I Klokken - Horloges HET SCHAAKSPEL I 1 ut* I i i i M H WJÊÊ m "3t M m&m I: m ÉÉI y o m&m s. 11 t la i Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet 5 i i. 1 i i if 2 2# ÖC V ■1 v#i m IÉ j 1 P. J. van Kampenhout i Zonen „SDe bij nacfit DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. lfl Alle correspondentie deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. Met deze warme zomerdagen eens een paar lichtere partijtjes. In de eerste plaats een die gespeeld werd in de ontmoeting tusschen schakende Bad gasten en leden van de schaakcluJb Daniël Notéboom te Noord-wijk. Wit: P. Bedijn (Dan. Noteboom). Zwart: Mr. C. J. Goudsmit (Badgasten). 1. e2e4 e7e5 De tijd van de e-opening herleeft weer! 2. Pgl—f3 Pb8—c6 3. Lfl—c4 Pg8—f6 4. Bbl—c3 Lf8b4 Een andere mogelijkheid is 'hier Pxe4, Pxe4; dl7—d5 enz. 5. d2d3 d7d5 Te forsch gespeeld. Zwart wint weliswaar straks een pion, maar de witte stukken openen een hevige aanval, die zwart, te onontwikkeld zijnde, niet zal kunnen pa- reeren. 6. e4xd5 Pf6xd5 7. 0—0 Pd5xc3 6. ib2xc3 Lb4xc3 9. Pf3g5! B C D E F G H Natuurlijk veel sterker, dan het redden van den toren. Op Lxal zou nu volgen Lxf7, Ke7; La3, Kd7; Dg4 mat! 90—0 10. Ddlb-5! h7—h© Er is niets anders! 11. Pg5xf7! Tf8xf7 Op een zet met de dame volgt Pxh6 bijv. met aftrekschaak en een zee van narigheid. 12. Lc4xf7 Kg8—f8 Op Kh8 volgt Lclxh6 (met ziet weer eens welk een verzwakking zoo'n pionzet be- teekent!) en na gxh6 Dxh6 mat! Op Rh7 eerst Dg6 en dan weer Lxh6 enz. 13". Lel—a3 Pc6—b4 14. La3xlb4 Lc3xb4 Feitelijk is hiermee de partij gewonnen. Wit is de volle kwaliteit vóór. De zeer on gunstige stand van den zwarten koning maakt een snelle beslissing mogelijk. 15. Tal—bl Dd8e7 16. Lf7c4 Lb4c3 Er dreigde Txib4, Dxlb4; Df7 mat! 17. f2—f4! Dit inschakelen van de tweede toren is direct doodelijk. 17e5xf4 18. Tflxf4 Lc3—f6 19. Tf4e4ü Zeer sterk! Het veld e8 is niet te dekken meer. 19De7d7 20. Tbl—el Zwart gaf op. Een partij uit een stuk van .den Noord- wij'kschen voorvechter! Ruben Fine 'heeft het kampioenschap van Amerika 'behaald met een half punt boven Reshewsky. Een wel heel kort partijtje uit deze kam pioenschapswedstrijd is deze tusschen Wit: Feckar. Zwart: Fine. 1. e2e4 c7c5 2. Pgl—e2 Weer eens iets anders dan het gebruike lijke Pf3. 2e7—e6 3. g2—g3 d7d5 4. Lflg2 d5xe4 5. Lg2xe4 Pg8—f6 6. Pbl—c3 Pf6xe4 7. Pc3xe4 Pb8c6 3. c2c3?? Wit wilde toch tot het zoo noodige d2—d4 komen, maar het is ons een troost dat der gelijke sterke spelers ook zulke bokken schieten!! 8f7—f5 En wit geeft op! In de partij tusschen Landau en Flohr van het tournooi te Bournemouth '39 kwam het na den 28sten zet tot de volgende stelling: Flohr Landau. Op zeer fraaie wijze wist onze landgenoot nu de voor hem gunstige stelling tot winst te voeren. Er volgde: 29. Ld3h7! Een looperoffer, dat zwart niet aan mag nemen, wegens Txg7, Txg7; Txg7 met drei gend aftrekschaak en damewinst. 29. Pc6b4 30. Dc2—f5 g7—g6 105. Peter zit op 't strand van het vaste land boven op een mand en Myra staat naast hem. Ze weten niet waar het Zuiden is en wachten tot er iemand langs komt, om hen den weg te wijzen. Plotseling staat er een visscher voor hen. „Waar kom jij vandaan kereltje en wie heb je daar bij je?" Ik 'ben een schipbreukeling en ik zoek mijn vader en moe der", zegt Petgr. 