NED. OOST-INDIE BINNENLAND RECHTZAKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1939 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 f Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten üO cent per w\N»k; 2.60 per kwartaal. Franco per peat 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? HELDER, ZONIG WEER. De BUI seint: Verwachting: Des nachts iets minder koel, plaatselijk ochtendmist. Overdag helder tot halfbe- wolkt, droog warm weer. Zwakke tot ma tige Noordelijke tot Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder, zwaarbewolkt, zwakke tot matige Noordelijke toe Oostelijke wind. Vlissingen: lichtbewolkt, zwakke O. N. 0. wind, 17 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt, zwakke Oostelijke wind, 16 gr. C. Groningen: lichtbewolkt, zwakke Noor delijke wind, 14 gr. C. Maastricht: nevel, windstil, 13 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De belangrijkste factor voor het weer in onze omgeving blijft het gebied van hoo- gen luchtdruk, dat sedert gistermorgen weer iets in beteekenis is afgenomen. De kern ligt thans over de Britsche Eilanden en de Noordzep. Tengevolge hiervan is in ons land de wind tot op groote hoogte Noord tot NoordOost (te de Bilt werd he denmorgen een loodsballonwaarneming ge daan tot bijna 21 km. hoogte, waarbij op omstreeks 12 km. boven het aardappervlak een zeer zware storm van 145 km. per uur werd waargenomen). In nagenoeg geheel West-Europa blijft het weer fraai en zon nig met in de ochtenduren nevel of mist op vele plaatsen, terwijl gisteren de tem peratuur alleen in Zuid-Frankrijk tot bo ven 25 graden steeg. Langs de Zuid-Oost kust van Groenland trekt een vrij diepe depressie. Aan haar Zuidzijde worden koe le maritieme luchtmassa's getransporteerd tusschen IJsland en Schotland door. Deze naderen thans de Noorsche kust en brach ten hier overal regen. Ook in Schotland is wat regen gevallen. Over Finland is de luchtdruk nog verder gedaald. De lucht is hier zwaarbewolkt tot betrokken. Over Oost-Duitschland en Hongarije liggen nog vlakke minima, welke in vergelijking met gistermorgen minder diep zijn geworden. Plaatselijk werd uit deze omgeving nog or.weer gemeld, maar over het algemeen zijn de afgetapte hoeveelheden neerslag veel minder groot dan gisteren. LUCHTTEMPERATUUR. 21.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Donderdagnamiddag 8.54 uur tot Vrijdagmorgen 5.15 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 18 Aug. voorm. 5.30 en nam. 5.55 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. Maan op 10.20 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 21.32 uur Vrijdagavond. MGR. PANICO NAAR ZIEKENHUIS Aneta seint uit Batavia: De pauselijk delegaat voor Australië en Azië, mgr. Panico, leidde gisteravond op Girisonta de eerste vergadering van de Nederlandsch-Indische kerkvoogden. Hierna vertrok hij naar het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Semarang. Morgen gaat mgr. Panico met een vliegtuig naar Bata via, waar hij, in verband met een onge vaarlijk gezwel, in het St. Carolus-zieken- huis zal worden opgenomen. Zijn toestand is gunstig. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN „ROOMSCHE MACHTSWELLUST". De Maasbode schrijft: „Het anti-revolutionaire orgaan „De Standaard" biedt den laatsten tijd niet be paald de objectief-rustige lectuur van wel eer. In het avondblad van 1.1. Zaterdag schie- I ten uit „eigen bodem" al wederom enkele bloempjes op, die het plukken waard zijn, al is de geur wel erg pikant. „De oud-koloniaal is weg. De woestijn ingezonden, als een offer van Roomsche machtswellust". Aldus de veelbelovende aanhef. Roomsche Machtswellust! Veronderstel eens het volgende: Er zit ten in de Tweede Kamer 31 anti-revolutio nairen die daarenboven de volstrekte ze kerheid hebben, dat zij een politiek voor staan, die een groote meerderheid van de Kamer achter zich heeft. Er zitten in die Kamer ook 4 Katholie ken. Dé ar verschijnt een Kabinet bestaande uit 7 Katholieken, zonder één anti-revolu tionair; daarenboven van een dergelijke samenstelling, dat de groote meerderheid der Kamer aan samenwerking met dit ka binet zelfs niet denken kan. De anti-revolutionaire leider dwingt het Kabinet met de 7 katholieken op 4 kamer leden en zijn politiek, waarvan hij, anti revolutionair leider, en met hem de groote meerderheid slechts nadeel vreest, tot heengaan. Anti-revolutionaire Machtswellust! Men voelt en tast met handen en voeten het grotesk bespottelijke van een derge lijke beschuldiging. De anti-revolutionaire „Rotterdammer" was objectiever, toen zij vaststelde: dr. Colijn drong met zijn vijfde kabinet de ka tholieken inderdaaï ip een positie, die zij zich me' geen mogelijkheid konden laten v.