WOENSDAG 19 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTE^ VRACHTAUTO CONTRA AUTOBUS Twaalfjarige jongen gedood. Even oud kameraadje brak een arm Op den Rijksweg tusschen De Klomp en Ede heeft zieh gistermiddag om streeks half vijf een ernstig verkeers ongeluk voorgedaan, waarbij een twaalfjarige jongen het leven verloor en een kameraadje van denzelfden leeftijd een arm brak. Een vrachtauto, welke geladen was met groenten, wilde een autobus met school kinderen uit Nijmegen passeeren. De auto's schampten elkaar even, waarna de vracht auto dadelijk doorreed. In den autobus waren de gevolgen ech ter ernstig. In het midden van den bus bevonden zich de 12-jarige H. H. uit Nij megen, die een hoofdwonde opliep, welke van dien aard was, dat hij op weg naar het Juliana-ziekenhuis te Ede overleed. Een even oude jongen, die naast hem was gezeten, brak een arm en werd naar de ouderlijke woning te Nijmegen overge bracht. De commissaris van politie te Ede ver zoekt in verband met dit ongeluk bekend te worden gemaakt met den bestuurder van den vrachtauto en eventueele getui gen. MEISJE VERONGELUKT Door een luchtschommel getroffen In een der schooltuinen in de Roermond- sche Weerd is gistermiddag de negenjari ge Truusje Willems door een luchtschom mel getroffen. Het meisje liep een zware hersenschudding op en werd naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Eenigen tijd na aankomst is zij overleden. MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN. Overreden en gedood. Gistermiddag is op den weg Hengelo Haaksbergen in de buurtschap Beckum het ongeveer achtjarig meisje R. K., dat bij haar broertje op de fiets was gezeten, door een vrachtauto uit Hengelo aangereden. Het meosje overleed kort na het ongeval aan de gevolgen der opgeloopen verwon dingen. KNAAPJE DOOD IN DE WEI GEVONDEN Gisteravond te ongeveer aoht uur is het driejarig zoontje van den heer Kuiten- beek uit Voorthuizen,'dood in de weide gevonden. Het knaapje, dat met zijn broertje in de weide liep, werd door dezen even alleen gelaten, teneinde een paar vechtende kip pen te scheiden. Toen hij terugkwam, vond 'hij zijn broertje dood aöhter een paard lig gen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat het kind, tengevolge van een trap van dit paard is overleden. BLmsEM SLOEG IN EEN WONING Dertienjarig meisje werd getroffen. Tijdens een kort, maar hevig onweer, dat zich Maandagavond omstreeks half zes boven de buurtschap Wiene ontlastte, sloeg de bliksem met een geweldigen knal, die ver in den omtrek te hooren was, in de woning van den heer H. Groothuis te Wiene waar men juist aan tafel zat. Het dertienjarig dochtertje Marietje werd door den bliksem getroffen, sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. De consternatie in het gezin, dat twaalf kin deren telt, die allen thuis waren, was bij zonder groot. De ouders, die brand vrees den, vluchtten met de kinderen naar bui ten. De vader nam het getroffen meisje op zijn arm mee. Gelukkig ontstond er geen brand. Dr. van der Laan, uit Delden, die ge waarschuwd werd, was spoedig ter plaat se. De toestand van het meisje, dat later weer bij kennis kwam, is naar omstandig heden, redelijk wel. Het dak van het huis, en vooral de schoorsteen zijn vrij ernstig beschadigd. KINDEREN SPEELDEN MET VUUR. Een auto verbrandde en vier perceelen kregen schade. Voor een cabaret in de Warmoesstraat te Amsterdam stond gisteravond een auto, waarvan de benzintank lekte, welke met zestig liter van deze brandbare vloeistof was gevuld en het duurde niet zoo heel lang of er lag een plasje benzine op straat. Dit plasje trok de aandacht van een aantal vertegenwoordigers van de Amsterdam- sche straatjeugd. Spoedig was een soort fakkel vervaardigd en de vlam ging in de benzine. Deze vlam werd spoedig erg groot en de onbezonnen jeugd nam toen maar ijlings het hazenpad. De benzine brandde en de auto brandde lustig mee, zoo fier en frank, dat de deur en de pui van perceel No. 70 gedeeltelijk verbrandden en die van perceel 72, waar voor de auto stond blakerde. Aan de over zijde van de straat sprongen door de hitte eenige ruiten van de perceelen Nos. 75 en 77. Al deze schade wordt niet door verzeke ring gedekt.. De brandweer zorgde, dat het vuur niet verder om zich heen greep. De eigenaar van de uitgebrande auto kon het wrak op den steiger achter het politie bureau aan de Warmoesstraat terugvin den. TREINONTSNAPPING TE HAARLEM Vertraging in het verkeer.