Een speciale rozenkeuring werd Dins dag door de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde in de zalen van .Artis" te Amsterdam gehouden De stafmuziek der Koninklijke Marine maakte Dinsdag met een gedeelte der te Amsterdam geplaatste marine-troepen een marsch door de hoofdstad Het groote défilé der deelnemende padvinders aan de World Moot, welke te Monzie Castle nabij Crieff in Schotland wordt gehouden. Veertig landen zijn op deze bijeenkomst vertegenwoordigd Op het Departement van Algemeene Zaken had dr. H. Colijn Dinsdag een conferentie met mr. J. W. Beyen, president der Bank van Internationale Betalingen. Een snapshot bij het verlaten van het Departement Op de brug van Langoiran in de étappe Royan Bordeaux van den Tour de France kwamen Mallet, Tréchant en Bayeux te vallen. Dit incident gaf heel wat consternatie, daar de belangstelling reeds dadelijk groot was voor de onfortuinlijken Een bewaakte-onbewaakte overweg bevindt zich te Amsterdam in de verbinding tusschen Sarphatistraat en Czaar Peterstraat, waar een trein, bestemd voor het vervoer van steenkool voor de electrische centrale, den weg kruist Een bewaker voorzien van bel en roode vlag, zorgt voor een veilig verkeer feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 14) Al (klonk (baar stem koud, tooh scheen het hem toe, dat haar oogen glansden, toen zij hem aanzag. Zij hoog zich over hem heen en kuste hem met meer dan gewone harte lijkheid, omdat zij hem niet in zijn plannen had kunnen steunen. Daardoor vatte hij moed om haar hand te grijpen en vast te houden. Zij begreep, dat hij haar nog hij zich wilde houden en dat vind zij heerlijk. Zij had het altijd vreeselijk gevonden, als kinderen opgelucht waren, zoodat hun moe der de kamer uit ging. En zij wilde nooit hard en over-streng zijn voor Cymbeline. Zij wilde al zijn liefde en sympathie voor zidhzelf houden. „U heeft me nog niet gevraagd, waar ik toen geweest ben, waarom ik zoo laat was'', fluisterde hij, zonder op te zien, maar spe lende met haar slanke vingers. „Ik wachtte, tot jij het me zou vertellen. Ik wou, dat je je vrij gevoelde", zei zij rus tig. „Ik weet, dat ik je kan vertrouwen, Cym." „Ik, ik heb staan praten met een meis je". Nu het eenmaal zoo ver was, voelde hij dat het minder gemakkelijk zou zijn, het aan zijn moeder te vertellen, dan aan Prim. Prim had niet zeker geweten, of het goed of niet goed was geweest, maar zijn moeder zou dat wèl weten. En nu hij eenmaal weer ir. genade was aangenomen, wilde hij geen tweede verwijt riskeeren, al was het dan een zacht en stil. „Een meisje? Wat voor een meisje?" en een vreemd voorgevoel bekroop haar. Het was heelemaal niets voor Cym om zich met meisjes te bemoeien. Hij sprak nog met een zekere minachting over hen. „Ik zag haar in de wei bij de Frent, aan den anderen kant van den muur. Ik ben door de Frent gewaad. Ik wou haar van dichtbij zien. Zoo heb ik kou gevat, denk ik. Ze was heel aardig, maar ze trok haar neus op voor de fabriek. Toen zijn we sa men naar de kerk gegaan, ze noemde den dienst een heilige Mis. Ze is katholiek en haar moeder ook. Viola kreeg een vreemd gevoel over zich. Er was geen twijfel mogelijk wie of dat waren. Zooveel katholieken waren er niet in de omgeving en wie anders kon hij bij de rivier ontmoet hebben? „Maar wie was ze, beste jongen? Heeft ze je niet gezegd, hoe ze heette?" „In het begin wist ik het niet. Maar daarna heeft ze het mij gezegd. Ze heet Angela Weste, haar vader is Sir Roger, maar hij is nu niet op Valleylands. O, en ik heb haar moeder ook gesproken, Lady Weste en zij kende u ze. kent ook oom Dick en ze zei, ze zou u graag nog eens ontmoe ten, als u haar tenminste niet vergeten was." Hij praatte vlug en rad, alsof hij onge duldig was te hooren wat zij er van dacht. Hjj had haar nu het voornaamste verteld, het andere kwam er niet zoo heel erg op aan. „Ze is lief en aardig, Mam. Ouder dan Prim. Ik zou haar zoo graag nog eens ont moeten. Gaat u er met ons naar toe, zoo dra ik beter ben?" Viola aarzelde. De vurigheid van den jongen greep haar aan. Het scheen, dat hij vast op haar toestemming en medewerking rekende. Haar taak v/as verre van gemak kelijk, zij vond het ellendig, hem weer te moeten afschepen, voor