RIJNSTREEK OMGEVING VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RIJN OUDE RAAD NOG EENMAAL BIJEENGEROEPEN. H. van Kleef in beroep bij Gedeputeerde Staten tegen besluit vorige vergadering. Zooals uit ons vorig raadsverslag is ge bleken, ontstond een verschil van meening tusschen het College van B. en W. en het raadslid, den heer H van Kleef, over het voorstel van de eerstgenoemde instantie om te aanvaarden de ontslagaanvrage van wethouder Herngreen als lid van den Raad voor de zittingsperiode 1939/43, dus van den nieuwen Raad. De heer Herngreen was door het Hoofdstembureau als zooda nig toegelaten en gekozen. Wegen ziekte, die vermoedelijk van langdurigen aard zal zijn, heeft genoemd raadslid zich evenwel genoodzaakt gezien voor die functie te be danken. Dit bedanken is bij het gemeen tebestuur binnengekomen, tijdens afwezig heid tevens van den burgemeester die met vacantie was. zoodat de eenige wethouder, de heer W. J. Spreij, deze kwestie te be handelen kreeg. Deze heeft overleg ge pleegd met den Commies eerste klasse ter gemeente-secretarie, die tevens de functie van gemeente-secretaris vervulde, wegens absentie van mr. F. A. Helmstrijd. In deze aangelegenheid is overigens ook advies ingewonnen ter Prov. Griffie, waar men. blijkens mededeeling van wethouder Spreij in de laatste raadsvergadering, goed heeft gevonden en nuttig geoordeeld, dat deze ontslagaanvrage in behandeling werd genomen in den ouden raad, waarin dan te vens de geloofsbrieven werden onderzocht van den opvolger van den heer Herngreen n.l. den heer A. J. Dekker. Intusschen was het hoofd van de gemeente, burgemeester P. A. Colijn van zijn buitenlandsche reis gearriveerd, die zich met deze gang van zaken best kon vereenigen, mede ter voor koming van het feit. dat de raad anders wellicht voor langen tijd onvoltallig zou zijn. De heer van Kleef evenwel meende met deze wijze van toepassing van de ge meente-wet zich niet te kunnen vereeni gen. Dit lid meende, dat in den ouden raad nog wel degelijk eerst de geloofsbrieven moesten worden onderzocht *van het ver trekkend raadslid, den heer Herngreen, die dan dus als zoodanig in de eerstvolgende raadsvergadering zou kunnen worden toe gelaten, waarna deze dan, volgens uitleg van den heer van Kleef pas zou kunnen bedanken. Pas dan zou z.i. zijn lijst-opvol- ger de heer Dekker aan de beurt komen en mochten diens geloofsbrieven pas wor den behandeld. Niettegenstaande die uit leg, heeft de oude raad het voorstel van B. en W. aangenomen, de ontslagaanvraage van den heer Herngreen aanvaard en de geloofsbrieven van diens opvolger onder zocht en dus niet die van den heer Hern green. Hiertegen is het lid van den raad, de heer van Kleef, die tevens belast was met het onderzoek van de geloofsbrieven en daarbij de minderheid vormde, die tegen het onderzoek was van de geloofsbrieven van den heer A J. Dekker, tegen voormel de handelswijze in beroep gegaan bij Ge deputeerde Staten, waar het geval, naar wij vernemen half Augustus in behande ling zal komen. Naar aanleiding hiervan komt de raad dezer gemeente op Maandag 14 Augustus des avonds te 7 uur in openbare vergade ring bijeen, ter behandeling o.m. van de missieve van Gedeputeerde Staten, betref fende de behandeling van het bezwaar schrift van het lid van den Raad, den heer H. van Kleef, tegen de niet toelating van den heer G. M. Herngreen en de toelating van den heer A. J. Dekker als opvolger van eerstgenoemde, als lid van den Raad. De geweigerde Athletiek-wedstrijd. Bij den Raad is ingekomen een adres van den voorzitter der Alphensche voetbal- en athletiekvereeniging „Alphia" betreffende de weigering van vergunning voor athle- tiekwedstrijden op Zondag 23 Juli 1939 en verzoek om vergoeding van ter zake ge maakte onkosten en geleden winstderving. B. en W. stellen voor, dit adres in handen van hun college te stellen om prae-advies. Oranjefeestje. Door bewoners van de Hugo de Groot- en Trompstraat werd ter gelegenheid van de geboorte eener jonge prinses een feest georganiseerd, hetgeen werd voorafgegaan door een optocht der kinderen met versierde voertuigen, wat een aardig geheel opleverde. Na afloop der op tocht werden 185 kinderen op versnaperin gen onthaald, die zij zich goed lieten sma ken. Daarna hadden verschillende volks spelen plaats voor mannen en vrouwen, die een onbedaarlijk gelach te weeg brach ten. Door verschillende milde gevers wa ren voor deze spelen prijzen beschikbaar gesteld, kortom, dit feest slaagde uitste kend en de buurt-commissie is dan ook zeer erkentelijk en dankbaar voor de spontane medewerking ondervonden, om deze feest viering te doen slagen. Met een driewerf hoera op het Oranje-huis werd deze ge slaagde feestviering besloten. AARLANDERVEEN Denk om uw rijwiel plaatje. Gisteren nacht is bij den veehouder v. d. Post van diens rijwiel ,dat in de schuur stond, het belastingplaatje ontvreemd, waarvoor men de electrische lantaarn nog heeft moeten verbreken. Kaasdag. Degenen, die deel willen nemen met een inzending voor den Kaas dag, welke in October a.s. te Nieuwkoop zal worden gehouden, kunnen zich aan melden, bij den heer J. Vernooij, Noord- einc'e, Aarlanderveen. BODEGRAVEN Buurtvereeniging. Deze week hebben de bewoners van de Vlietkade een buurt vereeniging opgericht, die waarschijnlijk de naam zal dragen van „Irene". Men hoopt op de verjaardag van H. M. de Ko ningin de eerste Oranjefeesten uit te schrij ven. In het bestuur hebben zitting geno men de heeren K. Domburg als voorzitter; M. Stouthart; J. Goudkuil, Penn.; A. Kip- pesluys en J. P. de Blijker. Volksbond. Gisteravond vergaderde de afdeeling Bodegraven—Zwammerdam van den Volksbond. Over den kaderdag van de Nieuwe Gemeenschap, die op 10 September a.s. te Amsterdam gehouden wordt, werd langen tijd gesproken, doch eerst in den loop der volgende week zul len wij in ons blad definitieve mededeelin- gen kunnen geven. Voorts werd mededee ling gedaan, dat er a.s. Zondag speldjes dag is voor Herwonnen Levenskracht, wel ke wij van harte gaarne kunnen aanbeve len. In de vacature, welke ontstaan is door het bedanken van de heer ten Brink als bestuurslid van het comité van Herwon nen Levenskracht, werd benoemd de heer J Vonk, die de benoeming als zoodanig aannaai. Na de rondvraag werd de verga dering op de gebruikelijke wijze gesloten. HAZERSWOUDE JUBILEUM NOTARIS ENGELBERTS. Maandag 14 Augustus hoopt Notaris F. C Engelberts te Hazerswoude, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden tot no taris benoemd werd. Twee jaar was hij no taris te Hengelo en vervolgens in onze ge meente. HAZERSWOUDE (Groenendijk) A. M. D. G.! Wie kent ze niet? de beginletters dezer bekende spreuk van 'n groot Heilige „Ad Maiorem Dei Gloriam" Alles tot eer en Gods glorie. In dit verband moet het dan ook mogelijk zijn kermis te vieren tot eer van God. Die mogelenkheid zal in on ze parochie dan ook gegeven worden Zon dag en Dinsdag a.s. Wat toch is het geval? De commissie belast met de verzorging het 100 jarig bestaan van de parochie St. Bernardus te vieren en gelden bijeen te za melen voor het geschenk der parochieanen n.l. drie nieuwe Altaren voor onze kerk, heeft hare plannen een min of meer vas te vorm gegeven in het opbouwen van een serie