OMGEVING RIJNSTREEK Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet FAILLISSEMENTEN DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1939 OE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 LE1DSCHENDAM HET ZONDERLINGE PENSION. Alcohol-vergiftiging? Eenigen tijd geleden is, zooals gemeld, te Leidschendam onder geheimzinnige om standigheden een zekere mej. B. overleden, die in pension was bij het echtpaar Z. Zij was niet onbemiddeld en kort voor haar overlijden had zij aan de politie te Leid schendam medegedeeld, dat het echtpaar B haar reeds verschillende malen gedwon gen had blanco gezegelde papieren te tee kenen. Ook miste zij verschillende waardestuk ken. Een vrij groot bedrag was op deze wijze zoek geraakt. De Haagsche politie had destijds het spoor gevolgd van een man, die een obligatie ver beneden de waarde had trachten te verkoopen en een valschen naam had opgegeven. Deze man bleek Z. te Leidschendam te zijn. Juist had de politie voor mej. B. een ander pension gevonden, toen bekend werd, dat zij on verwacht was overleden. Bij het politie-onderzoek is het echtpaar Z. gearresteerd en verhoord. Later is het op vrije voeten gesteld. Inmiddels had dr. Hulst uit Leiden sectie op het lijk verricht. De resultaten van het verdere onderzoek zjjn tot heden niet bekend geworden. Men begrijpt, dat deze geheimzinnige af faire in Leidschendam en omgeving tot heden nog druk besproken wordt. Inmid dels is het onderzoek zoover gevorderd, al dus de Crt., dat de resultaten aan den rechter-commissaris in Den Haag zijn me degedeeld. Deze zal thans vaststellen wat verder moet worden gedaan. Er moeten geen positieve bewijzen ge vonden zijn, dat mej. B. vergiftigd is, maar de mogelijkheid zou niet uitgesloten worden geacht, dat men mej. B. gedwon gen heeft zooveel sterken drank te drin ken, dat zij ten gevolge hiervan overleden is. Inmiddels zijn nog andere merkwaardi ge feiten, ook van vroegere kostgangers van het echtpaar Z., bekend geworden. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het ondergoed van mej B. in den tuin van het pension, waar zij woonde begraven was. Dit is opgevallen, daar lhen ander overtollig goed en kleeren met den vuilnisman placht mee te geven. Een groot aantal blanco gezegelde machtigingen is ten huize van Z. in beslag genomen van hetzelfde soort dat gebruikt werd om mej. B. te laten teekenen. Verder is opgevallen, dat de begrafenis ondernemer een bedrag van 250 heeft ontvangen voor de zeer kleine en eenvou dige begrafenis, die slechts met één volg- rijtuig geschiedde. Bij deze begrafenis blijkt het mysterieus te zijn toegegaan. Een vroegere pensiongast, een gep. luit.- kolonel, is eveneens zeer plotseling in het pension overleden. Hij bleek toen al zijn bezittingen aan het echtpaar Z. te hebben nagelaten, waarvan zijn familie nooit iets bekend was geweest. Ook over de verpleging van" een achter lijken jongen in het pension moeten vreemde feiten aan het licht zijn gekomen. Zoo kon de familie dezen nooit te zien krijgen en zou plotseling een rekening van 700 aan den vader gepresenteerd zijn voor kosten, waarvan hij niets wist. De politie te Leidschendam heeft thans het onderzoek beëindigd. De Haagsche ju stitie heeft de zaak verder in handen geno men. NOORDWIJK Personalia. Voor het examen hoofd- acte is geslaagd de heer J. J. Geerling. SASSENHEIM VEERTIG-JARIG PRIESTERJUBILEUM RECTOR HUF. In allen eenvoud hebben de bewoners van Huize „St. Bernardus" Woensdagmor gen een kleine hulde gebracht aan Rector Huf, ter gelegenheid van diens 40-jarig Priesterjubileum. Om 11 uur verzamelden zich alle huis- genooten in de groote spreekkamer waar allereerst de heer J. J. Conijn namens al le bewoners den Rector toesprak. Hij rele veerde zijn prachtig Priesterleven o.a. de 15 jaar die de Rector in het Retraitehuis te Noordwijkerhout heeft doorgebracht. Spr. wees op den grooten eenvoud van den ju bilaris en den ijver, waarmede hij voor het zielenheil der bewoners van het huis zorg de, complimenteerde hem met dit feest en sprak de beste wenschen uit voor de toe komst. Allen werden daarna in de gelegenheid gesteld hun feestgave onder couvert af te gèVen, waarna de oudste inwoner van St. Bernard, de bijna 92-jarige heer J. H. Vocking een kort woord sprak, gevolgd door den heer van Gils, oud-burgemeester van Zoeterwoude. Beide sprekers roemden de mooie karakter-eigenschappen van Rector Huf. De pupil der Eerw. Zusters, de Eerw. heer H. van Duin, student aan het Theolo- gicum te Warmond sprak daarna, mede na mens de Zusters. Hij wees op de schoon heid van het Priesterschap, op den eenvoud van den Rector en hoopte, dat hij diens voorbeeld zal kunnen navolgen. De jubilaris dankte voor de beste wen schen en gaven. Spr. ziet met genoegen op de jaren, in „Bernardus" doorgebracht, te rug. Hij onderschreef de woorden van den Eerw. heer van Duin over den eenvoud en is overtuigd dat men daardoor meer voor het zielenheil kan doen dan door de beste preeken. Ten slotte werd door de aanwe zigen een toepasselijk lied gezongen. VOORSCHOTEN P.T.T. Met ingang van heden is de openstelling van het P.T.T.-kantoor voor den post en telegraafdienst gewijzigd en nader bepaald op 8.3*013; 1416.30 en 1819 uur. WASSENAAR ZESTIG JAAR GETROUWD. Zaterdag 19 Aug. a.s. hoopt het echtpaar Th. v. d. Kleij en P. C. v. d. Kleij-de Bruin zijn 60-jarig huwelijksfeest te vieren. J. EGGINK f Op 72-jarigen leeftijd is in het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag na een ver pleging van 6 weken overleden de heer J. Eggink, gepensioneerd gemeente-secretaris alhier. De heer Eggink was van 1890 tot 1911 eerste ambtenaar ter secretarie en van 19111933 gemeente-secretaris. Tevens was hij directeur van de sp ijsik oker ij, hulp-ont vanger van de belasting, kassier-boekhou der van het Gasbedrijf en secretaris van het Burgerl. Armbestuur. I n g e k o m e n: F. G. J. van Amson, Rijksstraatweg 324 C. Ardon, Zijdeweg 30 C. H. Baaijen, Gravestraat 9c B. M. Bakker, van der Oudermeulenlaan 7 E. Carp, Schouwweg 103 C. J. Foet, van Zuijlen van Nijeveltstraat 28 D. C. van Diiijn, Rozensteinstraat 53 P. W. J. van Elewout, Schoolstraat 12 Jfcvr. A. L. Graswinckel, Schouwweg 103 Jkvr. E. Graswinckel, Schouwweg 103 C. Th. de Groot, Oostdorperweg 15 A. van Hees, Prinsenweg 26 H. J. Hofstra en gezin, Prinseniweg 70 M. S. E. van Houten, Kie vietslaan 1 M. J. J. Jansen, Storm van 's-Gravesandeweg 30 J. C. Krol, Sant- horistlaan 18 C. M. Langeveld, Windlust- weg 3a A. E. Medland en gezin, Jonker- laan 17 A. Noordermeer, Rijksstraatweg 187 G. de Nooijer, Hertelaan 2 W. Reijneker, Prinseniweg 70 H. H. Riet veld, Rijksstraatweg 338A M. J. J. Schet- tens en dochter, Storm van 's-Gravesande weg 90 H. J. A. Schouten en vrouw, van Oldenibarneveldtweg 31 P. J. Stigter, Prinses Marielaan 8 M. M. van Twist, Hoogeweg 16 Th. Vreede, Santhorstlaan 1 E. W. de Vries Daniel, Stoeplaan 12 T. van