Tragisch ongeluk aan het strand te Castricum %Xe JlaBineti -arióió BINNENLAND Cycloon teistert Woensel MAANDAG 31 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9401 S)e Ceiubeh^Soti/to/nt Bureaux Papengracht 32. t /-v o rrn r1 T/1? M Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN g*» 103003. - postbus u. Dit nummer bestaat alt vier bladen. V Een uitzondering, die den regel bevestigt. Verleden week Maandagavond werd in de bladen officieus medegedeeld de sa menstelling van het nieuwe Kabinet- Colijn. Sedert eenige dagen reeds is dit Kabinet demissionair. Dat zijn een tweetal feiten uit de par lementaire geschiedenis van ons vader land gedurende één week. Wie in één week van vacantie b.v. deze geschiedenis niet zou hebben gevolgd, zou met verbazing vernemen, wat er ah in dien korten tijd is geschied; zou moeite heb ben zich dezen zoo ongewonen, voor ons, Nederlanders, zoo verbasterenden gang van zaken in te denken. Gelukkig is de Fransche methode van komen-en-gaan van Kabinetten in ons land ongekend. Naar soliede parlementaire zeden wachten wij hier nuchter, zakelijk, objectief de daden af van een Kabinet, alvorens het te beoordeelen, zeker alvo rens het te veroordeelen en heen te zen den. Gelukkig! Maar een uitzondering op soliede parlementaire zeden kan de soli diteit dier zeden bevestigen! En dat is, naar onze meening, in dit ge val zóó. De soliditeit der parlementaire zoden eischt, dat er een Kabinet wordt gevormd, waarin de samenstelling aldus is, dat het vertrouwen mag, vertrouwen kan op de samenwerking met, op den steun van de Volksvertegenwoordiging, op een on voorziene omstandigheden buiten beschou wing gelaten naar Nederlandsche op vatting normalen levensduur. Als er een Kabinet wordt samengesteld, waarvan men dat vertrouwen niet kan hebben, als het in oorsprong en samen stelling van het Kabinet klaarblijkelijk is, dat het met de Volksvertegenwoordi ging niet zal kunnen samenwerken, en dus een abnormaal korten levensduur zal heb ben, kan het gerechtvaardigd en ge- wenscht zijn, kan het zijn in 's lands be lang, niet een conflict af te wachten, maar den levensdraad van zulk een Kabinet reeds af te snijden bij den aanvang van zijn optreden. De motie van den voorzitter der R.K. Staatspartij-fractie van de Tweede Kamer, mr. dr. Deckers, gaf aan de hier uiteen gezette overwegingen zeer duidelijk uit drukking. Wij willen deze motie nog even memoreeren: „De Kamer, overwegende, dat de Kabi netsformatie niet geleid heeft tot het op treden van een kabinet, dat de noodige waarborgen biedt voor een deugdelijke behartiging van het landsbelang in ge meen overleg met de Staten-Generaal, keurt het optreden van dit Kabinet af, en gaat over tot de orde van den dag". Een verheugend verschijnsel is, dat noch de Chr. Hist, pers noch zelfs de Antirev. pers de indiening en aanneming van de motie-Deckers scherp hebben veroordeeld, terwijl in genoemde pers geen sprake was van eenige warme bewondering voor het door de aanneming van de motie-Deckers demissionair geworden Kabinet. Dit is verheugend, omdat dit hoop geeft op de vervulling van wat wij en velen met ons onder de huidige nationale en internationale omstandigheden de voor het vaderland beste oplossing van de Kabi netscrisis achten: een Kabinet op een zoo breed mogelijken grondslag, een Kabinet samengesteld door bekwame personen, eerste-rangs figuren uit zooveel mogelijk alle invloedrijke partijen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN. Vanmiddag bij de bespre king der buitenlandsche politiek door het Lagerhuis zou Chamberlain naar de „Daily Telegraph" meldt, een uitvoerig overzicht geven van de wereldsituatie. Men ver wacht, dat hij in het bijzonder zal spreken over de onderhandelingen derdrie mo gendheden te Moskou, over de positie van Dantzig, en over de Britsch-Japansche conferentie te Tokio. Het zal het eerste volledige debat worden over de buiten- Vier meisjes in zee verdronken Vier