MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 BODEGRAVEN oranjevreugde. Reeds te adit uur Za terdagmorgen stonden een zevental ruiters te paard voor het gemeentehuis en even later verscheen de burgemeester van Bode graven met wethouder van der Poll op het bordes en deed kond van het heugelijke nieuws. Een driewerf hoera steeg uit aller mond op, waarna de ruiters hun tocht door Bodegraven aanvingen en na de schallende trompetstooten door de lucht te hebben laten 'klinken, werd door de eerste heraut het heugelijke nieuws met luide stem aan de bewoners voorgelezen. In den namiddag trok men te vier uur imet twee muziekkorpsen door het dorp en men wist tevens aan deze tocht een collecte te veibinden om de onkosten te dekken. Na een korte marec'h door enkele straten trok mien te acht uur naar die Nieuwe Markt, waar inmiddels een groote men- schenmenigte was samengestroomd. De zang vereeniging „Zanglust" gaf in samenwer king met haar zustervereen igingen uit 's-Oravenhage, Lekkerkerk, Nieuwerbrug en Stolwijk vanaf de muziektent op de Nieuwe Markt een groot concert, dat in de pauze afgewisseld werd door enkele num mertjes van het kinderkoor „Jong Zang- lust". Nog zelden heeft men in Bodegra ven een dergelijke groote uitvoering kun nen beluisteren. De leiding van beide koren berustte bij den heer K. J. de Beun. Met een muzikale marsch werd deze Zaterdag besloten. BOSKOOP WERKVERSCHAFFINGSOBJECTEN. Reeds eenigen tijd geleden meldden wij, dat het in de bedoeling van B. en W. van Boskoop lag, om de opritten van de Ju- lianabrug te verhoogen, of de brug zelf te verlagen. Het laatste zou het ideale mid del zijn geweest, doch gezien de houding van het Polderbestuur kon nog geen be slissing worden genomen. Thans heeft het bestuur van de Voorofschen Polder, zich met een verlaging van de Julianabrug ac- coord verklaard, zóó, dat de onderkant van de brug komt op een hoogte van 1.75 M. boven het polderpeil. Dit beteekent, ver geleken bij den bestaanden toestand een verlaging van slechts 30 c.M. Naar het oor deel van B. en W. zal deze verlaging, waarmede een bedrag van f 600 gemoeid zou zijn, niet geven een verbetering, evenredig aan de daarvoor te maken kos ten. Blijkens een onderhoud van den bur gemeester met den voorzitter van het Pol derbestuur zal het polderbestuur niet be reid gevonden worden een verder gaande verlaging toe te staan. Een afdoende op lossing zou het zijn de brug te vervangen door een klapbrug. Evenwel mist het col lege van B. en W. de vrijmoedigheid de daarvoor benoodigde gelden, welke naar raming ongeveer 3150 zouden bedragen, uit te geven, daar niet kan worden ge zegd, dat het treffen van een voorziening ten dezen strikt noodzakelijk is. Er blijft thans niets anders over, dan over te gaan tot het reeds goedgekeurde werkverschaf fingsobject: verbetering van de opritten van de Julianabrug en de verlaging van de brug weder aan de orde te stellen als het gemeentelijk bouwterrein vrij van ka pitaalschuld zal zijn. Dan ligt het in de bedoeling van B. en "W. om op de plaats van het afgebroken „Heerenhuis" (urinoir) een nieuwe te bouwen, dat zal worden opgetrokken van beton. Voorts zijn besprekingen gaande met den Minister van Sociale Zaken, betreffende een plan tot vernieuwing van de be schoeiing van de B.C.straat voor zooveel betreft het gedeelte, gelegen tusschen de betonbrug aan Laag-Boskoop en het hoofd einde voor het perceel B.C.straat No. 82, met uitzondering van de overscheping. De lengte van het te vernieuwen gedeelte be draagt 235 meter. Blijkens de ter inzage ge legde begrooting van kosten, opgemaakt door den directeur van publieke werken, zal de uitvoering van dit werk naar ra ming vorderen een uitgaaf van 2500 aan materialen en 3260 aan loonen. Tegelijk met de uitvoering van dit werk, zal het boven aangeduid gedeelte van de C.C.