OMGEVING Si. iüiiCUbuwduó &tfyoed ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 H1LLEGOM Aanbesteding:. Gisteravond had in hotel Sistermans door architect W. Kui teras de aanbestedings plaats van een dub bele middenstandswoning aan de Wilhel- minalaan alhier voor rekening van den heer W. de Vreugd. De uitslag was als volgt: IJ. Smits en Zn., Haarlem f 12265, De Vries en Couzijn 9489, Gebrs. Aker boom, Rijpwetering 9409; H. A. Rooyers, Noordwijk f 9242, B. Imthorn en Zn., 8793; N.V. Bouw Mij. Meva te Hillegom 7988. De gunning volgt later. Personalia. In de gemeentelijke zwem inrichting slaagden voor het examen red den zwemmen voor de Holl. Reddings brigade de dames L. C. van Til, A. M. Lommerse, J. N. Voges, N. Schoen en A. W. Klinkenberg en de heeren J. Paling, H. J. Warmerdam en C. J. de Winter. Geboren: d. van J. SpreeuwOost veen d. van H. M. Mooyman—Pack- hauser. Ondertrouwd: G. van den Berg en C. M. Nigten J. J. Potman en C. J. van den Berg J. H. Granneman en C. J. Smink. Getrouwd: J. C. van Stein en J. M. Koppert A. M. van der Burgh en A. van Lunteren C. J. M. Caspers en A. J. de Mooy L. P. van der Lans en M. van Rooden. KATWIJK De gasten. Oip het politiebureau zijn thans ongeveer 2000 lijsten ingeleverd ver meldende de namen van bijna 11000 in Katwijlk verblijf houdende personen in dit seizoen. Concert. Ter gelegenheid en als slui ting van de V.V.V.-feesten zal „Valken- burg's Harmonie" onder leiding van den heer H. J. A. Bokhoven te 's-Gravenhage Zaterdagavond een instrumentaal concert geven in de tent aan de Boulevard. De har monie speelt bij concoursen in de klasse van uitmuntendheid. Geboren: Antj^ Hendri'ka Maria, d. v. J. N. v. Neerbos en M. v. Egmond Annemarie, d. v. A. M. Kwist en A. M. v. d. Bout Pietje, d. v. C. v. Dijk en G. v. Duyn Emilia Maria, d. v. W. Rerwmerzwaal en E. M. de Vries Willem, z. v. D. Schonen berg en W. Parlevliet Lena, d. v. C. v. d. Plas en A. Guyt Cornelis, z. y. J. Bloot en G. Koele wijn Christina Irene, d. v. L. v. d. Plas en A. J. van Duyvenbode. G e h u w di; A. van Duyn en G. van Bee- len A. van der Boog en M. J. van Rijn G. van Duyvenbode en G. Hoek. Overleden: Jac. den Duik, 42 j., ge huwd met M. Star Cornelis Varkevisser, 75 j., geh. met D. v. Duyvenbode Lena v: d. Plas 3 d., d. v. C. v. d1. Plas en A. Guyt. KATWIJK AAN ZEE DE V.V.V.-FEESTEN. Een van de voornaamste, zoo niet de voornaamste dag der V.V.V.-feesten was wel de Vrijdag. En ook thans mag de dag weer als geheel geslaagd beschouwd wor den. Al zette het weer in den voormiddag weer eenigszins triestig in, in den namid dag, toen de wedstrijden aanvingen, scheen een heerlijk zonnetje en lokte de massa naar het feestterrein. De inzet was een wedstrijd met hindernissen voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. Het was een spannende en interessante race die dikwijls ook de lachlust der menigte dikwijls op wekte. De uitslag van -deze wedstrijd was als volgt: Meisjes 12-13 jaar. 1. Willy Haasnoot, 2. Jansje Smitschaar, 3. Joke van Wijk, Meisjes 1415 jaar: 1. Inge Beekman, 2. Adri van der Sluis. Jongens 1213 jaar: 1. Huib Cetter, 2. Jan van Gelder, 3. Heddy jaar: 1. Wim van der Heijden. 