De toestand der Katholieke Kerk in Duitschland Firma G. VAN BRUSSEL j- HANDHAVEN! Lucht Verdediginqs Fonds DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Onrustbarende toename van geloofsafval onder de prille jeugd „De Katholieken een doorn in het'vleesch van Duitschland" (Van een eigen correspondent). 't Is Zondagmorgen. Hoog in de lucht zingen de klokken van het Münster. Prach tige klokken, een sieraad van den toren, sieraad van Duitschland. Beneden in de straten tromgeroffel; van alle kanten mar cheert de Hitlerjeugd aan en verdwijnt in de gapende poorten van de stationshal. Ze laat de klokken beieren, ze had in deze prille ochtend reeds een ander signaal te volgen. Doch zie, nog is de klokkezang niet Versiomd, of uit de zijstraten dagen dichte .Brommen mannen en vrouwen, die hun schreden richten naar het Münster. En zoo talrijk is de menigte kerkgangers, dat wel dra op de hooge trappen de geloovigen zich verdringen. In een laatste tampen is het klokken gelui verstorven. Wanneer we tusschen de biddende menigte in de kerk een staan plaats zoeken, zet het orgel in, de heerlijke Sing-Messe van Schubert en klinkt het uit duizenden monden, dat het weerschalt over het wijde kerkplein „Herr wohin soil dch mich wenden, wenn Gram und Schmerz mich drücken". Tallooze malen heb ik in de afgeloopen jaren in deze kerk de Sing-Messe bijge woond. Nimmer zag ik zulk een compacte massa bijeen als thans. Nu begrijp ik wat Duitsche vrienden mij steeds toefluister den: „Ja, de kerk is het eenige toevluchts oord voor ons gebleven". Naar schatting zijn hier zeker 6000 men- schen bijeen. Ze zijn niet enkel gekomen voor het H. Misoffer, Want straks verschijnt op den kansel een van die priesters, die met een vrijmoedigheid der apostelen slechts van ,,de waarheid" willen spreken. Rondom mij bespeur ik tal van uniformen, het grijsgroen van de weerrnacht over- heerscht. Officieren en soldaten knielen in bonte mengeling tesamen. Ze schamen zich niet openlijk voor hun geloof te getuigen, al schelden de cultuurbrengers van Berlijn en München hen als volksverrraders en duisterlingen. Maar dapperder nog is de houding van die S.A.-mannen in hun bruin uniform. Zij zijn nu eenmaal, ingelijfd in het politieke leger, ze willen hun land in hun werkelijke belangen dienen, maar hun geloof tot geen beding prijsgeven. En ook zij zingen in, allen,deemoed: „Herr, erbarm dicb...j/ ic.-.-. ■Het. Evangelie is-gezongen. Allen keeren zich naar het hooge preekgestoelte. Daar rijst langzaam de scherpe kop van den. pre diker. Diepe stilte rondom. Dan klinkt op eens zijn machtig stemgeluid tot in de uiterste nissen van den tempel. Hij spreekt van St. Paulus en de massa begrijpt zijn woorden. „Durven, zij zich voor ware Va derlanders uit te geven, ik ook. Door ar beid veel meer, door gevangenschap veel meer, door stormen en gevarenHet is alsof we den moedigen apostel-belijder voor ons zien. Er.ritselt iets achter mij, iemand zit te gen den muur gedrukt met een notablok op zijn knie. 't Is waar, ook het kansel- woord is vogelvrij! Maar de prediker gaat onverstoorbaar voort. Even hebben zijn oogen gerust op den plichtijverigen Gestapo man. Doch hij spreekt verder en zijn .stem klinkt vol zorg over de jeugd van zijn land. Ademloos luistert de kerk. Want hier gaat het over een zaak, welke alle Duitsche ouders zoozeer benauwt: de opvoeding hun ner -kinderen. Abrupt eindigt de kanselredenaar. Met een machtig gebaar doet hij allen neer knielen, om tesamen het gebed voor de jeugd te bidden. Aangrijpend moment, ontroerend die in nige smeeking van die duizenden vaders en moeders: „Dat Gij de Katholieke jeugd voor het Ka tholieke Geloof bewaren moge, Heer, wij bidden U verhoor ons" „Dat Gij de Katholieke Jeugd spoedig weer de Katholieke School moogt teruggeven, Heer, wij bidden U verhoor ons" „Dat Gij alle Katholieke ouders, onder wijzers, opvoeders, priesters en