KERKNIEUWS NED. OOST-INDIE RECHTZAKEN BINNENLAND DUNDEKDAG 10 AUGU5TU5 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEUE BLAD PAG. 7 HEILIGVERKLARING VAN DE ZALIGE GEMMA GALGANI. HEILIGVERKLARING VAN DE ZALIGE GEMMA GALGANI. Gelijk reeds gemeld, heeft op 23 Juli 1.1. in het Pauselijk paleis van het Vaticaan en in tegenwoordigheid van den H. Va der de plechtige voorlezing plaats gehad van het z.g. Decreet „Del Tuto" in het pro ces van Heiligverklaring der Zalige Gem ma Galgani. Met de voorlezing van dit De creet is het eigenlijk proces geheel tenein de. Reeds was gemeld, dat de Heiligver klaring zelf nog dit jaar zou plaats vinden, waarschijnlijk in October of November. Het late najaar blijkt echter minder ge schikt voor deze grootsche plechtigheden, waarvoor velen naar de Eeuwige Stad ko men. Nader vernemen wij dan ook van bevoegde zijde, dat de plechtige Heilig verklaring is versohoven tot het volgend jaar na Paschen. De Paaschtijd is de meer gebruikelijke tijd voor deze hooge plechtig heden. Omtrent den dag zelf is evenwel nog niets bepaald. ZILVEREN PRIESTERFEEST MGR. P. J. BRUGEMANN. Ter gelegenheid van zijn zilveren pries terfeest droeg mgr. P. J. Brügemann, ar chivaris van het Bisdom Haarlem, in de fraai versierde kapel van het klooster der Zusters aan de Kloosterstraat te Haarlem, gistermorgen een plechtige H. Mis van dankbaarheid op. De jubilaris werd daar bij geassisteerd door den weleerw. heer F. J. Bank, secretaris van het bisdom, als diaken en door kapelaan S. Mol als sub diaken. Het zusterkoor zong op schoone wijze de St. Jozefsmis van Schuurman en na de plechtigheid de feestcantate van prof. Vis. Hiervan waren de woorden op het jubileum toepasselijk gemaakt. Onder de aanwezigen in de kapel waren mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, de hoogeerw. heer J. C. Aalberse, officiaal van het bisdom, de hoogeerw. heer M. M. A. Wijtenburg, ka nunnik, te Bloemendaal, de zeereerw. hee- ren A. Melchers, pastoor van de St. Jo zefsparochie te Haarlem, P. J. Simons, de ken van Beverwijk, A. Bonfrer, pastoor van 't Kalf en R. M. A. Nieveen van Dij- kum, pastoor van Egmond aan den Hoef. Van de receptie, welke van 12 tot 1 uur gehouden werd, werd o.a. gebruik ge maakt door den oud-praeses van het Theo- logicum te Warmond, mgr. H. J. M. Tas- kin, thans te Heemstede, den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haar lem, de zeereerw. heeren A. C. D. An- dreoli, P. C. Bottelier, M. M. Haring en J, Bruin, leeraren van het klein seminarie, A. P. C. Konijn, pastoor te Rotterdam, J. van Galen, pastoor te Den Haag, A. Mul der, pastoor te Amsterdam en vele andere geestelijken uit Haarlem en omgeving, voorts door leden van kerkbesturen in het bisdom, die den jubilaris hebben leeren kennen in zijn kwaliteit van secretaris van de commissie voor kerkelijk crediet. Er waren vele bloemen en schriftelijke en te legrafische gelukwenschen. ZILVEREN PRIESTERFEEST DIRECTEUR G. P. J. v. d. BURG. In allen eenvoud heeft de zeereerw. heer G. P. J. v. d. Burg, directeur van de Zus ters Ursulinen te Bergen, Woensdag zijn zilveren priesterfeest gevierd. De viering droeg volgens den wensch van den jubi laris uitsluitend een kerkelijk karakter. Voor deze gelegenheid waren zusters uit alle streken van het bisdom Haarlem in het moederhuis te Bêrgen bijeengekomen om in intiemen kring haar leidsman te huldi gen. Op den vooravond celebreerde directeur v. d. Burg een plechtig Lof in de kapel van de stichting, waarbij zijn familie en circa 400 zusters tegenwoordig waren. Woensdagmorgen heeft de