Instantine STADS AGENDA WOENSDAG 19 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 i HOE WORDT HET WEER? ZWAAR BEWOLKT MET BUITJES. De Bilt seint: Verwachting: Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Enkele regen- of on weersbuien, zwaarbewolkt met opklarin gen, iets koeler, meest matige Zuidelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, zwakke Z. Z O. wind, 19 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, matige Z. Z. W wind, 17 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, zwakke Z. Z. O. wind, 19 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, zwakke Z. O. wind, 18 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, zwakke Z. Z. W. wind, 20 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Ons land bevindt zich thans onder in vloed van de gisteren genoemde depressie voor de Fransche Westkust, waarvan de kern weinig van plaats veranderde. Haar invloed dringt langzaam verder Oostwaarts door. De storingsfronten liggen over Enge land, het Zuiden van ons land, België en Frankrijk, en veroorzaakten in Noord-Frank rijk gisteravond uitgebreide onweders met plaatselijk zware regen (Romilly sur Seine had 19 m.m.) Ook in Zuid-Engeland bracht deze depressie vrij veel regen. In onze om geving is de temperatuur sedert gisteren gemiddeld ruim twee graden gestegen, en daardoor ongeveer twee graden boven de normale waarde gekomen. Het gebied van boagen luchtdruk verplaatste zich van Zuid-Duitschland naar Polen en de Rand staten. Het weer is hier overal rustig met in Duitschland en Polen nog vrij veel bewol king. Het depressiesysteem over de Noor- sche Zee beweegt zich langzaam naar het Noorden. Tengevolge hiervan daalt de luchtdruk in de Poolzee. Op den Atlanti- schen Oceaan houdt het machtige gebied van hoogen luchtdruk stand. Het strekt zich uit van de Azoren tot aan Groenland en IJsland. LUCHTEMPERATUUR. 22.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 9.44 uur tot Donderdagmorgen 4.31 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 20 Juli voorm. 5.55 en nam. 6.20 uur. W ATt RTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19.5 gr. C. Zweminrichtng „Poelmeer" 20 gr. C. Maan op 10.03 uur Donderdagmorgen. Maan onder 22.37 uur Donderdagavond. STOPNAALD ontbreekt op cdle auto's: de naald van den snelheidsmeter ver niet, dat uw rem weg verviervoudigt als uw snelheid verdubbelt 1 U kunt pas goed autorijden, als u erkent: STOPPEN IS MOEILIJKER DAN RIJDENl Wereldcongres voor moreele herbewapening ELF DUIZEND NEDERLANDERS ZENDEN MANIFEST NAAR AMERIKA. Elf duizend Nederlanders hebben het manifest onderteekend, dat heden gezon den is naar de „World assembly for moral rearmament 1939", die heden geopend wordt met een groote demonstratie in de „Bowl" te Hollywood, een natuurlijke uit holling in een heuvelrug waarin het groot ste openluchttheater ter wereld gebouwd is. Deze bijeenkomst, die de voortzetting is van de bijeenkomsten in New-York en Washington gedurende de afgeloo- pen maanden, vindt in Californië plaats om zooveel mogelijk Ohineezen en Ja panners in de gelegenheid te stellen de vengaderingen bij te wonen. Uit de andere werelddeelen en in het bij zonder uit de verschillende landen van Europa is een gelijkluidend manifest ge zonden door vele tienduizenden van aller lei rang, stand en ras onderteekend. In dit manifest, wordt de overtuiging uitgesproken, dat de moreele herbewape ning, geboren uit de crisis, de grondslag is voor de ware vrijheid, het geheim van den vrede. „Wij verbinden ons in dit cri- tieke oogenblik" gaat het manifest ver der „tot een uiterste toewijding de inzet van ons hart, ons verstand en onzen wil, voor de moreele herbewapening van ons volk, voor den opbouw van een nieuiwe wereld, een wereld van nieuwe mensohen en nieuiwe volkeren, waarin alle bronnen van den mensdhelij'ken geest onder Gods leiding opengelegd worden om het erfdeel van de geheele menschheid te verrijken". Onder de Nederlandsche onderteekenaars bevinden zich ministers, oud-ministers, de