SPORT Wilt U iets weten? WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1939 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DE HOLLANDWEEK De laatste dag op Buiten IJ en IJsselmeer Nederlandsehe successen in de Star-, Draken- en Olyrppia- jollenklasse Het eerste gedeelte van de Hollandweek 1939 is achter den rug, het tweede gedeel te wordt op 11, 12 en 13 Augustus door de Kon. Watersportvereeniging Loosdrecht op de Loosdrechtsche plassen gehouden. Deze laatste dag is voor de deelnemen de zeilers wel de minst aangename ge weest. Des morgens was het mooi zomer weer maar zonder wind, zoodat de wed strijden met een drijfpartij begonnen. La ter pakten dikke wolken zich boven het LJselmeer samen en deze brachten wind en een flinke dosis regen. Enkele verrassingen zijn dan ook niet uitgebleven. Alleen de twaalfvoetsjollen bleven op de baan in het Buiten LJ varen, de andere klassen gingen óf naar het drie hoeksbaantje onder Zunderdorp óf naar de gróotere driehoeksbaan op het IJssel- aneer. In de internatinale Starklasse zag het er aanvankelijk naar uit, dat onze landgenoot Bob Maas ditmaal eens niet zou zegevie ren, hij bezette vrijwel den geheelen wed strijd de tweede plaats achter den Duit- schen marinezeiler S. Karpf en vrij dicht gevolgd door de beide deelnemende Ame rikanen. Eerst in het laatste kruisrak nam Maas zijn kans, om met een geringen voor sprong toch nog als eerste binnen te loo- pen. De Nederlandsehe marinezeiler luitenant t.z. Coolhaas had met de Bellatrix een avontuur gewaagd door ver zee in te gaan en met een mooien langen slag kon ook hij nog voor den Duitscher Karpf binnenko men, die op zijn beurt door de twee Ame rikanen werd gevolgd. Ook in de Drakenklasse had Ernst Molt- zer met een dergelijke manoeuvre succes, ook hij ging verder zee in, om ten slotte den Duitschen zeiler F. W. M. Obladen te verrassen door als eerste door de finish te gaan. Bij de Olympiajollen maakte de Duit scher Ernst Bickei een zeer slechten start. Wel kon hij zich naar voren werken, maar Bollemeyer won gemakkelijk, terwijl de ■Friesche zeilster Inej. A. van Gooi en haar vader A. vanGooi de tweede en derde plaats bleven bezetten, zoodat de Duitscher zich met de vierde plaats tevreden moest Stellen. Een fraaie zege boekte de Duitscher J. Gahde in de internationale Sharpieklasse, waarbij hij van zijn landgenoot Peter Lenzmann. die als vierde eindigde, goeden steun kreeg. De Loosdrechterzeiler J. H. Louwerse, die tweede werd, won ten slot te wegens algemeen betere resultaten den hoofdprijs. De uitslagen luiden: Baan IJsselmeer: Internationale Starklasse. 1. Bern 2, st. A. L. J. Maas (Kon. Z. en iR.V.). 2. Bellatrix, st. lt. t. z. Coolhaas (Kon. Marine J.C.). 3. Atalanta, st. S. S. Karpf (Marine Re gatta Verein Duitschland). 4. Scout 2, Milton G. Wegeforth (San Diego Y.C. Amerika). 5. Rhythm, st. John J. Abberley (Pe- quot Y. Club Am er ilea). De hoofdprijs, benevens medaille van H. M. de Koningin, werd toegekend aan Bob Maas met 101 punten. De Duitsche marinezeiler S. Karpf be haalde 64 punten. Drakenklase: 1. Toch, st. Ernst Moltzer (Kon. Ned. Z. en R.V.) 2. Hebb, st. Fr. W. M. Obladen (Nord- deutscher Regatta Verein). 3. Aquamarijn, st. C. Huisken (Kon. N. Z. en R.V.) 4. Beatrijs 4, st. C. Hin Jr. (Kon. Ned. Z. en R.V.). 