch land, bestaat er geen zachter woord. Wat Polerr doet, is amokloopen tegen den vre de, tegen Europa". De „Voelkische Beobachter" gaat in op de uitlating van Chamberlain, volgens welke de Duitsche terreurberichten zoo lijken op die van verleden jaar in de Tsjecho-Slowaaksche crisis. Het blad schrijft, dat deze gelijkenis er door ont staat, dat in beide gevallen de slechtste elementen dier beide volkeren door de Britsche politiek van beloften tot gelijk soortige schanddaden zijn verleid. Het aantal door de Duitsche pers ge melde grensincidenten is zoo groot, dat het ondoenlijk is, ze alle weer te geven. De Poolsche pers heeft geen kolommen genoeg al die verhalen tegen te spreken. Enkele van de voornaamste berichten zullen wij summier mededeelen. Volgens de „Angriff" zouden in een kamp van het Poolsche leger bij Lodz Duitsche en Oekrainsche soldaten, die bij het Poolsche leger zijn ingelijfd, aan het muiten zijn geslagen. Zij weigerden voor de Polen te vechten. Poolsche gendarmes zonderden de muiters af van de Poolsche soldaten en beschoten hen met mitrailleurs, waardoor 24 Duit- schers en Oekrainers werden gedood. Het bericht omtrent een bloedbad in Bielitz wordt door de Poolsche pers als volkomen valsch en uit den duim gezogen gebrandmerkt. De „Voelkischer Beobachter" meldt in een speciale editie, dat een vliegtuig, dat van het juristencongres te Dantzig terugkeerde, door Poolsche luchtafweer- batterijen onder vuur is genomen. De Po len zeggen, dat het boven verboden ge bied vloog. Militaire voorbereidingen. De militaire voorbereidingen in Polen, aldus het D.N.B., hebben in het gebied van Olsa haar hoogtepunt bereikt. Tegen over Moravisch Ostrawa en Kitkowitz is een sterke troepenconcentratie vastgesteld, zoodat men ook moet rekenen op een Poolsche coup tegen het belangrijke Duit sche industriegebied. Poolsche soldaten overschrijden reeds in volledige uitrusting de grens. Acht hun ner zijn door de Duitsche grensautoritei- ten ontwapend en geïnterneerd. Oost-Silezië gelijkt op een legerkamp; men heeft in het grensgebied de geheele burgerbevolking met geweld verwijderd. Polen doen dienst als „hulp-agenten". HALS OVER KOP NAAR HUIS. Omvangrijke regelingen zijn getroffen om de Amerikaansche onderdanen uit Europa te evacueeren in geval van oor log, aldus luidt een mededeeling van het Amerikaansche staatsdepartement. Alle te Gibraltar vertoevende Italianen met uitzondering van den Italiaanschen consul en het consulaatspersoneel hebben het verzoek ontvangen de garnizoensplaats te verlaten. De vreemdelingen, die in Duitschland wonen of hier op doorreis waren, vertrek ken steeds meer. De treinen in Westelijke richting zijn meer dan vol en de plaatsen in de vliegtuigen zijn tot Zondag a.s. uit verkocht. Op het Britsche consulaat te Berlijn melden zich talloozen, die om een visum komen vragen. De leden der bemanning van het Duit sche mailschip „Windhuk", dat thans in het dok te Kaapstad ligt, hebben bevel gekregen om zich om half één aan boord te begeven en zich gereed te houden Za terdagmiddag naar Europa te vertrekken. De Duitsche ambassade te Londen heeft allen Duitschers den raad gegeven Enge land terstond of zoo spoedig mogelijk te verlaten. Alle Duitsche journalisten te Londen zijn eveneens teruggeroepen en keeren naar hun vaderland terug. Nu de Engelsche regeering haar han delsvloot instructie heeft gegeven om in Engelsche havens te blijven, resp. daar heen terug te keeren, heeft de Duitsche regeering de koopvaardij bevel gegeven eveneens in de Duitsche havens te blijven of daarheen terug te keeren. Met wie gaat Duitsch land samenwerken? Enkele figuren uit het Sovjet-rijk. Het nationaal-socialistische Duitsch land heeft in de pers duidelijk tot uiting gebracht, dat het non-agres siepact eigenlijk het voorspel is van een nauwe samenwerking met Sovjet Rusland. Er zal op de eerste plaats een levendige ruilhandel ontstaan tusschen Berlijn en Moskou, en aan de hand van Duitsche gegevens is het niet oninteressant te vernemen, met wie Düitschland onderhandelen gaat. De volgende gegevens zijn ontleend aan het vooraanstaande nationaal-socialistische tijdschrift „Volk und Reich", nr. 10: Lazarus Kaganovitch, plaatsvervanger van Stalin, schoonvader