KAAGNUMMER 1939 S)e CöidóclveSott^atvt KAAGWEEK I KOFFER 1125.- 125- RADIO'PHILIPS draagbare RAD|° Zeil-, Sport- en Zwemkleeding is: VAN De bekoring van polders en plassen WOENSDAG 19 ]ULI 1939 op het water - op het land - auto - boot -. I picnic - landhuisje - op reis - Ja overa a picnic - landhuisje - op reis - Ja overa zonaer antenne, 2 PELTENBURG van 1793 breestr. 109 buiten I. stations zonder antenne, zonder electriclteit Prospectus gratis. Betaling gemakkelijk. Reeds eerder, hébben wij deze slordige woonschuiten-slingers vergeleken met een Chineesohe achterbuurt. Ben Japan&öhe actie vanwege de gemeentebesturen zou hier deugd doen! Het gaat toch niet aan, dat terwille van enkelingen alle water sport-liefhebbers tot ergernis worden ver leid. Het is met de hoop, dat dit watersport nummer ook door vooraanstaanden op wa tersportgebied wordt gelezen, dat wij nog maals „onze gal uitspuwen" en waarschu wen Voor de toekomst Er kome met spoed een streekplan voor het Lageland, een streekplan, dat èn de Kagerplassen, èn de Braassem èn de West- einderplas èn de Langeraarséhe en Nieuw- koopsche plassen zal omvatten en geheel dat prachtige, oer-Hollandsche landschap voor ons en voor het nagesladht in zijn volle, ongerepte schoonheid zal bewaren en handhaven. De gemeenteraad van Warmond heeft eigener beweging reeds een stap in de goede richting gedaan door te verhinderen, dat de buitenplaats van hte „Huys te War- mont" niet door keurige middenstands woningen zal worden ombouwd en voor al tijd ontluisterd. Doch basta! De Kaagweek is er niet om grieven en klachten te uiten. De Kaagweek is er voor te genieten van de zon over de kruivende golven, om te genieten van ons eigen land, dat daarom zóó bizonder merkwaardig is, omdat wij het, in zekeren zin, zelf hebben gemaakt. „Wie voor het eerst een uitvoerige kaart van Noord-Nederland ziet, begrijpt niet, dat zulk een land bestaan kan" schreef de Italiaan Edimondo de Amicis en hij vervolgt: „Men zou meenen, dat het slechts door bevers of zeehonden bewoond zou kunnen worden, en dat de bewoners nu er een maal zulk een roekeloos volk bestaat er het hoofd niet rustig moesten kunnen neerleggen. het is een kunstmatig, een „ge maakt" land; de Nederlanders hébben bet gemaakt; het bestaat, omdat de Ne derlanders het bewaren; het zou ver dwenen, als de Nederlanders het verlieten". Sedert het bezoek van De Amicis heeft ons Lageland nog niets aan merkwaardig heid ingéboet. Warmond zelve moge ge legen zijn op de uiterste uitlooper van de hoogere geest-grondende plassen zelve liggen beneden de zeespiegel, en de pol ders liggen beneden het peil van de pias- Een ingewikkeld stel van dijken, boezcm- slooten en bemalingen is noodig om ons de kop boven water te laten houden. Het is hier werkelijk pompen of verzui pen! En toch dat altijd-bedreigde land ademt rust en onverstoorbare vrede. „Het was" aldus vatte de scherp ziende Amicis zijn visie samen „of men een groene en onbeweeglijke zee voor zich zag, op welke de kerktorens de masten van voor anker liggende schepen waren". Dit landschap, dat in zijn intieme rust, toch een kalme majesteit ten toon spreidt, is bizonder weelderig en uitbundig in zajn fenna en flora. Tijdens de Kaagweek-drukte zullen de roerdompen, futen en meerkoeten zich wel schuil houden en de karökieten en riet zangertjes gaan een week op retraite, maar de overdadige bloemenpracht langs de oevers blijft het oog van ieder bekoren, die verstand en 'hart openstelt voor de schoon heid van de schepping. En de