VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 'Reiden, in &e£gië Vacantie- paradijzen De goede gaven dezer aarde worden een mensch meestal niet in de schoot gewor pen. Men moet er een beetje moeite voor doen. Dit geldt voor bijna alle geneugten van het leven, zoowel de hoogere als de lagere, en in 't bizonder ook voor het smaken van vacantie-vreugde. Men kan het zich gemakkelijk maken, twee beenen op een stoel leggen en het vestje ontknoopen, maar dat zalig soezen als de poezen houdt niemand langer dan een paar uur vol. En dan komt de verve ling Iedere waar is naar zijn prijs ook in het vacantie-vermaak. Geen prijs in geld, maar een prijs in welberaden en kieskeu rig zoeken naar een ideaal vacantie-oord. De keus wordt eigenlijk ieder jaar moei lijker, want het is een der artikelen uit de grondwet van echt toerisme, dat je nooit, en zeker niet de eerste jaren, mag terugkeeren naar de plek, waar het je goed bevallen is. Het overtreden van deze stelregel heeft al menige teleurstelling be- «orgd. Maar dan komt de reiziger van liever lede voor een „embarras du choix" te staan, niet omdat de keus zoo groot is, maar omdat men als een jachthond moet gaan speuren, om wat nieuws te ontdek ken binnen het perk, dat door de koorden van de beurs getrokken wordt. Het meerendeel van de vaderlandsche touristen, die de grens oversteken, gaat naar België en Luxemburg. Het is voor een beperkt budget of beperkte reis-tijd het aangewezen oord. Goed we gaan naar België! Maar dan? Men kan toch niet ieder jaar naar Spa gaan of naar Rochefort of naar de grotten van Han en het Müllertal? Natuurlijk niet! En waarom ook? Waar om altijd daarheen te reizen, waar de meeste reclame voor gemaakt wordt. Er is in België keus genoeg trouwens mits men zich een beetje moeite getroost. Want in België evenmin als in ons eigen land zal men veel schoons ontdekken door met een autobus over de groote wegen te snorren of in een villégiature zijn intrek te nemen, waar in wijde omtrek de paad jes door drommen toeristen zijn uitgesle ten. Ook België moet ontdekt worden door ieder van ons opnieuw. De Belgische ste den, met name in Vlaanderen en de Kem pen, zijn bijna stuk -voor stuk merkwaar dige steden en in de wouden van de Ar dennen komt men in een menschenleef- tijd niet uitgedwaald. En nu ik dan op 't punt gekomen ben, eenige van mijn persoonlijke ontdekkin gen in het Land der Belgen, aan de open baarheid prijs te geven, moet eerst een hoogst-onchristelijke neiging overwonnen worden de neiging om al mijn „vond sten" te verzwijgen en ze stiekum voor mezelf en eenige uitverkorenen te bewa ren. In deze vreemde zelfzucht sta ik geluk kig niet alleen. Ip Mirwart onthulde me een Brusselaar, dat hij nog nooit aan een van zijn kennissen het geheim had prijs gegeven, waar hij zijn vacanties door bracht, uit vrees, dat er heele karavanen met autocars en koffer-gramofoons zijn eenzaamheid zouden komen verstoren. In mijn hart ben ik 't roerend met hem eens van den egoïstischen kant beke ken. Doch behalve de zucht om naar zich toe te rekenen heeft ook ieder mensch de behoefte zijn vreugde aan anderen mede te deelen. „Denn über jedes Glück geht doch der Freund...." En wij zullen deze Schilleriaansche wijsheid maar breed-uit opvatten en alle lezers van dit praatje tot onze vrienden rekenen. Maar dan mag ook worden verlangd, zooals men dat ook van vrienden mag ver langen, dat zij mijn goede raad niet te schande zulen maken en de