RIJNSTREEK Uit het boek derSpaansche Martelaren Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet VRIJDAG 21 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 Hoe de Bisschop van Teruei in Februari van dit jaar vermoord werd ALPHEN AAN DEN RIJN Aanrijding. In de Jonckindt Koning straat botste gisterenmorgen de autobe stuurder v. E., toen hij zijn wagen snel achteruit liet loopen, op het gespan van den groentenhandelaar M. Krumpelman. De groentenbrik werd zwaar beschadigd en de inhoud ervan kWam grootendeels op straat terecht. Het paard kreeg verwon dingen aan kop en pooten. De auto werd eveneens beschadigd. Ondertrouwd: Gerrit van Kleef, 30 jaar, wonende te Winschoten en Mar- garetha Adriana Schouten, 28 jaar. Jan Corstiaan de Geus, 22 jaar en Hendrina Willemijntje Niekerk, 20' jaar. Gehuwd: Adriaan Kramer 26 jaar, wonende te Arnhem en Hendrika Marie Kanngiesser 23 jaar. BODEGRAVEN Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. Beider, slaagde voor het examen Mercurius van vereenigingen van leer aren. De heer H. de Vlieg slaagde Woens dag voor het examen ter behaling van het Mulo-diploma. Voor het eindexamen gym nasium slaagden de heeren G. van der Meer en C. Piket. Geboren: Bertha Aaltje, dochter van B. van Elk en van A. M. Hotze. Ondertrouwd: J. C. Kuilenburg, 29 jaar en C. S. Kalkman, 25 jaar. Overleden: Baartje Neelte Koster, oud 60 jaar, wed van D. Couperus. Gevestigd: A. J. Koornhof, opz. Rijkswaterstaat, van Woerden, Julianastr. 15. M. A. H. Hendriks en gezin, ran geerder N.S., van Susteren, Koningstraat 30. C. Beens, echtgenoote van I. van Wijk, z.b., van Zwammendam, Zuidzijde 82. Wed. T. de Heer en kind, z.b., van Waddinxveen, Meije 118. P. C. Bunnik, veeh.-knecht, van Alphen aan den Rijn, Meije 32. M. de Kruijf, z.b. van Ren- kum, Oud Bodegraven 16. Vertrokken: T. Rozendaal en gezin, los-werkman, naar Zwammerdam, no. 128. J. M. Klerks, huisknecht, naar Leiden, Breestraat 3. L. Verschoor en gezin, machinist, naar Utrecht, Belksbeekstraat 2bis. J. F. Entrop, bankwerker, naar Rotterdam, Ged. Slaak 21. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Een gecombineerde redding. Gisteren middag, nadat de school was uitgegaan, wilde het dochtertje van den heer C. Kemp vanaf het Jaagpad op een in den Rijn lig gende schuit springen. Doch het meisje sprong mis en maakte een plomp van pl.m. drie meter de Rijn in. Aan gillen geen ge brek. De kleine Leo Laad had de tegen woordigheid van geest om aan de schuit te gaan hangen, daardoor kon de drenkeling zich aan zijn beenen vasthouden. De in middels toegeschoten heer Menken hield Leo goed vast waarna de schipper v. d. Meer, die met de motorboot „Stad Leiden"' voorbij voer en het heele geval had ge zien, met zijn schuit bijdraaide en zoo het meisje uit haar benarde positie redde. KOUDEKERK Motor-ongeval. Donderdagavond om streeks 9 uur, had de motorrijder D. P. v. L. uit den Hondsdijk, ter hoogte van het Gemeentehuis alhier het ongeluk, dat onder het rijden zijn voorvork van zijn motorfiets brak, met het gevolg dat hij met een smak in de langs den weg gelegen sloot terecht kwam. Geheel onder de bag ger wist hij zich weer op het droge te werken. Het bleek hierbij, dat hij wonder lijk hoegenaamd geen letsel had bekomen, zoodat het ongeval nog buitengewoon goed voor hem afliep. Geboren: Jan Hendrik z. van G. van Eijk en E. van der Ham Anna Helena Maria d. van L. M. J. v. Velzen en E. L. Pouw. NIEUWERBRUG De politie had succes. Op een Zater dagmiddag in de maand Mei van dit jaar vervoegde zich by een rijwielhersteller al hier een persoon om voor een paar uur een rijwiel te huur. De rijwielhersteller gaf een fiets af, doch heeft deze nimmer meer te rug gezien. Toen het rijwiel dienzelfden dag nog niet terug was, had hij zich reeds tot de politie gewend en toen bleek al ras dat er roet in het eten zat. Een uur voor dat de man bij de rijwielhersteller een rij wiel had „gehuurd"' had hij aan een an dere ingezetene een rijwiel verkocht voor 3.Eerst was deze ingezetene in zijn schik met dit koopje, doch toen hij door ging