Zij-créme beschermt tegen zonnebrand. Doos 20 ct. v FAILLISSEMENTEN KERKNIEUWS SPORT STADS AGENDA ELTAX öt-j i 22444 NIEUWS RECHTZAKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN DERDAG 20 JULI 1939 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.53 per kwartaal. Bij onze agenten *0 cent per wo*k; 2.60 per kwartaal. Franco per pcttf 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummèrs 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BUITJES MET ONWEERSKANS. De BUI seint: Verwachting: Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Zwaarbewolkt met opklaringen, enkele plaatselijke regen buien met kans op onweer, weinig veran dering in temperatuur, meest matige Zui- westelijke tot Zuidelijke wind. De weersttoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, matige Z. W. wind, 17 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, krachtige Z. Z. W. wind, 16 gr. C. De Bilt: zwaarbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 16 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 17 gr. C. Maastricht: lichtbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 17 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, die gisteren o"ver het En- gelsche Kanaal gelegen was, verplaatst zich langzaam naar het Noorden. De kern ligt vanmorgen over Engeland en is wat minder diep geworden. Aan haar Zuidzij de worden over Frankrijk koele maritieme luchtmassa's naar onze omgeving en Duitschland aangevoerd. De scheidingslijn tusschen de warme continentale lucht en de koelere luchtmassa's, die uit het Wes ten komen, ligt hedenmorgen over midden- Duitschland, Zwitserland en Zuid-Frank rijk. De afkoeling ging over het algemeen gepaard met onweer en plaatselijk groote hoeveelheden neerslag. In ons land had Den Helder de grootste hoeveelheid (17 m.m.) Langs de genoemde scheidingslijn ontwikkelde zich in Zuid-Frankrijk een nieuwe depressie, die daar opnieuw on weer brengt, maar nu aan het opvullen is. Op den Oceaan behoudt het gebied van hoo- gen luchtdruk een groote uitgestrektheid. Aan de Noordzijde bij IJsland en Groen land is het aanzienlijk aangetast door sto ringen, die zich in Oostelijke richting be wegen. In de Poolzee is de luchtdruk ge daald. Het gebied van hoogen luchtdruk bij de Oostzee verplaatste zich van de Randstaten naar Finland en Lapland, en nam daarbij iets in beteekenis toe. Het weer in deze omgeving is zonnig bij zwak ken wind met nevel of mist in den vroe gen morgen. LUCHTEMPERATUUR. 18— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.r Van Donderdagnamiddag 9.42 uur tot Vrijdagmorgen 4.32 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 21 Juli voorm. 6.45 en nam. 7.10 uur. WATh «TEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. Maan op 11.23 uur Vrijdagvoormiddag. Maan onder 23.03 uur Vrijdagavond. Uitgesproken M. Hoogenboom, handelende onder den naam „Garage Modern", garagehouder, Haarlem, Koudenhorn 40; cur. Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, Haarlem. H. Janse, handelsagent, Haarlem, Leid- sehevaart 24 boven; cur. Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, te Haarlem. De nalatenschap van J. Kleyntjes, ge woond hebbende te Haarlem, Aelberts- bergstraat 9, in leven vertegenwoordiger, aldaar op 31 December 1938 overleden; cur. Mr. Silvian Groen, Haarlem. M. C. Meyer, kruidenier, Haarlem, Pot gieterstraat 70; cur. mr. J. A. P. C. ten Bokkel, Haarlem. MGR. TASKIN PRESIDENT VAN HET THEOLOGICUM. Neemt afscheid van zijn studenten. Gisteravond hebben de studenten van het Theologicum voor hun vertrek met va- cantie afscheid genomen van hun president, Mgr. H. J. M. Taskin. Er werd in de kapel van het Theologi cum om half zeven door den scheidenden president