3xette Emma ££faa&eth DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE GEBOORTE-ACTE VAN DE NIEUWE PRINSES Made gx&aoxte aan de tPjdtweö 5Je JCaêiuetó -otitió MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939 30ste Jaargang No. 9407 3)e Cdd^cheSoii^ant Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Poetbus 11. Dit nummer bestaat alt vier bladen. V De Kabinetsformateur De vergissing van „Maasbode" en „Tijd", welke wij in ons nummer van Zaterdag meenden te moeten constateeren, is intus- sdhen door deze bladen eikend. De „Maasbode" schrijft: „Met anderen, die ons van hun ver ontwaardiging blijk gaven, lazen wij in de verklaring van mr. De Geer aan het A.N.P. een mogelijke onprettige insinuatie aan het adres van de stem mers vóór de motie-Deckers. „Bij herlezing blijkt ons echter de mogelijkheid, zelfs de waarschijnlijk heid, dat mr. De Geer bedoeld heeft, dat het „uit partij oogpunt" of „als po litieke sport" zijn charme zou kunnen hebben de stemmers vóór de motie- Deckers naar de door mr. De Geer fu nest geachte consequentie te jagen. „Aldus gelezen geeft de verklaring, ofschoon weinig vriendelijk gesteld, igeen aanleiding, er een beschuldiging in te zien van overdreven behartiging van partijbelang of van onverantwoor delijke politieke sport aan het adres van hen. die de motie-Deckers steunden. „Het verwijt, dat in de verklaring zou kunnen liggen, zou dus veeleer ge- rioht zijn tegen hen, die uit politieke sport-lust of met het oog op specifiek partijbelang met alle geweld de stem mers vóór de motie-Deckers naar een bepaalde consequentie zouden willen jagen. „Het spijt ons, dat wij eerst iets an ders uit de verklaringen meenden te moeten lezen. „Ben goede kant hiervan is, dat nu de niet-overduidelijke beteekenis in ieder geval duidelijk komt vast te staan". Zijn vergissing erkennend wat betreft de interpretatie van het communiqué van mr. De Geer en er zijn spijt over betuigend, schijft het blad toch boven hetzelfde artikel ./Beneden formateursformaat". Inderdaad wij schreven het Zaterdag reedis ook buiten de bedoelde passafe om getuigt 'het communiqué niet van veel tact om het zoo zacht mo gelijk te zeggen. En met volledige instemming citeeren wij hier het volgende uit de „Volkskrant" waarin wij enkele zinnen vet drukken: „Zoo heeft de heer De Geer zijn po ging tot kabinetsformatie ingeleid. Aan het adres van katholieken, vrijzinnig, en sociaal-democraten zegt hij: je ver diende dat ik je den last liet dragen van je domheid en, mij ter zijde houdende, je dwong met je drieën een kabinet te vormen. Gaat een dergelijke „vriende lijkheid)" nu niet te ver? Leidt, wie werkelijk bemiddelen wil, zich zoo in? De. katholieken zien in de gegeven om standigheden inderdaad liever een biiuet van breede samenstelling dian op smalle basis. Zij zijn, rekening houdend met de gevoeligheden, die men kent, bereid afstand te doen van hun aan spraken op het kabinets-formateur- schap. Maar zij behoeven zich daar voor niet alles te laten toevoegen. Ook van den heer De Geer hebben zij zich een dergelijke afstraffing niet te laten welgevallen. De instantie die hiermede te maken heeft heeft ernstig te over wegen of zij onder het Caudijnsche juk van des heeren De Geer's uitval door moet. Zóó neergezet te worden juist door een man met het verleden van den heer De Geer en in gedweeheid zijn verwijt en zijn sarcasme te aanvaar den is meer dan menigeen zou wen- schen te verdragen. Struisvogelpolitiek ware 't zich dikhuidig te toonen of zich te houden als voelde mien de grieven de bejegening door dien heer De Geer niet. Zijn woord) heeft een ongewenisch- te sfeer geschapen-, en te vreezen s dat de angel van zijn venijnig woord in het politieke vleesch zal blijven steken. Wij wenisehen niet met een beroep op De Geer's afstraffing aan den hoon van onze tegenstanders te worden over geleverd. Het minste wat men kan zeg gen is, dat de heer De Geer zijn poging tot kabinetsformatie op allerongeluk kigste wijize is begonnen. En indien hij in zijn opdracht