commissarissen van de Koningin, meer dan vijftig burgemeesters, baron van Lynden, opperkamerheer van H. M. de Koningin, rectoren magnifici van universiteiten, enz. enz. Van de meest verschillende zijden kwa men de blijken van instemming. Naast de commandant van het veldleger luit. generaal baron van Voorst tot Voorst en zijin voorganger jhr. Roell schaarden zich ruim honderd officieren van land en zeemacht. De namen van de Engelsche onderteeke naars zijn de vorige week in tien groote boeken naar Amerika verzonden. In Leiden hebben het adres geteekend rector-magnificus en professoren van de Leidsche Universiteit, Katholieke priesters en Protestantsohe predikanten, bestuurs leden van Studentenorganisaties, leidende figuren in handel en industrie, enz. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. G. H. KLEINHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering in overleg met U OEGSTGEEST TER BEDEVAART Ter Bedevaart naar Echternach Sint Wilbert's graf bezoeken Want dat Hij daar begraven ligt Dat staat in oude boeken. Sint Wilbert bracht in 't grijs verleen Gods Woord in Kerkwerve Nu bidden wij, hij zal voor ons Een groot Geloof verwerven. Vertrouwvol zullen we tot hem gaan Om hem een gunst te vragen. Wij nemen dan zijn antwoord mee Om 't blij naar huis te dragen. Daar is een oud en mooi verhaal Dat heel best waar kan wezen Waaruit men Wilberts goede hart Zijn liefde klaar kan lezen. Hij deed nog na zijn dood gestand Het woord, dat hij eens zeide: 'k Beloof u, is Uw Kerkje klaar Dat ik het in zal wijden. Wordt straks in Neerland feest gevierd Van 't Noorden tot in 't Zuiden, In Kerkwerve zullen dan De nieuwe klokken luiden. O Wilbert, wijd de klokken in Geef hun uw zegen mede Dan luiden zij met vrome klank Van Liefde, Dank en Vrede. Dan zullen z'ons tot zegen zfjn Bij leven en bij sterven En dankbaar zullen w'U steeds zijn Patroon van Kerkwerve. Het moderne pijnstillende middel Ajdpt/ 't is van »1iaye>i« Leerstoel in de Vondelstudie aan de Leidsche Universiteit Thans in het Staatsblad afgekondigd Staatsblad No. 1369 bevat het Kon. Be- sluite van 27 Juni 1939, tot aanwijzing over- komstig artikel 170 der hooger-onderwijs- wet van de Vondelstichting, gevestigd te Amsterdam als bevoegd om bij de facul teit der letteren een wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden een bijzonderen leerstoel te vestigen in de Vondelstudie. Den 28sten Mei 1937 is te Amsterdam de oprichtingsacte verleden van de Vondel stichting. De stichting stelt zich ten doel, de Von delstudie, te bevorderen in het algemeen, bij het universitair onderwijs in het bij zonder. Bestond het voorloopig bestuur uit de oprichters: de heeren J. Bal, prof. dr. A. J. A. Barge, prof. mr. C. P. M. Romme, J. R. A. Schouten en jhr. dr. N. van Suchte- len, het tegenwoordig bestuur bestaat uit de heeren. mr. dr. D. Kooien, dr. N. van Suchtelen, J. Bal, prof. Barge, en dr. J. Berg. De „Msb." schrijft naar aanleiding hier van het volgende: De Stichting dankt haar ontstaan aan de overtuiging, dat bij ons openbaar hooger onderwijs de Vondelstudie niet tot haar recht komt. In deze leemte moet worden voorzien, omdat daardoor een goed deel van de gezondste en heilzaamste, de zui verste en edelste vitaminen, waarover de Nederlandsche cultuur te beschikken heeft, blijft onthouden aan de nationale geestesvoeding. De student moet Vondel leeren verstaan uit Vondel zelf. Wat studie- en handboeken over Vondel te lezen geven, kort voor den student eerst aan de orde als hij toe is aan de vergelijkende critiek van de Vondel- waardeering van verschillende tijden. Natuurlijk zal het leeren lezen van Von del moeten samengaan met de vergelij kende lectuur van zijn kunst- en tijdge- nooten. Wijlen Albert Verweij was te Leiden ge woon hoogleeraar; toch heeft hij als zijn „eigenlijke werkzaamheid" beschouwd het lezen en schatten van gedichten. Zulk een poëtisch oefenen vereischt bezielde en cul- tuurgevoelige leiding. Voornamelijk bij de studie van groote historische literatuur. Vooral bij Vondel, omdat