MODERN SPORT HORLGGE Onderzoek eens. RADIO-PROGRAMMA'S RECHTZAKEN Wilt U iets weten? DAMES- of HEEREN ARMBAND HORLOGE of HORLOGE MET KETTING WOENSDAG 19 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 DONDERDAG 20 JULI 1939 Haagsche Politierechter Als grooten zich met kinderspel bemoeien. Met veel moeite wrong de juffrouw zich in het verdachtenbankje, luid puf fend gezien haar lengte van 1.80 meter en breedte naar gelang. Haar stem deed denken aan bazuingeschal, toen zij haar diverse namen moest beamen. Je kon het zoo zien, dat zij het een beetje raar vond al die voornamen, want wat hadden die nu met de zaak te maken waarvoor zij kwam. „Luister u nu maar goed wat de Offi cier zegt", deelde de Politierechter haar mede. En de juffrouw hoorde, dat haar mis handeling ten laste was gelegd. Natuurlijk ontkende zij reeds voor de echo van de laatste lettergreep weg ge storven was en haar werd toen medege deeld, dat zij voorloopig niet anders had te doen dan haar mond dicht te houden en alleen maar iets te antwoorden als haar iets gevraagd zou worden. En dat op zich zelf was al een groote straf voor de juffrouw, die doorgaans wel het laat ste woord zal hebben. Natuurlijk waren er getuigen, anders zou de aardigheid er gauw af zijn en uit deze uitvoerige ver halen valt het volgende op te maken. Op een werkelijk zomerschen middag, hetgeen tegenwoordig al een heele ge beurtenis is, toen het eigenlijk te warm was om ook maar iets te bewegen, waren er in een steegje een aantal kinderen een rustig spelletje aan het doen, hetgeen ook al niet dikwijls voor komt, echt zoo'n spelletje waar geen naam voor bestaat, maar dat hier bestond uit het bakken van oliebollen van zand. De gemaakte zande rige oliebollen werden netjes in het gelid geplaatst, opdat er later weer een ander spelletje mee gedaan zou kunnen worden. Niets deed in de verste verte vermoe den, dat het van hitte blakerende steegje weldra een oorlogterrein zou worden. De oorzaak van alle nu volgende ellende was een vijfjarig knaapje, luisterend naar den naam Henkie. Henkie kwam zijn huis uitgewandeld en begon met 'n schop te geven tegen de zandoliebolletjes waartegen deze produc ten niet bestand bleken te zijn. Gevolg: 'n gebrul van de zijde der olie bollenfabrikanten. Maar Henkie vond de ze oliebolletjes prachtige voetbalobjecten en ging dus door met als gevolg strubbe lingen, die daarin bestonden, dat de be laagde oliebollenbaksters en -bakkers probeerden Henkies ledematen uit te rukken. Henkie voelde niet veel voor een behandeling en liep dus luid brullend naar zijn moeder, de groote juffrouw in het bankje. Moeder „zou ze wel" en stuurde Henkie terug met de boodschap, dat zij wel eens even te js zou komen en zij kwam, zag en overwon gelijk Hannibal of wie het anders geweest mag zijn. Het ge volg van dit verschijnen was, dat alle oliebollenproducenten vliedden naar alle windrichtingen behalve een klein knaap je, dat niet snel genoeg weg kon komen vanwege een afzakkend kleedingstuk. Deze eenige gevangene had daarop een aantal oorvegen en aanverwante artike len in ontvangst te nemen om als af schrikwekkend voorbeeld te dienen van wege de ledenmatenuitrukkerij van Hen kie. En op zijn beurt zocht dit kleuterke troost bij zijn moeder, die daarop ook in het steegje verscheen op een manier van een getergde leeuwin. Het gevolg laat zich wel indenken: ruzie natuurlijk. Nu maken wij even een klein zijspron getje aangezien er in de aangrenzende steeg een draaiorgel nabij kwam, dat, o wonder!, juist het schoone lied speelde „Het leven is heusch niet zoo kwaad." En weet u wat er toen gebeurde? Alle olie- Ibollenbakkende kinderkens kwamen weer bij elkaar en te zamen met Henkie, die inmiddels vrede had gesloten en in den kring was opgenomen begonnen zij