faalt, zal hij het zioh zelf hebben te wijten. Een mis slag in politicis kan erger dan een mis daad, ze kan een fout zijn". Nogmaals, wij zijn het met deze opvat ting volkomen eens. RIJWIELPLAATJES Om onaangename ervaringen te voor komen doen de fietsrijders en fietsrijdsters goed, met te zorgen, dat zij MORGEN een NIEUW BELASTINGPLAATJE op hun rijwiel zetten. Heden, den zevenden Augustus negentien honderd ne gen en dertig, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden, prins van Lippe-Biesterfeld, oud acht en twintig jaren, wonende te Baarn, aan mij ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Baarn, jonkheer Gerlach Cornelis Joannes van Reenen, Burgemeester van Baarn, verklaard, dat op Zaterdag den vijfden Augustus negentien honderd negen en dertig, des voormiddag te een uur, negen minuten, hem en zijner gemalinne, harer Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlanden, prinses van Oranje Nassau, hertogin van Mecklenburg, prinses van Lippe- Biesterfeld, enzoovoorts enzoovoorts, mede wonende te Baarn, in het koninklijk paleis, gelegen aan den Amsterdamschen straatweg, nummer een, bin nen deze gemeente, eene dochter is geboren, genaamd: prinses van Oranje Nassau, prinses van Lippe- Biesterfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft zijne dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegenwoordigheid van Hendrikus Colijn, oud zeventig jaren, minster van staat, minster van algemeene zaken, wonende te 's-Gravenhage, en jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud zeven en zestig jaren, kamerheer in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, minister van staat, vice- president van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage. Hiervan is deze acte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen. DE GEBOORTE-AANGIFTE. Drukker dan op den geboortedag was het hedenmorgen vroeg in de omgeving van het paleis Soestdijk, waar om elf uur de officieele geboorte-aangifte van de jonggeboren Prinses zou plaats hebben. Hoewel eerst om elf uur deze plechtig heid moest beginnen, stonden reeds enkele uren tevoren vele belangstellenden voor de hekken van het paleis. Daar waren we derom zeer veel persfotografen en ook de journalisten, die den Zondag niet in Baarn of Soestdijk hadden doorgebracht, waren weer in de omgeving van-het paleis aanwezig om verslag van de gebeurtenis sen uit te brengen. Wij waren in de gelegenheid het paleis van iets dichterbij te aanschouwen en zoo konden wij zien hoe in de prinselijke wo ning de voorbereidingen voor de geboorte aangifte werden getroffen. In de ruime voorgalerij van den Soest- dijkschen vleugel van het paleis stond een groot aantal bloemstukken opgesteld en het spreekt vanzelf, dat de oranje- en rood-wit-blauwe kleuren in dit fleurig ge heel domineerden. Lakeien in hun statige hofuniformen controleerden voor het laatst of allea volkomen in gereedheid was ge bracht en tegen half elf verscheen jhr. Dedel, de particulier-secretaris van Prins Bernhard bij den ingang in den Soestdijk- schen vleugel om hen, die officieel bij de geboorte-aangifte aanwezig zouden zijn, te ontvangen. De klok op het torentje van het paleis DE BETEEKENIS VAN DE NAMEN. De eerste naam, het Grieksche woord voor vrede, heetf in deze tijden een bijzon dere, symbolische beteekenis. Wij hooren zoo juist van burgemeester Van Reenen, dat deze naam zal worden uitgesproken als „IEREEN". De tweede naam van de prinses spreekt voor zichzelf. Het is de naam van onze onvergetelijke Koningin-Moeder. De derde naam, Elisabeth, is die van de oud-tante van de jonge prinses, de groot hertogin van Oldenburg. wees tien minuten voor elf aan, toen de burgemeester van Baarn, jhr. van Reenen, in zijn auto het paleishek binnenreed. De burgemeester was gekleed in zijn ambts gewaad en droeg den zilveren burgemees tersketen als teeken zijner waardigheid. Jhr. Dedel ontving.den burgemeester op het bordes voor den ingang, waarna hij hem naar het hoofdgebouw van het paleis begeleidde. Om twee