Sociale studie-dagen van den Volksbond BINNENLAND De doop van Prinses Irene. Piloten onder de wapenen Will U iets weten? WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, de doopplechtigheid van Prinses Irene in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te doen plaats vinden op Donderdag 14 September a.s. De hof prediker, prof. dr. H. T. Obbink, is uitgenoodigd dezen dienst te leiden. CREDIET NEDERLANDSCHE BANK AAN MENDELSSOHN. Heeft president dier bank zijn standpunt ten aanzien der Ned. Staatsfinanciën aanmerkelijk verzwakt? KAMERLID STELT VRAGEN AAN MINISTER. Het Eerste Kamer-lid, de heer Pollema (A.R.), heeft aan den minister van finan ciën de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister bevestigen de juist heid van de door verschillende bladen ge dane mededeelingen, die de Nederlandsche Bank een bedrag van ruim 14 millioen rechtstreeks heeft voorgeschoten aan de firma Mendelssohn en Co. op onderpand van buitenlandsch papier, hoofdzakelijk Fransche schatkistbiljetten? 2. Indien bovenstaande vraag, althans in hoofdzaak, bevestigend kan worden beant woord, wil de minister dan inlichten, wel ke Nederlandsche belangen de Nederland sche Bank daarmee heeft gediend of heeft gemeend te dienen, zulks temeer, waar tot nu toe mocht worden aangenomen, dat de president dier bank een voorzichtiger hou ding zou hebben aangenomen, gelet im mers op diens standpunt, krachtens de uitgebrachte jaarverslagen, ten aanzien van de Nederlandsche financieele politiek? 3. Is de minister niet van oordeel, dat de president dier bank, aldus handelende, niet heeft vermeden den schijn, dat hij voor het Fransche staatscrediet andere maatstaven aanlegt dan voor het Neder landsche staatscrediet, althans dat hij zijn standpunt ten aanzien der Nederlandsche staatsfinanciën aanmerkelijk heeft ver zwakt? 4. Indien de daaromtrent voorkomende berichten in de bladen juist zijn, dat de Nederlandsche handel-maatschappij, bui ten wellicht een eventueel restant van eigen participaties in de Fransche emis sies van dit jaar, feitelijk ook nog een deel voor circa 30 millioen van de firma Mendelssohn en Co. op onderpand heeft overgenomen, is dan de minister niet van meening, dat dusdanige transactie te gen zeer eenzijdig onderpand in strijd is met de eischen, die in den huidigen tijd, ook terwille der liquiditeit, aan behoorlijk bankbestuur behooren te worden gesteld, in strijd ook is met de Nederlandsche be langen, waaraan ook de Nederlandsche handel maatschappij indachtig behoort te zijn? 5. Huldigt de minister, ook na het thans voorgevallene, nog volledig de meening van zijn beide ambtsvoorgangers, als ant woord respectievelijk d.d. 26 Februari en 21 December 1937 aan ondergeteekende gegeven, dat het toezicht, zooals de Ne derlandsche Bank dit de facto uitoefent op Nederlandsche emissies, in welken vorm ook, aan buitenlandsche mogendhe den, voorshands voldoende is, dan wel, dat in den huidigen stand van zaken de in vloed der Staten-Generaal althans der re geering, bij buitenlandsche' credietverlee- ning wettelijk behoort te worden geves tigd en erkend, daar toch in laatste in stantie de volksgemeenschap als geheel niet de lusten maar wel de lasten onder vindt van misplaatste buitenlandsche cre- dietverleeningen? AARDBEIENOOGST ZEER ONBEVREDIGEND. Regeering verleent steun aan de kweekers Nu de resultaten van den aardbeienoogst van dit jaar kunnen worden overzien, is gebleken, dat vele telers groote schade hebben geleden, daar door den schaarschen oogst zeer onbevredigende financieele uit komsten zijn verkregen. Naar we van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken daarom besloten, aan deze aardbeienkwec- kers over dezen oogst steun te verleenen. Daarbij zal uiteraard, ten einde een zoo billijk mogelijke verdeeling van het