5. An ja Katinka, st. M. van Breemen (Haarl. J.C.). De hoofdprijs werd gewonnen door Ernst Moltzer met 107 punten; De Duitscher Obladen behaalde 91 punten. Regenboogklasse: 1. Kikker, st. J. de Vries (Zaanl. Z.V.). 2. Saenden, st. L. de Wit De Kaag). De hoofdprijs werd gewonnen door Tj. Maas met 55 punten. J. de Vries behaalde 48 punten. Pampusklasse (met bijzeilen). 1. Norremeer, st. W. D. Th. van Werk hoven (De Kaag). Zonder bijzeilen: 1. Pinguin, st. W. Klomp Jr. (De Kaag). Baan Buiten IJ. Twaalf voetsj ollenklasse 1. Klaverdrie, st. J. D. vai Kampen (De Kaag). 2. Windewiek 2, st. H. C. M. Heslenfeld (Loosdrecht). Banen Buiten IJ en onder Zunderdorp. Noord-Nederlandsche 16 Kwadraatmeter- klasse. 1. Kwaje hoek 2, st. K. van der Horst Loosdrecht) Internationale 12 vierk. meter Sharpie klasse A. 1. Toni 4, st. J. Gahde (Blankeneser Se- gel Club). 2. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse (Loosdrecht). 4. Klar Kimming, st. Peter Lenzmann (Norddeuscher Regatta Verein.) De hoofdprijs viel ten doel aan J. H. Lou werse met 67 punten. Sharpieklasse B: 1. Ringhorn, st. C. J. Bollee (Loos drecht) 2. Mieke 2, st. A. G. Guelcher (Loos drecht). 3. Whirl wind, st. W. P. van Duyl (Kon. Ned. Z. en R.V.). 4. Ideaal, st. P. J. Schoten (W. V. de Koenen). 5. Aloha, st. A. Borra (de Koenen). De hoofdprijs werd gewonnen door J. Vlaming (de Koenen). Intern. Olympiajollenklasse A: 1. Mop, st. H. Bollemeyer (het Nieuwe Diep). 2. Popeye, st. mej. A. N. van Gooi (Sneek). 3. Fram, st. A. van Gooi (Sneek). 4. Goesting, st. Ernst Bickei (Munchener JC.) 5. Pru, st. C. Th. Guelcher (Loos drecht). Winnaar van den hoofdprijs H. Bolle meyer met 79 p., eveneens medaille van H. M. de Koningin. Olympiaj ollenklasse B. 1. Mayhorn, st. C. Bredius (het Nieuwe Diep). 2. Daisy, st. mej. Frieda Hoekstra (Loosdrecht). 3. Borreltje, st. F. W. Sijthoff (De Kaag). Hoofdprijs C. G. Vink. DOCOS BOEKT SUCCESSEN OP INTERNATIONAAL TERREIN. Gisterenavond is de Docos athletiek ploeg met fraaie successen teruggekeerd van de Internationale Kampioenschappen in Bel gië, welke ter gelegenheid van de Interna tionale Watertentoonstelling te Luik wer den gehouden. Het is Docos op z'n eerste Internationale wedstrijd niet voor d'en wind gegaan en de ploeg heeft dikwijls met haast onover komelijke moeilijkheden te kampen gehad wat wel hoofdzakelijk te wijten is aan de haast ongeloofelijk slechte Belgische ma nier van organiseeren. Wij kregen daar reeds spoedig een staaltje van te zién toen Zaterdagavond de gymnastiekwedstrijden, welke om 7 uur afgeloopen moesten zijn, middernacht 12 uur nog in volle gang wa ren. Ook Zondag leek de organisatie ner gens op. De gymnastiekwedstrijden in den ochtend konden niet half afgewerkt worden en de Pontificale H. Mis in de openlucht met assistentie van Z. Exc. Kardinaal van Roey, de Pauselijke nuntius Z. Exc. Mgr. Micara, en talrijke Belgische en vreemde Bisschoppen kon niet tijdig beginnen door dat de vlaggenparade onverklaarbaar werd opgehouden. Ook in de middag was het de- filé van 15.000 Katholieke sporters ver en ver over tijd. Dit défilé geschiedde voor bovengenoemde Kerkelijke Hoogwaardig- heidspersonen plus vele wereldlijke perso nages, waaronder Ministers, Opperbevel hebbers van leger en vloot enz. enz. De Docosploeg heeft daarna nog gedefileerd langs het