LUCHTVAART DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE Hedenavond wordt de gewone trainings- rit gehouden op de bekende plaats en zelf de tijd. André van Amsterdam staat na ruim 3 maanden eoursen onbedreigd aan den kop met 114 punten, voor John Braspenning, die achter hem volgt met 78 punten. Daar op volgt Cees Valentyn met 56 punten. De wedstrijden, door Amsterdam ge reden in Tegelen, waar hij 6e werd, Don gen waar hij de 10 en Hoensbroek waar hij de 4e plaats bezette, zijn hier niet mede- gerekend. In Tegelen waren Segaar en Lode wij ks ook van de partij; zij wisten zich daar 4e en 6e te plaatsen. In Dongen werd Lode- wijks 8, W. van Rooyen 9, en Segaar 10, terwijl de nieuweling van Leeuwen ook de 8ste plaats wist te bezetten. In Hoensbroek waren de resultaten nog beter. Daar Segaar 3e,.Lodewijks 6e en van Rooyen, die de laatste ronde nog een lek ken band kreeg, 14e. Hier werd van Leeu wen 4e. Al met al een zeer goede prestatie, wanneer men bedenkt, dat er zulk een buitengewoon groot aantal had ingeschre ven. In de gisteravond gehouden bestuurs vergadering is besloten, dat de feestavond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging gevierd zal worden op 4 November, in het Schuttershof. Mede in verband met het 4e lustrum is het de be doeling, om een Jubileumboekje uit te geven, waarin de oud-renners zoo het een en ander zullen mededeelen over de wie lersport in hun tijd, en dat onder den titel van: „Mijn mooiste dag" in October zal verschijnen. SCHAKEN HET TOURNOOI TE BOURNEMOUTH. De derde ronde van het internationaal schaaktournooi te Bournemouth had het volgende resultaat: LandauKlein 01; CondeThomas af gebroken; WallisMieses 01; Abrahams Flohr 0—1; Kitto—Koenig 0—1; dr. M. EuweAitken 10. Afgebroken partijen uit de tweede ronde: EuweConde 1/21/2; KoenigAitken 1/2—1/2. De stand na de derde ronde luidt: 1. en 2. Klein en Flohr 3 punten; 3, 4 en 5 dr. Euwe, Koenig en Mieses 1.5 punt plus een afgebroken partij; 6. Thomas 1 punt plus 1 afgebroken partij; 7. Wallis 1 punt; 8. Conde punt, plus twee afgebroken par tijen; 9. en 10. Kitto en Aitken 1/2 punt; 11. en 12. Landau en Abrahams 0 punten, plus een afgebroken partij. POSTDUIVEN „De Bonte Duif" (Leiden). Wedvlucht van Ciney (België) met jonge duiven. Afstand pl.m. 212 K.M. In concours 109 duiven, welke om 7 uur 20 min. met Z.W. wind (later N.W. wind) in vrijheid werden gesteld. De uitslag is als volgt: W. v. d. Steen 1; N. van Albada 2, 11, 12 en 17; R. P. de Graaf 3, 10, 13. 14, 25, 34 37, 39 en 40; P. van Zijp 4 en 8; H. Smith 5, 21 en 38; J. S. A. Builey 6. 7, 15, 16, 19, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 en 36; T. P. Bink 9; J. Kiekelaar 18 en 20; N. Fasel 22; H. v. Riet 23 en 33; J; Siraa 35. De eerste prijswinnende vogel werd ge constateerd om 10 uur 52 min. 31 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 995.71 M. min. Laatste prijswinnende vogel om 11 uur 12 min. 20 sec. met een snelheid van 906,21 M.min. De beker voor de vluchten Neufvilles en Ciney werd gewonnen door R. P. de Graa.f „Leidsche Postduiven Club" (Leiden). Uitslag Ciney, afstand pl.m. 212 km. De duiven werden om 7 uur 20 min. gelost, en zijn als volgt gerangschikt: P. van Leeu wen 1, 8 en 16; C. Noest 2, 7, 11, 13 en 15; R. Pet 3 en 6; H. Fasel 4 en 18; H. Schoo 5; J. Smits 9 en 20; A. Krol 10, 12 en 17; H. Wallaart 14; J. Laman 19. De eerste duif kwam aan om 10 uur 49; de laatste om 11 uur 5 min. „De Gevleugelde Vrienden" (Wassenaar). Wedvlucht met jonge duiven vanuit Ci ney. Afstand pl.m. 215 km. De vogels wer den in vrijheid gesteld om 7.20. De