-clge*-allen". HOOGER OPBRENGST DER RIJKS MIDDELEN. Het Juli-overzicht van de Rijks-mid delen steekt gunstig af bij dat van de maand Juni en de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De schat kist ontving uit hoofde der indirecte belastingen f 50 millioen of ruim 11 milloen meer dan in Juni van dit jaar, terwijl het voordeelig verschil in ver gelijking met Juli 1938 ruim ƒ10 mil lioen bedraagt. Dit aanzienlijke verschil was voor een belangrijk deel te danken aan de hoogere opbrengst der omzetbelasting. Hierbij zij opgemerkt, dat de betalingsregeling is ge wijzigd. Telkenmale kan men in de eerste maand van een nieuw kwartaal een aan zienlijke stijging waarnemen. Ook de invoerrechten en de dividend- en tantièmebelasting hebben in Juli meer op gebracht dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De invoer van Neder land is toegenomen; verder dient hier re kening te worden gehouden met de hoo gere tarieven. Met uitzondering van de wijnaccjjns en de accijns op gedistilleerd, waarvan de cij fers weinig verandering laten zien, is de opbrengst van de overige accijnsen toege nomen. De wispelturige successierechten brach ten meer in de schatkist. ALGEMEENE SCHOENEN-COMMISSIE. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot leden van de algemeene schoenencommissie, in verband met de al gemeen verbindend-verklaring van de on dernemers-overeenkomst in het schoenen- bedrijf: als vertegenwoordigers van de Federa tie van Nederlandsche Schoenfabrikanten: H. Kerst, te 's-Grevelduin-Capelle; J. Man- naerts, te Tilburg; C. W. Pullens, te Waal wijk; P. Scheeren, te Nijmegen, en Alb. J. Wennekes, te Kaatsheuvel; als vertegenwoordigers van de niet-geor- ganiseerde schoenfabrikanten: Ph. van Beets, te Drunen, en G. van de Rhoer, te Rotterdam; als vertegenwoordiger van de schoenwin- keliers in het grootbedrijf: J. A. I. van Woensel, te 's-Gravenhage; als vertegenwoordiger van de schoen- winkeliers in het kleinbedrijf: H. Simonis, te Leiden; als vertegenwoordiger van den minister H. F. J. Weijers. HOLLANDSCH VEE NAAR BRITSCH-INDIë De Palestijnsche correspondent van het A.N.P. meldt uit Haifa: Naar wij vernemen, zullen vijftig koeien van Hollandsche afstamming van Palesti na naar Mysore (Britsch-Indië) gezonden worden, nadat men de ervaring opgedaan heeft, dat rechtstreeksche overbrenging van Hollandsch vee naar Britsch-Indië groote moeilijkheden oplevert. Het ligt in de bedoeling, dat dit vee ook over andere deelen van Britsch-Indië verspreid zal worden. Aangezien hierbij ervaringen verkregen zullen worden op het gebied van de aan passing van vee van Hollandsche afstam ming aan de tropische omstandigheden, kan dit niet alleen van belang worden voor den Hollandschen vee-export, maar is dit een vraagstuk, ook van belang voor den opbouw van de Europeesche kolonisatie in Indië. Het beginsel, waarop het berust, is dat het vee door bijmenging van Damas cener bloed wordt „afgehard" voor de tro pische omstandigheden. ONGEWENSCHTE COMBINATIE. Men schrijft aan „De Nederlander": „De onafhankelijkheid van de rechter lijke macht is een der kostbaarste nationale goederen. Onafhankelijk van den Staat, onafhanke lijk van den rechtzoekende. Onbetaalbaar. In dit verband mocht het dan ook inder daad een ongelooflijk gerucht heeten, dat een Raadsheer in den Hoogen Raad, Com missaris zou zijn geworden van een onzer allergrootste industrieele ondernemingen. De redactie van het pas verschenen Ned. Jur. Blad noemt, na onderzoek, het ge rucht echter juist; in dit blad werd n.l. de zen Raadsheer verweten dit commissariaat „bij den besten klant van den H. R." te hebben aangenomen. Die critiek is juist. Het was verstandiger geweest, indien de ze grootindustrie voor dit commissariaat een ander had aangezocht dan