RIJNSTREEK VRIJDAG 28 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE ALPHEN AAN DEN RIJN De heer A. J. Dekker lid van den Gemeenteraad. Je heer A. J. Dekker, voorganger van de Evangelisatie alhier, die, zooals reeds eerder gemeld volgens de lijst van de A. R. Partij den heer G. M. Herngreen in den Gemeenteraad zou moeten opvolgen, heeft naar wij vernemen zijn benoeming als zoo danig aanvaard. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Alphen aan den Rijn op Vrijdag 28 Juli, des namiddags 7 uur. Aan vullingsagenda. 10. Voorstel van B. en W. inzake vast stelling der bedragen, bedoeld in artikel 55 ter, der L.O.-wet 1920. 11. Voorstellen van B. en W. inzake ver koop van een perceel bouwgrond aan: a. den heer M. van Beusekom, q.q ib. den beer J. Westmaas Jr. q.q c. den heer S. Tromp q.q. 12. Voorstel van B. en W. inzake vaststel ling der uitkeering aan andere gemeenten, ingevolge artikel 104, le lid der L.O.-wet 1920. Bouwgrond. B. en W. stellen den Raad voor aan den heer M. van Beusekom, tim merman-aannemer, een perceel bouwgrond te venkoopen aan de Ruysdaelstraat en de Nieuwstraat, groot ongeveer 1500 M2 voor een prijs van 5.25 per M2 tot een diepte van 20 meter en van 2.25 per M2 voor het resteerende gedeelte, ter grootte van ongeveer 140 M2. De heer J. Westmaas Jr, aannemer al hier, heeft verzocht van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwgrond, groot ongeveer 336 M2., gelegen aan de Hugo de Grootstraat, voor den houw van een drietal arbeiderswoningen. Het betreft hier grond, niet in exploitatie bij het grond bedrijf, welke indertijd werd aangekocht tegelijk met den grond, benoodigd voor den houw der bijzondere school aan de Jan Nieuiwenhuizenstraat. Tegen verkoop van bedoelden grond, voor een prijs van 5.25 per M2, waarmede de heer Westmaas accoord gaat, hébben B. en W. geen bezwaren. B .en W. stellen voor aan den heer S. Tromp, aannemer alhier, te verkoopen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Van Eeghemstraat en aan de nog aan te leggen Vermeerstraat. De totale opper vlakte van den grond is ongeveer 2385 M2. Overeenstemming werd bereikt voor een prijs van 5.25 per M2. voor de eerste 20 meter en voor f 5.25 per M2 voor de rest, zijnde ongeveer 660 M2. Speldjesdag. De gisteren gehouden speldjesdag ten bate van de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de gra fische vakken in Nederland heeft in deze gemeente opgebracht 123.12. Personalia. Heden slaagde te Rotter dam voor het examen Hoofdakte onze plaatsgenoot de heer Jos. M. van Gils. De heer A. A. M. van Leeuwen Szn. behaalde te Beverwijk het Godsdienstdiploma A. Mej. M. Touw slaagde dezer dagen te Lei den voor het examen Coupeuse, aan de R. K. Huishoudschool aldaar. Personalia. Voor het examen hoofdacte is geslaagd de heer P. Verhey. Ondertrouwd: W. J. van Leeuwen 30 j. en H. H. M. Couwenbergh 27 j. N. L. Driehuis 31 j. won. te Bodegraven en C. M. van Leeuwen 22 j. Getrouwd: M. J. van Voorbergen 24 j. won. te Barneveld en C. H. Verhoeff 23 j. Verbouwing St. Josepligesticht. Bij Bij onderhandsche aanbesteding voor de verbouwing en het restaureeren van het St. Josephgesticht was als volgt ingeschre ven: C. Slingerland, Alphen a. d. Rijn 54.200, C. M. Deerenberg, Alphen a. d. Rijn 53.787, Gebr. Koender, Utrecht 52.730, Gebr. van Putten, Heemstede 48.9969, A. J. van Engelen, Alphen a. d. Rijn 45. 