eerste prijs winnende vogel bereikte het hok om 10 uur 23 min. en 25 sec. en vloog met een gemiddelde snelheid van 1156.9 meter per minuut. De laatste prijswinnende vo gel werd geconstateerd om 11 uur, 6 min. en 2 sec., en vloog met een snelheid van 935.2 meter per minuut. De uitslag werd als volgt: B. Stok 1; S. Ham 2; J. van Kleef 3, 14, 20 en 26; K. Scheffer 4, 12 en 21; J. Kop pers 5, 6 en 9; J. H. Groeneveld 7, 22 en 23; P. Boumans 8 en 11.. A. Florusse 10 en 28: J. F. v. d - Lely 13; L. H. de Kleine 15; J. P. Brederode 16; H. de Vries 17 en 27; H. Jansen 18; J. Parlevliet 19; W. C. van Ek 24 en 25. De uitslag van Neufvilles was: J. P. Bre derode 1, 25 en 26; H. de Vries 2, 12 en 24, J. Koppers 3 en 5; K. Scheffer 4, 7 en 32; J. F. v. d. Lely 6 en 10; J. Parlevliet 8 en 30; J. H. Groeneveld 9. 11, 21, 28 en 31; J. H. H. Brouwer 13 en 22; J. v. Kleef 14, 15, 17, 20 en 29; A. Florusse 16; P. Bou- rnans 18; W. C. van Eek 19; H. Jansen 23; I.. H. de Kleine 27, en B. Nok 33. „De Blauwband" (Alplien a. d. Kiju). Wedvlucht van Ciney 210 km. in concours 167 duiven. De vogels werden gelost om 7.20 uur met Z. O. wind. De duiven be reikten hun hokken als volgt: J. Vernes 1, 9, 24, 26, 51 en 53; P. G. Bor- gers 2, 38, 50 en 54; G. Stopper 3, 45 en 4.7; C. van Of wegen 4, 5 en 18; J. Tuinen- berg 6 en 48; H. W. Martens 7, 13, 20, 23, 40, 42 en 52; J. Rooda 8, 16, 17, 22 en 32; Dr. R. K. W. Kuiper 10 en 34; H. v. Vegte 11 en 33; M. Groeneveld 12 en 30; A. van Walderen 14 en 49; W. van Eijk 15 en 29; G. Dool 19, 21, 31, 35, 39, 43, 44, 55 en 56; B Rombot 25; A. Landaal 27 en 36; H. Baur 28; A. Verver 41. De eerste duif bereikte het hok 10.44.15 de 56ste duif 11.4.9. De heer J. Verver behaalde het kampioenschap jonge duiven van St. Cateleine Wavre tot en met Ciney J. Rooda werd tweede. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Ciney (België). Af stand tot het hok van den eerste prijswin naar 209.680 km. In concours 95 duiven. De duiven werden om 7 uur 20 min. met Zuid-Westen wind in vrijheid gesteld. De eerste prijswinnaar bereikte het hok om 10 uur 45 min. 5 sec. en had met een ge middelde snelheid van 1022.42 meter per minuut gevlogen. De laatste prijswinnaar werd om 11 uur 4 min. 24 sec. geconsta teerd. De prijzen werden als volgt behaald: J. Verhoeven 1, 5, 7, 8 en 10; H. H. J. van Klaveren 2, 6, 13, 14, 15 en 19; J. P. v. d. Assem 3; G. A. van Adrichem 4, 9 en 17; J. Caspers, Stompwijk 11; K. I. Waasdorp 12 en 16; V. Pierlot 18. „De Witpen" (Zoetermeer). Wedvlucht vanaf Quievrain 200 K.M. De eerste duif kwam aan 10 uur 33 min. 15 sec., de laatste 11 uur 1 min. 6 sec., ter- vijl de dieren waren gelost om 7.30 uur. De uitslag was als volgt: 1. en 5 J. N. v. d. Sman; 2, 6 en 7 N. de Braber; 3 en 11 Brussé-Hoogerdijk; 4 en 10 P. J. van Beek; 8 en 9 M. J. Koevoets. Wedvlucht van late jonge dieren vanuit Rotterdam. De duiven werden gelost om 11.15 uur. De eerste kwam aan 11.57.4 uur, de laatste 12.05.10 uur. De uitslag was als volgt: 1, 2 en 5 J. C. v. d. Sman; 3, 4, 11, 12, 13, 14, 16 en 17 N. de Braber; 6, 7, 8 en 10 Brussé Hoogerdijk; 9 P. J. van Beek; 15 en 1-3 M. J. Koevoets. 