een lid van ons hoogste rechtscollege. Het was verstandiger geweest, indien de aangezochte het aanzoek hoffelijk doch be slist zou hebben afgewezen. Indien financieele redenen de oorzaak der aanvaarding mochten zijn geweest we weten het niet welnu dan willen wij wel zeggen dat het honorarium van de le den van ons hoogste rechtscollege, gezien de wetenschappelijke en maatschappelijke eischen, welke het ambt stelt, zeker aan den lagen kant is. Wie echter niet wachten kan totdat dit nog eens verandert, zoeke een juridische positie buiten ons hoogste rechtscollege, waarmede de aanvaarding van een derge lijk commissariaat wèl te vereenigen is. Snelle liquidatie van de ongewensohte combinatie schijnt wel zeer gewenscht." DE NIEUWE DIESELTREINEN. Zooals bekend is, zijn bij de firma's Al lan, Beijnes en Werkspoor, 18 Diesel-elec. vijfwagentreinen in aanmaak. Naar wy ver nemen is de belangstelling in het buiten land voor deze treinen, waar men die (al thans vijfwagentreinen) nog niet heeft, groot en hebben buitenlandsche spoorweg autoriteiten het verlangen te kennen gege ven om dit specifiek Nederlandsche werk te komen bezichtigen. Wij vernamen, dat het in de bedoeling ligt, de treinen het vol gend jaar zoo vroegtijdig af te leveren, dat zij met de a.s. zomerdienst zullen kun nen rijden. Zij zouden bestemd zijn om dienst te doen, resp. den dienst aan te vul len tusschen de groote steden en Gronin gen, Maastricht en Twenthe, hetgeen ook voor de hand ligt, omdat daar altijd nog, behalve de Dieseltreinen de snelstoomtrei- nen rijden, die er aanmerkelijk langer over doen. Het in gebruik stellen van deze ultra-moderne treinen in totaal 90 rij tuigen met 6768 plaatsen 2e en 3e klasse, benevens enkele plaatsen le klasse zal een belangrijke aanwinst zijn voor het "rij tuigpark van de N. en een nieuwe ser vice voor het publiek. DE 100-JARIGE SPOORWEGEN. Herdenkingspostzegels van 5 en 12 y? cent vervaardigd door G. V. A. Röling. De directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie maakt beleend, dat ter herdenking van het 100-jarig bestaan van de Spoorwegen in Nederland bijzondere postzegels zullen worden uitgegeven in de frankeerwaarden van resp. 5 en 12 1/2 ct. Deze postzegels, waarvan het 5-centsze- gel (groen) de afbeelding draagt van een locomotief, zooals 100 jaar geleden in ge bruik, en dat van 12 1/2 cent (blauw) de afbeelding van een modem electrisch trein stel, zooals thans op het middennet dei- spoorwegen in dienst, zullen van 1 Sep tember t.m. 31 Oct. worden verkrijgbaar gesteld. De zegels zyn vervaardigd door den kunstschilder en graficus G. V. A. Röling en uitgevoerd in rotogravure op hetzelfde formaat als de weldadigheidszegels. Zij zullen alleen „op verzoek" aan het publiek worden verkocht. Op de zegels zijn de bepalingen van toe passing, welke gelden voor de gewone post zegels, behoudens, dat de geldigheidsduur eindigt met 31 December a.s. De zegels, voor zoover zij na den termijn van ver krijgbaarstelling op die kantoren nog niet zijn verkocht, zullen worden vernietigd. TOURNEE VAN HET HAAGSCH MATROZENKOOR Het Haagsch Matrozenkoor, dat thans een tournee maakt doo>r Zwitserland, heeft overal een uitbundig succes mogen .oogsten. In het Kurhaus te Engelberg hebben de kleine Nederlandsche zanger tjes een concert gegeven waarbij o.m. de burgemeester van Engelberg, tal van an dere autoriteiten en vele buitenlandsche gasten, o.a. een Turksche prins en prinses tegenwoordig waren. De geheele Zwitser- sche pers is vol lof over hetgeen ten ge- hoore werd gebracht. JOURNALISTIEK. Per 1 September is aan den heer G. H. J. L. Hol, die met ingang van diezelfde datum werd benoemd tot hoofdredacteur van het Dagblad van Arnhem, eervol ont slag verleend als hoofdredacteur van Het Centrum. Tot hoofdredacteur van Het Centrum werd benoemd de heer F. J. M. Oremus, thans chef der redactie van het Dagblad van Arnhem. NATIONALE BEDEVAART NAAR ROME. Het Comité tot Samenstelling van Ne derlandsche Bedevaarten heeft het wen- schelijk geoordeeld de voorgenomen pel grimsreis naar Rome, welke zou gehouden worden in de maand October 1939, uit te stellen tot het voorjaar 1*940. HAAGSCHE RECHTBANK De fatale handafdruk. Stug en stijf hield de 25-jarige bloemist C. N. G. uit