voor steun beschikbare bedrag te bereiken, re kening worden gehouden met de omstan digheid, dat de oogstresultaten bij de te lers onderling zeer sterk uiteenloopen. BUITENGEWONE MINISTERRAAD. De minister-president heeft zijn verlof afgebroken en is in Den Haag teruggekeerd. Dinsdagmiddag 3 uur heeft, naar wij ver nemen, de Raad van Ministers ten Depar- temente van Buitenlandsche Zaken een bui tengewone bijeenkomst gehouden. Naar wij meenen te weten, heeft de Raad zich bezig gehouden met de onderwerpen, welke Z. Exc. minister Van Kleffens op de bijeenkomst der Oslo-staten te Brussel zou bespreken. Voorts is ter sprake gekomen de internationale toestand en heeft de mi- K.L.M. BEPERKT HAAR LUCHTDIENSTEN. ALLE BINNENLANDSCHE LIJNEN OPGEHEVEN. Wegens gebrek aan vliegtuigbestuurders. In verband met de intrekking der klei ne verloven van het personeel, behooren- de tot de onderdeelen, belast met de grens- en kustbeveiliging en de luchtverdediging, waardoor een aantal vliegtuigbestuurders van de K.L.M. weer onder de wapenen wordt geroepen, zullen met ingang van heden, Woensdag 23 Augustus, enkele luchtverbindingen worden opgeheven en wel: Alle binnenlandsche luchtlijnen, lijn 890 Amsterdam Hannover Berlijn, lijn 126 Amsterdam Bremen Hamburg, lijn P. F. 850 nachtpostvrachtdienst Am sterdam Londen, lijn 859 Amsterdam Manchester Liverpool, lijn 1713 Amster dam Kristiansand Oslo, lijn 213 Am sterdam Rotterdam Brussel Pa rijs en lijn 905 Amsterdam Hamburg Kopenhagen Malmoe Stockholm. Lijn 30 Amsterdam Rotterdam Keulen Frankfort Milaan wordt voorloopig om den dag door de Deutsche Luft Hansa onderhouden. nister van Defensie, Z. Exc. minister Dijx- hoorn, het voorstel tot intrekken der kleine verloven aan den Raad ter goedkeuring voorgelegd. Minister-president j'hr. dr. De Geer is Dinsdagavond in Den Haag aangekomen. Hij heeft zijn vacantie in het buitenland afgebroken. Oorspronkelijk was de minis ter-president voornemens 1 September zijn werkzaamheden te hervatten. „Tyd". MINISTER VAN KLEFFENS NAAR BRUSSEL. Over agenda der conferentie wenschte hij zich niet uit te laten. Met den D-trein, die acht minuten over half zes het station Hollandsche Spoor te Den Haag verlaat, is de minister van Bin nenlandsche Zaken, mr. E. N. van Klef fens, Dinsdagmiddag naar Brussel ver trokken, waar hij heden aan de conferen tie van de ministers van Buitenlandsche Zaken der Oslo-Staten zal deelnemen. Met den minister reisde mede jhr. mr. H. L. F. C. van Vredenburch, die werk zaam is aan het departement van Buiten landsche Zaken. Naar een korte verklaring gevraagd, zei- de minister Van Kleffens, dat hij zich over de agenda van de conferentie niet wensch te uit te laten. Hij volstond met te zeg gen: „Ik hoop gauw terug te zijn". Nadat de minister voor de fotografen geposeerd had, stapte hij in den trein. Voor minister Van Kleffens en den heer Van Vredenburch was een eerste klasse coupé gereserveerd. KOSTWINNERSVERGOEDING VOOR MILITAIREN. Met vreemde hulp in het bedrijf wordt rekening gehouden. In een schrijven van den minister van Defensie aan de burgemeesters beti effen de de kostwinnersvergoeding wordt o.a. het volgende gezegd: 1. Onder de dienstplichtigen, die inge volge de B.O.U.V. in werkeljjken dienst zijn gekomen en die kostwinner zi]n in den zin der Dienstplichtwet, bevinden zich personen, die vóór hun opkomst werk zaam waren in eigen bedrijf of in dat van hen, voor wie zij als kostwinner of mede- kostwinner optraden. Hun opkomst zal het dan vaak noodig hebben gemaakt, hen in dat bedrijf door een betaalde werkkracht te vervangen. Uiteraard is hiervan het ge volg, dat de netto-geldelijke verdiensten, uit het bedrijf voortvloeiende, lager zijn dan wanneer de dienstplichtige nog in het bedrijf werkzaam zou zijn. Wordt in zulk een geval vergoeding aangevraagd, dan behoort bij de vaststel ling van het vergoedingsbedrag met de kosten van vreemde hulp rekening te wor den gehouden. 