rust van mijn vacantie-oorden niet gaan verstoren door er een „kermesse d'été" van te maken. Ik troost me bovendien met deze over weging, dat iemand, die geen liefhebber is van kunst en natuur, zich kwalijk terecht zal vinden in de hier aangeprezen oorden. Om te beginnen een lijstje plaatsnamen, die niet veel zeggen, maar die ieder voor zich een aangenaam vacantie-verblijf be loven voor dengene, die er werkelijk op uit is, om zich geestelijk en lichamelijk te laten doorbalsemen van de schoonheid van bosch en dal. In ieder dezer plaatsjes is een behoorlijk hotelletje, doch in het hoogseizoen is het raadzaam tevoren een kamer te bespreken. Want palace-hotels zijn het niet, en het aantal bedden is spoe- iöe a. 6. Biyde yeéewdaiió DE VERSPREIDING VAN HET HEUGLIJK NIEUWS. Schematische voorstelling hoe de distributie werkt. Voor de verspreiding van het heuglijk nieuws uit het paleis te Sostdijk vervullen het A.N.P. en de Radio Omroep de hoofd rollen; deze diensten hebben slechts eeni ge seconden noodig om de blijde mare over ons land via de dagbladen en de 4 radio-omroepen te distribueeren. Hoe de distributie werkt wordt duide lijk gemaakt in een schema op de kaart, met nummeringen aangegeven. Men onderscheidt: a. de directe telefonische verbinding van het Koninkl. Paleis (genummerd 1) naar het badhotel te Baarn (genummerd 2) in hét laatstgenoemde is opgesteld een zend en ontvangapparaat, waarop drie recht- streeksche verbindingen zijn aangebracht. b.'naar het hotel „Trier" 'te Soestdijk (genummerd 3). c. naar het A.N.P. te Amsterdam (ge nummerd 4). d. naar de Radio-omroep te Hilversum (genummerd 5). Op de A.N.P. post zijn de secundaire lij nen verbonden. Het A.N.P. telext naar de 82 dagbladen, welke op het telexnet zijn aangesloten en licht op deze wijze de kazernes in, welke tijdelijk met het net zijn verbonden. Het departement van Defensie (genum merd 6), eveneens per telex ingelicht, te legrafeert naar Oost en West-Indië. Telefonisch en telegrafisch wordt het buitenland in kennis gesteld door hun cor respondenten. welke te Soestdijk in hotel „Trier" verblijven en alwaar de techni sche dienst van de P.T.T. eenige spreek cellen heeft doen plaatsen. De kaart geeft eveneens de garnizoenen aan, waar de saluutschoten gelost zullen worden; men lette wel op degene die per telex tijdelijk zijn verbonden, het is best mogelijk dat andere garnizoenen pas later schoten zullen lossen. RONDOM SOESTDIJK. Gisteravond omstreeks acht uur heersch- te er nogal wat drukte rondom het paleis. Men zag Prins Bernhard uitrijden en vrij spoedig weer terugkomen. Nog eenige an- deré auto's reden het hek binnen; daarin waren de heeren de Jonge van Ellemeet en Dedel gezeten. Omstreeks negen uur was het inmiddels volkomen rustig geworden ten paleize. De dig vol. In Luxemburg hebben wij o.a. de aangenaamste herinneringen aan Wiltz, Esch-im-Loch en Bourscheid. In de Belgi sche Ardennen pikken wij uit: Poix St. Hubert, Hatrival, Evrehailles-Bauches, Vresse, Orval, Mirwart, Lavacherie, Cou- vin. Hiermede is het lijstje lang-niet uit geput. Het toerisme ontwikkelt zich de laatste jaren sterk in de Ardennen en in de onbeduidendste oorden treft men soms modern-ingerichte hotelletjes aan. We hebben al menige vacantie in het dichtst- bij gelegen bergland doorgebracht doch iedere keer opnieuw komen er nieuwe ontdekkingen. Gelukkig maar! Van twee dorpen zal ik iets meer dan de naam ontsluieren, niet omdat zij de voor keur