- Op het Westelijk spoorwegemplace ment te Haarlem is gisteravond kwart over zessen een rangeerdeel, bestaande uit twee rijtuigen, tengevolge van het vóór- tijdig omhalen van een wissel, uit de rails geloopen. Elk der rijtuigen kwam met een as buiten de spoorstaven te staan. Op dat spitsuur was deze ontsporing zeer storend. Aanvankelijk bedroeg de vertraging een half uur, doch door kracht dadig ingrijpen van het spoorwegperso neel werd deze spoedig tot een onbelang rijk tijdsverschil beperkt. Doordat de be dieningsmechaniek van de wissel, waarop de rijtuigen waren ontspoorde defect was geraakt, was ook het mechanisch bedienen van de overige wissels niet mogelijk, zoo dat deze met handkracht bediend en de treinen het station in- en uitgeloodst moesten worden. In de richting Velzen werden de sneltreinen, welke vier minu ten over elk heel uur vertrekken, tot stoptreinen gemaakt, waardoor de stoptreiij nen, welke zeven minuten over elk heel uur vertrekken, konden vervallen. Dit was noodig om tot Santpoort over enkel spoor te kunnen rijden. In de richtingen Zand- voort en Leiden kon reeds spoedig weer normaal worden gereden. Om kwart voor tienen had men de ont spoorde rijtuigen in de rails, waarna on middellijk werd begonnen met de inspec tie van de baan. Ongevallen van persoon lijken aard deden zich niet voor. TWEE TYPHUS-GEVALLEN TE BAARLE-NASSAU Zwemmen in de Mark verboden Te Baarle-Nassau zijn dezer dagen twee gevallen van typhus geconstateerd bij den landbouwer A. F. Herrijers en zijn 28-ja- rigen zoon. De overge leden van het gezin, de vrouw van den landbouwer en zijn drie anderen kinderen, werden niet aangetast. De oorzaak heeft men nog niet kunnen vaststellen. De beide patiënten zijn in het zekenhuis te Hoogstraten (België) opge nomen. In verband met deze typhus verschijnse len heeft de burgemeester van Baarle-Nas sau het zwemmen in de Mark verboden. Het „Vad." meldt hierover nog het vol gende: Donderdag 6 Juli werd de landbouwer caféhouder A. Herijgers, te Baarle-Nas sau ziek, en daar te Baarle-Nassau, even min al te Chaam, een Nederlandsche arts is gevestigd, werd de hulp ingeroepen van dr. P. Gommers uit het Belgische Hoog straten. Deze constateerde fabris typhoi- dea, doch nam geen enkelen maatregel om den patiënt te isoieeren, zoodat deze, bon der dat eenige ontsmetting plaats had, door zijn huisgenooten thuis werd ver pleegd. Het gevolg was, dat Zondag 9 Juli de 24- jarige zoon An toon eveneens door de ziek te bleek te zijn aangetast. Ook toen nog werd geen enkele maatregel genomen. Evenmin werd aan het gemeentebestuur van de ziekte kennis gegeven. Het café bleef geopend en de boeren uit de omge ving bleven er hun borreltje en hun bier tje drinken, waarbij zij bediend werden door huisgenooten, die regelmatig met den patiënt in contact stonden. Ook de melk van het boerenbedrijf werd normaal als consumptiemelk aan de fabriek afge leverd. Inmiddels verergerde de toestand van den vader dusdanig, dat dr. Gommers Donder dag j.L overbrenging naar het ziekenhuis te Turnhout noodzakelijk achtte. Daar weigerde men echter den patiënt op te ne men, zoodat hij terug-getransporteerd werd naar Hoogstraten, waar men hem na veel vijven en zessen in de barakken opnam. De zoon bleef echter thuis, totdat ook zijn toestand dusdanig verergerde, dat hij Zon dag jl. eveneens naar het gasthuis te Hoogstraten moest worden vervoerd. Bij dit vervoer hielp een andere zoon, de 27- jarige Leo, die bij een boer te Baarle- Nassau als inwonende knecht werkt. Deze zoon werd gisterochtend eveneens ziek en zijn patroon zond hem onmiddellijk naar huis. Ook bij hem constateerde dr. Gom mers typhus, doch hij achtte het niet noo dig hem naar de barakken te laten over brengen, zoodat