Herstel van douane rechten geëischt BUITENLAND SPORT ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT rflTEEDE BLAD - PAG. 5 Sie dreiging om ^Dxmt/zig 3\i(ïkelcbiaad tcuigó de tflaaCaefie gstetió ONDERHOUD CHODACKIGREISER. Chodacki heeft gisteren tijdens een on derhoud met Greiser, dat over technische kwesties, de douane betreffende, liep, het volledig herstel der Poolsche douanerech ten geëischt. Chodacki had sinds zijn eerste ontmoe ting met Greiser van Beek nieuwe instruc ties ontvangen. MILITAIRE BEDRIJVINGHEID. Wat de situatie te Dantzig betrtfe, meldt Havas, dat daar gisteren een groote mili taire bedrijvigheid heerschte. Op het igroote „Eén Mei-plein" hebben de nieuwe formaties van de „S. S." en de „Heimwehr" gisteravond voor de autori teiten gedefinieerd. Zij bestonden uit vier compagnieën infanterie, één mitrailleur compagnie, twee compagnieën voor de an ti-tank verdediging en voorts artillerie, genie, de verbindingsafdeeling en de etap- pendienst, in totaal ongeveer 15.000 man sterk. Deze troepen worden gelegerd in 35 groote barakken, die te Matzkau, eenige K.M. ten Zuiden van Dantzig zijn opge trokken. In de omgeving van dit barakken kamp zijn ware, betonnen schuilkelders aangelegd. Tot dit kamp behoort tevens een garage voor 100 militaire auto's, terwijl men verder een benzineopslagplaats voor 60.000 liter brandstof heeft gebouwd. De autoriteiten van de Vrije Stad heb ben voorts order gegeven prikkeldraad versperringen langs de Poolsche grens aan te leggen. Incidenten. Inmiddels komen zoowel uit Poolische als uit Duitsohe bron nog voortdurend berich ten over nieuwe incidenten, gevallen van (mishandeling van Poolsche en/of Duitsche onderdanen, arrestaties enz. Zoo wordt bij.v. uit Warschau medege deeld, dat de Poolsche studentensportploeg, die zou deelnemen aan de internationale wedstrijden te Monaco, door de Duitsche autoriteiten aan de grens van het protecto raat is tegengehouden, daar zij geen spe ciale visa voor het protectoraat hadden, zij moeten dus wachten op de aankomst dezer visa uit Warschau en zullen niet meer tijdig genoeg te Monaco zijn om de ope ning der wedstrijden bij te wonen. Tegelijkertijd meldt het D. N. B. uit Dant zig, dat de laatste twee weken ruim 100 ieder, v. d. bond van „Auslandsdeutschen" in Polen gearresteerd zijn. Volgens het Duitsohe regeeringspersbureau zouden zich onder deze arrestanten 11 politieke leiders, onder wie een kring-groepleider en acht andere vooraanstaande functionarissen der N.S.D.A.P. bevinden, die allen in gevange nissen in het binnenland van Polen zijn opgesloten. Niemand weet echter precies, waar zij zitten. Voorts zou een machinist uit Dantzig, die op 14 Augustus een goederentrein door den Poolschen Corridor naar Gross-Boschpol in Pommeren moest rijden niet zijn terugge keerd, hoewel hij op den 15den weer te Dantzig terug had moeten zijn. Het ver luidt, dat hij te Strebeling gearresteerd is. Poolsche tegenspraak. Officieel wordt te Warschau .ontkend, dat de berichten uit Duitschen bron over de arrestatie van een ambtenaar van het Duitsche consulaat te Kattowitz, juist zou den zijn. Ook worden andere berichten over mishandeling van Duitschens in Polen te gengesproken. Ten slotte wordt verklaard, d'at in Polen geen duizend Duitsohers zijn gearresteerd, zooals wordt gemeld, doch slechts 76, waar van reeds 42 inmiddels zijn vrijgelaten. Ook worden de Duitsche berichten over massa's vluchtelingen uit Polen in Duitsch land fantastisch genoemd. DE INTERNATIONALE SITUATIE. Wat de internationale situatie in het al gemeen betreft meldt de correspondent van Reuter te Berlijn, dat volgens zijn indruk ken, niet kan worden gesproken van een