Amsterdamsche meisjes van on geveer twintig jaar zijn gistermiddag aan het vrije strand te Castricum aan Zee, waar geen toezicht wordt gehou den, in de Noordzee verdronken. Hoe wel moeilijk te bepalen is hoe het onge luk zich precies heeft voorgedaan, kan uit de verklaringen van omstanders wor den opgemaakt, dat het viertal door zich te ver in zee te wagen om het leven is gekomen. H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond negen uur op den Ruigenhoek ontvangen den vice-president van den Raad van State. DE KONINGIN HOORT DE FRACTIE LEIDERS. Naar wij vernemen zal H. M. de Konin gin in den loop van heden en morgen de fractieleiders van een zestal fracties in de Tweede Kamer Ontvangen. DR. DE GROOT IN HOTEL TE BAARN. Naar men ons van officieele zijde mede deelt heeft dr. De Groot, die ook bij de geboorte van prinses Beatrix behandelend geneesheer van H. K. Iï. prinses Julinana is geweest, niet zijn intrek genomen in het Paleis Soestdijk. Hij logeert naar wij vernemen, voorloopig in het Badhotel te Baarn. GLADIOLEN VOOR DE TENTOON STELLING IN LUIK. In, de week van 5 tot 12 Augustus zal de Nederlandsche Gladiolenvereeniging een demonstratie houden in het Ned. pa- viljioen op de groote internationale wa tentoonstelling te Luik. Gedurende deze week zal het paviljoen met prachtige gladiolen worden versierd, welke in meer dan honderd manden en bloemstukken zullen worden verwerkt. Voor dit doel zullen meer dan 5000 afge sneden gladiolen van Nederland naar Luik worden verzonden, om de vooruitgang vai het artikel op overtuigende wijze te too- nen. Een commissie, bestaande uit een zestal heeren, bijgestaan door twee bekwame bloemenbinders, zal in Luik haar beste krachten aan het werk wijden. Bovendien zal een groot aantal decoratieve planten uit ons land worden aangewend om het effect te verhoogen. GROENTEN- EN FRUOTNVOER IN BELGIë. Miet ingang van Dinsdag a.s. zal de in voer in België van alle soorten groenten en fruit nog slechts mogelijk zijn op ver toon van een invoervergunning. Voor zoo ver het betreft niet-gecontingenteerde ar tikelen zullen deze vergunningen worden afgegeven door de Belgische instanties aan in België gevestigde firma's, zonder beper king van de in totaal in te voeren hoeveel heden. Hierbij zij aangeteekend, dat voor sla, andijvie, komkommers, augurken, tomaten, peen en aardbeien contingenteeringen be staan, waarvan Nederland het beheer heeft en waarvoor door de Groenten- en Fruit- centrale contingenteeringscertificaten wor den afgegeven. Voor deze producten veran dert niets in den ibestaanden toestand. HET BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN Vrijdag zijn uitgegeven: Staatsblad no. 679 b, besluit van 21 Juli, tot vaststelling van het bloembollensaneeringsplan 1939 (teelt), (datum van inwerkingtreding 31 Juli 1939, en Staatsblad no. 679c besluit van 21 Juli 1939, tot vaststelling van het bloembollensaneeringsplan 1939 (handel), (datum van inwerkingtreding 31 Juli 1939). Tevens is verschenen: Staatóblad no. 679, wijziging van het bloembollensanee ringsplan 1937 (invoermonopolie). Hierbij wordt in art. 2 het jaartal 1939 vervangen door 1940 en wordt in plaats van het woord crisis-organisatie in hetzelfde artikel gele zen: rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam als bedoeld in art. 13 der wet. ROGGE, MEEL EN BLOEM. Het invoer prijsverschil op rogge en roggemeel is voor de week van 30 Juli tot 5 Augustus vastgesteld op 4.35 per 100 kilo. Het Hbld. meent te weten, dat als uit vloeisel van de nieuwe roggeregeling, welke thans in werking treedt, een afzonderlijke" heffing op alle rogge-bloem zal worden ge legd. SPOORWEGPOSTZEGELS Bij gelegenheid van het eeuwfeest Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de Spoorwegen in Nederland zul len van 1 September t.m. 31 October a.s. naast de andere postzegels bijzondere post zegels met afbeeldingen, welke betrekking hebben op de spoorwegen, zonder