dagen Historie o-E IN DE PUP I SPORT A.S.C.I-SLIEDRECHT I ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 7 EEN PROEFBALLONNETJE, DAT WERD STUK GESCHO TEN. DE ZENUWEN-OORLOG KRIJGT WEER EEN NIEUWEN STIMULANS. BEMIDDELINGSPOGINGEN. DE TWEE CONCURRENTEN IN HET VERRE OOSTEN EN HUN EUROPEESCHE RELATIES. Proefballonnetje. Er dreef deze week een ballonnetje boven Europa. Het was geen mededinger in de Gordon- Bennett-race, maar een diplomatiek proef ballonnetje. Het was een opgelaten plan netje om het probleem van Dantzig langs vreedzamen weg te regelen en wel in een bijeenkomst van de vier groote Europee- sche mogendheden, Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië. Een repetitie dus van den vrede van München in September 1938. Het voorstel, dat van Hitler en Musso lini zelf afkomstig heette te zijn, bestond in groote lijnen hierin, dat een „rustperio de" van dertig dagen zou worden afgekon digd, gedurende welken tijd de vertegen woordigers van Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië zouden bijeenkomen om een oplossing voor het probleem-Dantzig te vinden. Het eindresultaat van deze be sprekingen zou dan aan Polen moeten wor den medegedeeld met de vraag, of het daardoor zijn onafhankelijkheid bedreigd zou achten. Zou dit niet het geval blijken te zijn, dan zou het bestand wederom ver lengd worden en zouden onmiddellijk die kwesties aan de orde komen, waaromtrent Duitschland en Italië aspiraties koesteren. De Europeesche pers signaleerde dat proefballonnetje en meende te constatee- ren, dat het uit Italiaanschen koker kwam. Het volgende oogenblik evenwel was het aardige en vredelievend gekleurde ballon netje verdwenen; het was uit elkaar ge spat, stuk geschoten door de Engelsche pers. En toen het ballonnetje reeds als een slap velletje naar beneden, dwarrelde, be gon ook de Duitsche pers er heftig en overbodig op te vuren. Nadat de Britsche pers aanvankelijk het Duitsch-Italiaansche vredesplan op verzoek van hoogerhand had doodgezwegen, kwam de „Times" opeens met een opmerkelijk scherp hoofdartikel voor den dag, hetwelk een onvoorwaardelijke afwijzing van een tweede München inhield. Dat artikel was stellig geïnspireerd door de Britsche regee ring. Van een viermogendheden-conferentie zou al daarom niets kunnen komen, aldus betoogde de „Times", omdat deze zoowel Polen als Sovjet-Rusland zou buitenslui ten. Engeland was niet van zins over Po- lens hoofd heen over Dantzig te gaan on derhandelen en wenschte evenmin de Sov jet-Unie op het oogenblik waarop de be sprekingen over een militair accoord in een beslissende fase beginnen te komen, van zich te vervreemden. De „Times" ging zelfs verder en verklaarde, dat vooraleer het tot onderhandelen mocht komen, Duitschland bepaalde voorwaarden vervul len moest. Er moest zekerheid worden ver kregen, dat een overeenkomst gepaard zal gaan met een zekere mate van ontwape ning. De Duitsche opvattingen over „Le- bensraum" moesten verdwijnen en de Tsjechen dienden het recht van zelfbe stuur te herkrijgen. Zoodra de „vredesmo- gendheden" haar defensieve diplomatieke en militaire werktuigen hadden voltooid, zou voor haar het moment zijn gekomen om de beginselen vast te stellen, waarop zij bereid zijn een nieuwen vrede te vestigen en de voorwaarden, waarop zij willen on derhandelen. Op die wijze afgepoeierd reageerde ook de Duitsche pers heftig. Het idee van een conferentie werd mijlen ver verworpen. Er valt niets te praten, schreeuwden de Duit sche bladen; een compromis is onmogelijk daar het vraagstuk van den Corridor en dat van Dantzig kwesties zijn van Duitsche eer. De geheele zaak is „een nieuwe episo de in den propaganda-oorlog tegen de as- mogendheden". En zoo verloochende vriend en vijand het idee van een tweede München. Alleen de Italiaansche pers schold niet mee in het koor een viermogendheden-conferentie is een stokpaardje van Mussolini. De Ita liaansche bladen