kermis-vermakelijkheden of te wel „Fancy Fair". Daartoe is de enorme speelplaats achter de St. Jozefschool in een heusch kermis terrein herschapen. Wanneer de bezoekers aan het einde van den gang langs de les lokalen de deur naar buiten zijn doorge gaan, bevinden zij zich op 'n ruim bordes, waarvan 'n tiental treden afdalen in deze leeuwenkuil van weldadigheid, om bespied en besprongen te worden door welpen met gepermanente manen. De bezoekers hebben alleen maar te zor gen voor 'n volle beurs, deze grondig te le digen is het werk van de commissie en 'n talrijke schare helpsters en helpers. Daar heb je de „vroolijke keuken" waar ernstige huisvaders in heilige toorn hun gram kunnen ophalen en de boel ter eere Gods in gruzelementen gooien. Wie heeft er ooit gehoord ter eere Gods op het hoofd van jut te slaan. Die zeldzame gelegenheid zal hier gegeven worden. Het voetbal- kegelspel komen hier in geestelijke omlijsting te staan, even zoo het wedrennen met paarden en speerwer pen. De theeschenkerijoliebollen en pof fertjes eten. 't Heeft alles 'n goed doel: de versiering van Gods huis. Zoo zijn nog tal van andere vermakelijk heden om niet te vergeten het Oud Hol- landsch „Koekslaan" enz. enz. Ook de kin deren kunnen met volle handen putten uit de grabbelton. Dan zijn beide avonden filmvoorstellin gen en zal het meisjeskoor „Laetare" alleen en in samenwerking met het kerkelijk zangkoor iets ten beste geven. Er is veel moeite gedaan dat het bezoek en de mede werking door allen mogen bezogd worden. Dan zal veel vroolijkheid Uw deel zijn en de resultaten zichtbaar. Dat alle bezoe kers en alle parochianen na afloop met de hand op hun hart in waarheid van zich zelf kunnen getuigen: De ijver- voor het huis des Heeren, heeft me veel geld doen ver teren. KOUDEKERK Oranjefeesten. De Oranjefeestc 23 en 24 Aug. geven weer een aantrekt lijk progTamma te zien. Op Woensdag 23 Augustus 2 uur nam. opening door den eere-voorzitter der Oranje-vereeniging, burgemeester M. J. C. Kwint. Ruiterde- monstratie door de Bodegraafsche ruiters- en groot kinderfeest, 's Avonds concert door het Fanfarecorps. Donderdag 24 Aug. v.m. ringrijden met fietsen. N.m. ringrij- derij met paard en tilbury, waarbij paren in oud-Hollandsch boerencostuum, volks spelen en 's avond concert en groot vuur werk. Tevens zijn op het terrein vele at tracties aanwezig. Speldjes-verkoop. De speldjesverkoop voor de Chr.-Nat. Werkmansbond heeft al hier en aan de Rijndijk ruim 28.opge bracht. NIEUWVEEN Personalia. Voor het examen Engelsen L.O. slaagde de heer T. S. Haakman. Proficiat! LEIMUIDEN Autotocht Ouden van Dagen. De autotocht voor de ouden van dagen die Donderdagmiddag werd gehouden is weer een waar succes geworden. Te ongeveer een uur vertrokken de ouden van dagen met 16 auto's en 2 autobussen. De tocht ging door den Haarlemmermeer over Heemstede, Santpoort, met Velserbeek als einddoel. Daar werden de oudjes getrac- teerd. Terug werd gereden over Haarlem en Schiphol. De oudjes van welke de mees ten niet ver meer van huis komen genoten heerlijk. Des namiddags te ongeveer .8 uur kwam de stoet weder te Leimuiden aan. Aan de grens der gemeente werden de oudjes door een groote schare belang stellenden opgewacht. Met het muziek corps Symphonie voorop was het een feestelijke intocht. Gereden werd naar de garage van de firma Maarse Kroon. De drukte daar ter plaatse was zoo groot dat de politie maatregelen moest nemen om het verkeer in goede orde te doen pas- seeren. De oudjes gingen allen de garage van de firma Maarse Kroon binnen. Daarna werd het publiek de garage binnengelaten. Daar voerde