verandering, laat staan van een verbete ring. De Duitsohe pers-campagne tegen de Poolsche „wreedheden" en tegen het „goedpraten" daarvan door Engeland wordt nog steeds heftiger.. De sfeer van spanning, die overal merkbaar is, herin nert sterk aan de crisisdagen van Septem ber 1938. In Duitsche politieke kringen is men ver baasd en verontwaardigd over de hulde, die de Engelsche pers, naar men beweert, aan de „kalmte" en het „geduld" van Po len brengt. De berichten in de Duitsche pers over het „hermetisch sluiten" van de Duitsch- Poolsche grens, zoowel in Opper-Silezië als bij het Protectoraat, zijn volgens Reuter, sterk overdreven. Het betreft hier uitslui tend een verbod van Poolsche zijde van het z.g. kleine grensverkeer, d.w.z. alleen degenen, die dagelijks, b.v. om naar hun werk te gaan, de grens moeten overschrij den, mogen dit thans niet meer doen. Per sonen met geldige paspoorten ondervinden echter niet den minsten hinder. Intuisschen is aldus Reuter in poli tieke kringen te Berlijn niets bekend van een Duitsch protest tegen de Poolsche „wreedheden". Men verklaart, dat de ar restatie van Duitsche burgers vermoedelijk automatisch door de betreffende consuls zal worden behandeld. EEN VERMANING VAN HET VATICAAN. De Paus ontvangt Poolsche gezant. Z. H. de Paius heeft gisteren den am bassadeur van Polen op Castel Gandolfo ontvangen. De „Osservatore Romano" schrijft ten aanzien van de spanning in den interna tionalen toestand, in het bijzonder tus- schen Polen en Duitschland inzake Dantzig, dat de betrokken partijen zich bewust moe ten zijn van de gevolgen van een even tueel conflict en moeten erkennen, dat geen verhouding bestaat tusschen de conse quenties hiervan en de reden van het ge schil. Het blad verklaar;-, ten slotte, dat indien het gezond verstand niet den doorslag geeft, men zich moet richten to den geest van zelf behoud, want deze komt in het geding. Qxeigjende fateuk te &oMa. Engeland weigert economische eischen in te willigen. ANTI-BRITSCHE CAMPAGNE ZAL NU WEL VERSCHERPT WORDEN Naar men weet zijn uit Londen nieuwe instructies gezonden aan Craigie, den Britschen ambassadeur te Tokio. Deze instructie houdt volgens berichten uit Londen in, dat Engeland weigert bui ten andere mogendheden om met Japan te onderhandelen over den Japanschen eisch om het gebruik van Chineesch geld in de concessie van Tientsin te verbieden en het Chineesche zilver aldaar uit te leveren. De Engelsche regeering is tot de con clusie gekomen, dat het niet alleen on mogelijk is, deze dingen als zuiver plaatse lijk te beschouwen, maar de belangen van derden worden er door geraakt en daar om kan men geen nuttige resultaten be reiken op een zuiver Engelsch-Japansche basis. Iedere verdere discussie van deze bijzondere economische voorstellen moet rekening houden met het belang van der den. De Engelsche regeering erkent, dat deze kwestie niet kan worden uitgesloten van eenige definitieve bespreking over de tegenwoordige situatie in China, maar bij zulke besprekingen moeten alle partijen van het negenmogendhedenverdrag en andere betrokken verdragen in de ge legenheid worden gesteld hun opvattingen te uiten. De Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, is gisteren in allerijl van Hayama naar Tokio teruggekeerd om de Japansche regeering op de hoogte te stellen van de beslissing der Britsche regeering ten- aanzien van de economische eischen van Japan in China. Craigie had een bepreking van vijf uur met Sotomatsu Kato, den voornaamsten Japanschen afgevaardigde en overhandigde hem een memorandum, waarin de opvatting van de Britsche regee ring uiteen wordt gezet. Kato deelde Craigie mede, dat de Ja pansche autoriteiten