Instantine Haarlemsche Bloemenkeuring A&lfvt! De Kaagweek bracht windstilte op den laatsten dag RECHTZAKEN AGENDA DINSDAG 25 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onxe agenten 20 cent per WMk; 2.60 per kwartaal Franco per part t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Ad verten tlën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? y IETS WARMER. De Bilt seint: Verwachting: Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: In het Zuid-Oosten: Betrokken tot zwaar bewolkt, nog eenige regen later met kans op onweer, warmer, zwakke veranderlijke wind. Voor het overige gedeelte van ons land: Afnemende bewolking, geen regen van beteekenis, iets warmer, zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken zwakke Oostelijke wind, 15 gr. C. Vlissingen: betrokken zwakke Z. W. v/ind, 12 gr. C. De Bilt: lichte regen, zwakke N. O. wind 12 gr. C. Groningen: betrokken zwakke Oostelijke wind, 13 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt zwakke Z. Z. W. wind, 11 gr. C. BUITENLA.NDSCH WEEKOVERZICHT. De depressiekern, welke gisterenmorgen over Wales lag, verplaatste zich tot over ons land. alwaar zij gisterenavond station- nair werd en thans geleidelijk gaat opvul len. Zij bracht vooral in Nederland vrij veel neerslag. Zoo meldde Vlissingen in het afgeloopen etmaal 34 m.m., terwijl Schip hol hedennacht 20 m.m. had. De tempera tuur daalde in ons land, België, Frankrijk en Midden-Duitschland trad vooral in de hoogere luchtlagen sterke afkoeling op. Een lichte storing, welke in Z.O.-Frankrijk ontstond, trok in N.O.-lijke richting over Duitschland. Langs haar baan kwamen onweders en flinke hoeveelheden regen voor. De depressiekern over Zuid-Noorwe- gen, welke in beteekenis afnam, verplaatste zich in Westelijke richting. Ook in haar om geving werd veel regen en plaatselijke onweders gemeld. Het hoogedruk gebied over de Poolzee veranderde weinig. De temperatuur over Finland en Midden-Scan dinavië bleef nog vrij hoog, terwijl ze over IJsland iets steeg. Het Azorenhoogdruk- gebied nam in beteekenis af, doch een uit- looper breidde zich over Noord-Spanje en Zuid-West-Frankrk uit. LUCHTEMPERATUUR. 17.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.r Van Dinsdagnamiddag 9.36 uur tot Woensdagmorgen 4.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 26 Juli voorm. 11.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. Maan onder 16.13 uur Dinsdagmiddag. Maan onder 1.10 uur Woensdagnacht. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons DE MACHT DER WAARHEID »,Wij allen moeten opkomen en strijden om wille der waarheid, niet omwille der overwinning. Groot is de macht der waarheid en zij zaJ overwinnen 1" August Reichensperger. Krelagehuis, 24 Juli 1939 De vorm der kleine bloemen mag niet mooi zijn, de kleur van Orchid Lilac, waar mede de firma P. Bijvoet en Co., Over- veen een prachtige mand gevuld had, is magnifiek. Het zachte lila van deze kleine Gladiolen trok, evenals de vorige weken, sterk de aandacht. Trouwens de geheele inzending van de Overveensche firma, met veel smaak op gesteld, had aller bewondering en de toe gekende gouden medaille voor: groep Gla diolen „eigen aanwinsten" had de alge meene instemming. Een veel grootere bloem dan Orchid Lilac, had in deze collectie Herman Hop man, een forsche donker zalmkleurige Gladiool met donkere vlek. Heel licht rood met eenigszins gekartel de bloemranden was Mengelberg. Jhr. Loudon, oranjerood, Lisette, creme vdp met steenroode vlek, City of Haarlem zeer donkerrood en Rose Papilion, elegan- tierroserood met vermiljoenroode vlek konden zich in deze inzending eveneens onder de besten rekenen. Een tweede gouden medaille werd toe gekend aan de inzending van Konijnenburg en Mark, Noordwijk, ook een zeer bekende firma op het gebied van Gladiolen De bengas' ^-roode- Tyrisch purperen Mrs. Mark's Memory was 14 dagen geleden met veel