2. G. Nieuw- Hanneveld, 4. Harry Foet. Jongens 1415 land, 3. J. Vooys. De prijsuitreiking hier- stond nog op het program voor Vrijdag: van zal Zaterdag geschieden. Vervolgens Fortenbouw. Heel aardig werk wordt hier voor soms geleverd. Zoo ook nu. Winnaars hiervan waren: I. J. Leef lank, 2. Roelof Bolt. 3. Greetje Branse. Ook deze prijzen worden heden Zaterdag aan de desbetref fende winners uitgereikt. Des avonds te 8 uur de groote lampion optocht waarvan honderden deelnamen. Het was een sprookjesachtig gezicht deze lange stoet in de verte te zien gaan of ko men, vooral daar waar men den geheelen langen stoet overzien kon, b.v. langs de Boulevard. Ook thans was het de muziek- vereeniging U.N.I, die zich weer zeer ver dienstelijk maakte door den geheelen lan gen tocht mee te maken en de stemming er in te houden door haar vroolijke tonen. De start was aan de Koningin Wilhelmina- straat en de finish aan de Boulevard nabij de Voorstraat. Te 10 uur precies volgde het vuurwerk, waarvoor duizenden en duizenden belang stellenden waren, niet alleen uit Katwijk doch zelfs uit Leiden en omgeving De trams hadden den geheelen avond aan houdend gereden en na afloop was het een steeds aanhoudende file van wielrijders- (sters) die weer huis toe trokken. De wind kwam uit zee hetgeen voor een groot deel der Noord-Boulevard-bewoners zeer hin derlijk is vanwege het door het vuurwerk ontstane rookgordijn. Enfin, dat neemt men er wel op toe. Weer kunnen we vaststellen dat dezen dag voor 100 pet. als geslaagd kan worden genoemd. En met des te meer moed gaat men de laatsten dag tegemoet waarop des middags de zwemwedstrijden in de Binnenwatering zullen plaats heb ben, en waaraan zoowel dames als heeren zullen deelnemen. Gezwommen wordt: schoolslag en borstcrawl, afstanden 25, 50, 100 en 200 meter op de banen van de KRB. Tot slot zal de harmonie Valkenburg een concert in de muziektent geven. Vermelden we ten slotte nog dat gister avond nog de Kruger-Wildtuinfilm ver toond werd. Deze film brengt in beeld het leven der wilde dieren, zooals deze het ge heel in hun natuurlijken staat leiden in het bekende Kruger-Wildpark, gesticht door President Paul Kruger. Dit natuur reservaat omvat een gebied bijna zoo groot als heel Nederland en is nog even woest en ongerept als 1000 jaar geleden: een wildernis met licht beboschte heuvels en golvende terreinen. Ook dit was een mooien avond. LEIDSCHENDAM St. Josephsgezellen. Morgen: fiets tocht naar Rotterdam met bezoek aan Waalhaven; vertrek 12 uur vanaf het Ver- eenigingsgebouw, Damlaan. Te 11.30 uur en na het Lof bijeenkomst. Dinsdag 15 Augustus: geen Maria-Con- gregatie, te 8 uur bijeenkomst, en Zater dag 19 Augustus na het Lof bijeenkomst. K.J.M.V. Maandag 14 Aug.: Societeits- avond. Dinsdag 15 Aug. geen Maria-Con- gregatie en Donderdag 17 Aug.: K.J.M.V. gijeenkomst, kaarten, biljarten, ping pong etc. Sluiting