de burgemeester, cle edel- achtb. heer J. A. Bakhuizen het woord en dankte allen die tot het welslagen van dezen tocht hadden medegewerkt. Nadat door het muziekcorps nog enkele nummers ten gehoore waren gebracht, togen allen opgewekt naar hunne woningen. Geref. kerk. Door B. en W. is aan den kerkeraad der Geref. kerk vergun ning verleend tot het bouwen van een nieuwe kerkekamer met rijwielbergplaats. Voetbal. Woensdagmiddag speelde een elftal uit Haarlem tegen 't elftal Per soneel Maarse Kroon. Na den aftrap werd van beide kanten flink aangepakt. Haarlem zat er echter wat beter in. Het spel was echter niet mooi daar 't niet open werd gehouden. H. en L. opende al spoe dig de score, doch Haarlem wist gauw ge lijk te maken (1—1). Nu was M. en C. weer aan de beurt en weldra vloog dan ook de bal in het Haarlemsche doel. Haar lem stak nu beter van wal en zette achter eenvolgens drie puntjes. Stand 42. Beide clubs scoorden voor rust elk nog eens, zoo dat deze inging met 5—3 voor Haarlem. Na rust kwamen beide partijen er wat be ter in. Het spel werd vlugger en wat beter doch M. en K. kon den achterstand niet meer inhalen. Beide elftallen maakten elk nog twiee doelpunten waarna het einde kwam met 75 voor Haarlem. NIEUWKOOP Polderverkiezing;. Bij de op Donder dag gehouden verkiezing voor een dijk graaf voor den polder Nieuwkoop en Noor den werden uitgebracht 548 stemmen, van onwaarde 3, blijft 545. Hiervan verkreeg de heer A. J. den Hartog 283 en M. J. H. Bots 262 stemmen. TER AAR Verkooping. Door Jhr. G. Stoop, No taris te Alphen, zijn alhier publiek ver kocht de woonhuizen Geerdijk 439 en 440 te Leimuiden. Eerstgenoemd perceel werd op -3300.afgemijnd door den heer de Hartog te Ter Aar en het tweede perceel op 1830.door den heer H. Mohr te Lan- geraar, aan wie een en ander werd gegund. Pronken met andermans veeren. De politie arresteerde een man, die rondjiep in een te Woubrugge van een landbouwer ontvreemd colbertje. Natuurlijk verklaar de de man het jasje te hebben gevonden. Evenwel was dit geen beletsel hem aan te houden en over te geven aan de politie in Woubrugge. Bij onderzoek kwam vast te staan, dat de persoon in kwestie al ruim twintig veroordeelingen achter den rug had. z ZOETERWOUDE (H. R.) 25 jaren geleden mobilisatie. Gister avond werd er door de Vereeniging „Het Mobilisatie-kruis" en de afdeeling Zoeter- woudeLeiderdorp van den Vrij willigen Landstorm, een bijeenkomst gehouden, ter herdenking van het feit, dat 25 jaren ge leden de gemobiliseerde militairen ook hier werden ingekwartierd. Onder de talrijke aanwezigen waren o. m. Generaal- Majoor Verberne en de Hoofd-officieren van Alphen en Honing, Burgemeester H. Smeets, Wethouder de Graaf, Kapelaan P. Krom en Dr. G. ds Bruijne, Burgemeeste Smeets heettte allen wel kom, in het bijzonder generaal Verberne en de overige officieren. Hij sprak zyn vreugde uit over het feit, dat deze avond juist moest vallen na de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, en eindigde met een direwerf hoera op de kleine Prinses. Onder leiding van den bekenden volks zanger, den heer Stenz uit Den Haag werd begeleid door de Harmonie „Devote", het Wilhelmus gezongen. Nadat onder dezelfde leiding nog enkele vaderlandsche liederen waren gezongen, dankte generaal Verber- i e. Burgemeester Smeets voor de mede werking, die hij had mogen ondervinden bij het organiseeren van dezen avond en reikte hem vervolgens het Mobilisatie- kruis uit. De Burgemeester dankte den generaal voor zijn vriendelijke woorden. Door wet houder de Graaf werd hierna het diploma verbonden aan het Mobilisatie-kruis uitge reikt