DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Met nieuwe Jiaêinet KERKNIEUWS 1? VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1939 30ste Jaargang No. 9411 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Poetbus 11. DU nummer bestaat uit bladen. Samenwerken met Liberalen en Socialisten De socialistische beginselen z«n in strijd met onze katholieke beginselen. De liberale beginselen zijn in strijd met onze katholieke beginselen. Maar: Als er op bepaald terrein een zekere vorm •van samenwerking wordt geschapen tus schen katholieken en 1 i be r a 1 e n, dan aanvaardt men deze. Als er op bepaald terrein een zekére vorm van samenwerking wordt geschapen tusschen katholieken en socialisten, dan zijn er katholieken, die a priori en per se deze samenwerking veroordeelen, ge vaarlijk en noodlottig achten. Met andere woorden: Liberalen in een regeering heel ge woon! Socialisten in een regeering diep be treurenswaardig Wij zouden het liefst zien een regeering, samengesteld uit mannen met positief christelijke beginselen christelijke be ginselen, die ook concreten vorm moéten hebben in hun economische opvattingen. Maar, als dat, helaas, niet mogelijk is, dan moeten de katholieken samenregeeren met niet-christenen, samenregeeren met libéralen of socialisten of met beiden. In hun beginselen en practijken betref- fesnde de vraagstukken, die liggen op den bodem der mehschelijke lévens- en we reldbeschouwing, staan beide groepen zóóver van ons af, dat we op verscheider terrein elkaar niet kunnen berèiken dat er op verscheiden terrein een diepe klove tusschen hen en ons ligt. Dat geldt voor beide groepen, voor so cialisten en voor liberalen. Maar waarom dan toch nog in sommige gelukkig niet invele kringèn van katholieken zoo'n hemelsbreed niet slechts een klein gradueel verschil in de beoordeeling van samenwerking tus schen katholieken en liberalen eenerzijds en tusschen katholieken en socialisten an derzijds? Wij kunnen vaak niet van ons afschuiven de gedachte, dat in het centrale punt van deze oordeelvelling niet staat een levendige werkdadige liefde voor de Waarheid, ons door Christus en Zijn Kerk gebracht, maar de gesloten brandkast of de dichte portemonnaie! Men versta ons goed. Wij staan principieel afwijzend na tuurlijk tegenover de socialistische be ginselen omtrent kapitaal en bezit. Maar: de liberale beginselen omtrent den privaten eigendom staan eveneens lijnrecht tegenover de christelijke beginselen. Wij staan principieel afwijzend tégenover d" socialistische beginselen betreffende de gezags-aanvaarding en de gezags-erken- ning. Maar: de liberale beginselen betreffende het gezag zijn eveneens voor ons principieel on aanvaardbaar. Zoo kunnen wij verder vergelijken. Doch in de practijk is het een kwestie van kardinaal belang: hoe socialisten, hoe liberalen feitelijk, in de prac tijk, zélf staan tegenover hun beginselen, of ze deze beginselen eigenlijk nog wel aan vaarden, en, zoo ja, of ze er dan al dan niet de logische consequenties uit trekken. Als de vraag aan de orde komt, of wij a^ dan niet op bepaald terrein een zekeren vorm van samenwerking kunnen hebben met socialisten, met liberalen, dan is be> slissend het antwoord op de vraag: hoe socialisten, hoe liberalen niet alleen prin cipieel, maar ook feitelijk, in de practijk, staan tegenover de dingen, waarin wij met hen kunnen samenwerken. Dat op déze vraag, als het sociaal-demo craten betreft, vandaag anders kan worden geantwoord, dan 'n twintig jaar geleden is overduidelijk. JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD Op den Berghemscheweg te Oss is van ochtend de elf-jarige zoon van de familie Smits onder een personenwagen uit Den Bosch gekomen, doordat hij plotseling ach ter een melkwagen vandaan kwam. De knaap werd ernstig gewond. Nadat hem geestelijke en geneeskundige hulp was verleend, is hij naar het ziekenhuis over gebracht. Onderweg is het