NIEUWS AGENDA WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 18 cent per week; f 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten ü0 cent per weak; 2.60 per kwartaal. Franco per post t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? DROOG HELDER WEER. De Bill seint: Verwachting: Zwakke veranderlijke wind. Helder tot licht of halfbewolkt. Droog weer behoudens kans op onweer vooral in het Oosten. Wei nig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen: Den Helder: zwaarbewolkt, zwakke N.W. wind, 18 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, zwakke Z.Z. W. wind, 18 gr. C. De Bilt: mist, windstil, 14 gr. C. Groningen: betrokken, zwakke W.N.W. wind, 18 gr. C. Maastricht: mist, zwakke N.O. wind, 16 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Een breede rug van hooge luchtdruk vormt een verbinding tusschen twee ge bieden van hoogen luchtdruk, het eene in Finland en het Westen van Rusland en het andere nabij de Azoren. Over onze omgeving vormde zich in den nacht een secundair maximum van den luchtdruk, ongeveer door vlakke minima tusschen de Elbe en den Oder in het Oos ten, over Bretagne en Cornwall in het Wes ten en over de Alpen in het Zuidoosten. De depressie in het Noorden is te ver weg getrokken om het weer in onze omgeving nog te kunnen beïnvloeden. Op den Oceaan is geen nieuwe depressie-activiteit te be speuren. In de omgeving der vlakke minima komen nog onweers tot uitbarsting. Vooral in de omgeving van Hamburg, langs de Fransche Riviera en in Zuidwest Engeland vielen zware regens, evenzoo op enkele plaatsen langs de Noorsche kust. LUCHTTEMPERATUUR. 22.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagavond 8.41 uur tot Don derdagochtend 5.25 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 24 Aug. v.m. 11.15 uur en nam. 11.40 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 21 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 21 gr. C. Maan op Woensdagmiddag 16.01 uur. Maan onder Donderdagnacht 0.41 uur. VELDPOSTDIENST WEDER IN WERKING Ten behoeve van de bij de grensbevei- liging betrokken militairen is met ingang van heden opnieuw de veldpostdienst in werking getreden. Veldpostkantoren zijn gevestigd te Gro ningen, Apeldoorn, 's Hertogenbosch en Maastricht. Correspondentie voor militairen als be doeld moet zijn voorzien van: de duidelijke aanwijzing „veldpost"; naam, voorletter en militairen rang van geadresseerde; het legeronderdeel (in bijzonderheden omschreven) waartoe hij behoort of waar bij hij is gedetacheerd. Vermelding in het adres van de plaats, waar het onderdeel is gelegerd, mag niet geschieden, wel mag de naam van het be trokken veldpostkantoor worden toege voegd, indien den afzender bekend is, on der welken territorialen bevelhebber (Friesland, Overijssel, Noord-Brabant of Zuid-Limburg) de geadresseerde behoort. V In dagen van spanning De mensohheid leeft weer in dagen van spanning. Een spanning, die niet noodzakelijk is; die had kunnen worden voorkomen en die ook nu nog iederen dag kan worden weg genomen, als alle leiders der groote lan den verstandig willen zijn en zedelijik-goed willen handelen. Geen volk verlangt naar oorlog; ieder volk heeft een afschuw voor oorlog en wordt met angst geslagen, als het zich voor stelt de realiteit van een oorlog. Het zou een grove onwaarheid zijn, als men zou beweren, dat het Duitsche volk oorlog wil; het tegenovergestelde is waar! Maar het is óók leugen en laster, indien men de democratisdhe landen voorstelt als om de gewone terminologie te gebrui ken oorlogs-oplhitsers! De mensdhiheid leeft weer in dagen van spanning. Wat moeten wij doen? Wij moeten het hoofd koel houden. Wij moeten niet nutteloos den dag van heden laten over-schaduwen door de ge dachte van wat morgen gebeuren kan (maar ook niet kan geschieden). Wij moeten 's Pausen woorden indach tig zijn: het behoud van den vrede ligt in God's hand. Wij willen hier herhalen een woord, dat wij gisteren citeerden; wij willen dat woord waaraan wij verder geen commentaar toevoegen zetten onder de stille aan dacht aller lezers: Onze eenige hoop is het gebed, want het gebed komt nooit te vroeg, maar komt ook nooit te laat. Wij ontvingen