jubilaris een plechtige H. Mis van dankbaarheid opge dragen. Daarbij waren, behalve de familie en de zusters, ook aanwezig de eerw. gees telijkheid uit den omtrek en het geheele convent der paters Benedictijnen van de Egmondsche Priorij. De feestpredicatie werd gehouden door pater Sistermans, Montfortaan, pastoor van de parochie Ma ria Onbevlekte Ontvangenis te Egmond aan Zee. De wisselende gezangen werden uitgevoerd door het koor der zusters. Des middags hield de jubilaris een re ceptie, welke zeer druk werd bezocht. „Maasbode", DE WIJDING VAN MGR. ALBERS. Aneta seint uit Malang: Onder groote belangstelling is mgr. Albers hedenmor gen tot bisschop gewijd. Gisterenmiddag arriveerde per auto mgr. Panico met zijn secretaris, mgr. Verhceks, apostolisch prefect van Soerabaja, mgr. Willekens, apostolisch vicaris, mgr. Gou- mans, apostolisch prefect van Bandoeng, mgr Aerts, apostolisch vicaris van Neder- landsch Nieuw-Guinea en mgr. Martens, apostolisch prefect van Makassar. Deze kerkhoofden werden aan de grens van Soerabaja afgehaald door deputaties van de Katholieke geestelijkheid van Ma- lang. Aan de grens van het district Ma- Haagsche Politierechter Schoonmaakgeneugten. Als de zomer in aantocht is, gaat er bij elke Hollandsche huisvrouw iets kriebelen, hetgeen de mannen schoonmaakwoede noemen, waarop zij doorgaans diep min achtend neer zien, behalve dan zij die „er aan gezet worden." Zij noemen het nog een beetje anders, maar zulke woorden mogen niet in de krant gepubliceerd wor den. In een Leidsch straatje woonde ook zulk een echte Hollandsche huisvrouw en natuurlijk had ook zij het noodig geoor deeld om haar geheele eerste etage over hoop te halen en kleeden en beddengoed op het achterbalconnetje te deponeeren om het daar eens lekkertjes te laten kloppen door manlief die ook tot degenen behoorde die „eraan gezet werd." Vrouwlief hield vast en manlief mocht de mattenklopper hanteeren. Die gedwongen hulp van man lief moet u goed in de gaten houden want dat is de kern van de zaak, die tenslotte voor den Politierechter het slot vond. Als men boven woont, mits niet boven een pakhuis, dan heeft men ook beneden buren, maar bij deze benedenburen was het schoonmaakfeest al afgeloopen. En zoo begon manlief dus met forsche slagen te kloppen, waardoor stofwolken tevoorschijn traden. De lichte stofdeeltjes werden een prooi van een speelsch windje, maar ge trouw aan de natuurwetten, o.a. de aan trekkingskracht van de aarde vielen de zwaardere stukjes zooals kolengruis en groote pluizen naar beneden. Deze zwaar dere stukjes nu dwarrelden door het open keukenraam bij de beneden juffrouw in haar melkkoker en ander vaatwerk, dat op het aanrecht stond. En toen begon de pret, want dat kan en mocht de dame van beneden niet goedvinden. Een ander zou zijn keukenraam gesloten hebben, niet deze dame want die stak integendeel haar hoofd en bovenlijf er buiten en toeterde naar boven „Hé willen jullie een beetje om mijn en mijn boeltje denken, klop je rommel ergens anders uit, want je verrin- neweert de heele boel." De bovendame was in haar trots ge krenkt. Hoe durfde zoo iemand haar bed dengoed rommel noemen, en zij diende van repliek. „Rommel, wat rommel, jou zoodje is rommel waar niks an verbeurd is." „Door kloppen Jan!" Dit laatste bevel tegen man lief. En Jan, de naam is gefingeerd en hij heet. in werkelijkheid anders, trachtte het geluid van de dame van beneden te over- kloppen met als eenigst resultaat nog groo- ter stof rommel, waardoor de juffrouw van beneden gedwongen werd te reti- reeren. Maar.zij kwam