gaven slechts Polen in overweging, om zoo spoedig mogelijk met Duitschland te onderhandelen. Dat is de eenige mogelijkheid, zegt de „Lavoro Fas- cista". Uit een ander vaatje. Berlijn heeft daarop opnieuw den weg van intimi datie ingeslagen. Het had waarschijnlijk gemeend, dat de Westersche mogendheden al murw genoeg gemanoeuvreerd waren, om het denkbeeld van een tweede Mün chen te slikken; doch nu het zich vergist blijkt te hebben, gaat er nog weer een schepje op. De Duitsche pers brengt haar lezers in een ware oorlogsstemming. De Duitschers worden nerveus; zij voelen dat er wat broeit en weten niet, wat de werkelijke plannen van Hitier zijn. Ook uit Dantzig wordt toenemende onrust gemeld, wegens de militaire maatregelen, welke genomen worden. Over en weer worden door de Duitsche en Poolsche pers arrestaties van Polen in Duitschland en van Duitschers in Polen gemeld. Huiszoekingen worden ver richt; strategische wegen worden afgeslo ten enz. enz. Kortom alles wordt gedaan om den indruk te wekken, dat een geweld dadige oplossing van het probleem van Dantzig en wellicht tevens van den Corri dor voor de deur staat. Het is geen kwes tie meer van maanden of weken, het is thans nog slechts een kwestie van dagen, meent men te Berlijn. Dat alles is een herhaling van de ma noeuvre met de Sudeten-Duitschers. Is Hitler van meening, dat hem hetzelfde spelletje als verleden jaar nu weer zal ge lukken? De situatie is nu anders gewor den. Engeland heeft zich thans zóó vast ge zet op Dantzig dat het niet meer terug kan, zonder een geweldige échec te riskee- ren, even groot als een verloren oorlog. Hoe zal Europa zich uit deze impasse redden? Bemiddelingspogingen. Als Beck, die al maanden geleden heeft aan gekondigd te willen praten, nu eens met een voorstel kwam, zou het wellicht moge lijk zijn de Dantzigsche zaak eens in meer locaal verband te gaan bespreken. De Italiaansche pers heeft deze richting reeds aangewezen, zooals gezegd. Doch ook anderen zijn bezig om bemiddelend op te treden. Zoo is het bijv. bekend geworden, dat de hooge commissaris van den Volken bond te Dantzig, prof. Burckhardt een be zoek heeft gebracht aan Hitier. Het resultaat van deze bespreking is niet bekend, doch na den terugkeer van Burck hardt te Dantzig, hebben de Poolsche mi nister Chodacki en de president van den Dantziger Senaat Greiser met elkaar ge sproken. Het begin van de toenadering? Ook het Vaticaan wordt genoemd als centrum van diplomatieke bemiddelings stappen. De in den aanvang genoemde voorstellen tot een viermogendheden-con ferentie zouden in twee nota's aan het Va ticaan zijn gedaan, terwijl bovendien de aanwezigheid te Rome van den pauselijken nuntius te Berlijn mgr. Orsenigo erop wijst, dat het Vaticaan bezig is met het zoeken naar contact met Berlijn. Wat tenslotte het resultaat is geweest van de bespreking tusschen graaf Ciano, den Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken, en von Ribbentrop, zijn Duit- schen collega, te Salzburg, is nog altijd niet bekend. In het licht van de gebeurtenissen der laatste dagen zijn de rollen blijkbaar weer zóó verdeeld, dat Hitier den geweldenaar zal uithangen en Mussolini weer als vre- desstichter zal fungeeren. Rusland en Japan. Van groot gewicht bij een mogelijk conflict is de houding van Rusland en Japan. Terwijl Engeland nu al maanden lang probeert om Rusland op een beetje schappelijke voor waarden binnen het z.g. vredesfront te krijgen, probeeren de as-mogendheden om Japan is evenwel niet geneigd, om zich al de Duitsch-Italiaansche militaire alliantie. Japan is evenwel niet geneigd, o mzich al te zeer te binden. Of liever: er heerscht te Tokio weer het oude meeningsverschil tusschen de militaire en de burgerlijke autoriteiten; de militairen willen wel een nauwe aansluiting bij de as-mogendheden, maar de anderen niet. Met name is een punt van meeningsverschil, of Japan de samenwerking zal