van Stalin, Jood. A. A. Slutzkij, leider buitenlandsche af- deeling der Ogpoe. Jood. Abraham Schanin, leider der transport- afdeeling der Ogpoe, Jood. De leiding van de Russische binnenland- sche politiek bevindt zich voor 95 procent in handen van de Joden, waaronder: Israël Weizer, volkscommissaris van binnenlandsche handel, Jood. M. Lewensohn, plaatsvervanger van den volkscommissaris van Binnenlandsche handel, Jood. Lazarus Gordon, leider van de Indus- trie-waren-handel in district Moskou, Jood. Nachman Gurewitsch, Volkscommissa ris binnenlandsche handel van VJit-Rus- land, Jood. Mozes Kremin, directeur van Witrussi- sche levensmiddelenhandel, Jood. Esim Smorgonskij, directeur van de binnenlandsche handelsvertegenwoordiging van Baku. Nahum Schinkarewskij, directeur van de staatshandel van koloniale waren, Jood. Meier Epstein, leider van de binnen landsche handelsafdeeling van Moskou, Jood. Ruchimowitsch, plaatsvervanger van den volkscommissaris van zwarte industrie. Jood. A. Gurewitsch, algemeen leider der me taalindustrie, Jood. E. Galperin, hoofdingenieur der stok- stoffen-industrie, Jood. M. Bierenzweig, leider van de buiten landsche afdeeling van Volkscommissa riaat van zware industrie, Jood. S. Rosenojer, leider van de aardolie trust en gasfabrieken in Grosnyj, Jood. A. Frankel, technisch directeur van het alluminiumkombinaat van Dnjeprope- trowsk. In de Russische bewapeningsindustrie is volgens Duitsche opgaven de leiding voor 95 tot 98 procent in handen van Jood- sche directeuren. Het volkscommissaris (ministerie) van Voedingswezen is voor 96 procent in han den van Joden. Hieronder bevinden zich: Belenkij, plaatsvervangend Volkscommis saris van dit laatste ministerie, Jood. Hirsch Duker, leider der financieele af deeling, Jood. De leiders van de afdeelingen Vleesch- industrie, Boterindustrie, Melkindustrie, Margarine-industrie, Jeneverindustrie, Mar- caroni-industrie, van de Oekrainische con- serventrust enz. zijn allen Joden. Het Duitsche blad „Volk und Reich" merkt op, dat in de legerleiding minder Joden zijn aan te wijzen, omdat de Joden niet graag soldaat zijn en geen strategi sche talenten bezitten. Er zijn slechts twee Joodsche generaals in Rusland, maar de Sovjetregeering heeft ervoor gezorgd, dat eventueele nationalistische instincten in het Roode leger scherp worden bespion- neerd door Joden. Hiervoor werd de zoogenaamde Politieke afdeeling van het Roode Arbeiders- en boerenleger opgericht, dat een zuiver Joodsch instrument is. Iedere bevelhebber heeft een Joodsche spion naast zich staan. Aan het hoofd van de politieke controle in het leger staat Jankei Gamariik uit Kiew, Jood. Ook de volgende vooraanstaande per soonlijkheden zijn Joden: de leider van de oorlogs-economische Academie, de leider van de afdeeling voor buitenlandsche be trekkingen in het Volkscommissariaat van Landsverdediging, de leider der chemische afdeeling van het Roode Leger, de leider der financieele afdeeling van het Roode Le ger, de hoofdredacteur van het militaire dagblad „Krasnaja Swesda", de leider van de politieke afdeeling van de luchtmacht, de politieke attaché van de chef der Balti- sche vloot, de politieke attaché van den Commandant van het Transkaukasische mi litaire district, de politieke attaché van den Commandant van het Noordkaukasische militaire district, de politieke attaché van den Commandant van het Leger in het Verre Oosten. Ook in de buitenlandsche relaties nemen de Joden de eerste plaats in. In het raadgevend comité van het Volks commissariaat van Buitenlandsche Handel, dat in Mei 1936 werd opgericht, hebben 34 Joden zitting, waaronder zich dc volgende personaliteiten bevinden: Rosenholz, volkscommissaris van Bui tenlandsche Handel, Jood. Mozes Briskin. handelsvertegönwoordiger van Sovjet-Rusland in Finland, Jood. Jacob Gendin, leider van de importaf- deeling van het Volkscommissariaat van Buitenlandsche handel, Jood. R. Kraewski, leider van de afdeeling hout-uitvoer, Jood. M. Lewin, leider van de afdeeling voor handelsvertegenwoordigingen bij het Volkscommissariaat van Buitenlandsche Handel, Jood. Ook de handelsvertegenwoordigers in Zweden en Lithauen zijn Joden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5