zielzorgers met heilige zorg voor de Katholieke Jeugd vervullen moogt, Heer, wij bidden U verhoor ons" Na de dienst is het mij vergund den pre dikant een oogenblik te spreken. In 't eerst is hij wat teruggetrokken tegen over den buitenlander, maar spoedig raakt zijn. tong los. Wij begrijpen en respecteeren zijn voorbehoud, dat hij niets bespreken wil wat tegen zijn land gericht zou kunnen zijn. Onze zegsman is met diepe zorg ver vuld over de toestand der Katholieke Kerk. De geloofsafval is onrustbarend, grooter dan zij ooit geweest is, sterker dan in de tijden van den Kulturkampf. Er wordt op het volk een dwang uitgeoefend, om uit de Kerk te treden en helaas, de machtsmidde len zijn van dien klemmenden aard, dat ve len zich laten overhalen. Geloofsafval is in het Derde Rijk een openlijke daad, een acte ni et alleen van religieusen, dooh ook van juridischen aard. Treedt, iemand uit de Kerk, dan heeft dit o.m. tot gevolg, dat hij geschrapt wordt uit de register der Kerk belasting en daarom moet een zoodanig uit treden openlijk voor het gerecht geschie den. Nu is deze fiscale kwestie doorgaans niet het motief van de uittreding, de oor zaak ligt. dieper: behooren tot de Kerk, aldus de autoriteiten, is een beletsel zich totaal aan de partij te kunnen geven. He laas maakt dit argument de meeste slacht offers onder de jeugd. Op die kinderen waarop de ouders nog weinig vat hebben, maakt deze propaganda weinig indruk, evenmin op die andere studenten, die al wat meer hebben leéren onderscheiden. Op de gymnasia gaat het echter hevig toe, zoo daarin geen wijziging komt, is een groot deel der ontwikkelde jeugd eerlang voor de Kerk verloren. Een voorbeeld: in een gymnasium in een flinke Duitsche stad. Onder de studenten werd een referendum gehouden. In een der lagere klassen, dus de ongeveer 12 tot 13 of 14 jarige jongens, traden er 16 uit de Kerk, in de hoogste klas slechts 2. Deze cijfers zullen stellig toenemen, want er wordt een verwoede actie gevoerd door middel van boeken en vlugschriften, welke de, studeerende jeugd geestelijk uithollen. Het nieuwe geschiede nisboek, dat onlangs op de gymnasia in ge bruik werd genomen: „Führer und Völker" geeft hiervan doorslaande bewijzen. Daar enboven worden de jongelieden onttrokken aan de beschermende invloed van de gezin nen. door ze verre van huis in kampen on der te brengen. Ongeveer 40.000 studenten van de gymnasia van West-Duitschland, zijn naar Oost-Pruisen vervoerd, om daar aan de oogst mee te werken. De studenten van de Theologische Faculteiten, die zich éveneens vrijwillig hadden aangemeld, had men niet noodig. Die worden niet „waar dig" geacht, aan dit zoo belangrijke werk voor Duitschland deel te nemen. Velen hun ner-wérden wel in het protectoraat te werk gesteld, om daar aan een volkstelling onder de Duitschers deel te nemen. Droeve perspectieven. Leven de Katholieken dan in een staat van rechteloosheid? Indien men in Duitschland alleen te ma ken had met de rechtelijke instanties, dan zou er wellicht in menig geval nog recht te verkrijgen zijn, alhoewel de rechtsnormen in het Derde Rijk zonderlijk zijn verwron gen. Maar boven de rechtelijke macht staat een onbegrensde sterkere macht n.l. de Gestapo. Deze doet wat ze wil, is niemand -verantwoording verschuldigd, geeft ook niemand eenige verantwoording. Ondanks het referendum over het school- vraagstuk, dat in vele plaatsen ten gunste van het katholieke onderwijs uitviel, gaat de opheffing,der katholieke scholemgesta- dig door. De gemeenschapsschool - wordt overal doorgevoerd tegen 'den -wil- der ouders in en zulks is een inbreuk op het natuurrecht der ouders, aldus onze zegs man. De richting Rosenberg wint steeds meer aanhangers en zal eerlang over de ge- heele linie zegevieren. Het begrip totale staat laat zelfs niet toe de gevoelens der z-jel te uiten. „Geestelijk", aldus deze ijverige priester, „tracht men ons van