aan generaal Verberne. Deze dank te hierop de heer de Graaf en zeide het prettig te vinden, dat juist Weth. de Graaf, bij wien hij in de jaren 19141918 zoovele malen overnacht had, die aan hem had uit gereikt. Spr. bracht nog een stille hulde aan de nagedachtenis van wijlen mevr. de Graaf en mej. de wed. Pijnacker, waar de militairen altijd zooveel gastvrijheid geno ten hadden. Ook werd nog een diploma uitgereikt aan den heer Peereboom, die KATWIJK Personalia. De secretaresse van de afd. Katwijk van de Ned. Ver. tot Be scherming van dieren, mevr. J. Ouwe hand—Verhoeff heeft voor deze functie bedankt. In diens plaats is benoemd de heer J. W. Barnard. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwoverzicht. Ware het niet, dat het de laatste dagen met het artikel bloemkool aanmerkelijk beter ging, dan zou ons overzicht een groote kans krijgen eentonig te worden. Want met de andere producten is het nog steeds niets gedaan. Minimumprijzen, door draaien, geen export, lage opbrengsten, het is een en al misère wat de klok slaat. Voor de groote stroom van bos- en was- peen was er ook deze periode geen of zeer weinig belangstelling en het vee was weer, via de belt, een beste afnemer. De conser- venfabrieken nemen heden, niettegenstaan de de zeer lage prijzen, ook niets af. Dat is geen mooi teeken. Men verwacht ook schijnbaar in dien hoek geen duurte. Er is veel napeen uitgezaaid, welke, nu we den laatsten tijd veel regen hebben ge had, tot een zeer groot percentage op komt. De prijs varieerde voor waspeen van 0.30, den minimumprijs, tot 0.50 per kist van 20 kg. De gewassen zijn nu zeer goed en de opbrengst loopt van 4 tot 7 kis ten per R. R., en het blijft nog steeds groeien. Bospeen gaf met een zeer goede oogst toch een financieel slechte uitkomst. Soms was er iets meer vraag en kon een extra partij het tot 4.80 per 100 bos bren gen doch dat was dan toch werkelijk iets bijzonders. De gewone gang van zaken was of doordraaien, of verkoopen voor den minimumprijs met een enkele maal gaan de tot 3.20 per 100 bos. Kroten werden verkocht voor 0.40 tot 0.60 per kist van 20 kg. De gewassen en opbrengsten zijn van dit product matig. Sla gaf deze week een bijzondere opbrengst doch zooals ge bruikelijk, de duurte kwam ook ditmaal van wege de schaarschte. Mooie Sla is goed te verkoopen. Er is nogal verscheidenheid in kwaliteit en vandaar ook in de prijs die varieerde van f 1.50 tot 3.15 per 100 stuks. Met de Eerstelingen is het zoo goed als afgeloopen. Het is het vermelden niet meer waard. En met de Eigenheimers ging het slecht. De mooiste en beste Eigenhei mers, zelfs uit de bekende duinpannen konden niet meer opbrengen dan 0.70 tot 0.80 per kist van 20 kg. Doch die prijs is werkelijk een uitzondering. Het groote kwantum wordt verkocht voor 0.55 tot 0.65 per kist. Drielingen gingen voor 0.25 tot 0.55 per kist, naar kwaliteit. Met het artikel bloemkool liep het buiten verwachting. Met een steeds groo- ter wordende aanvoer ging de prijs tel kens naar boven. Het ging er maar om of men beste kwaliteit kon hakken. De eerste soort ging voor 8.50 tot 16.per 100 en de 2de kon, na eenige verkocht te zjjn voor 1.80 tot 4.50, dit tijdvak van f 4.60 tot zelfs f 9.80 noteeren. Die dus een rede lijk gewas heeft kan over de gang van zaken in den bloemkoolhandel tevreden zijn. En het weer was al eenige dagen voor bloemkool zeer naar wensch. Augus- tuswarmte zou voor de tuinders zonder twijfel zeer nadeelig zijn. Met al het goeds dat men de badgasten toewenscht wordt toch het eerst aan zich zelve gedacht. En een tuinder verlangt in het geheel geen warmte. De boonen gaven een zeer goede opbrengst met tot heden een redelijken prijs van 6.den minimumprijs, tot 8.per 100 kg. voor princesseboonen. De late boonen profiteeren van het gunsti ge weer, koel weer met regen. De oogst der late boonen „dreigt" best te worden. KATWIJK AAN ZEE De V.V.V.