slachtoffer overleden. EEN MEDEDEELING VAN DEN FORMATEUR Het A.N.P, bericht: Op. onze vraag aan den formateur van het nieuwe kabinet, inhoeverre partij- instanties aan de vorming daarvan hadden deelgenomen, heeft deze geantwoord: „Ik heb mij tot geen enkele partij- instantie gewend, maar hen, op wier medewerking ik prijs stelde, slechts persoonlijk aangezocht. Werd mij ge vraagd, of het geoorloofd was tevoren zekere partij-instanties te hooren, dan was steevast mijn bescheid: gij kunt natuurlijk hooren wien gij wilt; uw vriend, uw tante, uw fractie-voorzitter of partijraad; maar ik sta daarbuiten. Ik heb dan ook allerminst aange drongen bij een der aangezochten om zich vooraf van de instemming van zijn partij te verzekeren. Ik heb het integendeel gewaardeerd wanneer hjj dit niet deed. Het is mij immers meer malen gebleken, dat een persoonlijk oordeel juister en gezonder was dan dat van een daarna geraadpleegde partij-instantie. De kracht van het nieuwe kabinet wil ik niet zoeken in de vooraf ver zekerde medewerking van Kamer fracties, maar in de goede argumenten, waarin het te voeren beleid voor de Kamer zal worden aannemelijk ge maakt." Deze laatste opmerking getuigt o.i. van eèn gezond politiek inzicht. Wij zijn het met de strekking, de bedoeling ervan vol komen eens. Verder worden in dit com muniqué eenige uitlatingen en vergelij kingen gebracht, die o.i. andermaal be wijzen, dat de heer De Geer niet gelukkig is in het opstellen van communiqué's ANTI-REV. ORITIEK. „Het sein staat voor ons onveilig", aldus concludeert deStaindaardin een be schouwing over de vonming van het ikabi- ■nietDe Geer. Het blad is niet verrast door het optreden der nieuwe regeerirug. „Wij waren er van overtuigd, dat de heer De Geer een ministerie zou formeeren. Uit de wijze Waarop hij te werk ging, viel dit met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid af te leiden. Dit neemt intusschen niet weg, dat de samenstelling van het kabinet hem, die den loop van zaken heeft gevolgd, en de gebeur tenissen in samenhang overziet, voor raad sels plaatst. Die samenstelling klopt niet op de fei ten, welke het vijfde kabinet-Colijn hebben genoopt zijn ontslag te verzoeken. Die samenstelling is vooral raadselachtig, omdat zij onder de leiding van den heer De Geer plaats had, en deze dus in het bij zonder voor haar de verantwoordelijkheid draagt. De heer De Geer stond in de Kamer te genover dc oppositie, welke het kabinet ten val bracht. Hij heeft echter verleden week met die oppositie contact gezocht, en, naar op grond van de gegevens moet worden, aangenomen, zioh met haar vereenigd voor de vorming van een kabinet. De heer De Geer stond, in zake de alge- meene richtlijnen voor de financieel-eco- nomische politiek aan de zijde van de re geering, en zeker niet aan die van de op positie. Hij was het op de 'hoofdpunten met dr. Colijn eens. Nu nam hij echter ten min ste vijf personen precies de helft het totale aantal in zijn kabinet op, die van de oppositie tegen het regeer in gisbe- leid deel uitmaakten, of geacht moeten wor den het met haar eens te zijn geweest. Wie dit raadselachtig noemt, drukt zich sober en voorzichtig uit. Ter verklaring van de genoemde feiten kan niet dienen, dat de oppositie afstand heeft gedaan van haar inzichten met be trekking tot de hoofdzaken, welke in het geding waren en thans nog zijn". Ter staving daarvan citeert het blad den commentaar van „Het Volk" op de vorming van het kabinet en vervolgt: „Alleen al de intrede, met goedvinden van het daarvoor aangewezen partij-orgaan, van de beide sociaal-democraten leert ons, d'at het regeeringsbeleid op bepaalde punten zal gaan in een richting, welke van onze zijde steeds op principieele en practische gronden is bestreden. Moet dan, zoo zal men vragen, worden aangenomen, dat de heer De Geer van zijn inzichten afstand'heeft gedaan? Wij zouden op die vraag, gelet op het verleden van