alles at te zonderen of in zoo'n klein kamertje op te sluiten, als waarin sinds meer dan een jaar Schuschnigg zich bevindt". Er .zijn op het oogenblik nog altijd onge veer 15.000 kloosterzusters als ziekenver pleegsters werkzaam. Het getal Bruine Zus ters bedraagt nauwelijks 700. Zoo men ech ter genoeg Bruine Zusters had, zou men heel de ziekenverpleging al lang in eigen handen hebben. Voorloopig heeft men de katholieke ziekenverpleegsters noodig. Ty peerend is in dit verband het geval met de inrichtingen der Broeders vanTrier. Een ziekenhuis te Dortmund was hun ontno men. Ze spanden een proces in tegen den Staat voor het Landesgerioht, hetwelk ze verloren. In hooger beroep voor het Ober- Landesgericht werden ze in het gelijk ge steld. In plaats, dat ze in hun rechtmatig bezit werden hersteld, werd het „geval" in handen gegeven van de Gestapo, die de uit spraak voor het Ober-Landesgericht ne geerde en de Broeders van hun eigendom beroofd hield Teekenend is ook hetgeen voorviel tij dens het proces tegen Pastoor Weisz uit Ulm. Ondanks het verbod met den uitgewe zen" Bisschop von Rottenburg te verkeeren, was genoemde pastoor toch op audiëntie ge gaan bij Mgr. Sproll. In verband daarmee werd hij door de Gestapo uit Württemberg uitgewezen, waartegen door deze geestelijke bij de desbetreffende gerechtelijke instan tie protest werd aangeteekend. Bij de behandeling van deze zaak was de pastoor zelf opgeroepen te verschijnen. Pastoor Weisz werd tot een jaar gevangenis straf veroordeeld en in de rechtszaal ge arresteerd. Bij het uitspreken van dit vonnis zei de rechter o.a.: „De Katholieken zijn een doorn in het vleesdh van Duitschland". Dit is de meening van de huidige leiders in het Derde Rijk en van hun satellieten. Geen wonder, dat in elke gouw de eene katholieke inrichting na de ander gesloten wordt. BINNENLAND HAARLEMMERSTR. 267 Verlovings-, Huwelijks- en Geboortekaarten Vlugge levering Lage prijzen RONDOM SOESTDIJK. Soestdijk, in 1674 door stadhouder Wil lem III gekocht van dr. Jacob de Graeff, zoon van den toenmaligen burgemeester van Amsterdam, als „de hofstede gelegen aan Soestdijk", is een menschenleeftijd lang het domein van Koningin Emma ge weest. Zij bracht er in 1890 na den dood van haar gemaal nieuw leven met haar dochtertje en om het andere jaar ging zij er 's zomers met de jonge Koningin heen Toen zij na de meerderjarigheid van H.M. de Koningin het regentschap had neerge legd, vertoefde zij er jaarlijks verscheidene maanden. Het lag voor de hand dat deze vrouw, wier zuivere menschelijkheid ons altijd weer boeide en ons aan haar nobele per soonlijkheid met sterke banden hechtte, zooals prof. dr. H. Brugmans het eens uit drukte, zich te Baam en Soest, de dorpen van het paleis, een zeer bijzondere plaats veroverde, dat daar, sterker nog dan elders in den lande, de herinneringen aan haar voortleven. Terecht zei de Koningin bij de onthulling van het Koningin Emma- monument te Baam eenige jaren geleden. „In deze streken werd mijn moeder zoo zeer bemind". Als men met inwoners van Soest of Baarn over Oranje spreekt, komt wel haast altijd het gesprek vanzelf op de Koningin-Moeder. De verhalen over haar zullen er blijven leven van geslacht op geslacht. Gisteren zou Koningin Emma 81 jaar oud geworden zijn, en voor een wijle werd de zen ochtend de aandacht voor de a.s. blijde gebeurtenis afgeleid door eenvoudige pledh tigheden ter herdenking van de grijze vor stin. Te Soest bespeelde de heer Vincent het carillon, waarbij de K. R. O. aanwezig was om de muziek op gramofoonplaten vast te leggen, en te Baarn werden kran sen gelegd aan den voet van het monument bij de Emmabrug. Het waren de Algemee- ne Oranj evereen iging, de Chr. Oran j ever - eeniging en de Vereeniging tot verfraaiing van Baarn, die op deze wijze de nagedach tenis van Koningin Emma eerden. In den loop van den ochtend hebben voorts verscheidene