De Kabinets-crisis WOENSDAG 19 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9391 3)e£eki&efoeGoti/fca/nt n.i.aonv pan.nmphf 19 Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Verkeers-mlsdadigers De rechtbank te Almelo heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen een chauffeur uit Enschedé, die op Hemel vaartsdag in dronkenschap met een auto rondritjes maakte en daarbij in het dorp Lonneker vier personen heeft gedood. Het O.M. had de maximum straf gevor derd: één jaar gevangenisstraf en ontzeg ging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van twee jaar. Het vonnis luidde overeenkomstig dezen eisch, waarbij de rechtbank als motief op gaf, dat deze straf anderen ten exempel zou dienen. Dat de rechter hier de zwaarst-mogelijke straf heeft opgelegd, zal iedereen billijken. De straf is nog betrekkelijk licht be trekkelijk, nl. in verhouding met de straf, welke voor andere misdrijven kan worden opgelegd en ook f e i t e 1 ij k wordt opgelegd. Wij schreven verleden week, dat het een eisch is van algemeen belang, dat de poli tie zeer streng optreedt tegen ernstige, klaarblijkelijk met brutale roekeïbosheid of onverschilligheid begane verkeers-overtre- dingen. Een der meest verantwoordelijke func ties van de politie is de regeling van en het toezicht op het verkeer schreven wij in bedoeld artikeltje (dat enkele politie agenten óf erg'slecht schijnen te hebben begrepen óf onmiddellijk als een, ongeoor- loofde(!), critiek op hun eigen optreden hebben beschouwd). Wij hebben willen constateeren voor Leiden, wat dezer dagen ook een Amster- damsch blad voor Amsterdam opmerkte: dat t a 1 r ij k zijn de bekeuringen voor ver- keers-overtredingen van onschuldigen en vrijwel onschuldigen aard, t e r w ij 1 auto's door de stad rennen, ook door de drukste verkeerspunten, met een veel te snelle vaart, waarop de politie geen acht slaat, niets tegen doet, hoewel die auto's aldus een gevaar zijn voor veler leven, en in ieder geval het verkeer op straat belem meren en door hun angst-aanjagende vaart onaangenaam maken. Wij hebben bepleit en zullen in het al gemeen belang blijven bepleiten een op voedend toezicht van de politie, wat vaak geschieden kan zonder proces-verbaal op te maken, en wat zich zeker niet be perkt tot het opmaken van proces-ver- baal. Dat is een heel moeilijke taak. Daarvan zijn wij overtuigd. Maar juist omdat wij overtuigd zijn, dat de taak van de politie onder dit opzicht en onder vele andere opzichten zoo moeilijk is, hebben wij steeds bepleit, dat het ambt van de politie moet worden gewaardeerd, welke waardeering in de geldelijke beloo ning duidelijk tot uitdrukking moet komen. De uitoefening van het ambt van de po litie vraagt kracht en soepelheid, kan al leen in handen worden gelegd van perso nen met een zekere mate van beschaving, van wie een tactvol optreden kan worden verwacht. DE RAMP VAN DE „BOKÖEJO MAROE". Nagenoeg alle opvarenden gered. De Amerikaansche olietankboot „Asso ciated" heeft zyn reeders gemeld, dat de „Bokoejo Maroe" gisternacht in den Stil len Oceaan gezonken is op 1125 mijl ten Oosten van Yokohama. Met uitzondering van twee personen, die vermist worden, zijn alle opvarenden door de „Associated" opgepikt. Volgens één der berichten had het schip 102 leden der bemanning en 8 passagiers aan boord. Alle opvarenden waren Japan- neezen of Indiërs. Op 2 Juli was de „Bo koejo Maroe" te San Diego in Californië aangekomen met een smeulende brand in de lading nitraten. Uit Tokio wordt nog gemeld, dat de „Bo koejo Maroe" geheel is uitgebrand. Eén lid der bemanning is in de vlammen omgeko men. Men neemt aan, dat het vuur veroor zaakt is door zelfontbranding van de la ding. Volgens een Reutertelegram uit San Francisco heeft de „Associated" 209 van de 212 pasasgiers en de geheele bemanning aan boord genomen. De drie overige pas sagiers zouden verdronken zijn. Is Katholieke actie Apostolaat door LEON MERKLEN Hoofdredacteur van „La Croix" Medewerken aan de uitbreiding van het Godsrijk is door alle eeuwen heen een strikte verplich ting geweest voor alle katholie ken. Bidden we niet in het „Onze Vader" naar