OMGEVING Wilt U iets weten? ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 pn» SCHOOL ARTS ENDIENST „KATWIJK.' Uit het jaarverslag 1938 van den Dis- tricts-Schoolartsendienst „Katwijk" is het volgende ontleent: Voor het eerst kwamen de leerlingen van het instituut „Bijdorp" te Voorschoten, dat in den loop van 1937 tot den dienst was toegetreden aan de beurt en mede ook van de Christelijke School te Valkenburg. Het resultaat van het onderzoek op „Bij dorp" mag zeer bevredigend genoemd wor den, dat van het onderzoek op de school te Valkenburg zelfs zeer goed. Van de laatste school hebben slechts 10 leerlingen geen gevolg gegeven aan den oproep voor onderzoek. Ten einde op de hoogte te ko> men van de voorgeschiedenis van de kin deren van het internaat „Bijdorp" worden aan de "ouders vragenlijsten toegezonden. Van de gevonden afwijkingen worden de ouders, indien mogelijk mondeling en an ders schriftelijk, uitvoerig in kennis ge steld. Er kon geconstateerd worden, dat de ouders de geneeskundige controle, ook van de oudere meisjes zeer op prijs stellen. De tabellen geven duidelijk aan, dat het onderzoek weer vele afwijkingen aan het licht bracht. De vaccinatie-toestand blijkt steeds on gunstiger te worden. In 1935 waren 11 pet. der „eerste klassers" gevaccineerd. Dit per centage was achtereenvolgens voor de ja ren 1936, 1937 en 1938 9, 6 en ruim 2. De algemeene lichamelijke toestand was onvoldoende bij 258 van 2015 (niet mede- gerekend die van de Uloscholen) kinderen, dit is een percentage van ca. 13 pet.; oogenschijnlijk een lichte vooruitgang bij het voorgaande jaar, toen dit percentage 13.8 bedroeg. Met stelligheid kan gezegd worden, dat zeker een groot percentage der kinderen in aanmerking komt voor uitzending. KATWIJK Ko-Plu-Ko. In Casa Cara vergaderde deze vereeniging onder leiding van den voorzitter, den heer C. van Beelen. Na de gewone agendapunten, werden 6 nieuwe leden geïnstalleerd. Na behandeling van enkele ingekomen stukken, die van onder geschikt belang waren, werd voor de a.s. tentoonstelling een verloting-commissie gekozen. Hiervoor werde aangewezen de heeren L. Parlevliet, J. Schuitemaker en A. Kuyt. Na behandeling van enkele huis houdelijke aangelegenheden werden een 10-tal konijnen verloot benevens 3 kriel- hoenders en sierduiven. Vervolgens slui ting. Geboren Teunis z. van J. Guyt en K. van Rijn Jan Cornelis z. van N. Hoek en A. Klaassen Ondertrouwd: J. van Kgmond te Katwijk aan den.Rijn en J. Kuyt Getrouwd: G. J. Hogewoning en J. Rhijnsburger. Overleden: Hermina Johanna Reim- ninga 88 jaar wed. van H. Dollekamp Katchen Erhardt 26 jaar gehuwd met T. Schaap Huig van Duyn 721 jaar ge huwd met J. Kuyt. KATWIJK AAN DEN RIJN In een kelder gevallen. Een ernstig ongeval trof mej. C. uit Schiedam, die te gast was bij de familie C. in de Voorstraat alhier. Door een vergissing nam zij in de gang een andere deur dan de bedoeling was en viel toen onverwachts in de vrij diepe kelder, waar zij bewusteloos bleef liggen Dr. H. direct ontboden constateerde een hersenschudding en verleende verdere geneeskundige behandeling. De patiënte zal voorloopig rust moeten houden. HILLEGOM De Oranjefeesten. Op 26 en 7 Septem ber zullen hier Volksfeesten worden gehou den. Jaarvergadering Veiling. In het eigen gebouw hield de Coöp. Veilingsvereeniging „Hillegom" U.A. haar jaarvergadering. De belangsteling was groot. De voorzitter, de