een dansje om het orgel. De beide moeders waren echter pas goed op gang en diverse scheldwoorden, welke in geen enkel woordenboek voor komen, gingen over en weer. Heele fami lies werden er bij gehaald en derzelver levensloopen ontrafeld en het slot was uiteindelijk, dat de groote moeder van Henkie haar tegenpartij op een muilpeer tracteerde, die er wezen mocht, en waar door de muilpeerontvangende naar huis vertrok zonder over te gaan tot tegen maatregelen, omdat zij daar niet toe in staat bleek te zijn. Als over winnares ver liet de groote juffrouw het gevechtster rein, maar als overwonnene stond zü thans in het bankje waar zij alles ont kende, omdat volgens haar de toedracht der zaak iet of wat anders was geweest, maar dat werd niet geloofd, gehoord de verhalen van de diverse belangstellende buurvrouwen en wat dies al meer zij. De Officier vond het optreden van de juffrouw niet erg netjes en eischte een geldboete van 15.— sub. 15 dagen. De juffrouw mocht toen nog een laat ste woord tot haar verdediging zeggen maar daar maakte zij geen gebruik van en dat verwonderde een ieder of kwam het door den schrik van de geëischte vijf tien guldentjes? De Politierechter veroordeelde haar ten slotte tot een geldboete van 10.subs. 10 dagen. Maar één ding valt uit dit stukje te lee- ren en dat is, dat ouders zich niet zoo vlug met kinderspel moeten bemoeien, want de kinderen spelen al lang weer met elkaar en zijn alles vergeten, terwijl de ouders maanden later in een verdach tenbankje moetr :i verschijnen en nog een flinke geldboete moeten betalen op den OUD-MILITAIR STAK ZIJN VROUW DOOD Strafzitting in het Amsterdamsche Huis van Bewaring. „De rechtbank heeft besloten, dat de zitting zal worden verplaatst naar een der zalen van het Huis van Bewaring in verband met den gezondheidstoe stand van den verdachte, die lijdende is aan tuberculose", zeide Dinsdagmid dag de president van de Vacantieka- mer der Amsterdamsche Rechtbank, mr. S. Swagerman. Rechters, officier van Justitie, grif fier, deurwaarder en getuigen begaven zich aldus naar het Huis van Bewaring ter berechting van den 49-jarigen werkloozen oud-militair, die op He melvaartsdag 18 Mei j.l. op straat zijn vrouw, een inlandsche, met een mes heeft doodgestoken. De regentenkamer in het Huis van Be waring met zijn getraliede vensters was herschapen in een rechtszaal; achter een met groen laken bekleede tafel stonden de breede zetels geschaard, waarin anders de regenten plaats nemen, wanneer zij in deze kamer vergaderen. Boven het bed, waarop de verdachte met gesloten oogen wacht op het oogen- blik waarop het recht over hem zou wor den gesproken, hing een groot schilderij, een rechtszitting in de oudheid, een ver menging van romantische en klassieke mo tieven. In den eenen hoek stond een fraaie, ouderwetsche pendule, die met hoog en doordringend geluid door het stille zaaltje den voortgang van den tijd bege leidde, in den anderen hoek prijkte het beeld der Gerechtigheid, met zwaard en weegschaal, zonder blinddoek echter. Aan de zoldering van het weinig indrukwek kende vertrek hingen twee lampen, die een beter figuur zouden slaan in een ietwat ouderwetsche huiskamer. Na heropening der zitting draagt de of ficier van justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer de dagvaarding voor. Moord is ver dachte ten laste gelegd: ter uitvoering van zijn tevoren na kalm beraad en rustig over leg beraamd plan zou hij zijn vrouw Lena Babola met een mes van het leven hebben beroofd. Op de vragen van den president vertelt hij, dat hij 19 jaar geleden, toen hij In disch militair was, met Lena Babola is ge trouwd. Al jarenlang vertoeft hij echter met haar in Nederland. Was het huwelijk goed? vraagt mr. Swa german. Vroeger wel, nu niet meer. Ze ging met