RIJNSTREEK MAANDAG 17 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 ALPHEN AAN DEN RIJN Speeltuin „Bloemhof. Zaterdag or ganiseerde de speeltuinvereeniging een vischwedstrijd voor de jongens van 10 tot 14 jaar. By den aanvang van de nwedstrijd om kwart voor drie, waren er 19 jongens aanwezig om deel te nemen. Het duurde dan ook niet alng of aan 't gejuich der jeugd, kon men waarnemen dat het eerste vischje was gevangen. Dit gejubel herhaal de zich gedurende 11/2 uur, dat de wed strijd duurde, regelmatig, echter werden de gevangen visschen direct wederom in de Aar gedeponeerd, terwijl de jongens in koor uitriepen „grooter worden". Na afloop van den wedstrijd werden in 't clubgebouwtje op den speeltuin de prijzen uitgereikt. De eerste prijs werd gewonnen door C. v. d. Velden, aan wien tevens de extra-prijs werd uitgereikt voor de grootste visch. Tweede prijswinnaar was G. Koelewijn, 3e prijs. D. de Jong, 4e pr. D. iZerikzee. Voor de 5e prijs moest echter door 4 jongens ge loot worden, waarna G. Tijl de gelukkige winnaar werd. En hiermede was de vreug devolle middag voor de speel tuin jeugd weer ten einde. AARLANDERVEEN Concours. De plaatselijke zangver- eeniging „De Lofstem" is voornemens deel te nemen aan het concours te Barneveld en wel in de eere-afdeeling. Concert. Dinsdagavond 18 Juli zal door de muziekvereeniging „Arti et Reli- lioni" uit Alphen a. d. Rijn een concert worden gegeven in de tent op het dorp. Examen R.K. Vakschool. Aan de R.K. Vakschool St. Maria alhier slaagden bij het op 15 Juli gehouden examen voor lingerie- naaien alle leerlingen nl. de dames E. Bunnik, A. v. Gils, P. de Jong Ad., C. de Jong Ld., Th. v. d. Meer. ALKEMADE Personalia. De heer G. J. van der Vaart, 2e Ambtenaar ter Secretarie alhier is benoemd tot Administratief Ambtenaar A aan de Afdeeling Bevolking ter Gemeen te-secretarie te 's-Gravenhage. Geboren Henricus Cornelis, z. van C. van Beek en H. C. van Klink Kees z. van C. B. Heijn en S. M. J. J. Peeters. Overleden: Maria Johanna van der Zwet oud 3 mnd. Getrouwd: Jacobus Theodorus van der Maar jm. oud 25 jaar en Hendrina Jo- sephina Anna Ludlage jd. oud 25 jaar. BODEGRAVEN Gymnastiekvereeniging „Hercules". Onder zeer groote belangstelling heeft de gymnastiekvereeniging „Hercules" haar 30-jarig bestaan gevierd. Zaterdagavond heeft zij ter gelegenheid hiervan een uit voering gegeven op de Nieuwe Markt, waarbij de aanwezigen diverse nummer tjes te zien kregepn. Ongetwijfeld is deze openluchtuitvoering bij velen in de smaak gevallen. Wij wenschen „Hercules" nog vele jaren toe. Vrouwenbond. Reeds de vorige week hebben wij melding gemaakt van een Mis sie-tentoonstelling, die door de leden van de Vrouwenbond georganiseerd werd. We kunnen niet anders zeggen, dan dat de tentoonstelling goed is geslaagd. O.m. za gen we superpli's alben, jasjes, broekjes en jurkjes etc. alles in keurige uitvoering. Al leen wes er jammer genoeg weinig belang stelling; ook zou er meer voor de Missie gedaan kunnen worden, als onze jonge da mes de armoede en ontbeeing van de mis sionarissen beter kenden. Doch geldt ook hier het spreekwoord: „Onbekend maakt onbemind. We hopen, dat er het volgende jaar meer voor de missies gemaakt zal worden en dit niet alleen, maar ook, dat er zich nog vele jonge meisjes komen aanbieden om een en ander voor de Missie te maken. LEIDERDORP OndertrouwdrK. Wielinga en G. M. de Jeu. HAZERSWOUDE Tentoonstelling Missienaaikring. De Missienaaikring