Bodegraven, thans gede tineerd, vol, dat hij niets van een inbraak in Den Haag, waarbij een gouden halsket ting en een gouden dameshorloge verdwe nen waren, af wist. Waar of hij op het mo ment van den inbraak dan wel geweest was, wilde men van hem weten. Maar daar vsenschte hij zich absoluut niet over uit te laten, want dan zou hij zich aan een strafvervolging bloot stellen. Erg veel aan wijzingen tegen verdachte waren er niet. Wel was een keukenraam open gevonden, maar dat zei niets. Het eenigste bewijs, en dat kon wel eens fataal voor hem wor den, bestond uit een volledigen afdruk van zijn handpalm, welke afdruk gevon den was aan de buitenzijde van de bui tendeur. Deze handafdruk vertoonde 40 punten van overeenkomst met den afdruk, die van verdachte genomen was, terv/ijl maar be- noodigd zijn 10 of 12 punten van overeen komst. Verdachte gaf toe, dat het zyn handaf druk kon zijn, want hij was een dag voor de inbraak aan het bewuste perceel ge weest, maar dat had met de inbraak niets te maken. De Officier bracht naar voren, dat ver dachte al verschillende vonnissen wegens inbraken achter den rug heeft. Spr. achtte het feit bewezen door den handafdruk en omdat veradchte niet wil zeggen waar hij dan geweest is, zoodat men moet aanne men, dat hij de inbraak wèl gepleegd heeft. Alzoo eischte de Officier een gevangenis straf voor den tijd van één jaar. De verdediger was het absoluut niet eens met het O. M. en vond het logisch, dat ver dachte niet wilde zeggen waar hij geweest v/as. Laat men aannemen, dat hij ergens anders op dat tijdstip een inbraak ge pleegd^ heeft; als hij dat dan toegeeft, dan stelt hij zich aan een strafvervolging bloot. De handafdruk doet hier niets ter zake, omdat men hem daarvoor alleen niet kan veroordeelen; daar zijn nog andere bewij zen, althans nog één bewijs voor noodig. Het zou wat anders geweest .zijn, als de handafdruk binnenshuis was aangetroffen, dan zou men zekerheid hebben, dat ver- o'achte binnen ls geweest, maar, aangezien men deze zekerheid niet heeft, omdat de afdruk aan de buitenzijde van de buiten deur is aangetroffen, waar een ieder zijn hand tegen aan kan houden en men dus een ieder van deze inbraak zou kunnen verdenken, wiens afdruk er op voor zou komen, desnoods den slager, den melkboer of den bakker of wien men maar wil kon pleiter niet anders constateeren dan dat er hier absoluut geen bewijs aanwezig is, weshalve hij de onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte verzocht. Zonder in raadkamer te gaan wees de rechtbank dit verzoek af, waarna de uit spraak bepaald werd op over 14 dagen. Haagsche Politierechter Remboursgelden niet afgedragen. Twee gebroeders onderhouden ou ver schillende plaatsen bodediensten o.a. op Leiden v.v. In October en November van het vorig jaar moesten zij voor een aantal L e i d- sche firma's, o.a. de firma's Parmentier, Kloots en van Wijngaarden remboursgoe- deren vervoeren voor een totaal bedrag van ongeveer 490.De goederen waren afgedragen, de gelden ontvangen, maar niet door de verdachten aan de firma's afgege ven, zoodat zij zich voor den Haagschen Politierechter te verantwoorden hadden ter zake verduistering. Op een vraag van den Politierechter, hoe zij tot deze domme daden gekomen waren, antwoordden zij, dat zij de gelden niet achtergehouden had den om ze „op" te maken maar dat zij het geld gebruikt hadden voor reparatie aan hun auto. Tevens waren de vrachten zeer s^cht, allemaal factoren om het geld tij- delyk te „leenen". Zij waren vast van plan geweest om het terug te betalen. Alhoewel het ingewonnen rapport zeer gunstig luidde en beiden nog een blanco strafregister hadden, wilde de Officier geen voorwaardelijke straf eischen, daarvoor achtte hij de feiten te ernstig. De eisch werd dan ook een week gevan genisstraf. De Politierechter wilde den verdachten nog een kans geven en legde deze straf voorwaardelijk op met een proeftijd van twee jaar. Hij moest zijn tuinvuil kwijt. J. R. C. van D. te Wassenaar was bij verstek tot een geldboete van 100 subs. 100 dagen hechtenis veroordeeld, omdat hij zoo onvoorzichtig een brandje had ge maakt, dat, behalve een aantal rietmatten en een schutting van zijn buurman, ook een gedeelte van den spoorberm achter de Zijdelaan te Wassenaar, verbrand