denken kwam hij tot de conclusie dat het rijwiel toch veel te goedkoop was voor 3.weshalve hij de politie van zijn koop in kennis stelde. Deze vond de prijs ook wel wat laag voor zoo'n goed rijwiel en nam het in beslag. Eenige dagen later bleek, dat dit rijwiel was verduisterd te Abcoude. De dader bleef echter onvind baar, tot hij vorige week te Arnhem werd gegrepën en iri het Huis van Bewaring werd opgeborgen. Men bleek daar reeds een goede vangst te hebben gedaan want de thans gedetineerde, J. P. v. d. K. ge naamd, bleek verschillende van deze „kar weitjes" op zijn naam te hebben. In ver schillende plaatsen van het land werd deze man gezocht wegens verduistering, oplichting, diefstal etc. en het bleek ook de man te zijn welke alhier een rijwiel had gehuurd en nimmer teruggebracht en dezelfde welke een rijwiel had verkocht aan den ingezetene. Bij zijn verhoor door de politie ontkende hij echter schuldig te zijn aan de verduistering van het rijwiel alhier. Eerst vertelde hij nog nimmer in deze omgeving te zijn geweest, doch later deelde hij de politie weer mede onder Zwammerdam wel eens handel gedaan te hebben. De politie speurde aldus verder tot zij kwam bij een kioskhouder onder Alphen a. d. Rijn welke ongeveer twee maanden geleden van een onbekend per soon een zoo goed als nieuw rijwiel had gekocht voor 6.Hij had dit echter weer verkocht aan een landbouwer voor 12.50, waar tenslotte de politie het rij wiel vond en het eveneens in beslag nam. Het was echter niet het rijwiel dat alhier was verduisterd. Waar het dan wel was verduisterd of gestolen is nog niet bekend, doch zal zeker spoedig bekend worden. Het merk van het rijwiel is een Erica. De politie vond echter bij de kioskhouder nog meer en wel een nieuw overhemd, winkel waarde 5.75, wat hij van dezelfde per soon had gekocht voor 1.50. Dit over hemd bleek afkomstig te zijn van oplich ting, gepleegd te Voorburg. Al met al was dit voor de politie, hoewel het haar niet mocht gelukken het rijwiel hetgeen alhier was verduisterd op te sporen, toch een goede vangst. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. Zaal was vorige week wel zeer geluk kig. Allereerst slaagde hij voor het exa men van marconist te Amsterdam. Niette genstaande dit reeds een prachtig resultaat is, werd hij tevens vereerd met een be noeming als marconist bij de maatschappij „Nederland". Daar alle goede dingen in drieën bestaan bleek ook bij den heer Zaal, die als eerste boot kreeg aangewe zen, waarop hij als marconist dienst moest doen de „Oranje". NIEUWVEEN Tentoonstelling in „Huize St. Ursula" Morgenmiddag vanaf 2 uur is de tentoon stelling in Huize „St. Ursula" voor bezoek opengesteld. Zij, die de tentoonstelling vorige jaren hebben bezocht, zullen ook zeker nu niet ontbreken en brengen na tuurlijk vrienden en bekenden mee. Werd de tentoonstelling 't vorige jaar, door verschillende omstandigheden daar toe genoodzaakt, in de ontvangzaal ge houden, dit jaar wordt deze ondergebracht in den wintertuin alwaar de geëxposeerde artikelen in een lokaal van rondom licht en zon ook veel beter tot hun recht zullen komen. Het was ons heden vergund, een blik te slaan in de voorraad werkstukjes, die dit jaar door de leerlingen vervaardigd zijn. De groote verscheidenheid van nutti ge voorwerpen ging onze verwachting ver re te boven. Daar liggen voor elke bezoe ker en voor iedere beurs verschillende ge- bruiks-artikelen gereed om zich deze tot zeer matige prijzen aan te schaffen. U zult er vinden ijzersterke cocosmatten in fraaie dessins, tal van mooie kussens, theebladen van pitrietwerk, tafelmatjes, brievenhou- ders, handwerkmandjes om te stelen, een keur van practische en huishoudelijke arti kelen eierenrek, lepelrekken, eierenkastje enz.; tenslotte de in ieder gezin onmisbare zwabbers, borstels en stoffers. Tot de tentoonstelling hebben alle belangstellen den vrije toegang, terwijl aan de bezoekers op het hooger liggende gedeelte van den wintertuin, waar men een mooi over zicht heetf over de expositie, een kop thee wort rondgediend, terwijl tevens de ge