'AME5 RUBRIEK eg Kleine schaden, die voorkomen kunnen worden MODESNUFJES Maofddoefkm geiuuuaen op Zweedóche mattim KNIPPATRONEN ttlodeAne (imMeMinq, Niet alleen het feit, dat de dagen weer korter worden herinnert ons er aan, dat we langzaam afscheid van den zomer zul len moeten nemen, doch de avonden zijn reeds zeer kil. De dunne zijden dessous zullen binnen afzienbaren tijd vervangen moeten worden door dikke weefsels, het geen ook geldt voor de nachtkleeding. Een warme morgenjapon zal vooral wanneer de zon minder krachtig is en de kachels nog niet gestookt worden, goede diensten bewijzen. Verschillende modische nieuwigheden maken, dat we onze ge dachten niet al te zeer vervuld zijn met den voorbij gevloden zomer, en we zullen niet evenals de Eskimo's klaagliederen aanheffen omdat het maar al te gauw weer herfst is. Werkende vrouwen, die den ganschen dag op kantoren, in winkels of waar ook haar beroep uitoefenen, zullen het zich 's avonds gaarne wat gemakkelijk maken. Ook de huisvrouw zal, wanneer zij hare morgenwerkzaamheden verricht liefst een practische huisjapon aantrekken. We zien zulke alleraardigste modellen, getailleerd en naar den zoom toe een klokkende lijn, die van fleurig cretonne of van flanellen katoen gemaakt zijn. Een hoog aanliggen de kraag en halflange mouwen en ritsslui ting of een lange rij knoopen en knoops gaten completeeren deze japonnen. Een gekleede huisjapon ziet men rechts op deze schets, gemaakt van bedrukte zijde en ge voerd met flanel. Voor jonge dames lee- nen zich de beide pyama's, waarvan het model in het midden van effen of gestreept flanel gemaakt kan worden met bovendeel, waaraan een afstekende garneering kan worden toegepast. Links is een pyama van tricotstof met gestreepte blousedeelen. Uit drukkelijk willen wij er op wijzen, dat huispyama's alleen bedoeld zijn om gedra gen te worden, door jeugdige, slanke fi guurtjes. Gezette dames en zij, die op rij peren leeftijd zijn, bepalen hare keus op een flatteuse huisjapon, die de vormen veel minder doet uitkomen. Wat de mouwen betreft is de keuze groot, doch bij voorkeur zal men een iet wat ruimer model nemen, hetzij hij kort of lang is, terwijl vrijwel alle halsafwer kingen hoog zijn. De groote mode van strepen en ruiten zal haar invloed ook doen gelden op de morgenkleeding, terwijl de huisjaponnen, die men op de latere uren van den dag draagt weer een gekleeder karakter dra gen. Wollen tricot, dat een groote plaats in het modebeeld belooft in te nemen, is een ideale stof voor dit genre kleeding omdat het kreukvrij is. Weer een messensnede in het nieuwe tafellaken! Wanneer de zon schijnt dan zal de huis vrouw gaarne beddengoed en matrassen naar buiten brengen, om alles flink te luchten. De onmiddellijke inwerking der sterke stralen is evenwel niet geschikt voor donzen en andere overtrokken dekens, aangezien hun kleur er meestal veel valer door wordt. Luchten op een schaduwrijke plek is voor deze overdekens aldus aan te bevelen. Men moet bedden niet te veel- en vooral niet te hard kloppen, meer aan te bevelen is ze met de slag en borstel van stofzuiger schoon te maken of met een niet te harde borstel afborstelen. In tafelgoed, hand- en keuken doeken vindt men herhaaldelijk kleine gaatjes, waarvan de huisvrouw zich het ontstaan moeilijk kan verklaren. Meestal is de oor zaak toe te schrijven aan verkeerd afdro gen of afvegen van tafel- en gilet mesjes en het euvel valt eerst op, wanneer het goed eenige malen gewasschen is. In haast wordt brood wel