1 BINNENLAND Letteren en Kunst LUCHTVAART VRIJDAG 21 JULI 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. G DE TWEEDE KAMER WEER BUEEN De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeen geroepen op Dinsdag 25 Juli te een uur. De voorzitter zal aan de kamer voorstel len in deze vergadering een aanvang te maken met de beraadslaging over een aantal contingenteeringsontwerpjes, be nevens over de suppletoire begrooting van defensie (de 33 millioen), indien daar over het eindverslag zal zijn uitgebracht. NOTA BETREFFENDE DE GEVOERDE CONTINGENTEER1NGSPOLITIEK EN HARE GEVOLGEN De Minister van Economische Zaken heeft aan de Staten-Generaal een nota aangeboden over de gevoerde contingen- teeringspolitiek en hare gevolgen. Deze nota geeft een overzicht van de toepassing der crisisinvoerwet en sluit aan op den inhoud der drie voorgaande nota's over de cocntingenteeringspolitiek, welke respec tievelijk in November 1932, April 1934 en September 1936 aan de Staten-Generaal werden aangeboden. De nota bevat in de eerste plaats een al gemeen overzicht, waarin minister Steen- berghet een uiteenzetting geeft van de grondslagen der contingenteeringspolitiek en van de wijzigingen, welke hierin in den loop der jaren zijn opgetreden. Vervolgens wordt een beschouwing ge wijd aan de verdere richtlijnen, welke bij de uitvoering der crisisinvoerwet worden gevolgd. In het bijzonder wordt daarbij aandacht gewijd aan de vaststelling en uitgifte der contingenten. In het derde gedelte van de nota komen de resultaten der gevoerde contingentee ringspolitiek aan de orde. Hierin worden allereerst behandeld de omvang van den gecontingenteerden invoer en de bemoeie nissen ten aanzien van den uitvoer. Daar na worden de verschillende resultaten der contingenteeringspolitiek meer in het bij zonder nagegaan ten aanzien van de ge steunde bedrijfstakken. Hierbij wordt voor al ook aandacht geschonken aan de werk gelegenheid, het verloop der productie en van de prijzen. Tenslotte bevat de nota een viertal bij- agen, waarvan drile met statistisch mate riaal. Deze geven een uitgebreid overzicht van het verloop van de werkgelegenheid en de omzetten in de gesteunde bedrijfs takken en van het aandeel van de Neder- landsche industrie in het binnenlandsche verbruik, een en ander over de jaren 1931 tot en met 1938. De thans gepubliceerde nota is tevens Verkeersplein bij Vliegveld Ypenburg. Begin van Rijksweg beoosten Leiden De K.N.A.C. schrijft: Automobilisten op den weg 's-Gravenha- geRotterdam zullen nabij het vliegveld Ypenburg wel hebben bemerkt, dat er iets aan de hand is. Groote steenhoopen duiden op voorbereidingen voor omvangrijke wer ken. En dat is de aanleg van het verkeers plein zeker te noemen; want eenerzijds vormt het het beginpunt van de nieuw aan te leggen rijksweg no. 4a, welke beoosten Leiden voert en nabij -Burgerveen in den Haarlemmermeerpolder zal aansluiten op den autoweg van Amsterdam en ander zijds zal het vliegveld daardoor de zoo dringend noodige veilige toegang krijgen. Het bezoek immers is vooral bij demon- stratietochten e.d. zoo groot/ dat de tegen woordige toestand zeer veel gevaar ople vert voor het verkeer op den Rijksweg 's-GravenhageRotterdam en niet langer toelaatbaar is. Een derde functie zal in de toekomst zijn de aansluiting aan het bebouwingsplan van Rijswijk en aan het wegennet van het Westland. Teneinde aan deze eischen te kunnen voldoen en daarbij tevens het motorsnel- verkeer te scheiden van het plaatselijke en langzame verkeer, wordt een hoogge legen verkeersplein aangelegd, waarop uitsluitend