secretarie. Dinsdag 15 Aug. (Maria Hemelvaart) zal de gemeente-se cretarie den geheelen dag gesloten zijn. LISSE Geboren: Alida Wilhelmina, dochter van H. de Bruin en H. C. Grimbergen Johannes Cornelis, zoon van PI. Grimber gen en Th. Duivenvoorden. Ondertrouwd: Gerardus Leonardos van Zoen, 31 jaar te Lisse met Anna Lan- igeveld, 24 jaar, te Lisse Simon van Dijk, 34 jaar, te Lisse met Wilhelmina Catha- rina van Zonneveld, 27 jaar, te Lisse Getrouwd; Christianus Petrus van der Veek te Heemstede met Klasina Mar- garetha Stroombergen te Lisse Hendrik Teunis Meeldijk te Hillegom met Hendri- ka Christina Tijsen te Lisse Pieter de Kooker te Haarlemmermeer met Catharina Cardol te Lisse. Gevestigd: A. J. Davits uit Waalre, Grachtweg 8 M. Schrijnemaekers uit Maastricht v. d. Veldstraat 9 J. van der Boon uit Hillegom, Achterweg 25 A. M. Wolf uit Haarlem, Heereweg 275 M. B. van 't Hooft uit Den Helder, Heereweg 74 M. A. W. Rosier uit Leiden, Kanaal straat 24 A. van der Voort uit St. Mi- chiels Gestel, Akervoorderlaan 21 Wed. Noort geb. van Dam uit Baarn, Kanaal straat 184 A. H. Noort en gezin uit Baarn Kanaalstraat 184. Vertrokken: P. J. van der Beek naar Leiden, Heerensteeg 8 B. Masten broek naar Haarlemmermeer Hillegom- merdijk 82 A. Augustinus naar Sassen- heim, Hoofdstraat 85 K. M. Stroomber gen, naar Heemstede, Schouwbroekerstraat 7 C. Cardol naar Haarlemmermeer, Lis- serdijk 378. NOORDWIJKERHOUT Personalia. Voor het examen Duitsch I.o. is geslaagd mej. J. Schindler. Oranjefeesten. De Oranjefeesten zul len dit jaar gehouden worden op 12, 13 en 14 September. G Geboren: Maria Adriana Johan na, dochter van C. A. Berbee en H. F. de Groot. Cornelis Petrus, zoon van A. Dui venvoorden en J. M. de Groot. Wihel- mus Jacobus, zoon van L. J. Nederstigt en M. J. Hulsbosch! Theodora Wilhel mina, dochter van J. W. Edelaar en C. A. Duijndam. Huberta Christina, dochter van J. W. Edelhar en C. A. Duijndam. Wouterus Johannes, zoon van E. P. Ruig- rok en C. A. van der Drift. Maria Ceci lia Petronella, dochter van W. C. Prins en H. M. van der Wiel. Maria Johanna, dochter van A. W. van Veldhuizen en A. A. Oostdam. Johanna Margaretha Hen- drika, dochter van N. L. Meiland en F. M. van Parera. Petrus Johannes Wilhel mus, dochter van J. G. Broekhof en P. M. Hommen. Godefrida Aldegonda Catha rina Maria, dochter van L. Beniers en M W. J. H. Bos. Johannes Adrianus Anto- nius, zoon van C. A. van den Berg en W. J. M. van Emmerik. Wilhelmina Maria, dochter van H. J. Versteege en M. I. Schil der. Theresia Luduina Maria, dochter van J. van den Berg en M. J. Lampe. Maria Johanna Irene, dochter van J. van der Meer en W. J. van der Togt. Petrus Johannes Adrianus, zoon van A. J. van den Berg en C. B. van Kampen. Jaco bus Maria, zoon van B. T. Zandbergen en J. C. M. Heemskerk. Cornelis Jacobus, zoon van J. Ploogkamer en M. J. van den Berg. Overleden: Allegonda C. A. Pee- ters 3 jaar. H. C. Edelaar, 2 dagen. H. van der Werff, 69 jaar, weduwnaar van C. Schuiling. Maria A. Kreitler, 75 jaar, weduwke van E. A. L. van