zijn leven op mo numentale wijze zijn historierijken grooten tijd beheerscht en vertegenwoordigt. Daarom behoorde elke Nederlandsche universiteit een wetenschappelijk-kunst- zinnigen Vondel-haard +e bezitten met een specialen docent om onafgebroken het vuur te onderhouden. De gewone hoogiaeraar mist te eenenmale den tijd om Vondel het zijne te geven, vanwege den omvang der litterair-historische leerstof. Hij zou al te eenzijdig doceeren, zoo hij niet herhaalde lijk een jaar lang in zijn colleges over Vondel zweeg. Den meest voor de hand liggende vorm om in de eischen der Vondelwetenschap te voorzien achten de stichters het gewo ne lectoraat aan den Dichter meer waar dige vorm. Van beide vormen zag men Nijmegen achtereenvolgens het goede voorbeeld geven. Toen het bleek, dat de regeering niet onsympathiek stond tegenover deze denk beelden, maar geen vrijheid vond in deze tijden een aanzienlijken post op de be grooting uit te trekken voor dit doel, heeft de Vondel-stichting de bevoegdheid aan gevraagd, een bijzonderen leerstoel aan de universiteit van Leiden te vestigen. Een verzoek, waarop door den Minister tot onze vreugde goedgunstig is beschikt. HULDIGING DR. HENDRIK P. N. MULLER Aanbieding van zijn borstbeeld ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag. Op den 2den April van dit jaar werd dr. Hendrik P. N. Muller, oud-gezant te Praag en Boekarest, tachtig jaar. Dr. Hendrik P. N. Muller werd 2 April 1859 te Rotterdam geboren, volgde daar met goed gevolg die HBS en studieerdie ver volgens aan de handelsafdeelirtg van de Hoogere Realsohule te Frankfurt am Main. Daarna studeerde hij aan de universiteiten te Heidelberg, Leipzig en Giessin, aan welke laatste 'hij in 1894 promoveerde tot doctor in de philosophie. Na zijn promotie was hij werkzaam in den goederenhandel te Rotterdam, Liver pool, Manchester en Marseille. In 1881 en 1882 maakte hij reizen naar Oost- en Zuid- Afrika en na terugkeer daarvan richtte hij te Rotterdam de Oost-Afrikaansche Com pagnie op. Ook in de daarna volgende jaren bezocht de heer Muller herhaaldelijk Afrika, o.m. de Goudkust en Liberia, totdat hij in 1895 werd benoemd tot consul-generaal van de Zuid-Afrikaansche Republiek in Nederland en gezant van den Oranje-Vrijstaat, zulks in buitengewone zending bij verschillende hoven. Dr. Muller heeft als zoodanig een groot aandeel gehad in de bevordering der goede betrekkingen tussöhien deze beide staten en Nederland. Gedurende zeven jiaren, van 1902 tot 1909, maakte dr. Muller reizen door Noord en Zuid-Amerika en Azië, waarna hij bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 werd benoemd tot regeeringscommissaris voor de vluchtelingen. In 1918 volgde zijn benoeming tot gezant te Boekarest, welke plaats hij in 1922 ver wisselde met Praag, alwaar hij tot 1932 werkzaam was. Om de verdiensten van dezen grooten Nederlander te eeren, had zich ter gelegen heid van zijin tachtigsten verjaardag een commissie gevormid, onder voorzitterschap van mr. D. Fock, oud-Gouverneur Generaal van Nedierlandsch Irudië, welke besloot Dr. Muller een borstbeeld aan te bieden ter plaatsing in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden, aan welk museum hij zijn zeer belangrijke verzameling ethogra- fische voorwerpen ten geschenke had aan geboden. Wijl dr. Muller op zijn verjaardag bui tenslands vertoefde, had de aanbieding van dit borstbeeld gistermiddag in een der zalen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde plaats. Daarbij waren behalve mr. D. Fock, pre sident van het huldigingscamité, o.m. tegen woordig Z. Exc. dr. H. D. van Broekhuizen, gezant dier Unie van Zuid-Afrika bij het Ned. hof, Z. Exc. Minister J. A. N. Patijn, mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van den Haag, jhr. imr. R. Feith, curator der Leidsche universiteit, mr. P. J. de Kanter, voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, dat aan deze huldiging zijn medewerking ver leende, alsmede de heeren Ph. C. A. J. Quanjer, alg. secr. en Batist, onder-voorz. van