alhier houdt Dinsdag en Woensdag een tentoonstelling van door haar voor de Missie vervaardigde klee- dingstukken. Er zal veel te zien zijn. Ve len zullen ongetwijfeld van hun belang stelling blijk geven, ten eerste voor de mis sie en ten tweede, dat men het werk, dat deze dames georganiseerd hebben, op prijs weet te stellen. DE MEIJE Parochieele Jongemannenvereen. „Sint Jan." Den leden wordt met deze mede gedeeld, dat er Woensdag a.s. 19 Juli des avonds te half acht (pl. tijd) vergadering is in het restaurant: „De halve Maan". In onze editie van Donderdag e.k. geven wy van een en ander een verslag. NIEUWKOOP MOTORBOTSING. Een persoon vrij ernstig gewond. Zaterdagavond heeft alhier een vrij ern stig motor-ongeluk plaats gehad. De Rijks veldwachter van S. kwam met zijn motor rijwiel van uit de richting Noorden en was de Hoogt alhier genaderd, toen vanaf den Nieuwveenschen weg de motorrijder B. W. uit Aarlanderveen kwam aanrijden. Het uitzicht is door het woonhuis van Van Varik aldaar ter plaatse zeer slecht, waardoor de motorrijders elkaar te laat opmerkten en een botsing onvermijdelijk was. De motorrijder en een 14-jarige zoon van van S., die achter bij zijn vader op de duo zat, werden op den weg geslingerd, waar de 14-jarige van S. en de motorrijder W. bewusteloos bleven liggen. De jonge van S. was weer spoedig bij en mocht na dat hij door dr. Ouderkerk ter plaatse was onderzocht per auto huiswaarts gebracht worden. De motorrijder W., die over inwendige pijnen klaagde, werd bij Van V. binnen gebracht en bleek vermoedelijk een sleu telbeen te hebben gebroken. Later op den avond is ook W. per auto naar zijn woning vervoerd. Van S. kwam er met een paar schram men op armen en beenen goed af. Het mo torrijwiel van Van S. werd nogal flink beschadigd, terwijl dat van W. slecht licht beschadigd werd. Zeilwedstrijd. De watersportvereni ging „Noord-Zuid" alhier hield Zondag middag voor haar leden een onderlinge zeilwedstrijd. Werden vorige wedstrijden gehouden op de Noordeinderplas, deze wedstrijd echter werd gehouden op de Zuideinderplas. Prijswinnaars waren: Klasse A. 1. G. Pouw; 2. A. van Schaik. Klasse B. 1. C. v. Leeuwen; 2. N. Tijsterman. Klasse C. 1. A. Ruiterman; 2. Mevr. Reijselberg. Klasse D. 1. P. van de Haak; 2. Th. Akerboom. Wijkverpleegster. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis, Mej. H. S. M. Hem- mer uit Castricum. Zij is in pension wijk B No. 30, ten huize van C. Zuijdervliet te Noorden. Personalia. Aan 't R.K. Meisjes-lyceum te Roosendaal slaagde voor het eindexamen H.B.S. mej. Nelly Groenendijk van hier. De leerlinge van het St. Joseph-pen- sionaat te Woerden, Angeline Groenendijk van hier, behaalde te Utrecht het Mulo diploma. NOORDEN Naaikrans. De meisjes die zich het ge heel jaar hebben gegeven voor onzen Naai krans, hebben een dag pleizier gehad, daar zij met een autobus een dag zijn uitge weest. Reeds vroeg in den morgen zijn zij ver trokken en wel via Leiden naar R'dam en vandaar naar Breda en 's Hertogenbosch. Des avonds te omstreeks tien uur kwa men zij weer te Noorden terug en het was te zien, dat allen flink hadden genoten, maar gelet op hetgeen zij het geheele jaar doen, hebben zij zeer zeker zulk een dag wel verdient Father Van Kesteren uit Lisse droeg gisteren in de St. Agatha-kerk aldaar zijn eerste plechtige H. Mis op. De ontvangst van den missionaris en zijn ouders op het Kerkplein. ROELOFARENDSVEEN BUURTSCHAP-TORNIER