het voorbeeld van den Meester „Laat toekomen Uw Rijk?" Het zou trouwens onmoge lijk zijn te beweren God te bemin nen en zich onverschillig te too- nen voor het heil der zielen. Het is dan ook een groote dwa ling, wanneer men zou denken dat leekenapostolaat een uitvin ding is van den modernen tijd. De eerste Christenen immers waren reeds medewerkers van de Twaalf Apostelen en zij hebben op krachtdadige wijze medegeholpen aan de verspreiding van het Christelijk Geloof. Indien maar al te veel katholieken in onze dagen dezen plicht hebben miskend, dan vindt dat verschijnsel zijn oorzaak in het feit, dat zij, aangetast door de besmet ting van het individualisme, in den gods dienst niets anders zien dan een middel voor ieder van zich om zalig te worden. De vijf laatste Pausen hebben stelling moeten nemen tegen deze zelfzuchtige richting en speciaal Pius XI heeft aan dit probleem een van de meest belangrijke perioden van zijn Pontificaat besteed. Wij constateeren slechts dat de H. Va der, in plaats van de leeken uit te noodi- gen voor dit apostolaat, steeds spreekt over medewerken, en wel over de mede werking aan de Katholieke Actie van al len, onverschillig van welken leeftijd, rang of stand zij ook mogen zijn. Is de Katholieke Actie dan wel iets anders dan apostolaat? De onlangs overleden Paus heeft de volgende definitie gegeven van de Katho lieke Actie: de georganiseerde medewer king van de leeken in het Hiërarchisch Apostolaat. De term Katholieke Actie heeft geheel en al het begrip Apostolaat reeds verdrongen. Het is dan ook heel ge woon wanneer we de oorzaak daarvan nagaan. Een Apostel is een zendeling, een bood schapper, iemand die met een missie, een zending is belast. Het buitengewoon voor beeldig leven van de apostelen heeft het intuschen mogelijk gemaakt om opvolgers voor hen te vinden of navolgers op ver schillend gebied. In de Catechismus leerden we reeds dat de Bisschoppen de officieele opvolgers zijn van de Apostelen: zij alleen ontvangen, evenals hun voorgangers, den H. Geest en daarmee de macht .om de geloofsleer te bepalen, bisschoppen en priesters de H. Wijding toe te dienen, verordeningen uit te vaardigen en de bisdommen te bestu ren. In een meer beperkten zin kan men de volheid van al deze apostolische privile ges reserveeren voor den H. Vader: want de Paus alleen kan nieuwe kerken stich ten en alleen de Paus is onfeilbaar wan neer hij als opperhoofd der christenheid een plechtige uitspraak doet in zaken van geloof en zeden. Sint Augustinus verhaalt ons dat de apostelen in gemeenschap leefden met Christus evenals de heilige vrouwen, die 'n leven leidden van reinheid en armoede: dat is het godsdienstig leven van de com muniteit, dat een voortzetting is van het leven der apostelen. Maar sinds geruimen tijd verheerlijkt men vooral in de Aposte len de predikers van het Evangelie, de brengers van de Blijde Boodschap, die rondzwierven over landen en zeeën om den Goddelijken Zaligmaker te doen ken nen en beminnen: het apostolisch leven heeft daardoor dezelfde zin en beteekenis gekregen als het missionarisleven. Zielen veroveren: dat is in onze dagen de karakteristieke eigenschapvan den apostel. In deze geest wordt dan ook in alle toonaarden aan de Christenen herhaald: weest Apostelen, veroveraars! Het valt niet te ontkennen dat de Ka tholieke Actie een beweging is die een verovering ten doel heeft. De Katholieke Actie is dus een aposto laat, maar geen gewoon apostolaat. Daar om moet zijn feitelijk een speciale bena ming hebben. Men kan ieder voor zich apostel zijn, een apostolaat beoefenen in den meest uitge- breiden zin. De Katholieke Actie is niet een individueel apostolaat, maar een collectief apostolaat, een georganiseerd apostolaat. Om het recht te hebben te zeggen, dat men Katholieke Actie verricht moet men behooren tot een organisatie, die belast is met de Katholieke Actie. Godsdienstonderricht geven aan kinde ren, volwassenen tot het H. Geloof bren gen, propagandist zijn voor het goede boek, dat zijn drie prachtige vormen van aposto laat; maar ze zijn niet noodzakelijkerwij ze Katholieke Actie in den strikten zin van