106. „Nu jongetje, ik weet niet of je vader en moeder gered zijn bij de schipbreuk. Maar weet je wat, ga jij. en dat kleine elfje maar met mij mee naar huis, dan zullen we daar eens bespreken, hoe of je het beste weer naar huis terug kimt gaan," zegt hij tegen Peter, en meteen neemt hij het elfje bij de hand. Met z'n drieën stappen ze op zijn houten huisje af. 31. Lh7xg8ü Een nieuwe verrassing! 3 1 32. Tg2—g7! Dreigt mat door Th7. 3 2 33., Tg'7xg4 34. Tg4g7 35. Tg7xd7 Zwart gaf op. Pf6g4 f7—f6 Td8d7 A BCDE FG H Wit geeft mat in vijf zetten. Oplossing: 1. Txh7, Kxh7; 2. Dh5, Kg7; 3. Te7, Kf6; 4. Tf7, Ke6; 5. Df5 mat. AUTOMOBILISME JOHN COBB VERBETERT WERELD RECORD OVER K.M. EN MIJL. De Engelsdhe coureur John Cobb heeft met zijn Napier Railiton racewagen het we reldrecord over 1 K.M.- en 1 mijl, welke met een gemiddelde uursnelheid van resp. 575,1 K.M. en "575,3 K.M. op naam van cap. Eyston stonden, verbeterd. Het record over 1 K.M. bracht Cobb op 591.819 K.M., het record over 1 mijli op 59.106 K.M. De stand van 1 mijl in noordelijke rich ting legde hij zelfs eenmaal af met een ge middelde uursnelheid van 596.6 K.M. HAARLEMMERSTRAAT 125-127 MIDZA-BONS De laatste opname in de Cinestone-Studio's. Er gebeurden vreemde dingen gedurende den zwoelen zomernacht tusschen Zaterdag en Zondag aan de oostzijde van Amster dam. Eerst knalden er door de landelijke stile de harde schoten van karabijnen, en later in den nacht, hoewel geen wolkje aan het schitterend besterde uitspansel is te zien. spoedt een gezelschap zich onder een feilen slagregen een vervallen en geheim zinnig uitziende stationswachtekamer bin nen. Al deze geheimzinnige verschijnselen doen zich voor aan de Duivendrechtsche •kade, achter de studiogébouwen van Cine- tone, waar met deze nachtelijke buitenop namen de laatste hand wordt gelegd aan de .verfilming van „de Spooktrein", die in 21 draaidagen gereed zal zijn., nadat te Heer Hugowaard de laatste buitenopna men zijn gemaakt, waarin een echte trein, welwillende door de Nederlandsohe Spoor wegen beschikbaar gesteld, is opgetreden. Aan den buitenkant van de studio heeft Joop Geesink het exterieur doen verrij zen van het vervallen stationsgebouwtje, waarvan in een der studio's het onheilspel lend mysterieuze interieur is gebouwd. Met de willekeur, waarmee bij het vervaardi gen van een film de chronologische volg orde der gebeurtenissen kan worden gewij zigd, worden als laatste opnamen in en buiten de studio de gebeurtenissen ge draaid, die zich geheel in het begin van de fikn zullen afspelen, namelijk de aankomst der .passagiers aan het geheimzinnige sta tion, waar de spooktrein eiken nacht voor bijkomt. Nadat VToeger in den avond de schietpar tij is opgenomen, begint men tegen mid dernacht met het instellen van lampen en camera's voor de eenvoudige scène, waar- Dergelijke dingen gebeuren er in de film „In de greep van den Gorilla", welke deze week in Casino wordt vertoond. in de passagiers in een stroomenden regen nacht het geheimzinnige station bereiken. Slechts de achterkant van den trein komt in het beeldvak, zoodat-niet meer dan het achtergedeelte van een baleon op een rijdend onderstel is geplaatst. Een net van buizen is opgehangen boven het gedeelte, waarop gespeeld wordt, en als een kraan wordt opengedraaid, suist een dicht re gengordijn over de geheele scène neer en de acteurs, die zooeven