legenheid wordt gegeven, de paviljoens met omliggende gebouwen te bezichtigen Zondag a.s. is de tentoonstelling toe gankelijk na de Hoogmis, terwijl het slui tingsuur voor beide avonden is bepaald op 8 uur. Kinderen beneden 12 jaar hebben zonder geleide geen toegang. Wij vertrou wen, dat Huize St.. Ursula vele bezoekers moge ontvangen, wien we een hartelijke ontvangst kunnen verzekeren. Korfbal. De korfbalclub Wilskracht I speelde gisteren tegen een Pernix-combi- natie uit Leiden. De rust kwam met een voorsprong voor Leiden met niet minder dan 81. Spoedig na de rust verstoorde een onweersbui het spel, dat daardoor moest gestaakt worden Leiden werd dus overwinnaar met 81. Ondertrouwd: Teunis Braam van Uithoorn en Julena Maria Wilhelmina van Amerongen. Gevestigd: M. A. J. Lamberdink van Raalte L. W. v. Beugen van Alkmaar W. v. d. Wans en van Den Haag P. Spek van Alphen aan den Rijn W. v. d. Lee van Zevenhoven J. de Jong van Delft. Vertrokken G. Verkerk en gezin naar Zwammerdam P. Verkerk naar Zwammerdam J. Verkerk naar Den Haag. NIEUWKOOP Geboren: Johannes Antonius Maria z. van Th. Hoogerwerf en M. B. van den Helder. ZWAMMERDAM Personalia. De heer W. van Tuyl Jr., volontair ter secretarie dezer gemeente is met ingang van 21 Juli 1939 benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Rijnsburg. Van Tuyl kwam op 1 November 1935 als volontair op de secretarie dezer ge meente en behaalde vorige maand het di ploma candidaat-gemeente-secretaris. Dat hij reeds zoo spoedig daarna wordt be noemd is in dezen tijd van werkloosheid, ook voor het secretarie-personeel, zeker een buitenkansje. Een vacantie op de fiets? Dan Purol meenemenDit voorkomt, verzacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct ZOETERWOUDE ZILVER PRIESTERFEEST Pater B. Berk (Congr. H. Familie) 25 jaar priester Eenige dagen na het uitbreken van den wereldoorlog op 9 Augustus 1914 werd een zoon van de parochie van St. Jan Onth., de eerw. Pater B. Berk van de Congregatie van de H. Familie tot priester gewijd. Tot grooten spijt in de parochie kon het priesterfeest de plechtige eerste H. Mis niet plaats Rebben. Pater Berk was als student reeds zeer populair. Zijn roeping tot het H. Priesterschap kwam eerst op rijperen leeftijd, zoodat hij vóór naar het seminarie te gaan vele jaren leefde met een onder het boerenvolk, als eenvoudige boerenjongen op het land. Die eenvoud is hem een deugd gebleven, een groote eigen schap tot zijn omgang met het christen volk in zijn priesterleven. Achtereenvolgens werd pater Berk leeraar in het seminarie te Kaatsheuvel en professor in de Philosofie aan het Philoso- ficum te Nieuwkuyk-Goirle. Na dat gewichtig leeraarambt eenige jaren vervuld te hebben werd hij door zijn overheid geroepen om in Russisch Polen te Kaziemierz Noiskupie te gaan wer ken aan de opleiding van jonge priesters. Zes jaren lang is hij in dit arme, verre land geweest, tótdat hij doodziek in Zoeter- woude bij zijn familie terugkeerde om her stel van zijn gezondheid te krijgen. Boven alle verwachtingen was de missionaris in een half jaar tijds weer in zooverre her steld, dat hij zijn nieuwe ook weer bij zondere taak kon opvatten. In Frankrijk had zich in de mijnstreek Rouvroy (Pas de Calais) een groote Pool- sche nederzetting gevestigd, Poolsche mijn werkers, die zonder priesterlijke hulp wa ren, want niemand verstond hun taal, nie mand kende hun gebruiken en leefwijze. Voor deze arme Polen ver van hun moederland is Pater Berk nu al jaren, als aalmoezenier, de liefderijke en zorg zame zieleherder geweest. Eenmaal per jaar komt Pater Berk naar zijn geboorteland, naar zijn oude moeder en naar zijn familie en zoo is hij bij jong en oud in Zoeterwoude bekend als de ijverige missionaris onder de Polen. Op Zondag 6 Augustus zal de jubilaris in de oude parochiekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opdragen. Er zal dien dag zeker een groote belang stelling voor de jubilaris zijn, waarbij de bijna ongeëvenaarde populariteit van Pater Berk in den verren omtrek wel zal blijken Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT „ZOOLANG ER NOG EEN PRIESTER NOODIG ZAL ZIJN IN TERUEL, KAN IK DE STAD NIET VERLATEN." Het Spaansche tijdschrift „San Nicola" uit Tolentino publiceert de volgende ge documenteerde details over de dood van Mgr. Polanco, bisschop van Teruei, die in Februari 1939 door de Rooden werd ver moord. Mgr. Polanco werd op 21 Juni 1935 door Paus Pius XI verheven tot bisschop van Teruei en op 24 Augustus 1935 bisschop gewijd in de kathedraal van Valladolid, waarna hij zijn intrede deed in zijn bis schopsstad Teruei. Nauwelijks negen maanden later brak de oorlog uit. Teruei schaarde zich aan de zijde der Nationalisten, maar de stad lag als in een uithoek bij het roode gebied en Teruei werd door de rooden bestormd. De kathedraal werd zwaar beschadigd en het bisschoppelijk paleis bijna geheel ver woest. De autoriteiten verzochten den bis schop zich terug te trekken in het binnen land, maar hij bleef op zijn post in het Groot Seminarie van het bisdom. Op 14 December 1937 volgde een nieuwe heftige aanval van de Rooden. Opnieuw raadde men den bisschop aan om te vluchten, maar zijn antwoord luidde: Zoolang er nog een priester noodig zal zijn in Teruei, kan ik de stad niet ver laten. Op 25 December 1937 droeg hij te mid dernacht nog een H. Mis op. Op den 31en van dezelfde maand verschenen de natio nalisten in de omgeving van de belegerde stad, en op den eersten dag van het nieuwe jaar (1939) celebreerde de bisschop een H. Mis van dankzegging, daar men alge meen reeds vermoedde dat de stad nu zou worden ontzet. Maar een hevige sneeuwstorm, gepaard gaande met een ijzige koude, verhinderde de opmarsch van de bevrijders, en zoo geschiedde het dat tegen alle ver wachting inde stad op 8 Januari 1938 in handen viel van de regeeringstroepen. In den namiddag van dienzelfden dag werd Mgr. Polanco gevangen genomen. Onder zijn kleed vond men zijn bisschopskruis en een van de rooden vroeg hem: Hoeveel menschen hebt gij met dit kruis vermoord?" Hierop antwoordde de bisschop van Teruei: Ik heb nog nooit iemand vermoord, dus zeker niet met dit kruis." Enkele turen later werd de kerkvorst men enkele an dere gevangenen in een autobus gezet, die hen naar Valencia zou brengen. In Mora de Rubielos (nog steeds in de provincie Teruei) werd halt gehouden. De gevange nen kregen hier iets te eten. Marxistische methoden. Voor het vertrek arriveerde echter een koerier van den marxistischen generaal Rojo, die van den bisschop een eigenhandig geschreven verklaring eischte over de wij ze, waarop hij tijdens zijn gevangenschap behandeld werd. De bisschop schreef niets over de brutale ondervraging van den soldaat, maar meldde aan den generaal, dat hij tot dan toe (hij was nauwelijks vijf uur gevangen) met eerbied behandeld was. Enkele oogenblikken, nadat hij dit docu ment onderteekend had, werd hem al zijn geld afgenomen. En in den daarop volgen den nacht verkondigden alle communis tisch georiënteerde radiozenders en dag bladen, dat de bisschop van Teruei een ver klaring had afgelegd, waarin hij de goede behandeling van de zijde der marxisten prees. Hierna werd de bisschop overgebracht naar de gevangenis van San Miguel de los Reyes in Valencia, waar hij van 9 tot 17 Januari verbleef. Hierna werd hy naar Barcelona overgebracht, naar de militaire gevangenis in de „Calle del 19 Iulio" waar hij tot 24 Januari 1939 zou verblijven. Meerdere malen werd hy ondervraagd. Men bood hem de bisschopszetel van Bar celona aan, als hij zijn houding tegenover de Rooden zou wijzigen, maar Mgr. Polanco antwoordde: Ik zal eerst bisschop van Barcelona zijn als de Paus van Rome dit beveelt." In April en Juli mocht hy enkele malen de H. Communie ontvangen en op 28 Augustus werd hem toegestaan, de H. Mis op te dragen. Tijdens zijn verblijf in de gevangenis van Barcelona hield hij iederen Zondag een toespraak tot. de gevangenen en bad hij met hen den Rozenkrans. Twee of drie dagen voor de bevrijding van Barcelona werd hij overgebracht naar een dorpje bij de Fransche grens. De oudste gevangenen bleven in de omgeving van Pont-de-Molins