1ste overduif B. P. M. Lammens. A.s. Zaterdag wordt ingekorfd voor de laatste j on gedui ven vlucht om 2.30 uur van Noyon (Fr.). „De Zwaluw" (Hülegom). Wedvlucht voor jonge duiven gehouden van Ciney in België over een afstand van 226 K.M. In concours waren 89 duiven. Gm 7 uur 20 werd bij Z.W. wind gelost en berenkte de eerste duif haar hok om 11- 08-24 uur met een gem. snelheid van 982.79, Z.W. wind en helder weer. De uitslagen luiden: H. Walker 1 en 4; P. Arendsman 2; C. van Dries 3 en 28; F. Fijma 4; W. Bekkers 6, 7, 12, 14, 19, 26 en DE K.L.M. VERKOOPT DE „LEPELAAR" Aan de British Imperial Airways. Om te voorzien in het tekort aan vlieg- materiaal, veroorzaakt door eenige recente vliegongevallen, hebben de British Impe rial Airwals, de Lockheed 14, PHASL, „Lepelaar", van die Koninklijke Luchtvaart Maatschappij overgenomen. De machine zal •waarschijnlijk dienst doen op de lijn Lon denBerlijnWarschau of LondenBoe dapest. De „Lepelaar" is een Lockheed super- electra en is voorzien van twee Wright- cyclone motoren elk van 800 pk. Aan dit toestel zijn de nieuwste verbeteringen aan gebracht. Nog enkele maanden geleden werd 't voorzien van „slots", dit zijn spe ciale gleuven in de vleugels om de landings- snelheid te verminderen. Het is de eenige Lockheed, welke die K. L. M. voor het Europeesch verkeer ge bruikt. Wel vliegen er geregeld vier machi nes van dit type op de West-Indische lijnen. De „Lepelaar" werd verleden jaar door de K. L. M. in gebruik genomen en na verschil lende binnenlandsohe vluchten deed zij ge regeld dienst op de lijn AmsterdamMan chesterLiverpool: Het is een machine, die eenigszins buiten het gewone type der K. L. M. valt, doch niettemin zeer snel en bruikbaar is. De voor den verkoop vereischte toestem ming der regeering is verkregen en de af levering heeft heden plaats gehad. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. Op de uitreis toereikten de „Toren valk" Singapore en de „Pelikaan" Basra. Op de thuisvlucht landden de „Emoe" te Athene en de „Nandoe" te Ran goon. 27; A. Goemans 8, 9, 10 en 13; H. Daudey 11, 15 en 25; J. Dekkers 16 en 18; A. Stijn- man 17, 24 en 29; V. de Crock 20 en 22; J van der Lans 21; L. Uitendaal 23; J. Willemsen 30. Het arbeidsveld der K.F. C. wordt uitgebreid, In het begin van dit jaar zijn te Amster dam besprekingen gevoerd tusschen eener zij ds het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoop-Bond en anderzijds het be stuur van de Vereeniging van Noord-Bra bantsche en Limburgsche gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring met be trekking tot de eventueele nakeuring van de zoogenaamde a- en b-films. Tot nu toe werden ingevolge een in 1929 onder leiding van den toenmaligen Minister-President, wijlen Jhr. Ruys de Beerenbrouck, tot stand gekomen accoord door de Katholieke Filmcentrale in opdracht van de hiervoren genoemde Zuidelijke Filmkeuringsvereeni- ging alle zoogenaamde c-films, dat zijn films die door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring zijn toegelaten voor perso nen boven 18 jaar) nagekeurd. Krachtens dit accoord hadden de bios coop-exploitanten in Noord-Brabant en Limburg, voor zoover hun theaters geves tigd zijn in gemeenten, welker gemeentebe- stiuen aangesloten zijn bij genoemde Zui delijke Filmkeuringsvereeniging, zich vrij willig aan deze nakeuring der K. F. C. on derwerpen, dat wil zeggen, zich ingevolge het bepaalde in de artikelen 20 tot 22 der Bioscoopwet onder het bijzonder toezicht van de Katholieke Film Centrale gesteld. In 1929 was echter tusschen den Neder landschen Bioscoop Bond en genoemde Zui delijke Filmkeuringsvereeniging overeen gekomen, dat de zoogenaamde a- en b- films vdat zijn films, die door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring resp. voor alle leeftijden en voor personen boven 14 jaar zijn toegelaten) niet door de Katho lieke FPm Centrale zouden worden nage keurd en vrijelijk door de bioscoopexploi tanten in het Zuiden, die zich onder het bijzonder toezicht van de K. F. C. hadden gesteld, konden worden vertoond. De