deze jongeman weer thuis verpleegd wordt, zonder eenige isolatie of ontsmetting. Snel verspreidt de besmetting zich. Bovendien bleek, dat een derde zoon, Jan, die te Breda onder de wapenen is, Zondag met verlof is thuis geweest en heeft meegeholpen zijn broer te verplegen. Niettemin is deze jongeman Zondag avond, zonder eenige ontsmetting in de Chasseekazerne te Breda teruggekeerd De militaire autoriteiten kregen van een en ander eerst kennis, toen de jongeman Maandagavond naar huis werd ontboden omdat zijn vader en zijn broer stervende waren. Gisterochtend zijn maatregelen ge nomen om het uitbreken van typhus in de kazerne zooveel mogelijk tegen te gaan. Tot gisteravond deed de Belgische ge neesheer niets om uitbreiding van de ziek te te voorkomen. Eerst gisteravond laat kwam hij naar Baarle-Nassau om de boe ren uit de omgeving van het besmette ge zin tegen typhus in te spuiten, daarbij me dedeelend, dat hij geruimen tijd op serum had moeten wachten, aangezien dit uit Leuven moest komen. Eerst toen pas be merkten de boerrji het groote gevaar, waardoor een soort paniek-stemming ont- stcnd. Als gevolg daarvan werd ook toen pas aan den burgemeester van Baarle- Nassau van de ziekte kennis gegeven, doch gisterochtend was nog geen kentee- ken aan de woning aangebracht, zoodat het café geopend is en de melk weer naar de melkfabriek werd gebracht. Ook is nog niets gedaan voor isolatie van den patiënt, die nog thuis verpleegd wordt, en voor het tegengaan van contact van de huisgenooten met personen uit de omge ving. Ook ontsmettingsmiddelen zijn nog steeds niet verstrekt, zoodat gevaar voor uitbreiding blijft bestaan. GOUDHANDELAREN TE AMSTERDAM GEPAKT. Het Rembrandtplein te Amsterdam was gistermiddag oogenschijnlijk als altijd: be drijvig, volle terrassen, groepjes menschen van alelrlei slag op de hoeken. In werkelijkheid zaten rechercheurs van politie en douanebeambten achter goud smokkelaars en frauduleuze handelaars aan. Vrijwel niemand bemerkte, dat er vijf per sonen gegrepen zijn en dat voor een halve ton aan goud en zilver in beslag is geno men. Het was een goede greep van de politie, aldus de „Tel.", om voor haar goud- en zilver-razzia ditmaal het Rembrandtplein uit te kiezen, na de groote successen, die b.v. op Waterlooplein en Weesperplein eenige maanden geleden behaald zijn. Het begon in een caferaria. Blijkbaar hadden de rechrecheurs (die vergezeld wa ren van de rijksambtenaren, de heeren Hidindg en Kopmell met hun chef, den heer Hoogmei) ontdekt, dat een groep smokkelaars en frauduleuze handelaren hun lucratief bedrijf uitoefenden in deze lunchroom. Hier konden de lieden vrij on- GEVAARLIJKE WIEGBESCHERMERS. Waarschuwing van den Commandant der Amsterdamsche brandweer. De commandant der brandweer te Am sterdam, de heer C. Gordijn Jr., verzoekt publicatie van de volgende waarschuwing: In den handel worden gebracht z.g. tochtvrije (reis) wiegen, welke zijn voor zien van een doorzichtig venster. Het is gebleken, dat dit venster in som mige gevallen bestaat uit het licht brand bare celluloid. Bij het in brand geraken van dit venster kan ernstig levensgevaar voor het in de wieg liggende kind ont staan. Men bedenke, dat celluloid bestaat uit schietkatoen en kamfer en circa 5 maal sneller verbrandt dan de meest brand bare stoffen. Het verdient daarom aanbeveling déze celluloid-vensters te vervangen door ven sters van minder brandbare doorschijnen de stoffen, welke onder verschillende be namingen, zooals cellon, celophaan, aceto- phaan, enz. in den handel zijn. Om te onderzoeken of een venster als bovenbedoeld bestaat uit celluloid, kan men te werk gaan als volgt: Van één der kanten van het venster wordt een strookje, lang ongeveer 5 c.M. en breedi ongeveer 1/2 c*M. afge knipt en met een lucifer aangestoken. Men houde hiertoe het strookje geklemd in een tangetje, of steke het met een speld vast op een blokje hout of andere geschikte stof. Tijdens het verbranden houde men het strookje niet boven of in de nabij heid van brandbare stoffen. Indien het strookje uit celluloid bestaat, zal dit bij aanraking