heerlijke bloem, die eigenlijk de nationale bloem van ons land behoorde te zijn, die waterlelie, spreidt in deze weken al haar wondere pracht ten toon. Te benijden zijt gij allen, die dit Kaag- nummer in handen krijgt, terwijl ge in vrije vacantie-vreugde zwerft over de plas sen. Geniet van de Kaagweek, geniet van het varen, geniet van de frissche lucht en ge- gezonde, sterke sport. Geniet met volle teugen van de schoon heid van het leven en weest er dankbaar Leer de schoonheid van ons polderland kennen, bestudeer de wonderlijke, kunst matige instandhouding van dit vreedzame land en zet uw hart open voor de zomersche rijkdom van 's Heeren schepping, welke kwistig en veelvoudig zich in dit landschap openbaart. Een prettige Kaagweek! Maar juist de omgeving van de plassen waarvan Leiden de hoofdstad en War mond de toegangspoort is is door de in dustrie vergeten en vrijwel ongerept. Moge het zoo blijven maar er zijn ge varen, directe gevaren, die wij gaarne on der de aandacht brengen van allen, en vooral van hen, die invloed in den lande hebben, en wien de schoonheid van ons eigen Holland ter harte gaan. Het gevaar is zeker niet denkbeeldig, dat de aanleg van de groote verkeerswe gen de beide auto-strade bewesten en beoosten Leiden, de spoorbaanweg naar Oude-Wetering en vele andere de indus trie zullen lokken. En wanneer het cen trale vliegveld in deze omgeving komt, zou dit de vestiging van industrieën nog meer bevorderen. Natuurlijk zijn we geen tegenstanders van industrie-vestiging (ofschoon de naas te omgeving der steden daarvoor de meest geëigende plaats is), doch wel zou het dood-jammer zijn als hier en daar mid den in het polderland of in een landelijk- rustig dorp groote fabrieken werden op gericht, waardoor de wijdsche bekoring van het landschap over groote afstanden zou worden bedorven. Een verstandig streekplan voor het Lageland van Zuid-Holland is brood-noo- dig. Het laat nog steeds op zich wachten. Misschien, dat invloedrijke Kaag-minnaars een stoot ten goede kunnen geven. In ieder geval moet deze aangelegenheid worden onttrokken aan de sfeer van dorps-poli tiek, die dikwijls slechts oog heeft voor dit ééne: of de gemeente tien, twintig in woners méér zal gaan tellen. Er is nog een tweede waarséhuwings- sein te geven: het euvel van de woonschui ten en de zomerhuisjes. Wat de Kagerplassen betreft, verwijten de beide oever-gemeenten Warmond en Alkemade elkaar, het plassen-séhoon niet te eerbiedigen. Het potje en het ketel tje. Geen van beidie gemeenten gaat vrij uit. De huisjes aan de Spijkerboor en het Vennemeer zijn een vlek in het landschap, maar de woonhuizen-faubourg aan de Leede en de liefelijke nederzettingen rondom de sociëteit zijn óók niet fraai. DREIGENDE GEVAREN Voortreflljk Warmond! Lieflijk oord! Mijn paradijs, mijn Hof, mijn streelend vergenoegen! O, landdouw, die mijn hart bekoort 'k Herdenk met vreugd aan u. De dichter Francq van Berkhey, die op „Leevliet" heeft gewoond en gewerkt, heeft deze hymne op Warmond nagelaten aan het ondankbaar nageslacht, dat Berk- hey's naam vergeten heeft en, in plaats van zich te verdiepen in 'de hoogdravende verzen van diens „Arcadia", liever gaat zeilen op de Kaag. Men kan zijn tijd besteden met gedichten te lezen, men kan nog beter zijn tijd be steden met gedichten te beleven. En dat doen zij, die de stoffige steden met ben- zine-damp en asphalt-lucht ontvluchten, om te gaan dobberen en drijven op de Ka- ger-plassen of het Braassemermeer. Zij zullen het met den vergeten dichter van Leevliet roerend eens zijn: ,,'k Herdenk met vreugd aan u...." 