naar buiteri in haar „tuintje" en ten aanhoore van diverse buurdames begon zij haar bovenbuur vrouw „waarheden" te vertellen. Maar deze laatste deed net of haar neus bloedde, waarna met echt vrouwelijke tact manlief of te wel Jan, door de beneden dame op sarcastische toon „op stang" werd gejaagd. „Wat een vent," begon zij, „as zijn frouw segt zit dan zit tie en as sijn frouw segt klop dan klopt tie." „Voel je de pan toffel goed stumpertje." Waarop het „stumpertje" hardgrondig zei „stik wijf". „Oh, hij wier woest, maggie dat wel van je frouw ventje of hè je 't eerst gefraagd," sarde de dame door. Maar zelfs de kalmste man (nog zoo ge dresseerd door een liefhebbende echtge- noote) kan zich op eens wel eens een Tar- zan voelen en zoo ook onze matten- en beddenklopper, want hij begon met te zeggen, dat hij wel eens „benejen" zou komen en hij kwam, na eerst zijn be laagster een zeer nuttig nacht instrument naar het hoofd gegooid te hebben. De ge tuigen noemden het anders. Op de manier van den reeds genoemden heer Tarzan slingerde zich over het bal- connetje naar „benejen" en gaf de be- nedendame eenige meppen en een trap, waarop de dame luid brullend zich ver schanste in haar villa. En nu komt de clou van het geval aangezien „Tarzan" naar zijn wederhelft op het balconnetje brulde „En jij steekt zelf je.... maar uit, se heb gelijk, ik ben je diensmeissie niet en nou gaat ik en as er vanafond nog zoo'n r.... is, jij met je idiote schoonmaak, dan zal het stormen en niet zoo zuinig ook, bonjoer", en weg was hij. Het mannetje was plots man geworden en liet zijn vrouw met open mond staan te midden van haar bedden en tapijten. Het muisje had nog een staartje want Tarzan moest zich verantwoorden wegens mishandeling van zijn beneden buurvrouw en nadat diverse dames het hunne verteld hadden, vond de Officier, dat de dame van beneden de zaak begonnen was, maar dat de man deze zaak op de spits gedreven had, want hij had zijn handen thuis moeten houden, zoodat de eisch werd een geld boete van 15.subs 15 dagen. Het vonnis werd nog minder n.l. 10. subs 10 dagen. Maar de man vond het niet te veel. Elke les kost geld en 10.is niet te duur be taald. Misschien is hij zijn beneden buur vrouw nog wel dankbaar op den koop toe. lang bracht een groep Welpen een bloe menhulde, Te half zeven in den avond had de plechtige liturgische ontvangst plaats. Hedenmorgen is de wijding van mgr. Albers geschied. De kerkelijke plechtighe den duurde tot 11 uur in den morgen. Alle Katholieke scholen in Oost-Java wa ren gesloten. De gevolgen van een bioscoop- I bezoek. In deze ultra moderne wereld gaat alles anders dan vroeger. Als vroeger een jon geling een meisje minde en hij haar gaar ne als vrouw wilde hebben, worstelde hij zich in een stemmig zwart costuum, stikte haast in een hooge witte boord, kocht een ruiker bloemen en toog aldus gewapend naar zijn schoonouders in spe om van hen het jawoord af te smeeken, waarbij dan tevens zijn vooruitzichten werden bespro ken, terwijl zijn aangebedene aanhet sleutelgat luisterde om het examen te aan- hooren. Tegenwoordig gaat dat dikwijls anders. De jongeling en het meisje gaan samen op stap, maar de ouders weten van niets niemendal want „die oudjes zijn zoo denderend ouderwetsch". Zoo was het ook gegaan in een dorpje onder de rook van Leiden. Ook hier .had een jongeman een meisje op een bioscoopje gefuifd, maar bioscopen gaan nu eenmaal laat uit en na afloop heeft men elkaar dan nog zooveel te vertellen, dat het al heel laat is als men in het dorp arriveert. Maar de vader van het meisje