met de vlam van een lucifer onmiddellijk vlam vatten en snel geheel verbranden. Indien het strookje uit cellon, cellophaan, acetophaan, enz. be staat, is het weliswaar niet geheel on brandbaar, doch zal het bij aanraking met een vlam ten deele smelten en verbran den onder vorming van veel kleinere vlam men dan bij celluloid en ook veel lang zamer. Ook door de geur kan wel bepaald wor den of men al dan niet met celluloid te doen heeft. De bekende celluloidgeur kan worden versterkt door eenige malen over het cellluloid te wrijven. Ook voor tochtschermen voor kinderwa gens en soortgelijke doeleinden wordt cel luloid gebruikt. In al deze gevallen, waarbij het gelaat en de oogen bij het in brand geraken van een celluloidscherm, direct, met alle gevolgen van dien, ernstig worden bedreigd, ver dient het ernstig aanbeveling voor tocht schermen de hoogerbedoelde, minder brand gevaarlijke en niet minder doorschijnende stoffen te gebruiken. gemerkt handelen, en beraadslagen. Tusschen het gewone publiek, dat hier heel den dag in- en uitloopt, dronken zij hun kop koffie. Een praatje over het weer. Een gouden ring met brilliant aan den vinger, haast onmerkbaar aan elkaar ge toond. Wie let er op? Veertig gulden. All right dan. Opeens treedt de politie naar voren. Zij zag den ring, of het horloge, of de sier speld. Mee naar het bureau. Het was een goede greep. Drie verdach ten, de zakken vol sieraden, de oogen vol schrik over dezen plotselingen kink in den kabel. Na de lunchroom kwam het café-terars aan de beurt Het prachtige zitje, met de rieten stoelen en gezellige tafels: van een der grootste restaurants. Gistermiddag om vier uur begonnen de verkenners en de douane-ambtenaren de houding deer bezoekers gade te slaan. Er ging een dure ring snel van hand tot hand. Een der gasten trok zijn horloge. Het goud fonkelde. Niet bij? Om vijf en twintig gulden wedden? Mijn horloge neit bij? Zie eens.. Een der anderen zet er vliegensvlug zijn loupe op. Horloge en loupe zijn alweer op geborgen. Een rechercheur neem onopge merkt binnen plaats. Buiten loopen er drie. Opeens is er argwaan op het terras. Broeierig, zegt er een. Een tweede bergt snel een pakje bank biljetten weg. Twintig, dertig personen zijn een en al spanning. De rechercheurs en de „kooplieden". Het broeit aan drie of vier tafels. De rest van het terras merkt niets: het Rembrandtplein is als steeds. De tweede slag. Precies om vijf uur sloeg de politie voor de tweede maal toe, en raak. Er kwamen twee mannen op het terras, die meer bij zich hadden dan een horloge, „onschuldig" aan eigen ketting. Zij droe gen als reizigers een koffertje en wilden gaan zitten. Zij stonden ook direct weer op en gingen weg. Daarvoor was een ge fluisterd -woord goed. Dit was meteen ook ongeveer het einde: de rechercheur binnen verwijderde zich ook. De andere ambtena ren buiten waren ineens ook weer op het plein, en op de tramhalte bij de Utrecht- schestraat volgde de arrestatie. Op het ter ras wandelden twee of drie personen even in de richting van de tramhalte en keer den weer terug. Niets te verdienen vandaagWel dra waren er voor het café tien of twintig van deze welgekleede, Amsterdamsche kooplieden minder. Het was nogmaals een goede slag. Uit een der koffers kwam voor een bedrag groot 35.000 aan goud of zilver. De po litie nam het in beslag. De Amsterdammer werd in verhoor genomen. De tweede man was een Hilversummer, ook hij had voor duizenden guldens zilveren en gouden voorwerpen bij zich, van smokkel uit Bel gië afkomstig, of bestemd om in het frau duleuze handelsverkeer hun weg te vinden. LANDLOOPERIJ IN DE RESIDENTIE. Hedenochtend vroeg heeft de Haagsche politie weer eens eert razzia gehouden on der de menschen, die hun nachtrust in de open lucht plegen door te brengen. Negen personen, die in slapenden toestand wer den aangetroffen in het Haagsche Bosch, op het Malieveld en op den Langen Vij verberg, zijn daarvan het slachtoffer ge worden. Het waren menschen van allerlei slag en van jong tot oud. De jongste was een 22-jarige kantoorbediende uit Am sterdam, terwijl de oudste 66 