ROND DE BLIJDE GEBEURTENIS IN HET PRINSELIJK GEZIN. De nationale motorraces van de K.N.M.V. zijn Zaterdag op het „Circuit van Zandvoort verreden. De renners in actie Een Noorsche padvinder die uit Oslo is komen fietsen, Baarn verkondigt aan ieder de blijde gebeurtenis, welke in Burgemeester dr. W. de Vlugl tijdens zijn toespraak, ter gelegenheid van blijde g"'t hrf Prinselijk Gezin heeft plaatsgevonden de groote manifestatie op den Dam te Vrnsterd/m bij de glbo^rte 'van"de het Prinselijk Gezin Den Haag in feesttooi ter gelegenheid van de geboorte van het Prinsesje. De verlichtingen, welke op vele plaatsen zijn aangebracht, bieden 's avonds een sprookjesachtigen aanblik a_volge van het springen van een waterleidingbuis in het Goeman Bor- gesiusrplantsoen te Maastricht, werd het standbeeld van oud-burgemeester Van Oppen, dat zich daar bevindt, door het water ondermijnd en stortte De .Holland-Week'-zeilwedstrijden op het Buiten IJ en het IJselmeer zijn Zaterdag en Zondag gehouden, waarvan hierboven een snapshot feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 30) Was het waar, dat hij beschermd moest worden voor dat vreemde bleeke kind met haar vurig temperatment? Was het waar, dat hij alle bezwaren had opzij geworpen... hen ongehoorzaam was geweest.... hen had uitgedaagd.om Angela genoegen te ■doen? „De Academie, ja, dat is het nu. Nader hand zullen er andere dingen komen." Haar bruine oogen keken nu zooals Cym beline zoo vaak keek, droomerig en diep, alsof zij de sluiers van de toekomst wilde doorboren. „Dingen die erger zijn dan de Academie of zelfs erger dan Angela." „En wat voor dingen?" vroeg mevrouw Harriman ongerust. „Angela is katholiek. Haar moeder is erg streng daarop. Cym zei, dat zij het nooit goed zou vinden als Angela een protestant trouwde, Angela zal nooit in iets toegeven en Cym in alles, om haar. Zij zal hem doen veranderen van godsdienst, om haar pleizier te doen. Wat een onzin om je hee- le leven aan de voeten van een meisje te leggen en dan nog wel een kind, bijna even oud als ik." Zelfs nu was er geen spoor van bitter heid in haar stem. Zij constateerde de fei ten met klaren eenvoud en met een grein tje medelijden, dat zij hem toch niet kon den redden, al wilden zij. Zij legde evengoed gevoel aan den dag, alsof zij de jaartallen van de Engelsche ko ningen en koninginnen opzei. „En dan de fabriek. Zij zal Cym niet in de fabriek laten gaan.... zij heeft hem er door en door tegen opgezet, vorige Kerst mis. Als we probeerden hem er af te hou den, zichzelf in het ongeluk te storten, want dat doet hij als grootvader er van hoort, dan zal hij ons kalm in den steek laten er achter haar aan gaan. Zij is niet van ons soort, zij is anders en zij zal hem anders maken, hem van ons vervreem den". Het scheen, dat zij de toekomst van Cym beline voor haar oogen ontrold had. „Wij hebben altijd veel te veel van hem gehouden, is het niet? Wij vonden hem het middelpunt van ons leven. En Angela vindt hem net goed genoeg om haar voeten op te vegen." „O, Prim, je moet er aan gewennen, dat Cym groot wordt, dat hij vanzelf vrienden krijgt buiten ons. Dat doen alle jonge man nen, daar steekt niets in." „Ik ben bang voor Angela. Zij houdt niet van hem. Als zij van hem hield, hem waar deerdezou het anders zijn. Maar u heeft ook wel gezien hoe wreed zij tegen hem was, dien avond van oom Dick's bal. Waar wij allemaal bij waren nog wel. Ik had haar wat kunnen doen." Nu voor het eerst kwam er een blosje in haar wangen en een glans in haar oogen. „O, Prim, hoe kun je zoo iets denken." „Ik zou denken, dat u het net zoo ge voeld heeft", zei Primula. „Neen, het speet mij voor hem, natuur lijk, maar ik bewonderde haar energie. Ik wist wel, dat hij een meisje zou uitkiezen anders dan de gewone soort meisjes. Zij heeft karakter en een eigen wil." Later, toen zij alleen was, bekroop Viola ook een soort voorgevoel. De strijd was niet tusschen hen en Cymbeline, over dat vraagstuk waren zij het eigenlijk in hun hart al eens, maar tusschen hen en Angela Weste. Hoe ver waren die twee gekomen in meer intieme kennismaking sinds Pa- schen? Dat zij elkaar geschreven zouden hebben, was onwaarschijnlijk. Allicht had Angela niet meer dan zijzelf geweten van het voornemen om examen te