Nederlandisch paviljoen waar hulde werd gebracht aan de Nederlandsehe vlag en het Koninklijk Huis. Maandag om 9 uur moesten de atletiek wedstrijden beginnen. De Docosploeg was reeds des ochtends om 7 uur aanwezig op de volgens opgave aangewezen baan in ge zelschap van talrijke andere vereenigingen. Om 9 uur was nog niets van wedstrijden te zien, doch even later kwam de mededee- ling dat in verband met de slechte toestand waarin de baan verkeerde, was besloten om de "wedstrijden op een andere baan te hou den aan den anderen kant van de stad, plm. 1 uur gaans per tram. Toen de Docosploeg daar aankwam werd medegedeeld, dat men met talrijke andere vereenigingen van de persoonlijke wedstrijden was uitgesloten. Men kan zich de teleurstelling der Leidsche atlhl-eten voorstellen, vooral van onze zeer sterke juniorenploeg die naar wat uit de uitslagen bleek, op alle nummers veruit de favoriet had kunnen zijn. Na lang praten kon men eindelijk ge daan krijgen dat de Docosploeg junioren en senioren bij elkaar gezamenlijk Noord- Nederland zouden vertegenwoordigen. Lim burg en Brabant vertegenwoordigde Zuid- Nederland. Docos heeft in deze landenwedstrijd waar aan deelnamen Frankrijk, Polen, Zwitser land, Luxemburg, Hongarije, Joego-Slavië en België een onverhoopt schitterend re sultaat behaald. Op haast voor hen onver klaarbare wijze hebben zij door enthou siaste clubgeest en een ijzer doorzettings vermogen gepaard gaand met een onuit puttelijk geduld, dat bij deze ongekend slechte organisatie wel zwaar op den proef werd gesteld, het klaar gespeeld om een groote zilveren beker als eerste prijs te bemachtigen plus 'een zilveren medaille als tweede prijs en een bronzen medaille als derde prijs. Een resultaat waarop wel geen enkele van hen had' durven rekenen en dat voor de meeste dan ook zeer begrij pelijk ongeloofelijk voorkwam, en wat een vergoeding was voor de teleurstelling be komen bij het uitsluiten der persoonlijke wedstrijden. DE LEIDSCHE COURANT ZILVERBAL EN BEKER-WEDSTRIJDEN. A.s. Zondag 13 Augustus vangen de wed strijden aan, zoowel Voor den bal als vuur den beker. Wij laten hier het programma volgen: DOS IIDocos I, 3 uur, M. v. d. Klauw; Elauw Zwart IVVL I, 2.30 uur, P. F. Angevaare; SJC ITeylingen I, 2.30 uur, C. M. v. d. Geer; SJC IIAlphensche Boys 1, 12.30 uur, H.- F. van Ruiten. Beker: Trekvogels IITlph. Boys II, 2 30 uur P. P. Speel; Concordia ITeylin gen II, 2.30 uur, J. J. v. d. Berg; Alphensche Boys IIIDOS III, 2.30 uur, J. v. Angevaa re; DOS IVTrekvogels I, 1 uur, J. v. d. Zwet; Foreholte IIVCH I, 2.30 uur, Nic. Caspers; SJC IIILisse III, 12.30 uur Joh. Meijer; Docos nForeholte I, 2.30 uur, L. Hermans. Wij herhalen hier nog enkele art. uit het reglement. De thuisspelende vereeniging betaalt na afloop van den wedstrijd de declaratie van den scheidsrechter, welke op het formu lier moet worden vermeld. Elk deelnemend elftal draagt zorg voor .twee formulieren, welke op de gewone wij ze worden ingevuld. Een formulier wordt opgezonden naar het Bondsbureau te Zaan dam en een formulier aan ondergeteeken- de. De thuisspelende vereeniging kan 5. voor terrein-accomodatie in rekening bren gen, mits de recette dit toelaat. De overige gelden moeten onmiddellijk worden afge dragen aan ondergeteekende. Binnen 14 dagen ontvangen de vereenigingen een ge specificeerde afrekening met de hun toe komende gelden. Bij gelijk spel wint de bezoekende vereeniging. H. HOOGERVORST, Secr.