een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij de beide oudste professoren, Prof. J. Henneman en Prof. Dr. N. Greitemann, resp. als diaken en subdiaken assisteerden. Na het Lof had in de groote zaal der stu denten het officieele afscheid plaats, waar bij aanwezig waren op de eerste plaats de Bisschop van Haarlem, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers en verder alle professoren. Door het symphonie-orkest der studen ten werden eenige muziekstukken ten ge- hoore gebracht en ook de Schola cantorum voerde verschillende zangen uit. Intusschen werd verschillende malen tot den scheidenden president het woord ge richt. Het eerste sprak de prefect der studenten, de weleerw. heer C. Nolet, woorden van afscheid. Vervolgens voerde namens pro fessoren en studenten Prof. J. Henneman het woord. Hierna sprak de Bisschop, die zeide geko men te zijn om den scheidenden president een heel bij zonderen dank over te brengen. De Bisschop wilde hem als het ware den dank overbrengen van Mgr. Callier, die •hem indertijd de opdracht tot deze func tie had gegeven en vooral daarbij verkla ren, dat hij deze opdracht volledig ten uitvoer had gebracht. De scheidende pre sident heeft zijn stempel op de clerus van bet bisdom Haarlem gedrukt. Tenslotte richtte Mgr. Taskin woorden van afscheid tot allen, waarbij hij zeide, fclij te zijn, omdat de stemming bij dit af scheid zoo goed is. Alle eer, die hem ge bracht was, bracht de President terug op God. Met het Io Vivat werd deze laatste bij eenkomst van den president met zijn stu denten besloten. Door de professoren van het Theologicum is den President bij diens vertrek de vol ledige nieuwe uitgave der Katholieke En cyclopedie als afscheidsgeschenk aangebo den. PASTOOR L. SNELDERS. t Gisternacht is in het St. Antoniuszieken- huis te IJmuiden-Oost, waar hij sedert en kele weken in verband met een hartaan- doening werd verpleegd, in den ouderdom van zestig jaren overleden de zeereerw. lieer L. Th. M. Snelders, pastoor te Wijk aan Zee. De thans overledene werd 12 Januari 1879 te Amsterdam geboren en 15 Augustus 1902 priester gewijd. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot assistent te Delft (H. Hippolytus), 21 Augustus 1902, kape laan te IJmuiden 6 December 1902, kape laan te 's-Gravenhage (H. Willibrordus) 29 Augustus 1904 en te Amsterdam 2 Fe bruari 1907. Hierna studeerde hij eenige jaren te Rome in de archeologie en werd bij zijn terugkeer in het diocees benoemd tot assistent te Alkmaar H. Laurentius 21 September 1912. Den 29sten Mei 1914 kwam hij vervolgens als rector aan het St. Joes, de Deo-gesticht te Amsterdam en werd 11 April 1919 belast met de oprich ting van een nieuwe parocehie in den om trek van den Schinkel; den 22sten October 1921 volgde daaorp zijn benoeming tot pas toor van de St. Agnesparochie te Amster dam. Sedert 30 October 1926 wes hij thans pastoor te Wijk aan Zee. „Msbd." HAARLEMSCHE NEOMYSTEN NAAR NIJMEGEN. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het kaartavondje. Het Haagsch Gerechtshof heeft zich ge- ruimen tijd bezig gehouden met de zaak van J. G. afkomstig uit Leiden, die door de Haagsche Politierechter veroordeeld was tot twee maanden gevangenisstraf we gens mishandeling van zijn kostbaas. Op een avond in Januari had een echt paar, wonende op de tweede étage, zijnde de zolder die ingericht was als woongele genheid, een kaartavondje georganiseerd, waarbij de broeders van de vrouwelijke helft van het echtpaar ook tot de genoo- digden behoorde. Tijdens het spel hadden de aanwezigen verschillende borreltjes ge consumeerd, zoodat er nog al een eenigs- zins opgewonden stemming heerschte. Het kookpunt had men bereikt, nadat het pan- doertje geëindigd was en de verliezers aan de