2. Er is twijfél gerezen of bij het toe kennen van kostwinners-vergoeding in alle gemeenten rekening is gehouden met uitgaven, welke de op vergoeding aan spraak makende personen hebben moeten doen als gevolg van het in dienst nemen van vreemde hulp ter vervanging van den dienstplichtige. Voor zoover dit nagelaten mocht zijn, gelieve u de toegekende ver goedingsbedragen, voor zooveel noodig, te herzien. 3. Nu het verblijf in werkelijken dienst ingevolge de B.O.U.V. reeds eenige maan den duurt, zullen de omstandigheden, wel ke bij het beslissen omtrent het toeken nen van kostwinnersvergoeding in aan merking moeten worden genomen, in vele gevallen verandering hebben ondergaan. Was het bijv. in April nog niet noodig een dienstplichtige door vreemde hulp te ver vangen, dan is het zeer wel mogelijk, dat de behoefte daaraan zich in Juli of Augus tus heeft geopenbaard. Ten minste een maal per maand behoort een onderzoek te worden ingesteld naar vorenbedoelde om standigheden en daarna dient het vastge stelde vergoedingsbedrag zoo noodig te worden gewijzigd. Hierbij valt in acht te nemen, dat vermeerdering van de gezins inkomsten niet altijd een reden behoeft te zijn" om het vergoedingsbedrag te verla gen. Er zijn gevallen, waarin die inkom sten wisselvallig zijn. 4. De moeilijkheid zal zich kunnen voor doen, dat men met het in dienst nemen van een tijdelijken. vervanger wacht, tot dat de daarvoor noodige vergoeding is toegekend en dat omgekeerd de burge meester met het toekennen van vergoeding wacht, totdat de vervanger in dienst ge nomen is. Om deze moeilijkheid te ont gaan, gelieve u, indien aannemelijk is ge maakt, dat een vervanger noodig is, te be ginnen met kostwinnersvergoeding toe te kennen met inachtneming van de voor vreemde hulp opgegeven kosten. Mocht dan later bijv. na twee weken blijken, dat geen nieuwe werkkracht is aangenomen, dan dient de vergoeding verlaagd of ge heel ingetrokken te worden. In gelijken zin dient te worden gehandeld, indien aan vankelijk een werkkracht voor een enke len dag in de week werd aangenomen, doch later hulp voor meer dagen noodig blijkt. 5. Onder de dienstplichtigen, die ter ver» vanging van anderen in werkelijken dienst zijn gekomen, zijn er, wier opkomst ten gevolge heeft, dat voor het gezin het genot van goedkoope levensmiddelen en B.-steun is komen te vervallen; dat zijn derhalve personen, te wier aanzien de cir culaire van den minister van Sociale Za ken van 22 Mei j.l. afd. steunverleening, niet van toepassing is. De minister heeft hier hef oog op werklooze dienstplichti gen, die door een gemeentelijk orgaan werden gesteund. Voor zoover deze dienst plichtigen ten tijde van hun opkomst niet in een werkverschaffing waren geplaatst, kan te hunnen aanzien de vergoeding wor den verhoogd op de wijze, als is aangege ven in de circulaire van 18 Juli j.l. 6. Het komt voor, dat een werkgever de vergoeding aanvult tot het volle be drag van het loon. Dit mag er echter nim mer toe leiden, de vergoeding op een la ger bedrag te stellen dan zonder zulk een aanvulling of toeslag zou worden toege kend. Daar bij wisselvallige inkomsten het bepalen van gemiddelde wekelijksche verdiensten een element van onzekerheid bevat, acht de minister het niet raadzaam, reeds toegekende vergoedingsbedragen te verlagen, indien de toepassing van de wij zigingen, in het vorig lid bedoeld, daartoe zou leiden. ARBEID VOOR MEISJES IN FABRIEKEN. Kamerlid stelt vragen naar aanleiding van mededeelingen van mgr. Frencken. Het Tweede Kamerlid Woudenberg (N. S.B.) heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeelingen van mgr. Frencken op de zomerbij eenkomst van ,,Brabantia Nos tra" te