onder bewaking van roode soldaten, terwijl de jongere gevangenen moesten werken en zich in veiligheid kon den stellen over de Fransche grens. Bij de eerste groep bevond zich de bisschop van Teurel, die vanaf 9 Januari 1939 gedwon gen was een gevangenis-uniform aan te trekken. Hij bewaarde echter zijn rozen krans en een gedeelte van zijn brevier. De ze voorwerpen werden later ook op zijn lijk gevonden. Op 6 Februari wilde men de gevangenen weer naar een andere plaats overbrengen, maar de bisschop wilde of kon niet mee gaan. Meermalen sloegen de bewakers hem nu met hun geweerkolven en brachten hem terug naar de woning, waar hy reeds eenigen tijd met hun bewaking had ver toefd. Enkele oogenblikken later dwongen zij hem toch mee te gaan met de anderen gevangenen. Zij werden nu overgebracht naar de ravijn Cantrese. Gevangenen worden afgeslacht. Daar werden zij twee aan twee aan el kander vastgeboden en verdeeld in groep jes van veertien op een afstand van 100 meter van elkaar opgesteld. Luid klonk een bevel, de soldaten legden hun geweren aan en schoten de gevangenen dood. De lyken werden met benzine overgoten en daarna in brand gestoken. Dit geschiedde op 7 Februari. Elf dagen later werden de lijken door een herder ge vonden, die de autoriteiten waarschuwde. Op 20 Februari werden de lijken begraven in aanwezigheid van een medicus. Er werd een gemeenschappelijk graf gedolven en men legde er nu eerst de lijken in, die het minst geschonden waren. Het was een vreeselijke schouwspel. De meeste waren geheel door de vlammen verteerd, andere lijken waren op onbeschrijfelijke wijze door de wormen aangetast. Bij de eerste persoon, die men in het graf wilde leggen, vond men een rozenkrans en een brevier, dat door de vlammen was geschroeid, maar nog herkenbaar was. Omdat het lichaam zich nog in goeden staat bevond, opende de medicus de mond en zag versch bloed. Toen enkele dagen later het vermoeden rees, dat zich onder deze slachtoffers de bisschop van Teruei bevond, werd het graf op 3 Maart op last van Generaal Franco heropend. Onder de burgerlijke en kerke lijke autoriteiten bevonden zich twee Pa ters Augustijnen, Pater Thomas Aejandro en Pater Rafael Perez. Laatstgenoemde was geruimen tijd secretaris geweest van den bisschop van Teruei. Onderaan in de kuil bedolven door lichamen die in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerden, lag het lijk van een persoon, dat tot groote verbazing van de aanwezige artsen, niet de minste sporen van bederf vertoonde. De wormen hadden dit lijk niet aangetast, er ging geen verpestende reuk van uit, het geheele lichaam was in goeden staat be halve een oog, dat uit de oogkas was ge rukt. Onmiddellijk herkenden de Paters Augustijnen den bisschop van Teruei. Nu begon een machtige triomftocht door het veroverde gebied van Teruei. Duizen den kwamen het ongeschonden lyk van den bisschop-Martelaar vereeren. Generaal Latorre, die destijds de stad Teruei ver dedigde, kwam de stoet vijf en twintig kiometer tegemoet, evenals Generaal Varela met de Generale Staf bij Saragossa. Op 6 Maart werd het lijk van Mgr. Polanco ter aarde besteld in de kathedraal van Teruei, die bijna geheel verwoest werd door de vijanden der Kerk. 49. Komt vrienden, we gaan tegen het schip duwen om het weer vlot te krijgen. En Kortsik en eenige anderen wil len net beginnen, als ze achter zich geplons en geplas hooren. Ja, ze hooren zelfs brommen. Ze durven bijna niet achter zich te kyken! Eindelijk krijgt Kortsik moed endaar staat hij tot zijn groote schrik voor een ijsbeer. Een monster, een wit ijsmonster, help, help!! 50. Als Myra en ook de andere Zwartvoeters op het ijs komen, zien ze, o schrik, dat de ijsbeer uit het water is ge komen en op Kortsik afkomt. Het dier neemt de schreeu wende kabouter tusschen zijn tanden. Myra en de Zwartvoe ters gaan nu vreeselijk schreeuwen om het ijsmonster bang te maken en het lukt. Hij laat zijn prooi los. Holderdebolder vluchten allen met Kortsik in het schip. Maar de ijsbeer blijft staan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14