eens op een tafellaken doorgesneden, waarbij de bovenkant der weefseldraden geraakt wordt, bij het af drogen let men er vaak niet op, dat de rug van 'n mes naar binnen moet zijn en door de afwezigheid van kleine doekjes om het gilet mesje aan af te vegen, gebruikt de heer des huizes de handdoek... Maakt men echter kleine doekjes voor het afdro gen van messen en van gilet mesjes, dan wordt het euvel voorkomen. Roestvlekken geven de huisvrouw even eens zorg en hun ontstaan is meestal aan kleinigheden te danken. Indien men slechts even een roestig voorwerp uit de hand legt, b.v een vochtige sleutel komt op wacchgoed, dan ziet men den volgenden dag reeds een roestvlek, ook als men een ring met sleutels op vochtig waschgoed legt ontstaan deze vlekken. Email, dat afgesprongen is, geeft het ijzer te zien, maakt roestvlekken evenals vertinde teilen of emmers, die oud zijn. Overal driegt roestgevaar! Oppassen is het parool bij alles wat in huis doet. Zelfs schijnbaar kleine oorzaken, hebben soms" onaangenaame gevolgen. Waschketels moe ten vóór het gebruik steeds met een oud lapje worden uitgeveegd, waardoor men zich tevens kan vergewisschen of er geen kleine oneffenheden zijn, die draden opha len. Bij het opkoken van de wasch wordt menigmaal van een stok gebruikt gemaakt om het waschgoed te keeren. Indien men niet voorzichtig te werk gaat zal men ook hierdoor schade veroorzaken aan stukken, die niet al te nieuw meer zijn; nat goed scheurt spoedig af. Splinters aan den on derkant van den stok, waarmede men het goed uit den ketel pleegt te nemen bescha digen het weefsels, evenals waschlemmet- jes, die niet volkomen glad zijn. Waschlij- nen moeten van speciaal touw gemaakt zijn, dat geen vlekken geven, terwijl ge galvaniseerde lijnen steeds goed nagezien en als zij oud zijn vervangen moeten wor den door nieuwe. Men voorkomt hierdoor allerlei kleine schaden, die niet meer of met opoffering van tijd in orde gebracht moeten worden. Een ander kapittel zijn de kleine brandgaatjes, die menigmaal ont staan op kleedjes en zelfs op tafelkleeden, indien de sigaar of sigaret niet goed op het aschbakje wordt gelegd en er afvalt. Practische asbakjes met gelegenheid op den rand om deze op te leggen zijn aan te bevelen. Wij hebben enkele, van de vele oorza ken genoemd, die schade kunnen aanrich ten. De huisvrouw heeft het grootendeels in haar hand om ze te voorkomen, indien ze zich slechts de moeite geeft na te den ken Op het gebied van mode- snufjes zijn de ontwerpers, die in dienst der mode-koningin zijn, schier onuitputtelijk. De vele details, die een japon, die wat stemming is op kunnen fleuren zijn legio, en hiervan noemen we slechts enkele als kragen, jabots, ceintuur, cor sages enz. Zij wierken allen zoo echt vrouwelijk en zijn flat teus. Voor sportieve japonnen zal men garnituren van glacé of wildleer kunnen nemen, terwijl voor de meer geklee de fijnere weefsels in aan merking komen. Kraag en ceintuur op een donkere ja pon kunnen beide van afste kend gameeringsmateriaal ge maakt worden, effen of geruit b.v. als links is aangegeven. Op eenzelfde japon kan men verschillende garnituren dra gen nu eens als ruime kraag met volant, dan weer in vestvorm (onderaan). Valen ciennes zijn steeds een dankbare gamee- ring en worden op georgette en op tulle gewerkt. Handschoenen blijven kort, zelfs in de komende maanden en het moet ons van het hart, dat we dit toejuichen, want handschoenen met breede kappen zijn heel lastig om bij wintermantels gedra gen te