was. Verdachte had deze geldboete veel te hoog gevonden en was in verzet gekomen. Thans ontkende hij ten sterkste, dat de spoorberm door zijn toedoen in brand ge raakt was. Hij weet het aan een toevalligen samenloop van omstandigheden. Hij had zyn tuinvuil willen verbranden en had de rommel daartoe op een hoop gegooid, ter wijl hij er uit voorzorg een gieter water had bijgezet. Het was maar een klein vuur tje en toen het uitgebrand was, was hij weggegaan. Een poosje later bemerkte hij, dat de helmgewassen van den spoorbaan in brand stonden en hij had toen nog ge tracht met takken de vlammen te blus- schen, hetgeen niet gelukte. Nu deed zich het feit voor, dat niemand iets van den brand bemerkt had. Alleen de eigenaar van de rietmatten en de schutting was als getuige aanwezig om een civiele vorde ring in te dienen van 12.—, zijnde de schade aan zijn schutting enz. De Officier meende, dat verdachte hoogst zorgeloos had gehandeld. Hoe de brand opnieuw ontstaan was zal moeilijk te con stateeren zijn. Vermoedelijk is de wind aangewakkerd, maar hoe het ook zij ver dachte is schuldig aan het feit, want hij had niet voldoende voorzorgsmaatregelen genomen. Met vernietiging van het verstek vonnis eischte spr. thans een geldboete van 25.subs. 25 dagen. De Politierechter achtte het ten laste gelegde niet bewezen, want niemand weet "eigenlyk wat er precies gebeurd is en sprak verdachte vry, terwijl de civiele vorde ring aan den eigenaar van de schutting en rietmatten werd ontzegd. Waarom? 'n Juffr. uit L e i d e n wist, eigenlijk zelf niet goed waarom zij, toen zij in een krui denierswinkel te Leiden stond, plotseling een pakje thee en eenige stukjes kaas in haar tasch had laten verdwijnen. Wegens geldgebrek was het niet. terwijl zij tevo ren nog niet met de politie in aanraking was geweest. Het zal wel eeuwig een raad sel blijven, want niemand kon er de op lossing voor vinden. Nadat de winkeljuf frouw, die deze plotselinge verdwijning had geconstateerd, als getuige was ge hoord, meende de Officier, dat de juffrouw voortaan haar neigingen moet beheerschen want anders zal het eind de gevangenis zijn. Nu wilde spr. haar nog uit de gevan genis houden, maar niettemin zal zij een straf boven haar hoofd helbben moeten hangen, zoodat zij steeds, als zij weer zulk een neiging krijgt de gevangenis voor oogen heeft. De eisch werd een voorwaar delijke gevangenisstraf voor den tijd van één maand met een proeftijd van drie jaar. De juffrouw verstond alleen in haar ze nuwachtigheid het woord gevangenis, het geen een vloed van tranen te voorschijn bracht. Toen haar met veel hindemissen aan het verstand was gebracht, dat zij er voor dit maal nog heel goed afkwam, kwam de zon weer door de wolken en met plechtige be loften voor de toekomst ging zij huiswaarts met een maand gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Zoo iemand komt niet weer in het ver dachtenbankje, want die heeft een heil zame les gekregen. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Trader Horn (Harey Carey, Edwina Booth). Sunset in Vienna, (Tullio Carminato) Wildernisfilm Romantisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen middag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: De stille verklikker van Scotland-Yard. (Sebastian Shaw, Tamara Desni). Luchtkasteelen. (Li lian Harvey). Detective film Humoristisch lederen avond 8 uur. Zondag 27 uur. lederen dag matinée behalve Vrijdag. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Tarzan de ontemba re. (Buster Crabbe). De man, die twee maal leefde. (Ralph Bellamy). Wildernis- avonturen Sensationeel lederen avond 8 uur. Bondag van 47 uur. Zaterdag en Woens- 'ag half drie matinée Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Ik geef een millioen. 'Peter Lorre, War mer Baxter). De purperen mantel. (Conrad Veidt, An- a Bella). Detective film Speelfilm lederen avond 8.15 u. Zondag 2—7 uur. Da gelijks matinée 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: De geheimzinnige Gambini (Akim Ta rn irof, Mariam Marsh). Be vol verrecht. (George O'Brien). Sensationeel Sportief, komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Sneeuwwitje en Prinses Beatrix loopt Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2