de autowegen naar 's-Graven hage, Rotterdam en ev. later ook het Westland uitkomen, terwijl een laaggele gen ringbaan het overige verkeer bedient. De vrije hoogte van de onderdoorgangen in deze ringbaan onder het verkeersplein bedraagt 3 M. De verbinding met het stra tenplan zal tot op het wegvak tusschen het plein en de Hoornbrug tot stand komen. verschenen in de reeks „verslagen en me- dedeelingen van de directie van handel en nijverheid van het departement van Eco nomische zaken." WETTELIJKE REGELING VAN PRIJZEN VOOR SCHOENREPARATIE De petitionnementsactie ter verkrijging van wettelijk geregelde prijzen voor schoenreparaties, op touw gezet door de economische schoenmakers distributie- en productie-organisatie, Esdepo secretariaat Roerstraat 27 te Amsterdam, heeft reeds belangrijke resultaten opgeleverd. Vooral in de groote steden van ons land hebben de schoenmakers zich door het plaatsen van hun handteekening op de petitie-lijsten in meerderheid uitgesproken voor vaststelling door den minister van Economische Zaken van minimumprijzen voor schoenreparaties. Men acht een der gelijke ministerieele regeling mogelijk op grond van de wet op de ondernemers- cvereenkomgten. BIGGENMERKEN. In de week van 3 tot 8 Juli zijn aange bracht 49,554 biggenmerken, tegenover 53,808 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 8 Juli zijn in totaal gemerkt 1,163,461 biggen en in hetzelfde tijdvak van 1938 1,163,742. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, behoudens tusschentijd- sche wijziging, is voor de week van 20 tot 27 Juli vastgesteld op 50 cent per K.G. EEN WEEK FIETSEN ZONDER PLAATJE. Bij beschikking van den minister van financiën a.i. is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1939 geen boete zal zyn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het vereischte, volgens de bij artikel 2 der rijwielbelastingwet bedoelde voorschriften bevestigde, belastingmerk. DE 4000ste WEGWIJZER VAN DEN A.N.W.B. Onthulling door Z.K.H. Prins Bernhard Op Vrijdag 28 Juli a.s. des middags om half vier zal de 4000ste wegwijzer van van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Daarnaast is de verbinding met Ypenburg zoodanig ontworpen, dat geen verkeer wordt gekruist. Auto's komende uit de richting Delft en auto's gaande in de rich ting Voorburg hebben in verband met de situatie aparten toegang, resp. uitrit. Voor het overige snelverkeer leidt de weg steeds via het plein. Voetgangers en wielrijders hebben op drukke dagen een eigen controlehek op het vliegveld, op andere tijden zullen zij gebruik maken van dat voor auto's. Uit het voorgaande blijkt wel, dat het hooggelegen verkeersplein zeer druk kan worden en dat de verschillende verkeers- richtingen elkaar dan snijden, hetgeen on der omstandigheden gevaar kan opleveren. Een in werkelijkheid kruisingsvrij knoop punt zou hier zeker niet misplaatst zijn geweest. Het huidige verkeer is reeds aan zienlijk en zal over reeds luttele jaren nog aanmerkeli^ toenemen, wanneer de tra verse door Rotterdam is voltooid en de weg naar Burgerveen kan worden bereden. Het geheele werk, dat 16 Mei 1.1. werd aanbesteed, zal 70 weken na den datum van aanvang moeten zijn voltooid, dus na jaar 1940. In dien tusschentijd zal het verkeer ter plaatse tijdelijk worden omgelegd. Deze omlegging voorziet in een rijwegbreedte van 12 M. en in 2 parallelwegen voor wiel rijders, voetgangers, enz. Een uitstekende maatregel, welke is ge nomen in het belang van de verkeersvei ligheid, is de bepaling, dat de vracht auto's, welke de materialen voor de wer ken