- straat worden herstraat. Een bedrag van naar raming ƒ2000, hetwelk geheel voor rekening van de gemeente zal komen, zal hiermede gemoeid zijn. Het ligt in de be doeling, dat deze werken begin 1940 tot uitvoering zullen komen. HAZERSWOUDE Hedenavond optocht in het Dorp. In verband met den nationalen feestdag zal er dezen avond te 8 uur op het plein der Prot. Christ, school in het Dorp een uitvoering worden gegeven door de zang- vereeniging „Zang en Vriendschap". Te 9 uur zal er een licht-stoet worden geor ganiseerd, welke zal worden opgesteld in de Torenstraat. De optocht zal worden op geluisterd door de Harmonie van Hazers- woude. LANGERAAR Personalia. Mej. Rika C. van Kints Dd. is geslaagd voor Akte van bekwaam heid als coupeuze. Dit examen is afgeno men door de R. K. Ver. tot bevordering van Industrie- en Huishoudonderwijs „St. Anna". Het examen is afgenomen te Am sterdam. Zij heeft grootendeels het onderricht ge had van de Eerw. Zusters alhier en de laatste drie maanden van de Eerw. Zusters te Ouderkerk a. d. Amstel. LEIDERDORP GEMEENTERAAD. Zaterdagmorgen kwam de Raad in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester K. Brug. Alle leden aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met gebed alvorens over te gaan tot afwer king van de agenda, geeft hij uiting aan zijn blijdschap over de geboorte van de Prinses en hoopt dat deze kleine Prinses moge opgroeien tot vreugde harer ouders, cnder God's Zegen. Spr. stelt voor een telegram te zenden aan het Vorstelijk Paar en Hare Majesteit de Koningin, het welk geschiedt. Vervolgens worden de notulen onver anderd vastgesteld, waarna de ingekomen stukken worden behandeld, o.a.de goed gekeurde rekening van het grondbedrijf, goedkeuring tot het aangaan van een kas- geldleening. De voorzitter wijst aan als leden der commissie tot onderzoek der geloofsbrie ven de heeren Van der Wal, De Haas en snel. Daarna gaat de Raad in geheime zitting over. Na heropening van de openbare zib- ting, deedt de voorzitter mede, dat de Commissie der verschillende stukken in orde heeft bevonden. Vervolgens bieden B. en W. aan de ge meenterekening 1938 en rekening grondbe drijf 1938. De gemeenterekening sluit met een batig saldo van 1883.33 gewone dienst en 546.43, kapitaaldienst. Tot leden der commissie tot nazien der rekening 1938 worden benoemd de heeren De Haas, Rijnsburger en Klaver. Voorts stelt de voorzitter voor aan den heer N. Mol 3 perceelen grond te verkoo- pen aan de Acacialaan. gelegen tusschen de Kerklaan en bestaande bebouwing, het welk met algemeene stemmen wordt aan genomen. Zonder bespreking wordt daarna vast gesteld een wijziging in de waterleiding verordening, betreffende de inningskos- ten. Mede wordt zonder bespreking aange nomen de instructie voor den meteropne- m er-incasseerder van de waterleiding, en de instructie voor den gemeente-opzich ter afd. waterleiding. Na hoofdelijke stemming wordt met 6 tegen 1 stem, benoemd tot meteropnemer- incasseerder der waterleiding de heer C. Diseraad, met ingang van 15 Aug. a.s. Hierna wordt voorloopig vastgesteld de kosten van het openbaar lager onderwijs 1939. Omtrent het verzoek van den heer M. van der Velden om vergunning tot door trekking van de Resedastraat, wordt be sloten, dit verzoek in handen te stellen van B. en W., voor advies. Toegestaan wordt, met alg. stemmen, een subsidie aan de Chr. Oranjevereeniging voor het a.s. kinderfeest, en een subsidie aan de Chr. Muziekver. Devote groot 100.