KJC. St. Michaelban van Leimuiden Leimuiden wint de oriflamme Gisterenmiddag omstreeks 6 uur mar cheerden de kruisvaarders van Leimuiden en Roelofarendsveen in stramme pas be geleid met tromgeroffel naar het sportter rein van DOSR, waar even later ook de kruisvaart van Hoogmade arriveerde. Er was deze Zondag in het dorp veel, wat om bijzondere aandacht vroeg, en zoo gebeur de het, dat dit demonstratief uittrekken der K.J.C. door een groote menigte is gadege slagen. Op het wedstrijd-terrein werd het wel komstwoord uitgesproken door den wel- eerw. kap. G. von Fisenne. „Ons Cohort", aldus spr., is blijde deze buurtbijeenkomst te mogen organiseeren om daardoor de goede samenwerking aan de jongens te laten zien. Bij deze samenkomst zal uit komen in welke ban de vlugste loopers en de handigste spelers zijn. Boven dit alles staat de wisselprijs, de schitterende ori flamme. Moge door eerlijk spel en in pret- tigen geest door deze wedstrijd de idealen van de kruisvaart gediend worden." Ondertusschen was de edelachtbare heer mr. Peek, burgemeester van Alkemade, spontaan komen zien naar de verrichtingen der kruisvaarders en toonde groote belang stelling voor deze nieuwe vorm van jeugd organisatie, waarbij hij zich liet inlichten over verschillende symbolen en teekens der kruisvaart-methodiek. Alvorens de spelen een aanvang namen, gaf de heer W. van Harteveld uitleg van de verschilende wedstrijdnummers. Door ijve rige herauten waren banen getrokken en andere toestellen opgezet. Als alles in ge reedheid is gebracht, begint de groote strijd, de stryd om de oriflamme. Wanneer de laatste estafette is geloopen worden de cijfers opgeteld en dan blijkt, dat de St. Michaëlban van Leimuiden en de Antoniusban van Roelofarendsveen ge lijk staan. Het lot brengt dan de beslissing, waardoor Leimuiden er met den kampprijs is va ndoor gegaan. Genootschap H. Kindsheid. Onder be gunstiging van zeer fraai zomerweer hield dit genootschap gisterenmiddag haar jaar- lijksche optocht door het dorp, daarbij op geluisterd door het muziek gezelschap „Liefde voor Harmonie". Een ongekende belangstelling voor deze beijvering voor de missie was het dankbaar resultaat voor veel moeite. BOSKOOP Eindfuif R.T.S.-leerlingen. Een gezel- ligen avond had gisteren plaats in gebouw „Flora" by gelegenheid van de eindles der leeringen van de Rijkstuinbouwschool. Zoo als we deze heeren kennen is het ook niet te verwonderen, dat deze avond wel een een bijzonder gezellig en aangenaam ver loop had. Temeer waar zij voor de laatste maal met „Oome Chris" samen mochten zijn. Het mag misschien ondeugend klinken, wanneer een directeur van een tuinbouw school, en nog wel een vertrekkende direc teur, met zoo'n banaal woord als „Oome" wordt aangesproken, maar de een zegt het en een ander denkt het. De grondtoon blijft toch altijd van intiemen aard en „Oome Chris" zal zeker nog lang in Boskoop blij ven voortleven als een onvergetelijk drec- teur, die mee kon doen en menig jongeman tot voorbeeld zal blijven van werklust en opgeruimde kweekerszin. Ook vele oud leerlingen waren ^p dezen avond vertegen woordigd en droegen een steentje bij om de gezelligheid te verhoogen en de heer Moer land voor het laatst de vruchten van zijn opvoedkunde onbewust te toonen. De heer D. Macdonald hield als voorzitter van het leerlingen-bestuur het openingswoord en heette alle aanwezigen, inzonderheid te heer Moerlands met echtgenoote en vrien den, van harte welkom. Als eerste