aanvoeren, den rijksweg in de omleg ging op straffe van boete niet mogen krui sen, noch hierop linksafrijden of van de linker zijde oprijden; niettegenstaande auto's uit de richting Hoornbrug daartoe een omweg moeten maken over Delft, zal dit naar de meening van de K.N.A.C. ruim schoots opwegen tegen het feit, dat hier door vele ongelukken zullen worden voor komen. Een regeling ter navolgingl Officieële CrisispubiicaUes INLEVERING VAN VERSCH SPEK. De Nederlandsche Veehouderij centrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang .van Maandag 24 Juli 1939 tot nadere aankondiging te IJmuiden voor haar rekening versch spek zal worden in genomen bij de N.V. Vereenigde Ijsfabrie ken en Koelhuis „Frigo" te IJmuiden. De inlevering zal kunnen geschieden des Dinsdags en des Donderdaigis van 912 uur en van 25 uur. geplaatst worden te Bilthoven, aan den Provincialen betonweg van Soestdijk naar Utrecht, waar deze weg zich splitst in de richtingen Maartensdijk en Bilthoven. Dit gedenkwaardige feit heeft Z.K.H. Prins Bernhard, eerevoorzitter van den A.N.W.B. aanleiding gegeven, zicch bereid te verklaren dezen wegwijzer te ont hullen. DE „KARIMATA" NAAR INDIë VERTROKKEN. De tinibaggenmolien „Karimiata" is van morgen in alLe vroegte naar Nederlandsch Oost-Indië vertrokken, slechts door weini gen uitgeleide gedaan. Het lange verblijf van den molen in Ne derland is geëindigd en nog eenmaal komen in de herinnering de grootsche pogingen van dezen „goudibaggermolen", die met zijn machtige installatie heeft getracht het Ter- schellinger Lutine-goud boven de zeeop pervlakte te brengen. Langen tijd heeft de „Karimata" Neder land in spanning gehouden maar het mocht niet lukken. De geweldenaar vermocht de zee haar schatten niet te ontrukken en keerde gedesillusioneerd weer naar den Kinderdijk, waar hij gelbouwd is, terug. En vanmorgen vroeg, omstreeks half vijf, is de groote reis naar Indië begonnen. Vier sterke sleepbooten van den stadsdienst van Leen Smit, de „Achilles", „Minerva", „Hec tor" en „Rotterdam", verschenen om vier uur vannacht langszij de „Karimata' en hebben het gevaarte vastgemaakt voor de sleepreis naar Hoek van Hooiland. Men weet, dat de „Karimata" de Konin- ginneibrug te Rotterdam slechts met veel beleid en stuurmanskunst zonder ongeluk ben kan paaseeren. Te zeven uur venscheen het gevaarte in de Koningshaven en om 7.03 precies be gon het moeilijke werk. Er verscheen een vijfde sleepboot om te assisteeren. Er stond een behoorlijken vloed., m&ar het door de brug sleepen ging buiten verwachting vlot en zelfs snel. De weinigen, die vanmorgen voor de brug moesten wachten, konden nog eenmaal de „Karimata", die de Nederlandsche driekleur voerde, zien, maar verder was er weinig belangstelling. Omstreeks tien uur was de molen Hoek van Holland genaderd en toen wendden de twee havensleepens den steven, alleen de „Roode Zee" bleef bij den molen, en onder zijn veilige hoede zette de tinbaggermolen koers naar „NederlandsCh Oost-Indië". De Burgemeester van Muenchen krijgt een hooge Nederlandsche onderscheiding. Ter gelegenheid van de aanwezigheid van den Nederlandschen gezant te Ber lijn. jhr. mr. A. M. van Haersma de With, te Muenchen, heeft de Nederlandsche consul-generaal te Muenchen, de heer F. Dyserinck, in het hotel „Die vier Jahres- zeiten" een receptie georganiseerd, waar o.a. ryksstadhouder Ritter von Epp, bur gemeester Fiehler en ministerial-director Schulumprecht namens den minister-pre sident, waren verschenen. Na de begroetingswoorden van den con sul deelde de gezant mede, dat Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina burgemeester Fiehler heeft benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Fiehler dankte voor deze onderscheiding. Hij wees hierbij op de langdurige goede betrekkingen tusschen Muenchen en Nederland. Hij verklaarde te hopen, dat deze betrekkingen in de toe komst nog zullen worden verbeterd en uitgebreid. CAMERA OBSCURA-PRIJSVRAAG. Door de uitgeversfirma Van Holkema en Warendorf te Amsterdam is ter gele genheid van het eeuwfeest van de Camera Obscura een prijsvraag uitgeschreven, waaraan in deze eeuw geboren studeeren den en afgestudeerden kunnen deelne men. Gevraagd wordt een roman of een bun del schetsen van nationaal karakter, zich ten doel stellend een beeld te geven van de Nederlandsche hedendaagsche samen leving in haar verschillende geledingen. Bij de inzending van het manuscript moet echter een verklaring zijn, waaruit blijkt, dat de inzender(ster) in Nederland studeert, gestudeerd heeft of een titel heeft behaald. Wanneer een of meer in zendingen bekroond zijn, moet het bewijs daarvan worden overgelegd. De inzender (sters) mag reeds andere werken gepubli ceerd hebben. Het manuscript mag maar aan één zijde van het papier getypt, desnoods duidelijk beschreven worden. Het manuscript mag uit niet minder dan 60.000, doch niet meer dan 100.000 woorden bestaan. De uitgever Van Holkema Waren dorf N.V. te Amsterdam stelt een prijs van 1000.beschikbaar voor den auteur van het door de jury uitgekozen manus- Prins Bernhard in Limburg Ondanks informeel karakter van net bezoek, overal een hartelijke ontvangst. Z. K. H. Prir.s Bernhard heeft gis teren zijn eerste bezoek gebracht aan de provincie Limburg. Het bezoek droeg een informeel karakter, maar de ontvangst was daar niet minder hartelijk om. Stralend zomerweer be gunstigde dezen tocht door het Lim- burgsche land. Te Roermond. Het was omstreeks half twaalf, toen de open Maibach Zeppelin van den Prins aan de grens der gemeente Roermond, komen de uit de richting Venlo, zichtbaar werd. De Prins zat voorin, naast den chauf feur. In zijn gevolg bevonden zich jhr. mr. C. Dedel, particulier secretaris en kapitein De Roo van Alderwerelt, adjudant. Langs de straten der stad stonden de schoolkinderen met oranje getooid en wim pels in de hand eh de bevolking in dichte hagen opgesteld. Het volk juichte den Prins hartelijk toe. Het eerste bezoek gold het Landbouwhuis, het centrum van de organisatie van den Limburgschen Land en Tuinbouwbond. In een der versierde zalen werd Z. K. H. opgewacht door den Commissaris der Ko ningin in Limburg, Z. Exc. mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, de leden van Gedepu teerde Staten van Limbug, het bestuur van den L.L.T.B., benevens eenige rijksconsu lenten en burgemeesters uit de omgeving. Na een korte begroeting door den heer Th. Verheggen, voorzitter van den L.L.T. B., werden eenige personen aan den Prins voorgesteld. Van het Landbouwhuis werd gereden naar de Coöperatieve Roermondsche Eeiermijn, een der hoofdcentra van den eierenexport van Nederland. Het perso neel stond buiten in een haag opgesteld en juichte den Prins toe. In de commissariskamer sprak de heer P. van Haren, voorzitter, een dankwoord tot den Prins voor diens komt, en gaf hij een beknop't exposé over den aard en om vang van het bedrijf, zijn doelstelling en zijn plaats in de groote standsorganisatie der boeren. De heer J. Breukers, directeur, gaf enkele technische details over aanvoer en afzet van het product. Toen volgde een rondgang door het bedrijf, waarbij de Prins vol belangstelling tot van vragen stelde