zoo juist de leterlijke tekst van de rede van den H. Vader, uitgespro ken bij een audiëntie in Castelgandolfo aan pelgrims, die naar Rome waren gekomen om den 25e sterfdag van den grooten Paus Pius X te herdenken. Wij ontleenen hier aan deze rede de vol gende passage: „Wü willen de hoop niet opgeven, dat de geest van matiging en objectiviteit een con flict zal vermijden, dat volgens alle voor teekenen ook het verleden in materieele en geestelijke verwoesting en vernietiging zal overtreffen. Wij blijven er op vertrou wen, dat de leiders der volkeren in het uur der beslissing zullen weigeren, de enorme verantwoordelijkheid van een be roep tot het geweld op zich te nemen. Maar boven het menschelijk vertrouwen, dat gevestigd is op de goedheid en de wijs heid der menschen, richten wij onze oogen naar den Almachtige, naar den Vader van barmhartigheid. In Zijn Handen zijn de harten en de geesten der leiders der volke ren. En op dezen gedenkwaardigen dag vereenigd met U, en in vereeniging met alle katholieken van de wereld, en tegelijk met het gebed voor zoovele zielen van goeden wil, die buiten de Kerk leven, maar toch op gelijke wijze naar den vrede verlangen, willen Wij opnieuw van Hem in Zijn on eindige goedheid en barmhartigheid af- smeeken, dat Hij een einde moge maken aan den oorlog, waar deze nu woedt, en dat Hij ons allen goedgunstig moge bewa ren en van ons verwijderd moge houden de geesel van nieuwe bloedige conflicten. Moge God kalmte en vrede en werkzame eendracht laten heerschen tusschen de vol keren en naties en boven deze onrustige we reld, die in verwarring is als een zee in de storm; laten Wij niet ophouden om met verdubbelden ijver tot Hem het dringend gebed te richten: „Da pacem, Domine, in diebus nostris!" (Geef vrede, Heer, in on ze dagen!)" Wij allen bidden met den H. Vader: Geef vrede, Heer, in onze dagen Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: GEEN VREDE ZONDER ORDE Er kan geen vrede zijn. zoolang nog zoo dikwijls tusschen de naties het weder- zijdsch begrip ontbreekt, zoolang plechtig gewaarborgde verdragen en het gegeven woord de zekerheid en de waarheid hebben verloren, die de onontbeerlijke basis zijn van het wederzijdsche vertrou- wen, zonder hetwelke de zoozeer begeerde materieele ontwapening van dag tot dag minder uitvoerbaar wordt. Het werkelijk fundament n de vrede is gelegen in de kennis en de eerbiediging van en het gehoorzamen aan God. Hij is de hoogste Beschermer van de rechtvaar' digheid en de hoogste Schenker des vredes. In Hem zijn vrede en rechtvaar' digheid vereenigd. De vrucht van de rechtvaardigheid is de vrede. Zooals het niet mogelijk is vrede te hebben zonder orde, zoo kan er geen orde zijn zonder recht-,'aardigheid. Pius XII. PARIJSCHE DAGBOEKKRABBELS Zaterdag, 5 Augustus. Toen ik vanmiddag van de Bibljothèque Mazarine, waar ik gewerkt had, naar huis ging, zag ik, bij het passeeren van een boekwinkel, in Paris-Midi het heugelijke bericht: „La princesse Juliana donne le jour a une petitery princesse". Ik verzeker u, dat m'n Hollandsche hart op dat oogen- blik is opgesprongen. Jammer, dat het Za terdagmiddag was: ik zat nu vast in Le- vallois voor de biechtstoel. Zondagmorgen heb ik terstond geprobeerd, aan een kiosk, een Hollandsche courant te koopen. De man had er nog maar een, hoewel het nog tamelijk vroeg was; maar de talrijke Ne derlanders in Parijs hadden hem schijn baar al geplunderd: het was „De Nieuwe Rotterdamsche Courant". Met ontroering heb ik al de verschillende berichten door gelezen: levend tusschen een ander volk voelt men sterker dan ooit, wat het va derland voor ons is. 