nummer van het programma werd op een vleugel een staaltje gegeven van pianomuziek door eenige leeringen, af gewisseld met zang. Een eindeloos applaus oogstten deze jeugdige kunstenaars, het geen ten volle was verdiend. Maar ook „The Camelia's", een ensemble van Ha- waiian-guitaristen, mocht er terdege zijn en de verschillende Hawaiiannummers als „In Moonlight en Shadow" en anderen oogstten een geweldig succes. Na een aardige voordracht: „Microfoon- idylle" werd een grappig blijspelletje opge voerd, getiteld „De macht der vrouw". Op zeer verdienstelijke wijze werd dit stukje „artistiek" opgevoerd. Net echt. Vooral de heer Stamper met zijn echtgenoote Rosa lia konden het slecht met elkander vinden, evenals Emille Stamper, een nichtje, en een zekeren George van der Steen. Zelfs Stien- tje, het dienstmeisje, en Frits de kellner, hadden het allemaal met elkaar aan den stok en het mannelijk gedeeltje moest ver giffenis vragen op de knieën voor een blau we plek, die de tegenpartijen schijnbaar hadden opgeloopen. Aanvankelijk strookte dit niet met het gemoed en de mannen-eer, maar na verschillende kostelijk-komische scènes, volgde natuurlijk een happy end en kregen de „zij's" natuurljk hun zin. Zoo hebben de leerlingen, die geslaagd zijn, en vertrekken naar hun respectievelijk „vaderland" op hun manier van Boskoop': amusementsterrein afscheid genomen en met de hier vergaarde kennis waarmede zij „Flora's kinderen" in alle uithoeken der wereld op vakkundige wijze gaan verzor gen, nemen zij tevens van Boskoop mede de aangename herinnering, van een kame raadschappelijke doch tevens ondernemen de geest, welke Boskoop zoo eigen is. En zoo zal Boskoop dan voorloopig weer moe ten missen de grappige bokkesprongen van een stel geroutineerde tuinbouwgeiten. Afscheid van driecteur Moerlands te Boskoop. Een waarlijk grootsche huldiging had Zaterdagmiddag plaats in de Raadszaal van het Gemeentehuis bij gelegenheid van het afschend van den Directeur der Aijks Tuin bouwschool, den heer Ch. P. Moerlands. Een huldiging, zooals slechts weinigen is gegeven, na een leven van zoo vruchtba ren arbeid. Zes en dertig jaren lang heeft de heer Moerlands zijn krachten op voor treffelijke wijze aan Boskoop gegeven. De receptie was des middags druk bezocht; van de bezoekers voerden niet minder dan 23 het woord. En terecht. Een man als de heer Moerlands kan niet genoeg gedankt en tot voorbeeld gesteld worden. Een rij van 23 sprekers. De heer Weyer, de voorzitter van de Leerlingenvereeniging Arboricultura, zeide het in zijn openingswoord kort en kern achtig wanneer hij wees op de levende be wijsstukken, zijn oud-leerlingen. Over de geheele wereld verspreid, brengen zij de lessen in praktijk welke ze van hem moch ten ontvangen. Maar niet alleen tijdens de les, ook tijdens de practische arbeid der leerlingen, en tijdens hun ontspanning en zooveel waar maar mogelijk was, volgde de leermeester zijn leerling in zijn liefde voor het Tuinbouwonderwijs en nam iedere gelegenheid te baat om zijn leerling te brengen op het peil van een bovenal maat schappelijk mensch. Achtereenvolgens namen het woord Ir. L H. A. Roebroek, directeur-generaal van den Landbouw, tevens eerevoorzitter van het Huldigings-Comité. Spreker uitte zijn dankbaarheid over het werk van den heer Moerlands, die meer dan een gewoon amb tenaar zijn plicht vervulde. Spreker was bovenal dankbaar voor het werk, dat de heer Moerlands heeft gedaan voor het groote