—. Vervolgens worden behandeld de ingeko men reclame's tegen plaatselijke belastin gen, en na eenige wijzigingen te hebben vastgesteld in de gemeente-rekening 1937 en in de begrooting 1939, is de rondvraag aan de orde, waarbij de heer Klaver klaagt over de baldadigheid van de jeugd, en vraagt om meer politie-toezicht bij de plantsoenen. De voorzitter richt zich aan het einde van deze vergadering tot den heer Van der Wal, die aftreedt als lid van den Raad; met passende woorden dankte spr. den heer Van der Wal voor zijn medewerking en adviezen en hoopt dat hij met aangena me herinnering aan den tijd van zijn raads lidmaatschap mag terugdenken. De heer Van der Wal dankte wederkeerig waarna de voorzitter de vergadering sluit. Getrouwd: C. de Jong en M. J. Ter- borgh E. Verzaal en A. Glasbergen. Geboren: Piet Henri, zoon van G. van Tol en L. van Dam. O v e r 1 e de n C. van Zwieten, 8 jaar G. van Eik, 72 jaar, wedr. van P. Rijns- burger. LE1MUIDEN Oranje-Comité paraat. Zaterdag, ge boortedag van het tweede prinsesje, was het Oranjecomité, wederom actief. Des middags werden circa 200 schoolkindleren getracteerd op beschuit met muisjes en een reep kwatta, wat ze zich best lieten wel gevallen. 's Avonds half negen werd er op initiatief van het Oranjecomité een fakkel optocht voor kinderen georganiseerd, waar bij de miuziekvereeniging „Symphonie" haar medewerking verleende. Onder de vroolijke tonen der muziek trok de stoet door het dorp naar de woning van den Bur germeester om deze een serenade te bren gen, waarvoor hij door de mooie toespraak èn het Oranjecomité èn de muziek hartelijk dankte. Hierna trok men naar het Oosten en de Rolbrug terug naar de garage Maarse Kroon waar de stoet werd ontbonden. Er heerschte dank zij de muziek den ge- heelen avond een gezellige drukte in het dorp. Het comité en de muziek bleven nog een poosje gezellig bij elkaar in café Snee- boer. Muzikale wandeling. Dinsdagavond zal de muziekvereeniging een muzikale wan deling maken naar Rijnzaterwoude. Ter ver sterking van de kas zullen eenige jonge dames speldjes ten verkoop aanbieden. Een aardige verrassing zal het slot zijn van dezen tocht. WOERDEN Personalia. Voor het examen handtec kenen l.o. is geslaagd de heer H. Schippers. RIJNZATERWOUDE GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar Hugo Roodenburg en Adriaantje Butterman zal morgen den dag herdenken, dat het 50 jaar getrouwd is. Beiden geniéten een goede gezondheid. Diefstal. Uit een kamppeertent alhier zijn door ombevoegden eenige artikelen ontvreemd, benevens een bedrag van 30.Het is de politie gelukt de daders op te sporen en het geld te achterhalen. ROELOFARENDSVEEN Hedenavond optocht. Uitgaande van het bestuur der Oranje vereeniging alhier zal hedenavond om 7.30 uur een optocht door de plaats gehouden worden met de muziek van Liefde door Harmonie. Aan de optocht nemen deel de kinderen der twee hoogste klassen van de jongens- en meisjesschool, alsmede de groep kruisvaarders. Door den burgemees ter is aan alle caféhouders voor dezen feestavond muziekvergunning verleend. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring van het bestuur der Oranje-vereeni-. ging is besloten om kinder- en volksfees ten te organiseeren op Woensdag 30 en Donderdag 31 Augustus a.s. Het volledige programma van de festiviteiten zal nader worden bekend gemaakt. Oranjevereeniging „Juliana". Uit gaande van het bestuur der Oranjevereeni ging wordt heden, Maandagavond om 7.30 uur een optocht door de plaats gehouden met muzikale- medewerking van het mu ziekgezelschap „Liefde voor Harmonie". Aan deze optocht zullen deelnemen de kinderen der twee hoogste klassen, zoowel van de meisjes- als jongensschool, als mede de jongens van de Kruisvaart. Door den burgemeester is aan alle caféhouders voor deze feestavond muziekvergunning verleend, zoodat ook Roelofarendsveen de blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis in feestelijke stemming zal gedenken. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van het bestuur der Oranjevereeniging is ver der besloten om kinder- en volksfeesten te organiseeren op Woensdag 30 en Donder dag 31 Augustus a.s. Het volledig programma van de festivi teiten zal nader worden bekend gemaakt. TÉR AAR De blijde gebeurtenis. Onder praesi- diuni van den heer G. Verhoef kwam het Oranje-comité bijeen. Bij de mededeelin- gen kwam naar voren, dat de opbrengst der collecte, met inbegrip van het batig sal do van vorig jaar, ruim twee honderd gul den heeft bedragen. Dit bedrag zal, naar het oordeel van de commissie, een sobere feestviering mogelijk maken, welke in hoofdzaak gericht is op tractatie van de kinderen. Als voorloopig programma werd vastgesteld: kinderaub^de bij het gemeen tehuis, tractatie, roeiwedstrijden in de Hoeksche Aar en concert door de R.K. Mu ziekvereeniging „Arti". In de plaats van den heer Verhoef werd als voorz. gekozen de heer C. Pouw. Het feest wordt op Dins dag 3 Aug. gevierd, op het Veillingster- rein. Personalia. Voor het dezer dagen te Den Haag gehouden examen voor de acte L.O. in de Hoog-Duitsche Tatl is geslaagd onze plaatsgenoot de heer D. Goedhart. WOUBRUGGE Viering geboorte Prinses. De feest commissie, welke in vergadering bijeen is gekomen, ter viering van de geboorte van een Koninklijke Prinses in het Prinselijk gezin, heeft besloten op 2 September a.s. een gondelvaart in de.Woudwetering te or- gani2seeren met versierde en verlichte bootjes. Voor de deelnemers worden prij zen beschikbaar gesteld. Op denzelfden dag zal voor de jeugd een vischwedstrijd georganiseerd worden. De eigenlijke volksfeesten zulen, zooals reeds is gemeld, plaats vinden op 12 en 13 September, waarvan de regeling is opge dragen aan de heeren Westmaas, Blom, Boon, Kamlade en Bochove. De Woubrugsche Harmonie heeft toege zegd voor het muzikale gedeelte te zul len zorgen. De feestelijkheden zullen worden ge opend met een concours hippique van de landelijke rij vereeniging uit Bovenkerk. Des avonds vanc den eersten dag zal een filmvoorstelling gegeven worden. De tweede dag wordt gevuld met kin derspelen, in den namiddag met volksspe len. Des avonds zal als beëindiging van de festiviteiten, een vuurwerk worden afge stoken. Dienstwijziging brug Woud wetering. Te beginnen met Maandag, 7 Augustus, zal op de brug over de Woudwetering de een- mansbediening "worden ingevoerd. Voor het personeel, 3 man sterk, zal de 8-uren dienst in het leven worden geroepen. Tot nu werd de dienst overdag (dat wil zeg gen van des morgens 6 tot des nachts 12 uur) door twee brugwachters verrichte, terwijl des nachts de nachtbrugwachter voor het verkeer door de brug zorg droeg. Men schijnt deze regeling getroffen te hebben naar analogie van andere, provin ciale, bruggen in deze provincie. De vraag rijst of de zware klappen