teleurgesteld zijn door de Britsche beslissing. Bi zijn commentaar op de Britsch- Japansche besprekingen verklaart Domei van meening te zijn, dat de conferentie door een breuk wordt bedreigd als ge volg van het „diepgaande meeningsver- schil" tusschen Londen en Tokio. In gezaghebbende Japansche kringen zegt men, dat de toestand, die toch reeds niet helder was, nu nog somberder is ge worden. Wat de gevolgen van Engelands stevige houding tegenover Japan betreft, houdt men er rekening mee, dat zij niet alleen tot een afbreken van de besprekingen te Tokio zou kunnen leiden, mar ook tot een intensificatie van de anti-Britsche campagne in China en een verscherping van den toestand rondom Tientsin, die een evacuatie van de Britsche kolonie uit deze plaats noodig zou kunnen maken. In verschillende bladen is er reeds sinds eenige weken opgewezen, dat deze dras tische maatregel, hoe schadelijk zij ook voor het Britsche prestige in het Verre Oosten zou zijn, op den duur de Britsche belangen beter zou künnen dienen dan een politiek van lijdelijk toegeven aan den druk, dien Japan door een plotselinge overmacht en onaantastbaarheid Tientsin op Engeland kan uitoefenen. SLOWAKIJE ONDER DUITSCHE BESCHERMING. Het DuitschSlowaaksche militaire verdrag. Het feit, dat Duitschland geheel Slowa kije onder zijn militaire bescherming heeft genomen, zooals gisteren gemeld, was in Londen verwacht, schrijft de diplomatieke correspondent van de „Times". Op het eerste gezicht schijnt hiermede niet veel veranderd te worden, want de Duitsche troepen waren reeds langs de Noordelijke grens van Slowakije gelegerd en Duitsch- lands overheerschende invloed in dit land trad duidelijk aan het licht. Doch uit het besluit van gisteren kunnen drie gevolg trekkingen gemaakt worden: 1. Hongarije heeft de laatste hoop verlo ren, Slowakije door een overeenkomst met Duitschland over te nemen. 2. Duitschland zal in staat zijn een groo teren druk uit te oefenen op Boedapest. 3. Duitschland heeft automatisch zijn Zuid-Oostelijken flank ingeval van oorlog met Polen, versterkt en verdiept. De Duit sche troepen langs de Zuidelijke grens van Polen hebben, door de vestiging van een militair commando in Bratislawa, grootere en sterkere bases gekregen. De keuze van een president. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, zal in een kabinetszitting op Maandag het Slowaaksche parlement bijeengeroepen worden voor een buitengewone zitting, die aan het einde van de volgende week zal worden geopend. Het parlement zal goedkeuring hechten aan de voorbereidin gen voor de verkiezing van een president, welke zoo spoedig mogelijk gehouden zal worden. De eerste minister Tiso zal waar schijnlijk de eenige candidaat zijn. Voorts zal het parlement de anti-Joodsche wet af handelen, die is opgesteld langs soortge lijke richtlijnen als in Bohemen en Mora- Progromstemming te Bratislava. In de hoofdstad van Slowakije heerscht een progromstemming. De uittocht van Joden gaat in versneld tempo voort. De genen die in de stad zijn echtergebleven betoonen zich meer en meer bevreesd de woede der nationaal-socialisten op te wek ken. NOORWEGEN DE INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE. De raad van de interparlementaire con ferentie te Oslo heeft gisteren een resolu tie aangenomen, waarin wordt aange spoord, internationale conflicten op vreed zame wijze op te lossen. Het voorstel van Hamilton Fish tot een „oorlogs-morato- rium van 30 dagen" is uitgesteld, terwijl zijn voorstel tot een vier-mogendheden- conferentie is gewijzigd, waarbij alle be langhebbende staten worden ingesloten. Blijkbaar is dit een gevolg van het optre den van Hambro, die verklaarde, dat Ha milton