de Gent. Ondertrouwd: J. A. Edelaar, jm. 36 jaar en M. A. de Haas, jd. 28 jaar. A. A. Pennings, jm. 33 jaar en C. E. van den Burg, jd. 22 jaar. P. J. Visser, 62 jaar en C. J. Broekhof, 42 jaar. W. J. Busch- man jm. 26 jaar en P. H. Duivenvoorde jd. 22 jaar. J. S. C. Otto, jm. 24 jaar en Th. Broekhof jd. 23 jaar. J. A. Schouten jm. 30 jaar en M. C. Immerzeel jd. 26 jaar. M. P. Wijnands, jm. 27 jaar en G. Broek hof jd. 23 jaar. Gehuwd: A. W. van den Burg en J. Brauer. Th. E. van den Berg en A. M. Schulte. A. W. Th. Westgeest en P. A. Bergman. J. W. Hoogenboom en M. W. Meijer. W. de Winter en W. G. Turk. W. H. van Mun6teren en M. J. van Gijls- wijk. C. P. Koolloos en A. Landwer Johan. NOORDWIJK-BINNEN BLOEMENCORSO. Onder begunstiging van goed zomerweer had alhier het aangekondigde Prinses Irene-bloemencorso, uitgaande van de bei de Oranje-Vereenigingen, plaats,, waar voor zeer veel belangstelling van de zijde van het publiek bestond. De jury voor de keuring der groote wa gens bestond uit dc heeren: J. Rakhorst, C. Zandbergen en G. Smit. Voor de keuring der kleinere wagens en wagentjes uit de heeren: W. Bosman, S. Rotteveel en C. Soeteman. Voor de keuring der allegorische groepen: de dames mevr. Aten, mevr. Punt en mevr. Tappenheek. Het corso werd opgesteld in het Brê- loftpark. De jury kende de volgende prij zen toe, versiering groote wagens: 1ste prijs, benevens eereprijs: J. G. van Nie, Amsterdam, met luxe wagen, versierd door mevr. Wichman van Heemstede; 1ste prijs Kon. Ned. Mij. v. Tuinb. en Planten kunde afd. Noordwijk met luxe auto; 2de prijs Wilhelminastraat, versierde vracht auto; 3de prijs Ger. Meisjesver. „Martha", versierde wagen voorstellende „Vrede"; 3de prijs Scheveningschestraat met ver sierde wagen; 5de prijs Café Restaurant „Seinpost" met luxe auto. 2 Versiering kleine wagens en wagentjes: le prijs plus eereprijs Wilhelminastraat met versierd zeilscheepje „Irene"; le prijs mej. Wiecherink met rijwiel; 2e prijs mej. Christiaanse met rijwiel; 2e prijs Kinde ren van den heer B. Ike met versierde strandwagen; 3e prijs de heer W. v. Schie, Ooievaar op nest met vredesduif op een versierd tweewielig trekwagentje; 3e prijs Kinderen van den heer Landman met ver sierde autoped; 4e prijs Kinderen Sieme- rink met versierd strandwagentje; 4e prijs Kinderen de Ridder, huwelijksbootje met bruid en bruidegom op strandwagen; 4e prijs meisjeB Verloop„dragende bloemen mand; 5e prijs Kinderen Busman en Wolf, bruid en bruidegom in wagentje; 6e prijs meisje de Haas, versierde kinderwagen met pop; 6e prijs jongetje Faase, voorstel lende torenwachter van Soestdijk; 6e prijs W. F. de Neef Amsterdam, zeilscheepje op versierde handwagen. Allegorische groepen: le prijs W. v. Schie, Ooievaar op nest met vredesduif; 2e prijs Wilha. School met zeilscheepje „Ire ne"; 3e prijs Kinderen de Ridder, huwe lijksbootje met bruid en bruidegom; 4e prijs Kinderen Busman en Wolf, bruids paar in wagentje; 5e prijs Kinderen de Jong, groepje Chineesjes. Na afloop der keuring ging men met de