Roosendaal, betreffende de verhou dingen, waaronder fabrieksmeisjes in Zeeuwsch-Vlaanderen. Brabant en Lim burg en in enkele streken in het noorden des lands moeten arbeiden? Heeft de minister met name kennis ge nomen van de uitspraak van mgr. Fren cken, dat deze toestanden tot een groote en vroegtijdige zedelijke en geestelijke verwording en verwildering leiden? Is het den minister bekend, dat mgr. Frencken het feit, dat zij op 14 tot 15- jarigen leeftijd op fabrieken moeten gaan werken, den zedelijken ondergang voor duizenden meisjes noemt? Is het den minister bekend, dat de be doelde meisjes bovendien door het heen en weer fietsen naar en van haar werk vaak werkdagen van 10, 12, ja meer uren maken, waardoor zij in een toestand van oververmoeidheid en prikkelbaarheid ge raken en allen zedelijken weerstand ver liezen? Is de minister niet van meening, dat aan een en onder ten snelste een einde ge maakt dient te worden en is de minister bereid mede te deelen, welke maatregelen bij daartoe denkt te nemen, alsmede wel ke maatregelen hij terstond reeds heeft ge nomen? NATIONAAL VERBOND VAN K.J.M.V. Studiekampen voor intellectueele werkloozen. Zooals reeds eerder is aangekondigd, zal vanwege het Nationaal Verbond van K.J. M.V. weer een studiekamp voor intellec tueele werkloozen worden georganiseerd en wel van 18 September tot 14 October 1939 in de K.J.V.-Centrale, Ulvenhoutsche- laan 7 te Ginneken. Het kamp is bestemd voor werklooze jonge onderwijzers en andere afgestudeer den met Middelbare opleiding. De leef tijdsgrens is van 1824 jaren, terwijl aan dit kamp voor do deelnemers geen kosten zijn verbonden. Dit kamp wil trachten te bereiken een fijn gemeenschapsleven in die periode, waarin aan eigen vorming wordt gewerkt en tevens leiderskwaliteiten aangebracht worden, die van nut kunnen zijn voor het werk bij de jeugdwerkloozen. De deelne mers zullen worden ingeleid in de I.V.O.- methode (Instituut voor Individueel On derwijs te Amsterdam) welke methode van onderwijs in de werkkampen wordt gebruikt. Opgaven moeten geschieden bij het Ver- bondssecretariaat der K.J.M.V., Pelikaan straat 1 bis a, Utrecht. HOOGLEERAARSBENOEMINGEN. Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Israëlietische let- VUFDE LES De arbeid voor de werkloozen. De vijfde les van de Studiedagen te Voor hout werd gehouden door dr. S. Stokman O.F.M. te Utrecht, die een voordracht heeft gehouden over arbeid voor de werkloozen. Het doel van deze inleiding was den maatschappelijken kant van het werkloos heidsvraagstuk te belichten en de motie ven te bezien, waarom dit groote sociale euvel 'bestreden moet worden. De spreker toeschouwde allereerst de nadeelige gevol gen voor den betrokkene zelf, welke zoo wel van materieelen als van psychologi- schen aard zijn. Vooral in dit laatste ligt het grootste gevaar. De werklooze verliest een stuk persoonlijkheid en hij loopt groote kans minderwaardigheidsgevoelens te krij gen. Tusschen de nadeelige gevolgen voor den betrokkene zelf en de sociale nadee lige gevolgen bestaat geen tegenstelling, in tegendeel, zij komen uit elkaar voort en zijn slechts verschillende aspecten van een en dezelfde zaak. De voornaamste sociale gevaren zijn 't braak liggen van productie- en cultuurmogelijkheden, welke noodzake lijkerwijze gepaard gaan met een massale verarming van het volk en een zeer groote stijging van de uitgaven der overheid. Zoo wel de werkloosheid zelf als de gevolgen ervan moeten bestreden worden door sti- muleering van het bedrijfsleven en direct door het doen uitvoeren van groote werken door de overheid, die voldoende objecten zal kunnen vinden om een afdoende be- strijdingspolitiek te kunnen voeren. De ge volgen van de werkloosheid moeten even zeer bestreden worden, hoewel het de eerste plicht is het kwaad in den wortel