minuten voor elf kwam er we derom eenige beweging onder de vele wachtenden, want op dat oogenblik draai de een gesloten hofauto uit de richting den Haag den oprijlaan binnen. In deze auto waren gezeten de beide getuigen bij de plechtige geboorte-aangifte, minister president Colijn en de vice-president van den Raad van State, jh'r. Beelaerts van Blokland. Ook zij werden op het bordes door den secretaris van den Prins ontvan gen. Het was precies elf uur. GELUKWENSCH DER TWEEDE KAMER. Schrijven van mr. Van Schaik aan H. M. de Koningin. De voorzitter van -de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. R. H. van Schaik, heeft het volgende schrijven aan H. M. de Koningin gezonden: „Mevrouw, De verblijdende mededeeling, welke ten verzoeke van Uwe Majesteit aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal werd ge daan, heeft de Kamer met groote vreugde vervuld. Dankbaar voor den zegen, welke op nieuw aan Uw Dochter en Haren Gemaal werd geschonken, deelt de Kamer eerbie dig in de gevoelens van Uwe Majesteit en van het prinselijk gezin. Het verheugt haar te weten, dat het volk in zijn aanhankelijkheid aan Oranje zich hoog gedragen voelt door het geluk, dat over het koninklijk huis kwam. God behoede de nieuwe telg uit Uwer Majesteits geslacht". VOLLE TEVREDENHEID De toestand van Prinses Juliana zoowel als die van de jonggeboren Prinses blijft alle reden tot volle tevredenheid geven. TELEGRAMMEN VAN DEN FÜHRER. In verband met de geboorte van een Prinses te Soestdijk heeft de Duitsche Führer Adolf Hitler zoowel aan H. M. Ko ningin Wilhelimina als aan Prinses Ju liana en Prins Bernhard telegrafische ge- lukwenschen gezonden. PLECHTIGE H. MIS TE DEN HAAG De Deken fran 's-Gravenhage heeft hedenmorgen om acht uur in de St. Ja- cobuskerk aan de Parkstraat een plechtige H. Mis opgedragen uit dankbaarheid voor de geboorte van het nieuwe prinsesje. FEESTVREUGDE. Overal feest! Hoewel het eerst heden de nationale feestdag is, is toch reeds Zaterdag in vele gemeenten in mèerdere of mindere mate feest gevierd vooral in Amsterdam was de feestvreugde Zaterdag reeds heel groot. DE NATIONALE FEESTDAG... Beroep van den minister van Sociale Zaken op de werkgevers. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken is aan hoofden of bestuur ders van ondernemingen, in wier fabrie ken of werkplaatsen of onderdeelen daar van op heden aan arbeiders in verband met de feesten ter viering van de geboor te van een Prinses den geheelen dag of een gedeelte van dien dag vrijaf is gege ven, vergunning verleend, het tengevolge daarvan ontstane verzuim tot een maxi mum van 8 Yi uur te doen inhalen op de eerste vijf weikdagen der week uiterlijk tot 2 September. In aanmerking nemende het bijzondere karakter der gebeurtenis, doet de minis ter van Sociale Zaken langs dezen weg een beroep op de werkgevers, in dit geval, zoo eenigszins mogelijk, vrijaf te geven zonder van de vergunning tot inhalen van verlet gebruik te maken. GEBOORTEVREUGDE IN SOESTDIJK VOOR DE VIJFDE MAAL. Prinses Beatrix en drie zoons van Koning Willem II werden er ook geboren. Het was in 1674 dat „Zijn Hoocheyt de Heere Prince van Oranje", de stadhouder Willem IH, van een zoon van den Amster damschen burgemeester De Graeff „een hofstede gelegen aen Soestdijck" kochct en daar een mooi jachtslot liet verrijzen. En sindsdien hebben vele Oranjes daar eenige jaren van hun leven doorgebracchtc. Meer dan eens is een sierlijke ooievaar dan ook al in breede glijvluccht op het dak van Paleis Soestdijk neergestreken. Toch waren daar tot nu toe nog maar vier Oranjetelgen geboren: het vorige jaar Prinses Beatrix, en voor ruim een eeuw drie zoontjes van den lateren Koning Wil lem II, die in dien tijd nog het onbezorg de leven van een Kroonprins leidde. Dat was in de jaren omstreeks 1820, toen Ko ning Willem I als verlicht monarch het land regeerde en de Kroonprins met zijn Russische gemalin Anna Paulowna veel op Soestdijk vertoefde. De wieg van hun oudsten zoon, den la- teren Willem III, had in Brussel gestaan. Maar