-Penningm. Comp.leider. R. K. LEIDSCHE VOETBALBOND. Scheidsrechters-wedstrijden. Zondag j.l. trokken de scheidsrechters van ons districht naar Utrecht voor het spelen van wedstrijden tegen hun mede collega's uit geheel R. K. Nederland. Het mooie weer bracht al dadelijk een pretti ge stemming onder de deelnemers. Onge veer 12 uur arriveerden wij op het H. M, S.-terrein in Zuilen en het waren de wap perende vlaggen, die aantoonden, dat hier iets bijzonders plaats zou hebben. Leiden en Helmond waren het eerst ge arriveerd wat zijn oorzaak hierin vond dat deze districten om 12 uur de wedstrijden reeks zoudenopenen. Geleidelijk rolden de groote touringscars binnen uit alle dee- len van ons land en spoedig heerschte er een prettige stemming, onder de 600 aan wezige referees met hun dames. LeidenHelmond, was reeds 10 minuten cud, toen onze keeper een kleine fout maakte, -welke ons een doelpunt kostte. Tweemaal 'achtereen' kregen de onzen een prachtkans, doch blijkbaar was Peter Pech mede aanwezig. Er werd 2 x 20 minuten gespeeld, en het spel "was in de tweede helft 10 minuten oud toen Leiden op keurige wijze gelijk maakte (1Nu werd het een strijd om de leiding en tenslotte slaagde Helmond er in om in de laatste minuten er 21 van te maken, zoodat de eerste wedstrijd met een klein verschil werd ver loren. De tweede partij voor Leiden was Til burg. Intusschen hadden de Tilburgers Nijmegen met 40 verslagen zoodat onze kans er nu niet zoo best uitzag, doch allen hadden goeden moed. Na anderhalf uur an dere elftallen te hebben zien spelen moest Leiden aantreden tegen de Tilburgers. De eerste 10 minuten een gelijken strijd doch toen nam Tilburg het offensief en behield dit tot het einde toe, Met 41 gingen de onzen onder. Om 8 uur waren alle deelnemers aanwe zig in de groote zaal van K. en W. op de Mariaplaats om de prijzen in ontvangst te nemen. Leiden ontving den 12den prijs, een bronzen voetballer op standaard. De voorzitter van het district Leiden, de heer Schrama, bracht dank aan' het be stuur van den Kring Utrecht, welke het initiatief had genomen voor deze groote organisatie, waardoor allen een prettigen dag was bezorgd. Nog geruimen tijd bleef men gezellig bijeen. De heer H. van Ruiten dankte namens alle scheidsrechters de Scheidsrechters Commissie en het District- bestuur en allen die hieraan hadden me degewerkt voor dezen prettigen dag. Spre ker hoopte dat de samenwerking steeds zoo moge blijven. Het was reeds middernacht toen allen weer op de plaats van bestem ming waren. JAARVERGADERING. Op Donderdag 24 Augustus e.k. wordt de jaarvergadering van den R. K. Voet balbond gehouden in de zaal van Café-Res- teaurant De Doelen tè Lelden. Binnen en kele dagen ontvangen de vereenigingen het jaarverslag alsmede de Agenda. Secretaris. WATERPOLO HOLLANDSCHE DAMES ZWEMCLUB WORDT EERSTE KLASSER. De waterpolowedstrijd H. D. Z.Z. I. A. N., die gisteravond voor de competitie van den K. N. Z. B. is gespeeld, werd door H. D. Z. met 30 gewonnen. Door dit resultaat promoveert het zevental van de Holland- sche Dames Zwemclub naar de eerste klasse. A. Z. C.