's Avonds ben ik naar Versailles gegaan, waar twee Hollandsche kinderen waren, die natuurlijk ook verlan gend naar nadere berichten uitzagen. Ze hebben me met een oranje-bloem ge decoreerd, die nu al bijna een week in een vaasje op m'n tafel staat. Oranje boven! Vrijdag, 11 Augustus. Vanmiddag ben ik met een vriend, die hier voor eenigen tijd vertoeft, op stap gegaan, om in de rue de Crimée de kerk van de orthodoxe Russen te gaan bezoe ken. De rue de Crimée ligt aan den Noord oostkant van de stad, een stadskwartier, waar ik nog nooit geweest was. We heb ben de Metro genomen naar Buttes Chau- mont. Dat is een heuveltop, waarop men, in den loop van de vorige eeuw een zeer merkwaardig park heeft aangelegd, een echt stukje romantiek, met rotsen, stuk ken ruïne, vijvers, grotten en groote gras gazons. Daar tusschen in staan prachtige boomen, een zeer uitzonderlijke collectie van uitheemschen oorsprong. Men heeft er een heerlijk uitzicht over de stad en naar wazige verten. Het park ligt tusschen twee arbeiderswijken, La Villette in het Noorden en Menilmontant in het Zuiden. Ze maken dezelfde troostelooze indruk als Levallois. Toen we de Metro verlieten (men wordt door een snelle lift naar den heuveltop gebracht), viel er een triestige regen, die aan het park een zeer bijzondere schoonheid gaf, een waas van weemoed. We wisten ^lleen, dat het in de rue de Cri mée moest zijn (de Krim-straat, herinne ring aan de befaamde Krim-oorlog!), maar we kenden het nummer niet en de rue de Crimée is wel een half uur lang. Een werkman wees ons echter de lichting aan, lagerop, links. We zijn er al zoekend tweemaal voorbij- geloopen, de tweede maal, nadat een agent ons opnieuw in dezelfde richting gewezen had. Gelukkig ontmoetten we toen een Russische monnik. Op onze vraag was hij aanstonds zeer vriendelijk en tegemoetko mend. We behoefden hem slechts te vol gen: zoo ontdekten we, dat we slechts een poort behoefden in te gaan en dat de be wuste kerk ver van de straat lag. Hij vroeg me, of ik een Katholiek pries ter was. Ik antwoordde bevestigend, maar voegde er aanstonds bij, dat ik de vaste hoop had, dat de Katholieke Kerk en de Kerk der orthodoxe Russen nog eens tot één schaapstal zouden worden. Hij ant woordde onmiddellijk, dat hij die hoop volkomen deelde en dat wij zoo gemakke lijk één konden worden, omdat we essen tieel hetzelfde Geloof hadden, dezelfde Sa cramenten en nagenoeg dezelfde leer. Hij was een zeer merkwaardige verschijning, met het lange, krullende haar, dat de Oos- tersche priesters dragen en de golvende baard. Uit heel zijn wezen sprak groote zachtmoedigheid en liefde: men voelde ter stond, dat men voor iemand stond, die eer bied afdwong. Hij bracht ons terstond naar het kerkje, een merkwaardig gebouw, gedeeltelijk in hout opgetrokken, in- en uitwendig met de karakteristieke figuren der Russische Ikonen beschilderd, alles tegen een gou den achtergrond. Men was juist met het liturgisch avondgebed begonnen (wat men in het Westen de Vespers noemt), enkele menschen zongen de weemoedige gezan gen in afwisseling met een priester, die achter de Ikonostaas (de beelden-wand) verborgen was. Men had verschillende kaarsen ontstoken, een heer en dame, zelf orthodoxen, lieten er nog enkele meer aan steken. Jammer genoeg was het mijn tijd: ik had geen afspraak gemaakt en de „petites soeurs" rekenden op me voor het diner. Zoo zijn we naar de Metro teruggewandeld: in minder dan drie kwartier was ik in Le vallois. Dinsdag 15 Augustus. Vandaag is het weer het groote feest van de „petites soeurs de l'A^somption", van morgen was er bij uitzondering gezongen Mis: meestal is er Mis met zang. Na het ontbijt ben ik naar de kathedraal gegaan. Het was prachtig zomerweer, het is dan alleen al een bijzondere vreugde, naar het zoete blauw van den Franschen hemel te kijken. „Bleu de France". De kathedraal was stampend-vol menschen: kardinaal Verdier zou zelf de pontificale Mis opdra gen. Ik was nog juist op tijd om de stoet te zien passeeren. een imposante rij pries ters, de kanunnikken van het kapittel, de drie wijbisschoppen van Parijs, ook alle drie met mijter en staf, daarachter de Kar dinaal-Aartsbisschop in zijn pontificaal ge waad. Ik had hem nog nooit gezien, hij maakt een indruk van groote eenvoud, van stoerheid en onverzettelijke kracht: ik kreeg den indruk, dat hij, de kerkvorst, een boerenzoon is, in den schoonsten zin van dat woord. De plechtigheid was overweldigend en ik had een prachtige plaats; dat had ik te danken aan een der commissarissen van orde, die ik enkele malen ontmoet heb en die me steeds met groote vriendelijkheid begroet. Het licht, de breede zang, het dreunende orgel, de samengepakte menig te, de schittering der plecht-gewaden, het grijpt alles te samen diep in de ziel. Dat is werkelijk een feest-dag in den rijksten zin van het woord. Hoe arm zijn de lan den, die in rationalistische overmoed de li turgische'heerlijkheid der Moederkerk van zich hebben afgeschud. Zij zagen, met de waarheid, ook de schoonheid heengaan! LEIDEN, De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 19 tot en met Vrijdag 25 Aug. waargenomen door de apotheken Van Drie- sum, Mare 110, tel. 20406 en E. M. dé Metz, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. WRIGLEY'S P.K. stelt U in staat Uw krachtsinspanning te verdubbe len, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdt U frisch. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maal- tyd, het sterkt Uw zenuwen en bevordert de spijsvertering. Bovendien helpt P.K. Uw tanden schoon, gaal en sterk te houden. Doktoren en tandartsen bevelen het aan. Koopt vandaag nog enkele pakjes en hondt er 6teeds een paar bü de hand. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. lAAAAAAAAAAAAAA Gemeenteraad Vergadering op Maandag 28 Augustus 1939, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Beëediging en installatie van het nieuw benoemde raadslid, den heer C. Koekebakker. 2o. Voorstel tot het overplaatsen van een tweetal leerkrachten aan o.l. scholen. 3o. Praeadvies op het verzoek van J. Tulleners om ontslag als leeraar in de han delswetenschappen aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus. 4o. Praeadvies op het verzoek van J. Heringa om ontslag als lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting. 5o. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het 4e kwar taal 1939. 6o. Voorstel tot het wijzigen van de met de provincie Zuid-Holland d.d. 17 Juni/6 Augustus 1929 gesloten overeen komst inzake vergoeding voor onbezette plaatsen in de gestichten „Endegeest" en „Voorgeest". 7o. Voorstel tot het aankoopen van een strook grond nabij de Trompstraat, ten be hoeve van de Stedelijke Fabrieken van Gos en Electriciteit. 8o. Voorstel inzake het voorloopig vast stellen van de bedragen, bedoeld in art. 55ter der Lager Onderwijswet 1920, en in zake het vaststellen van de exploitatiever goeding voor de bijzondere lagere scholen, bedoeld -in art. 101, van de vergoeding voor vakonderwijzers der bijzondere la gere scholen, bedoeld in art lOlbis, en van de bijdrage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs, bedoeld in art. 102 der genoemde wet, een en ander over het jaar 1938. 9o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur van de Inrich ting van Liefdadigheid voor R.K., alhier, tot het aanschaffen van schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen, ten behoeve van zijn school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Haarlemerstraat 34, en tot het vast stellen van den desbetreffenden begroo- tingsstaat. lOo. Voorstel tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van het ge- ticht „de Voorzienigheid", alhier, tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van zijn school voor uitge breid lager onderwijs aan het Levendaal en tot het vaststellen van den desbetref fenden begrootingsstaat llo. Voorstel tot het toekennen aan het bestuur van het gesticht „de Voorzienig heid". alhier, van een vergoeding als be doeld in art. 84 der Lager Onderwijswet 1920 voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Krau- welsteeg 8. 12o. Voorstel om in beginsel te bepalen, dat de leden (voorzitters) der vaste com missies van voorbereiding en van bijstand, zoomede, voor zoover mogelijk, van andere door de gemeente ingestelde commissies, voor vier jaren zitting hebben. 13o. Voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit van 22 Mei 1939 in zake het waarborgen van de rente en aflossing we gens een door derden aan de „Stichting tot werkverschaffing aan jeugdige werkloo- zen ter verstrekking van woningen aan ouden van dagen" te Leiden, te verstrek ken leening. 14o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor de verbouwing van het perceel Zonneveldstraat 15, o.m. ten be hoeve van de huisvesting van het bureau van den Luchtbeschermingsdienst. 