Seizoen- Opruiming HINDERT U UW KENNISSEN MET BODY ODOUR IB.0.)? DEVnilA BESCHERMTUTEGEN KE AUnM BODY ODOUR (B.O.) ADVERTEERT IN DIT BLAD Zwaar drukken vaste lasten op den tuinbouw Profiteert van onze Ziet onze Etalages. - Nlidza-Bons bij VRIJDAG 21 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 Pogingen tot saneering Resultaten van den arbeid der commissies zijn bevredigend De druk van de vaste lasten is vooral bij een groot aantal tuinbouwbedrijven een moeilijk vraagstuk gebleken, dat meer en meer tot oplossing drong. Door den steuntoeslag op tuinbouwpro ducten kon in de laatste jaren het nadee- lige verschil tusschen den gemiddelden veilingsprijs en den berekenden richtprijs dier producten worden overbrugd, zoodat de tuinbouw als tak van volksbestaan in stand kon worden gehouden. Verschillen de bedrijven bleken echter, toen de crisis langer aanhield dan werd vermoed, niet bestand tegen den aanhoudenden druk van de regelmatig weerkeerende lasten, die niet of onvoldoende waren aangepast. De ingrijpende conjunctuurwijziging in de jaren na 199 bracht een radicale verande ring in de positie der bedrijven; de op brengst der producten en ook de waarde der kweekerijen daalden aanmerkelijk, de nominale waarde van hypothecaire en andere geldleeningen, in normale jaren voor vernieuwing en uitbreiding aange gaan, en de daarvoor te betalen rente bleven onveranderd, op den duur kon dan ook niet of slechts zeer ten deele aan de verplichting tot betaling van rente en af lossing worden voldaan. Bij de behandeling der begrooting van het landbouw-crisisfonds voor het jaar 1938 is overweging van een oplossing ter zake in uitzicht gesteld, hetgeen heeft ge leid tot instelling van 125 commissies in de belangrijkste tuinbouwstreken van het land, waarin veilingvereenigingen, lande lijke tuinbouwstreken van het land, waar in veilingvereenigingen, landelijke stands organisaties en boerenleenbanken zijn vertegenwoordigd en die ten doel hebben haar bemiddeling te verleenen bij de re geling van te zwaar drukkende vaste las ten op de tuinbouwbedrijven. Ten einde te voorkomen, dat het be drijf door de vaste lasten geheel zou wor den ondermijnd, treden deze commissies op om schuldenaars en schuldeischers bij elkander te brengen en trachten zij de geldgevers te bewegen, mede te werken bij de geldelijke gezondmaking van die tuinbouwbedrijven, op welke de vaste las ten een vernietigenden invloed dreigden te hebben. Slaagt de commissie daarin,, doordat de crediteuren hun rentedragen de vorderingen verlagen tot maximaal 100 pet. van de waarde der bezittingen, t.e hoogen rentevoet verminderen en in het algemeen zoodanige medewerking verlee nen, dat de rentabiliteit van het bedrijf weer verzekerd kan worden geacht, dan kan van rijkswege steun in natura wor den verleend om het bedrijf ook in cul tuur-technisch opzicht weer gezond te maken. De te geringe opbrengst der producten veroorzaakte namelijk niet alleen achter stand in de betaling van rente, aflossing, huur, pacht, belastingen en dergelijke vaste lasten, maar ook in de noodzakelijke herstelwerkzaamheden en vernieuwingen. De steun, welke in het kader van deze regeling aan financieel gesaneerde tuin bouwbedrijven kan worden verleend, strekt zich over het algemeen niet verder uit, dan het inhalen van een achterstand in reparaties, vernieuwingen, bemesting van den grond enz., voor zoover deze ach terstand door den druk der vaste lasten is ontstaan. De resultaten van den arbeid der com missies zijn bevredigend, zooals kan blij ken uit het volgende overzicht, dat ont leend is aan het dezer dagen verschenen driemaandelijksche verslag over het eer ste kwartaal 1939 omtrent de uitvoering en werking der landbouwcrisismaatrege len. Aan het einde van genoemd kwartaal hadden zich reeds 995 tuinders bij de commissies aangemeld voor de regeling hunner vaste lasten. Naar den aard van het bedrijf waren deze aanvragen als volgt verdeeld: Vollegrondsbedrijven 492 Gemengde bedrijven 230 Platglasbedrijven 66 Staandglasbedrij ven i207 995 In 97 gevallen waren op dat tijdstip de schulden verminderd tot maximaal de huidige verkoopwaarde van het bedrijf, terwijl het evenwicht in de bedrijfsfinan- ciën was hersteld. Voor