van de daarna nog volgende vier kin deren lieten er drie hun eerste levensge luidjes in dat Utrechtsche buitenverblijf hooren. Eerst kwam in 1818 Prins Willem Alexander; twee jaar later volgde Willem Frederik Hendrik; en nog twee jaar nadien Willem Alexander Frederik Ernst Kasimir. Van dit drietal zijn er twee jong gestor ven. Ernst Kasimir werd slechts vier maan den oud en Alexander kwijnde in 1848 weg op Madeira. Prins Hendrik wist zich den eere-bijnaam van „de Zeevaarder" te ver werven door het vele dat hij voor ons zee- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Dantzig geeft toe aan den Poolschen druk inzake de Douane-kwestie. (2de blad). De Britsche onderhandelaar te Moskou, Strang keert vandaag naar Londen terug. (2de blad). De besprekingen te Tokio. (2de blad). Massa-executie te Madrid. (2de blad). Sport di Wedstrijden De Hollandia-week. (2de blad). De Duitsche dames winnen te Amster dam den athletiekwedstrijd. Fanny Koen eerste op de 100 M. (2de blad). De ronde van Zwitserland. Demme- nie en Van Nek staken den strijd. (2de blad). De Tour de France-renners te Ginne- ken. (2de blad). wezen heeft gedaan. Ook als stadhouder van het toen nog bij ons behoorende Lu xemburg heeft hij zeer verdienstelijk werk gedaan. Tot hij in 1879 overleed, in het zelfde jaar, dat aan Nederland de Oranje ontviel, die voorbestemd was eens als Wil lem IV den troon te zullen bestijgen. Na ruim honderd en vijftien jaar kent Paleis Soestdijk dus thans weer kort na el kaar tweemaal in 1938 en 1939 de vreugde van een geboorte. „Hlbd." GRONDWET OVER DE TROON OPVOLGING. Mannelijke afstammeling gaat voor. Bij afwezigheid hiervan gaat de oudste dochter voor De Nederlandsche Grondwet van 24 Augustus 1815 (maar sindsdien herhaal delijk gewijzigd) zegt over de troonopvol ging o.m. het volgende: De Kroon der Nederlanden is en blijft opgedragen aan Zijne Majesteit Willem Frederik, Prins van Oranje-Nassau, om door Hem en Zijne wettige nakomelingen te worden bezeten erfelijk, overeenkom stig -de navolgende bepalingen: De Kroon gaat bij erfopvolging over op Zijne zonen en verdere mannelijke uit mannen gekomen nakomelingen bij recht van eerstgeboorte, met dien verstande, dat bij vooroverlijden van een rechthebbende diens zonen of verdere mannelijke uit man nen gekomen nakomelingen op gelijke wijze in Zijne plaats treden en de Kroon nooit in een jongere lijn of een jongeren tak overgaat, zoolang er in de oudere lijn of den ouderen tak zoodanige nakomeling wordt gevonden. Bij ontstentenis van opvolgers, in het voorgaande artikel aangewezen, gaat de Kroon over op de oudste in leven zijnde dochter van den laatst overleden Koning. Naar de parlementaire redacteur van de „Tijd" verneemt, staat de formateur van het nieuwe kabinet Jhr. mr. D. J. de Geer als voorloopig sohema voor de samenstel ling van zijn ministerie voor oogen een be zetting met twee ministers uit el'k der recht- sche en één minister uit el'k der limksdhe partijen, waanbij een 'kleurlooze. Afgaande op de onderhandelingien, die de formateur de laatste dagen heeft gevoerd, kan men aannemen, dat hem de volgende samenstelling van zijn kabinet voor den gieest staat: Jhr. mr. D. J. de Geer, minister-president en minister van Financiën; H. van Boeyen (C.H.) Binnenlandsche Zaken; Mr. J. Terpstra (A.R.) Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen; Dr. J. J. C. van Dij'k (A.R.) Defensie; Ir. Ch. J. I. M. Welter (R.K.) Koloniën; Mr. M. P. L. Steenlberghe (R.K.) Econo mische Zaken; Jhr. O. C. A. van Lidth de Jewde (Lib.) Waterstaat; Mr. A. M. Joekes (V.D.) Justitie; Dr. J. van den Tempel (S.D.A.P.) Sociale Zaken; Mr. J. A. N. Patijn (partijloos) Buiten- landsohe Zaken. Er kunnen zich echter nog wel eenige moeilijkheden voordoen, o.m. uit de om standigheid, dat de Sociaal-Democraten,, die ziich bereid hebben verklaard deel te nemen aan een nationaal kabinet, den eisch zou den stellen, in dit kabinet tenminste over twee portefeuilles te 'beschikken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1