aan te tasten. Als middelen om de gevolgen te bestrij den noemde spreker het cultureele werk voor de ouderen en het kampwerk voor de jongere werkloozen. ZESDE LES. Het Taylor-systeem. Drs. Aug. Albregts te Hilversum heeft daarna een inleiding gehouden over het Taylor-systeem, een onderwerp, waarover reeds veel te doen is geweest. In dit stelsel worden de aibeidsverrichtingen zoo metho disch en systematisch geleid, dat elke over bodige handgreep vervalt en dat arbeids kracht op de meest nuttige wijze wordt aan gewend. Het stelsel is er op gericht een zoo groot mogelijke productie te verkrijgen bij een zoo gering mogelijk verbruik van ar beidskracht. Hoewel er tegen dit stelsel tal van bezwaren zijn aan te voeren mag het toch niet worden ontkend, dat Taylor, die eigenlijk de eerste is geweest, die het stelsel wetenschappelijk heeft gebaseerd, iemand is van groote beteekenis. Zijn systeem kan niet zonder meer worden overgenomen, want 'het moge al waar zijn, dat het econo misch van zeer groote waarde is, hier staat tegenover, dat er andere normen zijn, die wij moeten aanleggen bij de beoordeeling van den mensch en zijn arbeid en dat de economische norm niet de hoogste is vol gens welke wij het probleem moeten be schouwen. Wel zijn er in het systeem ge dachten aanwezig, die voor de wetenschap pelijke bedrijfsorganisatie van zeer hooge waarde zijn. ZEVENDE LES Menschenkennis en bedrijf. Dr. J. van Dael te Rotterdam heeft als vervolg hierop gesproken over het onder werp menschenkennis en bedrijf. Een zoo nauwkeurig mcgelijke kennis van den mensch is van groot belang bij het be strijden van ongevallen. Men kan hierdoor immers voor de meest gevaarlijke en in eest verantwoordelijke posten de beste en ge- sohikste menschen uitzoeken, die dit werk op de beste wijze zullen volbrengen. Spr. hield daarbij een uiteenzetting over het psychotechnisch onderzoek, dat reeds in tal val bedrijven wordt toegepast. In dit ver band moet ook genoemd worden de voor lichting bij de beroepskeuze, die in ons land nog niet die ontwikkeling heeft gevonden, noch die waardeering, die zij verdient. Het is zoowel in het 'belang van den toekomsti- gen arbeider als van het bedrijfsleven, dat deze voorlichting, op goede wijze wordt ge organiseerd, waarbij een der voornaamste voorwaarden is, dat zij komt in handen van alleszins bevoegde personen. Voor dat men tot een goede organisatie kan komen, zal het echter noodig zijn, dat er een weten schappelijk onderzoek geschiedt, dat als basis voor de organisatie zal kunnen die nen. lerkunde, de uitlegging van het Oude Tes tament, de geschiedenis van den Israëlieti- schen godsdienst, de Hebreeuwsche taai en letterkunde en de Israëlietische oudhe den, dr. B. Qemser, hoogleeraar aan de universiteit te Pretoria. Voorts is benoemd tot gewoon hooglee raar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Staathuishoud kunde en de statistiek, dr. P. B. Kreuk niet, hoofd van het researchbureau van den economischen voorlichtingsdienst te 's Gravenhage. R'DAMSCHE LLOYD RAPIDE. De R'damsche Lloyd Rapide in aanslui ting op het mailschip „Dempo" wordt Don derdagmorgen te 7.33 in den Haag ver wacht. ACHTSTE LES. De ontwikkeling van het arbeids recht. Mr. dr. Th. Keulemans O. Carm. te Mer kelbeek heeft gesproken over de ontwikke ling van het arbeidsrecht. Hij begon met het geven van de definities, die voor een goed begrip noodig zijn. Voorts gaf spr. een kort historisch overzicht van hetgeen zich op dit gebied heeft afgeseeld. Meer in het bijzonder behandelde spr. de ontwikkeling na 1870, waarbij spr. vooral wees op de corporatieve gedachte, die in dezen tijd is gegroeid. Verschillende malen wees dr. Keulemans op het voorbeeld, dat Portugal in dezen tijd geeft, een land, dat naar zijn zeggen, zijn hart gestolen 'heeft. NEGENDE LES