heer P .N. Jonkheer, opent de vergadering met een woord van welkom. Het verheugt hem, dat de belangstelling zoo groot is en meer nog, dat straks uit het jaarverslag zal blijken, dat de vereeniging groeit. Uit het jaarverslag noteerden we: de omzet be droeg meer dan 1 millioen gulden, een ver hooging van ƒ400.000 vergeleken met 1937. Het aantal verwerkte colli's was 70.000 grooter dan vorig jaar. Ingrijpende ver anderingen grepen plaats: de kantoren werden uitgebreid, een veilingsklok werd' aangeschaft, terwijl in de verschillende af- deelingen vakkundig personeel werd aan gesteld. De financieele uitkomsten waren zeer gunstig, terwijl een flink reservefonds werd gevormd. De aftredende bestursleden G. H. Her mans en H. van Haaster Jzn. werden met alg .stemmen herkozen. Geboren: d. van A. G. Koppersde Groot. z. van C. de GrootGoedemans. d. van A. J. Hofmande Boer. z. van C. M. Wijnen—Kokkelkoren. Ondertrouwd: R. Kreeft en J. Huis man. Getrouwd: M. A. Lavendhomme en C. M. van de PolL O v e r 1 e d e n:: H. van Tol m. 44 j. M. [van Tol z. 14 j. LEIDSCHENDAM St. Josephsgezellen. Zondag 20 Augus tus te 11.30 uur en na het Lof bijeenkomst. Dinsdag 22 Augustus te 8 uur Maria- Congregatie, daarna bijeenkomst en Za terdag 26 Augustus na het Lof bijeen komst. K.J.M.V. Maandag 21 Augustus: Socie- teitsavond. Dinsdag 22 Augustus te 8 uur Maria-Congregatie en Vrijdag 25 Augustus Societeitsavond. De Oranjefeesten. Door het bestuur der vereeniging „Wilhelmina" is besloten om voor de te Leidschendam gelegerde militairen enkele spelen, enz. te organi- seeren bij de feestelijkheden ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Koningin op 30 en 31 Augustus a.s.; boven dien zullen allen getracteerd worden, zoo dat voor hen een prettige dag te wachten LISSE Een gecompliceerde aanrijding. Vrij dag tegen het middaguur reed een automo bilist op den Heereweg in de richting Haarlem en bedacht daarbij, dat hij nog moest wezen bij een persoon, wiens woning hij juist gepasseerd was. Tegelijk met de ze gedachte remde hy zijn wagen plotse ling af zonder op het achter hem rijdende verkeer te letten. Een achter hem rijden de bestelauto van de P. T. T., die deze ma noeuvre zag, gelukte het nog te remmen en juist tot stilstand te komen zonder de wagen te raken, doch de chauffeur van de daarachter rijdende auto gelukte zulks niet, omdat hij uiteraard wederom iets la ter pas kon- remmen. De derde wagen reed dan ook de bestelauto van de P. T. T. aan met het gevolg, dat deze wagen aan de achterzijde was beschadigd het achterlicht geheel defect raakt. De radateur van de aanrijdende wagen was geheel vernield en de auto. die uiteindelijk deze aanrijding veroorzaakte, kwam geheel ongedeerd uit den strijd. De politie maakte van deze inge wikkelde aanrijding proces-verbaal op en de schuldvraag, die ter plaatse reeds druk besproken werd, zal de rechter wel uitma ken. Persoonlijke ongevallen bleven ge lukkig uit, doch de materieele schade was belangrijk. Werkloosheid. Naar wij vernemen gaan alle ingeschreven werkzoekende per sonen bij de arbeidsbeurs a.s. Maandag naar de werkverschaffing in de gemeente Sassenheim, zoodat Lisse op dien dag geen werkzoekende personen meer zal hebben. NOORDWIJKERHOUT De Oranjefeesten. Zooals we reeds berichtten zullen de Oranjefeesten in deze gemeente gehouden worden op 12, 13 en 14 Sept. a.s. De kinderfeesten hebben Dins dags plaats