het woord. Daarvoor moet deze of gene vorm van Apostolaat gezamenlijk en geêor- ganiseerd geschieden. Daar komt nog bij, dat de Katholieke Actie, als zijnde een medewerking aan het hiërarchisch apostolaat, niet alleeen erkend, goedgekeurd moet zijn en gezegend door het Episcopaat en de geestelijkheid, maar zij moet een bijzondere opdracht daartoe met uitdrukkelijk aangegeven richtlijnen hebben ontvangen. Daarom zullen maatschappelijke organi saties, waarbij tijdelijke belangen in het spel komen en die niet afhankelijk zyn van het gezag van de hiërarchie, nooit deel uit kunnen maken van de Katholieke Actie in den strikten zin. De leden der Katholieke Actie moeten in alles, ook voor hun persoon, de rich- lijnen volgen en het plan uitvoeren onder controle van de hiërarchie en voral in den geest van diegenen die hen deze zending hebben toevertrouwd. In het gewone spraakgebruik noemt men ook apostel iedere priester, die zijn land verlaat om het evangelie te gaan prediken in den vreemde, en de leek die zich wijdt aan de verbetering van kringen, waaruit hij zelf niet is voortgesproten. Zij verlaten voor dat doel tijdelijk of voor altijd hun beroep dat ze tot dan toe beoefenden en hun omgeving waarin ze verkeerden. Paus Pius XI heeft echter herhaaldelijk gezegd, dat de apostelen der Katholieke Actie op de eerste plaats in hun eigen om geving moeten werken, en wel in het ge wone dagelijksche leven, zonder iets van hun beroep om ogeving te laten varen. De Apostel in den strikten zin brengt op zekeren dag een groot offer: hij verlaat zijn land, zijn familie en vrienden, alles, zooals de Twaalf Apostelen het deden. De leden der Katholieke Actie behoeven uiterlijk niets te wijzigen, maar inwendig moeten zij al hun maatschappelijke, burgerlijke rela ties, hun omgeving waarin ze werken, heel de maatschapp;j met een nieuwen geest trachten te doordringen. De voornaamste taak van de leden der Katholieke Actie zal niet bestaan in het regelmatig bijwonen van de vergadering hunner diverse groepen, maar hun apos tolaat moeten zij vervullen in hun werk van iederen dag, in hun gewone omgang met hun kameraden, hun mede-arbeiders, hun directeur of ondergeschikten. Beiden hebben als verwijderd doel voor oogen: het herstel van het Gods Rijk. Toch zijn hun programma's niet dezelfde. De eigenlijke apostel zal recht op zijn doel af gaan, onverschillig of dit een geestelijk of stoffelijk karakter heeft, zooals de bekee ring tot het geloof, de aansporing om de Sacramenten te ontvangen, het bestrijden van het alcoholisme of de werkloosheid, een steeds expresselijk uitgezocht doel met het oog op de redding of heiliging van een ziel. De leden van de Katholieke Actie ge bruiken zeer verschillende middelen, van geestelijken of stoffelijken aard: hierbij zal alles ingesteld zijn om de sfeer te ver anderen, te kerstenen. De missionaris heeft ten doel de zielen te winnen die vrijgekocht zijn door het Goddelijk bloed. De leden der Katholieke Actie willen het maatschappelijk rijk van Christus Koning restaureeren. De missionaris oefent een godsdienstige invloed uit op de individuen: de leden der K. A. wijden zich aan het apostolaat van de massa. Voor de missionaris wordt de me thode nauwelijks gewijzigd, want in den loop der eeuwen is de menschelijke natuur dezelfde gebleven. Voor de Katholieke Actie eischt men steeds nieuwe methoden en banen, want de verhoudingen tusschen de menschen onderling staan aan voort durende veranderingen bloot. Beide vormen van apostolaat zijn noo- dig in onze dagen: want het apostolaat der priesters kan die gezamenlijke en onzicht bare vijand van de publieke opinie niet overwinnen: dat is de taak van de leeken die de geest van neutraliteit en onverschil ligheid moeten wegnemen en daarvoor in de plaats een geheel nieuwe, de waarachti ge Christelijke geest brengen, de geest van waarheid, gerechtigheid en liefde. HEILIGSCHENNENDE INBRAAK TE HEDIKHUIZEN. Hedennacht is ingebroken in de R. K. kerk te Hedikhuizen in N.