979. Het werk is aan den laag- sten inschrijver gegund. AARLANDERVEEN GEVAL VAN GASVERGIFTIGING Donderdagavond is in Aarlanderveen een geval van gasvergiftiging geconsta teerd waarbij de pl.m. 70-jarige Wed. v. D. het leven heeft gelaten. De bejaarde vrouw, die met een dochter alleen samen woont, was Donderdag alleen thuis, daar haar dochter uit was. Een zoon die 's morgens nog aan de deur was geweest doch deze gesloten vond, had zich 's avonds opnieuw naar haar woning begeven en toen hij toen nog de woning gesloten vond, wat hem verdacht voor kwam, heeft hij zich toegang verschaft. Onmiddellijk nam hij toen een sterke gas- lucht waar en vond zijn moeder geheel bedwelmd. Dr. v. d. W., terstond gewaar schuwd, kon slechts den dood tengevolge van gasverstikking constateeren. Vermoe delijk heeft de bejaarde vrouw de gas kraan niet goed gesloten. KOUDEKERK Begrafenis L. Smit. Donderdagmiddag werd op de Algemee- ne Begraafplaats alhier, teraardebesteld bet stoffelijk overschot van wijlen den heer L. Smit, een in onze gemeente zoo al om bekende en geziene figuur, die Zondag avond nadat hij nog de godsdienstoefening gezond en wel in de Geref. Kerk had bij gewoond, zoo plotseling op 67-jarigen leef tijd is overleden. Aan de groeve sprak Ds. Haspers, Geref. predikant, die de overledene schetste als meegebracht en waarvan de groote belang stelling hier zeker getuigde. Spr. sprak woorden van troost tot de bedroefde we duwe en kinderen, maar ook van groote dankbaarheid voor de zekerheid des ge- loofs aan hem bewezen. De overledene heeft eenige jaren de functie van opperbrandmeester bekleed, zoodat ook B. en W. dezer gemeente door hun tegenwoordigheid blijken van belang stelling gaven. De oudste zoon van den overledene de heer P. Smit, dankte na afloop allen voor de laatste eer aan hun vader bewezen, in zonderheid den Burgemeester en Ds. Has pers. Geboren: Joh amies Antonius, zoon v. P. van Harskamp en E. P. v. d. Werken Jantje, dochter van A. v. d. Voorst en van N. Duiker Dirk, zoon van D. Jansen en M. Schellingerhoudt. Overleden L. Smit 67 jaar echtge- noote van M. Zwaan. LEIMUIDEN Getrouwd: J. Brus en M. Oosterman A. Krijger en N. Kolijn. Ondertrouwd: A. W. Feij en H. G. Stolker. Gevestigd: A. van der Hoorn van Rijnsaterwoude Vertrokken B. Staphorst naar Leidschendam. NIEUWKOOP Bouwvergunning Aan H. A. Vink te Noorden is door het gemeentebestuur ver gunning verleend voor het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Noordschen weg. Geboren: Cornelia d. van M. de Jong en C. C. van Rossenberg Jan z. van P. Boer en S. van den Bosch Wilhelmina Joanna Petronella d. van J. P. Verhaar en W. M. Blommesteijn Ondertrouwd: D. Twaalfhoven 38 j. en C. Zevenhoven 34 j. won. te Ter Aar. G e a r o uw d: C. N. de Jong 32 j. won. te Mijdrecht en J. Zij er veld 32 j. Overleden: A. Kwakkenbos 75 j. echt genoot van C. van Rijn P. Blom 77 j. echtgen. van J. Biesselink. NIEUWVEEN Korfbal. Maandag a.s. speelt Wils kracht een wedstrijd op eigen terrein tegen Mijdrecht, aanvang des avonds tc 7.30 uur. Gevestigd: M. M. Verkerk, van Krimpen a/d IJsel A. P. C. Spaander man, van Bergen L. P. Rosa-Gastalo, van Haarlem M. G. Kook van Nieuwer-Am- stel J. L. Burgers, van Leiden J. Wes- tijn, van Amsterdam. Ve r t r o k k e n: C. J. M. Balvers naar Heemstede. Ondertrouwd: Willemijndert Pij per, 58 jaar en Jansje Holleman, 60 jaar. NOORDEN Coop. Brandwaarborg Mij. In druk is verschenen het 31ste jaarverslag van de Coop. Brandwaarborg-Mij. „Noorden Nieuwkoop" over 1938 Het aantal leden steeg van 769 tot 827. Het verzekerd kapi taal bedroeg op 31 December j.L 6.125.640, en nam in dit jaar toe met 171.444. Aangeschaft werd een nieuwe, geheel naar de eischen ingerichte motor brandspuit met een capaciteit van 2500 L. water per minuut,- welke is ondergebracht in een door de gemeente Nieuwkoop