verdienen boven de andere ik heb een voorkeur voor alle namen in het lijstje maar omdat zij behooren tot de versche vacantie-oogst van dit jaar. Het zijn twee gehuchten: Orval en Mirwart. Dorpen kan men het niet noemen, en het eene Or val kan er zich nog niet eens op beroe men een gehucht te zijn. Prinses had zich toen reeds ter ruste be geven en kort daarna trok ook H. M. zich in haar vertrekken terug. Dr. de Groot was gisteravond ten pa leize. De verpleegster, Trijntje Boonstra, vertoefde gisteren nog in de kraaminrich ting van Bronovo in Den Haag; omstreeks half elf gisterayond is zij echter per auto te Soestdijk aangekomen. BAARN, 4 Augustus. Er is nog geen nieuws uit het paleis. Ook bestaat er op het oogenblik gen aanwijzing, dat het groo te bericht nu zeer spoedig'zal komen. Maar met voorspellingen daarover is het gesteld als met de weersvoorspellingen. Niets is veranderlijker dan het weer en de weer berichten komen ook niet altijd uit en de stemming kan heel snel weer omslaan. Hoe ongerust was men hier niet gisteravond. Tenminste in het journalisten-kamp. Aller lei geruchten deden, de ronde, waaraan de overkomst van zuster Boonstra uit Den Haag en het bericht, dat dokter de Groot zijn intrek had genomen op het paleis na tuurlijk weer nieuw voedsel gaven. Intusschen vernemen wij, dat dr. de Jong nog in Den Haag is en dit is wel een tëeken, dat wij nog even zullen moeten wachten. In hotel Trier bleven sommige journa listen zeer laat op. Om vier uur 's nachts spookten er nog enkele rond. Nu en dan liep men naar het paleishek, maar het pa leis bewaarde zijn geheim. Geen enkel ven ster was verlicht, behalve het raam bo ven de hoofddeur waardoor het licht van de vestibule scheen. Roerloos en verzonken lag het paleis in het stille blauwe maan licht. Nu en dan flonkerde er een licht in de vensterruiten, maar dat was afkomstig van de vrachtauto's, die 's nachts met geregelde tusschenpoozen en in een constant tempo langs den straatweg voorbijschieten. Een eenzame bewaxer met een electrische lantaarn gewapend, doet zijn plicht. Men ziet. hem langzaam langs het gebouw loo- pen en constateerden, dat alle deuren en vensters beganengronds goed gesloten zijn. Vanmorgen zijn wij eens het dorp Baarn ingegaan, waar, nog wat schuchter, de eer ste hand gelegd wordt aan de versieringen. Zoo brachten werklieden van de ge meente op de Brink snoeren oranje-bollen tusschen de boomen aan. Een enkele be woner ziet men reeds bezig aan vlag ver sieringen van zijn huis. In het oranjepark v/ordt een houten vloertje gelegd, waarop de jeugd straks zal dansen onder de opgericht „vuurboom". Vandaag zijn ook de oefeningen begon nen met de kanonnen der saluutbatterij. Het zijn vier stukken veldgeschut, van het eerste regiment veld-artillerie uit Harder wijk. Deze kanonnen zijn eergisteren té Baarn aangekomen en zij staan in het Oranje park onder goede bewaking. Zoodra de waarschuwing doorkomt, dat c1 tukken in stelling gebracht moeten worden, rijden de kanonniers de stukken naar 'n weiland buiten het dorp' bij den nieuwen weg naar Hoevelaken. Op dit weiland heeft de com mandant der batterij, kapitein van Nijnat ten, ijzeren' platen laten leggen, zoodat de kanonnen op een stevigen ondergrond ko men te staan en geen gevaar zullen loe pen weg te zakken. Het in stelling brengen der stukken moet zoo snel mogelijk verloopen. Vandaar deze oefeningen. De stukken worden door de manschappen zeiven naar het weiland