beperken tot het Verre Oosten en dan alleen nog maar ten op zichte van Rusland, of dat het zijn mede werking ook voor het Westen zal toe zeggen. Deze week zou Japan een beslis sing nemen, doch gisteren werd bekend, dat de beslissing was uitgesteld tot vol gende week. Rusland en Japan zijn twee gezworen vijanden en beiden probeeren nu uit de moeilijkheden der Westersche mogend heden zooveel munt te slaan als het maar even kan. Éj- OM DE LEIDSCHE COURANT BAL EN BEKER. Programma voor a.s. Zondag 20 Aug.: Zilveren Bal: F: DOS IAlphensche Boys I, 2.30 uur, H. van Veelen. G: Blauw Zwart ISJC I, 2.30 uur, C. M. v. d. Geer. H: DOS II vrijgeloot. Zilveren Beker: H: DOS IIITrekvogels I, 12.30 uur, H. Sassen. I: Foreholte IAiph. Boys II, 2.30 uur, M. Wesselman. J:SJC IIIConcordia I, 2.30 uur, G. Bouwmeester. K: VCH I vrijgeloot. H. HOOGERVORST, Competitieleider. Clubnieuws der Kath. Sportvereenlglngen Docos: Zondag speelt Docos I op het Sportpark Haagweg een vriendsohappe- lijken wedstrijd tegen Lenig en Snel I uit den Haag,, aanvang 2.30 uur. Een Docos-comibinatie sueelt om 12.30 uur en ook op het Sportpark Haagweg tegen. Lenig en Snel III. DOSR: Het eerste elftal gaat morgen naar Nieuwveen om aldaar den reeds lang vastgestelden wedstrijd tegen N.E.A. te spelen, zulks in het kader der groote pro paganda op sportgebied te Nieuwveen. Vertrek vanaf het clublokaal om 1.15 uur. Op eigen terrein verdedigt DOSR haar kansen op de Leidsche Courant-bal en -beker door wedstrijden tegen Trekvogels I en Alphensche Boys I, resp. om 12.30 uur en 2.30 uur. De bijzondere omstandig heden dwingen onze jongens om met de grootste geestdrift dezen strijd te aanvaar den en we verwachten, dat ze daarom zeer spannend zullen zijn. Meerburg: Het bestuur maakt den leden bekend, dat er een dezer dagen kaarten zul len worden afgegeven aan de leden. Er zal namelijk 3 September ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van den D.H.V.B. een wedstrijd worden gespeeld tegen een Vlaamsch elftal op het Zuiderpark-terrein te Den Haag. Nu had het bestuur gemeend een fietstocht te organiseeren om dezen wedstrijd bij te wonen. Als men dus een kaart thuis krijgt moet men deze invullen of men genegen is deel te nemen aan dezen tocht. Het bestuur rekent op voldoende deelname. De veldtraining begint Dinsdagavond voor de Junioren van half zeven tot half aoht en voor de Senioren van half acht tot half negen. V.V.L.: Het zal morgen een drukke dag worden op het V.V.L.-terrein. Om 12 uur opent V.V.L.a den middag tegen G.D.S.b. Het 2de bindt den strijd aan tegen Meer burg II om 1 uur. Het 1ste krijgt ook een thuiswedstrijd n.l. tegen Meerburg I. Dit elftal zal ook wel niet meevallen, want de 1ste klas D.H.V.B. is ook een zware tegenstander. Als er nieuwe leden zijn, kunnen zij zich voor de a.s. competitie aanmelden. Foreholte: Morgen wordt op eigen ter rein om 2.30 uur voor de 2de ronde van den Leidsche Courant-beker de wedstrijd Fore holte I—Alphensche Boys II gespeeld. We behoeven natuurlijk niet te vragen, of de belangstelling hiervoor groot zal zijn. Dat zijn we te Voorhout gewend. Trouwens de partij is het waard. Moedigt onze jon gens eens flink aan! A.S.C.—SLIEDRECHT. Zondagavond te 6 uur speelt A.S.C. een oefenwedstrijd tegen Sliedrecht I. De op stelling der elftallen is als volgt: A.S.C.; Doel: Jaquet. Achter: Mooten, Kok. Midden: Abrahams, Secrève, v. Nie- rop. Voor: Krijger, v. Nierop, v. Duyn, Prevo, de la Bije. Sliedrecht: Doel: T. Groenewegen. Ach ter: J. Brandwijk, A. D. v. Steen. Midden: P. Nederlof, K. Brandwijk, T. Visser. Voor: J. Nederlof, J. v. d. Linden, A. Vogel, M. Visser, J. de Jager. V. V. L. M. I. Vrijdagavond speelde L.M. I. haar twee den wedstrijd om den R.K.W.