DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ü)e Jiaêifietó -acióió br^ad in de De Stadsgehoorzaal WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 30ste Jaargang No. 9403 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, heeft zich hedenochtend naar H. M. de Koningin op den Ruigenhoek begeven. V De sociale politiek Elders in dit nummer nemen wij over een uiteenzetting van wat minister Romme als Minister van Sociale Zaken heeft ge daan. 't Is duidelijk, dat wij een voorzetting van de politiek-Romme moeten achten in 's lands belang, al meenen wij. dat de wenschelijkheid van wijziging in onder deden niet behoeft te worden uitgeslo ten. Zoo heeft het wetsontwerp houdende o.a. invoering van het staat-van-dienst- boekje (voor jeugdige werkloozen) in de Tweede Kamer een zoodanige niet on gegronde critiek ontmoet, dat aanne ming er van o.i. niet meer als een reëele mogelijkheid kan worden beschouwd. Maar het essentieele, het wezenlijke in de sociale politiek-Romme: een intens streven, om de werkloosheid, speciaal de jeugdwerkloosheid in te perken; verzach ting van de ellenden, die de werkloosheid voor de betrokkenen medebrengt; daad werkelijk rekening houden met het feit, dat grootere gezinnen nïeer noodig hebben, om rond te komen, dan kleinere (een feit, dat zoowel voor arbeidenden als voor werkloozen moet worden geconsta teerd!). Deze en andere wezenlijke elementen in de sociale politiek-Romme zullen de ka tholieken niet loslaten, niet prijsgeven. De sociale politiek-Romme is voor velen een zegen geweest en er viel nog heel veel goeds van te verwachten voor de toe komst. Dit feit moet in het volle licht blijven staan! BE WERELD IN VOGELVLUCHT BOEKAREST. Roemenië heeft de onderhandelingen, die te Sinaja met een Hongaarsche delegatie werden gevoerd en het tot stand komen van een nieuw ver drag voor de riviervaart op de Theiss ten doel hadden, afgebroken in verband met een schietpartij tusschen Roemeensche en Hongaarsche grenswachten aan weerszij den van de Theiss. Dit incident is het laatste van een serie grensincidenten, die zich hebben voorge daan, sedert Hongarije Subkarpathisch Rusland bezet heeft. Sindsdien is de scheepvaart op de Boven-Theiss gestaakt in afwachting- van een nieuwe regeling, die de oude overeenkomst met Tsjecho- Slowakije moet vervangen. Sedert eenige dagen waren de Hongaren en de Roemenen aan het onderhandelen over een nieuwe overeenkomst en was men overeengekomen, dat de scheepvaart op het Hongaarsch-Roemeensche gedeelte van de Theiss niet hervat kon worden, al vorens een accoord bereikt was. De Hon garen hebben zich, volgens de Roemeen sche lezing van het geval, niet aan het accoord gehouden en daarom heeft Boe karest de onderhandelingen afgebroken. Het blijft daar altijd geharrewar. LONDEN. Naar de Londensche cor respondent van de N. R. C. verneemt, zal binnenkort een nieuw Engelsch exportcre- diet ter beschikking worden gesteld van China. Wanneer dat juist blijkt, zal de meening, dat Engeland sinds hetaccoord van Tokio China in den steek heeft gela ten, ongegrond zijn. Maar wat beteekent dan het accoord met Japan? Het is w< schijnlijk, dat Engeland nog deze leening zal verstrekken, omdat de onderhandelin gen daarover reeds maanden geleden wa ren begonnen en Londen niet kan toege ven, dat het zijn politiek wijzigt onder den druk van Tokio, maar dat daarna geen nieuwe credieten zullen worden gegeven. Inmiddels blijft de anti-Britsche agitatie aanhouden, ondanks de vorderingen, wel ke de Britsch-Japansche besprekingen zouden maken. NIEUWE HITTEGOLF IN DE VEREENIGDE STATEN. NEW YORK, 2 Augustus. (A. N. P.). Op nieuw worden de Oostelijke staten bezocht door een hittegolf, die aanzienlijke schade aan den oogst toebrengt. Te New York bedraagt de temperatuur in de schaduw 32 graden C. Op Long Is land zijn talrijke boschbranden uitgebro ken. WAT ROMME DEED Op de jaarvergadering van den Katho lieken Bond voor het