der Wel, Iepenlaan 4 Chr. van der Werf, Kerfceboschlaan 5 A. Baretta en gezin, Backershagelaan 52. Vertrokken: T. A. Anderson naar 's-Gravenhage Wed. T. Duit geb. Ster- renberg naar Voorburg L. Kooy naar Nieuwland H. V. Stuivenwold naar Arn hem J. A. Knip naar Zuidlaren S. J. N. van der Zwet naar Rotterdam G. H. J. M. van Glablbeek naar Delft J. Th. Smit en vrouw naar 's-Gavenhage A. Trumpie naar Zijpe Wed. Scbudel geb. Leotard naar Leiden J. Dirks naar Wehl A. J. Terruwe naar Amsterdam A. M. Ouds- hoon naar Leiden M. A. E. Parlevliet naar Leidschendam M. Mathey naar 's-Gravenhage M. C. A. Krijnen naar 's-Gravenhage A. Ruijgrok naar 's-Gra venhage A. C. Luff naar Haarlem J. ev. Dijk naar Katwijk M. J. Robbers naar Leiden J. de la Vieter en vrouw naar 's-Gravenhage O. van Neijenhoff naar 's-Gravenhage P. H. Krotzsch naar 's-Gravenhage A. Fissche-Csomör naar 's-Gravenhage C. A. Pex naar 's-Graven- ZILK Tooneelavond. In voortzetting van het 25-jarig priesterfeest van pastoor F. Han sen werd gisteravond door de meisjescon- greganisten een tooneeluitvoering gegeven in het parochiehuis. Allereerst werd door de meisjes van de naaischool opgevoerd „De Hemelsche Altaarwacht". Dit prachtig stuk viel goed in den smaak, er volgde dan ook een hartelijk applaus op. Vervol gens bracht de zangclub onder bekwame leiding van mej. Rie Kruidenberg, een priestercantate ten gehoore en voorts nog enkele liederen welke op zeer fraaie wijze werden uitgevoerd. Enkele liederen wer den aan de piano begeleid door den heer v. d. Steen. Als een aangename herinnering bracht de Neerlandia smalfilm uit Haarlem eenige prachtige opnamen van den intocht van den jubilaris op Zaterdag j.l. Na dit filmpje voerde de gitaar- en mandolineclub onder leiding van mej. Rie Kruidenburg eenige nummers uit, waarop met recht een luid applaus mocht volgen. Dan werd door de tooneelclub het niet gemakkelijke spel „Elkerlyck" opgevoerd. De rollen zaten er goed in en er werd keu rig gespeeld. De zeereerw. heer pastoor dankte dan ook alle medewerkers voor dezen mooien avond en feliciteerde hen met het fraaie spel. Dit program wordt morgenavond nog eens opgevoerd om 8 uur terwijl vanavond de Kruisvaart en St. Jo- sephsgezellen de tooneeluitvoering van Dinsdag zullen herhalen. ALPHEN AAN DEN RIJN HET EENHOOFDIG COLLEGE VAN B. EN W. Critiek van „De Gemeente-Stem". Het weekblad „De Gemeente-Stem", dat onder hoofdredactie staat van mr. U. J. W. Sibmacher van Nooten, wijdt een uitvoe rige critische beschouwing aan het geval, dat zich in deze gemeente heeft voorge daan met betrekking tot de onvoltalligheid van het college van B. en W. tijdens de af wezigheid van den -burgemeester en wet houder Herngreen. Wij laten het artikel, waaruit blijkt, dat deze zaak in ambtelijke kringen in bijzon dere mate de aandacht heeft getrokken, hieronder volgen. „Van de Romeinen hebben wij geleerd, dat er ten minste drie personen noodig zijn voor de vorming van een College. Die klassieke regel heeft o.a. zijn toe passing gevonden in de gemeentewet, waarin n.l. is bepaald, dat het aantal wet houders, hetwelk met den burgemeester in het college van Burgemeester en Wet houders zitting heeft, nooit minder dan twee zal mogen bedragen (artt. 86 en 97). Daarnaast staat dan het voorschrift, dat het College niet mag beraadslagen of be sluiten, zoo niet meer dan de helft zijner leden, of, is dit geval oneven, de grootste helft daarvan tegenwoordig is (art. 98, lid 