hier voor gebouwd spuithuis. De spuit kostte 5.456.11. Aan brandschaden werd over 1938 betaald 12.951.08 en aan reassurantie premie 4.356.74. De reserve bedroeg op 31 December 73.675.50. TER AAR Oranje-comité. Het Oranje-comité ver gaderde ten geaneentehuize onder leiding van den heer G. Verhoef. In zijn welkomst woord werd gewezen op de verwachte blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, wat de reden is, dat het comité, hetwelk bij vorige gelegenheden op zoo uitnemende wijze een eenvoudige feestviering in elkaar zette, ook thans weer is tezamen geroepen. Na het overzicht van den secretaris, in zake de gehouden feestviering, werd mede gedeeld, dat twee leden bedankt hebben als lid van de commissie, waarop het dage- lij'ksch bestuur machtiging verkreeg de commissie weer aan te vullen. De heer L. Koning bracht een financieel verslag uit, met een batig saldo van ruim zeventig gulden. Na uitvoerige besprekingen besloot men in het begin van Augustus een collecte te houden, indien althans daarvoor toestem ming verkregen wordt, waarbij men hoopt een bedrag van ongeveer vier honderd gul den bijeen te kunnen brengen. Kindertrac- tatie eischt hiervan het grootste gedeelte op en de rest acht de commissie noodig om ook voor de grooteren op den dag der ge boorte of daarna iets te kunnen organi- seeren. een geziene persoonlijkheid in de gemeen te, hetgeen ook wel zijn werkkring had WOUBRUGGE Fersonalia. Voor het examen hoofd acte is geslaagd de heer D. J. Douwes. ZOETERWOUDE Priesterfeest. Morgenavond zal den eerw. neomyst Jo Bosman, Kruisheer, die Zondag j.l. zijn H. Priesterwijding uit han den van Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch, moch ontvangen, een feestelijken intocht bereid worden. De neomyst zal met zijn ouders vanaf De raad der gemeente Alkemade verga derde Donderdagavond. Voorzitter mr. J. W. Peek, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Mede aanwe zig de heer W. A. van Harteveld, gem.- secretaris. Na de gebruikelijke opening worden de notulen gelezen en onveranderd vastge steld. Door den voorzitter wordt hierna voor lezing gedaan van een aantal ingekomen stukken, meest goedgekeurde raadsbeslui ten, welke allen voor kennisgeving worden aangenomen. Het adres van den Ned. Kappersbond om sluiting van de kappers zaken op Donderdag na 1 uur wordt naar B. en W. gerenvoyeerd voor nader prae- advies. Aan de Sted. Lichtfabrieken te Leiden wordt wegens uitbreiding van het kabelnet onder Rijpwetering een garantie verstrekt van 320.per jaar, en wel gedurende 5 jaar, ten behoeve van de aan sluiting van 12 te bouwen arbeiderswo ningen. Voor de uitbreiding van het net in Roelofarendsveen ten behoeve van 2 woningen wordt om de hooge kosten geen garantie verleend. Vastgesteld wordt een besluit op grond van art. 36, 4e lid der Woningwet, waar bij wordt bepaald, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor een deel der gemeente, met name het dorp Rijpwe tering wordt voorbereid. Hierdoor is het mogelijk, dat door B. en W. een beslissing kan worden genomen op de ingediende bouwaanvrage van de Woningbouwver- eeniging „Alkemade'' voor den bouw van 12 arbeiderswoningen te Rijpwetering. Aan H. W. Schouten alhier wordt over eenkomstig zijn verzoek verkocht een perceel bouwgrond ter grootte van onge veer 6 A. 30 c.A. voor den bouw van een woonhuis met verstrekking van een bouw- crediet maximaal groot 2600.Aange boden wordt de gemeente-rekening voor het dienstjaar 1938, sluitende gewonen dienst met een batig saldo van f 7999.09 en kapitaaldienst met een batig saldo van 8259.59. Tot leden van de