besturen der beide Oranjevereenigingen voorop en begeleid door de muziekver- eeniging „de Echo der Duinen" een rond gang maken door Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee. Op de van Panhuys- staat werd den deelnemende kinderen een klein tractatie aangeboden. Op het terrein van Hotel „Huis ter Duin" werd de stoet ontbonden en reikte dr. J. P. Niekerk, voorzitter der O.V. te Noordwijk-Binnen, met een toepasselijk woord de prijzen uit. De Oranjevereenigingen hebben een groot succes te boeken gehad. OEGSTGEEST De tocht naar de Willibrord tentoonstel ling te Utrecht. Morgen, d.i. Zondag 13 Augustus, vertrekt de auotbus naar de Willibrordtentoonstelling te Utrecht om twee uur vanaf de R.K. Kerk. G e v e s t i g d: A. J. Hiiborst en geiz., «Duinzichtstr. 7, van Leiden H. Schoen maker, v. Assemdelftstr. 47, van Den Haag N. J. G. A. Elenlbaas, Toorenveltstr. 8, van Heemstede A. Grondsma en gcz., Toorenveltstr. 1'3, van Nieuwer Aanstel We'd. Hattink geb. Gentrup, L. v. Oud- Poelgeest 44, van Almelo W. S. A. Co- lenbarnder, Terweeweg 70, van Leiden J. E. Colenbrander geb. Themann, Terwee weg 79, van Rotterdam C. Flaes, Fr. Hen driklaan 1-2, van Den Haag Th. F. Schaaij, de Kempenaerstr. 64, van Leiden. J. C. Koudij'S, v. Assendelftstr. 30, van Voor schoten J. Elfrink, Juffermansstr. 31, van Ouder-Amstel G. H. de Jong, Emmalaan 89, iniw., van Leiden J. Haasnoot, W. de ZwijigerLaan 5, van Leidien J. Biutijn, Rijmziehtweg 167, van Leiden M. A. Th. M. Exler, Toorenveltstr. 24, van Doetin- chem C. F. Driessem, Leidscbestraatweg 7, van Leiden Wed. Bennema gefb. de Bazel, Bhijngeesterstraatweg 16a, van Den Haag J. L. Bijl, Duivenvoordestr. 26, van Poortuigaal H. G. Mangelsdorf, Regentes- selaan 41, van Zaandam P. M. Luca, A. v. Burenlaan 13, van LeidenJ. Smit, En degeest, van den Haag G. Q. M. Oost- dam. Ch. de Bourbonlaan 1, van Warmond J. Th. van Vught, Terweeweg 76, van Nijmegen W. Vavier, Dor.psstr. 84, van Leiden J. 't Hart, Terweeweg 77, van Rotterdam M. B. Hansen, Deutzstr. 9, van Leiden W. R. B. Acker, Regentesse- laan 21, van Washington VSA. Vertrokken: C. W. Fransen naar Vlaardingen, Valeriusstr. 79 Sj. Eijk geb. v. d. Meer naar Delft, Fr. Hendrikstr. 30 B. Roorda, naar Leiden, Kagerstraat 2 H. M. Baggerman geb. Lahr naar Amster dam, Prinsengracht 108 R. P. Buijs naar Batavia N.O.I. J. M. Hins en gez., naar Ned. Indië J. M. Boerée naar Bloemen- daal, Klapheylaan 16 Q. H. van Noort naar Noordwijkerhout, Zeestr. 19 G. B. P. Graner naar Rotterdam, N. Sasstr. 27a A. M. Dubbeldam naar Den Haag, Regen- tesselaan 1? N. H. Dubbeldam idem G. W. van Stapele naar Leiden, K. Onnes- laan 31 G. J. Jongkamp en gez., naar Zeist, Ch. de Bourbanlaan 26 J. C. Roos geb. van der Werf, naar Voorschoten, Hy- acinthstr. 17 H. Dik naar Vlagtwedde, aan boord A. M. E. Rink naar Leiden, Rijnsb.weg 101 C. C. J. Broeken, naar Leide.n da Costastr. 