Gezin zoo heet tegenwoordig de Ned. R.K. bond voor groote gezinnen heeft de voorzitter van den bond, de heer J. W. F. van Meegeren, op de volgende wijze dank gebracht aan ex-minister Romme. Ik ga enkele woorden wijden aan de kinderbijslagverzekering van Minister Romme, of liever ik wil de figuur van Romme in zijn geheel zien en er dan op wijzen, wat deze Minister in zijn slechts tweejarig bewind gedaan heeft voor onze jeugdige werkloozen, voor de bestrijding der werkloosheid, voor de leniging der nooden van de kleine luiden envoor onze gezinnen in het bijzonder door zijn kinderbijslagverzekering. Wat deed Romme? Hij verlaagde den leeftijd, waarop bij slag kan gegeven worden aan inwonende werklooze kinderen van 21 jaar op 18 jaar en vroeg daarvoor 1.4 millioen. Hij verhoogde den B-steun met 1.500.000. Hij verhoogde den brandstoffentoeslag met 450.000. Hij voerde de spaargeldregeling in, die gunstig heeft gewerkt. Hij maakte het Werkfonds dienstbaar voor den bouw van groote gezinswoningen. Samen met Minister Steenberghe ver hoogde hij den kinderbijslag voor de klei ne boeren en tuinders. Hij verhoogde de loonen in de werkver schaffing met 400.000. Hij gaf de verdiensten vrij der meisjes, die huishoudelijken arbeid verrichten. Maar bovenal bracht hij ons zijn kin- derbijslagverzekeringwet. Dank zij Romme's bekwaamheid wist hij de wet aangenomen te krijgen met 66 te gen 22 stemmen. Deze overwinning beteekent een heerlij ke bladzijde in de geschiedenis van onzen Bond. De vlaggen uit! Zoo schreef ik en ik wou, dat ik de beschikking had over de honderden vanen, waarmede mijn Belgi sche broeders bij hun congressen uittrek-, ken. Ik zou ze laten wapperen. Want, al heeft deze wet het staatsblad nog niet be reikt, ik kan toch niet zoo pessimistisch zijn als anderen, die mij hebben gemeld: hijsch de vlag maar „halfstok". gedachte van den kinderbijslag leeft onder ons volk en wij zullen er wel voor zorgen deze levendig te houden. Het is de uitdrukkelijke wensch van de zen minister, de werkloosheid en bovenal de jeugdwerkloosheid te bestrijden. Daar toe bouwde hij een plan op, zocht naar werkverruiming en werkverschaffing om voor wat de cultuur-technische werken betreft, te geraken tot een uiteindelijke te werkstelling van 90100.000 man per jaar; hij zocht naar de richtlijnen om de stede lijke werkloosheid te beteugelen, bevor derde de tenuitvoerlegging der wet op de betere verdeeling van den arbeid, zocht een apparaat ter bevordering derar- beidsspreiding. Hij bereidde een ontwerp voor tot wette lijke vacantie-regeling, idem inzake ver vroegde pensioenneering in het typogra fisch bedrijf, idem op de ondernemings pensioenfondsen. In voorbereiding is een ontwerp to wijziging van de invaliditeits wet, waarbij een voorziening wordt getrof fen ten behoeve van z.g. kleine zelfstan digen, ouder dan 35 jaar, die tengevolge van de crisis loonarbeiders zijn geworden. Een ontwerp tot wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering is voor ad vies bij den Hoogen Raad van Arbeid. En steeds nieuwe plannen volgden, het een na het ander, 30 millioen voor het plan-Westhof werd aangevraagd; 20 mil lioen voor Amsterdam voor IJ-tunnel en stadhuisplan. Uitbreiding en ver betering van de Nederlandsche scheeps bouw stond op het program. Ook de krot opruiming. Steeds weer hetzelfde thema: Arbeid voor ons volk en wel in sneller tempo. Bij den Hoogen Raad van Arbeid wer den drie wetsontwerpen ingediend over beperkende bepalingen op den arbeid voor jeugdige personen en wel voor 14-jarige jongens en voor 1515-jarige meisjes. Doorgevoerd wil hij zien over het ge- heele land een jeugdregistratie met een staat-van-dienst-boek j e. Er zullen naast de bestaande 20 nieuwe kampen gesticht worden, 9 voor jongens, 4 voor meisjes. Verder 3 nieuwe internaten voor dienstbode-opleiding naast de 7 be staande. Wat een program? De jeugdwerkloosheid behoort tot een der brandendste vraagstukken