De zorg voor de werklooze jeugd. De heer G. van Hoeven van het departe ment van Sociale Zaken heeft een voor dracht gehouden over de zorg voor de werklooze jeugd. Het was voor spr. niet gemakkelijk hier over een verhandeling te geven, daar het program van de nieuwe regeering nog niet bekend is en spr. dus niet kan weten in welke richting deze zorg zich in de toekomst zal ontwikkelen. Het was hem aangenamer geweest als hij op deze bijeenkomst had kunnen zeggen, wat er in de toekomst zou geschieden. Nu dit niet mogelijk was, gaf spr. eerst een korte uiteenzetting van de plannen, zooals die gemaakt waren onder minister Romme: de ingediende wetsont werpen tot verbod van arbeid in de bedrij ven voor jeugdige personen; de maatregel der jeugdregistratie, waaruit, als deze door gaat, zeker zal blijken, dat cr jeugdwerk loosheid bestaat. Vervolgens behandelde de heer Van Hoeven het probleem van de cen trale werkplaatsen, die men van plan was ernstig te reorganiseeren. Daarna gaf spr. een uiteenzetting van de problemen, die de werklooze jeugd ervaart om tenslotte te wijzen op de groote waarde van 'het kamp werk, niet alleen voor de vakkennis maar vooral voor de ontwikkeling van de per soonlijkheid der jeugdige menschen. TIENDE EN SLOT-LES De arbeid in Gods licht. Het slot van de studiebijeenkomsten werd gevormd door een voordracht van deken J. F. A. Bots te Gouda over den arbeid in Gods licht, waarin hij de bovennatuurlijke beteekenis van den arbeid besprak. God is het begin en einde van alle din gen, dus ook van den arbeid, maar onze materialistische tijd ontkent dit en heeft daardoor aan den arbeid zijn hooge waar de ontnomen. Het zal de taak zijn van de Katholieke Actie de verhouding tot den ar beid weer te kerstenen, door de gedachte te doen doordringen, dat Christus den ar beid heeft gemaakt tot een bron van deugd en eeuwige zaligheid. V r aa g. Wat zijn de kosten per kind om in de Artis te komen? Is het in Sep tember nog goedkooper? Antwoord, 1 Per persoon. In September 0.25, maar alleen voor Am sterdammers. V r aa g: 1. Kan men na lager onder wijs ook voor verpleegster leeren, of moet men de mulo doorloopen hebben, wil men daarvoor in aanmerking komen? 2. Welke leeftijd wordt er vereischt ling hebben als leerling-verpleegster. 3. Worden er avondlessen gegeven in dit vak? Zoo ja, waar worden die gege ven? Wanneer beginnen die lessen?? Antwoord: 1. Meestal wordt Mulo gevraagd. 2. 18 Jaar. 3. Theoretische en practischc opleiding wordt gegeven bij het werk in de zieken huizen zelf. U moet dus eerst een aanstel ling hebbe nals leerling-verpleegster. Vraag: 1. Is de trekking van de loterij K.F.A., die op 1 Aug. was vastgesteld, reeds geschiedt? 2. Zoo ja, op welk nummer is dan de hoofdprijs gevallen en waar zijn trek- kingslijsten verkrijgbaar? 3. Zoo neen, wanneer vindt zij dan plaats? Antwoord: 1. Neen! 2. 3. Door den minister van Justitie is 8 maanden uitstel voor de trekking ver leend .welke nu zal plaats hebben uiter lijk 31 Januari 1940. 481 »te STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3e klasse, 3e HJst Trekking; van Woensdag Zï Augustus 1939 Hooge Prijzen f 1000.— 2377 f 400.— 13056 f 200.— 4431 f 100.— 13070 18858 Prijzen van 45.— 1159 1234 1437 1717 2072 2446 2608 2740 3089 3437 3540 357Ö 3841 4481 4715 4744 4899 5032 5138 5399 5698 5769 6036 6049 6410 6449 7047 7419 7566 8069 8155 8210 8235 8293 8719 8878 9244 10037 11341 11367 11377 11555 11606 11614 11617 11837 12195 12275 12284 12463 12639 12874 13059 13542 13580 13889 14055 14077 14094 14178 14200 14838 14870 15584 15983 16222 16478 16489 16515 16788 16833 17083 17070 17505 17665 17817 17985 18128 18908 19003 19062 19448 19497 19513 19584 20137 20235 20600 20744 20841 21008 21358 21718 21726 21762

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7