dit Verbond, mej. dr. Conradi, namens het Zuid Afrikaansch Instituut te Amster dam en de beeldhouwster mej. Rueb. Voorts zagen we nog onder de belangstel lenden ir. de Vogel, president curator der Technische Hoogeschool te Delft en prof. Warnsindk uit Den Haag. Toen,dr. Hendrik Muller was binnenge komen, nam Z. Exc. mr. D. Fock het woord om er allereerst op te wijzen, dat het den vrienden van dr. Muller wegens zijn ver blijf in het buitenland niet mogelijk was geweest hem geluk te wenschen op zijn verjaardag. Toch wilde men zich de ge legenheid niet laten ontnemen om hem van aller vriendschappelijke waardeering te doen blijken voor hetgeen hij gedurende zijn arbeidzaam leven heeft gepresteerd. Wanneer men den naam Muller hoort, dan denkt men aan Zuid-Afrika, aldus spr., en hij gaat in korte trekken na hoe dr. Mul ler zich in velerlei opzicht voor het va derland verdienstelijk heeft weten te ma ken, niet in het minst door zijn studies en geschriften, die er duidelijk op wezen, dat 'hij zich met den internationalen toestand op de hoogte hield. Van zijn werkzaamheid als gezant te Boekarest en Praag heeft spr. een oud vriend kenner der diplomatie hooren getuigen: Muller is een van de beste di plomaten. In Februari 1938 heeft Z. Exc. dr. van Broekhuizen in de universiteit van Bloem fontein een borstbeeld van dr. Muller wil len onthullen, maar het huldigingscomité meende, dat er ook in Nederland voor den Nederlander Muller een blijvend aanden ken zou moeten zijin, weshalve aan de kunstenares mej. Rueb werd gevraagd een copie van het borstbeeld van Bloemfontein te willen vervaardigen, hetgeen thans is geschied. Daarmee wilde het comité be wijzen, dat het niet alleen haar waardee- rir.g tof woorden wilde beperken. Als plaats voor dit borstbeeld meende men het Rijksmuseum voor Volkenkunde de meest geschikte plaats, omdat hier de belangrijke verzameling ethnografica van dr. Muller aanwezig is. Daarom draagt spr. dit borstbeeld over aan den directeur van het Museum, dr. Rassers, wien bij verzoekt het te plaatsen daar, waar hij zulks het meest geschikt acht. Dr. Rassers aanvaardde dit geschenk in grooten dank. Zeer erkentelijk is hij voor het feit, dat men voor plaatsing dit museum in aanmerking wilde doen komen, omdat het hier op zijn plaats is, maar ook omdat het buitengewoon eervol voor het museum is. Spr. aanvaardt het als een kostbaar ge schenk en hij is ervan overtuigd, dat het hier zal prijken tot in lengte van dagen. De heer mr. P. J. de Kanter schetste dr. Muller, zijn levensloop nagaande, in de eer ste plaats als den Afrikaner, zonder daarbij aan zijn verdiensten voor het land te kort te willen doen. Bij de koloniseering van Zuid-Afrika door Nederland is dit land van Nederlandsdhe afstamming geworden en dit heeft dr. Muller steeds gevoeld. Maar aan de liefde voor Zuid-Afrika paar de dr. Muller een groote liefde voor het vaderland, hetgeen hij op meerdere wijzen bewees. Met groote voldoening mag de thans tachtigjarige terugzien op hetgeen hij als consul-generaal en later als gezant heeft kunnen tot stand brengen en met voldoening mag hij in zijn levensavond terugzien op de wijze, waarop hij gestre- LEIDEN. Donderdag. Bureau-<zitting R. KL Re- classeeringsver., Gebouw St. Vin- centiusver., HoogL Kerkgracht 32, 89 uur nam. De avond-,, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 15 tot en met Vrijdag 21 Juli a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. den heeft voor de Algemeen Nederlandsche belangen. Het is als het ware vanzelfsprekend; dat het Alg. Ned. Vebbond steeds met 'belang stelling zijn voortdurende werkzaamheid op dit gebied heeft gevolgd en het hoofd bestuur wensChte 'hem daarvoor nog vele gelukkige levensjaren, terwijl spr. hem tevens als blijk van waardeering en sym pathie een gedenkpenning van het Ver bond aanbood. Dr. Muller dankte hierna met diep door voelde woorden voor de hem gebrachte hulde, welke hem een ware vreugde had gebracht. Spr. dankte den Zuid Afrikaansohen ge zant, dat hij de onthulling van zijn