dien staatsman, niet gaarne een bevestigend antwoord geven. Maar wel meenen wij, hoezeer dit ons leed doet, dat 'het gerechtvaardigd is te zeggen, dat hij door de formatie van dit kabinet zijn stand punt, meermalen met zooveel klem verde digd, ernstig heeft verzwakt, en de gevaren voor een verkeerd beleid sterk in de hand heeft gewerkt. Reeds om deze reden, 'kunnen wij met het optreden van dit kabinet onze instemming niet betuigen". PROF. GERBRANDY'S POSITIE IN HET KABINET. Geen overleg met zijn partij. De Standaard schrijft over het op treden van prof. mr. P. S. Gerbrandy als minister van Justitie in het kabinet-De Geer: „Naar wij met zekerheid weten, heeft prof. Gerbrandy, alvorens zijn besluit te nemen, geen contact gezocht met een van dé daarvoor in aanmerking komende mannen uit onze partij. Hij heeft zich dus, zonder met een van hen verbinding te zoeken of overleg te ple gen, beschikbaar gesteld voor de por tefeuille van Justitie. Van de motieven, welke hem daartoe hebben bewogen, en waardoor hij mede de verantwoor delijkheid draagt voor een experiment, dat vele risico's met zich brengt, is ons tot hed'en niéts bekend geworden". DE VRIJZ.-DEMOCRATEN EN HET KABINET. De „Arbeidspers" bevat de volgende ver klaring van den heer Joekes, voorzitter der vrijz.-dem. Tweede Kamer-fractie. Van den aanvang af hebben wij, vrij zinnig-democraten. onze medewerking ge- gevèn aan de kabinetsformatie van den heer De Geer. Bij het zoeken naar de beste bezetting voor de verschillende departe menten is het zoo geloopen, dat tenslotte het departement van Onderwijs gekomen is aan een vrijzinnig-democraat. Het ver heugt mij, dat voor dezen post een zoo voortreffelijk en deskundig man is gevon den: de heer Bolkestein." Wij herinnèrdén den heer Joekes aan de verhalén, Woensdag in enkele bladen gepubliceerd, als zou men in vrijzinnig- democratisch en kring over den gang van zaken „verwonderd zijn" en zich daarom min of meer afzijdig willen houden. De heer Joekes machtigde ons te verklaren, dat deze voorstelling van zaken geheel uit de lucht gegrepen is. „Wij zijn het kabi net-De Geer welwillend gezind." „BIJZONDER KENMERK VAN BEKWAAMHEID". De „Tijd" meei^ dat het nieuwe kabinet een bijzonder kenmerk van bekwaamheid draagt en motiveert dit aldus: „De totstandkoming van hét 'kabinet zon dier overleg van den formateur met de frac ties, de aanwezigheid van een tweetal par- tijlooze ministers, n.l. de heeren mr. van Kleffens en overste Dijxhoorn, en van tiwee andere ministers, n.l. de heeren Bolkestein en prof. Gerbrandy, die blijkbaar eenigs- zins los van hun partij optreden, geven aan het kabinet een karakter, waarin het zake lijke tegen het politieke opweegt. Verschei dene, ja, het meerendeel der ministers zijn „specialiteiten"; ook van de 'katholieke bewindslieden kan dat in zekere mate wor den gezegd. Dit feit geeft aan het kabinet een bijzonder kenmerk van bekwaamheid1: dat algemeene erkenning verdient". EEN CHR. HIST. PERSSTEM De „Nederlander" ontvangt het nieuwe kabinet gunstig. Het is thans een histori sche dag, nu de sociaal-democraten voor het eerst in de parlementaire geschiedenis hun intrede in de regeering doen. „Wij zijn van oordeel, dat de tijd voor opname van sociaal-democraten in het ministerie thans inderdaad rijp was. Het was ten slotte geen gezonde verhouding, dat een partij, die bijna een kwart van het Nederlandsche volk achter zich heeft, permanent in de oppositie bleef. Terwijl bovendien de geheele ontwikke ling èn op economisch èn op sociaal ge bied naast de herziening van bepaalde opvattingen binnen de S.D.A.P. wel haast tot de noodzakelijkheid leidde de ze groep te betrekken in den strijd om ons volksbestaan. In breede kringen werd dit steeds meer ingezien. Wij herinneren aan dr. Colijn's poging om in een bespreking met zes fractieleiders onder wie ook ir. Albarda te komen tot een breede- basis-kabinet, waarin ook de sociaal