15o. Voorstel tot het aankoopen van gronden gelegen in den Roodenburgerpol- der en van een perceel grond nabij de van den Brandelerkade, tot het inbrengen van die gronden in het gemeentelijk grondbe drijf en tot het vaststellen van de desbe treffende begrootingstaten. 16o. Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van het aan schaffen van een zelfopnemende veegma- chine voor den gemeentelijken reinigings- en ontsmettingsdienst. 17o. Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van het aan schaffen van kosteloos in bruikleen te ge ven uniforme afsluitbare vuilnisemmers en het aanbrengen van eenige wijzigingen aan de vuilnisauto's van den gemeentelij ken reinigings- en ontsmettingsdienst. R.K. ALMA MATER KOOR Wegens vervroegde datum van het in November te houden concert zal de eerst volgende repetitie voor de dames plaats vinden morgen, Donderdag te 8.15 uur in het repetitie-lokaal, Krauwelsteeg. Aller opkomst dringend gewenscht. LEIDSCHE BEDEVAART NAAR BRIELLE Bij het comité van de Bedevaart stijgt de spanning. Wat zal het antwoord zijn van katholiek Leiden op de verschillende oproepen om deel te nemen aan de Bede vaart? Zal het station morgen om kwart voor acht zwart zijn van de pelgrims? Wij hopen en vertrouwen! Eenige belangrijke mededeelingen als laatste aansporing. Morgen, Donderdag 24 Augustus, te half zeven in de kerk aan de Heerensingel de eerste Mis voor de leden van onze Broe derschap. Zorgt, dat u uiterlijk kwart voor acht op het station aanwezig bent. Geen enkel bruidje mag zonder geleide de reis medemaken. Eerst op de boot ko men zij bij elkaar. Pelgrims, die onder het H. Offer te Brielle de H. Communie willen ontvan gen, moeten zich bij den Directeur van de Bedevaart opgeven op de boot. Wanneer gij deze berichten leest en u zelf een verwijt moet maken, dat gij best mee zou kunnen gaan, maar nog niet tot deelname hebt besloten, doe het dan nu'. Weet echter dan, dat gij alleen nog maar. plaatsbewijzen kunt bekomen aan de Pas torie op de Heerensingel 3 en Donderdag morgen in de stationshal te Leiden en Voorschoten. Op de heen- en terugreis stopt de trein te Den Haag voor enkele Haagsche Pel grims. Ons dagblad „De Leidsche Courant" hartelijk dank voor de. verschillende be richtgevingen. Het Comité: P. HOFSTEDE, pr. A. CASTELEIN. D. W. KLEIN. A. LANGEVELD. TH. LAMBOO. NED. R. K. BOND „ST. HUBERT". Op Zondag 20 Augustus ging de afd. Leiden van den R. K. Bond van Brood, Koek en Banket, Cacao, Chocolade- en Suikerbewerkers „St. Hubert" haar jaar- lijksch vacantiereisje maken. Dit jaar was de reis naar den Afsluit dijk. Met pl.m. 60 personen vertrok het ge zelschap om 9 uur vanaf de Kaasmarkt in de richting Haarlem via Bloemendaal, Velzen, Beverwijk en Egmond naar Ber gen (koffiepauze). Daarna werd de reis voortgezet over Schoorl, langs het militair vliegveld de Kooi met een bezoek aan Den Helder waar verschillende onder zeeërs en andere oorlogsschepen werden bezichtigd en de lunch werd gebruikt. Na wederom ingestapt te zijn werd de reis vervolgd in de richting van de vol tooide Zuiderzeewerken „de Afsluitdijk": bewonderd werd het monument, dat hoog oprijst temidden van een onafzienbare wa teromgeving. Zeer juist is weergegeven de bronzen voorstelling „Een volk, dat werkt aan zijn toekomst". Terug ging de reis door de Wieringer- meer via Hoorn, Purmerend werd circa 7 uur Amsterdam bereikt, waar allen een welvoorziene tafel wachtte. Te ongeveer 9 uur werd weer gestart om over den nieuwen weg naar Leiden terug te keeren. Vermeld dient nog, dat de lunch keurig was verzorgd door de R. K. Coöp. de Een dracht, en het rijdend materiaal door de firma L. Beuk uit Noordwijk. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g e n: 7112. „Es-Ta-Fa" Ver koopkantoor. Voorschoten, Leidscheweg 219. Exportbedrijf. De algemeene vol macht van F. A. Mucke, is ingetrokken. 4129. N.V. Zilverfabriek „Voorschoten" voorheen J. M. van Kempen en Zonen, Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken. Voorschoten, Leidscheweg 219. Procuratie verleend aan: G. H. van Leeu wen, Voorschoten. (B. P.). 311 N.V. Aannemersbedrijf van G. Bergs- hoeff. Alphan aan den Rijn. Lemzonlaan 3. Procuratie verleend aan: A. Bergshoeff, Alphen aan den Rijn. (B. P.).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2