1): een ongetwijfeld mild, met de eischen der practijK voldoende rekening houdend voorschrift. In alle gemeenten, waar het College uit drie leden bestaat, mag van die drie één ontbreken; verder had de wet toch moeilijk kunnen gaan. Er genoegen mee te nemen, dat de ter competentie van het College staande zaken zouden worden beslist door één lid, dat dan vooraf met zichzelf zou moeten beraadslagen, ware een aanfluiting van het begrip: collegiaal dagelijksch bestuur. De gemeentewet heeft tegen overtreding pogen te waken o.m. door het bepalen, dat alle stukken, welke van Burgemeester en Wethouders uitgaan, door den secretaris moeten worden mede-onderteekend (art. 109, lid 1). In hem zag de wetgever den man, die de wet zal helpen handhaven en dus zal weigeren een stuk te teekenen, als de inhoud daarvan niet met de genomen beslissing overeenstemt, maar ook, als het geen wettige beslissing inhoudt, b.v. om dat slechts één lid tegenwoordig was. Het is een nuttige en, men zou zeggen, doel treffende bepaling, al biedt zij niet zulk een stevigen waarborg als die, welke geldt voor de gemeenten, waar de burgemeester tevens met de taak van secretaris is b°- last, want daar moet een der wethouders de stukken van het College met den bur gemeester onderteekenen (art. 109, lid 2), waardoor immers als van zelf verzekerd is, dat altijd ten minste twee leden van de drie aan de beslissing hebben medege werkt. Wie mocht meenen, dat deze waarborgen eigenlijk overbodig zijn, omdat geen lid van een gemeentebestuur aan niet-naleving van de boven aangegeven grondbeginselen zou durven denken, zal door een recent, geruchtmakend geval uit een niet onbe langrijke gemeente in de Rijnstreek wel uit den droom zijn geholpen. Naar aanleiding van een toepassing der Zondagswet is n.l. aan het licht gekomen, hoe zwaar men daar tegen die grondbegin selen aan het zondigen was. Een plaatselijke sportvereeniging had verzocht, op Zondagmiddag 23 Juli ter vie ring van haar twintigjarig bestaan atle tiekwedstrijden te mogen houden. Het col lege van Burgemeester en Wethouders moest op dat verzoek beschikken. Hoe ge- schiedd edat? De oudste van de twee wethouders was reeds eenigen tijd ongesteld; hij werd el ders verp'eegd on kor aan de zaken van het gemeentebestuur in het geheel niet deelnemen. Tot de benoeming van een tijdelijken wethouder was men voorloopig niet over gegaan; de burgemeester en de andere wethouder konden gelukkig samen het be stuur wettig blijven voeren. Dit verander de echter, toen de burgemeester met verlof op reis ging. Van dat oogenblik af werd het dage lijksch bestuur door één lid gevormd, t.w. door den jongsten wethouder, die dus alle zaken alleen moest afdoen en zoo ook op dit verzoek, dat geen uitstel kon lijden, namens het College necfi beschikt, en wel in aiwij7enden zin. Het bestuur der jubileerende vereeni- ging, die tot dusverre 's winters geregeld voetbalwedstrijden op Zondagmiddag scheen te mogen houden en daarom, niet denkend aan een weigering, de noodige toebereidselen voor het athletiekfeest had getroffen, gevoelt zich door deze te elfder ure genomen beslissing zeer teleurgesteld en meent een actie tot schadevergoeding te kunnen versterken met een beroep op het ongeldige van het besluit. Wij laten de kansen voor een eventueele rechtsvordering onbesproken. De zaak is niet zoo eenvoudig, want zou de vereeni- ging aannemelijk kunnen maken, dat, als de gemeentewet was nageleefd, zij