bij stormweer door één man bediend kunnen worden. Wij meenen dan ook te weten, dat deze rege ling voorloopig meer als proef wordt be doeld. Huize Ter Aar. Het afbrekien van huize „Ter Aar' brengt reeds zijn moei lijkheden met zich. Het naastliggend per ceel, aan de gemeente toebehoorend, is voor een gedeelte zijn steun zoekgeraakt, waardoor het dag voor een deel is inge zakt. Met spoed heeft het gemeentebestuur de noodige reparaties moeten aanbrengen. Eveneens is nog geen oplossing bereikt voor den zuidelijken gevel, welke de ge meenschappelijke scheiding tusschen bei de perceelen vormde. Gevestigd: C. v. d. Ploeg, van War mond. A. G. Baas B 88, van Nieuwer- kerk a. d. IJsel. J. H. Platteel, B 281, van Leiden. J. L. Straathof, B 251, van Alkemade. G. A. de Graaf, A 176, van Haarlem. A. M. de Graaf A 176, van Haarlem. N. Kroon, B 26, van Leimui- den. Vertrokken: J. Jansen, B 182 naar Wilnis. J. v. d. Laan, B 137, naar Almkerk. C. Kaptein, B 251 naar Bode graven. P. Zandvliet, B 326, naar Alke made. A. C. Wittebol, A 91 naar Leider dorp. J. K. v. d. Vlugt, B 194 naar Ter Aar. M. C. v. d. Star, B 243 naar Sassen- •heim. W. F. v. Vliet, A 119a, naar Rijn- saterwoude. J. Hoogenboom, B 384 naar Alkemade. J. Velman, A 167, naar Onst- wedde. J. G. Verbij, B 384, naar Noord- wijkerhout. P. Verkade, B 3, naar Kou dekerk aan den Rijn. Geboren: Janny Agatha, dochter van A. Boon en N. Groenendaal. Clarina Marina, dochter van J. Lindhout en J. Dubbelman. Henri Willem Frederik, zoon van H. B. N. Munsen en A. C. de Ru. Henricus Cornelis, zoon van P. Zwet sloot en A. M. v. d. Meer. Aafje Christi na, dochter van Chr. Peters en M. v. d. Heuvel. Getrouwd: J. H. Platteel, 41 jaar en W. Koetsier 29 jaar. H. A. Burggraaf 29 jaar en P. Verkade 24 jaar. C. J. Ot to 22 jaar en M. G. Schrader 23 jaar! Ondertrouwd: N. L. v. d. Akker, 25 jaar en C. J. v. d. Ploeg 23 jaar. ZOETERWOUDE KLAP VAN EEN PAARD. Jongetje ernstig gewond. Toen gistermiddag het 5-jarig zoontje van dien landbouwer G. v. d. Poel in de Weipoort het land in ging, om de koeien voor melktijd bijeen te halen, kreeg hij een klap van een paard, dat daar in de weide liep. Het ventje, dat bewusteloos was gesla-r gen, werd door den inmiddels ontboden geneedheer, dr. de Bruine van Leiderdorp, naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Leiden vervoerd. Gebleken is, dat zijn tong gewond en zijn bovenkaak verbrijzeld was. ZEVENHOVEN Collecte. De collecte, gehouden langs de huizen der ingezetenen ten behoeve van het Tehuis voor blinden „Wolfheze", heeft 12.60 opgebracht, iets minder dan vorig jaar, waaraan de vele collecten wel niet vreemd zullen zijn. Werkloosheid. Momenteel staat geen enkele werklooze ingeschreven, dank zij de drukke werkzaamheden in den landbouw. Over een vier a vijf weiken echter zijtn deze weer achter den rug en kan weer een groot aantal verwacht worden. Het gemeentebe stuur heeft voor enkele werkobjecten ge zorgd, waarop de goedkeuring intusschen is verkregen. Polder Zevenhoven gaat ook weer tochten schieten. Wit-Gele Kruis. Onder voorzitter schap van den heer G. van Rossenberg, werd Vrijdagavond een leden-vergadering gehouden van het „Wit-Gele Kruis", vo rig najaar in deze parochie opgericht. Door het zeer slechte weer was de opkomst gering. De notulen der vorige ledenverga dering werden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de Statuten Bisschoppelijk en Koninklijk zyn goedge keurd. In den a.s. wintermaanden zal een Moe dercursus worden gehouden bij voldoende deelname. De