en de machinale sorteering, schou wing en verpakking der eieren in oogen- schouw nam. Door de bevlagde straten der stad werd gereden naar „Hoosterhof", de proefboer- derij van den L.L.T.B. te Beesel. Een klein incident deed zich voor, toen te Roermond de slagboomen van een spoorwegovergang juist dicht vielen voor een naderenden kolentrein. Het volk drong in groote massa rond om den auto van den Prins en juichte hem luide toe. De Prins nam het geval nogal gemoedelijk op en lachte hartelijk. Te Beesel begroette ir. H. Bemelmans, directeur van den L.L.T.B., den Prins en gaf een uitleg van het selectiebedrijf, dat vervolgens werd bezichtigd, terwijl de Beeselsche harmonie nationale liederen speelde Onder eeuwenoude, breede tak- cript. Van Holkema Warendorf N.V. heeft het recht het manuscript in boek vorm uit te geven en betaalt den auteur, ongerekend de hierboven genoemde 1000, een honorarium ten bedrage van 10 pet. van den verkoopprijs van het ingenaaide boek, over alle verkochte exemplaren. De jury bestaat uit mevrouw Ina Bou- dier-Bakker en de heeren J. W. F. Weru- meus Buning, M. Nijhoff, Prof. Dr. A. A. Verdenius en Prof. Dr. Jan de Vries. De jury behoudt zich het recht voor den prijs niet toe te kennen, indien geen der ingezonden manuscripten aan de door haar te stellen eischen voldoet. De jury kan ook een tweeden en der den prijs toekennen aan auteurs, die naar haar meening daarvoor in aanmerking komen. De tweede prijs zal bedragen 600en de derde prijs f 400.Van Holkema Warendorf N.V. heeft het recht ook deze bekroonde manuscripten in boekvorm uit te geven op dezelfde voor waarden, als voor de uitgave van het werk, met den eersten prijs bekroond, zijn vastgesteld. De inzending van manuscripten moet vóór 31 Maart 1940 geschieden, franco aan Van Holkema Warendorf N.V., Keizers gracht 333 te Amsterdam, met het op schrift: Camera Obscura Prijsvraag. Het manuscript mag niet den naam van den auteur vermelden, maar moet worden ingezonden onder een motto, welk motto moet worden herhaald op een gesloten enveloppe, die volledige naam en adres van den auteur bevat. Door den uitgever zullen alle redelijke voorzorgen worden genomen tegen ver lies of beschadiging van eenig manuscript, maar zij stelt zich daarvoor niet aanspra kelijk. De manuscripten, die niet bekroond worden, zullen binnen een maand na be kend worden van den uitslag op aanvra ge, onder opgave van het motto, terug gestuurd worden, mits porto voor terug zending wordt bijgesloten. Koopt bif hen, die in Uw Dagblad adverteeren 1 ken van noteboomen was in de open lucht een koffietafel ingericht, waaraan de Prins en zijn gevolg aanzaten. Het was ongeveer twee uur, töen Z. K. H. afscheid nam om zyn tocht voort te zetten naar het zuiden, naar Maastricht. Te Maastricht. Het informeel bezoek, dat Prins Bern hard Donderdag aan Maastricht heeft ge bracht bij zijn tocht door Limburg, is ge worden tot een hartelijke begroeting van de geheele bevolking. Vergezeld van zijn particulieren secre taris, jhr. mr. C. Dedel, zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, en den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, arriveerde de Prins drie kwartier na den vastgestelden tijd aan de grens van Maastricht, op den Meerssener- weg, waar zich een enthousiast juichend en wuivend publiek had opgesteld. Een motorescorte van de gemeentepoli tie begeleidde den auto van den Prins op den tocht door de druk bevlagde stad, dui zenden belangstellenden hadden zich langs den weg geschaard, waarbij vooral de jeugd talrijk vertegenwoordigd was, die den Prins