doen. Hij had dus gewerkt om den afstand tus schen hen te verkleinen, om moeilijkhe den te overwinnen. Viola vond het naar, dat haar jongen niet genoeg zou zijn voor welk mèisje ter wereld dan ook en vergat, dat hij zijn stand had van zijn vader en dat de Westes altijd op de Harrimans had den neergezien. Dat was bitter. Dan was er nog de kwestie van gods dienst en daar stonden katholieken als re gel erg op. Zij probeerde zich Cym als ka tholiek voor te stellen en dat was ook een bittere pil. Het zou hem nog meer van hen verwijderen en zij vreesde dien krachtigen invloed op iemand, die toch al zoo ontvan kelijk was voor invloeden: Er was iets mys tieks in hem, zooals ze zoo goed wist. Zij wenschte, dat hij een breeden kijk op de dingen zou hebben en zooals zoovele pro testanten, schreef zij aan het katholieke dogma iets kleinzieligs toe. Hoewel er veel in dien godsdienst was, wat Cymbeline heftig zou aantrekken en beroeren. En dat wenschte ze heelemaal voor hem niet.... Primula had er al over gesproken alsof het een vaststaand feit was, dat vanzelf zou vol gen op de Academie en zoo voorts. Over alles heen scheen zij in de verte de woede van den ouden Harriman te zien dreigen als een donderwolk, zwart en vol vernietiging. En zij zag de blanke handjes van Angela, zorgeloos, achteloos de draden van Cym's toekomst ineen warren, terwijl zij alles nam en niets terug gaf. Zij begon te vreezen, dat het beeld dat Primula van haar geteekend had, in het einde het ware zou blijken. Meisjes oordeelen meestal tamelijk scherp over ander meisjes. Het scheen, dat Primula iets achteloos zelfzuchtigs, of zelfs een ietsje kwaadaar digs in haar ontdekt had. Moest Angela Cymbeline's leven vergallen zooals haar vader dat van Suze had vergald? Moest die ellendige aantrekking van de Harrimans door de Westes nu altijd ongelukken ma ken? Voordat de lijst bekend werd in de cou rant, kwam er een officieel schrijven van het Ministerie van Oorlog aan het adres van 'Cymbeline op het Oude Huis. Hij was nog niet terug van school. En Viola, wel weten de wat er in stond, maakte het open. Het bracht het nieuws dat hij de vierde, plaats innam op de lijst van toegelatenene, dat hij gekeurd moest worden en zich op een ze keren datum op de Academie melden. Dus was hij geslaagd. Toen zij bezig was den brief te lezen, kwam Lambert binnen. „Hij heeft een goed figuur geslagen. Vierde", zei zij met een lichte beving in haar stem. „Wel drommels nog toe", zei Lambert, nam het papier en las het langzaam door. „Nou is de kogel door de kerk". In gedachten was hij al op de Towers. „Jonge aap, ik wou, dat hij er de spits moest afbeten in plaats van ik." „Jij kunt dat veel beter", zei zij en er school een lachje in haar woorden. De vierde. In iedere andere familie zou het nieuws met trots en vreugde zijn ont vangen. Er zouden er zijn, die al blij waren als ze er maar waren, al was het dan on deraan. Maar vierde! Cymbeline Fiehard Chasemore Harriman. Had zij het niet altijd verwacht, het in ge dachten al zien staan? Wat had hij moeten werken! De taaie vasthoudendheid van de Harrimans paarde zich bij hem aan het vlugge begrip en heldere verstand van de Chasemores. „Ik wist het wel, ik wist, dat hij het kon", zei ze trotsch. „Vindt je het niet fijn, Lambert? Denk eens hoe ander vaders en moeders het zou den vinden, als hun jongen de vierde stond". Maar zijn gezicht bleef in zorgelijke plooi. Natuurlijk was hij trotsch en vond, het heerlijk. Hij had altijd geweten, dat zijn jongen andere jongens de baas kon zijn als •hij maar wilde, maar het interview op de Towers hing als een donkere wolk boven zijn hoofd en hij vreesde, wat er voor Cym beline, voor hen allen uit zou voortkomen, als hij hem nu zijn eigen weg liet gaan. „Ik moest het vader nu eerst gaan ver tellen. Hij moet het morgen niet uit de krant halen." „O, waarom niet?" Zij was in een stem ming die zelfs schoonvaders niet vermoch ten te bederven. „Liefste, dat ben ik hem toch verplicht." „Het leidt natuurlijk tot een ernstige breuk en het einde van het goede leven. Een klein huisje, geen auto, geen bedien den, zuinigheid voor Cym, ook al zullen we genoeg bij elkaar schrapen om hem een fatsoenlijke toelage te geven." Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8