tevens zal op dezen dag de etalagewedstrijd plaats vinden. Ditmaal zullen de deelnemende winkels in 8 groe pen voor de wedstrijd worden ingedeeld. Acht eerste en 8 tweede prijzen worden beschikbaar gesteld. De groepen zijn als volgt: Sigarenwinkels, kruideniers, slagers, bakkers, manufacturen, fruit, huishoude lijke artikelen en schoenwinkels. De groo- te volksfeesten hebben Dnoderdag plaats. Om 9 uur is het aantreden van fietsrijders en fietsrijdsters voor „Het Wapen van Noordwijkerhout". Hirena optocht door het dorp met muziekkorpsen, praalwagens van verschillende plaatselijke vereenigingen, versierde fietsen en ten slotte de school kinderen. 10 uur: ringrijden met fietsen voor hee- n; vogelschieten en touwtrekken voor hoofden van gezinnen 11 uur: ringrijden met fietsen voor da mes; nm. 2 uur aantreden van rijtuigen en auto's, welke deelnemen aan het ringrij den. Eveneens om 2 uur: schietwedstrijden voor de leden van den Bijz. Vrijw. Land storm. Om 2.30 uur: ringrijden voor paren 3 uur: stokworstelen voor jongens van 14 18 jaar. 3.30 uur: fietsen met hindernissen voor meisjes van 1418 jaren. 5 uur: Naar den trein voor vrouwen en meisjes boven de 16 jaren. 8 uur: prijsuitreiking vanaf het bordes van het gemeentehuis met toe spraak van den eere-voorzitter, de burge- meeste. Om 10 uur 's avonds zal een reusachtig vuurwerk afgestoken worden, zooals nog nooit in Noordwijkerhout of omgeving is vertoond. Dit zal werkelijk de moeite waard zijn. Voor aanmelding tot deelname aan de spelen zie men de aanplakbiljetten. Prach tige prijzen zullen wederom beschikbaar worden gesteld. Een groot Lunapark op het terrein aan het Hardepad zal gedurende de drie feestdagen eveneens een attractie- vormen voor jong en oud! SASSENHEIM Sporteommissie. Als vertegenwoordi ger van Teylingen is in de Gem. Sport eommissie benoemd de heer C. H. Rotte veel ter vervanging van den heer F. Ho- man. Zwemmen met muziek. In het Gem. Zwemfbad is een radio-installatie aange bracht, zoodat de beoefenaars der zwem- sport vergast kunnen worden op meer of minder passende muziek. Wij vernemen dat deze installatie een cadeau is van eenige trouwe bezoekers. OEGSTGEEST DE MIS VAN DIEPENBROCK. Weken lang reeds is een groot feestkoor, bestaande uit meer dan vijftig zangers, bezig aan het instudeeren van de Mis van Diepenbrock, onder de kundige en strakke leiding van Willem Mizee. Met opzet werd juist dit werk gekozen, omdat het een der heerlijkste vruchten is van de Nederlandsche christelijke cultuur, waarvoor St. Williibrord de grondslag leg de. Een zoo verheven era diepzinnig kunst werk moet niet alleen een keer worden be luisterd' doch, wie dit wil begrijpen en door voelen, moet zich vooral verdiepen zoo wel in de psychologie van den schepper, als van de omstandigheden en lokale bij zonderheden, waaronder het ontstaan is. Daarom willen wij gaarne voldoen aan den •wensch van het propaganda-comité om het een en ander over deze componist en dient werk te schrij ven. Wie was Alphons Diepenbrock? Diepenbrock zou allerminst de hoofdfi guur van een spannende roman vol felle bewogenheden en helkleurige gebeurtenis sen kunnen zijn. Maar toch verbergt die oogenschijnlijk zoo stille en eenvoudige levensloop een sfeer van edele ontroering vol weemoed en blijheid. Hij werd gebo ren 2 Sept. 1862 te Amsterdam uit een Bocholtsohe familie. Er heerschte een mu zikale sfeer en men vond