46 J. D. van der Ploeg naar Sassen'heim, Klinkenberg 10 J. van Rijn, naar den Haag, Lobengrin- straat 8 A. Forma naar Leiden, Boer- ihaavelaan 8 J. A. Versteeg naar War mond, Padoxlaan 17 M. Paauw naar Bloemend aal, Julianalaan 118 W. F. van der Pornpe geib. Wiethoff naar Leiden, Leeuwerikstr. 19 H. G. W. Zandbergen naar Valkenburg, Rijnstroomlaan 13 J. Versteeg geb. van der Meij naar Warmond, Padoxlaan 17 H. Schaap geb. Verbaar naar Lisse, Nieuwstr. 43. Geboren: Gerarda Maria, d. v. C. G. Juffermans en W. C. de Vroomen Ca tharina Maria Helena, d. v. C. H. van Rijn en K. M. Disseldoip Johannes, z. v. A. van de Meij en M. van der Meij Antje, d. v. C. de Mooij en W. van Klaveren Dirk, iz. v. A. van der Luijt en. P. van Voorber gen Nicolaas, z. v. N. Breedijk en M. van Duijn Dirk, z. v. A. P. Kraaij en W. E. Bruil Elisabeth, d. v. H. M. Speek man en- H. E. A. Jesty. Overleden: S.de Roode geb. Tave- nier, 33 j. J. L. F. Buningh, 72 j. J. P. Breedijk, 33 j. G. van Varik geb. Ver- meij, 79 j. Alida Vink, 5 dagen. RIJNSBURG Bloemenhandel. De weersgesteldheid was voor den bloemenhandel on dan tevens ook voor de kweekers in het algemeen nog al gunstig. Van heet weer was geen sprake en de meeste dagen kon zelfs niet van warm weer gesproken worden. Sinds ons vorig overzicht hadden en kweekers en menig handelaar nog een buitenkansje. Toen vorige week Zaterdagmorgen in de vroegte ibekend was dat een nieuw Prinsesje was geboren, toog men er haastig op uit om zooveel mogelijk Oranje bloemen, voorna melijk Afrikanen, Goudsbloemen en Mont- bretia te gaan snijden. En die er vroeg bij waren hebben een goeden slag geslagen. Afrikanen die in normale omstandigheden van 2 tot 5 ct. per bos gelden, werden aan dien groothandel verkocht tot 35 ct. per bos. Een tegenvaller was het echter toen 1.1. Maandag de handel het blijkbaar niet meer aandurfde om Oranje bloemen te koopen. De burgerij was, de 'handelaren wisten zulks wel, volop voorzien en met den Dinsdag was er geen extra vraag meer voor. Dus draaiden er Maandag aan de vei ling massa's Oranjekleurige bloemen door. Ook voor de andere bloemen was er weinig vraag, de handel was lusteloos. In den loop d'ezer week hebben de prijzen zich weer eenigszins hersteld. Ook het weer bleef koel. Van het artikel Gladiolussen was er steeds een groote aanvoer en goede vraag. Per 100 werd betaald: Oranje Prinses f 0.50 1.10, Himmelster 0.400.60, Tienhoven 0.55—0.85, Poolijs f 0.40—0.75, Flaming Sward f 0.35—4).45, Or. Brillant f 0.40—0.50, Jacoba 0.70—0.90, Halley 0.20—0.30, Pi- cardi 0.600.80. Ook Convili's waren er volop. De prijs was 'bevredigend f 0.30 0.60 per 100. Rozen gingen per bos voor 0.10 tot 0.16. Dahlia's komen niet in massa. Een moeilijk artikel voor het ver voer. De noteering was f 0.45 tot 0.85. Pompon-Dahlia's in de beste kwaliteit en meest gewilide variëteiten als Stolze, Glow, bracht van 0.30 tot f 0.60 op. De aanvoer van Lelies is in overeenstemming met de vraag en vandaar een redelijken prijs, 3.20'4.10. Lilium Auratum ging voor 4.205.30. Statice van 2.504.20, Amer. Anjers 0.350.70, Zinnia f 0.250.45, Gaillardia 0.250.35, Asters 0.130.17, Aohilia 0.300.40, Campanula f 