TE NIJMEGEN. OFFICIERSBEËEDIGING feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE 34) En dan was er nog Viola.Hij had al tijd geweten, dat, als er een definitieve breuk kwam, hij zijn vrouw vóór zou la ten gaan, vóór zijn vader zelfs. Jammer genoeg kon dat niet zonder pijn gebeuren. Hij vond het vreeselijk den indruk te maken, dat hij zijn vader voor niets telde. Maar Viola had enorme offers moeten bren gen om hem te kunnen trouwen, dat had hij altijd voor oogen en het scheen hem niet meer dan billijk, dat hij daar tegen over ook iets zou opofferen. Had haar hu welijk haar niet absoluut vervreemd van haar oude millieu, haar oude vriendinnen? Toen haar vader nog leefde, hadden zij eens of tweemaal gelogeerd op him buiten Fit- tenham. Het waren misschien niet de meest succesvolle partijtjes geweest, maar Lord Chandleton viel nu eenmaal erg in zijn kleinzoon en zei dikwijls, dat hij net was zooals Dick op dien leeftijd intact gebleven. Maar met den tegenwoordigen lord was too iets ondenkbaar. Viola had er dus bij ingeboet en met een opgeruimd hart, maar Lambert nam zich voor, dat hij nu ook iets zou geven. Hoe wel, nu hij er voor stond, het toch wel een beetje erg duur gekocht scheen. Zij was in den tuin, toen de wagen de poort inzwenkte, vlug liep zij hem tege moet. Zonder hoed en in haar vlugge witte japonnetje, witte kousen en schoenen, zag zij er als een meisje uit, niet onder dan Prim. En in haar bewegingen was zij zelfs vlugger en leniger dan haar dochter. „En, wat heeft hij gezegd?" Het scheen, dat zij een beetje bevreesd was voor wat er komen ging, want zij stak I haar arm door den zijne en kuste hem. Lambert zag even op haar neer, voordat hij antwoordde: „Precies wat ik wel gedacht had. Hij laat ons in den steek den dag dat Cym gaat." Hij volgde haar den tuin door naar de achterzijde van het huis, hij zag de bijeen geplaatste stoelen, het theeservies, haar handwerkje op een stoel. In den zomer bracht zij een groot deel van den dag bui ten door. „Kom, drink een kop thee, Lambert, je 2noet wel zoowat dood zijn", zei ze vol me delijden. Zij begreep, dat het niet gemakkelijk was gegaan, hij zag er nog bleek van. „Kijk eens, er is nooit een wettelijk stuk geweest, dat ik firmant was. Hij heeft me altijd een heel ruim salaris gegeven en een aandeel in de winst, alsof hij allang zoo iets had zien aankomen. Hij wilde ons dus de baas blijven. Ik moet de fabriek uit, Daniël komt in mijn plaats", hij keek den tuin eens rond, „ik denk, dat hij hier ook komt wonen." Mijnheer Hariman had het Oude Huis voor zijn zoon gekocht toen hij trouwde, hij had het hem nooit gegeven, maar hem er voor een nominale huur laten wonen. Dat greep haar aan. Daniël hier wonen, Daniël hier alles laten veranderen, zoodat het heelemaal a la Harriman zou worden. Daniel's denkbeelden van comfort, Daniël die hier bonte leelijke bloembedden zou la ten aanleggen, inplaats van haar prachtige borders en verrukelijke rotstuin. Daniël zou hier onder de boomen ziten kijken naar het prachtige vergezicht, waar de heuvels, hoog en paars tegen den horizon lagen. Het huis had duizend heerlijke kleine herinneringen voor haar, bovenal de za ligste van alle: toen zij haar eerstgeborene voor de eerste maal in haar armen had ge houden. Hun geheele leven had zich hier geconcentreerd om Cymbeline. Hij stond altijd op den voorgrond. Hij had haar ge leerd, Lambert teeder en met minder cri- tiek te beminnen. Hij was altijd het licht harer oogen geweest. „Ik heb al zitten piekeren hoe we het zul len aanleggen, Viola. Ik krijg natuurlijk wel wat anders. Maar voordat ik zoover ben, moet er noodzakelijkerwijs een ma gere tijd komen." „O, wij verhongeren toch niet. En dat zouden we toch niet kunnen, zooveel hebben we nog. Dick zal ons wel helpen met de onkosten die Cymbeline moet ma ken voor zijn uitrusting, dan kunnen we het hem later terugbetalen." „Daar zou ik anders niet zoo erg dol op zijn", zei Lambert, die nog hoogmoedig was ook. „Misschien is het dan wel niet noodig." „Liefste, ik denk ook aan Cym. We moe ten het hem uitleggen. Hij kan wel eens van inzicht veranderen, als hij hoort, dat hij inplaats van rijk, arm wordt." „Daar zal hij niets om geven. Ik ben