deze 97 bedrijven was een bedrag van 111.571,35 als steun beschikbaar gesteld, in natura uit te kee- ren. De crediteuren hadden hiertoe als volgt bijgedragen: Kwijtgescholden: Aan hoofdsommen van hypo thecaire en andere leeningen 417.000 Aan achterstallige rente en pacht 94.000 Aan achterstallige bedrijf- schulden 25.000 Bevroren voor minstens vijf jaren: Aan hoofdsommen van hypo thecaire en andere leeningen f 397.000 Bespaard: Aan jaarlijks te betalen rente 42.000 Door het verlagen van ver plichte aflossingen 35.000 In 287 gevallen waren de commissies ge noodzaakt, de ingediende aanvragen af te wijzen of de saneeringspogingen op te ge ven wegens onvoldoende medewerking van crediteuren, terwijl per 31 Maart j.l. nog 611 gevallen in behandeling waren. In vele daarvan zijn reeds resultaten be reikt ten aanzien van renteverlaging en kwijtschelding en/of bevriezing van ver schillende schulden, doch aangezien de sa neering daarbij nog niet geheel voltooid was, kon aan deze bedrijven nog geen steun in natura worden verleend. DE DUITSCHE VROUW EN DE MODE. „De mode volgen is verspilling." Het orgaan van de S.S. „Der Schwarze Korps" kant zich, volgens „United Press", in een lang artikel op heftige wijze tegen de hervormingen in de damesmode, welke het „modebedrog" noemt, buitenlandsche import uit het „in ras-opzicht gedegenereer de Parijs". Het blad levert felle critiek op de modesnufjes, welke onvereenigbaar zijn met het Duitsche systeem van de grootste zuinigheid, dat niet gedoogt, dat belang rijke grondstoffen worden verspild voor een „gril". De vrouw moet leeren, dat klee- ren niet meer gedragen worden, wanneer zij versleten zijn, en niet, wanneer zij „niet meer in de mode" zijn. Wat een vrouw het eene voorjaar „verrukkelijk" vindt, zal het ook de volgende lente nog zijn, indien het kleedingstuk van goede kwaliteit en niet verwaarloosd is. Het orgaan vraagt in de plaats van het „standaard schoonheidstype" de gemiddel de Duitsche moeder te willen stellen. Be paalde kleeren mogen mannequins goed staan, doch dit soort vrouw ziet er hee- lemaal niet naar uit, dat zij den Duitschen boer bij den oogst behulpzaam zou kunnen zijn of de Duitsche natie door het vervul len van een taak in den arbeidsdienst, en evenmin, dat zij later haar rassenplicht kan vervullen als moeder van( haar kin deren. Wel moet de vrouw er 'aantrekke lijk uitzien om door haar tegenwoordigheid en schoonheidszin vreugde te brengen het leven van den arbeidenden man." RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Van twee brillenkooplieden en een argeloos schippers- vrouwtje. Negen en zes maanden gevangenisstraf eischte de procureur-generaal tegen een tweetal opticiens C. A. G. afkomstig uit Leiden, laatst woonachtig te Rotterdam en G. B. thans gedetineerd te Rotterdam wegens een brutale oplichting resp. he ling. De verdachten hadden een compagnon- schaj gesloten om brillen te gaan verkoo- pen aan schippers, rnaar hadden beiden na tuurlijk geen oogheelkundige bevoegdheid om de menschen zelf te behandelen. G. had op zekeren dag kennis gemaakt met een schipper en het gesprek was al spoedig op brillen aangestuurd geworden. De schipper had daarbij verteld, dat zijn vrouw noodig een bril moest hebben en G. had een afspraak gemaakt om de vrouw eens te bezoeken. Dit bezoek had inder daad plaats gevonden, waarbij G. tegen de schippersvrouw vertelde had, dat zij een moeilijk geval was, hetwelk hij zelf niet beoordeelen kon, maar dat hij zijn chef, de dokter, zou meebrengen. En G. was terug gekomen met B. die den dokter voor moest stellen. B. had de oogen van de vrouw onder zocht en daarbij een groot aantal Latijn- sche woorden gebruikt. President: „Waarom gebruikte u eigen lijk al die Latijnsche woorden; u kon toch wel begrijpen, dat het vrouwtje die toch niet begreep?" Verdachte: „Dat hoort bij het vak en is in het Hollandsch niet te zeggen". President: „Of was het soms, dat zij toch maar vooral moest denken, dat u een dok ter was. En toen zij u dokter noemde waarom hebt u toen niet gezegd, dat u geen dokter was?" Verdachte: „Zij hebben mij geen dokter genoemd, maar wel mijnheer". President: „Maar het staat toch vast, dat u gezegd hebt, dat zij noodig een bril moest