andere mannen om en ze was alleen gaan wonen in het Tehuis voor Onbehuisden. Op Hemelvaartsdag wilde verdachte zijn dochtertje in het Wilhelminagasthuis be zoeken, maar hij werd niet toegelaten. Hij ging toen naar zijn vrouw. Pres.: En dat mes, waarom nam u dat mee? Verd.: Dat had ik gekocht, ik droeg het nooit. Ik had het al zes maanden, maar begin Mei stak ik het bij me, omdat er op mijn inboedel beslag werd gelegd en ik wilde het mes niet missen. Pres.: En wat besprak u met uw vrouw? We wandelden, zei verdachte, en er werd natuurlijk veel gepraat, want ik wilde haar terughebben. Pres. En liet u haar, toen zij niet met u terug wilde, het mes zien? Verd.: Neen.... Pres.: Getuigen hebben het gezien. Hebt u haar een slag gegeven, waarop zij het Barentzplein op vluchtte? Verdachte: Ik weet het werkeljk niet, ik herinner me zoo weinig meer. Jres.: En toen hebt u haar gegrepen en in het hoofd gestoken? Ook 'dat weet verdachte niet meer. „Ik was driftig", zegt hij, „en wist niet meer wat ik deed". Pres.: En nu is ze dood!. Verdachte snikt, zijn antwoorden zijn moeilijk te verstaan. De arts J. Th. C. A. Leusen, heeft de lijk schouwing verricht. De vrouw is aan de steekwonden in den hals, waardoor de hoofdslagader is doorgesneden, overleden. Op een vraag van den verdediger, mr. W. van Everdingen, antwoord d.esk., dat z.i. de steken in 't wilde weg zijn toegebracht. De vrouw vertoonde nog ziekteverschijnse len, die echter niet den dood ten gevolge hebben gehad. Een bewoner van het Barentzplein hoor de des middags om één uur een zwakke gil, toen hij naar buiten kwam zag hij een vrouw op het trottoir liggen, die hevig bloedde. Naast haar knielde een man, met een dolk in de hand. Een tweede getuige had den moord zien gebeuren. Hij hoorde gillen en hij zag, dat verdachte een vrouw driemaal in den hals stak. Onmiddellijk rende hij naar buiten en met buren bracht hij verdachte naar het politiebureau. Toen getuige buiten kwam ging de vrouw staan, enkele seconden later zakte zij op het trot toir in elkaar. De officier van Justitie, mr. de Munck, Keizer is van oordeel, dat voor het ten laste gelegde het bewijs geleverd is. Alvorens echter een veroordeeling kan worden uitgesproken, dient naar sprekers meening een psychiatrisch rapport en een reclasseeringsrapport te worden ingewon nen. De officier vroeg schorsing van de zaak en het aanvragen van een speciale machtiging van den minister om verd. reeds thans te doen verplegen in de bijzon dere strafgevangenis te Scheveningen. De verdediger mr. W. van Everdingen schetst het leven van verdachte, die 23 jaar in het Indische leger heeft gediend. Daar heeft hij kennis gemaakt met de vrouw, die hem acht kinderen heeft geschonken. Zijn dienst heeft hij goed gedaan en als sergeant verliet hij het legea. De vrouw bracht hem door haar gedrag den laatsten tijd tot razer nij en eigenlijk heeft zij dit misdrijf uitge lokt. PI. legt brieven over van verd.'s oud superieuren. Na raadkamer beveelt de rechtbank schorsing van de zaak en conform den eisch het uitbrengen van een psychiatrisch rapport en een reclasseeringsrapport. Deze rapporten zullen over onbepaalden tijd worden uitgebracht, HAARLEMSCHE RECHTBANK. Een aanrijding te Hillegom. Voor die Haarlemsche Rechtbank stond terecht de 63-jarige kantoorbediende Y. S. uit Leiden, wien ten laste was gelegd, dat hij op den 7en Maart te Hillegom een 81-jarige wandelaar uit Hillegom met z*n vierwielig motorrijtuig heeft aangereden, waardoor deze tegen den grond werd ge smakt en vrij ernstig werd gewond. Hij werd met een gebroken kuitbeen, enkele gebroken ribben, een hoofdwonde en een hersenschudding naar de Mariastichting te Haarlem ovregebradht, kreeg na enkele dagen verpleging nog longontsteking, doch was medio April, dank zij zijn sterk gestel, weer zoover hersteld, dat hij het ziekenhuis kon verlaten. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verd. niet hard gereden had. De president was echter van oordeel, dat verd. reeds had moeten remmen, toen hij zag, dat de oude man de andere kant op keek en hem niet zag naderen. De officier van Justitie eischte tegen verdachte een geld boete van 50.su'bs. 30 dagen hechtenis en een jaar ontzegging van de bevoegd^ heid een motorrijtuig te besturen. De verdediger concludeerde tot vrijspraak subs, een kleine geldboete zonder intrek king van het rijbewijs. Vraag: F. H. te H. o.a. inzake terug betaling van voorwaardelijk geschonken kleedingstukken Antwoord: Daaraan zal wel weinig te- doen zijn, daar voldoende bewijs ont breekt. Diefstal kan aangegeven worden. U moogt open briefkaarten sturen, mits u er geen beleedigende dingen op schrijft. Iemand op straat aanspreken „om terug gave van het gestolene" stelt u aan ver volging bloot. Vraag: Wat bedraagt de successiebe lasting indien iemand van haar eigen nicht erft. Is deze belasting zóó, dat er b.v, van de 2e f 1000 meer betaald moet worden dan van de eerste? Antwoord: Tot 1000: 19^ 1.000—2.000: 20 >4 2.000—5.000: 21 y2 5.000—10.000: 22 1/2 enz. U ziet dus, dat uw tweede vraag beves tigend beantwoord wordt. Alles wordt bo vendien nog verhoogd met 20 opcenten. Vraag: Waarom mag De Loterij de Toekomst" ook genaamd „Lotisico" op de Staatsloterij trekken of correspondeeren? en de andere Loterijen op de H.A.C.O. trekken of correspondeeren. Antwoord: Dat mag niet en voor zoo ver ons bekend gebeurt dat ook niet. Vraag: Is er in Nijmegen en Tilburg gelegenheid tot nachtlogies in de z.g. jeugd herbergen voor katholieke meisjes? Wat zijn de kosten daarvan en tot wien moet men zich wenden om inlichtingen? Antwoord: Te NijmegenGroesbeek, H. Landstichting, bestaat het vacantiehuis „Casa Nova" met 20 bedden. Volledig pen sion 1.75. Te Tilburg is gevestigd „Huize Betha- nië", Tuinstraat 88, met 18 bedden. Volle dig pension 1.75. Wendt u tot de directies om nadere ge gevens. Vraag: Welke is dc gemakkelijkste route per auto van Noordwijk-Binnen naar Maastricht? Antwoord: Noordwijk-Binnen, Was senaar, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dor drecht, Moerdijk, Terheyden, Breda, Til burg, Moergestel, Oirschot, Best, Eindho ven, Geldrop, Heeze, Maarheeze, Weert, Ittervoort, Echt, Susteren, Sittard, Beek, Meerssen, Maastricht. Afstand 242 K.M. Vraag: Welke is de kortste goed be rijdbare weg per rijwiel van Leiden naar Hilversum? Hoeveel K.M? Is dit de kort ste weg voor een tochtje naar de heide? Is u misschien bekend met de tijden der H. Missen in Hilversum? Antwoord: Leiden, Hoogmade, Wou- brugge, Ter Aar, Nieuwveen, Zevenhoven, Wilnis, Vinkeveen, Loenersloot, Vreeland, Kortenhoef, Hilversum. Afstand pl.m. 60 K.M. De afstand naar Zeist en omgeving is al even groot. De H.H. Missen zijn vrij wel overal gelijk, varieerend van 7.30 tot 10.30 uur. Vraag: Welke is de mooiste weg per fiets: a. van Leiden naar Breezand; b. van Breezand naar Groningen; c. van Gronin gen naar Slagharen? Hoeveel K.M? Antwoord: a. Leiden, Sassenheim, Lisse, Haarlem, Santpoort, Beverwijk, Cas- tricum, Heilo, Alkmaar, Koedijk, 't Zand, Breezand; afstand 93 K.M. b. Breezand, Hippolytushoef, Den Oever, Afsluitdijk, Zürich, Harlingen, Franeker, Leeuwarden, Quatrebras, Buitenpost, Grijpskerk, Niezijl, Groningen; afstand 140 K.M. c. Groningen, Haren, De Punt, Vries, Assen, Hooghalen, Eursinge, Hoogeveen, Alteveer, Kerkenveld, Slagharen. Afstand 77 K.M. Vraag: Welke is de meest geschikte weg per fiets van Nieuwkoop naar 's-Her- togenbosch? Hoeveel K.M.? Antwoord: Nieuwkoop, Noorden, Ka- merik, Harmeien, Oudenrijn, Zalt Bom mel, Oen Bosch. Afstand 100 K.M. HILVERSUM n. