3talifxvx aoet de Inter nationale óituatie De onderhandelingen met Moskou en Tokio BUITENLAND De s panning Dan*zig om Het probleem van het Verre Oosten VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Niet te optimistisch noch te pessimistisch zi|n EfftjELANDS BIJDRAGE TOT DEN WERELDVREDE. Op zijn beurt heeft gisteren het Brit- sche hoogerhuis debatten over de buiten- landsche politiek gehouden. Door de labour-oppositie werd een motie ingediend, waarin de aandacht der regee ring werd gevestigd op den huidigen toe stand der buitenlandsche politiek, terwijl verscheidene sprekers namens de opposi tie de door de regeering gevoerde politiek, met name in het Verre Oosten en ten aan zien van de besprekingen te Hoskou, laak ten. Lord Halifax, de minister van buiten landsche zaken, die de sprekers beant woordde, verdedigde in zijn rede het be leid der regeering en wees op de groote ver diensten, welke zij zich heeft verworven bij haar pogingen tot het behoud van den wereldvrede. HET PROBLEEM VAN HET VERRE OOSTEN. Engelands politek niet gewijzigd. Op de eerste plaats behandelde lord Ha lifax het Verre Oosten. In verscheidene redevoeringen was geop perd, dat de formule, welke onlangs met Japan was aangegaan, Groot-Brittannië" verplicht tot een fundamenteele wijziging in zijn politiek, dat Engeland, door de for mule te onderteekenen, den oorlogstoe stand in China erkent, dat de formule in strijd is met den geest der Engelsche ver plichtingen op grond van de resoluties van den volkenbond, dat daardoor het gevaar ontstaat, dat het negenmogendhedenver- drag geschonden wordt en dat de formule in het algemeen een daad vergoelijkt, wel ke Engeland vroeger heeft afgekeurd. Ik wensch, vervolgde lord Halifax, heel duidelijk te verklaren, dat naar mijn mee ning degenen, die een dergelijken gedach- tengang volgen, onbekend zijn, zoowel met de bewoordingen der formule als met de uitleggingen dezer formUle, welke de re geering er aan geeft. Ik weet door mijn ondervinding in In- dië, hoe buitengewoon fnoeilijk het voor menschen in Londen is, zich een nauwkeu rig oordeel te vormen over de beteekenis van deze zorgvuldig omlijnde formules in het Oosten. Ook weet'ik, dat een vijand op geen vruchtbaarder bodem onkruid tus- schen het koren kan zaaien. Degenen, die een dergelijke beschuldi ging aan de formule ontleenen, verliezen één feit van groote beteekenis uit het oog: dat deze indruk juist de indruk is van de genen, die dezen indruk wenschen te vesti gen en die er naar streven, de moeilijkhe den te overdrijven, waarvoor wij thans ge plaatst zijn. Daarom moeten wij, naar mijn meening, er op letten hun spel niet te spe len. De Japansche regeering heeft de Brit- sche regeering nimmer gevraagd, haar po litiek om te gooien en de Britsche regee ring zou dat ook nooit kunnen doen, indien haar dat zou worden gevraagd. Al wat wij met deze. formule hebben gedaan, is te trachten de feiten vast te stellen, zooals zij, naar ons voorkomt, bestaan en te probee- ren, op practische manier den achtergrond vast te stellen van den toestand, zooals deze te Tientsin is ontstaan. Wij moeten niet onnoodig de teak van onzen ambassa deur te Tokio verzwaren, die in moeilijke omstandigheden, met vastberadenheid en begrip van zaken optreedt bij zijn pogingen een oplossing te bereiken. Wij moeten er naar streven, bij te dra gen tot het vinden van een regeling, wel ke voor alle belanghebbenden aanvaard baar is en aan een oplossing van de hui dige moèilijkheden werken, welke niet on ze betrekkingen met China schaadt. Ik ben mij er echter van bewust, dat vele leden van dit huis van meening zijn, dat zulks een te optimistische verwachting is. De re geering ziet zich verplicht, de blokkade van Tientsin en de toenemende agitatie tegen de Britsche belangen in deze deelen van het bezette China, zeer ernstig op te vat ten. De Japansche regeering en het Japan sche volk moeten erkennen, dat, indien de ze agitatie voortduurt, indien zij deze niet kunnen voorkomen, de betrekkingen tus- schen onze beide landen steeds moeilijker zullen worden. Hoewel de kwesties van plaatselijken aard kunnen zijn, hebben zij een veel ver der strekkende beteekenis en zijn zij ook voor andere regeeringen van belang. Er is reeds gezegd, dat wij op verscheidene pun ten één lijn trekken met de Vereenigde Sta ten en Frankrijk. Deze beide regeeringen worden door ons nauwkeurig op de hoogte gehouden, zoowel van onze bedoelingen, als-van hetgeen wij hebben gedaan. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wij op alle punten juist hetzelfde zullen doen. Ik kan mij zeer goed de omstandig heden voorstellen, welke ook de Brit sche Reg. er toe zouden kunnen bren gen, melding te maken van haar voor nemen, het handelsverdrag op te zeg gen, doch, zooals de premier Zaterdag in het lagerhuis heeft gezegd, is dat een aangelegenheid, welke een zeer nauwkeurige overweging vereischt en waarvoor een intense gedachtenwisse- ling met de Britsche Dominions in ieder geval noodig zou zijn. Er zijn verschillende oplossingen voor gesteld met betrekking tot de Chineesche valuta en de zilvervoorraden van Tientsin, doch geen enkele schijnt bevredigend. De kwestie van een verdere steunver- leening aan de Chineesche munt zal be schouwd worden in het licht van zeer vele andere financieele overwegingen en ver plichtingen van Groot-Brittannië. Ik geloof niet, dat het boven de kracht van mannen van goeden wil is, een oplos sing te vinden, welke recht doet wederva ren aan China en rekening houdt met de belangen van andere, bij het Verre Oosten betrokken mogendheden. I?E ONDERHANDELINGEN MET RUSLAND. Overgaande tot een bespreking van den Europeeschen toestand en meer in het bij zonder tot de kwestie der onderhandelin gen met Sov-Rusland, zeide lord Ha lifax, dat de basis der Britsche politiek is geweest een nauwe samenwerking met Frankrijk bij de behartiging der gemeen schappelijke belangen, zooals is uiteengezet in de begin Febrauri, door den premier in het lagerhuis afgelegde verklaring. Van dat punt uitgaande heeft de regeering haar waarborg aangeboden aan Polen en Roe menië. Ongetwijfeld heeft zij, door dat te doen, een belangrijke bijdrage geleverd voor de veiligheid van Rusland. De onderhande lingen met Rusland hebben ten doel de versterking der strijdkrachten tegen een mogelijke agressie en het zal wel erkend worden, dat het verschaffen van een instru ment, dat alle mogelijkheden dekt, een zeer ingewikkelde taak is, welke onvermijdelijk aanleiding moet geven tot een zeker ver schil van opvatting. Wij weten ook, dat het probleem inge wikkeld is door de noodzakelijkheid, te trachten te voorzien in het geval van een nieuwe techniek van indirecte agressie. De drie regeeringen zijn het eens over de noodzakelijkheid, om daarin te voor zien, doch zij verschillen van meening over den vorm, waarin dit moet geschieden. Ons gemeenschappelijk doel is, een for mule te vinden, welke een einde maakt aan deze indirecte agressie, zonder de onafhan kelijkheid of neutraliteit van andere sta ten te schaden. Het is geen geheim, dat de voorstellen van Frankrijk en Engeland de sovjet-regee ring onvoldoende leken, terwijl de formu le van de sovjet-regeering den Franschen en Britschen regeeringen te ver schenen te gaan in de tegenovergestelde richting." Betreffende de kwestie Dantzig wensch- te Halifax niet veel mede te deelen. Hfj wilde slechts verwijzen naar de verklaring van Chamberlain van 10 Juli, welke aan duidelijkheid en juistheid niets te wen schen overliet. Na er, evenals Chamberlain in het lager huis, op te hebben gewezen, dat de onder handelingen met Polen over twee ver schillende kwesties liepen, waarvan de eer ste, die betreffende de exportcredieten, is opgelost, bracht Halifax de Moskousche onderhandelingen opnieuw ter sprake, er op wijzend, dat de regeering het niet eens is met de stelling, dat, indien een minister naar Moskou zou gaan, er een snelle over eenstemming zou tot stand komen. „Er kan, aldus besloot Halifax zijn rede, geen twijfel bestaan over de houding van ons land. Wij hebben onze voorzorgsmaat regelen genomen, wij hebben alles gedaan, wat mogelijk is, om de krachten van den vrede te versterken en er blijft ons thans niets anders over dit is mijn speciaal verzoek dan kalm te blijven, te vermij den, overdreven aandacht te besteden aan geruchten en noch te optimistisch, noch te pessimistisch te zijn. Ik ben van meening, dat een eensgezin de natie, die precies weet, waar zij staat en die zichzelf krachtig weet, de toekomst met vertrouwen onder de oogen kan zien, wat die toekomst ook in haar schoot ver bergt." De debatten werden hiermede gesloten. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT VOLKENBOND LITHAUEN STELT ZICH CANDIDAAT. Lithauen heeft zich candiaat gesteld voor een van de niet-permanente zetels van den Volkenbondsraad, welke bij de ko mende zitting in September vacant zullen worden. DUITSCHLAND BEPERKING VAN DEN BENZINE VERKOOP. Ter Berlijn wordt den laatsten tijd een beperking van de benzine-verkoop* gecon stateerd. Sommige benzine-stations leveren slechts 10 liter tegelijk aan vaste klanten en aan anderen niet meer dan 5 liter Het zelfde is te Harburg het geval. Men weet niet of men hier te doen heeft met een algemeene beperking van het ben- zine-gebruik. TSJECHISCHE GENDARMERIE WORDT INGEKROMPEN. De Duitsche autoriteiten hebben beslo ten, de Tsjechische gendarmerie in te krim pen van 12.000 tot 9.000 man. Zij zullen nog over slechts 6.000 karabijnen de beschik king hebben. POLEN EEN POOLSCHE NOTA. Het vraagstuk der douane-inspectie. Van geloofwaardige zijde wordt verno men, dat de Poolsche regeering vandaag den Senaat van Dantzig een nota zal over handigen, waarin wordt geantwoord op de nota van den Senaat van 30 Juli. In deze Poolsche nota zal het standpunt van de Poolsche regeering inzake de voornaam ste punten van het geschil tusschen Po len en de Vrije Stad uiteen gezet worden, en wel op de eerste plaats het vraagstuk van de margarine-fabriek Amada, waar op de Poolsche regeering sancties heeft toe gepast, omdat door het afschaffen van de douane-inspecteurs, het niet mogelijk is de goederen van de firma in Polen toe te la ten. De maatregel is een antwoord op de moeilijkheden, welke de Poolsche douane inspecteurs in den weg worden gelegd. Vervolgens het vraagstuk van het aan tal der douane-inspecteurs, waarvan de Se naat beperking heeft gevraagd. Volgens mededeelingen van welingelichte zijde zal de Poolsche regeering deze eischen van den Senaat van de hand wijzen, hierbij wij zend op de overeenkomst van 9 November 1920, waarbij de inspectie van de douane wordt geregeld en waarbij wordt bepaald, dat alleen Polen het aantal inspecteurs kan vaststellen. De nota eindigt met een waarschuwing geen ondoordachte steppen te doen en geen wijziging te brengen in den status quo van de douanegrens tusschen Dantzag en Pruisen, zoals door de Dantziger pers werd voorgesteld. Het opheffen van deze grens zal worden beschouwd als een on- middellijken aanval op de levensbelan gen van Polen in de Vrije Stad, welke Po len tot eiken pry's wil verdedigen. Men verwacht te Warschau, dat van daag een officieel communiqué over deze nota zal worden gepubliceerd. De laatste ontwikkeling te Dantzig is de weigering van de Dantzigers om levens middelen ie verkoopen aan de Poolsche douane-ambtenaren. Een vertegenwoordiger van het Poolsche ministerie van handel heeft zich naar Dant zig begeven om de aangelegenheid te be spreken. Na een energiek vertoog van den Pool- schen commissaris-generaal bij den Senaat hebben de autoriteiten van de Vrije Stad vier Polen, die tot langdurige gevangenis straffen waren veroordeeld, in vrijheid ge steld vóór de straffen geboet waren. De wapening van Dantzig. De hermilitariseering van Dantzig duurt voort. De leden der militaire formaties in de Vrije Stad hebben een verklaring moe ten teekenen, waarbij zij zich verbinden ter beschikking van de autoriteiten te blij ven tot Dantzig bij Duitschland zal zijn gevoegd. Er wordt energiek gewerkt aan de versterking van verschillende strategi sche punten, in het bijzonder bij de heu vels van Bischofsberg en Hagelsberg. In den nacht van 4 op 5 Augustus zullen op het vliegveld te Langfur vlieg- en landings oefeningen worden gehouden door vliegtui gen van de nationaal-socialistische forma ties. Gouwleider Forster heeft gistren een inspectietocht gemaakt om zich van den stand der versterkingswerken op de hoog te te stellen. ENGELAND DE MILITAIRE DELEGATIES NAAR MOSKOU. De „City of Exeter" aan boord waarvan de militaire delegaties van Frankrijk en Engeland naar Rusland gaan, vertrekt Za terdag te 16 uur van Tilbury en zal Woens dag te Leningrad aankomen. LUCHTSCHIP VOOR DE SCHOTSCHE KUST GESIGNALEERD. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft een rapport ontvangen, waarin me degedeeld wordt, dat ter hoogte van de Schotsche kust een luchtschip is gezien, doch ten aanzien van de identiteit van het luchtschip werd niets meegedeeld. Een vuurtorenwachter heeft tegenover de pers verklaard, dat het luchtschip de „Graf Zeppelin" was. ITALIË JAPAN EN DE „AS". Een conferentie aan het Como-meer. De ambassadeurs van Japan te Berlijn en Rome, Hirashi Osjima en Tosjió Sjiratori, zijn te Villa Este aan het Como-meer bij een gekomen om te spreken over het nau wer aantrekken van de politieke banden, welke Japan verbinden aan de .^"-mo gendheden. De beide Japansche diplomaten hebben aan de pers verklaard, dat zij Villa Este hebben gekozen als plaats voor hun be sprekingen omdat graaf Ciano en von Rib- bentrop, de ministers van buitenlandsche zaken van Italië en Duitschland, hier de besprekingen hebben gehouden over het sluiten van de verdragen, welke zoo vrucht baar zijn voor de welvaart en macht van de beide bevriende mogendheden, die te zamen met Japan het anti-komintern-ver drag hebben gesloten. Dit is een goed voor teeken voor de Japansche diplomaten, die een eventueele nauwere aansluiting van Ja pan aan de politie van de „as" hebben be sproken. Zij zullen tot het einde dezer week op Villa Este blijven. SLOWAKIJE SPANNING TUSSCHEN HONGARIJE EN SLOWAKIJE. De betrekkingen tuschen Hongarije en Slowakije zijn opnieuw gespannen. Tus schen de Hongaarsche partij in Slowakije en de Slowaaksche regeering is een Con flict uitgebroken, 33 Hongaren zjjn gear resteerd wegens hoogverraad en de secre taris-generaal van de Hongaarsche partij is uitgewezen, omdat hij vlugschriften te gen den leider van de nationaal-socialis- ten in Slowakije heeft verspreid. De Hon garen hebben hierop geantwoord met het uitwijzen van 300 Slowaken. De Slowaaksche pers voert verder een revisionistische campagne tegen Hongarije en de leider van de Slowaaksche propa ganda, Sano Mach, heeft te Divin gezegd, dat het Slowaaksche leger en de Hlinka- garde nog bestaan, omdat de onrechtvaar digheden nog niet uit den weg werden ge ruimd. Alle pogingen van de Slowaken zijn erop gericht de rechtvaardigheid te herstellen. De menigte riep hierop: „wij willen oprukken naar Levoca". Levoca is een stad, welke onlangs aan Hongarije is afgestaan. PALESTINA VERBETERING IN DEN TOESTAND? Arabische terroristen hebben drie Ara bieren ontvoerd. Het stoffelijk overschot van een dezer drie is later gevonden. Toch is een zekere ontspanning merkbaar De regeering heeft besloten het internatio nale telefoon-verkeer te herstellen, de haven Saint Jean d'Arc weer open te stel len voor het verkeer, veertien autobus- dsensten van Arabieren weer te laten rij den, talrijke gevangenen vrij te laten en een algemeene amnestie voor te bereiden voor politieke veroordeelden, waarvan slechts ongeveer driehonderd bekende ex tremisten zullen zijn uitgesloten. Boven dien hebben talrijke leden van den bond Melekassam vrijwillig hun onderwerping aangeboden. In welingerichte kringen wordt gezegd, dat de maatregelen, welke de regeering heeft genomen, het teeken zijn voor nieu we onderhandelingen tusschen de Britsche regeering en de Arabieren, welke ten doel hebben eei „toelichtend supplement" uit te geven op het Witboek. Naar verluidt is de minister-president van Egypte voornemens naar Londen te gaan om deel te nemen aan de nieuwe be sprekingen. AMERIKA WEER EEN NEDERLAAG VAN ROOSEVELT. Crediet voor huizenbouw geweigerd. De Amerikaansche regeering heeft gis teren een nieuwe nederlaag geleden. Het voorstel van wet v n president Roo sevelt om 800 millioen dollar beschikbaar te stellen voor het bouwen van huizen is door een coalitie van republikeinen en de