-Brabant. Toen pastoor Gruendeman hedenmorgen om half zeven in de kerk kwam, zag hij, dat de deur van het tabernakel was gefor ceerd. Bij nader onderzoek bleek, dat een raam was uitgebroken, waardoor de in brekers zich toegang tot de kerk hadden verschaft. Uit het tabernakel hebben zij een ciborie meegenomen. De ontsteltenis in het dorpje is zeer groot en pastoor Gruendeman heeft vanmorgen met zijn geloovigen gebeden voor eerherstel. De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in. Dr. COLIJN ONTVANGT DEN HEER C. W. BODENHAUSEN. De kabinetsformateur, dr. Colijn, heeft gisteravond een langdurige bespreking ge had met den heer C. W. Bodenhausen, oud- vice-president van den Raad van Ned.- Indië, vroeger hoofd van het departement van Financiën in Nederlandsch-Imdië. Deze bespreking vormt, naar men meent, een aanwijzing in de richting van een za ken-kabinet, waarop dr. Colijn thans zijn aandacht schijnt gevestigd te houden. Sedert zijn repatrieering woont de heer Bodenhausen, die vorige maand zeventig jaar is geworden, te Baarn. Hij is o.m. in den laatsten tijd opgetreden als voorzitter van de door minister De Wilde ingestelde commissie voor de voorziening van ons be lastingstelsel. Ook de geruchten waarvan wij overi gens geen enikeLe bevestiging hebben kun nen verkrijgen omtrent de reconstructie van het demissionnaire kabinet, waarbij ook gewag wordt gemaakt van een mogelijk aanblijven van eenige der zittende katho lieke ministers houden in parlementaire kringen aan. Aangezien er op dit oogenblik geen aan wijzingen bestaan dat dr. Colijn zou mee- nen, ingevolge de hem verleende en door hem in beraad gehouden opdracht tot vor ming van een kabinet, niet te kunnen sla gen, zijn er dus twee mogelijkheden: De formateur gaat venslag uitbrengen en vraagt, zijn voorbereidende besprekin gen te mogen voortzetten, of hij verklaart aan H.M. de Koningin, de opdracht definitief te aanvaarden. Dit laatste zou dan een aanwijzing zdjn, dat er naar zijn meening bij de tot dusver gehouden consultaties een voldoende grondslag is gebleken om met goede kans van slagen de eigenlijke kabinetsvorming ter hand te nemen, In politieke kringen houdt men rekening met een zeer spoedig bezoek van dr. Colijn aan den Ruigenihoek. „Tel." Mr. BEYEN BIJ Dr. COLIJN. Zijn bezoek niet in verband met de Kabinetscrisis? Gisteren heeft dr. Colijn op het depar tement van Algemeene Zaken bezoek ont vangen van mr. J. W. Beyen, den onlangs afgetreden president van de Bank voor in ternationale betalingen te Bazel. Het on derhoud met den minister-president nam een half uur in beslag. Mr. Beyen heeft in den loop van den ochtend ook nog een bezoek gebracht aan het departement van Koloniën. Om half één keerde de heer Beyen naar het departement terug en had andermaal een kort onderhoud met den kabinetsfor mateur. Op een desbetreffende vraag verklaarde mr. Beyen met den meesten nadruk, dat zijn besprekingen geen enkel verband hiel den met de kabinetscrisis. DE WERELD IN VOGELVLUCHT DANTZIG. Wij zijn gisteren niet de eenigen geweest, die een hoopvol oogenblik hebben gehad over de ontwikkeling van de situatie te Dantzig. Er hebben ook in de buitenlandsche pers geruchten gecircu leerd, volgens welke Duitschland bereid zou zijn over Dantzig te onderhandelen en de toon van de pers te Dantzig in de laat ste weken veranderd zou zijn. Duitschland heeft zich evenwel ge haast om dat te ontkennen, terwijl ook de Polen ontkennen, dat er iets aan de hand zou zijn. De „Dantziger Vorposten" schrijft: „Wij kunnen slechts vaststellen, dat wij, hoewel het getuigenis van het buitenland ons onverschillig is, onze zoogenaamde ver andering van stemming slechts kunnen ac cepteeren als een wenschdroom der ande ren. Na het bezoek van den gouwleider aan den Fuhrer is er voor de bevolking van Dantzig een aanleiding te meer om met rotsvast vertrouwen te gelooven in het be reiken van het doel, daar de te Dantzig ge voerde politiek in volledige overeenstem ming met de Duitsche opvatting is. Reeds herhaaldelijk hebben wij de uit Warschau afkomstige geruchten afgewezen, volgens welke een Poolsche compromisformule voor Dantzig en den Corridor ook maar de geringste kans van slagen zou hebben. Wij verklaren ook nu weer, dat de door Polen met laatdunkendheid