gemeentebesturen in het Zuiden, aan gesloten by de Zuidelijke Filmkeuringsver eeniging, hebben nu den wensch te kennen gegeven, dat ook voor de exploitanten, die onder het bijzonder toezicht der K. F. C. staan, de zoogenaamde a- en b-films in den Hannelore Schroth, de tegenspeelster van Brigitte Horney in de film „De Gouver neur", welke onder regie van Tour Jansky momenteel wordt gemaakt. vervolge worden nagekeurd, waarvoor ge noemde vereeniging de medewerking van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft ingeroepen. Als voorloopig resultaat der met betrek king tot deze aangelegenheid gehouden be sprekingen werd besloten een commissie in het leven te roepen, bestaande uit verte genwoordigers van de Zuidelijke Filmkeu ringsvereeniging, bijgestaan door afge vaardigden van de Katholieke Film Cen trale en der Katholieke Film Actie, als mede vertegenwoordigers van den Neder landschen Bioscoop-Bond en deze commis sie te belasten met het opstellen van een daartoe strekkend plan. Namens de Zuidelijke Filmkeuringsver eeniging werd in deze commisie aangewe zen de heer A. Verdijk, burgemeester van Eindhoven, terwijl namens de Katholieke Film Centrale en de Katholieke Film Actie resp. de heer rnr. A. Teepe (voorzitter der K. F. C.) uit Leiden en de heer L. M. We- terings (directeur van het Centraal Bureau der K. F. A.) uit 's-Hertogenbosch werden afgevaardigd. De Nederlandsche Bioscoop Bond werd in deze commissie vertegenwoordigd door de heeren C. R. Roem te Den Haag (vice- voorzitter van het hoofdbestuur), A. H. Boekraad te Eindhoven (secretaris van de afd. Het Zuiden) en A. de Hoop te Am sterdam (directeur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond) Na verschillende bijeenkomsten is deze commissie onlangs met de haar opgelegde taak gereed gekomen,. Als resultaat van dezen arbeid heeft zij aan de besturen van de Zuidelijke Filmkeuringsvereeniging en den Nederlandschen Bioscoop Bond aange boden schema's „van de organisatie" en „der nakeuringsnormen" van de zuidelijke filmkeuring. Volgens het schema „van de organisa tie" van liet Keuringsorgaan (K.F.C.) van de Katholieke Film Actie zullen alle hoofd films en één- of twee-acters van het zoo genaamde bijwerk welke door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring zijn toege laten, ongeacht voor welke leeftijdsklasse, aan nakeuring onderworpen zijn. Deze na keuring zal geschieden door sub-commis sies, bestaande uit teri minste 3 leden, wel ke sub-commissies worden benoemd uit een algemeene keuringscommisie, welk uit ten minste 50 leden zal bestaan. De nakeuring zal zooveel mogelijk geschieden in de show rooms van de filmverhuurkantoren; alleen de herkeuring van films, die zoowel door belanghebbenden als door de leiding van het Orgaan kan worden aangevraagd, zal geschieden in een gemeente in Noord-Bra bant of Limburg, waarbij bepaald is, dat van de uit 3 leden bestaande herkeurings- commissie er ten minste 2 in de diocesen Den Bosch, Breda of Roermond woonach tig moeten zijn. De leiding van het Keuringsorgaan wordt opgdragen aan een comité, bestaande uit 5 leden, t.w. 2 vertegenwoordigers van de Ka- thollieke Filmcentrale, één vertegenwoordi ger van de Katholieke Film Actie, één ver tegenwoordiger van de Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche ge meenten voor Gemeenschappelijke Film keuring, en één vertegenwoordiger van den Nederlandschen Bioscoop Bond. Mocht het schema, dat binnenkort aan Bij haar goud geel tweed pakje draagt de film speelster Helen Wood, een bru nette, die thans optreedt in RKO's „Sorority House", een hoed van zacht