hebben, want als zij nog langer zoo bleef loopen, dan zou zij blind worden, doordat er een bloedkoek in haar hoofd zou ko men". Verdachte: „Die dingen heb ik nooit ge zegd". President: „Maar u hebt het mensch toch zoo bang gemaakt, dat zij bij u bestelde een loopbril, een leesbril, een reserveloop- bril en een reserve leesbril tezamen voor een bedrag van 135 en dat was toch een veel te hooge prijs, of vindt u van niet?" Verdachte: „Neen, dat vind ik absoluut niet, want ik gaf haar daarbij tien jaar ga rantie." Procureur-generaal: „Het was wel veel te duur, want een oogarts heeft later ver klaard, dat alle glazen bij elkaar nog geen tien gulden waard v/aren enen dat het alle nog verschillende glazen waren." Verdachte: „Het was niet te duur, want wij namen het risico van de tien jaar ga rantie." Om te bewijzen, dat zij het ernstig ge meend hadden, had de verdediger een ge tuige a décharge laten komen, een vrouw tje van 73 jaar, die ook door de verdach ten van een bril voorzien was geworden. President: „Vertel u eens; hoeveel hebt u voor uw bril betaald." De juffrouw: „Vijfentwintig gulden, me neer". President: „En bent u wel eens terug ge weest met die bril". De juffrouw: „Oh, ja meneer, verschil lende malen en dan kreeg ik voor niets an dere glazen omdat mijn oogen zeker slech ter werden." President: „Ik weet thans genoeg, gaat u maar zitten." De procureur-generaal zeide o.a., dat het soms treffend is hoe sommige menschen zich om den tuin laten leiden. Dat is al tijd zoo geweest en dat zal wel zoo blij ven. Maar dat doet aan het strafbare feit van de verdachten niets af. Het is pure op lichting van B. geweest om 135 te bere kenen voor die vier brillen en zich voor te doen als dokter. Spr. kan dan ook niets an ders constateeren dan dat het vonnis der rechtbank juist gewezen is en vraagt dan ook bevestiging daarvan, zijnde negen maanden gevangenisstraf. Wat verdachte G. aangaat ook hij gaat niet vrij uit, want hij heeft zich schuldig gemaakt aan heling. „Welke heling dan", interrumpeert ver dachte G. „Doordat u van die 135 een bedrag van 50 hebt gekregen", wees de procureur- generaal hem terecht. Ook hier achtte spr. het ten laste geleg de bewezen en vroeg bevestiging van het vonnis, zijnde zes maanden gevangenis straf. Verdachte G: „Ik vind het verschrikke lijk. De kranten hebben mijn heele zaak ka pot gemaakt door deze zaak zoo uitvoerig te publiceeren. Ik kan mijn zaak wel slui ten, want niemand komt meer in mijn win kel." President: „Daar heb ik niets mee te ma ken, dan moet u zich maar tot die kranten wenden". De uitspraak werd vervolgens bepaald op Woensdag a.s. Het zijn niet alleen de PRIJZEN waar het op aankomt, maar vooral de kwaliteiten spelen een groote rol, als ge Uw geld goed wilt besteden. Denk daar eens ernstig over na, en koopt bij ONS, U loopt dan géén risico. DAGELIJKSCHE PASSAGIERSD1ENST VANAF 1 JULI t/m. 3 SEPT. 1939 LEIDEN-SCHIPHOL-AMSTERUAM V.V. met de Salonboot „Prinses Juliana" (575 personen) Vertrek Leiden Haven (bij Zijlpoortgarage) werkdagen 9 u. v.m.; vertrek Leiden des Zondags 9.10 v.m.; aankomst Amsterdam, Sloterkade, 12.30 u. n.m.; vertrek Amsterdam Sloterkade 5.30 u. n.m. Aankomst Leiden Haven, werkdagen 9 u. n.m., aankomst Leiden Haven, des Zondags 9.15 u. n.m. 2449 TARIEVEN: Retour le kl. ƒ1.00; retour 2e kl. ƒ0.60; enkele reis le kl. ƒ0.70, enkele reis 2e kl. 0.40. Kinderen van 414 jaar half geld. RETOURS BLIJVEN GELDIG GEDURENDE HET SEIZOEN. Deze boot is herkenbaar aan de gele pijp met groene band. HAVEN 38, LEIDEN. TEL. 21102. Firma BROUWER en RIETKERK. Het zou U zeker pijnlijk getroffen hebben, niet waar, als U ver nam, dat U aanstoot had gegeven door B.O. Maar is U wel ge heel zeker van Uw lichaamsfrisheid? B.O. wordt veroorzaakt door veronachtzaamde transpiratie en daar we allen transpireren, is niemand vrij van B. O. Als U er volkomen vrij van wil zijn, was en baad U dan geregeld met Rexona-zeep. Het antiseptische Rexona-schuim, met zijn speciale gezondheidsbestanddelen, dringt diep in de poriën van de huid en bevrijdt U van de werkelijke oorzaak van B.O. Alleen Rexona-gezondheidszeep is een waarborg voor absolute lichaamsfrisheid.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12