winnaars moesten offeren. Tot de ver liezers behoorde ook de broeder en zwager en ook van hem werden cijns verwacht. Maar de broeder-zwager behoorde blijk baar tot die menschen, die heel slecht te gen hun verlies kunnen, dus wat de an deren ook zagen, geld was er niet bij. De broeder-zwager bood aan de betaling op een andere manier te doen geschieden, nl. met de vuist en was dadelijk begonnen met de afdoening van zijn schuld waarvoor hij het hoofd van een zijner medebroeder- kaarters gebruikte. Ziende dat het op een slgeheele oorlog uit zou draaien had een der aanwezigen het noodig geoordeeld om via de eerste verdieping naar de kostbaas te hollen, die de gelijkvloersche étage be woond om diens zeer gewaardeerde kracht en hulp in te roepen om het recalcitrante familielid te helpen verwijderen. De kost baas zeide, dat hij zoo kwam, waarop de ordonnans alvast maar weer naar boven ging om aan de verdere strijd deel te ne men. De reeds genoemde kostbaas trok de meest benoodigde kleedingstukken aan en begon de trap naar de eerste verdieping te bestijgen. En op dat moment was G. ten tooneel verschenen, zijnde de bewoner van de eerste étage, die met zijn kostbaas in on min leefde en thans de kans schoon zag om de rekening even te vereffenen, zonder zelf in de groote handen van zijn vijand te ge raken. Wat gebeurde er dus? Toen de „baas" zijn hoofd op gelijken hoogte had met het portaal, waarop G. stond, had deze laatste een ongelooflijk harde schop gegeven, precies op de mond van de niets vermoedende trappenbeklim- mer. Het gevolg laat zich natuurlijk raden, want de tanden van de kostbaas hadden het begeven, alsmede de daaraan vastzit tendes stukjes kaak en tandvleesch. Veel vlugger dan hij boven gekomen was, zat hij weer onder aan de trap temidden van bloed en tanden, alwaar even Jater, tot overmaat van ramp de niet betalmde broe der van de tweede étage eveneens arri veerde daartoe verplicht geworden door de gezamelijke familieleden die hem. zonder de hulp van den inmiddels buiten gevecht gestelden kostbaas, de trappen af hadden gegooid. Gezamenlijk waren beiden toen maar naar een dokter gestrompeld die mocht probeer en -..m de stukken weer aan elkaar te krijgen. De verdachte vertelde aan den president van het Hof. dat hi/, dacht, dst zijn kost baas dronken was en dat hij met een mes op hem af wilde komen. Van de herrie bo ven had hij niets bemerkt, al»r<uens de broeder-zwager langs hem heen zeilde op weg naar beneden; want het ging daar al tijd nog al rumoerig toe. „Het is daar een zoodzje" waren de slot woorden \an verdachte. De kostbaas als getuige gehoerd, was ten zeerste verontwaardigd en ontkende ten stelligste dronken te zijn geweest of een wapen in zijn handen te hebben gehad. Hij wilde niets anders doen dan zijn huurders eventjes helpen bij het verwijderen van een vervelend familielid en hij meende, dat dit zijn plicht als huisbaas was. Tevens voegde hij er aan toe, dat zijn heele pen sion verloopen is omdat B. bij alle huurders met een doosje aangekomen was in welk doosje zich een aantal weegluizen en ander wandgedierte bevond, dat zou zijn gevan gen in zijn huis. Zijn huurders aan veel gewend en niet zoo nauw kijkend hadden deze dierentuin toch wel wat erg gevonden en waren ver trokken naar elders, hem achterlatend met een leeg huis, een leege mond en een lis pelende stem, waardoor hij deed uitkomen, dat ondank 's werelds loon is. De procureur-geneaal begreep niet hoe verdachte nog in hooger beroep had dur ven komen met zulk een clement vonnis van twee maanden gevangevangenisstraf. Spr. vond deze straf dan ook te licht en eischte thans drie maanden gevangenisstraf. Nadat verdachte nog een en ander tot zijn verdediging gezegd had, werd de uit- spraak bepaald