er aansluiting bij dien kring van intieme oultuur, welke zich geschaard had om J. A. Alberdingk Thijm, vanwaar uit de kennis en vereering van Vondel, de liefdevolle eerbied voor de kunst der Middeleeuwen, de geheele studie der kunsthistorie en de cultuur der schoon heid van het verleden, dit Katholiek „Re veil" 'zich over ons land zou verspreiden. In dit milieu groeide Alphons Diepenbrock op, hier werd zijn jeugdige ziel gevoed en zijn ingeboren neiging tot de verrukkingen der oude -beschavingen voor het eerst ge sterkt. Hij bezocht het gymnasium van zijn 12db tot 17de jptar. Daar wisten de leeraren niet goed raad met dezen stillen, altijd lezenden leerling en hij werd er de „laat ste", die nooit studeerde of gplette vol- igens de geldende voorschriften, maar van wien toch erkend moest worden, dat, als een geheele klas het antwoord op een vraag schuldig bleef, hij 'dit antwoord kon geven. Na het gymnasium volgde de beroeps keuze, Dirigent was zijn ideaal, maar „in de muziek gaan" mocht hij niet. Daarom koos hij de studie, die hem het best kon brengen tot de bronnen, waarin zijn ziel bij intuïtie haar voedsel zocht: die der oude letteren. Het latijn is hem steeds dierbaar geweest, het werd zijn tweede moedertaal, waarin hij las, met zijn vrienden corres pondeerde, waarin hij dacht. De studie gaf hem in vele opzichten een teleurstelling, dat ze hem datgene onthield, wat hij zocht en hem „steen en voor brood" gaf. Want het indringen in inhoud en geest der antieken werd geheel terzijde gesteld. Toch vol bracht hij zijn studie en promoveerde op een der in alle opzichten meest origineele en belangrijke proefschriften die aan de Amsterdamsche Universiteit is verdedigd geworden. De jonge student openbaarde zich meer en meer als enthousiast musicus. Bij zich aan huis verzamelde hij vrienden en ken nissen, met wie hij, als dirigent, musiceer den. Vooral maakte hij veel propaganda voor Richard. Wagner, wiens „Rheingold" hij in zijn zoo suggestief pianospel deed her leven, Wagner, den „barbaar", die zijn moe der niet kon hooren. En hij begon te com- poneeren. Als 19-jarige oogstte hij zijn eerste lauweren met de Acad. Feestmarsoh voor Harmonie-orkest. Vele werken volg den nu. De jonge doctor zou leeraar worden in den Bosch, in de suggestieve atmosfeer der St. Jans-kathedraal. Daar heeft hij zes jaar gewond, op de Markt. Daarheen vertrok hij in September 1888, vol enthousiasme en illusies, met zijn kostbaren Erard-vleugel •en zijn dierbare meubelen, die hem heel zijn leven door hebben vergezeld. Die Bos sche jaren waren voor den jongen leeraar en'van phantasieën vervulden kunstenaar een tijd van intens leven, van de bitterste ervaringen, de heerlijkste voldoeningen. Op het gymnasium ging het niet al te best. Hij wilde les geven als een kunstenaar, doch dit bracht hem in conflict met zijn col lega's, die dit opvatten als een gevaarlijke aanval op de „heilige schoolmeesterij". Dit alles bracht hem veel strijd, doch hij had één troost: de aanhankelijkheid zijner leer lingen. De van de Kathedraal uitstralende inspi ratie begon in hem de melodieën van zijn meesterwerk, de Mis wakker te roepen. Gedurende de jaren 1390'93 heeft Die penbrock aan de Mis deze hem steeds dierbaarste zijner composities gearbeid. Uit dien tijd dateeren ook nog eenige an dere liederen. In het jaar 1894 kwam de verlossing uit veel ellende: den strijd moede, diende