ge- trokken. Dit gaat namelijk veel vlugger dan met paard.entractie. De afstand is trou wens niet zoo groot en het inspannen der paarden houdt veel te veel tijd op. Vandaag verliepen er precies acht mi nuten tusschen het commando „gereed stel ling innemen" en het eerst uiteraard „dro ge" saluutschot. Wij hooren, dat de commandanten der verschillende saluutbatterij en met elkaar zullen wedijveren in het schieten. Ze wil len allen het eerste saluutschat doen klin ken. Wie zal het winnen? In Amersfoort heeft de commandant een apart telefoon lijntje doen aanleggen tusschen het lokaal waar de telex staat en het terrein waar de saluutbatterij zal komen te staan. Baas bo ven baas. In Den Haag zoo vernamen wij, staat op het department van defensie naast het telextoestel een „uk'g" ultrakortegolf- zender) van het leger, waarvan de seinen op het Malieveld opgevangen zullen wor den commandant der saluutbatterij. Baarn blijft natuurlijk niet achter en kapitein Nijnatten heeft zijn voorzieningen getrof fen. Ondertusschen behoeft niet den geheelen dag met de stukken geoefend te worden. Er blijft voor de militairen nog tijd genoeg over voor andere dingen. Sport houdt de menschen fit en voetballen is een goede oefening in het zich snel verplaatsen, al gaat het voor een kanon wat langzamer dan achter een bal. Vanmiddag is er in Baarn op het terrein bij het lyceum een voetbalmatch tusschen de elftallen van het eerste regiment veld en het zestiende regiment infanterie. Rondom het paleis was er vanmorgen weer veel vertier, vooral toen het gerucht ging loopen, dat de koningin „politieke per sonen" zou ontvangen, in verband met de Kabinetscrisis. De Koningin is namelijk he denmorgen niet naar Den Haag terugge keerd maar op het paleis gebleven. Inderdaad reed tegen elf uur een hofauto voor, die den Christelijk-Historischen lei der minister van Staat jhr. de Geer, van het station had gehaald. BINNENLAND LET OP UW RIJWIEL-ACHTERLICHt! HET MOET EEN GOEDGEKEURD ZIJN. Op grond van artikel 59 van het Motor en Rijwielreglement en artikel 38 decies, zevende lid der Motor- en Rijwielbeschik king moeten rijwielen bij donker een hel der rood achterlicht voeren, dat behoort tot een door of vanwege den Minister van Waterstaat goedgekeurde soort en voor zien is van het door dien Minister vastge stelde merk. De Staatscourant van gisteren bevat •thans een lijst van de goedgekeurde soor ten, waarvan de goedkeuring ook thans nog van kracht is. Goedgekeurd zijn volgens die lijst thans in totaal nog 38 soorten van deze roode lantaarntjes, terwijl daartegenover van 21 soorten de goedkeuring is ingetrokken. De minister van Waterstaat acht het in tusschen gewenscht den wielrijders den raad te geven, zich er van te vergewissen: a. of hun achterlicht helder rood licht geeft; b. of het achterlicht behoort tot een van de goedgekeurde soorten, bovengenoemd. Behoort het achterlicht tot een van de soorten, waarvan de goedkeuring is inge trokken, dan zal de wielrijder zich van een nieuw achterlicht moeten voorzien. De aandacht, wordt er nog op gevestigd, dat. een rijwielachterlicht slechts tót een goedgekeurde soort 'behoort, zoolang het met de ter keurig ingezonden exemplaren volledig overeenstemt. Wordt een onder deel van het achterlicht door een ongelijk soortig onderdeel vervangen, dan brengt men het gevolg teweeg, dat het rijwiel niet meer voorzien is van een goedgekeurd achterlicht en men derhalve strafbaar is. Uiteraard mogen en