afgewezen voorstellen van den Fuehrer voor eenmaal golden. De stemming van Berlijn tegenover Warschau is ijzig en zeker en het Rijk kan op grond van het meerderheidsgevoel voorloopig ge troost den groeienden grootheidswaan der Polen, die gekweekt wordt met Engelsche gifbacillen, als afwachtend toeschouwer ga deslaan". WASHINGTON. Er is gisteren te Washington een conferentie gehouden met Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Geruchten over onderhandelingen inzake de kwestie Dantzig worden tegengesproken (2de blad). Vandaag zijn de besprekingen te Tokio voortgezet (2de blad). De herziening der Amerikaansche neu- traliteitswetten komt in deze zitting van het Congres niet meer aan de orde (2de blad). Binnenland Te Wiene is een 13-jarig meisje door den bliksem getroffen en gedood (3de blad). Tusschen de Klomp en Ede werd een autobus door een vrachtauto aangereden, waardoor een inzittende jongen werd ge dood (3de blad). Typhusgevallen te Baarle-Nassau (3de blad). eenige republikeinsche en democratische senatoren, waarbij president Roosevelt en staatssecretaries Huil alle mogelijke moeite hebben gedaan, om de heeren ervan te overtuigen, dat een wijziging van de neu- traliteitswet op korten termijn uiterst ge- wenscht was. De president en Huil verklaarden na drukkelijk, dat in Europa gevaar voor oor log bestaat. Roosevelt zeide, dat de toe stand in Europa veel gevaarlijker is dan al gemeen wordt vermoed en dat Hitier iede ren dag, week of maand een oorlog zou kunnen uitlokken. De president heeft ge wezen op de noodzaak de neutraliteitswet spoedig in behandeling te nemen en te amendeeren en hem grooter gezag toe te kennen bij de leiding der buitenlandsche aangelegenheden. Huil verklaarde nog, dat deze meening gegrond was op zeer betrouwbare berich ten van diplomatieke vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten in Europa. Indien het Congres in zijn haast naar huis te kunnen gaan in de volgende paar weken zijn zitting zou verdagen zonder de kwestie der neutraliteit volledig onder oogen te hebben gezien, dan loopt het risico in den zomer voor een speciale zitting naar Washington te worden teruggeroepen, indien in Europa oorlog zou uitbreken, al dus zou de president hebben gezegd. Het was evenwel tevergeefsch. Senator Barkley heeft gezegd, dat de meeste der aanwezige senatoren van mee ning waren, dat in deze zitting van den Se naat niet kon worden overgegaan tot een behandeling van de neutraliteitswet en dat de meerderheid in den Senaat daar ook zoo over denkt. De onmiddellijke reactie in welingelichte kringen te Washington was, dat Roosevelt gedurende zijn zomerreis door de Weste lijke Staten zijn geval aan het volk zal voorleggen. STEEDS MEER DUITSCHE VROUWEN IN BEROEPEN. BERLIJN, 19 Juli. (A. N. P.). De arbei- cersschaarschte dwingt de nat. soc. autori teiten steeds meer de vervanging van man nelijke door vrouwelijke werkkrachten in alle beroepen, waar dat mogelijk is, onder oogen te zien. Deze toestand is lijnrecht in strijd met de eertijds door de nat. soc. lei ders opgestelde beginselen, volgens welke de vrouw zich uitsluitend behoorde bezig te houden met gezinswerk. De theorie heeft voor de noodzaak moeten wijken. Zoo wordt het percentage vrouwelijke bedien den op de kantoren steeds hooger. Van de 400.090 personen, werkzaam in banken en verzekeringsbedrijven zijn 102.000 vrou wen. De organen der nat. soc. partij trach ten vrouwen en meisjes over te halen zich aan nuttigen arbeid voor het volk te wij den en geen tijd te verspillen met dingen van secundair belang. De „Voelkischer Beo- bachter" publiceert o.m. een artikel, geti teld „van de piano naar de schrijfmachine", waarin kantoorwerk levendig aangeraden wordt aan de Duitsche vrouwen. „De pianiste zal commercieel secretares se worden, de vroegere tooneelspeelster wordt boekhoudster, de beeldhouwster wordt cartograaph", zoo schrijft het blad. De vrouwelijke arbeidskrachten worden trouwens niet beperkt tot kantoorberoepen. Binnenkort zullen in de meeste groote ste den in Duitschland op de tram conductri ces staan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1