grootere bloemen uit de „Noord' ingezonden. Ober-Bayern weliswaar mobi-geteekend kon ons nog steeds niet-bekoren: hard blauw met groote witte vlekken, Con Amore daarentegen was van een veel mooier-blauw. Zermat't, rose rood en de niet-groote bloemen van de zacht citroen gele Bungalow waren best in de lichtere kleuren, de donker bruin-roode Cubana mag als de beste uit deze collectie van de donker-bloemigen beschouwd worden. All gold, egaal oranje geel vonden wy en met ons vele anderen niet mooi. Twaalf verschillende zaailingen wz«. Picardy, opgesteld in 4 vazen waren een schilderij gelijk! Forsche stengels waaraan een 5-tal ge opende kelken in rechte lijn! Pracht- kleuren! Verschillende nuancen rose, een 2-tal blauwbloemige, meerdere tinten rood, Wit was nog niet aanwezig. Deze inzending van J. J. Gullemans en Zonen, Lisse was klein maar in verhouding bleef elke bezoeker van de keuring bij deze collectie het langst staan. Ook de zaai ling 83 licht geraniumrood met klein geel streepje in de keel had aller aandacht. Jan Groen uit St. Pancras liet een roode Cactus Dahlia Red Pearl en een dito Pom pon Elsje van Reeden zien. De bekende Dahlia-firma Gebr. de Ruyter, Oegstgeest zond Mignon Dahlia no. 24 in. Een voorproefje van hetgeen ons na de Gladiolen geboden zal worden. C. P. Alkemade C.zn., Noordwyk kreeg deze keer een Verguld zilveren medaille mede naar huis te nemen! Wel de grootste collectie van deze show! Matador, rose met gekartelde bloemen, Alkemade's Favorite, donkerrood, Witte Huis, zuiver wit, Red Signal, bloedrood, zijn eenige der vele variteiten welke wij vorige malen nog niet noemden. Een groote verscheidenheid had H. J. Salman, Noordwijk ingezonden. De meeste variëteiten waren anonym. De geëtiquet- teerden werden bijna allen dit jaar te ruggevraagd voor G. v. V. En waar de firma aan deze uitnoodiging zeer zeker wel gevolg zal geven, zal er nog gelegenheid te over zijn om deze vari teiten te bespreken. In het kort dus een opsomming van eenige variteiten: Puccini, licht geranium- rood, Addis Abeba, zeer donker, had blijk baar door de regen der laatste dagen veel geleden. Schoonoord, werkelijk zuiver wit, Don Pedro, glaz* diep karmozijnrood. „Een anderen naam geven" had de com missie genoteerd bij een witte bloem met violette weerschijn, en violetachtige vlek ken, en een weinig purperrood diep in de keel'. Hoe de inzender zulk een bloem die o.i.: heusch niet mooi was Grape fruit kan noenjen zal een ieder wel onbegrijpelijk voorkomen. Sabina, als laatste uit Salmon's inzen ding is wit met groenachtige keel. Frans Roozen Lzn., Vogelenzang is blijk baar bezig ook een rénommé te worden op Gladiolen-gebied. Heden liet hy zien: Yellow Frills, amber geel, diep in de keel bloedrood en Splen dour geraniumrood. Bovendien had hij een prachtige mand met zaailingen ingezonden. Alle kleuren waren hierin aanwezig, Gebr. van Buggenum, Beverwijk had wederom een bekende soorten ingezonden: Dr. Verhage, Dr. Dentz, Van Schendel, Clingendaal enz. Van eerstgenoemde bekwam deze firma een Getuigschrift van Verdiensten. Calla Elliattiana van Belle en Teeuwen, Lisse waren nog steeds aanwezig, een be wijs hoelang bloemisten en tuin-amateurs van deze plant pleizier kunnen hebben. In de beurszaal was het zeer vol en er werden ook thans veel zaken gedaan. De prijs is gemaakt. Wil men niet voor de minimumprijs verkoopen dan kan men doorloopen. EERSTE BLAD - PAG. f Het moderne pijnstillende middel t is van fóaycïi De Hollanders winnen den Regenboog-teamwedstrijd met 93.2—68.1 punt De laatste dag van de Kaagweek dreigde wel hopeloos in regen ten onder te gaan. Gisteravond begon de regen eerst goed los te komen en den geheelen nacht werd het niet droog, terwyl het vanochtend nog niet beter was. Het was een troosteloos gezicht op de Kagerplassen, want met den regen was een windstilte over land en water ge vallen, die spotte met alles wat zeilerij