moeten defecte lampjes steeds worden vervangen. Het geval is bij dit alles niet denkbeel dig, ja, zelfs zullen er waarschijnlijk dui zenden voorkomen, dat een achterlichtje heel mooi en helder brandt en dat de wiel- rijder toch strafbaar is, want het is niet meer officieel goedgekeurd. Is dit niet een beetje dwaas? Waarom zou men wielrijders, die een be hoorlijk brandend lichtje hebben, dit niet laten gebruiken, zoolang het behoorlijk brandt? Indertijd hebben zij het gekocht met Rijkskeur, zoodat ze dachten safe te zijn. En thans loopen ze elk oogenblik ge vaar van een proces-verbaal. Zou het daartegenover niet veel meer aanbeveling verdienen b.v. een uitstervings systeem voor de afgekeurde achterlichten toe te passen? We geven toe, ook dit brengt zijn moei lijkheden mee, maar om tienduizenden fietsers te dupeeren, die zich geheel aan de wettelijke voorschriften hebben gehou den, gaat dat niet wat ver? „Msbd." GROOT VERLOF VOOR DIENSTPLICHTIGEN. De Minister van Defensie heeft, naar het „Handelsblad" meldt, machtiging ver leend de volgende ploegen dienstplichti gen van de lichting 1938 in het genot van groot verlof te stellen: Op 12 Augustus de tweede ploeg onbere- denen van het tweede reg. veld-artillerie, op 6 September de onderofficieren-admini strateurs van de regimenten huzaren en op 29 September de tweede ploeg onberede- nen van het zesde reg. veld-artillerie. HERHALINGSOEFENINGEN. Bij Koninklijk besluit van 17 Juli 1939, Nr. 47, is bet volgende bepaald: Vain de gewone dienstplichtigen, die in gevolge de bijdrage van Ons besluit van 3 Januari 1939, Nr. 48, in 1939 herhalings oefeningen moeten volbrengen, vervullen in 1939 geen herhalingsoefeningen: a. zij, die behooren tot de lichtingen 1933 en 1935, en deel uitmaken van de re gimenten infanterie, bieronder begrepen het Regiment grenadiers en bet Regiment jagers, en het Bataljon geneeskundige troe pen, met uitzondering van de ziekenver plegers van de lichting 1933; to. zij, die in 1939 ten gevolge van een buitengewone oproeping in werkelij'ken dienst zijn of zijn geweest, alsmede zij, die ingevolge een door den Minister van De- Otflclcélc Crislspubllcatles REGELING STEUN INLANDSCHE ROGGE Hiermede wordt de aandacht van te lers van rogge op het volgende gevestigd. De vastgestelde richtprijs bedraagt voor rogge geleverd in de week van 31 Juli t/m 6 Augustus 1939 7.54 per 100 K.G. inclu sief commissie en vracht. Deze prijs zal worden verhoogd: a. op den 7en Augustus 1939 en zoo vervolgens wekelijks tot en met den len April 1940, telkens met een bedrag van 3 cent per 100 K.G. voor rogge, in de des betreffende week geleverd; b. op den 8en April 1940 en zoo ver volgens wekelijks tot en met den 29en April 1940, telkens met een bedrag van 4 cent per 100 K.G. voor rogge, in de des betreffende week geleverd. Bij de vaststelling van dezen richtprijs werd er van uitgegaan, dat deze geldt voor: 1. maxktschoone, droge, gezonde, in- heemsche rogge van den Oogst 1939, welke voldoet aan het door de Nederlandsche Akkerbouw Centrale nader vast te stellen hectolitergewicht; 2. rogge, welke verkocht wordt door bemiddeling van den gebruikelijken tus- schenpersoon, die van den teler de vol gens plaatselijk gebruik geldende com missie ontvangt; 3. rogge, welke door den teler wordt geleverd op de voor zijn teeltstreek ge bruikelijke leveringsplaats. Indien het aanbod van inlandsche rogge te groot mocht worden opgenomen, zal de Centrale den handel in