—FUUT. Heden Woensdagavond speelt A. Z. C. I een wedstrijd tegen dê Fuut I uit Maarssen voor de K. N. Z. B.T competitie. A. Z. C. III speelt tegen Boskoop II. De eerste .Prinses Irene-boom* werd Dinsdag te Esbeek nabij Tilburg door de schooljeugd geplant in een nieuw aan te leggen park WANDELSPORT LEIDSCHE WANDELSPORT- VEREENIGING. Groote Nationale Wandeltochten. In verband met de blijde gebeurtenis in ons Prinselijk Gezin zal de Leidsche Wan- delsportvereeniging Zaterdag en Zondag a.s. een tweetal wandeltochten organisee ren over een afstand van 20 K.M. rondom de stad Leiden. Het comité van aanbeve ling', onder voorzitterschap van burgemees ter van de Sande Bakhuyzen, wekt een ieder op, cm aan deze marschen deel te nemen. Elke deelnemer (ster) ontvangt direct na afloop van den wandeltocht een speciaal vervaardigde medaille, terwijl vereenigin gen, corpsen en detachementen ë.en groepsprijs ontvangen. De wandeltochten worden gehouden onder de reglementen van den Z. H. W. B. De start heeft plaats van Oud-Hortuszicht Zaterdag 3 uur n.'m. en Zondag 11 uur v.m. DE FLAMINGO'S IN ENGELAND. De regen als spelbreker. Jammer genoeg heeft regen vandaag een- einde gemaakt aan een' wedstrijd, die voor de Flamingo's veelbelovend" begonnen was. De "^toeristen, cÜe een uitstekenden 'in druk in Engeland maken, genoten vandaag den steun van rar. Van Manen, die zijn entree in de ploeg met een prachtige bow lingprestatie vierde. Wimbledon C.C. fungeerde als gastvrou- v/e en de Engelschhn batten het-eerst. Zij verloren hun eerste wicket op 5, maar in den tweeden wicketstand boden zij beter tegenstand aan den Nederlandschen aan val en pas toen het bord 105 aanwees, viel het tweede Wimbledon-wicket. Dit betee- kende tevens het einde der Engelsche in nings, want met 129 all out verdwenen zij naar het paviljoen. Mr. van Manen bowlde briljant, hij nam 4 wickets voor 5 runs, Galloïs.4 voor 38 ook een zeer goede prestatie ter wijl Labouchère er 2 deed tuimelen voor 42. De Engelschen Smith (58) en Southern (40) waren verantwoordelijk voor den productieven tweeden wicketstand. Nadat de Flamingo's 22 runs voor 1 wic ket hadden gescoord, maakte de regen een einde aan den strijd, die zoo goed begon nen was en die onzen landgenooten de eerste overwinning had kunnen brengen, want in den korten tijd dat zij batten, bleek, dat de Engelsche aanval htm weinig zorg baarde. De wedstrijd werd met 12 man Morgen beginnen de Flamingo's hun eersten tweedaagschen wedstrijd en wel tegen de Free Foresters in Woolwich. WIELRENNEN. DE RONDE VAN ZWITSERLAND. Gisteren is de vierde etappe van de ronde van Zwitserland, van Siders naar Thun, een afstand van 174 km., gereden. De Zwitsers probeerden.de leiding te her overen, hetgeen hun gelukte, mede door dat Mathias Clemens uitviel. Josef Wagner leidt thans in de algemee- ne rangschikking, terwijl Zwitserland in het landenklassement Luxemburg weer voorbij gestreefd is. Zimerman won den vierden rit in de sprint vóór Wagner in den tijd van 4 uur 48 min. 24 sec. LAMBRICHTS EN SMIT ALSNOG NAAR MILAAN. De beroepsrènner Lambrichts uit Bunde en de amateur Smits uit Rotterdam zijn door bemiddeling van de N. W. U. alsnog aangewezen om voor Nederland uit te ko men op de wereldkampioenschappen te Milaan. Chr. Smits, die deel zal nemen .aan den wedstrijd voor amateurs op den weg heeft bereids de uitnoodiging aangenomen. MOTORSPORT MOTORCLUB LEIDEN. Op de op Maandag j.l. gehouden verga dering is het toer- en wedstrijdprogram ma voor. Augustus vastgesteld als volgt: Donderdag 10 Augustus deelname aan het avondritje van M.C. Wassenaar en O.; Vrijdag 11 Augustus deelname aan het avondritje van M.C. Delf gauw en O.; Zon dag 13 Augustus deelname aan de Knobel- rit van de Zoeterwoudsche M.C. en deel name van een M.C.L.