be- teekent. En daar kwam nog wat anders bij. Het scheelde n.l. niet veel of de Holland- Friesland-regenboog wedstrijd was niet doorgegaan. Er heerschte n.l. onder de Friezen eenige animositeit over de wyze waarop zij bij de behandeling van de tegen hen ingediende protesten waren behan deld. Gelukkig is het zoover niet gekomen, de Friezen werden tenslotte toch overgehaald te starten. En nu kwam daar de windstilte als spel breker optreden, want dat was een danige handicap voor de Friezen, die „van den wind leven". Er bestond nu echter geen redelijke kans op eenig gunstig resultaat voor de Friezen, die na de behandeling der protesten reeds een achterstand had den van tien punten (58.148.1). Het duurde lang voordat alle deelnemers anmorgen de startlijn waren gepasseerd. De Vries was de eerste die wat wind in de zeilen kreeg en op hem volgden Leen de Wit, v. d. Velde en v. d. Mey. Op het Zweiland werd Theunissen door een der Friezen opgeloefd, zoodat Moedt en Vrolijk de volgende plaatsen bezetten. Theunissen behield echter tocht nog de zevende plaats, terwijl de drie laatste weer door Friezen bezet werden. Veel verandering in volgorde is er hier na niet meer gekomen, want de volgorde van aankomst na drie uren varen over één ronde hetgeen oorzaak werd, dat de tweede ronde moest worden afgelast was als volgt: 1. J. de Vries (Holland); 2. L. de Wit (H.); 3. W. Z. v. d. Mey (H.); 4. S. Kuipers (Friesland); 5. J. C. v. d. Velde (H.); 6. v. d. Wey (Fr:); 7. K. Vrolyk (Fr.); 8. R. Moedt (Fr.); 9. Fr. Theunissen (H.); 10. P v. Dijk (Fr.). Holland verwierf hierdoor 35.1 punt tegen Friesland 20, zoodat de eindstand werd: Holland 93.2Friesland 68.1 punt. Molenaar wint in de U-klasse. Ondanks er weinig of geen wind op dezen laatsten ochtend was, konden we toch van een aardigen strijd in de 45 M2 kruiserklasse spreken. Sieverts had reeds spoedig den kop te pakken, haar werd van dichtbij gevolgd door Vermaat, die op het Norremeer zijn kans schoon zag en de leiding op Sieverts veroverde. Na het kruisrak Dieperpoel- Norremeer was de situatie echter weer aardig veranderd. Vermaat had een onfor- tuinlijken slag gemaakt, waardoor Sieverts opnieuw aan den kop kwam te liggen, ter wijl ook Molenaar, die in het begin Sijthoff reeds door een bakboord-stuurboord on schadelijk had gemaakt, op de tweede plaats kwam. Tot kort voor de finish had Sieverts nog. de leiding, doch toen kwam Molenaar plot seling nog even opzetten en met enkele tientallen centimeters verschil finishte hij als eerste, daarmede zoowel op den dag prijs als op den hoofdprijs beslag leggend. HAAGSCHE RECHTBANK Oude man van spaarcentjes beroofd Wel zelden zal een verdachte zulk een felle reprimande krygen als de L eid- s c h e chauffeur F. H., die zich heden morgen voor de Haagsdhe rechtbank had te verantwoorden wegens diefstal van een portefeuille inhoudende een bedrag van 975 aan bankbiljetten van 10 en 25, zijnde de spaarcentjes van den 84-jarigen P. Regeer te Leiden. Allereerst werd Regeer als getuige ge hoord, die op bewogen toon mededeelde, dat hij in April 1939 bij verdachte in de kost was gekomen. Hij had daar een kamer tje gehuurd, waar hij meestal den tijd rustig doorbracht. Alleen als het heel mooi weer was ging R. meestal een wandelingetje ma ken. Zoo had hy op 30 Mei des middags ook zijn kamertje verlaten om een eindje te gaan wandelen. De lade, waarin hij zijn geld bewaarde, had hij afgesloten met zijn sleutels en deze in zijn zak gestoken. Terug gekomen had hij eerst nog een tijdje zitten praten met de vrouw van verdachte en was omstreeks tien uur naar zijn bed gegaan. Tot zijn groot schrik bemerkte hij toen dat de lade openstond terwijl hy zeker wist, dat zij eerst gesloten was geweest. Hij had toen een onderzoek ingesteld met het re sultaat, dat al zijn spaarcentjes spoorloos verdwenen waren. Verdachte geeft toe, dat hij de kast open gebroken heeft met een