-beker. De eerste wedstrijd eindigde in een gelijkspel Maar de tweede wedstrijd werd door L.M. 1 gewonnen met 32, rust 31. Door de zen uitslag kwam L.M. I. in het bezit van den beker. R.B.F.Leidsche Bakkersgezellen* Bovengenoemde Sportvereenigingen zul len Dinsdagavond te kwart voor zeven een vriendschappelijken wedstrijd spelen aan het zwarte pad. Terrein Nasb. R. K. ATHL. VER. „DOCOS". Morgen zullen een aantal Docos-Athleten deenemen aan de Nationale Athletiekwed- strijden te Beverwijk. Vermoedelijk zullen dit de laatste wedstrijden zijn waaraan wordt deelgenomen, daar de eerst komen de Zondagen zullen worden besteed aan de verwerking van de Clubkampioenschappen en de Meerkampen. Wij twijfelen er daar om niet aan of de Docos-Athleten zullen het „lest best" er van maken en met menig fraai resultaat naar de Sleutelstad weder- keeren. De Docos-ploeg maakt de reis naar Bever wijk per trein en vertrekt om 10.45 uur vanaf het station Leiden. De athleten worden dringend verzocht de door den Bond aangewezen startnum mers niet te vergeten, anders 'beloopt men de kans van den wedstrijd te worden uit gesloten. MOSTERT WINT VAN MAEKL In het middelpunt der belangstelling der athletiékwedstrijden in het olympisch sta dion te Helsinki stond de Engelsche mijl, waaraan o.m. Mostert, de bekende Belgi sche middenafstandlooper, de wereldre cordhouder Maeki en diens landgenoot Sar- kani deelnamen. Mostert won den wedstrijd in den goeden tijd van 4 min. 10,4 sec., hetgeen een nieuw Belgisch record beteekende. Maeki werd tweede in 4 min. 12,2 sec. en Sarkani no teerde denzelfden tijd. De Finnen hadden, elkaar aflossend, steeds de leiding, doch in de eindspurt bleek de Belg over meer re serves te beschikken. De 5.000 meter werd gewonnen door Pe- buri in 14 min. 40,6 sec. terwijl het speer werpen voor Nikkanen was met 69.93 meter. In het plaatsje Kaïhulan wierp Mathi Jaervinen de speer 73.86 meter. NOORSCHE DEELNEMING AAN DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Voor het eerst zal dit jaar aan de F.I. S.A.-iwedstrijden in Amsterdam worden deelgenomen door Noorsche ploegen en wel door een vier met stuurman en een skiff. Het zal ook de eerste maal zijn dat Noor sche ploegen in ons land starten en het is niet zonder reden, dat de Noren juist het bevriende Holland hebben uitgezocht om kennis te maken met het groote internatio nale roeileven. Naar wjj vernemen zal Noorwegen ook op het congres der F.I.S.A., hetwelk in Am sterdam wordt gehouden, als buitengewoon lid worden voorgesteld. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Competitie-Programma voor a.s. Zondag. Eerste klasse: H. C. C. I—Haarlem, Rood en Wit—V. O. C., H. D. V. S.—H. C. C. II, P. W.—V. R. A., V. V. V.H.B.S. Tweede klasse B: Haarlem IIAjax (L.), H. B. S. II—A. C. C. II, L. C. C.—Rio. Tweede klasse C: N. L. C. C.Excelsior H, H. D. V. S. II—V. O. C. II. Derede klasse C: Quick (H.) IIV. C. C. II, L. M. C. C.—A. S. V. II, XexxesV. U. C. II. HET TOURNOOI TE BOUREMUOTH. Euwe heeft de leding. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vijfde ronde van het tournooi te Bournemouth, luiden: LandauFlohr 10; CondeMiesse 1 0; ThomasKlein afgebroken; Wallis König afgebroken; AbrahamsAitken 0 1; Kittodr. Euwe 01. Eerste ronde: LandauConde 10. Vierde ronde: KleinConde YzYz\ Kö nigAbrahams 10. De stand luidt: 1. Dr. Euwe 4Yz pnt.; 2. Flohr 4 pnt.; 3. Klein ZYz pnt. plus een afgebroken partij; 4. Conde 3 pnt.; 5. en 6. Miesse en König ieder 2Yz pnt. plus één afgebroken partij; 7. Aitken V/z pnt.; 8. Landau 2 punten; 9. en 10. Wallis en Thomas beiden 1 pnt. plus één afgebroken partij; 11. Kitto Yz pnt.; 12. Abrahams 0 pnt. plus één afgebroken par tij. AUTOMOBILISME. JOHN COBB TEGEN HET WERELD- SNELHEIDSRECORD. De bekende Britsche coureur John Cobb 'bereikte gisteren bij een oefeningsrit te Salt Lake City een snelheid van 352,94 mijlen per uur, d.w.z. hij bleef slechts on geveer 5 mijl 'beneden het wereldrecord van capt. Eyston. Maandag a.s. 2al John Cobb een poging doen het wereldrecord te verbeteren, waar voor hij, naar men weet, tweemaal den daarvoor