op over 8 dagen. MOTORSPORT DE NATIONALE WEGRACES OP HET CIRCUIT VAN ZANDVOORT. De K.N.M.V., als organisatrice van de nationale wegraces, welke Zaterdag 5 Augustus a.s., op het bekend „circuit van Zandvoort" zullen plaats vinden, heeft de volgende commissies samengesteld, die met de algeheel© leiding van dit evenement zijn belast. Regelingscommissie: G, J. Bruinsma, Am sterdam; J. P. van Calsteren, dien Haag; D. J .Kool, Amsterdam en B. J. Majoor, Bussum. Wedstrijdcommissie: L. Hunze, Haarlen; C. Borsten, Rotterdam en J. W. Bakker, Utrecht. Wedstrijdleider: G. van Twist, Dordrecht. Officieele tijd waarnemers: F. W. J. Hirschman, den Haag en J. J. W. A. van den Kieboom, Nijmegen. De medewerking en steun die de K.N. M.V. van den handel in het algemeen on dervindt is buitengewoon groot. Vooral de groote benzine- en oliemaatschappijen leg gen groote belangstelling aan den dag voor deze nationale motorraces. Zoo stelde het „Motorspgrtfonds", opgericht door de Castrol, Mobiloil, Shell en Standard, niet minder dan acht zilveren bekers beschik baar, resp. voor de 4 winnaars in de ju niorklassen en 4 winnaars in de senior klassen, een geste die vanzelfsprekend, op bijzonder grooten prijs wordt gesteld* Betreffende de training kunnen we nog mededeelen, dat de deelnemers gelegenheid tot oefenen krijgen Vrijdag 4 Augustus van 9 tot 12 uur en van 1.30 tot 4.30 uur. Elke deelnemer moet tenminste 10 trainings ronden hebben gereden, alvorens tot den wedstrijd zelve te worden toegelaten. Deze training is voor het publiek toegankelijk. R.K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS" De Inlichtingscommissie der R.K. S. V. „S. Augustinus" is voor het jaar 1939/1940 als volgt samengesteld: Moderator der Vereeniging: vacant. In afwachting tot de benoeming van een nieu wen moderator is het correspondentie-adres hiervoor: Rapenburg 24, Leiden. Secreta ris: G. W. M. Gründemann. Adres secreta riaat: Rapenburg 24, Leiden. Mondelinge in lichtingen aldaar te verkrijgen iedere Dinsdag èn Donderdag van 1417 uur. Verder kunnen aankomende studenten nog inlichtingen omtrent de vereeniging verkrijgen aan de volgende adressen: W. F. H. M. Mommaerts, Breitnerlaan 5, Den Haag; J. H. F. Baars, de Perponcherstraa.t 63, Den Haag; P. C. Droës, Vaiïlantstraat 154, Den Haag; J. H. A. Mulders, Laan van N.O. Indië, Den Haag; Mej. M. A. Knüppe, Schiekade 192, Rotterdam; Mej. W. Wisse, Nw. Crooswijksche weg 28a, Rotterdam; E. H. Hermans, Mathenesserlaan 263, Rotter dam; P. de Graaf, Mathenesserlaan 375, Rotterdam; M. M. Madlener, Stooplaan 15, Dordrecht; Mej. M. L. van Cranenburgh, Wagenweg 63, Haarlem; W. N. Gieskens, Brandstraat 15, Sittard; H. G. Wassenberg, Willem li-Singel 26, Roermond; H. M. A. Hollanders, Gr. Gerardstraat 7, Roermond. De vergadering, welke gisteravond in de Lunchroom-van Dijk aan de Botermarkt zou worden gehouden tot oprichting van een afdeeling Leiden van den Ned. Bond vaft Marktkooplieden, is een week uitge steld. Gemeentel. Aankondigingen UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algiemeene 'kennis, dat bij de op 14 Juli 1939 gehouden uitloting zijn uit geloot 234 obligatiën ad 1000.en 8 obli- gatiën ad 500.van de 3 1/2% geldlee- ning van 1937 II, groot 6.500.000. Deze obligatiën worden 1 September 1939 met de tot dien datum verloopen renite af gelost, en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote mummers ligt ter inzage op de afdeeling Financiën ter Gemeente- Secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 Juli 1939. LEIDEN. Donderdag. Bureau-zittirug R. K. Re- classeeringsver., Gebouw St. Vin- centiusver., Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur nam. De avond-,, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 