borst beeld heeft willen 'bijwonen, hij dankte den heer de Kanter, burgemeester de Mornchy en alle anderen, die op welke wijze dan ook eenig aandeel in deze huldiging heb ben gehad. De Museumdirectie dankte 'hij voor de gastvrijheid voor zijn borstbeeld, want, aldus getuigde spr.: „het gevoelt zich •hier thuis". Dr. Muller wierp dan nog in korte trek ken een terugblik op den afgelegden levensweg, waarbij hem ongetwijfeld groote fouten voor oogen kwamen, doch waarbij hem dit eene toch voor oogen staat, dat hij dankbaar is een vaderlander te zijn. Daarvoor dankt hij God eiken dag. Al moge hij zijn doel niet in alle opzichten bereikt hebben, dat 'hij toch iets ten goede heeft gedaan, dat bewijst de hem gebrachte hulde in dit borstbeeld. Spr. besloot met te zeg gen, dat men hem door den dag van heden heeft vervuld met een blijk van erkente lijkheid en dat men zijn oude leven (heeft verrijkt door een heerlijken zonnestraal. AFSCHEID BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. In verband met het feit, dat de heer W. G. l'Ecluse, magazijnbediende bij Weg en Werken der Nederlandsche Spoor wegen alhier, die heden wegens den pensioengerechtigden leeftijd, den dienst der Nederlandsche Spoorwegen zal verla ten, heeft gisteren op het Bureau van Weg en Werken het afscheid plaats gehad. Daar de ingenieur der Nederlandsche Spoorwegen, de heer H. K. C. W. van der Veen door dienst verhinderd was, had hij Maandag den heer l'Ecluse op het Hoofdbureau van Weg en Werken te Rot terdam, waaronder Leiden ressorteert, ontboden, om aldaar afscheid van hem te nemen. Met voldoening kunt gij op uw 36-jarige dienstvervulling bij de Ned. Spoorwegen terugzien, aldus de heer v. d. Veen, want in die jaren hebt gij op uitne mende wijze uw werkzaamheden bij onze Nederlandsche Spoorwegen vervuld, en ook namens de Directie wensch ik, dat gij nog vele jaren van uw pensioen moogt ge nieten, waarop hij met een handdruk van den heer l'Ecluse afscheid nam. Gistermiddag ongeveer half vier had op het Bureau van Weg en Werken alhier, in bijzijn van personeel, voorzoover het niet door dienst verhinderd was het afscheid plaats. Zoo is dan de tijd aangebroken, al dus de heer W. van Duijn, opzichter Weg en Werken 1ste kl. bij de Ned. Spoorwegen alhier, dat gij na ruim 36-jarige dienstvervulling waarvan 18 jaar te Lei den de dienst der Ned. Spoorwegen gaat verlaten. Het is mij een groot genoegen te mogen zeggen, dat gij uw werk altijd op uitnemende wijze verricht hebt, ik hoop dan ook dat u nog vele jaren van uw pen sioen zal mogen genieten. Namens het kantoorpersoneel bood spr. een kist siga ren en zilveren sigarenaansteker aan, ter wijl de heer Middelkoop namens het perso neel Leiden een mooie tabakspijp met ta bak aanbood. Geroerd dankte de heer l'Ecluse den opzichter voor de hartelijke woorden en cadeaux en nam met een hand druk afscheid van de aanwezigen. R. K. MULO-EXAMENS. Geslaagd zijn G. Berk, Zoeterwoude, C. Devilee en J. v. Dieren, Leiden, P. v. Doo- ren, Alkemade-Roeloflarenideveen, F. van Haasteren, Leidien, J. Heemskerk, p Leiden, G. Janson, Zoeterwoude, A. v. Leeuwen, Voorschoten., G. Mosseling, L. v. d. Meel en J. Meiman, Leiden, A. Mooye- kind, Noordwij'k, W. v. Noort, Voorschoten, E. v. d. Plas, Noordwijk. Voor het practijk-diploma Eng. Handels correspondentie van de Ver. van Leeraren slaagde de heer Th. B. M. Winkelman, leerling van „Kennis is Macht". Geslaagd voor het examen boekhouden en aanverwante vakken Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen: mej. L. H. Duval en de heeren J. W. Atteveld, J. Bronsgeest, G. Kromhout, C. v. Nieuw koop, Sassenheim; J. J. Sjardin, F. Swagers, Jac. de Vos. Allen leerlingen van den heer J. A. Jansen, Kamerlingh Onneslaan 15. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 1612. J. Boelee, Leiden, Hooge Rijndijk 110, handel in brandstoffen en grint. Uittr. E.: J. Boelee, Leiden, d.d. 1 Juni 1939. Wijz. handelsn. in: Firma J. Boelee. N. E.: H. J. Boelee, Leiden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2