uitbundig toejuichte. Bij het gouvernementsgebouw stond een eere-escorte opgesteld van Maastrichtsche padvinders en katholieke verkenners, die hun koninklijken commissaris het Padvin derslied toezongen. De Prins dankte de groepsleiders voar de hulde en ging ver volgens het gouvernementsgebouw bin- ien. Een half uur later vertrok hij voor een bezoek aan de N.V. Aardewerkfa briek „De Sphinx", waar de Prins weder om met padvinders-eerbewijzen werd be groet. Op de fabriek, waarvan de ingangs poort en verschillende lokalen versierd waren, werd de Prins verwelkomd door de directeuren en de leden van het be stuur van dit oudste Maastrichtsche be drijf. Na een rondgang door de in vol be drijf zijnde fabriek, waarbij de Prins groo te belangstelling toonde voor de verschil lende phases der aardewerkfabrikaten, werd den vorstelijken persoon een spe ciaal voor hem vervaardigde groote vaas aangeboden, een pronkstuk van Maas trichtsche ceramiek. In de Sint Servaaskerk, waarheen de Prins zich vervolgens begaf, werd hij ver welkomd door pastoor-deken J. Ingen- dael. De Prins bezichtigde daar het oude monument van Sint Servaas, de histori sche crypten en de rijke kerkschatten. Op ret ontspanningsoord Sint Pieters- fort werden de Prins en zijn gezelschap daarna ontvangen door het gemeentebe stuur, waarbij ook de oud-burgemeester van Maastricht, mr. L. B. J. van Oppen, de waarnemend territoriaal bevelhebber, majoor Thibaud en de garnizoenscomman dant, majoor A. Kloeke, aanwezig waren, evenals het Oranjecomité en vele plaatse lijke autoriteiten. Op het ontspanningsoord Sint Pieters- breed uitzicht over de stad en de Maas vallei was de publieke belangstelling zeer groot. Temidden van de honderden Maas trichtenaren werd den Prins hier door het gemeentebestuur een thee aangeboden, waarbij de Javaansche Prins, Raden S. Hardjodiringo, eenige dansen uitvoerde. De tocht, na afloop van deze ontvangst, lëidde wederom door vele met vlaggen versierde straten naar het gouvernements gebouw, waar de avondmaaltijd werd ge bruikt. ZWITSCHERSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Zes personen gedood. Gistermiddag is by Konstanz een passa giersvliegtuig van de Swiss Air, dat op de lijn ZürichWeenen vloog, verongelukt. De bestuurder, de radio-telegrafist, een em ployé der luchtvaartmaatschappij en drie passagiers kwamen om het leven. Volgens de eerste aanwijzingen is het vliegtuig gevallen toen de bestuurder, Ac- kerman, wegens motordefect trachtte te landen. Men seint ons nog uit Zürich: Omtrent het ongeluk van het vilegtuig van de Swiss Air wordt nader vernomen, dat even vóór de Zwitsersche grens de linkermotor weigerde, terwijl het toestel zich op 40 meter hoogte bevond. De piloot poogde een noodlanding te maken op het vliegveld van Konstanz, doch slaagde hier in niet en bij den Rijn sloeg het toestel te gen den grond. De piloot van het verongelukte vliegtuig, kapitein Walter Ackermann, was sedert Maart 1927 in dienst van de Swiss Air en was sedert 1937 „luchtmillionnair". Hy was 36 jaar oud. ITALIAANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Vier personen gedood. Een Italiaansch militair vliegtuig is door onbekende oorzaak in de nabijheid van Jesi in de provincie Ancona neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie van de K. L. M. postvliegtui gen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Gier" te Bandoeng, de „Torenvalk" te Jodhpoer en de „Buizerd" te Athene. Op de thuisreis kwamen de „Wiele waal" te Jodhpoer en de „Uil" te Medan aan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6