0.901.45, Scabiosa 0.200.30, Straalasters 0.25 0.35, Asclepia 0.300.40, Godetia 0.30 0.40. Gepelde Godetia 0.500.60, Chrysan tjes 4.004.50 per 100 bos. Liatris is een product van den laatsten tijd. Er was goede vraag voor en de prijs was goed, van f 2.10 tot 2.80 per 100 stuks. SASSÊNHEIM BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO Vrijdagmorgen reed ter hoogte van Huize „Swastika" een uit de richtjng Haarlem komende luxe wagen, bestuurd door den heer SS. uit Zaandam, tegen een uit de richting Leiden komende tram op. De heer S. passeerde een daar aan den rechterkant staande wagen en schatte blijkbaar de overgebleven ruimte te groot. Het voorgedeelte van den wagen werd1 geheel ingedrukt. De heer S. werd met een gebroken knieschijf naar Dr. Dom misse vervoerd en later naar een der Leid- sche Ziekenhuizen. De tram ondervond geen schade, wel ver traging. Proces-verbaal wer dopgemaakt. Arm gebroken. Het 9-jarig dochtertje van den heer J. C. v. d. H. kwam bij het springen van een band in het park „Rust- hoff" zoo ongelukkig te vallen dat zij haar arm brak. Dokter Hueber verleende de eerste hulp. Geboren: Gerardus Paul, z. van J. Honders en van D. van Maanen Elisa beth Johanna Maria d. van A. W. Tijssen en van E. J. van der Voort Cornelia d. van Th. P. Hoogervorst en M. Hoogervorst Cornelia Wihelmina Catharina Josephia d. van M. P. Kortekaas en A. C. J. M. van Gastel Johanna Cornelia d. van M. Th. van der Hoorn en M. H. Langelaan. Overleden: T. de Wit, oud 46 jaren, echtgenoote van W. Los. Ondertrouwd: Y. Smit, oud 23 jaar en D. Faas, oud 26 jaar P. J. Duiven voorden, oud 29 jaar en M. J. Hoogen- straten, oud 28 jaar. Tentoonstelling In Oegslgeest Gisterenavond werden wij uitgenoodigd in het gastvrije 'huis van Architect J. v. d. Laan een vergadering bij te wonen van het Oegstgeester Tentoonstellingscomité. Rond de groote ronde tafel onder de lamp, trof fen wij het gezelschap dat reeds zooveel werk in de laatste maanden heeft verzet. De vergadering werd, bij ontstentenis van den voorzitter, den heer dr. ir. Fehmers, gepresideerd door den heer Kluitmans. In een geanimeerd gesprek over allerlei za ken, die aan een tentoonstelling zijn ver bonden, werd het ons duidelijk, welk een een voornaam onderdeel deze tentoonstel ling wordt van de groote feestviering. De hoofdgedachte waarvan werd uitgegaan, was de volgende. Sint Willibrord bracht ons het geloof, dit is het erfgoed wat wij van hem ontvingen en dat wij op onze beurt weer moeten overgeven aan degenen die na ons komen. Dit erfgoed nu ligt sa mengevat in de 12 Artikelen van het Ge loof. Hier ligt in de bedoeling van het comité, uit te beelden, hoe dit erfgoed door de eeuwen heen tot ons is gekomen. Toen kwam er een heel groot plan te voorschijn, waarop het geheele schema van de ten toonstelling was uitgestippeld. Het begint met het Oude Testament, waarin de voor naamste punten reeds werden voorafge- beeld, daarna volgt het tijdvak van Chris tus en de Apostelen, waar het ons geloof duidelijk werd gepredikt. Vandaar