al leen maar bang, dat hij het er aan zal ge ven om ons. Hij zal het egoistisch vinden. Ik geloof toch, dat hij de beslissende stem moet hebben. Het zal hem in staat stellen, helder in te zien, wat zijn motieven nu eigenlijk zijn.of de kool het sop waard is." „Lambert, ik zou veel liever hebben, dat hij terug kwam en de zaak beklonken zou vinden. Hij hééft gekozen en ik wil, dat hij bij zijn keus blijft. We zullen het natuurlijk gek vinden in een klein huisje te wonen, zonder auto, maar daar zullen we spoedig aan wennen. Wij gaan buiten wonen, hè. Dicht genoeg bij de stad, dat jij iederen dag naar je werk leunt gaan. Er staan hoopen huisjes vlak bij de stad. Haar oogen glansden van pleizier. „Ik zal een pracht-tuin hebben, als ik het zelf bedisselen mag." Zij was als een kind, dat speelt met het idee van verhuizen. Het was moeilijk om haar aan te zien voor de moeder van groote kinderen, vooral van een zoon die hen zoo in de nesten bracht. „Je meent, dat we het als definitief moe ten beschouwen als hij komt?" „Dat bedoel ik juist. Hem laten zien, dat het d a t is wat we voor hem wenschen." „Maar jij dan? Ik. vind het vreeselijk, dat jij je zoo zult moeten aanpassen. Ik voel, dat het niet eerlijk is tegenover jou en Prim." Maar zij boog zich voorover en greep zijn hand vast. „Je weet wel, dat ik me voor Cym zou laten villen", en zij glimlachte. Het kwam ineens in haar gedachten op, wat Angela wel zou denken, als zij het nieuwtje hoorde Cymbeline zou arm zijp in plaats van rijk en hij zou heelemaal los zijn van de fabriek. Maar misschien zou het Angela niet veel kunnen schelen. Er liepen al geruchten, dat zij Ernst Truscott zou trouwen, die in elk opzocht een begeerens- waardige partij was. Het kon wel zijn, dat Cymbeline zijn eigen glazen ingooide, als hij armoede en vrijheid koos. Zij wenschte, dat Angela nooit tusschen hen gekomen was. Zij ge loofde liever, dat haar jongen gedreven was geworden door groote en mooie be weegredenen en niet door kleine persoonlij ke motieven. Maar zij voelde, dat zij meer zouden vernemen als hij kwam. Het was nog altijd heel goed mogelijk, dat hij wei geren zou, hun offer te aanvaarden. HOOFDSTUK XV. Cymbeline kwam een paar dagen later aan. Behalve een telegram van zijn vader waarin hij hem geluk wenschte, was er niets tusschen hen gepasseerd. Maar de jongen was blaarblijkelijk in een toestand van intense, zij het dan ook onderdrukte opwinding, hij zag er zenuwachtig en hoog rood uit, toen hij in Pagdon uit den trein stapte. Viola was hem alleen komen afhalen, zij had er op gestaan, dat Prim thuis zou blijven. Lambert was nog op de fabriek, plichtmatig bracht hij daar nog het groot ste deel van zijn dag door. Cymbeline liep dadelijk op zijn moeder toe en sloeg zijn armen om haar hals. Een toeschouwer zou niet hebben kunnen ver moeden, dat dit meer was dan een gewone ontmoeting tusschen moeder en zoon. „U is niet boos op me, Mams? Ik kon het uit uw brieven niet opmaken. En wat zegt vader?" Wordt vervolgd. Engelsoh luchtafweergeschut in actie tijdens de nachtelijke oefeningen, welke deze week door de Britsche luchtmacht in samenwerking met het leger gehouden werden De Monzie, de Fransche minister van Openbare Werken, ontvangt de sleutels van het stadhuis bij zijn officieel bezoek aan de kleine republiek Andorra Wat was het onderwerp? - Ir. J. W. Albarda, de nieuwe minister van Waterstaat, in geanimeerd gesprek na de beëediging van het kabinet De Geer door H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk Meer dan veertien dagen vertoefden de gebroeders Moody te Springfield (Illinois) in de lucht bij de verbetering van het wereld duurrecord voor lichte vliegtuigen. Het laatste blik benzine wordt vanuit een op het vliegveld rijdende auto aan boord van het vliegtuig geheschen kort voor het einde der vlucht Te Nijmegen had Donderdag op het binnenplein der Prins Hendrik-kazerne de beëediging plaats van 45 bij het Ned. Indisch Leger nieuw benoemde tweede luitenants. Overzicht tijdens de plechtigheid Na hun beëediging ten paleize Soest dijk door H. M. de Koningin poseer den de nieuwe ministers van het kabinet De Geer voor de fotografen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8