jaren telde. Deze was zonder beroep, evenals een 42- jarige collega. Verder werd gearresteerd een 31-jarige kok uit Amsterdam, een 36-jarige los- werkman, een 56-jarige horlogemakei-, een 62-jarige tuinder, een even oude metselaar en een 65-jarige sigarenmaker. Allen wer den per arrestantenwagen naar het hoofd bureau van politie vervoerd, waar zij als verdacht van landlooperij voorloopig zijn opgesloten. UIT DEN GERMAANSCHEN HOF! Wij lezen in het „Handelsblad": „Mr. Van Vessem, klachtindiener bij de Justitie No. 1, heeft thans de hulp inge roepen van den Officier van Justitie te Arnhem tegen „De Gelderlander". In dit blad heeft ter gelegenheid van de Willi- brordusherdenking een artikel gestaan, waarin werd gezegd, dat de voorvaderen van het Nederlandsche volk ten tijde van Willibrord, dus in de achtste eeuw na Christus, menschen zonder eenige be schaving waren, die zich aan drank en dobbelspel te buiten gingen. En met die bewering, zoo acht mr. Van Vessem, zijn onze Germaansche voorouders, die een reeds duizenden jaren oude eigen bescha ving rijk waren, zoo onheusch bejegend, dat de beleediging van de tegenwoordige volksgroep van Germaansche afstamming er duimendik boven op ligt. Mag men mr. Van Vessem er soms van verdenken, dat hij al te naarstig werk verschaffing voor Officieren van Justitie bedrijft; ditmaal zal iedere Germaan moe ten toegeven, dat deze klacht hem uit het hart gegrepen is. Of het de Batavieren en Friezen, dan wel de Germanen waren, die het eerst ten tooneele verschenen, doet hier nauwelijks terzake. Feit is, dat onze Germaansche voorouders in de achtste eeuw het waren volksvreemde elemen ten, die destijds Willibrordus bij Dokkum hebben vermoord, dat staat vast een rotsvaste eigen beschaving bezaten, waar van mr. Van Vessem den leeftijd op en kele duizenden jaren schat, maar waar hij zonder gewetensbezwaar nog wel een stukje ijstijdperk bij op kan tellen. Uiteraard, dat is zonneklaar, geldt na tuurlijk voor die toen reeds zoo bejaar de beschaving de leer der betrekkelijk heid. Dat onze Germaansche betover grootvaders in de tiende macht hun ega's ietwat en bagatelle namen en voor pas munt gebruikten bij het bridge zóó oud is reeds het bridgespel en op leven en dood vochten om het lekkerste boutje wild zwijn zoo lang zijn de zwijnen reeds wild of in een onderling mee- ningsverschil het gelijk verwierven, naar mate zij het vlugst waren in het hantee- ren van de speer er werden toen al niet alleen bokken geschoten dan wel uit louter vermaak elkanders bloed over den bodem lieten stroomen zóó versleten zijn bloed en bodem reeds als gebruiks voorwerpen dat alles kan ten slotte niets afdoen aan die onvergetelijke acht- ste-eeuwsche Germaansche cultuur, waar van wij ons nog eiken dag, elke minuut, bij elke schrede, die wij over onzen onbe- bloeden bodem doen, de gelukkige erfge namen weten. Wie het niet mocht weten, het spreekt wel vanzelf, heeft volks vreemd onderwijs genoten. Neen, bij alle bedenking, welke men mogelijk wel eens tegen de rasvluggen klachtindiener No. 1 mocht voelen opko men, moet thans ruiterlijk, meer nog: Germaansch worden erkend, dat mr. Van Vessem met zijn bezwaar tegen „De Gel derlander" den spijker goed op zijn kop van „De Gelderlander", althans van den spijker heeft geslagen. Het heeft ons, eerlijk gezegd, reeds lang bevreemd, dat mr. Van Vessem nog geen klachten heeft ingediend tegen de geschiedenis boekjes van de lagere school, waarin soms ook van die onaardige dingen staan over onze Germaansche voorzaten. Maar dat zal blijkbaar wel komen als in dit als een proefproces te beschouwen beleedi- gingsgeval eerherstel wordt geschonken aan onze Germaansche voorouders, die, zooals men misschien vanwege eertijds genoten volksvreemd onderwijs niet weet, ook excelleerden in ganzebord en halma toegegeven, dat de moeders en kinde ren als inzet thans door kaakjes en peper noten zijn vervangen. Maar afdwalen in zulke détails verduistert het heerlijk Ger maansche vraagstuk, waarom het thans gaat." VOLDOENDE TUSSCHENRUIMTE

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9