fish de kleinere staten over het hoofd zag. ITALIË HAASTIG BEZOEK VAN GRAAF CSAKY Onderhoud met Mussolini. Gistermorgen is de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, na zijn particuliere verblijf van verscheidene dagen bij den rijksminister van binnen- landsche zaken, dr. Frick, per auto uit Salzburg komende in München gearri veerd, vanwaar hij om 12 uur met een Duitsch regeeringsvliegtuig naar Rome vertrok. Nog denzelfden dag is de Hongaarsche minister door Mussolini ontvangen. Het onderhoud heeft ruim vier uur geduurd. Ten aanzien van dit haastige bezoek van Csaky verklaart men in Romeinsche poli tieke kringen, dat de toestand verward en gevaarlijk is. Hoewel de officieele beweegreden van zijn bezoek niet bekend is, en, naar ver luidt, het esentieele doel van het onder houd geweest is de eventueele aansluiting van Hongarije bij de Italiaansch-Duitsche alliantie, gelooft men in deze kringen, dat het tijdens deze conferentie om niets min der ging dan het lot van Europa. Dat lot, zoo meenen sommigen, ziet er min of meer somber uit. Hoe het zij, offi cieel wordt te kennen gegeven, dat de be sprekingen van Csaky in Rome geen po sitief resultaat hebben opgeleverd. Anderen tenslotte overwegen, dat Hon garije, en vooral Italië, in. staat zouden kunnen zijn, een initiatief te nemen dat ten doel heeft de internationale spanning te toornen. Onder voorzitterschap van burgemees ter Jhr. van Rijckevorsel vergaderde de Raad der gemeente Lisse Vrijdagavond. De vergadering, welke een half uur na den vastgestelden tijd aanving, werd bij gewoond door alle leden, uitgezondei'd de heeren van der Vlugt en Kingma. Nadat de heer J. W. A. Lefeber tot voor stemmer was aangewezen en de notulen waren goedgekeurd, kwam aan de orde de verbreeding van en eventueele grondaan koop langs de Eerste Poellaan. De voorzitter verklaarde, dat verschil lende moeilijkheden zich nog voordeden, zoodat B. en W. geen zuiver overzicht konden geven in deze aangelegenheid. Spr. verzocht den raad, naar aanleiding van de vooraf gehouden besprekingen, B. en W. te machtigen, om den grond van den eige naar, de fa. Zijp, te verkrijgen, het voor- loopig koopcontract met 3 maanden te wil len verlengen. Hiertoe werd besloten. Zonder bespreking werd besloten tot de voorloopige vaststelling van de werkelijke uitgaven voor het openbaar lager onder wijs in het jaar 1938. De vaststelling van eene verordening betreffende de verbetering van het geiten ras, deed de voorzitter opmerken, dat B. en W. deze verordening ter vaststelling aanboden ter bescherming van de kleine der kleinste veehouders in deze gemeente, zulks op verzoek van den Provincialen Bond van Geitenfokvereenigingen in Zuid- Holland. De heer v. Kesteren verklaarde zich te genstander te zijn van dwang. Waar moe ten thans de geitenhouders, die niet bij de organisatie zijn aangesloten, heen? Kun nen deze menschen met hun dieren ook terecht bij vanwege de geitenfokvereeni- ging beschikbaar gestelde bokken of niet? Na eenige discussie werd besloten de verordening vast te stellen overeenkomstig het advies van B. en W. met de bepaling, dat de ongeorganiseerde geitenhouders bij de door de vereeniging beschikbaar ge stelde bakken terecht kunnen met hun die ren, mits de vereeniging hierbij geen scha de ondervindt. Na een korte toelichting van den voor zitter werd besloten om aan het Oranje comité, in verband met de gehouden kin derfeesten ter gelegenheid van de geboor te van H. K. H. Prinses Irene, een subsidie toe te kennen van maximum ƒ0.25 per kind met dien verstande, dat alleen de aan de kinderen gegeven tractatie wordt vergoed. Aan de orde kwam thans het comptabili- teitsbesluit. ƒ6000.méér