particulieren bloemen bij het monument neergelegd. „N. R. Crt." DR. COLIJN VERTROKKEN UIT BAARN. De heer en mevr. Golijin zijn gistermorgen uit het Badhotel vertrokken. DE BEGROOTING AMSTERDAM 1940. Geraamd tekort ƒ4.925.000. In- een gistermiddag gehouden perscon ferentie heeft de wethouder voor de Fi nanciën, de heer J. Rustige, de begrooting- 1.940, aangekondigd. Blijkens de mededee- lingen van den wethouder wordt het te kort op deze begrooting geraamd op rond ƒ4.925.000. Het gemeentebestuur heeft besloten thans te brekèn met de vroeger wel eens gevolgde gedragslijn -om de begrooting sluitend te maken door toepassing van middelen, welke geen andere beteekenis hébben dan het vermeerderen van schuld zonder dat daartegenover nieuwe bezittin gen staan en waardoor de ernst van den toestand slechts wordt gecamoufleerd. Het gemeentebestuur wil thans den reëelen toestand onder het oog zien. Ver gelijkt men nu dit geraamde tekort van 4.925.000 met de bëgrooting-1939, welke o.m. werd sluitend gemaakt door een be drag van 6.593.000 te putten uit het vrije kapitaal van het Grondbedrijf, dan valt voor het jaar 1940 een niet onbelangrijke verbetering in de begrootingspositie waar te nemen. Hiertegenover staat als een ernstige schaduwplek; dat van het kapitaal van het pensioenfonds in 1940 niets meer over is. Het is volledig ingeteerd. B. en W. meenen, dat gestreefd moet worden naar het verkrijgen van een reëel sluitende begrooting; met toepassing van kunstmiddelen kan en mag niet langer worden voortgegaan. Een normaal sluiten de begrooting zal evenwel niet kunnen worden verkregen zonder totstandkoming van een grondige herziening van de rege len op het stuk van de financieele betrek kingen tusschen het Rijk en de gemeen ten c.a. Hoe echter die herziening ook moge uit vallen, voor B. en W. staat vast, dat het de onafwijsbare plicht van het Gemeente bestuur is, alle krachten in te spannen om al het redelijkerwijs mogelijke te doen tot verdere deelneming van de budgetaire po sitie. Hoewel Amsterdam ter verbetering van de budgetaire positie reeds veel gedaan heeft en B. en W. voortdurend aan het voeren van een zuinig beheer alle aan dacht hebben geschonken, hebben zij be sloten zich opnieuw te zetten tot het met den meesten ernst en over de geheele linie nagaan van de nog bestaande mogelijkhe den tot verdere sarieering der financiën. Politiek relletje te Amsterdam. In verband 'met een relletje van verleden week Vrijdagavond op de Rozengracht te Amsterdam, waarbij politieke tegenstan ders een colporteur van „Volik en Vader land" heibben mishandeld, heeft de politie van het bureau Maroixstraat een 34-jarigen en een 18-jarigen:man aangehouden en op het bureau ingesloten. Zij ziullen voor den officier van justitie worden geleid. Verdere arrestaties - in. -deze zaak .zijn nog te wachten. MARGARINE IN PLAATS VAN ROOMBOTER. Een waarschuwing van dc Rijkszuivel- inspectie. De rijks-zuivelinspecteur te 's Graven- hage, hoofd van den dienst der rijks-zui- velinspectie, vestigt de aandacht van het publiek op de handelingen van een zekere categorie „boterhandelaren", die er hun werk van maken gewone margarine of me lange (welke laatste krachtens de bepa lingen der boterwet niet meer dan 1520 procent roomboter mag bevatten) langs de huizen te slijten, onder voorgeven, dat de waar geheel of voor het grootste deel uit roomboter bestaat. Gewoonlijk gaat de aanbieding der waar gepaard met verha len over zuivelfabrieken ,die door omstan digheden niet kunnen uitvoeren, en wordt een meer of minder waarschijnlijk klinken de reden opgegeven, waarom die „roombo ter" toch van de opschriften margarine moet worden voorzien. Die verhalen zijn zonder uitzondering verdichtsels. Zuivere roomboter wordt nergens en door niemand van de opschrif ten „margarine" voorzien of in behoor lijke kwaliteit belangrijk beneden den geldenden roomboterprijs verkocht. Wat