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 1L00 KRO 2.00— 12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmu- ziek (ca 8.15 Berichten) 10.00 Gramo- foonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 Gramo foonmuziek 12.30 KRO-orkest (1.00 I.15 Gramofoonmuziek) 2.00 Handwerk- cursus 3.00 Gramofoonmuziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5.30 Orgelconcert 6.30 Berichten, hierna: Friesche uitzending 7.00 Berichten 7.15 Boekbespreking 7.457.55 Gramo foonmuziek 8.00 Berichten ANP, her haling S.O.S.-Berichten 8.15 Patrimoni- um's Muziekvereeniging en gramofoonmu ziek 9.00 Causerie „De eeredienst in den tijd van het Nieuwe Testament" 9.30 NCRV-orkest 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur 10.30 Ensemble „Molto Cantabile" (10.4511.00 Gymnastiekles) II.25 Gramofoonmuziek ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO- Uitzending. 8.00 Orgelspel 8.15 Be richten 8.17 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Gramo foonmuziek 10.50 Declamatie 11.10 12.15 Berichten 12.17 Haagsch Har- Omroeporkest 12.00 Gramofoonmuziek monie-orkest 1.00 Gramofoonmuziek 1.30 Vervolg concert 2.15 Zang met pianobegeleiding 2.35 Pianovoordracht 3.00 De Palladians 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 AVRO-Musette- ensemble en soliste (opn.) 5.00 Voor de jeugd 5.30 AVRO- Amusementsorkest en soliste 6.28 Berichten 6.30 Sport- halfuur 7.00 Cabaretprogramma 7.40 Causerie „Het leven van Kemal Atatürk" 8.00 Berichten ANP, radio-journaal, mededeelingen 8.20 Omroeporkest en solisten 9.05 Radiotooneel 9.35 Ver volg concert 10.20 Gramofoonmuziek 10.30 AVRO-Dance-Band 11.00 Be richten ANP, hierna tot 12.00 De Twilight Serenaders (Opn.) DROITWICH. 1500 M. 11.05 Zang en piano 11.50 Orgelspel 12.10 Viool en piano 12.20 Marine-stafmuziek en so liste 1.20 Zang 1.35 Dansmuziek (gr. pl.) 2.05 Het Grand Hotel Llandudno- kwintet 2.35 Gramofoonmuziek 3.10 -*-3.30 Declamatie 3.35 Stedelijk orkest van Bournemouth en soliste 5.05 Gra mofoonmuziek 5.20 Zang 5.40 Het Serge Krish-septet 6.20 Berichten 6.45 Causerie voor knutselaars 7.00 Pianovoordracht 7.25 BBC-Zangers 7.50 Orgelspel 8.20 Gevarieerd pro- Vraag: Welke is de kortste weg per rijwiel van Boskoop naar Ginneken? Hoe veel K.M.? Antwoord: Boskoop, Waddinxveen, Nieuwerkerk, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Zevenbergsche hoek, Terheyden, Bre da, Ginneken. Afstand 71 K.M. Vraag: a. Welke is de kortste route per fiets van Voorhout naar Veghel? b. Van Voorhout naar Deventer? c. Is de nieuwe weg Den HaagUtrecht al geopend voor rijwielverke^-" Antwoord: a. Voorhout, Leiden, Al phen, Woerden, Harmeien, Oudenrijn, Zalt-Bommel, Den Bosch, Blaricum, Hees- wijk, Veghel? Afstand 132 K.M. b. Voorhout, Leiden, Woerden, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Voort huizen, Apeldoorn, Teuge, Tv/ello, Deven ter. Afstand 139 K.M. c. Voor zoover de weg voor het ver keer is opengesteld, ja. Vraag: Hoe prepareer ik een (wit) ko nijnenvel? Antwoord: Voor de bereiding van een konijnenhuid kunt u de volgende me thoden volgen: le methode: Zoodra het konijn gestroopt is snijdt men de huid in de lengte open, kop en staart gooit men weg. De vleesch- huidvliezen verwijdert men met de duim van de eene hand, terwijl men de huid met de andere vasthoudt. Nu lost men een pond zout en een half pond aluin op in een em mer, door er twee liter water (kokend) op te gieten en te roeren, tot alles is opgelost waarna men er zooveel koud water bij vogt tot het goed lauw is. In die oplosing legt men de huid en laat gramma 9.05 Het Lucky Dip-orkest en solisten 9.20 Berichten 9.50 Het Blech strijkkwartet 10.20 Korte kerkdienst 10.40 Johnny Rosen en zijn orkest 11.40 Gramofoonmuziek 12.1512.20 Berich ten. RADIO PARUS. 