voor het burgerlijk armbestuur. B. en W. stelden voor om de post subsi die aan het Burg. Armbestuur met f 6000 te verhoogen. De voorzitter deelde mede, dat dit bedrag vermoedelijk nog niet toe reikend zou zijn, omdat verschillende fac toren langzamerhand zwaarder komen te drukken op de financiën van het Burg. Armbestuur. De toenemende zorgen voor ziekenhuisverpleging, de steeds grooter wordende moeilijkheden van kerkelijke armbesturen en de valide steuntrekkers, die deze steun van het Burg. Armbestuur ontvangen, maken deze zorgen steeds groo ter en omvangrijker. Het ligt dan ook in de bedoeling van B. en W. om eene be spreking te houden met de kerkelijke arm besturen en plaatselijke geneesheeren, om hierin verbetering te brengen. De heer Boot vraagt of het begrootings- bedrag dan reeds is opgesoupeerd. De voorzitter antwoordt, dat dit bijna het ge val is. De heer Segers stelt deze conferentie op hoogen prijs, en verwacht er eenig resul taat van. De heer Schrama vindt het op zijn plaats, dat de geneesheeren er bij zijn, dat over het algemeen, naar de publieke opinie, door de geneesheeren te gauw wordt verwezen naar een ziekenhuis of speciale inrichting. De heer Tibboel verheugt zich evenzeer over deze conferentie. Spr. verzocht tevens vertegenwoordigers uit te noodigen van de ziekenhuisfondsen ter plaatse, omdat deze fondsen met hetzelfde euvel hebben te kampen. De menschen moeten overtuigd zijn, dat zij zelf hebben te zorgen voor zie kenhuisverpleging door middel van de daarvoor bestemde fondsen, doch veelal is lauwheid en onverschilligheid hiervan de schuld. Spr. is er van overtuigd, dat het UITBARSTING VAN JAPANSCHE VULCAAN Op het Japansche eiland Torishina, 500 K.M. ten Zuiden van Tokio, is gisteren een vulcaan tot uitbarsting gekomen, waar door zeer ernstige schade is aangericht. GEMEENTERAAD VAN LISSE Burg. Armbestuur deze lasten niet kan blijven dragen. De voorzitter zegt een goede voorberei ding toe, doch onthoudt zich van voorspel ling van eenig succes, ofschoon h\j hierop wel hoopt. De straatverlichting. T De voorzitter deelde vervolgens mede, dat B. en W. het moeilijk achten om een voorstel te formuleeren of een conclusie te trekken aangaande de verbetering der straatverlichting. Het rapport van het gas bedrijf, de N.V. Electriciteitsbedrijf en dat van den heer Segers maken zulks niet ge makkelijk. Zij stellen den Raad dan ook voor een commissie van advies te benoe men bestaande uit een lid van de electri- citeitscommissie, een lid der gascommissie en een onpersoonlijk lid. De heer van Kesteren verwacht, dat de commissie ook geen advies zal kunnen uit brengen. En zijn in den raad voor- en te genstanders van gas of electrische straat verlichting, die zich door een advies niet laten beinvloeden. De heer Segers vindt de commissie in teressant en verzoekt hierin als adviseurs op te nemen de heer D. H. Tolle, gasdirec- teur en de heer Henkus, technisch bedrijfs leiders van de N.V. Electriciteitsbedrijf. De voorzitter stelde voor in de commis sie te benoemen de heeren Romeijn, lid commissie Elec. bedrijf, Boot, lid gascom missie en weth. Tromp, onpartijdig, als voorzitter. De heer de Vroomen voelt er veel voor om een geheel onpartijdige commissie te benoemen. De heer Boot opperde de gedachte om een vraaggesprek te houden tusschen de leiders der bedrijven. De heer Schrama vond dit een zaak van groot gewicht. Spr. stelt een eigen bedrijf, zooals het gasbedrijf, boven een N.V. De praktijk zal moeten leeren wat beter is. Vooralsnog gelooft spr. niet in de cijfers van de N.V. Laat deze N.V. eens een proef geven in een straat of de verlichting in derdaad zoo is als wordt voorgegeven. De heer Segers