'k Herdenk met vreugd de stille, zilve ren morgens op het roerloos watervlak; 'k Herdenk met vreugd het zomersche jolijt van zeilen, zonnen en zwemmen; 'k Herdenk met vreugd de lila-lichte «vonden, als de zon reeds lang is naar bed gegaan en de muggen als zorgelooze zieltjes dansen boven de riet-kragen. Een mensch wil afwisseling en nieuwe ervaringen daarom reizen we naar 't buitenland. Maar een ieder, die veel heeft gereisd, zal met ons instemmen, dat de groote schoonheid van ons Hollandsch polderland geen concurrentie heeft te duchten. Ons polderland heeft een eigen schoon heid, die elders ter wereld niet gevonden wordt. Het is geen landschap, dat reeds op het eerste gezicht in verrukking brengt of den toeschouwer overstelpt door machtige pa norama's. Het landschap is in overeenstemming met den volkaard, of beter: de volksaard is in overeenstemming met het landschap. Het ziet er tamelijk nuchter uit, ietwat koel vooral op kille dagen tijdens de Kaagweek! en men leert het pas ken nen en waardeeren na het rustig en kalm in zich te hebben opgenomen. Het is algemeen bekend dat het beste adres voor Haarl.straat 137 h. Donkersteeg 2-4-6 Opgericht 1875 Voor ALLE ARTIKELEN de voordeeligste prijzen Zeiljoppers onze bekende uiterst solide kwaliteiten, wind- en waterdicht met ^9 patentsluiting 9.65, löw Zeilpantalons in diverse modellen, extra voordeelig J5 C 7.25, 6.25, 9i49 Groote keuze 4ZCllshlV*tS 07V0 in wit en marine, vanaf %3 M Prima zuiver wollen Zeiltruien c_ 4 25, OlOO Zeilkleeding op maat in één dag leverbaar Enorme keuze Badpakken, Badjassen, Tricot Zeilpantalons, enz. Bij al Uw aankoopen MIDZA-BONS. Maar heeft men het een maal leeren kennen, dan is er ook een vriendschap ge sloten voor het leven. Na een buitenlandsch uitstapje, als de trein door de groene zee van Holland huiswaarts davert, vraagt men zich zelf verbaasd, en ook teleurgesteld af: Moet ik nu verder het heele jaar slijten in deze lap weiland, met luie koeien en loome slooten? Dat stuk weiland blijkt echter telkens opnieuw zoovele heerlijkheden te herbergen en voor den vluchtigen bezoeker te ver bergen dat men er nooit genoeg van krijgen kan Er kome met spoed een streekplan Het is tegenwoordig ge woonte om de zee en de dennebosschen te beschou wen als ideale recreatie- en ideale woon-oorden. Daarin wijkt de heden- daagsche smaak af van de Gouden Eeuw, die een uit gesproken voorkeur be toonde aan het polderland schap Het zou ons in 't geheel niet verwonderen, indien langzamerhand ons volk weer terugkeerde tot zijn eerste liefde: tot de kalme, altijd boeiende schoonheid van het malsche, sappige polderland, en de brui gaf aan de dorre dennenbos- schen, en de magere heide gronden. Onze voorvaderen in de Gouden Eeuw hadden het nog zoo kwaad niet beke ken: zij stichtten hun bui tenplaatsen aan de groote vaarwateren, omgaven hun woning met statig geboomte, doch zóó dat naar alle zijden het uitzicht vrij bleef op de eindeloos-groene oceaan van weilanden, waarboven majestueuze wolkgevaarten sta tig voortzeilden in den mateloozen blau wen hemel. Helaas zijn de meeste dier buiten plaatsen verdwenen of verminkt en de oevers langs de groote vaarwateren wor den vaak ingenomen (zooals b.v. langs den Ouden Rijn) door fabrieksterreinen en eindelooze lintbebouwing. «Zoo de wereld rond te zwieren m het topje van den mast" symphonic op een mooien zomerschen lentedag Zeilen-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13