1648 M. 9.35—10.00 en 12.30 Gramofoonmuziek 12.35 Zang 1.05 en 1.45 Visciano-orkest 2.35 en 3.35 Zang 5.25 Het Andolfi-kwartet en soliste 6.05 Radiotooneel 7.20 en 8.25 Gramofoonmuziek 8.5012.05 Relais. KEULEN. 456 M. 6.50 Gramofoon muziek 7.35 Dresdener kleinorkest 8.50 Omroepdansorkest 10.20 Volks- liederenconcert 12.20 Omroepdans orkest 2.30 Populair concert 4.20 Om roeporkest 6.55 Zang 8.35 Omroep- kleinorkest en solisten 9.20 Radiotooneel met muziek 11.00 Zang 11.20 Militair orkest en Otto Fricke's orkest 12.20 3.20 Omroepdansorkest en Silezisch gouw orkest (opn.). BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 1.05 Cabarèt- programma 1.30 Gramofoonmuziek I.50 Cabaretprogramma 2.052.20, 6.50, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek 8.35 Radiotooneel 9.20 Omroepsymphonie- orkest en soliste 10.3011.20 Gramo foonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroepdansorkest 1.10 Gramofoonmu ziek 1.30 Vervolg dansmuziek 1.50 2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroep dansorkest 6.35, 7.35 en 8.20 Gramofoon muziek 9.20 Concert m.m.v. soliste II.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Omroeporkest (9.209.40 Natuur kundige causerie) 10.20 Berichten 10.40 Reportage 10.50 Klarinet en piano 11.2012.20 Omroepdansorkest. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF 3de Programma 8.00 Keulen 10.50 Diversen 11.05 Londen Reg. 12.20 Brussel VI. 2.20 Keulen 3.20 R. Dan- mark of diversen 4.20 Keulen 6.20 Londen Reg. 6.55 Brussel Fr. 7.20 Brussel VI. 7.50 Keulen 8.30 Brussel Fr. 9.05 Diversen 9.20 Brussel VI. 10.50 Boedapest of diversen 11.00 Keulen. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 Radio PTT Nord 10.05 Luxemburg 10.35 Droitwich 3.10 Londen Reg. 3.35 Droitwich 6.50 Brussel VI. 7.00 Droitwidh. die er tweemaal vier en twintig uur in staan, zorgende, dat de huid steeds goed onder de vloeistof blijft. Daarna neemt men de huid er uit en spoelt haar goed uit in schoon water. Wanneer er nog vleesch en vetdeelen aan zitten, dan verwijdert men die. Daarna maakt men weer een nieu we oplossing en doet de huid daar weder in doch nu gedurende 24 uur. Daarna uit spoelen en uit zichzelf laten drogen, dus niet kunstmatig. Het beste is in den wind en niet in de zon. Zoodra men een droog plekje ziet, rekt men dit goed uit, dan zal men zien, dat de huid reeds blank begint te worden. Dan slaat men haar een paar maal daags als een stofdoek uit, totdat de huid geheel droog is. Nog achtergebleven vliesjes verwijdert men met een mesje, (men zorge steeds de vliesjes te verwijde ren van de buitenzijde naar de rug, nooit vanaf de rug, want dan trekt men gaten), daar anders de huid hard wordt. De huid wordt nu glad uitgelegd. Men neemt een stukje fijn hout en bestrijkt er de huid mede, totdat deze er egaal uitziet 2e methode: Ontdoe de huid van de vleeschhuid en zet haar gedurende 24 uur in keukenzout, wrijf maar dan terdege in met 1/3 zout en 2/3 aluin. Zoo laat men ze op een droge, winderige plaats hangen, waarna men ze afneemt en flink soepel wrijft. Wanneer de huid dan nog vochtig wordt, wrijft men ze nog eens in met aluin- poeder of een stukje witkalk bestrijken en de huid is klaar. Voor deze bereiding heeft men ongeveer 11/2 ons aluinpoeder en 1 ons zout noodig. Voor een leek is de le methode verre weg de beste, omdat men daar altijd succes mee heeft; de tweede vereischt wel eenige routine. of Uw vriendenkring al geabonneerd is op Uw lijfblad „De Leidsche Courant" Voor aanwerven van een nieuwen abonné voor minstens drie maanden, stellen wij voor korten tijd nog éénmaal een premie beschikbaar en wel een: (Geschikt voor Heer of Dame) en zoover nog beschikbaar een

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11