commissie tot nazien dezer rekening worden na gehou den stemming benoemd de heeren J. Ver- weij, P. J. Heemskerk en J. P. Hoogen- boom. Vervolgens wordt door den voorzitter medegedeeld, dat door Ged. Staten goed keuring is verleend aan het raadsbesluit van 1 Maart 1939 tot aankoop van 2 per- ceelen grond van de provincie Zuid-Hol land en tot aankoop van 3 perceelen grond van de R. K. Armen van Roelofarends veen en Oude-Wetering. Voorts merken Ged. Staten in het begeleidend schrijven op, dat in de raadsbesluiten van 19 Mei 1938 en 10 Mei 1939 en 29 Juni 1939 nog enkele wijzigingen moeten worden ge bracht, gedeeltelijk betrekking hebbende op den verkoopprijs van den grond, in verband met de kosten van wegaanleg, waardoor de koopprijs van 325.nog met 12.moet worden verhoogd. Na deze toelichting wordt besloten tot intrek king van de hiervoren vermelde raadsbe sluiten over te gaan en wordt opnieuw aan N. Bakker en nog 9 anderen een per ceel grond verkocht met credietverstrek- king van maximaal 2600.ten behoeve van den bouw van een woning een en an der overeenkomstig de voorwaarden in het ontwerp-raadsbesluit vermeld. Benoeming gemeente-opzichter. Hierna is aan de orde de benoeming van een gemeente-opzichter. De voorzitter deelt naar aanleiding hiervan mede, dat een 7-tal sollicitanten ter kennismaking zijn opgeroepen en dat uit deze sollicitan ten een aanbeveling is opgemaakt van 2 personen. Met deze aanbeveling heeft de Inspecteur der Volksgezondheid, met wien overleg is gepleegd, zich volkomen kun nen vereenigen. B. en W. bevelen zonder eenig voorbehoud no. 1 aan. Na gehouden stemming blijkt op den heer Burgers te zijn uitgebracht 6 stemmen, op den heer Deen 4 stemmen, op den heer Bergers 1 stem en op den heer Deenen 1 stem, zoo dat een tweeed vrije stemming moet plaats vinden. De Raad gaat op verzoek van den voorz.,- alvorens tot 'n tweede vrene stemming over te gaan, in geheime zitting. Na heropening wordt opnieuw gestemd, welke stemming tot resultaat heeft, dat op den heer Th. N. Deen uit Roermond worden uitgebracht 6 stemmen, op den heer Th. Burgers uit Rijpwetering 5 stemmen en twee blanco stemmen, zoodat de heer Deen is gekomen. De datum van in functietreding wordt na der aan B. en W. overgelaten. Naar aanleiding van deze benoeming vraagt de heer Verweij of aan den nieu wen gem.-opzichter ook kan worden op gedragen-het toezicht op de uit te voeren werken der Woningbouwvereeniging en het geven van deskundige voorlichting, indien de heer Strijk, thans gem.-opzich ter als bestuurslid zou bedanken. Voor- Den Haag aan den Schenkweg en door den burgemeester van Zoeterwoude begroet worden, waarna een feeststoet zal trekken naar de kerk van de H. Kruisverheffing aan den Vrouwenweg. In deze stoet zal met den burgemeester ook Prior van Hees de neo myst vergezellen. De St. Jansfanfare, de Graal, de K.G.V. en de Kruisvaart zullen de stoet vormen. Zoowel de leiding bij den intocht, als de versiering van de kerk is in handen van de alg. propagandacluc. Versiering van het priesterkoor wordt door de Fraters van het klooster verzorgd. De propagandaclub verzoekt alle inwo ners de vlag met pauselijke wimpel uit te steken. Collecte. De collecte voor het Fonds voor Oud-Militairen (Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den Gewapen den Dienst in de Nederlanden) heeft in deze gemeente opgebracht 30.60. zitter antwoordt, dat hij hiertegen niet al leen geen bezwaar heeft, doch hij er zelfs veel voor voelt voor de nieuwe opzichter dwingend voor te schrijven, dat hij tot het geven van advies en voorlichting ver plicht is. Hierna is aan de