Is de teerling reeds geworpen? De beslissing nadert. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN iïauó SÜuó maant tot üezinmn^ 3iit£e* (leeft vannacht met zifa ntedeuteihevó yecanfeieetd Geruchten van oorlogsvoorbereiding De spanning aan de Poolsche grenzen Nederlands onzijdigheid onbeperkt VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 30ste Jaargang No. 9422 9e CcicbclveSou^cmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag Z Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uil vier bladen. Spanning gestegen tot toppunt De oorlogstoestand spitst zich voortdu rend toe en de spanning in de Europee- sche hoofdsteden stijgt tot het toppunt. Na de terugkeer van von Ribbentrop heeft Hitier gisteravond te Berlijn met zijn voornaamste medewerkers geconfereerd en men is er te Berlijn van overtuigd, dat in deze conferentie beslissende besluiten zijn genomen. De Duitsche berichtgeving gewaagt van een oprukken der Poolsche troepen naar de Vrije Stad, zoodat Dantzig reeds aan drie zijden zou zijn ingesloten door op oorlogssterkte gebrachte Poolsche divisies. Ofschoon de Polen ontkennen, dat zij daarmede een aanval op de stad op het oog hebben, zien de Duitschers daarin het bewijs, dat de Polen Dantzig met geweld willen nemen. Het D.N.B. maakt verder nog melding van koortsachtig uitgevoerde verdedigings werken in Poolsch Opper-rSilezië, dat zich reeds in oorlogstoestand zou bevinden. Ieder oogenblik kan Berlijn, onder voor wendsel, dat de Polen Dantzig aanvallen, het sein geven, dat het Duitsche leger de aangevallen volksgenooten in Dantzig moet bevrijden. Onder den titel: „De maat is vol", schrijft de „Voelkische Beobacher": „De vredesliefde en het geduld van het Duit sche volk zijn zeer ernstig op de proef ge steld in deze weken van ononderbroken Poolsche terreur. De bedreiging van Dant zig door een Poolschen coup zal door ons niet worden geduld. Warschau nóch Londen kunnen zich ook maar aan den geringsten twijfel overgeven dat het Duitsche volk om den wil des vredes een dergelijke mis daad zal nemen". Aan de andere zijde staat Engeland vastbesloten, om de Polen niet in den steek te laten. Chamberlain heeft de vast beradenheid der regeering gistermiddag opnieuw tot uitdrukking gebracht en het geheele parlement heeft zich eensgezind achter de regeering geplaatst. Er heerscht echter in Engeland geen oorlogsgeest, geen geestdrift om ten stri de te trekken. Integendeel hoopt de Brit- sche pers, dat bij Hitier tijdens zijn nach telijke conferentie in de kanselarij- té Berlijn met von Ribbentrop, Goering en de' militaire leiders het verstand zal heb ben overheerscht. De „Daily Mail" zegt, dat de angstige aandacht der wereld thans gericht is op één man, op wien de verschrikkelijke verant woordelijkheid rust, te beslissen over oor lóg of vrede in Europa. Wij hebben ons best gedaan den vrede te bewaren en zijn thans gereed, wat ook moge komen. Tot het laatst aan toe, aldus de „News Chro nicle", laten wij den weg tot den vrede open. Het ontbreekt niet aan ernstige en drin gende vermaningen om den vrede toch te bewaren. Z. H. de Paus heeft gisteren een ont roerende radiorede gehouden, waarin hy met kracht opkwam voor een rechtvaar digheid gebaseerd op de kracht van de rede, terwijl president Roosevelt bood schappen heeft gezonden aan het adres van koning Victor Emmanuel, Hitler en Moscicki, den Poolschen president. Uit Washington wordt vernomen, dat vóór de boodschap aan den koning van Italië werd overhandigd, deze eerst gele zen werd door Mussolini, hetgeen den al- gemeenen indruk bevestigt aldus Wash ington t— dat Roosevelt zich eerst tot Itar lië heeft gewend, omdat hij meent in dat land den wil te hebben opgemerkt, geen avontuur te trotseeren en dat hij hoopte in den persoon van den koning en in dé Italiaansche regeering een bemiddelaar te vinden. Blijkens een onthulling van Gayda in de „Giornale d'Italia" moeten wij in Musr sólini den uitvinder zien van het Duitsch Russische pact. Mussolini bracht dit te berde, toen