hij zijn ontslag als leeraar in en keerde hij naar Amsterdam terug. In 1895 verscheen bij den Algemeenen Muziekhandel de groote uitgave op zwaar geschept papier, in prachtige druk, met boekversieringen van Anton Derkinderen, de Missa in die festo. De componist heeft zijn Mis éénmaal ge hoord te Utrecht in 1916. Zijn dierbaarste wensch, dat zij in de St. Jan te den Bosch tijdens den dienst zou worden gezongen ii tijdens zijn leven niet mogen vervuld wor den. De volgende keer zullen wij nog het een en ander vertellen over de schoonheid van de Mis zelf. RIJNSBURG Bloemenhandel. Er was deze week #een lustelooze stemming in den bloemen handel. De vacantietijd, het steeds mooier wordende weer zullen er wel niet vreemd aan zijn. Er was van diverse bloemsoorten een zeer groote aanvoer. Zoo b.v. van Gla diolussen was de aanvoer enorm. Een prijs daling volgde dan ook. We noteerden voor Gladiolussen per 100: Jacoba 6080 ct., Picardi 5565 ct., Sunrise 4050 ct., Oran je Prinses 6595 ct., Rubini 3540 ct., Pelelgrina 3045 ct., Halley 2030 ct.. Crimson Glow 35—45 ct., Poolijs 3040 ct.. Edison 4050 ct. Van Dahlia's was de aanvoer maar matig. Toch kon geen gc prijs gemaakt worden, 60 tot 80 ct. p. 100. Pompon-Dahlia's gingen ook niet vlot, 3045 ct. werd betaald. Zinnia's noteerden van 30 tot 50 ct. per 100. Am. Anjers 35 60 ct. Montbretia's gingen slecht 1525 ct. Convilli's 3550 ct. Godetia 2 tot 4 p. 100 bos. Asters 1520 ct. Straalasters 45 60 ct. Statice 2 tot 5 p. 100 bos. Witte Lelie's f 4.205.10. Gele Chrysanten 5- 7, Scabiosa 2030 ct. Lilium auratum 4.204.60. Violieren 1.301.50. Ridder sporen 2030 ct. Dwergzinnia's 1020 ct. Asclepna 4050 ct. Lathyrus 10—20 ct. Margrieten 10—20 ct. Afrikanen f 24 p. 100 bos. Godetia 24 p. 100 bos. Gepelde Godetia 4560 ct. Galardia 3040 ct. Chry santen bruin 1417 ct. VOORSCHOTEN Dankbetuiging prinselijk paar. Op Za terdag 5 Augustus j.l., den dag waarop H. K. H. Prinsese Irene het levenslicht aan schouwde, werd ook in het gezin van den heer C. Moerkerk, wonende aan den Leid- scheweg alhier, een zoon geboren. De heer M., alhier, zond een gelukwensch aan het prinselijk paar en vermeldde ook het feit der geboorte van zijn zoon. Heden ont ving de heer Moerkerk tot zijn groote vreugde een telegrafischen gelukwensch en een dankbetuiging van het prinselijk paar. Zondagsdienst dokters. Vanaf Zater dagmiddag 3 uur tot Maandagmorgen wordt de doktersdienst waargenomen door Dr. H. J. Keegstra en dr. C. J. Kerkhof. Geboren: Adrianius Gerardus, z. v. Cornelis Moerkerk en Anna Cornelia Veld- huijzen, Leidscheweg 333 Willem Fr ede- rik Ludiwig. z. v. Frederik de Jong en Ma ria Adelheid Klumer, Papelaan 164 An- tonius Arnoldius, z. v. Dominicus Theodatus Kraan en Maria Catharina van Gent, Schoolstraat 130. Ondertrouwd: Johannes Petrus An- tonius de Vrind, oud 26 j., wonende te Lei den en Maria Magdalena Apolonia Lamiboo, oud 25 jaren, wonende alhier. Ingekomen: J. Barendse, Haagweg 6 van Wassenaar P. J. Sloatweg, Burg. de Kempenaerstr. 