orde de wijzigingen van de gem. begrooting dienstjaren 1938 en 1939. De voorgestelde wijzigingen worden vastgesteld waarbij onder meer een be drag van 25 cent per leerling ter beschik king wordt gesteld voor kinderfeesten in verband met de te verwachten blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin. Toegang tot de Provinciale weg te Roelofarendsveen. Hierna stelt de voorzitter aan de orde het maken van een behoorlijke aanslui ting als toegang naar den provincialen weg te Roelofarendsveen. Door den voor zitter worden aan de hand van een situa» tieteekening de plannen uitvoerig toege licht. De Raad gaat hierna in comité-gene raal en na heropening van de vergadering wordt met algemeene stemmen besloten aan het Werkfonds een crediet aan te vra- De Raad dezer gemeente kwam gister morgen te 10 uur in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. van Dam, wethouder-loco-burge meester der gemeente. Secretaris de heer J. W. de Ren. De voorzitter opent de ver gadering met gebed. De notulen van de vo rige vergadering worden door den secreta ris voorgelezen en door de vergadering conform vastgesteld. Besloten wordt, dat de gemeente zal be talen de dokterskosten tijdens de verple ging van de wed. J. de Gans, gedurende het tijdvak 15 Novembereind December 1938. Schrijven van Ged. Staten van 3/5 Juli 1939 waarbij wordt toegezonden de vergunning tot vernieuwing van de brug over de Drecht aan de Bilderdam. Na voltooiing van het werk zal een bedrag ad 2500 wor den overgemaakt. Hierna wordt de gemeenterekening dienst 1938 aan den Raad aangeboden, met een batig slot op den gewonen dienst van ruim 4300 en een nadeelig slot op den kapitaaldienst van 2100. Tot leden van de Commissie belast met het onderzoek der rekening worden aangewezen de heeren J. de Rijk, P. Rietdijk en W. Koot. Wateroverstort in den Griet en Vriesekoopschen Polder Mededeeling wordt dan nog gedaan van een schrijven van het bestuur van den Friet- en Vriesekoopschen Polder van 26 Juli 1939, waarbij de Raad er op attent wordt gemaakt, da de overstort in het Oos ten, die van hout is, niet voldoet. De inge zetenen doen daar ter plaatse wat zij wil len, zij hebben het dorpswater graag op een laag peil en sloopen zoodoende steeds een gedeelte van dezen overstort, welke van hout is, af. Deze wijze van handelen brengt op den duur zeer ernstig gevaar me de voor de fundeeringen van alle binnen de kom van het dorp liggende gebouwen. Aan gezien de overstort in onderhoud bij de ge meente is, dringt het polderbestuur er met klem op aan, om heel spoedig de hou ten overstort te doen vervangen door een va ngewapend beton. Als deze overstort van gewapend beton is, zal het teneenen- male uitgesloten zijn, dat de ingezetenen der gemeente het waterpeil eigenhandig kunnen verlagen. De Raad kan er zich mede vereenigen, dat het wateroverstort ge maakt wordt van gewapend beton. Gevaar voor de toren en de Herv. Kerk. Schrijven van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente va n26 Juli, waarbij deze doen toekomen een afschrift van een door den heer W. Maarse, architect te Aalsmeer, opgemaakt rapport omtrent de fundeerin gen van de Herv. Kerk en van de daar aan verbonden gemeentetoren. De kerk- gen groot 27.500.voor het maken van een verbindingsweg van het dorp Roelof- erendsveen met den provincialen weg en het verbouwen van de bestaande brug in de Dorpstraat. Voorts een crediet van 22.000.voor het maken van bestratings- werken voor den weg in het Zuiden van Rijpwetering en voor den weg Rijpwete ringHoogmade. By de rondvraag informeert de heer Penning de Vries naar het resultaat