van onzen tijd. Het is een vraagstuk zoowel van so cialen aard als van paedagogische. Het gaat vooral om het geluk, de levensblij heid, de levensdurf, de levenskracht van onze kinderen. Honderden millioenen voor ons leger, het zij zoo, maar ook millioenen voor de bestrijding der werkloosheid. Daarvoor wil de huidige menschheid offers brengen. Geen eenzijdig militarisme; maar defensie en werkloosheidsbestrijdign tezamen; ge lijk op. Zoo denkt de meerderheid, de groote meerderheid van Nederland. Dat hebben onze vier Katholieke ministers goed begre pen en ik ben er geen oogenblik bang voor, of hun standpunt zal recht weder varen. Katholieke Filmproductie Onder leiding van de K.F.A. (Katholie ke Film-Ac tie) is er den laatsten tijd veel propaganda gamaakt vóór de goede en te gen de slechte film. Wij mogen verwach ten, dat daardoor de belangstelling van „alle edele menschen, zoowel Katholieken als niet-Katholieken" om met Paus Pius XI z.g. te spreken „voor deze ge weldige internationale macht, de film", sterk is toegenomen. Toch moest deze propaganda zich tot nog toe bepalen tot een aansporing om slechts de door de Katholieke keurings instanties toelaatbaar geachte films te be zoeken en de overige te vermijden en ver der om de K.F.A. geldelijk te steunen bij haar moeilijke taak van voorlichting en propaganda. Thans komt de verblijdende mededee- ling, dat er door internationale samenwer king, waarbij de Nederlandsche K.F.A. zich terdege heeft doen gelden, weldra ook van positieve actie voor de gode film in den meest strikten zin des woords zal kun nen worden gesproken. De Katholieken van Frankrijk en Canada hebben n.m. geld bijeengebracht; de Nederlandsche K.F.A. heeft hier te lande katholiek kapitaal ge stimuleerd en zoo is thans door vereende krachten een Katholieke filmproductie tot stand gekomen, welke door deugdelij- ken en voorzichtigen opzet tegelijkertijd ongewenschte risico's op dit gevaarlijke terrein tot een mininum beperkt en te vens de beste beloften voor een waarlijk goede film inhoudt. Voor de eerste productie is de keuze ge vallen op de verfilming van het Fransche toorieelstuk „Notre Dame de la Mouise (O. L. Vrouw der ellende) van Grégoire Leccles, een stuk dat indertijd zelfs in het deftige Théatre des Champs Elysées te Pa rijs een ongekend succes behaalde. Het stuk werd getrokken uit het bekende boek van Père Lhande: „Le Christ dans la ban- lieu" en speelt in de befaamde buitenwijk van Parijs, waar voddenrapers, straatzan gers en dergelijke gedeclasseerden, voor wie de lichctstad geen plaats heeft, in arm zalige hutten samenleven. Het is een rauw stuk leven, waarin het communisme hoogtij viert en waarin als eenige licht straal een jong priester verschijnt, die met heldenmoed zich schikkend in deze ruwe en totaal heidensche omgeving, de waarde van het Evangelie der armen in de practijk aantoont. Er ging indertijd een rilling door de wufte uitgaande wereld van Parijs, toen een tooneelgezelschap het waagde zulk een ongewone stof op de planken te bren gen. Maar in minder dan geen tijd sprak heel de wereldstad over dit ongemeene werk. Met medewerking van de schrijfster, Grégoire Leclos, zelf een bekende Fran sche tragédienne, is nu door een even be kend Parijsch filmrégisseur, Robert Péguy, een scenario van deze stof samengesteld, dat door volledig ter zake bevoegden als een prachtig stuk werk geprezen wordt. Dezelfde Robert Péguy, een inzichtig filman, heeft thans de leiding van de film opnamen, waarmee men sinds veertien da gen in de studio van Fiatfilm, aan den rand van Parijs bezig is. Voor de hoofd rollen heeft men beslag kunnen leggen op uitstekende krachten. De décors, waaronder een herberg en een houten kerkje (Notre Dame de la Mouise) zijn vervaardigd en opgebouwd door een der meest bekende cinematografische dé corateurs van Parijs n.m. Roland Quignon. Réné de la Croix is de algemeene assistent van Péguy en aan de camera