mocraten ten val gebracht. Met 190 tegen 170 stemmen heeft het Huis van Afgevaardigden besloten het ont werp niet meer in de huidige zitting te be handelen. ARBEIDSCONFLICTEN IN DE VEREEN. STATEN. Stakers laten een brug in de lucht vliegen. Woensdagavond zijn ernstige stakingson lusten uitgebroken te Green Mountain in Colorado. Het kwam tot botsingen tusschen DE KRIJGSOPERATIES. De strijd in Hopeh. Tusschen 10 en 27 Juli hebben de Ja pansche troepen ongeveer 40 gevechten geleverd met naar-schatting 18.000 man. Chineezen in het Noordweten van Hopeh. Hierbij zijn 1048 Chineezen gesneuveld, terwijl de Japansche troepen aanzienlijken buit hebben behaald. Weer een luchtaanval op Tsjoengking. Achttien zware bommenwerpers hebben gisternacht wederom aanvallen gedaan op Tsjoengking. De eerste groep was weldra door de Chineesche zoeklichtafdeeling op gespoord en beschoten. De Japanneezen lieten inderhaast hun bommen vallen. De tweede groep viel de Oostelijke voorsteden aan, waar slechts geringe schade werd aangericht. Vannacht is Tsjoengking opnieuw ge bombardeerd. Een bom kwam terecht in den tuin van dr. Vieron, den dokter van de Fransche ambassade, wiens huis gedeel telijk verwoest werd. Twee Chineesche kruiers van de Fransche ambassade wer den gedood, terwijl een instortende tuin muur e entiental Chineezen begroef die zich naar de schuilplaatsen begaf. Ook aan het Fransche cconsultaat werd groote schade aangericht. De aanval, waaraan 27 vliegtuigen deelnamen, heeft talrijke slachtoffers geëischt. DE TOESTAND AAN DE GRENS VAN MANDSJOEKWO. Volgens een bericht van het Japansche leger te velde is de spanning aan de Wes telijke grens niet verslapt. De strijdkrachten van Sovjet-Rusland en Buiten-Mongolie hebben sinds 26 Juli (verleden week Woensdag) herhaaldelijk geprobeerd de grens over te trekken bij de samenvloeiing van de Khalka en de Hol- stein, doch zij werden volgens het Japan sche bericht iederen keer door de troepen van Japan en Mandsjoekwo teruggesla gen. De strijdkrachten van Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo zijn drie dagen over de grens gekomen, n.l. Zaterdag, Maandag en Woensdag, doch de Japansche luchtmacht zou haar een verpletterenden slag hebben toegebracht door in die drie dagen 69 vlieg tuigen omlaag te schieten. DE ANTI-BRITSCHE AGITATIE. Anglikaansche zendelingen uitgedreven. De Anglikaansche bisschop van Sjan- toeng en twee andere leden van dé An glikaansche zending te Talan hebben gis teren deze plaats verlaten. De superinten dant van de Britsche Baptistenzending aan den spoorweg Tsi nan-Tsim tau heeft van de door de Japanneezen aangestelde Chineesche politie bericht ontvangen, dat alle Chineesche bedienden en verpleegden Zaterdag het ziekenhuis van de zending moeten hebben verlaten. Anti-Britsche betooging te Tokio. Vandaag hebben 25.000 menschen deel genomen aan een anti-Britsche betooging te Tokio. In optocht trokken de betoogers naar de Britsche ambassade, voorzien van borden met anti-Britsche leuze, zooals: „Weg met Engeland". Vijf personen uit hun midden overhandigden een raadsheer der ambassade de aangenomen resoluties. Ook in andere Japansche steden zijn van. daag anti-Britsche betoogingen gehouden. 400 stakers en 350 arbeiders, die werkzaam zijn bij den bouw van een grooten stuw. Zes arbeiders werden gewond. Een brug werd met rynamiet opgeblazen. Gisteren hebben 300 leden van de na tionale garde, voorzien van twee tanks, zich, in het dorp geinstalleerd. De gouverneur van Colorado heeft in verband met de stakingsonlusten te Green Mountain den „staat van oproer" afgekon digd. De commandant van de nationale garde heeft verklaard, dat hij wellicht artillerie zal móeten laten aanrukken, voor aan de onlusten een einde komt. De stakers eischen, dat de maatschappij, die den stuw aanlegt, met hen over een collectieve arbeidsovereenkomst zal onder handelen. Uit Washington wordt gemeld, dat de directeur van den regeeringsbemiddelings- dienst wellicht zal aandringen op opschor ting van het werk voor het houden van een bemiddelingsconferentie. ft *0 aN V® .O»

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6