van de gehouden besprekingen tusschen de be sturen van het Wit-Gele Kruis en het Groene Kfuis. Verder vraagt dit lid naar de contributie-regeling der beide vereeni- gingen en of de toon in de vergadering tusschen de beide vereenigingen van aan- genamen aard is geweest. De voorzitter antwoordt, dat de bespre kingen zeer zakelijk zijn gevoerd en dat in de contributie-regeling geen verschil van beteekenis bestond. De besprekingen hadden dit aangename resultaat, dat beide vereenigingen met steun van hun hoofd besturen zullen trachten de subsidie voor het Groene Kruis bepaald te zien op de oorspronkelijke raming. Spr. hoopt, dat het resultaat voor beide vereenigingen gunstig zal zijn. Hierna sluiting. voogdij zou gaarne een bespreking met het gemeentebestuur hebben over de te nemen maatregelen. Op verzoek van den voorzitter doet de secretaris mededeeling van den inhoud van gemeld rapport. De zittingen en scheuren in de kerk en toren zijn nog niet bepaald verontrustend, bij spoedig ingrijpen kan hier nog veel voor komen worden. Het metselwerk van de torenmuren zal eens terdege onderhanden genomen moe ten worden d.w.z. de voegen, vooral voor dat deel, waar de uitzetting het grootst is, moeten flin kdiep uitgehakt worden en daar na met sterke p.c.-specie platvol gevoegd worden, opdat inwateren door regen-inslag wordt voorkomen. De andere oorzaken van het scheuren der muren zijn echter deze, de fundeeringsplaten en gedeeltelijk ook de kespen of onderplaten liggen boven het omliggend waterpeil. Wanneer deze toe stand bestendigd blijft zal dit reeds in de nabije toekomst fatale gevolgen hebben. De stand va nhet grondwater is momenteel plm. 13 cm. beneden de bovenkant van de fundeeringsplaat, terwijl het er feitelijk 30 cm. boven moet staan, alzoo een. verschil van 43 cm. Het is uitgesloten, dat het waterpeil altijd zoo laag is geweest, ware dit zoo geweest, dan moest het kerkgebouw thans reeds een bouwval zijn. Er ver- toonen zich in de muren z.g. haar- scheuren, die van recenten datum zijn en wat er op wijst, dat de zetting door gaat, langzaam maar zeker voltrekt het verrottingsproces zich aan de platen, doch onherroepelijk komt het moment, dat de weerstand der fundeeringsplaten breekt, met al de gevolgen van dien, die zich gemakkelijk laten raden. Er zijn volgens de heer Maarse twee op lossingen n.l.: lo. het waterpeil zoodanig verhoogen, dat de houten fundeering weder onder water komt te staan. Dit is de goed koopste en meest practische oplossing. Mocht dit op moeilijkheden stuiten, wat de architect nog niet kan beoordeelen, dan is de tweede oplossing de fundeering van het gebouw te verlagen, wat een zeer kostbare zaak zal zijn. Het rapport eindigt met den wenk om deze toestand niet te bestendigen, want de gevolgen voor het kerkgebouw en andere gebouwen in de gemeente, welke ook van dit peil afhankelijk zijn en welker fundeering op ongeveer gelijke hoogte is aangebracht, kunnen fataal zijn. De Raad is de meening toegedaan, dat zoo spoedig mogelijk al datgene moet worden gedaan om den gemeentetoren te behouden. Het rapport wordt in handen gesteld van B. en W. om zoo spoedig mogelijk de noo- dige maatregelen te nemen en bespreking te houden met kerkvoogdij en polderbe stuur, welke polderbestuur de regeling van het waterpeil in handen heeft. Hierna volgt sluiting door den voorzitter. Voor de in Amsterdam en omstreken gele gerde troepen der luchtweer-af deeling wor den door het I. C. A. rondvaarten door de grachten georganiseerd, welke Iby de manschappen zeer in den smaak vallen. GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12