geestelijke adviseur, de Z.E. heer Pastoor Moons zegt, dat de verpleeg sters blijkens in de praktijk opgedane on- R.K. Ver. v. Kraamverzorging voer alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin- aenvestgracht 30. dervinding deze zeer noodig acht. Verder zal een cursus worden gegeven voor op leiding van hulpverpleegsters voor het Roode Kruis. Het eigen leger van verpleeg sters dier vereeniging is te klein om in tijd van oorlog voldoende hulp te verleenen. De geestelijk adviseur veronderstelt, dat er onder de daarvoor in aanmerking ko mende dames voldoende zullen zijn, die zich voor het mooie doel beschikbaar wil len stellen, en zij niet enkel alles op de soldaten in tijd van nood zullen laten aan komen. Er hebben zich al ongeveer 15 jon ge dames opgegeven. Er zijn enkele kos ten aan verbonden, die bestreden kunnen worden uit een laag cursusgeld, wat waar schijnlijk slechts ongeveer 1.zal zijn. Het bestuur wordt gemachtigd tot af doende regeling van deze aangelegenheid. De burgemeester zegt, zich voor te stel len, de cursus in te schakelen voor de plaatselijke luchtbescherming, waartoe hij bespreking in het gemeentebestuur toe zegt. Het huishoudelijke reglement wordt hierna artikelsgewijze behandeld. Bepaald wordt o.a., dat hospitant-leden dezelfde voordeelen zullen genieten als de leden, echter zooals de Statuten bepa len met uitzondering van stemrecht. Bijzondere aandacht zal het bestuur schenken aan al-of niet betaling van meer dan 2.50 contributie per jaar voor hen, die gedurende langer dan drie maanden zustershulp of gebruik van magazijngoe deren vragen of noodig hebben. Bij het artikel over beschikken van ma gazijngoederen blijkt, dat terugbezorging ervan te wenschen overlaat, waarom me vrouw Boeze voorstelt een boetebepaling daarop vast te stellen. Daar de practische moeilijkheid daarvan wordt ingezien, zal de medewerking van de zuster worden in geroepen. Bij het uitoefenen van het stemrecht wordt bepaald, dat de oudste van meerdere aanwezigen uit eenzelfde gezin dat zal doen. Het reglement zal tegen kostende prijs beschikbaar worden gesteld. Na de vastelling ervan, wordt het voor loopig bestuur bij acclamatie als definitief benoemd. Overtollige kasgelden zullen worden be legd bij de Rijkspostspaarbank. Na eenige bespreking wordt het bestuur gemachtigd, naar gelang de financieële toestand der kas dat zal toelaten, de ver pleegster een hoogere belooning te geven voor 1939 en 1940. Momenteel geniet zus ter de Boer een jaarbelooning van 75. De heer Bouwmeester vraagt, of er al stappen zijn gedaan ter verkrijging van gemeentelijke subsidie, waarop bevestgend wordt geantwoord. In de vorige vergadering is gevraagd, of de zuster ook dooden „aflegt". Bepaald wordt, dat zij, die haar daarvoor vragen» 2.50 moeten betalen bij de' penningmees- teresse der vereeniging. De heeren M. Blom en N. Bos worden benoemd tot leden der controle-commissie over de jaar-rekening over 1939. Devoorzitter deelt mede, dat het maga zijn is ondergebracht bij mej. de wed. Cor- nelisse. De Z.E. heer pastoor herhaalt, wat hy vorig jaar zei, dat hij hoopt, dat men trouw lid zal blijven. Volgend jaar zullen wy hooren, wat de verpleegster heeft gedaan en dan zal blijken, welk een weldaad 't is, dat zij een katholiek verpleegster hebben. De leden kunnen dat niet genoeg waardee- ren. Daarom spoort hij allen aan tot finan- cieelen en moreelen steun aan de vereeni ging. De voorzitter sluit onder dank met den chr. groet.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12