vilt in dezelfde goudgele tint. Ook in haar fraaie sie raden glanst het goud. de direct belanghebbenden bij deze nakeu ring ter beoordeeling zal worden voorge legd, door de besturen van de beide ge noemde vereenigingen geaccepteerd wor den, dan zal-bij wijze-van overgang wor den bepaald, dat voor alle a- en b-films, die vóór het in. wérking treden van het nieuwe NakeuringSorgaan der K. F. A./K. F. C. door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring in de respectieve leeftijdsklas sen zijn toegelaten, de keuringsklassen der Centrale Commissie ook blijven gelden voor de bioscopen, welke onder het toezicht der K. F. C. staan, althans voorzoover deze films door de Katholieke Film Centrale niet ontoelaatbaar verklaard zijn. Een tweede schema is opgesteld voor de nakeuringsnormen dér K. F. C., waarin als algemeene norm voor de ethische beoordee ling van films het volgende is bepaald. Als ethisch ontoelaatbaar moeten beschouwd worden: films, wier vertooning gevaar op levert voor het godsdienstige, zedelijke of maatschappelijke* leven van de Katholie ke toeschouwers en/of den godsdienst, de zedelijkheid of dé maatschappij kan scha den. Deze norm is in het schema nader uit gewerkt en toegelicht. De besturen van den Nederlandschen Bioscoop Bond en de Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche Ge meenten voor Gemeenschappelijke. Film keuring zullen binnenkort de door den voormelden commissoriaen arbeid onder broken besprekingen voortzetten en naar verwacht wordt tot een goed einde bren gen, waarna het nieuwe Keuringsorgaan der K. F. C. zijn arbeid zal kunnen aanvan gen. „IK HEB DEN GRAAF VERMOORD". De verwoede lezer van detectieve-ro- mans heeft allengs zoo'n speurders-knob bel bij zichzelf ontwikkelt, dat de meest ingewikkelde mysteries voor hem niet lang mysteries kunnen blijven, zoodat hij vaak reeds op de helft van de roman weet, waar de zaak op uit zal draaien. Is men eenmaal in dit stadium belandt, dan is men over verzadigd van het genre en kan men in geen maanden meer een detective-roman zien. Wat hier gezegd werd van detective romans, kan men ook toepassen op de de- tective-tooneelstukken, radio-hoorspelen en films, die, profiteerend van de goodwill, die de „mystery-stories" tegenwoordig gé nieten, bij dozijnen over onze hoofden worden uitgegoten. Men kan er van 10 of van 25 genieten, een maal komt er een oogenblik, dat men er schoon genoeg van krijgt. En genoeg krijgt men ook van al die detectives, die altijd maar weer alle boeven te glad af zijn. Tenslotte is een de tective ook maar een mensch en kan ook falen, maar in een detective-roman faalt hij nooit. Jan Walch schreef eens een variant op de eeuwige detective-roman. Hierin liet hij de detective langs zuiver vaktechnische weg van combineeren en deduceeren tot de conclusie komen, dat hij-zelf de juwee- len gestolen had. waarop hij prompt zich zelf arresteerde. Jan Walch was waarschijnlijk een van die oververzadigde liefhebbers van het geyre, die snakte naar afwisseling in het geijkte schema van slimmen boef en nog slimmeren speurder. En hij was niet de eenige. Getuige de verschillende nieuwere films, die het over de blijspel-boeg gooien en de spanning en de sensatie van het genre met de noodige dosis humor en cra zyness kruiden. Dan ontstaan films als „De magere man", „Altijd die vrouw" en „De Bagatelle Club", de film met Jach Bucha nan, Edward Everett Horton en Googie Withers, die deze week in het Haagsche City Theater zijn première beleeft. Maar toch altijd nog is het hier de slimme speur der. di° over de misdadigers triomfeert. Heel anders