staat Bour- gasoff, Colleoni en Toon Hin. De film zal 15 October zijn première in Parijs beleven, terwijl de distributie voor Nederland in handen is van het op initia tief van de K.F.A. in het leven geroepen Katholieke Filmkantoor „Gofilex" (Goede Film Exploitatie) te Leiden. Mocht dit initiatief slagen, waarvoor al- Dit nummer beslaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Grensincident op de Theiss tusschen Hongarije en Roemenië. (2de blad). De anti-Britsche campagne in China. (2de blad). Toenadering tusschen Duitschers en Tsjechen in het Protectoraat. (2de blad). le voorwaarden aanwezig zijn, dan mogen.' wij zeker hierin een voor de positieve ac-' tie voor de goede film belangrijke factor begroeten. Het nummer van 1 Augustus van Ka tholiek Filmfront bevat over dezen inte», ressanten opzet verdere uitvoerige mede- deelingen. VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK. TOULON, 2 Aug. (A.N.P.). Nabij Le La- vandou is gisteren een militair vliegtuig Neergestort. Twee inzittenden werden ge dood en twee gewond. PROFESSOR FREUD ERNSTIG ZIEK. LONDEN, 2 Augustus. A. N. P.). De „Daily Herald" meldt, dat professor Sig- mund Freud, die het vorig jaar als poli tieke vluchteling naar Engeland is geko men, in zijn woning te Hampstead ernstig ziek ligt. Freud is thans 83 jaar. Een herinnering Wil Leiden het monopolie van groote branden behouden, nu na het Stadshuis de Stadsgehoorzaal een prooi der vlam men is geworden? Als u goed kijkt zult u zien, dat het juist andersom is. Eerst brandde de Stads gehoorzaal af, zooals de personen die op de foto compareeren duidelijk bewijzen. Zaterdag 5 Aug. a.s. zal het n.l. 50 jaar geleden zijn, dat het toenmalige gebouw van de Stadsgehoorzaal op de Breestraat door een zwaren brand werd verwoest, waarbij een 7-jarig zoontje van den pach ter Duijser om het leven kwam. Het was half acht op dien schoonen zo meravond toen de brand werd ontdekt. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en leverde al spoedig een zeld zaam fraai schouwspel op, dat een dui zendkoppige menigte uit Leiden en omge ving op de been bracht. De brandspuiten konden tegen de vlammenzee weinig uit richten en alle hoop vast gevestigd op de eenige stoomspuit die men toen rijk was en die in de krantenverslagen van den brand „de spuit der spuiten" werd ge noemd. Evenwel: er was maar één sleutel \an het brandspuitenhuis en daar was de machinist van het brandbestrijdingswon- der mee aan het wandelen. Zoodoende kwam de stoomspuit met vrij veel vertraging aan, maar daarna schijnt zij haar werk toch wel goed gedaan te heb ben, want om een uur of tien kon men zeggen, dat de brandweer het vuur mees ter was, hoewel men nog urenlang met de nablussching bezig was. De brand was waarschijnlijk bij het spe len met lucifers ontstaan in een der slaap kamers van de kinderen van den heer Duyser, die met zijn vrouw naar het sta tion was om gasten te halen. Het vijfjarig zoontje kon met groote moeite worden ge red. maar de 7-jarige jongen is in de vlammen omgekomen, ondanks de moedige reddingspogingen van een drietal burgers. De volgenden morgen heeft men het ver koolde lijkje in de puinboopen gevonden en twee dagen later had onder ze-er groote deelnemende belangstelling de begrafenis plaats op de begraafplaats nabij den War- monderweg. Van het gebouw was niet veel meer over. Het was op beurspolis verzekerd voor 65.0000.Spoedig is het weer opgebouwd grooter en beter geoutilleerd, maar ook met de fouten en gebreken van den bouw trant van dien tijd, zoodat men het thans weer graag heel anders ingericht zou zien. Wij geven hierboven een foto, die een cag na den brand is genomen. Zij geeft een goed beeld van de aangerichte ver woesting envan de wijze, waarop de Leidenaars in dien tijd gekleed gingen, als zij hun Zondagsche pak hadden aange trokken, teneinde waardig op een „photo- grafie" te komen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1