democraten zouden zijn vertegenwoor digd. Dat jhr. de Geer er thans in is slaagd zich de medewerking te ver schaffen van twee bekwame, onafhan kelijk denkende sociaal-democraten, verschaft niet alleen zijn Kabinet een te hechteren grondslag in ons volksleven, maar is ook voor een normale ontwikke ling en uitgroei van dat volksleven van de grootste beteekenis. Zoo is om het beeld, dat wij on langs gebruikten, weer op te vatten de schipper van de reddingsboot ge slaagd in het aanmonsteren van een kundige en ervaren bemanning. Hij heeft door zelf het stuur in handen te nemen voorkomen, dat een beman ning in zee zou steken, die in al te groo- ten ijver het doel, het vastgeloopen schip, voorbij zou kunnen schieten. Het land mag hem dankbaar zijn voor zijn daad. En het zal hem en den zijnen van harte toewenschén: Goede vjiart." HEILIGVERKLARING MOEDER EUPHRASIA. Stichteres van de „Goede Herder". De stichteres van de Congregatie van den Goeden Herder", de zalige Moeder Euphrasia Pelletier, zal omstreeks Paschen door Z. H. den Paus heilig worden ver klaard^ tegelijkertijd met de zalige Gemma Galgani. RECEPTIE MGR. HUTBERS Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal ,s. Dinsdag ter gelegenheid van zijn 40- jarig Priesterfeest in de Kathedraal Leid- schevaart 146 receptie Verleenen op de volgende uren: Voor Priesters van half 2 tot half 3. Voor Eerw. Broeders en Zusters van half 3 tot half 4. Voor Organisaties en Jeugdbewegingen van 4 uur tot 5 uur, en voor Particulieren van 5 uur tot 6 uur. PRIESTERFEE STEN. Dinsdag 15 Augustus vieren hun veertig jarig priesterfeest: Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers en de klasgenooten van den Bisschop: Mgr. P. G. Groenen, directeur Centr. Rath. Kolon. Bureau te 's-Gravenhage, Deken A. Holleniberg te Furmerend, Deken A. J. C. Schraag te Schiedam, Pastoor J. A. B. M. van Blancum te Mon ster, Pastoor J. P. P. Bomans, te Krommenie, Rector A. E. C. Huf, te Sassenheim. Op dertizelfden dag vieren hun gouden priesterfeest: Mgr. J. Th. Lagerwey, pastoor O. L. Vr. O. O. te Amsterdam, Em. rêctor van het St. Nicolaas^gèsticht te Amsterdam C. T. A. Huilmand, Em. pastoor van Haastrecht A. A. W. Wa terreus, Em. pastoor van Hem en Venhuizen, A. F. Suidgeest. BENOEMINGEN BIJ DE PATERS MINDERBROEDERS. Op voordracht van den Hoogeerwaarden Pater Provinciaal heeft Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem eervol ontslag verleend) aan de Paters H. J. A. de Wit O.F.M. als kapelaan te Rotterdam, H. Antonius. A. C. W. J. Wilshaus O.F.M. als kapelaan te Amsterdam, H. Franciscus. J. A. Moeskops O.F.M. als 'kapelaan te Gouda, H. Joseph. A. P. de Vries O.F.M. als kapelaan te 'Delft, H.H. Mart. M. S. van dén Boezem O.F.M. als 'kape laan teWoerden, H. Bonaventura. en heeft tot kapelaan benoemd de Paters A. C. W. J. Wilshaus O.F.M. te Rotterdam, H. Antonius. E. A. M. Vermeulen O.F.M. te Amster dam, H. Franciscus Ass. W. N. W. Pompen O.F.M., te Gouda, H. Joseph. L. C. M. Wildenburg O.F.M. Delft, H.H. Nic. en Gez. A. P. de Vries O.F.M. te W o e r d e n, H. Bonaventura. en tot assistent M. S. van den Boezem O.F.M. te L e i d e n, H. Leonardus. Op voordracht van den Hoogeerw. Pro vinciaal heeft Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht om 'gezondheidsredenen eer vol ontsla ig verleend' aan Pater J. de Graaf O.F.M. als Pastoor te LoChèm en heeft aldaar tot Pastoor benoemd Pater L. P. A. Willemse O.F.M. Vanaf 16 Augustus is door den Hoog eerw. Pater Provinciaal aan het Rectoraat Ophoven-Sittard' verbonden Pater Torphin van Bueren O.F.M. Pater Nicophorus Willemse O.F.M. Gar diaan aldaar, is benoemd tot pastoor te Lochem en pater Jurvenalis Pompen O.F.M. tot kapelaan te Gouda. Met ingang van denzelfden datum is aan het Rectoraat te Heerlen, H.H. Martelaren van Gorbum, verbonden Pater Livinus Moeskops in plaats van Pater Anaias Beu nen O.F.M., die naar Venray is overge plaatst. HET KAPITTEL DER NEDERLANDSCHE PATERS-CARMELIETEN. Bij de te Zenderen gehouden verkiezin gen van het Kapittel der Eerwaarde Paters- Carmelieten is in de plaats van pater H. J. Denteneer te Merkelbeek als derde defini- tor gekozen pater Aiugustinus Nolten van het Carmelklooster te Oldenzaal en in plaats varr pater Petrus Thomas Ribbert te Oss als vierde definitor pater Borromaeus Ticke te Oss. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De rede van gouwleider Forster te Dantzig heeft geen verranderingen ge bracht. (2e blad). Franco thans formeel dictator over Spanje. Een nieuwe regeering bestaande uit leger- en Phalanx-mannen. (2e blad. De conferentie van Salzburg tusschen Ciano en von Ribbentrop. (2e blad). Binnenland Het nieuwe kabinet en de anti-rev. (1ste blad1). Benoemingen bij de paters Franciscanen* (lste blad). DE LEEFTIJDEN DER MINISTERS De Geer 68 jaar Bolkestein 67 jaar Albarda 62 jaar Van den Tempel 62 jaar Weiter 59 jaar Gerbrandy 54 jaar Van Boeyen 50 jaar Dijxhoorn 50 jaar Van Kleffens 44 jaar Bteenberghe 40 jaar BE WERELD 1N VOGELVLUCHT DANTZIG. Het is in de spanning van den laatsten tijd begrijpelijk, dat met meer dan gewone oplettendheid wordt geluisterd naar redevoeringen van mannen, die een rol spelen in het drama van Dantzig. Zoo heeft men ook met eenige spanning ge luisterd naar de rede van Forster, hoewel hij naar de Poolsche pers opmerkt niets meer is dan een particulier persoon en geen enkele officieele functie te Dant zig bekleedt. Wat de wereld echter interes seerde, was „his masters voice", de stem van Hitler te hooren. Maar zooals bij vele andere gelegenheden reeds gebleken is, men wordt uit de redevoeringen der nazi- leiders niet wijzer. Ook Forster heeft gis teren niet nieuws verteld; hij heeft slechts het verlangen van de Dantzigers naar te rugkeer tot het Rijk onderstreept. Dat wis ten we al. De toon van de rede c'est le ton qui fait la musique was niet bijzon der agressief, althans voor een nazi-rede naar. Het Fransche dagblad „Excelsior" meent, dat de reden van Forster de ken merken droeg van aarzeling en van de on behaaglijkheid van Duitschland, naar aan leiding van zijn zware verantwoordelijk heid. Hitier heeft zichtbaar een slag om den arm gehouden. t De „Populaire" gelooft, dat deze rede van Forster wellicht het begin is van een grootsoheepsche campagne en van een pe riode van spanning, die zonder twijfel zal culminèeren in een rede van den Fuehrer, hetzij te Tannenberg op 27 Augustus, het zij te Neurenberg in de eèrste dagen van September. In elk geval: wij zijn niet verder geko men en niets wijzer geworden. De span ning blijft. SALZBERG. Vandaag beginnen te Salzburg in het voormalige Oostenrijk de 'besprekingen tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland en Italië. Waarover zullen von Ribbentrop en Cia no het hebben? Over de mogelijkheid van een aansluiting van Japan bij de Duitsch- Italiaansche militaire alliantie? Of over de Dantziger kwestie. Uit Berlijn wordt aan het „Journal" ge meld: „De meening dringt zich op, dat de Italianen, ondanks hun trouw aan de as, zich. bezorgd toonen over de gevolgen van een politiek, die kan leiden tot een oorlog, waarvan het Italiaansche volk het nut zon der twijfel niet zal inzien." De correspon dent verklaart, ervan overtuigd te zijn, dat von Ribbentrop tot taak heeft, de aar zeling van Italië te overwinnen. MADRID. Na eenige verwarrende berichtgeving over nieuwe regeeringen blijkt tenslotte Franco als hoofd van een nieuwe Spaansche regeering te voorschijn te zijn gekomen, toegerust met dictatoriale bevoegdheden. Het nieuwe kabinet zou een compromis zijn tusschen het leger en de phalanx. Het was niét gemakkelijk om de uiteenloopende richtingen onder de Span jaarden tot een eenheid samen te bunde len, maar het schijnt den „zegevierenden Caudillo" te zijn gelukt. Voor hoelang?

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1