worden. Zijn vrouwen even goede koks als mannen? Bovenstaande vraag is o.m. gesteld aan een aantal chef-koks van zeer Wekende Fransche hotels en restaurants en andere groote Parijsche bedrijven. Algemeen was het antwoord, dat men in deze wereldstad nimmer hoort van „zeer bekende vrouwelijke chefs-koks". De vrouw zal deze scepter kunnen zwaaien in haar „huishoudbedrijf," zal zelfs een sppe- rieure kookster kunnen zijn, doch is on geschikt om aan het hoofd der keuken van groote bedrijven te staan. Vakmannen beweren, dat de vrouw over het algemeen de bijzondere fijnheid van smaak mist, die noodig is, terwijl zij ook de gave mist om speciale gerechten uit te denken. Wij voegen aan deze opvatting echter uitdrukkelijk toe, dat hij gehuldigd wordt door mannen. Een feit is, dat het geen sinecure is om aan het hoofd van be drijven te staan, die niet allen een enorm keukenpersoneel hebben, doch waar tevens de meest verschillende gerechten in een minimum van tijd gereed gemaakt moeten worden. De meeste vrouwen zouden haar hoofd hierbij verliezen, terwijl de grootste kalmte bewaard moet worden. George Si mon, chef-kok van Ritz, is van meening dat vrouwen de physieke kracht ten eene- male ontbreekt en dat zij evenmin een leger van koks kunnen regeeren. Bij vrouwen maakt de zorg voor de lijn een punt van overweging uit en aangezien voortdurend „geproefd" moet worden, zou haar gewicht in minder dan geen tijd on rustbarend stijgen. Lachende vestigde hij de aandacht op zijn „embonpoint" het re sultaat van 38 jaren „proeven." In tegenstelling met zijn collega Simon is de heer Emile Ripert chef-kok van hotel Meuricec, dat een wereldvermaardheid heeft, slank gebleven. Volgens hem zijn vrouwen ongeschikt om dergelijke functies te vervullen, omdat zij te individualistisch zijn om voor vele menschen te koken. Even min als zij in staat zijn een algemeëne vraag te beantwoorden, zonder in het per soonlijke te vervallen, kunnen zij gerechten samenstellen die niet in „haar smaak of die harer familie vallen." „Vrouwen zijn te zeer geneigd tot specia- liseeren", zeide de heer Ripert, „zulks kan men in groote bedrijven niet doen, aange zien men voor internationale en cosmopoli- tisch ingestelde menschen heeft te koken." Gebak en dessert kunnen door vrou wen toebereid worden, evenals pasteitjes" Aldus luidde de meening van den keu ken-chef van Prunier, een zeer bekend Parijsch visch-restaurant. De heer Michel Bouzy, die sedert 1912 aan het Jioofd der keuken staat wist zelfs nog de gelegen heid te vinden een omvangrijk werk te schrijven over zeevisch. Volgens zijn mee ning ontwikkelen vrouwen niet genoeg initiatief om in dergelijke bedrijven de leiding te hebben. „Het bereiden van visch, vleesch en bijzondere sauzen is een kunst, doch het maken van pasteitjes, gebak en dessert gaat volgens bepaalde recepten en daarom kunnen dezen zeer goed door vrouwen gemaakt worden." Marcel Verot, die het keukenbedrijf van Toyot leidt, nadat hij ook nog in „Ritz" werkzaam is geweest, en bij „Larue" is de meening toegedaan dat vrouwen „thuis hooren". Kort en bondig, niet waar? Hij geeft echter toe, dat zij menigmaal in eigen kringetje uitstekende kooksters zijn. Slechts weinigen zijn er volgens hem, die in staat zijn om schotels op te maken van eenige beteekenis of bijzondere gerechten, indien er een feest van bijzondere beteeke nis is. In de groote bedrijven krijgt men vele gasten, die ware fijnproevers zijn en het al heel gauw merken, indien het een of ander gerecht niet volgens