bepaalden afstand moet afleggen, n.L in noordelijke en in zuidelijke richting. Zondagavond 6 uur Terrein aan de de Kempenaerstraat te Oegstgeest. Prijzen der plaatsenTribune 25 ct., overige rangen 15 cent Rijwielstalling gratis BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. Driebanden-Kampioenschap. Voor het kampioenschap driebanden werden in het clublokaal van T.O.P. de wedstrijd voortgezet. In klasse A wist A. d. Heiden zijn beide partijen te winnen met goede gemiddeldes van J. v. Leeuwen en G. H. G. M. Teegelaar speelde gelijk tegen J. Bonnet, terwijl de partij G.H. J. v. Leeuwen door eerstgenoemde werd ge wonnen. Door deze uitslagen is de strijd in deze klasse nog geheel open zoodat hier op de laatste avond nog eenige spannende partijen zullen zijn. In klasse B bezetten B. de Roo en E. Bakker door hunne over winningen op A. Verstraaten en A. L. v. I. de twee bovenste plaatsen, terwijl A. Ver straaten op het oogenblik de derde plaats bezet. De uitslagen luiden: Klasse A. W. J. v. Leeuwen 20 60 3 0.333 A. v. d. Heiden 30 60 5 0.500 J. Bonnet 30 53 4 0.566 G. M. Teegelaar 30 53 5 0.566 G. H. 30 85 2 0.352 W. J. v. Leeuwen 29 85 3 0.341 G. H. 18 56 3 0.321 A. v. d. Heiden 30 56 6 0.535 Klasse B. B. de Roo 30 39 4 0.758 A Verstraaten 18 39 3 0.461 A. L. v. I. 21 63 2 0.333 E. Bakker 30 63 2 0.476 S. v. d. Water 21 95 2 0.221 A. L. v. I. 30 95 3 0.316 Het programma voor de volgende week luidt: Clublokaal T.O.P. Langegracht. A. v. d. HeidenW. Dool, W. J. v. Leeu wenB. Teegelaar, W, DoolG. M. Tee gelaar, B.TeegelaarG. H., J. Bonnet W. Dool. Klasse B. Woensdag 23 Aug. C. WinkelS. v. d. Water, A. Verstraa tenJ. Ververs, B. de RooE. Bakker, C. WinkelJ. Ververs. JAARVERGADERING Federatie van Biljartbonden in Néderland. In de Poort van Cleef te Den Haag werd de jaarvergadering gehouden van de Fed. v. B. B. onder voorzitterschap van den heer H. de Ree. Na het openingswoord van den voorzit ter werden de notulen voorgelezen en be houdens een kleine opmerking goedge keurd. Het jaarverslag van den secr. werd na eenige becritiseering eveneens goedge keurd Het verslag van den penningmeester werd goedgekeurd waarna de kascommis- sie verslag uitbracht en den penningmees ter dank bracht voor het accurate beheer. Doordat er volgens eenige afgevaardigden meer propaganda gemaakt had moeten worden nam het punt bestuursbeleid heel wat tijd in beslag. De aftredende bestuurs leden, den heeren H. Otten R'dam en G. M. Teegelaar, Leiden, werden bij acclama tie herkozen. Het voorstel door Rotterdam ingediend, n.l. de spelers voor de cadre-competite niet meer in hun eigen plaats te laten spelen, doch alle wedstrijden op hetzelfde biljart te verspelen, zal door het bestuur nader worden besproken. Leiden stelde voor, de wedstrijden wel ke op een Zondag worden verspeeld te la ten vervallen en hiervoor in de plaats te stellen, het spelen van een geheele compe titie door een team van 6 a 7 spelers uit elke bond. Nadat hiervan de financieele kant was besproken, vooral wanneer meer dere bonden zich zouden aansluiten zul len de kosten vrij hoog worden, werd dit voorstel voor dit jaar aangenomen. Elke 3e Woensdag van de maand zal een wedstrijd worden gespeeld, terwijl de ca- drecompetitie in April '40 verspeeld zal worden. Mochten zich echter meerdere bonden aansluiten dan zal naar een ander systeem worden uitgezien, b.v. een halve competitie o.d. Daar het reglement niet geheel voldeed werd een commissie benoemd, welke het bestaande reglement zal herzien en ter goedkeuring aan de aangesloten bonden zal voorleggen. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt, waarna de voorzitter deze be langrijke vergadering sloot. 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden rand is de waarschu- wing voor mogelijk V gevaar. vüüüur** Rond rijn verkeers- borden, die een verbod A of een gebod inhouden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13