de ge vraagde vergunning wèl zou hebben ver kregen? Blijkens een plaatselijk couran tenbericht heeft de loco-burgemeester des gevraagd verzekerd, dat hij in deze „de algemeene lijn" had gevolgd, en voorts opgemerkt, dat het z.i. „een zaak van niks was en hij niet begreep, waarom de kran ten er zooveel drukte van moeten ma ken". Fcn zaak van niets? Op den materieelen kant ervan zullen wij hier ter plaatse niet ingaan. Elk ge meentebestuur heeft het recht om binnen de grenzen zijner bevoegdheid de Zondags wet of welke andere wet ook toe te pas sen, zooals het dat in het gemeentebelang geraden oordeelt. Maar de formeele kant reikt ver buiten de grenzen eener bepaalde gemeente. Juist een blad als het onze behoort een zóó duidelijk geval van wetsschennis als hier aan het licht kwam te signaleeren, niet om bepaalde personen te laken, want niemand werkt zonder fouten te maken, maar wèl om allen gemeentebesturen eens te meer op het hart te binden, toch vooral steeds de wetten trouw en zorgvul dig na te leven. De benoeming van een tijdelijken wet houder kan den Raad of partijen uit den Raad ongelegen komen, het uitstellen van een vacantiereis kan een magistraat on welkom zijn maar, ongelegen of niet, on welkom of niet, de wet verbiedt nu een maal, dat Burgemeester en Wethouders met minder dan twee leden beraadslagen en besluiten, en geen levend organisme als een gemeentebestuur kan het aller minst in de huidige bewogen tijden q stellen zonder een dagelijksch bestuur, dat op elk moment met bekwamen spoed be slissingen kan nemen. De wet gaat bovenal; geen Regeering kan gedijen, als zij niet in alle opzichten de wetten naleeft. Uit een zoo sprekend geval van wets schennis kan iets goeds geboren worden, indien althans alle gemeentebesturen er zich aan weten te spiegelen. Want dan mag men hopen, dat de schrik er voorloo pig weer in zit en een dergelijk déraille ment uit het rechtsspoor in langen tijd niet meer zal voorkomen". HET RAADSLIDMAATSCHAP VAN DEN HEER HERNGREEN. Het beroep van den heer van Kleef te gen de niet-toelating van den heer Hern green als raadslid werd door Ged. Staten niet ontvankelijk verklaard, terwijl het be roep tegen de toelating van den heer Dek ker als raadslid werd afgewezen. Autobrandje. In de Julianastraat ge raakte gisteren een vrachtauto in brand. De bestuurder eener passeerende autobus wist met een sdhuimblusscher het vuur te doo- yen. Serenade. Aan ihet diamanten echtpaar Oudëhoorn, wonende Grijpesteinstraat, werd gisteravond ter gelegenheid van hun 60-jarige echtvereeniging door „Arti et Re- ligione" een serenade gebracht. AARLANDERVEEN Oranjefeest. In de vergadering welke gisterenavond door het feestcomité is ge houden, is het volgende program opge- Een Tuinbouwschool te Roelofarendsveen Definitieve toezegging. Aan de R. K. Ned. Boeren en Tuin- der^bond zijn door het Ministerie vier land- en tuinbouwscholen toegewezen. Bij de onderwijs-commissie van den L.T.B. is het bericht ingekomen, dat één hiervan als tuinbouwschool te Roelofarendsveen zal worden gesticht. Gisteravond, op de vergadering van dien Kring „De Veneni" is deze mede- deeling gedaan. Het is duidelijk, dat deze toezegging door het tuinbouwcen trum Roelofsarendsveen met enthou siasme wordt ontvangen. De historische grondslag, volgens welke reeds in 1932 aan Roelofarendsi- veen de school is toegezegd (welk be sluit daarna moest worden opgeschort wegens de ingetreden malaise) is sterk genoeg