-feesten. De lucht was eenigszins bedekt en de zon liet zich slechts zoo nu en dan eens zien. Niet wat men zou kunnen noemen prachtig weer om te feesten, doch het bleef in weerwil van de voorspellingen van plaatselijke regenbuien toch droog en de stemming zat er in. En van de stevige bries, die er in de buitenwatering woei, was in de binnenwatering weinig te be speuren, dus kon op den aangegeven tijd de kanowedstrijd voor jongens en meisjes, die de zwemkunst goed verstaan, aanvan gen. Er was ook thans weer volop belang stelling. Het was dan ook een zeer inte ressante wedstrijd, waaraan een zeer groot aantal personen deelnamen. Des avonds te 7 uur ving de groote zwemwedstrijd aan, uitgeschreven door de Katwijksche Reddingsbrigade. Een afstand van 1800 M., van post tot post der K.R.B. moest worden afgelegd in zee. Een 23-tal personen namen er aan deel, waarvan er vijf uitvielen. Eerstaankomende was de heer Renardel de Rawalette uit Rotter- ^erklaard had er prijs op te stellen ook een diploma te bezitten. Namens een twintigtal aanwezigen oud- gemobiliseerden sprak tenslotte de heer J. Vens een dankwoord tot generaal Ver berne voor zijn prettige leiding en tot de inwoners van Zoeterwoude voor de aan- genome medewerking van toen en voor de gezellige avond van heden. Een ongeval. De timmerman P. van M., in dienst bij den heer Chr. KI. alhier, had het ongeluk bij de werkzaamheden met zijn hand met een cirkelzaag in aanraking te komen, waardoor twee vingertoppen van zijn linkerhand werden afgezaagd. Dr. Persant Snoep verleende de eerste hulp, v/aarna hij naar het ziekenhuis te Leiden werd vervoerd voor verdere behandeling. dam, die de afstand zwom in 17 M minuut, hetgeen een schitterende prestatie was. De tweede was D. W. Gesink, 3. L. van Rijn, 4. N. Vreeswijk, 5. Nic. Huysman, 6. mej. Truus van Duyn, 7. mej. A. Verdoes, 8. mej. E. C. Wolfensperger. De heer D. W. Gesink verwierf de medaille der Katwijk sche Reddingsbrigade, terwijl alle 8 deel nemers of deelneemsters een medaille ont vingen van de K.R.B. Vermelden we hier van nog dat de jongste deelneemster was de 13-jarige Joke van Wijk uit Gouda, die als no. 9 aankwam. De uitreiking der me dailles geschiedde door den heer B. Parle- vliet, bestuurslid van V.V.V., die ook een dankwoord sprak. Des avonds had er vervolgens volkszang plaats bij de muziektent aan de Noord- Boulevard, met begeleiding van de mu ziekvereniging U.N.I. en onder leiding van den heer Jan de Rovaart te Utrecht. Een duizenkoppige menigte was aan de Boulevard aanwezig en de deelname was prachtig, alhoewel een volkszanguitvoering langs de Boulevard nu niet een uitgelezen plaats hiervoor is. De heer de Rovaart wist er echter iets heel goeds van te maken en aan het geheel soms een komische noot te geven. Na afloop van den volkszang speel de U.N.I. nog enkele nummers en gaf me de nog een kort hosconcert. Ook dezen dag is weer volkomen geslaagd. Hedenmiddag is er wedloop met hin dernissen voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar, te 8 uur groot vuurwerk aan de Boulevard. Dit zal te ongeveer 10 uur plaats hebben. Zaterdag nog zwemwed strijden in de binnenwatering voor dames en heeren: schoolslag, borstcrawl in af standen van 25, 50, 100 en 200 M. Geslaagd. Voor het diploma zwem mend redden is geslaagd mej. Truus van Duyn, lid