men aldus koopt, is dus meestal gewone margarine, welke men zich allicht beter en goedkooper bij zijn gewonen winkelier kan verschaffen. Moet in het algemeen reeds worden ontraden, boter of margarine van onbe kenden aan de deur te koopen, zeer ze ker is dat het geval, indien men die wa ren door middel van allerlei fantastische verhalen aan den man tracht te brengen. TE VOET VAN LUXEMBURG NAAR DEN BOSCH. Plan van Burg. v. Lanschot. Toen enkele weken geleden de eerste in- tei'nationale wandelweg van Den Bosch naar Luxemburg werd geopend, heeft bur gemeester Van Lanschot mediedeeling ge daan van een origineel plan. Hij zou den burgemeester van Luxemburg een brief schrijven en hem voorstellen samen den nieuwen wandelweg af te leggen. De beide magistraten zouden op denzelfden diag en op hetzelfde uur ieder in hun eigen stad den nieuwen weg 'betreden en. dan maar af wachten waar zij elkaar zouden tegen komen. Naar wij thans vernemen kan dit plan geen doorgang vinden. Burgemeester Van Lanschot zou echter niet zichzelf zijn, als hij het er nu zonder meer bij liet zitten. Hij heeft nu het voornemen, deze maand met enkele zijner kinderen naar Luxemburg te reizen. Hij -zal daar 's morgens zijn Luxem burgschen ambtgenoot op het stadhuis de hand gaan rei'ken. en dan gaat het met stok en. rugzak te voet. in die richting Den Bosch.- Het is niet de bedoeling van burgemees ter Van Lanschot, om het geheele traject van zooveel honderden kilometers ineens af te leggen. Het gezelschap maakt drie flinke dagmarsChen en neemt dan den trein naar Den Bosdh. Volgend jaar begint hij dan weer, waar hij nu zal ophouden en zoo verder tot hij den geheelen weg zal hebben afgelegd. Aan zijn vele eeretitels zal de Bossche burgemeester dan weer een nieu wen kunnen toevoegen, dien van eere- globe-trotter. „Tel." JEUGDHERBERGEN - VAC ANTIEHUIZEN WANDELHEEMEN GITES D'ETAPE. Kent U do vacantiehuizen? De Augustusmaand is 't feest van de trekkende jeugd. Er op uit in de nat/uur, trektochten, fietstochten, door steden en dorpen, bosöh en heide, en langs het strand; naar Veluwe, en Brabant en Limburg, naar Texel; de Ardennen in, de Maas vallei; Overal treft men de opgewekte groepjes gebruinde vacantiegangers, die uit hun vacantie halen, wat er uit te halen valt, los uit de sfeer van school, kantoor en werkplaats. Nog niet genoeg bekend is de Katholieke Vacantiehuizen Centrale, die voor de Ka tholieke jongens en meisjes een groot aan tal verblijven heeft gereed gemaakt, vier honderd vacantiehuizen, die verspreid lig gen tusschen de Waddeneilanden en de Pyreneëen. Dank zij een overeenkomst met de betrokken autoriteiten in België en Frankrijk, hebben onze leden toegang tot: 300 Gites d'Etape in Frankrijk. 50 Wandelheemen voor jongens in Bel gië en 40 Meisjeshuizen, en in eigen Neder land 20 Vaoantieihuiaen voor jongens en 40 voor meisjes. Of men deze huizen nu Vacantiehuizen noemt of Jeugdherbergen of Wandelhee men, het beantwoordt alles aan het doel: onze Katholieke jongelui een prettig, ver antwoord verblijf te verschaffen op hun tochten. Reeds telt de Katholieke Vacantiehuizen Centrale enkele duizenden leden en zij, die vorig jaar lid werden, waren tevreden, en brachten nieuwe leden aan, die op hun beurt het jammer vonden,niet éér kennis te hebben gekregen van de K.V.C. Zij, die lid werden, bleven lid, en onge twijfeld zal een ieder, die de Vacantiehui zen leert kennen elk jaar opnieuw er gaar ne gebruik van maken. In de meest ideale deelen des lands staan de Vacantiehuizen voor onze katholieke jongens en meisjes open, mits zij een K.V. C.