hield niet van dat moderne gedoe en dus wachtte hij zijn dochter en schoonzoon in spe af gewapend met een knuppel. Nu wilde het geval, dat de minnende jongelieden buren waren en deze stokslagen brachten een aanmerke lijke verkoeling te weeg: m.a.w. twee fa milies leefden vanaf dat moment op voet van oorlog. Voorloopig was het een strijd die in hoofdzaak bestond uit een weder zij dschen zenuwenoorlog, zij trachtten el kaar het leven op allerlei manieren zuur te maken. Ook de jongeling en het meisje werden gedwongen om mee te doen, al ging het niet van harte. Eens op zekéren dag was het tot een uitbarsting gekomen, toen de hond van de één de kat van den ander achterna zat. Toen had men een pracht van een aan leiding, zooals een dictator deze zich niet beter wensch enkan. „Halen jullie die dhond naar bin nen", brulde de vader van het meisje „anders zal ik hem" „Jij zal niks an me hond," zei het andere opperhoofd, daarin ondersteund door zijn vrouw en eenige kinderen. „Een hond ken je an, hé, mot je mijn nemen." En hoewel de vrouw van den vader van den jongeman niet van stoken hield, meende zij toch te moeten opmerken, „dat hoef je niet te nemen Gerrit". Dus nam Gerrit het niet en toog ten aanval met een hark, die hij op het hoofd van de tegenpartij liet neder dalen. Maar dit nederdalen van de hark vond een kleine onderbreking, welke on derbreking een gekleurd oog opleverde. Dit oog behoorde Gerrit toe. De vaders hadden den smaak te pakken en onder het gejuich hunner kinderen, die mogelijk nog geroepen zullen hebben: „hup vader", werd het gevecht voortgezet. De beide wettige echtgenooten namen intus- schen elkaar ook eens op en toen een van hen het noodig oordeelde om manlief te helpen, kon de ander zulks niet toestaan en werd dit een uitgezochte gelegenheid om zich eveneens in het strijdgewoel te be geven, waarna ook de diverse kinderen elkaar met klompen begonnen te bewer ken. Alleen de jongeman en het jonge meisje handhaafden hun neutraliteit en lieten de overige familieleden probeeren elkaar uit'te roeien. Het slot van zulk een knok partij is altijd dat de politierechter het genoegen heeft den schuldige er uit te pikken en te veroordeelen en dat bleek in dit geval Gerrit met de hark te zijn, want hij was begonnen. Beide families waren present in de getuigenkamer als getuigen vóór en tegen Gerrit met de hark. Gerrit werd in het beruchte bankje ge ïnstalleerd onder bewaking van een veld wachter en Gerrit, de naam is fictief, be gon reeds bij voorbaat te stotteren van zenuwachtigheid. Waarom hij zulke dom me dingen gedaan had, wilde de Politie rechter weten. Dat wist hij eigenlijk zelf niet goed, maar het kwam door de kinders. De Politierechter liet blijken, dat hij de aanleiding wel een beetje zoo-zoo vond, al was hij gedeeltelijk met den vader eens, dat de jongeman hem eerst had behooren te vragen over dat bioscoopje. Men wilde nog van Gerrit weten of er zooveel op den jongeling aan te merken viel. „Niks niemendal", .luidde het antwoord „en voor mijn part mag hij mijn dochter hebben, want zoo is het toch ook geen leven, het is stom van me geweest". „Nou dan wordt het in de toekomst nog beter, want dan worden jullie familie van el kaar," meende de Politierechter met een vroolijke lach. De Officier zag af van het hooren van verdere getuigen en wilde wel rekening houden met een en ander, waardoor de eisch werd een geldboete van 5.subs. 5 dagen, waarmede de Politierechter zich accoord verklaarde. Later op weg in den trein naar Leiden maakte schrijver de epiloog mede, want in dezelfde wagen reisden