de tweede maal te kort te moeten schieten in sympathie en meevoelen. Maar het moest gebeuren en de herinnering aan die drie zwaarwichtige mannen zette haar aan om met meer vast beradenheid op te treden dan ze anders zou gedaan hebben. Zij antwoordde hem met haar heldere stem: „Neen Cym, ik ga er niet met je heen. En ik ben erg blij, dat grootvader niet ge weten heeft, waar je geweest bent, want het zou hem nog veel boozer gemaakt heb ben. Hij heeft jaren geleden met Sir Ro ger ruzie gehad. Het is eer. heel verhaal en ik kan het je nu niet vertellen, alleen maar dit, dat in zijn opinie Sir Roger zich heel leelijk gedragen heeft tegenover een van de Harrimans. Sinds dien tijd kijken de twee families elkaar niet aan. Ik wist heel goed, dat Lady Weste op Valleylands woonde. Als kinderen waren wij met el kaar bevriend en zij ook met Dick. Maar onder deze omstandigheden voelde ik wel, dat het voor mij niet aanging om de vriend schap te vernieuwen." „Wat kunnen mij de ruzietjes van groot vader schelen", riep Cymbeline boos uit. „Die gaan mij toch niet aan?" „Jij bent ook een Harriman, je kunt er niet aan ontsnappen", bracht ze hem te binnen. De ongewone hardheid van haar optre den verbaasde den jongen. Het gebeurde maar zelden, dat ze zoo sprak, maar als ze het deed, dan wist hij, dat het uit was en dat het tegenovergestelde in haar oogen verkeerd was. En toen voelde hij, na deze nederlaag, hoe vreeselijk hij deze willekeu rige scheiding van Angela vond. Dus zou hij zijn belofte niet kunnen nakomen? Nooit meer naar Valleylands gaan, haar nooit meer zien? Nooit meer mishooren in het kleine kapelletje waar het roode lamp je flikkerde als een levende robijn? Zijn stem was onzeker toen hij weer sprak: „Mam, waarom doet u toch altijd wat hij wil? Waarom doet u niet wat u zelf het liefste doet?" Zij keek hem rustig en vol ernst aan. „Dat kan niemand", zei ze. „En als het met zich zou brengen, zooals in dit geval, dat ik de gevoelens van een ander zou moeten kwetsen, komt de vraag of het goed of kwaad is, dadelijk aan de orde. Het is het verschil tusschen zelfzuchtig en on zelfzuchtig zijn en dat zegt heel wat in dit leven." Zij fronste haar wenkbrauwen een wei nig, zij moest hem niet laten zien, dat het haar ook moeite kostte. O, zij had het wel geleerd, op de Towers, zij moest hem niet zóóveel toegeven, dat zij hem bedierf. Van zijn onnadenkend egoisme droeg zij de schuld. „Alles wat ik je dragelijkerwijze kan toe staan, sta ik je toe, Cym. Maar ik kan je gewoon niet naar de Westes laten gaan. Begrijp dat goed en laten we er dan niet verder over spreken." Zij vond het vreeselijk hem zoo te moe ten plagen. Hij liet haar hand een beetje los, scheen zich terug te trekken. „Maarik heb het Angele beloofd", zei hij mokkend. Opstandigheid flikkerde in zijn oogen. Hij dacht aan dien kus bij het poortje en hoe hij verlangde, dat nog eens te beleven. Hjj wist nog hoe zijn hart had geklopt en hoe hij had gebeefd, toen hij den weg af draafde. En nu werd hem gezegd, dat hij nooit meer op Valleylands zou komen. Voor een Harriman ws het verboden grond. „Dat kunt u niet meenen", klaagde hij. „Het is wreed, ik moet har nog eens spre ken". Hij smoorde een snik en was te bedroefd om er zich over te schamen. „Ik vond het zoo heerlijk om mis te hoo ren, het was zoo prachtig." Viola stond op. Zij schrok van zijn emo tie, zijn zeldzame tranen. Zij boog zich over hem om hem te kussen. „Nu ga je slapen", zei ze bevelend. „En denk nu maar, dat je me iets gevraagd hebt, wat ik niet kan .geven. Je behoort tot de Harrimans en je moet de wenschen van je grootvader eerbiedigen, of je ze prettig vindt of niet. Je moet maar niet meer aan dat kleine meisje denken. Het is wel een beetje gek, dat je gaat huilen, omdat je je zin niet krijgt." Er lag iets van spottende minachting in haar stem. Zij vond het maar beter, haar taak goed te doen nu ze er toch eenmaal mee bezig was. Toch was het ellendig om hem zoo aan zijn lot over te laten, ze was bang, dat hjj heusch zou gaan huilen, zoo dra zij de kamer uit zou zijnAl was zijn temperatuur al lager dan gisteren, hij was toch eigenlijk nog ziek, je moest hem nog een beetje ontzien (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12