117, van Breda W. P. G. van Zeggelen, Veurscheweg 187, van 's-Gra- venhage N. P. J. Bogaards, Willem de Zwijgerlaan 18, van Rijswijk Z.H. W. H. Janssen. Donklaan 15, van Bergen. Vertrokken: J. C. van der Bijl naar Leiden, Oude Singel 142 T. Doornbos naar Lopik no. 172 W. Boetje naar Heem stede, W. v. d. Veldekade 5 F. H. D. van Dorsser, naar Den Haag, v. Dieperaburgh- straat 130 S. G. M. Fleur, naar Schie dam, Korte Haven 27 G. G. M. Mensink naar Den Haag, Daal en Bergscheweg 80 Oh. v. d. Werf, naar Wassenaar, Kerke- bpschlaan 5 A. M. Douwes, naar Am sterdam, Archimedesweg 53 A. J. Mo lenkamp, naar Leiden, Leeuwerikstraat 6 K. F. Lutz, naar Pforzheim Did., Tete- lingerstraszee 66 G. L. van derWilk, naar Oegstgeest, Endegeesterstr.weg 5 W. E. Vohvater naar Woulbrugge, Hoog- made B 215 L. de Bruijn naar Eethen, Heesbeen C 6 J. C. Brans naar Den Haag, Frankenstraat 36 G. Ansems de Vries naar Bussum, Brediusweg 46 J. W. Schootemeijer naar Den Haag, Laakkade - J. F. Jongepier naar Hillegersberg A. Noordermeer naar Wassenaar, Rijks straatweg 187 P. Jansen naar Bodegra ven, Prinsenstraat 75 W. Fr. Ridder van Rappard naar Naardien, Jan Toébackl. 41 N. Delfos geb. Korenhoff naar Leiden, Witte Singel 64 C. F. H. Kriebel-van Eijk naar Breukelen, Eendrachtlaan 23 A. Drukker naar Den Haag, Soesterbergstr. 37. VOORHOUT Oranjefeesten in 't zicht. Voor de op Dinsdag 5 en Woensdag 6 September aan staande te houden Oranjefeestelijkheden zijn de programma's nog niet definitief be kend. Wel staat reeds vast dat de spelen van verleden jaar weer doorgang zullen vinden met zelfs nog eenige uitbreiding. Bovendien is nog bekend geworden, dat de heer C. P. Vergouwen de zorg heeft voor het programma en de heer B. v. d. Lubbe is benoemd tot terreincommissaris. De aanmelding van nieuwe leden is Maandag (overmorgen) 21 Aug. a.s. onher roepelijk gesloten. Zij, die zich alsdan nog opgeven, kunnen en mogen niet meer wor den aangenomen, en komen derhalve bui ten de profijten van de vereeniging te val len. R.K. Vrouwenbond. Voorschoten geeft het voorbeeld! Wie zal het bestuur van de afdeeling v. d. R.K. Vrouwenbond daar ter plaatse niet prijzen. Immers dit Bestuur heeft in het program van actie van 1939 opgenomen de volgende nota: „De leden worden uitgenoodigd deel te nemen aan de Leidsche Processie naar Brielle." Prach tig! En niet alleen voor de leden van ge noemde vereeniging, maar voor alle inwo ners moet het nu een blijdschap zijn te weten, welke de algemeene intentie is van de Bedevaart. Deze is n.l. „De heiligheid van de Katholieke moeders uit Leiden en omgeving." Deze intentie alleen al spoort allen aan om deel te nemen aan onze Bedevaart. In de stilte van de huiskamer bidt de Katho lieke moeder voor haar kinderen. In de eenvoud van haar geloof vraagt zij Gods kracht. De goede Christenmoeder smeekt om sterkte, opdat zij een andere Maria mag zijn, die blijde haar levensoffers als Moe der van zeven Smarten bracht. Kinderen, jongens en meisjes, Is uw Moeder u niet waard om een offer van geld en tijd te brengen om gezamenlijk in groote getale te gaan bidden op thet graf van onze Martelaren te Brielle voor le vensblijheid en Moederdurf in dezen tijd. Ja zeker! Daarom koopt spoedig aan uw pastorie het bewijs van deelname en gaat mede Donderdag a.s. de Martelaren ter eere voor zegen over uw eigen Moeder. P. HOFSTEDE, pr. Nieuw wegdek Prinsenweg. Naar thans bekend wordt zal aanstaande week een aanvang worden gemaakt met de voor ziening van een gesloten wegdek van den Prinsenweg, een voorziening waarnaar reeds jaren werd uitgezien, die nu verwe zenlijkt zal worden. Waar komt ons water vandaan? Gis teravond stond een groepje leden der St.