15 tot en met Vrijdag 21 Juli a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. VOORTAAN PROF. DR. C. WESTSTRATE Benoemd tot opvolger van prof. mr. D. van Blom. Bij Kon. besluit is met ingang van den dag, waarop hij zijn benoeming zal aan vaarden, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de staathuishoudkunde en de sta tistiek, mr. C. Weststrate, te Utrecht. Prof. Weststrate, die prof. mr. D. van Blom opvolgt als hoogleeraar, in de staat huishoudkunde en de statistiek, werd 11 Maart 1899 te Zetten geboren. Hij doorliep het gymnasium aldaar, stu deerde vervolgens te Utrecht in de rechts geleerdheid en legde begin 1923 met goed gevolg het doctoraal examen af. Hij was daarna achtereenvolgens werk zaam als volontair aan het Kantongerecht aldaar en als volontair op de juridische af deeling van de Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank, waarvan hij vervolgens lid en in 1936 hoofd werd. Voorts was hij advocaat bij de Utrecht- sche arrondissementsrechtbank. In 1937 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift geti teld „Crediet, conjunctuur en credietbeper- king". Voorts schreef prof. Weststrate een groot aantal artikelen, o.a. in het Ned. Juristen blad. MILITARIA Met ingang van 4 Aug. a.s. is benoemd tot eerste luitenant bij het 6e Reg. Veld- Artillerie de tweede luitenant H. H. Jetsen. Met ingang van 1 Aug. a.s. is de heer M. Vermeer benoemd en aangesteld tot tweede luitenant bij het 6e Reg. Veld-Artil lerie. GEEFT UW RADIOTOESTEL AAN Hechtenisstraf mogelijk bij verzuim Wie een radio-ontvangtoestel bezit, is ver plicht daarvan aangifte te doen. Deze aan gifte kost niets, zij kan geschieden op een formulier, dat op elk postkantoor gratis wordt verstrekt. Wie verzuimt aangifte te doenmen is hiertoe binnen 14 dagen na plaatsing van het toestel verplicht stelt zich bloot aan hechtenisstraf van ten hoogste zes maan den of boete van ten hoogste 1000. Wie zijn toestel nog niet aangegeven heeft, doe het thans dadelijk. Een veront schuldiging dat men het niet wist, wordt niet aangenomen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 253. Firma C. A. Fran- chimon, Leiden, Haarlemmerstraat 204. Handel in gedistilleerd en wijn. Overl. E.: A. B. van der Reep, Leiden, d.d. 13 Juli 1939. N. E.: Wed. D .C. van der Reep—van Sonderen, Leiden. 252. Firma C. A. Franchimon, Leiden, Haarlemmerstraat 204a. Tabakskerverij, ta bak- en sigarenhandel. Overl. E.: A. B. van der Reep, Leiden, d.d. 13 Juli 1939. N. E.: Wed. D. C. van der Reepvan Sonderen, Leiden. Naar wij vernemen, heeft Z. H. Exc. Mgr. J P. Huibers aan de weleerw. heeren J. W. Bruin (neom.) en M. M. Out (neom.) op dracht gegeven hun studies voort te zet ten aan de R.-K. Uuniversiteit te Nijme gen. „Msbd." THEATER HOOFDFILMS LuohtduiveLs der marine. (George Brent, Olivia de Ha- villand). Drie vrouwen er Verdi. (Benj amino Gigli, Maria Cebota- ri). El Gato, de galante bandiet. (Leo Caril- lo, Pauline Moore). Haar grootste offer. (Barbara Stanwyck, Herbert Marschall). De storm (Charles Bickford, Preston Foster). Liefde, vrouwen en juweelen. (Olga Tschechowa, George Alexander). De geheime brigade (Tim Mc Coy), Moderne Veedieven. (Gene Autry). Leer het leven lief hebben. (Robert Montgomery, Rosa- L-inde Russel). Booloo (De witte tij AANVANGSUUR Muzikaal- romantisch Verhaal van de zee. Sensationeel Wild-West Geheimenissen der jungle lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. lederen avond 8 uur; Zondag bovendien van 2—7 uur; alle dagen matinée be halve Vrijdag 2 uur. lederen avond 8 uur. Zondag van 47 uur. Zaterdag en Woens dag half drie matinée lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur. lederen dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2