allen terug, en daar zaten arm in arm de jongeling en het meisje onder toezicht der beide moeders, die glunderden, terwijl in de rookafdeeling de beide vaders onder het genot van een groote sigaar de belangen van den boeren stand bespraken. POGING TOT VERGIFTIGING. Tegen onderwijzeres vier maanden gevangenisstraf geëischt en terbeschik kingstelling van de regeering. De Groningsohe rechtbank behandelde vandaag met gesloten deuren de zaak tegen de 29-jarige onderwijizeres H. B. uit Dalen, thans gedetineerd, wegens poging tot moord. Omstreeks half Mei heeft zaj mej. F. Kooistra-Dinkela te Groningen een postpak ketje gezonden, inhoudende met loodace- taat bestrooide bonbons. Er was een briefje bij het geschenk, waarin de verzekering Eerste Kamer HET ONDER DE WAPENEN BLIJVEN VAN DIENSTPLICHTIGEN. Na de pauze kwam gisteren in de Eerste Kamer aan de orde het wetsontwerp in zake het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen. De heer FLESKENS (R.K.) klaagt over het langzame tempo van de afhandeling der aanvragen om zaken verlof. Spr. wijst op de moeilijkheid, zoovele aanvragen in korten tijd af te doen. Spr. gelooft, dat hier en daar ernstige tekortkomingen bij superieuren zijn voorgekomen. Spr. vraagt aandacht voor de belangen inzonderheid van kleine boeren en tuinders. Hun moet de tijd worden gegeven om den oogst tij dig binnen te halen. Spr. waardeert het geen de minister in deze richting doet, doch dringt aan op uitbreiding. Spr. zou dienstplichtigen in hun bedrijf willen doen bijstaan of vervangen door werkloozen. De heer SCHOEMAKER (R.K.) wijst op de teleurstelling bij velen, doordat zoo weinig werkloozen vrijwillig onder de wa penen zijn gekomen. Doch men moet reke ning houden met veler omstandigheden, vooral van huiselijken aard. Bovendien kent men de mentaliteit van ons volk t.o.v. militaire zaken, niet alleen bij werkloozen. Ongeveer 75 pet. der onder de wapenen zijnden heeft verlof gevraagd. De liefheb berij om in dienst te blijven, was dus niet zeer groot. Hieruit volgt niet, dat ons volk niet bereid is, zijn onafhankelijkheid te verdedigen. Spr. vraagt de medewerking der commandanten om de dezen ochtend door den minister gemaakte mededeelin- gen bekend te maken ook aan de militai ren. Door allerlei oorzaken is er thans min der werkloosheid, doch spr. had gaarne meer gegevens over de houding van het departement van Defensie. Dan kan beter geoordeeld worden, of de geuite klachten juist zijn. Thans brengt spr. hulde aan de ambtenaren van Defensie voor het te dezer zake verrichte werk. Er zijn reeds 87000 aanvragen ingediend. De heer VAN RAPPARD (Lib.) dringt eveneens aan op meer soepelheid bij aan vragen om landbouwverloven. De MINISTER VAN DEFENSIE, de heer VAN DIJK, dankt voor de hulde, aan de ambtenaren van Defensie gebracht. Dat het aantal aanvragen sterk vermindert, be wijst, dat er reeds veel goeds is gedaan. De verloven mogen reeds tot 30 pet. wor den opgevoerd in de periode van den oogst. Het doen bijstaan in hun bedrijf van opgeroepenen door werkloozen, zal worden onderzocht. De vraag over meer gegevens zal spr. doorgeven aan het departement van Sociale Zaken. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen. Eveneens het wetsontwerp inzake het in werkelijken dienst houden van dienstplich tigen. Nadat een aantal andere wetsontwerpen is aangenomen, wordt de vergadering om ruim drie uur gesloten, mengvoeders zal worden medegedeeld, dat de drie centrale landbouworganisaties op het standpunt staan, dat de C.L.O. con trole mengvoeders intact dient te blijven onder rijkstoezicht. Daarnaast kan een controle voor den handel worden opge richt, eveneens onder rijkstoezicht. Met het samenbrengen van beide controles on der rijkstoezicht kunnen de centrale land bouworganisaties zich niet vereenigen. De drie centrale landbouworganisaties waren van oordeel, zich nog niet te kun nen uitspreken over de overname van de teeltregeïing voor de pluimveehouderij al vorens inzake de overname van de land bouwcrisis-maatregelen in het algemeen met de regeering besprekingen zijn gehou den. MINISTERPENSIOENEN. Enkele lezers hebben ons van hun ver wondering doen blijken over een bereke ning der ministerspernsoenen voor het vijf de Kabinet-Colijn op het oogenblik van de ontslagaanvrage. Het Haagsche „Vader land" had n.l. becijferd en deze becijfe ring was in onze krant opgenomen dat de thans demissionnaire ministers op dat oogenblik recht hadden verworven op drie- dertigste van een twaalfde van hun salaris ad 13.680, d.w.z. 114 per jaar. Deze be rekening blijkt echter fout te zijn. Volgens artikel 68 van de Pensioenwet bedraagt het pensioen van een gewezen minister „voor ieder dienstjaar als zooda nig een twaalfde van zijn grondslag als zoodanig." Dat beteekent, dat een minister, die één jaar in functie is geweest, recht heeft op een pensioen ad 1.140. De minis ters van het demissionnaire kabinet ni\ zijn ln functie geweest drie dertigste van een twaalfde van een jaar deze pensioenen worden per dag berekend en zij hebben dus recht op drie dertigste van een twaalf de van 1.140. Di is 9.50. „Het Vader land" had de fout gemaakt, één keer te weinig door 12 te deelen. Een minister, die een maand aanblijft, heeft dan ook pas recht op 95.pensioen. Voor ministers, die uit hoofde van een andere functie in de staatsdienst recht op pensioen hebben, geldt een speciale regelig, welke te inge wikkeld is, om hier te worden uitgelegd. Zoowel voor dezen als voor hen, wier pen sioen alleen gebaseerd is op hun minister schap, is het hoogste uiteindelijke pen sioenbedrag 6.000. „Vooruit" DE PLANNEN VAN DR. COLIJN. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van dr. Colijn om tegen het eind van September een reis te ondernemen naar de Vereenigde Staten, Japan, China en Ned. Indië. Mevrouw Colijn zal haar echtgenoot op deze reis vergezellen. Tijdig voor den aanvang der verkiezings campagne voor 1941 hoopt dr. Colijn weer in Nederland terug te zijn. KATHOLIEKE CULTUREELE FEDERATIE. werd gegeven, dat mejuffrouw K., wanneer zij deze chocolade had geproefd, nooit meer andere zou wenschen. Zoowel mej. K. als haar echtgenoot hebben de bonbons ge proefd. Omdat er een bittere smaak aan zat, spuwden zij de bonbons weer uit. Verdachte is indertijd te Wij'he, toen zij aldaar onderwijzereswas, bij de familie K. in de kost geweest. Na een ruzie, welke een proces-verbaal tegen haar wegens mishan deling en huisvredebreuk tengevolge had, is zij bij haar weggegaan, maar ook nadat de familie K. naar Groningen was verhuisd, heeft zij het echtpaar nog herhaaldelijk lastig gevallen. De eisch luidde vier maanden gevange nisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis en terbeschikkingstelling van de regeering. Uitspraak over veertien dagen. CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES De dagelijksche besturen der drie cen trale landbouworganisaties, te weten de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Konink lijk Nederlandsch Landbouwcomité, verga derden Woensdag 26 Juli 1939 te 's-Gra- venhage en namen o.m. de volgende be sluiten. De vergadering zette de besprekingen voort