uit werd het de wereld overgedragen, eerst naar Rome, dan door de Monniksorde naar de Angelsaksen waar Sint Willibrord het geloof ontving. Deze bracht het weer naar Nederland en naar Oegstgeest. Hierop volgt dan een uitbeelding, hoe onze voor ouders dit erfgoed hebben bewaard, hoe ze ervoor wisten te strijden. Waaruit voor ons de conclusie volgt, dat ook wij dit erf goed moeten waardeeren en hoog houden om het aan onze nakomelingen over te 1 dragen, als het rijkste erfgoed, dat wij hun kunnen schenken. Op onze heel begrijpelijke vraag, hoe beeldt U dat alles uit, was het antwoord een triomphankelijke verwijzing naar de vele voorwerpen en kuntschatten, die reeds werden verzameld, zooals boeken, plaaten, beelden, figuurgroepen, maquet- ten, kaarten, handschriften, fotografiën etc. etc. Zeer mooie toezeggingen zijn gedaan door de Deken van Echternach, door het comité van Willibrord tentoonstelling te Utrecht, maar vooral de vele voorwerpen, die welwillend zijn afgestaan door het Bisschoppelijk Museum te Haarlem. Wij hopen later hier nog eens uitvoeriger te rug te komen. Doch wij kunnen niet nala ten eenige dingen te noemen. Zoo hoor den wij van een copie van de ark van Noë, als een voorafbeelding van de Kerk. Wij hoorden van een groote figuurgroep, waar St. Willibrord en gezellen een Friesch dorp binnen trekt. Wij zagen de schetsteekenin- gen voor de maquettes van de verschillen de kerken die hier in Oegstgeest hebben gestaan. Ook zagen wij een heele inzending van schilderingen uit de catacomben. Al pratende steeg onze bewondering voor het vele werk wat hier verricht was in de maanden van voorbereiding en op onze vraag hoevele hieraan al hadden medegewerkt, werd ons geantwoord, dat alleen aan het ontwerp een honderd men- schen hadden gewerkt, terwijl nu bij de uitwerking dit getal nog is verdubbeld. Doch het comité sprak daarbij ook zijn groote voldoening uit over de enorme be reidwilligheid, die het overal mocht onder vinden. De opening van de tentoonstelling werd vastgesteld op Donderdagavond 21 Sep tember, de tijd wordt kort en er moet nog veel worden gedaan, doch het comité en vooral de heer L. Sengers, aan wien de artistieke uitvoering is opgedragen, is vol goeden moed. Wij wensohen het comité en al haar me dewerkers veel succes, opdat deze mooie opzet moge slagen en het geloof, ons door Sint Willibrord gebracht, nog beter worde gewaardeerd, om het fier in het leven uit te dragen, naar het voorbeeld van St. Wil librord. Gevestigd: J. D. van der Ploeg van Oegstgeest J. B. de Greef van Amster dam H. G. Wolsing van Zevenaar Vertrokken: A. Th. Bisschops naar Oegstgeest C. van Veldhoven en gezin naar Princenhage J. Brauer naar Noord wijkerhout W. M. van Munsteren naar Noordwijkerhout J. M. Matze en gezin naar Apeldoorn B. Koudijs naar De Lier. VOORSCHOTEN KIND VERDRONKEN In een onbewaakt oogenblik is gis terenmiddag een 3-jarig dochtertje van den landbouwer Vergeer in de Stoepsloot te water geraakt en ver dronken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7