toeslag worden uitgegeven in de frankeerwaar- den van 5 en 12,5 cent. A. DEN DOOLAARD MOET GEOPEREERD WORDEN Naar men zich herinneren zal, heeft de schrijver en alpinist, A. den Doolaard, in het voorjaar in de Zwitsersche Alpen, in de buurt van het Junkfraujoch, op 'n ski tocht een gecompliceerde beenbreuk op- geloopen. Na geruim en tijd in het zieken huis te Wengen te zijn verpleegd, is hij onlangs naar zijn tijdelijke woonplaats in Heide (bij Antwerpen) overgebracht, met zijn been evenwel nog in gips. Thuis ech ter vorderae de genezing minder snel dan verwacht werd en het geblesseerde been begon weer pijn te doen. Den Doolaard heeft zich toen laten onderzoeken door dr. Verbrugge, chef van de chirurgische af- deelingen van de Antwerpsche ziekenhui zen, die constateerde, dat het gebroken been niet voldoende gegroeid was en een operatie noodzakelijk zou zijn, omdat den Doolaard anders niet meer de skisport of Alpinisme zou kunnen beoefenen. Hij is nu in het St. Camillesgesticht te Antwer pen opgenomen, waar de operatie vandaag plaats vindt. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De besprekingen te Tokio vlotten nief (3de blad). De toestand in het nieuwe Spanje (3da blad). Nieuwe decreten in Frankrijk (3du blad). De strijd tegen de Iersche terroristen (3de blad). Binnenland Tragisch ongeluk te Castricum. Vlei? meisjes verdronken (1ste blad). Sport en Wedstrijden Op de Nederl. athletiekkampioenschap» pen te Rotterdam verbeterde De Ruyter het Nederl. record op de 1500 M. Ove rigens middelmatige prestaties en weinig belangstelling (2de blad). Te Doetinchem zijn de wedstrijden om den Horthybeker en de Nederlandsche zwemkam pi oenschappen gehouden. Geen successen voor het Nederl. zevental (2de blad).. Een Duitsche athletiekploeg verbetert het Europ. record op de 4 x 100 M. esta fette (2de blad). Sylvier Maas wint de Tour de France (2de blad). CRAILOOSCHE BOSSCHEN DOOR GOOISCH NATUURRESERVAAT AANGEKOCHT In een Zaterdagochtend gehouden be stuursvergadering van de Stichting Het Gooische Natuurreservaat deed de voor zitter de mededeeling, dat de onderhande lingen welke ruim een jaar lang zijn ge voerd over den aankoop van de bosschen van Crailoo, eenige dagen geleden tot een goed einde zijn gebracht. Ongeveer 57 ha. eigendom van de bouwmaatschappij Oud Crayloo zijn thans voor een prijs van 208.000 aangekocht, behoudens de goed keuring van het bestuur. Deze belangrijke aanwinst bestaat ten deele uit zeer fraai oud loof en naaldhout, en omvat o.a. het door wandelaars zoo geliefkoosde Slinger bosch en den aan de jeugd bekenden trap- jesberg. Dit nieuwe reservaat sluit thans op een natuurlijke wijze ten noorden aan het Bikkergerbosch en ten oosten aan de Blaricumerheide aan. Het bestuur nam met groote belangstel ling kennis van deze mededeeling en hechte zijn goedkeuring aan de transactie. ZUID-AFRIKAANSCHE „OSSEWATREK" DOOR NEDERLAND. Het eeuwfeest van de Groote Trek der Boeren in Zuid-Afrika is ook hier te lande op tal van plaatsen in bijeenkomsten her dacht. Op 10 October 1938 heeft de plechti ge uitreiking van do oorlogsmedailles aan de Nederlandsche oudstrijders door den gezant van de Unie van Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen, plaats gehad. De gezant deed toen een beroep op alle mede werking, om te trachten zoowel de cultu- reele als de commercieele banden tusschen de Unie van Zuid-Afrika en Nederland te versterken. Deze oproep heeft weerklank gevonden. Begin 1940 zal, zooals reeds is bericht, te 's Gravenhage een groote Neder- isndschZuid Afrikaansche tentoonstel ling worden gehouden, die een zoo volle dig mogelijk beeld van het zonnige rijke Zuid-Afrika zal geven onder den naam van: „Een Nasie in Opbouw." Om de aandacht en de belangstelling voor deze manifestatie van het Zuid-Afri- kaansche leven en streven op te wekken, zal een „Osewa-Trek" door Nederland wor den georganiseerd. Twee ossenwagens de origineele zelf uit den trek van