-kaart bezitten; het lidmaatschap is goedkoop, een individueele kaart kost 1.10, een groep&kaart f 1.60 en zijn een jaar geldig, n.l. van 1. Mei30 April. Het verblijf is uiterst voordeelig gehouden. Kent U de Vacantiehuizen nog niet? Schaf U dan de Gids 1939 aap, een boekje van 96 pagina's, waarin U alle gewenschte NEERLANDS BEST BEKLANTE BANK. 678 Millioen Gulden van 2 1/3 Millioen Menschen. Er is een bank in ons goede vaderland, die aan het einde van het vorige jaar ruim 2 1/3 millioen cliënten in haar boeken in geschreven had staan, welke te zamen een Vermogen van rond f 678 millioen bezaten. Dat is de Rijkspostspaarbank, die bijna 60-jarige, die zioh aldus de „TeL" ge durende haar geheele leven heeft mogen verheugen in de belangstelling van hen, die iets opzij te leggen 'hadden, en die voor al in de laatste jaren het kapitaal, dat zij voor sparend Nederland beheert, enorm zag toenemen. Het dezer dagen versohenen jaarverslag over 19'38, dat wederom een groot aantal overzichtelijk gerangschikte, interessante cijfers bevat, spreekt hiervan in duidelijke taal. inlichtingen vindt: over lidmaatschap, uit rusting en voorbereiding, reducties, de hui zen in Nederland, BeLgië en Frankrijk. Deze Gids kost 28 cent franco per post, U zendt 28 ets in postzegels op, of op giro nummer 35.10.34, Katholieke Vacantiehui zen Centrale, Lange Putstraat 44 te den Bosch, en per keerende post ontvangt U de Gids 1939, met aanvraagformulieren. Katholieke jongens en meisjes: Naar de Katholieke Vacantiehuizen. PREMIèRE VAN „HET SPEL VAN DEN KELK". De Haarlemsche Bond van Jonge Mid- denstandsvereenigingen heeft het voor recht gekregen voor het Bisdom Haarlem de première te verzorgen van het Ariëns- spel van Wim Snitker: „Het spel van den Kelk". Anton Sweers voert de regie en zal ook de hoofdrol de Ariënsfiguur vertol ken. De overige rollen worden gespeeld door eigen leden van de jonge middenstandsbe weging. De Diocesane Bond van K.J.M.V. benut deze unieke gelegenheid als ope ning van haar tweede lustrumjaar en als inzet van het door haar in 1939 1940 te verwerken Familieprogram. Daarom wordt deze opvoering door haar aangeboden aan ouders, broers en zusters, aan de leden van de Stands- en Vakgroe pen in de Middenstandsvereenigingen, de Hanze en de W.M., aan den R.K. Vrouwen bond, aan de leden van de verschillende afdeelingen van de vrouwelijke en man nelijke jeugdbeweging; daarom wordt te gen populaire prijzen toegang verstrekt op vertoon van persoons- en ouderkaarten, van jeugd- en gezinskaarten. De opvoering zal plaats vinden op Zon dag 17 September te 's Gravenhage in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen des middags te half drie. Nadere bijzonderheden worden gaarne verstrekt door het Bureau der K.J.M.V., Zoeterwoudsche singel 33 te Leiden. HET WERELD-CONGRES VOOR MOREELE HERBEWAPENING. Het wereld-conigres voor moreele herbe wapening, dat op 19 Juli j.l. in Californië is begonnen, werd die vorige weck ver plaatst van „Hollywood-Bown" waar da gelijks 30.000 bezoekers, vertegenwoordi gers van 30 landen, aanwezig waren naar Del-Monte in Galifornië. Daar kwamen nog vele boodschappen en telegrammen binnen o.a. uit Frankrijk van leidende figuren op allerlei .gebied, van de Hon. B. S. B. Stevens, minister-president van New-South Wales, Australië, van ouid- president Hoover. Onder de vele sprekers in een der bij eenkomsten was de Hon. George Muff, .lid van het BirfcsChe Lagerhuis. De laatsten dag kwam een telegTam van lord Halifax den Britschen minister van Buitenlandsche zaken. De apotheose van dit congres lag in den moreele herbewapenings-dag op de Goldien Gate Fair in San Francisco op 1 Augustus. Daar kwamen ten slotte nog telegrammen onder andere van generalissimo en madame Chiang Kai Sjek en baron Hiranuma, mi nister-president van Japan. HELPT onze onafhankelijkheid Wordt begunstiger van het LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Geeft een jaarlijksche bij drage op giro 320.000 van het Luchtverdedigingsfonds, t. n. v. d. Vereen, v. Nat. Veiligheid, den Haag, of schrijft aan het Centr. Prop. Comité, Heerengracht 78, Amsterdam. IVij vragen duizenden be gunstigers!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7