beitel, waarna hy huilend uitriep: „Ik wist niet, wat ik deed, want ik was dronken". President: „Man, dat zijn mooie smoes jes, waarvan ik geen steek geloof. Het staat vast dat u uw vrouw met een gefingeerde boodschap het huis hebt uitgekregen door haar naar de arbeidsbeurs te zendien. Met kalm beraad hebt u dezen minnen daad volvoerd. Er zou mogelijk nog een grein van excuus aanwezig zijn, als u het uit armoede of voor uw gezin gedaan had. Maar wat hebt u gedaan? U bent toen u het geld in handen had, in een taxi ge stapt en bent aan de rol gegaan met aller lei meiden en hebt het geld er doodgewoon doorgelapt zoodat toen u werd aangehou den er nog maar /4 over was. Het feit is buitengewoon ergerlijk om een oude man van 84 jaar van zijn spaar duitjes te berooven, geld waarvan hij zijn laatste levensdagen door moest komen. Er is maar een woord voor, „gemeen". De Officier voegde daar nog het een en ander aan toe en zeide o.a. dat hij niets geloofde van de houding van berouwvolle zondaar van verdachte. Het feit buitengewoon ernstig vindende, eischte de Officier een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden. Verdachte kreeg nog gelegenheid voor een laatste woord, maar maakte daar geen gebruik van, waarna de uitspraak bepaald werd op over 14 dagen. Een onnoozele valsche munter Op 24 Mei van dit jaar was de 25-jarige brandstoffenhandelaar M. J. de G. uit Rys- wyik, thans gedetineerd, bij den directeur van de clichéfabriek „Correctum" te L e i- d e n gekomen en vroeg prijsopgaven van een cliché voorstellende de voorzijde van een bankbiljet van 10, hetwelk hij voor reclame-doeleinden wilde gebruiken. De directeur zeide natuurlijk, dat zooiets niet gemaakt mocht worden. De G. was toen omgezwaaid en was gaan vertellen, dat hij in moeilijkheden zat en dat hij het cliché inderdaad wilde gebruiken om bankbiljet ten van 10 te gaan maken. Volgens 'hem deden anderen het verkeerd, maar hij zou het „goed" doen door ineens een groote slag te slaan. Als de directeur de voorkant van zulk een bankbiljet wilde maken dan wist hij wel iemand anders die de achterkant zou willen maken. De directeur had toen nog gezegd dat het tooh gemeen was om bankbiljetten van 10 te gaan namaken want allerlei „kleine" mensohen zouden daar de dupe van wor den. Verdachte zou toen gezegd hebben, dat men dan maar bankbiljetten van 100 moest gaan maken. De directeur zou voor het maken van het cliché 500 krijgen, waarvan f 250 als handgift en direct te be talen. Verdachte had nog een poosje doorge praat over dit onderwerp, ook toen de vrouw van den directeur er inmiddels bij was gekomen. Er werd echter niet op deze transactie, door verdachte voorgesteld, in gegaan. Maar toen verdachte een tijdje later op belde, achtte de directeur het noodig om die politie in het geval te mengen en hij vertelde verdachte door de telefoon, dat hij miaar komen moest en toen hij kwam, was tevens het einde van de geschiedenis daar. Verdachte weet het feit aan verkeerd ge zelschap, waarin hij verzeild was geraakt en voerde tot zijn verdediging aan, dat hij nog nimmer veroordeeld is, waarop de pre sident opmerkte, dat dit dan al een heel slecht begin is. De Officier vond dit feit ernstig. De Ne- derlandsche munten en bankbiljetten moe ten beschermd worden. Spr. eischte wegens het probeeren een ander tot een misdrijf te bewegen een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en twee maanden. De verdediger noemde verdachte een slap- peling, die door anderen was aangespoord tot dezen daad en die hem hadden wijsge maakt, dat als hij maar vol hield dat het voor reclame was, men hem niets kon ma ken. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. KANTONGERECHT TE LEIDEN Ook een paard heeft gevoel De groentenhandelaar L. P., te L e i d e n, had een paard werk laten verrichten, ter wyl het dier een wonde even onder zyn LEIDEN. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 22 tot en met Vrijdag28Juli a.s. waargenomen door de apotheken: D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark T, tel. 26274. schoft had. Bij een nader ingesteld onder zoek was tevens gebleken, dat het beest ook een erge oogontsteking had. Het paard was overgebracht naar het openbaar slacht huis, alwaar dr. Stuurman een onderzoek had ingesteld, waarbij hij geconstateerd had, dat dienst doen voor het paard zeer pijnlijk was. De ambtenaar zeide, dat ook een paard gevoel heeft en eischte een geldboete van 15 subs. 10 dagen. Vonnis 10 subs. 4 da gen. Provinciale Staten van Zuid-Holland De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen hedenochtend elf uur in het ge bouw der Eerste Kamer in zomerzitting bij een onder voorzitt erscbap van jhr. mr. dr. H .A. van Karnebeek. commissaris der Ko ningin. Bericht van verhindering was ingeko men van jhr. ir. O. C. A. van Litii de Jeude. Bij de behandeling van de door Ged. Sta ten voorgestelde wijzigingen in de ver- deelingsverordening voor de tertiaire we gen drong de heer DROST (Lib.) erop aan, de mogelijkheid te openen, ook voor de wegvakken, gelegen binnen de bebouwde kommen, bijdragen aan de onderhouds plichtigen te verleenen. Er is, naar spr. heeft thooren verluiden, ongeveer een millioen gulden overschot uit het Wegen fonds voor de tertiaire wegen aanwezlg. Spr. deelt niet de opvatting van Ged. Sta ten dat verleening van bijdragen voor de wegen in dé bebouwde kommen tot on- verzienbare consequenties zou leiden. De heer SPRONKERS (S.D.) sloot zich ten deele hierbij aan. Er zijn verscheide ne tertiaire wegen, liggende binnen de be bouwde kommen, doch met zeer geringe bebouwing en eveneens zeer geringe kans, dat deze bebouwing zal worden uitgebreid, terwijl het den gemeentebesturen aan middelen ontbreekt om dergelijke weg-.n naar behooren te verzorgen. De heer VAN DER WEYDEN «t.K i zou eaarne een overzicht van de overschott-n fien over de jaren 1937 en 1938. alsmede het over 1939 te verwachten overschot. Voorts gaf spr. aan Ged. Staten eenige uit breiding van het tertia.re wegenplan in overweging om te kunnen tegemoet ko men aan verlangens van onderhoudsplich tigen, wier wegen daarvoor wellicht in aanmerking zouden kunnen worden ge- brD?'heer DE BRUIN (God. Staten) ees erop, dat het tertiaire wegenplan in Zuid-Holland' 520 KM. bedraagt waar- van 310 K.M. in de verbetering isjbetrok- ken Inderdaad zijn er overschotten door^ dat volgens de grenzen, voor de verlee nine der bijdragen door de Staten 8estel1?' niet de volle som is besteed. Maar dat wil niet zeggen, dat men de grenzen naar^de bebouwde kommen moet verleggen og lane niet alle verbeterde tertiaire wege voldoen aan den minimum-eisch van 41/^ door iie provincie tot in de stederwerden denbeer'sprónkers ter sprake gebracMe overweging te nemen, doch meer dan een vootfoopige bereidverklaring mag hierin niet worden gezien. Nadat spreker had *oeSe^g den dig de najaarsvergadering Peid StSSSf tmk°deeheergVONKEN- BERG zijn amendement in. opH-r=e,^=n7^- keurd. Brug over «e Merw.de bij Baanhoek. voorstel inzake een provinciaal een brugVover t totetandkoming der voorgestelde overbrug ging niet groot achtten, op foekenning van de voorgestelde prov. gniot provincial belang, dat deze verbin ding van Dordt met de Alblasserwaard tot ,lOodkk°dfheer Zijp (Lib.) bepleitte de 3TeHoorstel van Ged. Staten werd daar- op zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Ned. Herv. Inrichting voor zenuw- en geesteszieken te Leidschendam. Bij het voorsted van Ged. Staten """ke terleenverstrekking van ""or stichting „Ned. Herv. Inrichtingen voor zenuw-en geesteszieken" ten behoeve van den bouw van een inrichting tot verple ging van geesteszieken onder de ««"aen- te Leidschendam gaf mevr. De Vrles~ Bruins (S. D.) uiting van haar bezwa- r®n" 1- s Hierna werd pauze gehouden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2