van de Katwijksche Reddings brigade. NOORDWIJKERHOUT Hanze. In Hotel Gouwenberg hield de Hanze een vergadering welke slecht be zocht was. Na de opening werden de inge komen stukken behandeld waaronder zich een schrijven bevond van B. en W. als antwoord op een verzoek van de Midden- standsvereeniging om maatregelen te ne men tegen het slechte uitzicht op de Kerk straat in den bocht bij de boerderij, van de Gebr. van Eeden. Het gemeentebestuur deelt in dezen brief mede, dat van Eeden reeds een aanschrijving had gehad om de haag staande langs de Kerkstraat te snoeien. Er was vervolgens nog eeU schrij ven binnengekomen van diverse bonden van de K. K. en W. waarin aangedrongen wordt op vervroegde winkelstluiting. Deze bonden willen een actie op touw zetten om het publiek te overtuigen dat een ver vroegde inkoopgelegenheid geen bezwa ren heeft, vooral daar de vrije Zaterdag middag reeds overal gebruikelijk is. De le den vonden echter geen aanleiding om de actie te steunen. De voorzitter deelde hier na de leden mede in verband met een schrijven van het hoofdbestuur, dat over gegaan zal worden tot het stichten van een spaarkas, waardoor het den leden gemak kelijk gemaakt wordt deel te nemen aan retraites en voornamelijk aan den Mid- denstandsreis naar Rome welke in 1941 zal plaats vinden. De kosten hiervan bedragen 145.—. Hierna werd aangevangen met de behan deling van het winterprogramma. Door den geestelijk adviseur was een ontwerp opgesteld waarin vooral de aandacht werd gewijd aan jeugdopvoeding en behandeling van diverse (moreele) kinderziekten. Met dit ontwerp ging de vergadering ac- coord. De voorzitter dankte de geestelijk adviseur voor zijn medewerking. Vervol gens bracht de heer P. P. v, Deuenen een goedverzorgd verslag uit van de jaarlijk- sche centrale raadsvergadering welke in Juni j.l. te 's-Gravenhage is gehouden. Het laatste punt van de agenda vermeldde: Be spreking volksfeest. Dit punt ontlokte en kele opmerkingen van den Geest. Adv. te gen het alhier bestaande oranjecomité. Een ding is zeker, dat spoedig verbetering tnoet komen in de activiteit te Noordwijkerhout wat betreft het organiseeren van feesten bij aangelegenheden in het koninklijk huis. Zooals deze tot heden werden georgani seerd wij willen geen critiek uitoefenen op de activiteit van de leden als zij iets samengesteld hebben waren zij steeds beneden enthousiast peil. Besloten werd evenals vorig jaar een etalagewedstrijd te houden, verdeeld over de verschillende branches. Besloten werd dit jaar de etala ges te laten keuren door vreemdelingen om partijdigheid te voorkomen. Een des betreffend voorstel zal aan het Oranje-co mité worden voorgelegd. Hierna sluiting. RIJNSBURG Tuinbouw. De vroege aardappelen- campagne is hier ten einde en de Eigen heimers kwamen de plaats van de Eerste lingen innemen. Het gaat slecht met de aardappelen. Een prijs van f 2.20 tot f 3.20 per 100 kg. geeft geen loonende uitkomst. Drielingen kosten 1.00 tot f 2.00 per 100 kg. Bloemkool was duur, soms tot f 15. per 100 voor de beste kwaliteit. Tweede soort van 3.50 tot f 8.50, naar kwaliteit. Waspeen ging slecht. Er is geen export voor dit artikel, waarvan veel te veel is cm in het binnenland te verwerken. Daar van. de export, hangt ten slotte alles af. Er draait dientengevolge veel door. Zelfs voor distributie kan het artikel niet ge bruikt worden. Ook bospeen ging voor lage prijzen, 2.50 tot 3.90 per 100 bos. Kroten zijn goedkoop f 2.00 tot 2.60 per 100 kg. en van de andere late producten is de aanvoer nog gering. Nog even wach- I ten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7