-team bestaande uit de rijders L. de Wit, J. J.' Stouten Jr. en Joh. Slegtenhorst, aan de' 4e Club-Compe- titiërit van de K.N.M.V. Clubs in Zuid- Holland; Zondag 20 Augustus deelname aan de Knobelrit van de Leidsche H.-D. Club; Zondag 27 Augustus druiven, .eten in het Westland, met toertocht naar de nieuwe Dordtsche- en Moerdijkbrug en start om 10 uur; Zondag 3 September deelname aan de 5e C.C. rit, welke dit maal weder georganiseerd is door M.C. Leiden in samenwerking met M.C. Delf- gauw. Het Clubkampioenschap 1939 zal dit jaar verreden worden in een afstandsrit op een willekeurigen dag in September. De berijders van zware motoren mogen rijden van 8 tot 20 uur en de berijders van lichte motoren van 8 tot 22 uur. Als le prijs is daarvoor beschikbaar de zeer mooie en groote Royal-beker en als 2e en 3e prijs een kleinere beker en medaille van de M.C. Leiden. Al deze prijzen komen direct in het blijvend bezit van den win naar. Voor de avondritjes wordt er om 7 uur gestart bij de vaste startplaats Café Royal, Doezastraat. BILJARTEN DRIEBANDEN-KAMPIOENSCHAP. Het programma voor de wedstrijden voor het kampioenschap driebanden luidt voor deze week: Hedenavond Klasse B: B. de Roo—C. Winkel, A. Verstraaten—S. v. d. Water, A. L. v. I.B. de Roo, E. BakkerA. Ver straaten. Morgenavond Klasse A: W. J. v. Leeu wenW. Dool, J. Bonnet—A. v. d. Heiden, W. DoolG. H., B. TeegelaarJ. Bonnet, A. v. d. HeidenG. M. Teegelaar. Deze wedstrijden worden gespeeld in het clublokaal van T.O.P. POSTDUIVEN. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Neu- foilles (België). Afstand tot het hok van den eersten prijswinnaar 175.510 K.M. In concours 105 duiven. De duiven werden om 11 uur 10 min. met Z.W.-wind in vrijheid gesteld. De eerste prijswinnaar bereikte het hok om 13 uur 52 min. 8 sec en maakte een gemiddelde snelheid van 1082.53 Me ter per minuut. De laatste prijswinnaar werd om 14 uur 11 min. 35 sec. geconsta teerd. De prijzen werden als volgt behaald: J. Caspers (Stompwijk) 1, J. Verhoeven 2, 3, 12, 13, 14, 19. 21, H. H. J. van Klaveren. 4, 8, 10, 11, 15, K. I. Waasdorp 5, 6, 16, 17, 20, G. A. v. Adrichem 7, J. P. v. d. Assem 0, N. N. 18. BOKSEN DE BOKSER ROBERT DISCH VERLIEST VAN DANABAR. In het nieuwe Ijsstadion te Nottingham heeft onze landgenoot Robert Disch Maan dagavond een gevecht geleverd tegen den Engelschen bokser Arthur Danabar. Het was een prachtige en eerlijke strijd over t;en ronden van drie minuten, welke door Disch op punten werd verloren. Vijfduizend enthousiaste toeschouwers woonden de ontmoeting bij. Vraag: Op welke dagen, op welke uren en tegen welken prijs is het Rijks museum te Amsterdam te bezichtigen. Antwoord: Van 94 alle dagen; 0.25. Vraag: Als men te Nijmegen is kan ■men dan zonder pas of bewijs van Neder landerschap op den dag heen en terug naar Kevelaer gaan. Antwoord: Neen, U moet een pas hebben.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10