Goering in April een bezoek bracht aan Rome. In de Italiaansche pers wordt thans óp- nieuw gezinspeeld op een „vèrrassing", welke den vrede zóu kunnen redden. Be doelt men daarmee soms de mogelijkheid van een DuitschTurksch verdrag, dat naar men vermoedt von Papen is komen aanbieden? Of houdt men weer een „deus ex ma china" in petto, een onverwachte verschij ning, die den vrede redden zal als de si tuatie hopeloos schijnt? Zoolang er leven is. is er hoop en zoo lang er nog niets onherstelbaars is ge- beurd, is er geen reden tot wanhoop. RECHTVAARDIGHEID DOOR DE KRACHT DER REDE Vrede geen hinderpaal voor eervol succes Gisteravond te tien minuten voor half acht Nederlandschen zomertijd heeft Z.H. de Paus uit Zijn werkkamer in Castel Gandolfo een ontroerende toespraak tot de geheele wereld gehouden, waarin Hij aanspoorde den vrede te bewaren. De Heilige Vader sprak in het Italiaansch, met vaste stem. Hij zeide, dat Hij Zich op dit ernstige uur richtte tot de wereld met het geestelijk gezag, dat Hem door God is geschonken om de geesten terug te bren gen op den weg van rechtvaardigheid en vrede. In de stem van Z.H. den Paus hoort de wereld de stem van Christus, op Wien allen hun vertrouwen stellen. Op het oogenblik waarop, ondanks de herhaalde aansporin gen, de vrees voor een internationaal con flict steeds nijpender wordt, op het oogenblik, waarop de spanning der geesten steeds meer wijst op een terugkeer van het verschrikkelijk onweer van een oorlog, richt Z.H. de Paus Zich opnieuw met een nieuwen, vaderlijken en vurigen oproep tot de staatshoofden en volkeren, opdat de staatshoofden zoeken naar een oplossing van de huidige moeilijkheden met vreed zame middelen en opdat de volkeren streven naar het aanmoedigen van deze vredespogingen. De rechtvaardigheid moet haar weg vinden door de kracht der rede en niet door kracht van wapenen. Het gevaar is zeer ernstig, doch nog is het tijd: nog is niets verloren, terwijl door oorlog alles verloren kan gaan. Dat de menschen en de mogendheden zich afkeeren van het elkaar niet begrij pen en dat zij opnieuw gaan onderhande len met goeden wil en met eerbiediging van hfet wederzijdsche recht, en zij zullen bemerken, dat vreedzame onderhandelin gen nooit een hinderpaal zijn voor een eervol succes. Indien de stem der harts tochten plaats maakt voor de stem van het verstand, zal het bloed van broeders wor den gespaard en zal het vaderland worden bewaard voor ondergang. De H. Vader verklaarde vervolgens te hopen, dat de machtigen naar Hem zullen luisteren, indien zij niet willen, dat hun macht geen vernieling, doch een weldadige bescherming voor het volk worde en een rust in orde en arbeid. Z.H. de Paus smeekt hun dit in naam van Christus. Ten slotte zeide Hij: „Ik bid tot God, opdat Hij Zijn zegen moge doen neerdalen op deze verstoorde wereld en den dageraad van een betere toekomst moge doen op gaan. In de verwachting hiervan en in deze hoop geef Ik ten slotte aan de wereld Mijn vaderlijken zegen." Koning Victor Emmanuel heelt den ambassadeur der Vereenigde Staten verzocht, zijn hartelljken dank te willen overbrengen aan presi dent Roosevelt voor diens boodschap. (Men zie elders in dit blad). Hij heeft verklaard, deze aan de Italiaansche regeering te zullen voorleggen. - Von Ribbentrop is gisteren via Koningsbergen naar Berlijn gevlogen. Onmiddellijk na zijn aankomst te Berlijn, heelt von Ribbentrop zich naar de rijkskanselarij begeven voor ontmoeting met Hitier, die inmid dels uit Berchiesgaden te Berlijn was aangekomen. Om 19 uur gisteravond begal Hiiler zich in conierenlie met zijn voor naamste medewerkers, o.m. Goering en von Ribbentrop. Men meende te weien, dat de militaire chefs aan deze conierenlie deelnamen. De conferentie was te middernacht geëindigd. De overheerschende meening was. dal de Dultsehe beslissing ten aanzien van Polen reeds is genomen en wellicht zelis op het punt staal ten uitvoer te worden gelegd. Hedenochtend is het Duitsche oorlogsschip, „de Schleswlg Holsteln". in de haven van Dantzig aangekomen. Een groote menigte bevond Zich aan de haven. Inmiddels schijnt het Valicaan zijn vredespogingen voort te zetten- Gemeld wordt althans, dat de Fransche en Poolsche ambassadeurs en de Brlfsche zaakgelastigde gisteravond een bezoek hebben ge bracht aan den kardinaal-staatssecretaris op het Vaticaan. BERICHTEN OVER OPRUKKENDE POOLSCHE TROEPEN. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Dantzig, dat de stad door een gemengde Poolsche divisie in het Zuiden en Westen is ingesloten. Tot deze divisie behooren het 52ste re giment infanterie uit Llotow, het 55ste re giment infanterie uit Lissa, en het 65ste regiment infanterie en het 16de regiment artillerie uit Graudenz. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt hier aan toe, dat door het samentrekken van een divisie op oorlogssterkte in de onmid dellijke nabijheid van de grens van Dant- zag het gevaar is ontstaan voor een onmid- dellijken onverhoedschen aanval op de Vrije Stad. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht ver der, dat te Gdynia alle mannen, die in staat zijn wapenen te dragen, zijn opgeroe pen. Ook moesten alle Polen, die in Dant zig wérken en te Gdynia wonen, naar Gdynia terugkeeren. Verder hebben de militaire autoriteiten te Gdynia alle motor voertuigen gerequireerd. Oost Opper-Silezië bevindt zich in een oorlogstoestand. De militaire autoriteiten hebben alle scholen en vergaderlokalen gerequireerd. De grensplaatsen zijn vol soldatén, alle auto's, vrachtauto's en mo torfietsen zijn opgevorderd en vrouwen en kinderen zijn aan het werk gezet bij de verdedigingswerken. Het Poolsche Telegraaf Agentschap verklaart, dat het bericht van Duitsche zijde, dat insinueert, dat Polen een aanval op Dantzig zou willen doen, geheel bezijden de waarheid is en blijk baar bestemd is om de nationaal-socia- listische leiders in Dantzig een nieuwe aanleiding te geven voor provocaties. DE GEMOEDSSTEMMING DER DANTZIGERS. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat de spanning te Dantzig van uur tot uur toeneemt. Toch ziet men met vertrouwen de toekomst tegemoet. De benoeming van Forster tot staats hoofd van Dantzig beteekent, dat hij in het vervolg kan onderhandelen met andere staatshoofden en niet langer alleen een partijleider is. Hij zou thans bijvoorbeeld Hitier kunnen vragen, Dantzig onder zijn bescherming je nemen. In buitenlandsche kringen is men van oordeel, dat deze nieuwe toestand een ont wikkeling mogelijk maakt, volgens welke Dantzig langs grondwettelijke lijnen tot Duitschland zal kunnen terugkeeren. Bezoek van den kruiser „Koenigcberg" gaat niet door. Naar thans bevestigd wordt, gaat het bezoek van den kruiser „Koenigéberg", die vandaag te Dantzig had moeten aanko men, niet door en zal in plaats van ge noemden kruiser het Duitsche schoolschip „Schleswig-Holstein" komen. Britsche consul-generaal nog in de Vrije Stad. De Britsche consul-generaal te Dantzig, Shepherd, ontkent, dat hij Dantzig zou hebben verlaten. VOORZORGSMAATREGELEN. In België. De Belgische minister van landsverde diging heeft medegedeeld, dat de officie ren en minderen* die met bijzonder ver lof waren, naar hun legeronderdeelen zijn teruggeroepen. In Frankrijk. Het Fransche minister-presidium be richt, dat aan de leiders van bedrijven, welke voor de landsverdediging werken of- grondstoffen en materiaal leveren aan deze bedrijven, is verzocht met spoed hun 'personeel, dat met verlof is terug te roe pen en geen nieuw verlof te verleènen. Het Fransche staatsblad bevat vandaag een verordening, waarbij alle fabrieken, die voor de landsverdediging werken, ge requireerd worden. Britsche vaarwaters versperd. De Britsche radio heeft ter kennis van de scheepvaart gebracht, dat nabij de kust van Cornwall versperringen zijn gelegd door middel van tot zinken gebrachte schepen. Alle schepen moeten tusschen deze versperringen, welke van de regle mentaire kenteekens zijn voorzien, door varen. Aan de Schotsche kust, nabij Scapa Flow, zal scheepvaart van nu af onmoge lijk