bij de „Probe" door regisseur Lamac nog moesten worden aan gemaand, zich bij hun bewegingen te her inneren, dat zij in den regen liepen, halen nu vanzelf de schouders hoog op en duiken natuurlijkerwijs met het hoofd weg om zich tegen het neerplensende regenwater te beschermen. Maar eer het zoover is, is het bijna drie uur geworden. Dan is alles klaar voor de opnamen, staan lampen en microfoon goed, zijn alle camera-instellingen geprobeerd en hebben Louis Borel, Sara Heyblom, Lou Ezerman, Cissy van Bennek om, Lies de Wind, Chris Baay, Nico de Jong en Adolf Engers de scène eenige malen gerepeteerd, weten de assistenten precies op welk mo ment zij den „trein" in beweging .moeten brengen en waarsdhuwdt de sirene ten slot te j,stilte, opname". Wie het studiowerk kent blijft echter van nieening, dat dit een vlot tempo as, en de 21 draaidagen bevestigen deze meening. De produmtieleider Rudolf Meyer is tevreden, regisseur Lamac blijft kalm en vriendelijk en de stemming onder acteurs en technische staf is opgewekt, hoewel nu al twee dagen lang van 's middags twee uur met een klei ne onderbreking tot den volgenden morgen vijf uur is doorgewerkt. Daarbij is ieder nog dankbaar, dat het weer op zoo buiten gewone wijze heeft medegewerkt, want zou het vannacht in werkelijkheid geregend hebben, men zou er niet in geslaagd zijn deze buitenregenopname te maken. JEAN PARKER IN RKO's LAUREL EN HARDY FILM De bekende filmspeelster Jean Parker, die onlangs optrad in de films „It's Spring Again" en „Romance of Redwoods", is door Boris Productions geëngageerd voor de vrouwelijke hoofdrol in de Stan Laurel en Oliver Hardy film „The Flying Deuces", welke Edward Sutherland voor RKO regisseert. In Augustus is de productie van deze Laurel en Hardy film aangevangen, waar bij de twee komieken weer voor 't eerst samen optreden, nadat zy een jaar gele den uit elkaar gingen. Eveneens is geëngageerd Reginald Gard ner, die in de RKO film „Damsel in Distress" met Fred Astaire, den onverge- telijken butler creëerde. Ralph Spence en Fred Schiller schreven het draaiboek van „The Flying Deuces". George Sanders is geboren te St. Pe tersburg. maar is een Engelsdh onderdaan. Hij maakte de Russische revolutie mee en zijn vader vluchtte met hem over de dicht gevroren rivieren het land uit. Na de mid delbare school studeerde hij aan 'de Man chester Technical school en begaf zich daarna in de textielbranche. In zijn school jaren leerde hij boksen en werd kampioen van de scholen. Hij was een uitstekend zwemmer en redde eens een man uit de Theems, waarvoor hem een medaille van de British Humane Society werd toegekend. Na het textiel-onderzoek opgegeven te heb ben, probeerde hij het als tabakshandelaar in Zuid-Amerika, maar keerde spoedig weer terug naar Engeland. Op aanraden van zijn oom nam hij zang lessen en eén half jaar hard studeeren le verde een mooie bariton op. Hij verwierf een plaatsje in de revue „Ballyhoo". Be halve als zanger, trad Sanders ook als pia nist op. Hij werkte zich. snel omhoog. Kort na elkander "trad hij, eerst met Ena Best, daarna met Dennis King in „The Com mand Performance" op. Hij verving Noel Coward in „Conversation Piece". Zijn eer ste film was „Strang Cargo", geproduceerd te Elstree. Daarop speelde hij in H. G. Well's „The Man Who Could Work Mira cles". Na verscheidene Engelsdhe films