- Josephsgezelen voor het Parochiehuis ge reed om een excir.ia te ondernomen naar het Pompstation der gemeente-waterlei ding „Voorhout" aan de Kerkstraat te Noordwijkerhout. Te ongeveer 8 uur ver trokken de deelnemers en namen onder weg nog enkele cursisten op. Bij aankomst aan het gebouw werden de deelnemers door den vertegenwoordiger van het bedrijf welkom geheeten, waarbij spr. de belangstelling van de zijde van de jeugd voor dit bedrijf zeer op prijs zeide te stellen. Allereerst vroeg spr. zich af, waarom nu eigenlijk dit gebouw in Noord wijkerhout terecht moest komen, en gaf daarop zelf het antwoord: dat na maanden lange proefboringen op verschillende plaat- in de gemeente Voorhout geen deugde lijk drinkwater voor dit doel althans kon worden te voorschijn gebracht. Nu 10 ja ren geleden, zeide spr., is men met de eigenlijke stichting van het bedrijf begon nen, en het moet gezegd, dat het waterbe drijf, dat zoolang het zorgenkind der ge meente zijn zou, dank zij de tariefsohaa'l in dit betrekelijk koorte tijdsbestek tot eeii rendabel bedrijf is geworden. Hierna ging spr. over tot het geven van een uiteenzetting van de oorsprong van het pompstation, daarbij onderscheid ma kende tusschen ruw-water en rein-water. Het water dat bij duizenden M.3 uit den grond wordt opgepompt door een tweetal electrisch werkende pompen, de z.g. kleine en groote ruwwaterpomp, wordt allereerst getransporteerd naar de zoo genaamde sproeitoren of sproeikamers, boven in het gebouw. Hier ondergaat het ruwe water zijn eerste zuivering, door verschillende la- gen wordt het water gefiltreerd om daarna terecht te komen in de reinwaterkelders onder het gebouw en er omheen. De kleine en groote reinwaterpompen zuigen vanuit deze kelders het water op en persen het tegelijkertijd in het buizennet, dat door middel van 4 groote pers-windke- tels op circa 4 atmosfeeren druk wordt ge bracht om onder dezen druk aan de aan geslotenen te worden afgeleverd. Vervol gens gaf spr. een uiteenzetting van het vol automatisch in- en uitschakelen der moto ren, terwijl bij weigering der motoren een bel overgaat bij den verzorger van het pompstation, zooals ook geschiedt indien de electrisclie stroom zou weigeren. In dit ge val moet de ruwolie-motor worden inge schakeld, die verder de taak der electro- motoren overneemt. Nadat ook nog aandacht werd gewijd aan de nieuwe ontluchtingsinstallatie der motoren, werden de deelnemers op een „rondje" water op kosten van het bedrijf onthaald, waarbij zich een sigaartje zeer goed deed smaken. Aan het einde van deze excursie, welke ruim 2 1/2 uur had geduurd, dankte de Se nior der Gezellen, de heer Jan van der Nou- land Thzn., voor de zeer interessante be zienswaardigheden, waarmede dezen avond werd kennis gemaakt, waarbij spr. zijn spij.t er over uitdrukte, dat niet meerderen aan dezen tocht hadden deelgenomen. Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden naar Nederhorst den Berg? Hoe veel K.M.? An t w o o r d: Leiden, Leiderdorp, Hoog- made, Woubrugge, Ter Aar, Nieuwveen, Wilnis, Vinkeveen, Loenersloot, Vreeland, Nederhorst den Berg. Afstand 55 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Noordwijkerhout naar Enschede per auto? Hoeveel K.M.? Antwoord: Noordwijkerhout, Hille gom, Nieuw Vennep, Aalsmeer, Uithoorn, Vinkeveen, Loenersloot, Vreeland, Korten- hoef, Hilversum, Baarn, Amersfoort, Apel doorn, Deventer, Bathmen, Holten, Goor, Hengelo, Enschede. Afstand 185 K.M.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6