het vorige jaar in Zuid-Afrika en ieder getrokken door 12 ossen, welke uit Zuid-Afrika naar ons land zullen worden overgebracht, zul len een tocht door ons land maken. Zij wor den gedreven door Zuid-Afrikaanders en geëscorteerd door een burger-commando te paard. De ossewa's worden vergezeld door vroudwen in Zuid-Afrikaansch voortrek- sterscostuum. De dieren zullen tegen midden of eind September te Rotterdam, vermoedelijk in de Merwehaven, worden ontscheept en na eenige dagen rust (om te acclamatiseeren) voor de Ossewa's gespannen worden, om hun tocht door Nederland aan te vangen. Schiedam is de eerste gemeente van ons lapd, die de „Trekkers" officieel welkom zal mogen heeten. De burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, die lid van de Zuid-Afrikaansche Vereeniging is, heeft een zeer werkzaam aandeel in de voorbereidingen gehad en zich in varbinding gesteld met den heer F. A. v. d. Loo, onder wiens auspiciën de tentoonstelling zal staan. „N.R.Crt." Spelend in de hooge golven bereikten de meisjes, die gezamenlijk uit waren, de tweede zandbank, welke circa tachtig me ter uit de kust gelegen is., Terwijl zij hier naar hartelust rondsprongen en -dansten, werden zij opgemerkt door een der strand- bezoekers, die haar toeriep terug te ko men: „Je weet, dat jullie niet zwemmen kunt". Ondanks dezen raad keerden de vriendinnen niet terug. Toen de man, die merkte, dat aan zijn advies geen gevolg gegeven werd, even later opnieuw de richting van de zandbank uitkeek, was van de meisjes geen spoor meer te bekennen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn zij door een hooge golf in de diepe geul tusschen de tweede en de eerste bank, welke op ongeveer vijftig meter van de kust gele gen is, geworpen. Deze geul is uiterst ge vaarlijk, vooral bij opkomend getij, zoo als ten tijde van het ongeluk het geval was, mede door het drijfzand en de vele gaten, tvelke daar tijdens eb door kinde ren gegraven zijn. Direct wierpen leden van den A.R.B. reddingslijnen uit en reeds spoedig werd de eerste drenkelinge op het droge ge bracht. Koortsachtig ging men voort met zoeken, doch vooreerst werd niets gevon den. Na circa tien minuten spoelde het lijk van het tweede slachtoffere aan, even later de lijken van de twee andere meis jes. Op het strand stelden de leden van de E.H.B.O. alle pogingen in het werk om de levensgeesten bij de slachtoffers op te wekken. Ook twee geneesheeren, die op het strand aanwezig waren, verleenden hun medewerking. Het waren de heeren dr. van der Schatte Olivier uit Hilver sum en dr. Hartingius uit Koog aan de Zaan, terwijl de plaatselijke geneesheer, dr. H. Leenaers, even later ter assistentie verscheen. Voorts waren aanwezig de rijksveldwacht en de badmeester, terwijl ook de burgemeester van Castircum, mr. C. A. F. H. W. B. van der Clooster baron Sloet tot Everlo, door aanwezig te zijn van zijn medeleven getuigde. De pogingen de levensgeesten weder op te wekken door kunstmatige ademhaling met behulp van twee zuurstofapparaten, werden bijna twee uren voortgezet; echter zonder resultaat. Inmiddels had men reeds de onbewoon de tent gevonden. „Omwonenden" ver klaarden, dat de vier meisjes hier haar intrek hadden genomen en later herken den zü inderdaad in de slachtoffers hun buurvrouwen.' Naar schatting waren de meisjes achttien tot twintig jaar oud. De lijken der slachtofers zijn overge bracht naar den politiepost te Castricum. Bij de reddingspogingen onderscheidde zich in het bijzonder een lid van den A.R. B., de heer W. F. Burger, die zich tot vier maal toe in zee begaf, hoewel omstanders het hem ontrieden. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de meisjes de gezusters E. en A. Sol en de gezusters Js. en H. M. Bakker zijn, alle vier afkomstig uit Amsterdam. Haar leef tijden varieerden tusschen de zeventien en achttien jaar. landsche politiek, dat sinds twee maan den in het Lagerhuis is gehouden. Wij zullen dus morgen een overzicht kunnen geven van de situatie in deze drie brandpunten der hedendaagsche historie, zooals Chamberlain deze ziet. Wij zullen dan waarschijnlijk weten, hoever het nu eigenlijk staat met de onderhandelingen te Moskou, waarover wij den laatsten tijd weinig hoorden. Slechts gaven de berich ten over de a.s. zending van een Engelsch- Fransche militaire missie naar Moskou aan, dat ook de politieke besprekingen over de z.g. indirecte agressie (een inval van Duitschland in de Randstaten) op den goeden weg zijn. Te oordeelen naar de beschikbare aan wijzingen 'vorderen de Britsch-Japansche besprekingen over de kwestie-Tientsin niet zonder moeite. Er is besloten de eco nomische kwesties te verwijzen naar een Britsch- Japansche commissie, die Maan dagochtend bijeen zou komen, maar wier bijeenkomst inmiddels weer is uitgesteld. Acht woningen op het Celciusplein vernield H. PASTOOR VAN ARSKERK ERNSTIG BESCHADIGD. Tijdens het hevige onweder en de zware slagregens, welke zich gister avond over het grootste deel van ons land hebben ontlast, zijn de inwoners van Woensel tegen middernacht op geschrikt door een noodweer, gepaard gaande met een zwaren storm, welke gedurendë eenige seconden tot een cycloon werd. Daken van huizen werden afgerukt, eikboomen werden ontworteld en de electrische leidingen werden gestoord. Het mag dan ook wonderbaar wor den genoemd, dat het aantal gewon den niet meer dan zeven bedroeg, van wie alleen een dertigjarige vrouw min of meer ernstig werd getroffen door een vallend stuk muur. Het feit, dat velen in de getroffen wijk nog niet thuis waren van de kermis in Eind hoven speelt daarbij een groote rol. Het was ongeveer kwart voor twaalf toen een hevige rukwind gedurende en kele seconden over de arbeiderswijk in het zuid-westen van Woensel joeg. Op het Celciusplein werd een achttal woningen totaal vernield. De daken van deze huizen werden afgerukt of stortten in. De brok stukken van deze daken kwamen weer op belendende woningen terecht, zoodat in het geheel ongeveer achttien woningen min of meer ernstig werden beschadigd. Zooals reeds gemeld, waren de meeste be woners, dank zij het feit dat zij in Eindho ven feest waren gaan vieren, nog niet thuis, en slechts twee vrouwen en vier kinderen werden gewond door brokken van het neervallend plafond of van de muren. Zij liepen schrammen op, Alleen een dertigjarige gehuwde vrouw in de Newtonstraat, die de bed lag, kreeg van een omvallende muur een brokstuk op het gelaat, waardoor haar neus als het ware werd afgestooten. Deze vrouw is naar het Binnengasthuis te Eindhoven ver voerd. Alle anderen konden thuis worden geholpen. Op het Pastoor van Arsplein werd de linker zijgevel van de kerk van den H. Pastoor van Ars ernstig beschadigd. Een hoek werd uit den gevel losgerukt en een groot stuk muur waaide als ware het een licht houten beschot om. In de Edisonstraat en op den Bosohdijk en Oirschotschedijk werden zware eike- boomen, in het geheel een twintigtal, ont worteld. De neergevelde reuzen, welke dwars over den weg kwamen te liggen, versperden het verkeer, doch richtten in hun val geen noemenswaardige schade aan. Reeds vanmorgen had het gemeente- personeel muren, dakpannen en boomen zooveel mogelijk weggeruimd, doch de straten, waar huizen werden vernield en boomen ontworteld, zijn voor het verkeer afgezet. De beschadigde huizen zijn .ge meentewoningen. De plaats Woensel, welke 45.000 inwoners telt, behoort tot de gemeente Eindhoven. De burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, leid de persoonlijk de opruimingswerkzaamhe den, welke door de brandweer geschied den. Ook de geneeskundige dienst was op het eerste alarm uit Woensel onmiddel lijk ter plaatse. Ook het electrische net was gestoord. De electrische trein uit de richting Roer mond, welke te tyme uur des nachts te Woensel moest arriveeren, kon pas om vier in het station binnenloopen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1