ging Sanders naar Hollywood en speelde er een hoofdrol in „Lloyds of Londen". Dit was het begin van zijn Amerikaansche filmcarrière. Thans vervult hij de titelrol in „The Sainf'-detective filims voor KRO Radio, waarvan de nieuwste, „The Saint"- films op te treden, vervulde hij de rol van een Duitsdh officier in de Herbert Wilcox film. „Nurse Edith Cavell" met Anna Neasle. „PINOKKIO", 24 DISNEY CARTOONS EN „THE MARCH OF TIME". De productie 19391940 van RKO Radio Pictures, waaruit het Nederlandsche kan toor dit seizoen een keuze van 36 hoofd films zal maken, telt 67 groote speelfilms. Hieronder zijn .begrepen 6 George O'Brien cowboy-producties. Daarnaast brengt RKO hier te lande ca. 80 bijprogrammafilms uit. Buiten de 36 hoofdfilms zal RKO Radio Films N.V. in Nederland Walt Disney's twede geteekende hoofdfilm paar Collodi's bekende boek „De Avonturen van Pinok- kio", in Technicolor en in het Neder- Jandsch gesproken, uitbrengen, benevens de documentaire hoofdfilm „The Ramparts We Watch", geïnspireerd door het boek van Major George Fielding Eliot. Deze twee attracties zullen onafhankelijk van de RKO Radio productie 19391940 den bioscoopexploitanten aangeboden worden, evenals dit het afgeloopen seizoen het val was met de- RKO films „Sneeuwwitje" en „De Magiot Linie". Disney's-„Pinokkio" zal waarschijnlijk dit jaar met Kerstmis haar wereldpremière beleven, waarna de film spoedig in Nederland verwacht kan worden. Reeds voor de bekendmaking van de nieuwe RKO films deelde de president van deze maatschappij, George J. Schaefer, mede ,dat het budget voor de productie geraamd is op 25 millioen dollar. Pandro Berman zal, in tegenstelling met de berichten, dat hij 1 October zijn func tie als vice-president en algeheel produc tieleider van RKO Radio Pictures zou neerleggen, zijn taak blijven voortzetten. De mogelijkheid bestaat echter, dat Ber man voortaan slechts een beperkt aantal films persoonlijk zal produceeren. WERELDPREMIèRE VAN „NURSE EDITH CAVELL"-FILM IN BRUSSEL. Voor de eerste maal in de geschiedenis zal een te Hollywood vervaardigde film haar wereldpremière beleven in de Belgi sche hoofdstad. Volgens de kortelings gedane mededee- ling van RKO Radio Pictures zal de Her- bert Wilcox productie „Nurse Edith Ca vell", met Anna Neagle in den titelrol vervaardigd in Hollywood haar wereld première beleven in het ziekenhuis te Brussel, waar Miss Cavell werkte. Anna Neagle en productieleider-regis seur Herbert Wilcox, die zelf de film ge monteerd heeft, zulle.n zich binnenkort van Hollywood naar Brussel begeven, via Engeland, waar de filmster de Medaille van Verdienste zal ontvangen, de hoogste onderscheiding in de Engelsche filmwe reld, Anna Neagle toegekend voor haar vertolking in de film „Sixty Glorieus Years". 14 Verpleegsters, die door Edith Cavell werden opgeleid en haar bijstonden in de laatste dagen voor haar dood, zijn nog in actieven dienst in het ziekenhuis te Brus sel en zullen de eersten zijn, voor wie het leven van haar leidster op het doek gepro jecteerd zal worden. Naast Anna Neagle, de ster in „Nurse Edith Cavell", treden op Edna May Oliver, George Sanders, Zasu Pitts, Mae Robson, Ernst Deutsch en ruim 50 spelers van naam. De president van RK O Radio, George J. Sdhaefer, drukt de hand van ..Pinocchio". een

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10