deed echter Alec Coppel het, veel meer in de lijn van Jan Walch, toen hij zijn succes-tooneelwerk „Ik heb den Graaf vermoord" schreef. Alec Coppel brak volkomen met de superioriteit van den schranderen detective, die het „altijd beter weet". En plots wordt het geheele geval veel menschelijker en door zijn af wijken van het geijkte schema ook veel amusanter. Hoe kostelijk is niet de figuur van Inspecteur Davidson geteekend (en tusschen haaltjes: hoe kostelijk speelt hem Syd Walker) als de detective met de ja renlange ervaring, die even gauw een moord tot klaarheid zal gaan brengen. Zeer genadig stelt hij een adjunct-inspec teur (dat „broekie") in de gelegenheid om hem daarbij gade te slaan „om er van te leeren". En inderdaad geen vijf minuten is Ihspecteur Davidson bezig of hij heeft den moordenaar al ontmaskerd. Je kan het nu eenmaal of je kan het niet! Maar hoe be drogen komt hij uit. Niet één, maar vier moordenaars komen zich aanmelden en elk van herv kan bewijzen, dat hij en niemand anders de moord gepleegd heeft. Dit gaat zelfs den schranderen Davidson boven zijn verstand en deemoedig moet hij zijn on macht erkennen om licht te brengen in dit grootste mysterie van zijn geheele car rière. En de clou: het publiek kent de op lossing! Wij willen die oplossing hier niet verraden. Daarvoor moet men de film zelf gaan zien. Maar het succes, dat „Ik heb den Graaf vermoord", zoowel als tooneel- stuk dan als film geniet, bewijst wel, dat er een kentering komt in de voorkeur voor de detective-stories in al zijn vormen van roman, tooneelstuk, film en radio-hoorspel. Het punt van oververzadiging is nabij en het publiek heeft de variatie op het be kende thema met groot enthousiasme ont vangen. JAN MUSCH AAN HET WERK IN „DE SPOOKTREIN". Sedert verleden week wordt er dagelijks in de Cinetone-ateliers aan de Duivendrecht- kade gewerkt aan de verfilming van „De Spooktrein", bewerkt naar het tooneel stuk van Arnold Ridley, onder leiding van den Tsjechischen regisseur Karei Lamac. Naast Sara Heyblom, Adolf Engels, Louis Borel, Cissy van Bennekom en andere ac teurs en actrices, die, in de film een rol vervullen, heeft voor het eerst Jan Musch in de studio's zijn werkzaamheid hervat. Wanneer de opnamen voor „De Spook trein" beëindigd zijn, zal hij een maand rust nemen. In het komende seizoen zal hij zooals bekend, niet dadelijk weer in een gezelschap optreden, doch aanvankelijk voordrachtavonden geven. Onder meer zal hij tezamen met Rolien Numan een tournée maken met de novelle „Der begrabene Leuchter" van Stefan Zweig. Verder zal hij hier en daar een gastrol vervullen. Jan Musch vertolkt de rol van den eenigs zins bizarren stationschef van het geheim zinnige vervallen station, waar het gezel schap reizigers strandt. Een merkwaardig geval deed zich Vrij dagavond voor tijdens de nachtopnamen van het geheimzinnige station, waar de sfeer nog huiveringswekkender wordt door de neerplensende regen, felle bliksemstra len en knetterende donderhlagen. Om streeks de tijd, dat men aan deze opnamen toe was, ontlastte zich boven Duivendrecht een hevig onweer, gepaard gande met felle stortbuien. De technische staf kwam op het denkbeeld, de microfoon zoodanig te plaat sen, dat het werkelijke geluid van donder en regen op de filmstrook kon worden vastgelegd. Het was een experiment, dat noch de EngeLsche cameraman Bryan Lang- ley, noch regisseur Lamac, noch de produc tieleider Rudolf Meyer in hun filmprac- tijk ooit hadden toegepast. Het resultaat bleek beter te zijn dan van de studioge- luidsnabootsing.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10