verklaart, dat het rap port van de N.V. is samengesteld op de zelfde lichtsterkte als dat van de gasver lichting. Uit de discussie blijkt, volgens den heer Lefeber, dat het hier geen commercieele zaak betreft. Zoowel het gasbedrijf als het electriciteitsbedrijf kunnen wij niet mis sen. Deze aangelegenheid moet ernstig worden bezien en overwogen. Laat ons het rapport afwachten. De voorzitter zegt, dat de commissie het deskundig advies kan inwinnen van den gasdirecteur en dat van den technisch be drijfsleider van het Electriciteitsbedrijf. Ten slotte wordt met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Tibboel, Schrama en de Vroomen, besloten om eene commissie van advies in te stellen zooals door B. en W. voorgedragen. Bij de rondvraag besprak de heer van Kesteren de ontsierende reclameborden en vroeg wanneer deze verwijderd werden. De voorzitter zegt, dat deze zaak op af werking wacht, doch dat hiervoor nog geen tijd is gevonden. De heer Schrama kwam nog eens terug op de verhooging en verlaging van de cokes- en briesprijzen. En vervolgens vroeg spreker of er al een plaats is gevonden voor de muziektent. De voorzitter zegt, dat de verlaging en verhooging der cokes- en briesprijzen is geschied op verzoek van de handelaren. Voor de muziektent is nog steeds geen plaats gevonden. De heer Tibboel wees op de gevaarlijke hoek KapelstraatGrachtweg. De voorzitter zal dit onderzoeken. De voorzitter drukte er zijn spijt over uit, dat de heer van der Vlugt niet aanwe zig was. Dit scheidenden raadslid brengt de voorzitter dank voor de medewerking van hem ondervonden en voor de aange name samenwerking. Aan alle leden bracht spr. dank voor de ondervonden hartelijk heid en samenwerking van den Raad. Hij vertrouwde, dat de nieuwe Raad deze aan gename samenwerking zou bestendigen. Weth. Warmerdam bracht eveneens dank aan den heer van der Vlugt voor de onder vonden medewerking. Hij was geen spre ker, doch zijn adviezen in de raadsfractie en zijn oordeel over de zaken in den raad waren goed gefundeerd. Hierop sloot de voorzitter de vergade ring. WATERPOLO A.Z.C. VERLIEST DE TWEEDE PROMOTIE-WEDSTRIJD. A.Z.C. I—A.Z. P.C. 2—5. A.Z.C. heeft gisteravond de kans om in de 2e klasse te komen niet weten te benut ten. Slechts een gelijk spel was hiervoor voldoende geweest. In plaats daarvan moesten zij zich een 52 nederlaag ge troosten. Het wilde bij de thuisploeg dit maal niet vlotten en meermalen was het verband zoek. Bij de bezoekers ging het heel wat beter; zij waren iets sneller en speelden technisch beter. A.Z.C. nam het eerst de leiding door van der Velden, die een goed aangegeven bal van Jongeleen in het net sloeg 10. Deze voorsprong duurde slechts kort, want even later ont stond door een misverstand in de A.Z.C.- verdediging voor de bezoekers reeds de gelijkmaker, en toen A.Z. en P.C. er nog wat beter in kwam, wist de linksvoor der bezoekers voor zijn club de leiding te ver overen 12. Daarmede kwam de rust. Direct daarna gelukte het A.Z.S. door van der Velden weer geluk te maken, doch andermaal hernamen, de bezoekers met een uitstekende worp van hun rechtsvoor de leiding rechts- en linksvoor van A.Z. P.C. brachten vervolgens de stand op 25. Hoewel de thuisploeg nog trachtte de ach terstand te verkleinen, mocht zij daarin niet slagen en kwam onveranderd einde. WATERSPORT CAMPBELL BEREIKT SNELHEID VAN 224 K.M. Sir Malcolm Campbell heeft hedenmor gen op het meer van Coniston met zijn „Blue Bird II" het wereldsnelheidsrecord voor racebooten gebroken, door een snel heid te behalen van 140 mijl per uur (on geveer 224 kilometer). De snelheid is nog niet officieel beves tigd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5