alle regelen der kunst wordt geserveerd. De heer Verot verklaarde verder, dat hij het verzoek kreeg van een bankier, die veel bij Foyot dineerde, om zijn keuken meisje een bepaald gerecht te leeren klaar maken. Hoeveel moeite hij zich gaf, slaag de zij niet dit naar den smaak van haar heer te doen. Uitdrukkelijk voegen wij hier aan toe, dat de beantwoording der vragen uitslui tend geschied is door chefs van zeer groote bedrijven, die het vraagstuk van hun standpunt bezien en geenszins de huis vrouw in hare kwaliteit te kort wenschen te doen. De hoofddoek heeft zich wel zeer popu lair weten te maken in de steden. Op ïifet platte land droegen de vrouwen uit prac tische overweging een doek om hfet hoofd en thans is het dragen er van een modegril geworden, die men te pas en te onpas toepast ziet. De doeken werden in diriehoekvorm gevouwen en onder de kin geknoopt, dit is de wijze, waarop de boerenvrouwen ze bij hun landwerk ple gen te dragen, teneinde de sterke inwer king der zonnestralen op het hoofd te bre ken. Iedere vrouw draagt tegenwoordig in de steden een hoofddoek, alhoe wel het een dracht is, die lang niet voor iedere gelegenheid geschikt is en alleen past om door jeugdige persoontjes gedra gen te worden bij sportieve kleed ing en niet zooals men tegenwoordig wel zich bij meer gekleede japonnen. De afgelbo- pen winter zag men ze zelfs dragen bij mantels met 'bontkragen. Heel begrijpe lijk is, dat men gaarne een practische hoofdbedekking heeft, vooral op winde rige dagen, doch dan zijn er nog genoeg aardige kapjes en andere hoofdbedekkin gen die de hoofdoek vervangen. Voor jonge meisjes, die veel fietsen, waarbij de wind dan vaak op onaangena me wijze door de haren speelt, geven wij op dit schetsje een aardig gevouwen doek, die met een lint in de kleur onder den kin geknoopt kan worden. Deze doek is op Zweedsche manier gevouwen en wel volgens de schets (1) doek dubbel vou- jwen, een der helften nogmaals dubbel gevouwen (2) daarna omvouwen 3 en 4 en het onderdeel oprollen en omvouwen. SUCCESPATROON 3166. Prijs 30 cent en 5 ct. voor parto en omz.- bel. Deze. aardige blouses en bollero's bie den vele mogelijkheden en aan de hand van één grondpatroon kan men ze van verschillend materiaal maken. Het bo venste model, D, dat evenals C aansluit in de taille is van bedrukt katoen ge maakt, sluit met knoopen en heeft lange mouwen. C. is van wit linnen en sluit met rits, heeft kleine vlindertjes als gar neering. B. is een korte bolero en afge werkt met shawlkraag, terwijl A. afge ronde voorpanden heeft en van bedrukt materiaal gemaakt is. De ceintuur is van hetzelfde materiaal en bestaat uit een breede reep stof. Ben. stof voor de blouses 2 M., lange mouw; voor de bolero 125 c.M., lange mouw. Patronen in de maten 3840 en 42. Bij het bestellen opgeven A. en B. of C. en D. JURK VOOR GROOTERE MEISJES. Succespatroon 2902. Prijs 30 cent 5 ct. voor porto en omzetbelasting. Vlotte jurk van fantasie stof, die zeer een voudig te maken is, en met korte of lange mouwen gedragen kan worden. Ben. stof 325 c.M. 90 breed. Patronen in de maten 40, 42, 44, 46. Knippatronen van deze modellen zijn verkrijgbaar bij („Het Practische Modeblad", Postbus 36, Den Haag. De prijs van No. 3170 bedraagt 30 ct. plus 5 ct. voor porto en omzetbel. De prijs van No. 2984 is 35 ct. plus 5 ct voor porto en omzetbelasting. Bij bestel ling van het schuld igde in postzegels in sluiten of overmaken per gior of poet wissel.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 16