zijn. Verscheidene ladingen anthraciet uit Wales, die voor Duitschland geladen wa ren of zouden worden, zijn gisteren opge houden. Verlading naar Italië wordt ech ter nog steeds toegestaan. Men wijst er in verband op, dat in de havens van Wales geen enkel Duitsch schip meer ligt. Italiaansche schepen varen niet uit. Naar vernomen wordt, zullen de Italiaan sche mailstoomers „Conté di Savoia" en „Augustus", die dezer dagen naar Amerika zouden vertrekken, niet vertrekken. Als reden hiervoor wordt „machineschade"' op gegeven. Luchtdoelartillerie tc Berlijn. Sedert gisterochtend trekken afdeelingen van de luchtdoelartilelrie door de straten van Berlijn om luchtdoelgeschut en mi trailleurs op te stellen op alle strategische punten, in het bijzonder op de daken van de groote gebouwen, welke de regeerings- wijk omringen. Duitsche troepenverplaatsingen langs de Belgische grens. De Duitsche vestingwerken langs de Bejgjsche grens zyn bezet. Van verschei dene grensplaatsen maakt men melding van een druk verkeer van vrachtauto's en vooral van artillerie. Gisternacht zijn tal rijke afdeelingen artillerie aangekomen in het gebied Petergensfeld bij Raeren. In dit gebied hebben de militaire autoriteiten requisites verricht. Reservisten, vooral van de artillerie, zijn opgeroepen. Nabij Sint Veith schijnt de toestand klam, even als in de omgeving van Burg Reuland. Uit Mandersfeld werd gemeld, dat met koortsachtige haast wordt gewerkt aan het voltoooien van de Siegfried-linie. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat in Duitschland de actieve troepen uit de grensversterkingen zijn teruggetrokken en vervangen door reservisten. DE MILITAIRE MISSIE TE MOSKOU. Vertrek plotseling uitgesteld. Men verwachtte gisteren, dat de Brit sche en Fransche militaire missie binnen 24 uur zouden vertrekken. Zonder verklaring hebben zij evenwel plotseling hun besluit om nog gisteravond uit Moskou te vertrekken, gewijzigd. Het eenige, dat de ambtenaren wilden zeggen was: „Het zou kunnen zijn, maar het zou ook niet kunnen zijn, dat de mis sies Vrijdag vertrekken". DE VLUCHT NAAR HUIS. Britsche en Amerikaansche toeristen in Rusland hebben van hun consulaat den raad ontvangen het land onmiddellijk te verlaten en via Scandinavië te reizen, al dus Duitschland en Polen mijdend. De Amerikaansche ambassadeurs te Londen en Parijs, hebben alle Amerikanen die geen dringende bezigheden hebben in Engeland en Frankrijk, aangeraden deze landen te verlaten en onmiddellijk naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Ook de Fransche regeering heeft den genen, wier aanwezigheid in Parijs niet onmisbaar is, den raad gegeven de hoofd stad te verlaten. Volgens geruchten, welke gisteravond in het Vaticaan de ronde deden zouden alle Apostolische Nuntii, die op het oogenblik met vacantie zijn, van de staatssecretaris order hebben gekregen, zoo noodig naar hun post terug te keeren. De laatste Engelsche journalist is gister avond uit Berlijn naar Kopenhagen ver trokken. Gisteravond heeft ook de laatste Duit sche journalist de Poolsche hoofdstad ver laten. Een ambtenaar van de Duitsche ambas sade te Londen heeft verklaard, dat de Duitsche regeering niet aan de in En geland wonende Duitschers heeft mede gedeeld, dat het noodig is, het land te ver laten. Er was, naar hij voorts zeide, geen sprake van, dat het personeel der ambas sade naar Duitschland moest terugkeeren De regeeringspersdienst deelt mede: Hier en daar zijn in de buitenlandsche pers meeningsuitingen opge nomen, die twijfel zouden kunnen doen ontstaan ten aanzien van den onwrikbaren wil van Nederland, om in voorkomend geval 's lands on zijdigheid, met name ook in de lucht, naar alle zijden, welke dan ook, te handhaven. Voor zulken twijfel bestaat niet de allergeringste grond. Met alle te zijnen dienste staande middelen zal Nederland zijn onzij digheid in een gewapend conflict, mocht het uitbreken, ook en met name in de lucht, onbeperkt en tegenover iedereen handhaven.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1