de gelegenheid stellen om in het najaar het surplus van de aangeboden rogge van den teler te koopen, teneinde dit in het voorjaar aan de Centrale te leveren tegen een prijs, wel ke den handelaar eenig voordeel geeft. Mocht de Centrale echter blijken, dat zelfs door het afsluiten van leveringscon tracten met handelaren, de roggeprijs in het binnenland niet op het peil van den richtprijs zou kunnen worden gehand haafd, dan zal zij er toe overgaan rogge rechtsstreeks van telers te koopen. Voor verdere inlichtingen wordt ver wezen naar den Districts-Secretaris van de Landbouw-Crisis-Organisatie. De handelaar is verplicht van den teler te koopen op basis van den vastgestelden richtprijs. Wanneer hieraan niet wordt vol daan, verdient het aanbeveling, dat door den teler hiervan kennis wordt gegeven aan den Districts-Secretaris van 'de Land bouw-Crisis-Organisatie. Door telers kan geen rogge ter denatura- tie worden aangeboden. AANKOOP VAN GROENE ERWTEN OOGST 1939. Indien de omstandigheden daartoe aan leiding geven, zal de Nederlandsche Ak- kerbouw-Centrale ook dit jaar overgaan tot aankoop van groene erwten van den Oogst 1939. De aankoop door de Neder landsche Akkerbouw-Centrale zal alleen plaats vinden bij handelaren, waarbij als voorwaarde is gesteld, dat de telers min stens den richtprijs zullen hebben ontvan gen. De richtprijs is gesteld voor gemid delde kwaliteit op f 9.25 per 100 K.G. Er kan verwacht worden, dat deze richtprijs, evenals het vorig jaar, in een ander vast te stellen tijdvak met 0.10 per maand zal worden verhoogd. Wanneer de handelaar niet aan zijn ver plichting ten opzichte van den richtprijs voldoet, verdient het aanbeveling, dat door den teler hiervan kennis wordt gegeven aan den Districts-Secretaris van de Land bouw-Crisis-Organisatie. VERKOOP BEVROREN BLADREUZEL. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat zij een partij bevroren bladreuzel, afkomstig van zware varkens, voor verkoop in het binnenland beschik baar heeft. Deze bladreuzel is opgeslagen in het koelhuis der N.V. Rotterdamsche Koel- en Vrieshuizen, le Katendrechtsche- haven te Rotterdam. Belanghebbenden kunnen zich ter ver krijging van nadere inlichtingen wenden tot genoemde Centrale, Laan van Meer- dervoort 84 te 's-Gravenhage, telefoon 392310, interlocaal J.J. 's-Gravenhage, 3 Augustus 1939. 4583 fensie vastgestelde regeling als vervangers van deze personen in werkelijken dienst zijn gekomen, althans voorzoover deze dienstplichtigen die oefeningen in 1939 nog niet haddien volbracht. De dienstplichtigen van de infanterie en van. de geneeskundige troepen, die de her halingsoefeningen, welke zij in een vorig jaar hadden moeten vervullen, ten gevolge van uitstel van opkomst of om andere reden nog niet hebben volbracht, blijven gehou den deze oefeningen in September a.s. te vervullen. Mochten hieronder dienstplich tigen worden aangetroffen, die in 1939 wegens buitengewone oproeping in werke- lijken dienst zijn of geweest zijn, dan be hoeven zij deze herhalingsoefeningen riiet meer te volbrengen. Voor wat de infante rie betreft worden deze oefeningen leger- korpsgewijze gehouden en wel: voor het Iste Legerkorps bij het 22ste Reg. infanterie te Ede, voor het Ilde Legerkorps bij het 19de Reg. infanterie te Arnhem, voor het Ilde Legerkorps bij het 6de Reg. infanterie te Breda, voor het IVde Legerkorps bij het 21ste Reg. infanterie te Amersfoort.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7