over de wenschelijkheid om de thans bestaande crisismaatregelen door de be langhebbenden zelf te doen overnemen. Besloten werd aan de hand van de door elk der drie centrale landbouworganisaties ingediende nota en in aanmerking nemen de het in de vergadering naar voren ge brachte een nota op te stellen, waarin het gemeenschappelijk standpunt van de or ganisaties ten aanzien van de overname van de landbouwcrisismaatregelen is ver vat. Besloten werd nogmaals bij het college van regeeringscommisarissen aan te drin gen op mar.tregelen ter verbetering van de vleeschmarkt en de te lage vleeschprijzen. Bij het college van regeeringscommissa- rissen zal er op worden aangedrongen, de wintermelkprijzen vroegtijdig en geleide lijk in te laten gaan. Aangedrongen zal worden op verhooging van den minimumprijs voor rogge. Besloten werd er bij het college van re- geeringscommissarissen op aan te dringen den richtprijs voor de gerst gelijk te stel len aan den richtprijs voor de rogge. Het is van groot belang, dat de uitkomsten van den gerstverbouw relatief grooter worden, daar er dit jaar veel gerst wordt ver bouwd in plaats van de uitgevroren tarwe. Aan de commissie van beheer C.L.O. Bisschoppelijke goedkeuring verkregen. Naar wij vernemen, heeft Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, de bisschoppelijke goedkeuring gehecht aan de statuten van de „Katholieke Cultureele Federatie". (De Bond van Vereenigingen „Geloof en Wetenschap", „Katholiek Le ven" enz. Red.). Tot geestelijk adviseur van de C.K.F. is benoemd pater drs. C. H. ter Haar O.E.S.A. van het St. Thomascollege te Venlo. ACTIE „NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP". Kaderdag 10 September a.s. Het4 Algemeen Comité van actie „Naar de Niéuwe Gemeenschap" verzoekt ons het volgende te melden: Blijkens ingekomen berichten houden plaatselijke en andere besturen rekening met de mogelijkheid, dat voor de kader dag in het Ajax-stadion te Amsterdam op Zondag 10 September a.s. entree zal moe ten worden betaald en verwachten zij daaromtrent nader bericht. Medegedeeld wordt daarom, dat voor deelname aan den Kaderdag geen entree prijs behoeft te worden betaald. HET NATIONALE FEEST OOK VOOR HET HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANT BEDRIJF. Het hoofdbestuur van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeer den „St. Antonius" heeft zich telegrafisch tot alle werkgeversorganisaties gewend met het verzoek om ook de werknemers in dit bedrijf alsnog deze week een extra vrije dag te schenken waar zij juist door deze drukke dagen extra arbeid heeft ver richt en de werkgevers in alle andere be drijven hun personeel een vrije dag hebben geschonken n.l. de nationale feestdag, hiermede aan den wensch der regeering tegemoetkomend. Mr. Ph. Houwing hoogleeraar te Amsterdam Tot opvolger van prof. mr M. H. Breg- stein, die aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam werd benoemd, is tot hoogleeraar in het privaatrecht aan de Ne- derlandsohe Hand'els-Hoogeschool te Rot terdam benoemd mr. Ph. A. N. Houwing, advocaat en procureur te Rotterdam. Mr. Houwing werd dien 21sten October 1897 te Amsterdam geboren. Na het gym nasium te Utrecht doorloopen te hebben, studeerde hij aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Sinds 1922 oefent hij te Rotterdam de advocatenpraktijk uit. In 1939 vestigde imr. Houwing de aandacht op zich door zijn proefschrift, getiteld: „Subjectief Recht, reöhts-subject, rechtspersoon", dat het ju dicium „oum laude" verwierf.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7