gebleken om aan vele obstakels het hoofd te bieden. Binnen zeer korten tijd zal Roelof arendsveen zijn tuinbouwschool heb ben, en daarmede in niet geringe mate zich sterk gevoelen als tuinbouw-cul- tuur-centruim. Mogen alle jonge tuinders in de naaste toekomst gedreven worden naar dit instituut, opdat door practische er varing, getoetst aan gegronde theorieën, de tuinbouw van Roelofarendsveen tot ongekende volmaaktheid uitgroeie, zelfs onder deze oogensohijnlijk meest on gunstige tijdsomstandigheden. maakt. Het feest zal gehouden worden op Woensdag 23 Aug. a.s. 's Morgens 9 uur groote optocht van alle schoolkinderen met het R.K. muiziekcorps D.S.S.. Voor de leuk ste kleederdracht worden prijzen beschik baar gesteld, na afloop tractatie der kinde ren. 11 uur. kuipsteken voor dames en hee- ren. 1.30 uur oud-Hollandsche ringrijderij met paard en versierde tilbury voor heer en dame, waarvan een uit Aarlanderveen; inleggeld 1. 4.305.30 uur: kinderspelen; balletje loopen; koekhappen; wedstrijd met fiets banden 5.307 uur: Volksspelen, heeren zakloo- pen, dames verrassing. 8.3010 uur: Openlucht-film. 10.0011.00 uur groote optocht met het R.K. muziekcorps. Alle uren zijn aangege ven in de nieuwen tijd. BODEGRAVEN L.T.B. De schoolkinderen maken uit stapjes en zelfs de oudien van dagen nog. En alles wat daar tussehen is t.w. clubs, vereenigingen etc., willen hun traditiomeele uitstapjes niet gaarne missen. Ook de leden van den L.T.B. wilden op dezen regel geen uitzondering maken en zijn gisteren met niet minder dan 53 leden van de afdeeling, vergezeld van den weleerw. heer W. de Lange van Bodegraven en A. van der Voorn van De Meye per autobus van de fa. van Buningen en van Heemskerk gaan toeren. De eerste stopplaats was Soesterberg en vanzelfsprekend denken we dan aan de mi litaire luchthaven. De reis ging verder naar de Pyramide van Aiusterlitz, een gedenkzuil, die in 1804 door Napoleon werd opgericht. In het nabijgelegen Pyramide-hotel werd de koffie gebruikt, waarna men de reis voort zette naar Ouwehands Dierenpark te Rhe- tneru Aldaar ter plaatse wachtte den leden te vijf uur een stevig diner, wat ongetwij feld bij allen in den smaak is gevallen. Tij dens den maaltijd werden de beste wen schen uitgesproken voor de bloei der af- deeliing en ookdat deze fraaie reis miet de laatste zal zijn! We kunnen het geloo- ven. Uitgesproken: De N.V. Bloembollen-Exportbedrijf P. M. Bersee Jr. gevestigd en kantoorboudende te Haarlem, Ramplaan 54a. Cur.: imr. H. O. Drilsma. 93. Als vader Eskimo in de hut komt met de drenkeling, heeft moeder Eskimo het vuur extra opgerakeld.^ Vlug wordt het jongetje uitgekleed. Hij krijgt een trui, een broek en waterdichte schoenen van Akita aan. Alle Eskimo- tjes en Myra houden zich doodstil. Ineens wordt hij wak ker en gaat rechtop zitten. Myra is dich bij hem. Dag, dag, zegt Akita, ben je weer beter. Wie ben je en waar kom je vandaan? 94. Ik heet Peter en ik kom uit het Zuiden. Mijn vader, moeder en ik maakten een reis naar de midernachtszon, en op de terugweg, ja, wat is er toen ook alweer gebeurd? Waar ben ik eigenlijk? Waar is mijn moeder? vraagt Peter verschrikt, als hij die vreemde kinderen om zich heen ziet. Huil maar niet, Peter, je mag bij ons blijven, totdat je je ouders hebt teruggevonden, 's Middags vraagt Myra hem tof hij mee gaat naar de ijskabouters. Misschien weten die waar zijn ouders zijn.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7