plan van den Land en Tuinbouw in zijn geheel, nl. om in ieder Tuinbouwcen trum een perfecte voorlichting te hebben en de gelegenheid voor wetenschappelijk onderzoek. Geachte heer Moerlands, aldus spr., gij gaat ons verlaten, gelukkig niet als de mensch Moerlands, maar als de Di recteur Moerlands. Ik zou willen zeggen, dat wij geen beteren directeur ooit zullen vinden, wanneer hier niet aanwezig was uw opvolger de heer Jacobi, die wij als zoo bekwaam weten, dat wij u de verzekering kunnen geven, dat uw werk op waardige wijze kan worden voortgezet. Maar niet al leen onze dankbaarheid hebt U verdiend, ook de dankbaarheid van de regeering hebt u verdiend en het doet mij buitengewoon veel genoegen, U te kunnen mededeelen, dat heden door H. M. de Koningin het be sluit werd geteekend, om u te onderschei den en te bevorderen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Een daverend applaus oogstte deze me- dedeeling. Nadat de heer Roebroek den heer en mevrouw Moerlands had gelukge- wenscht, sprak hij den wensch uit, dat zij beiden nog langen tijd van de welverdiende rust mochten genieten in hun dierbaar Bra bant. Het zou ons te ver voeren de lange lijst van sprekers met al de door hen gespro ken waarderende woorden op te sommen, doch ieder wist steeds weer een nieuw lich tend punt in het leven van den oud-direc teur te ontdekken. Zoo kwamen aan het woord de heer E. Guldemond, loco-Burge meester; J. W. E. Ebbinge, voorzitter van de Commissie van Toezicht op de school; E. Kremer als onderwijzer-collega; J. Zwar tendijk, technisch ambtenaar der planten z. k. dienst te Boskoop; Ir. J. Heemstra, Rijksconsulent voor den Landbouw, Ir. K. Volkersz, Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, de heer van der Vliet, namens de Ned. Vereen, van Land- en tuinbouwonderwij- zers, de heer Macdonald, namens de leer lingen van de School, H. J. Hylkema, voorz. der Vereen. Theorie en Praktijk te Lisse, Jac. Smits, voorzitter van den Bond voor Plantenhandelaren, D. Veerman als voorz. van den Chr. Boeren- en Tuinderbond, W. G. de Ruyter, namens de Vereen, voor Boskoopsche Culturen. (Pomologische Ver- eeniging), B. Bunschoten, voorz. Ned. Tuin- bouwbond afd. Boskoop, Roeter van Len- nep, namens de Ned. vereen, voor Tuinar chitecten, J. Dijkhuis, voorz. der Propagan da commissie voor Boskoop, C. J. van Vliet namens den R. K. Land en Tuinbouwbond St. Willïbrordus, afd. Boskoop, de heer Lemkes te Alphen aan den Rijn. Voorts werden nog een groot aantal brie ven en telegrammen in 'het kort weergege ven, waaruit wel bleek, hoe groot de sym pathie is, welke voor een man als de heer Moerlands wordt gekoesterd. Want ook de Indische afdeeling heeft hij weten te hand haven, toen iedereen er aan dacht dezen cursus op te heffen. Momenteel is deze afd. een van de beste. Het is te veel om op te noemen, maar het getuigde van de haast bovenmenschelijke kracht, die hij voor zijn werk gaf door de groote liefde, die hij er voor had. Geschenken. Door de vereen. Arboricultura werd nog aangeboden een Perzisch kleed en al het Plantenmateriaal benoodigd voor zijn tuin in het warmere „Zuiden", door de leeraren een mahoniehouten bureaustoel waarbij de hoop werd uitgesproken, dat de heer Moer lands de zitting nog in gezondheid zou ver slijten, bij welken wensch wij ons direct aansluiten. Door de heer J. Dijkhuis een exemplaar van een Camelia-plant, welke pas de winterhardheidsverklaring had ont- \angen en welke nieuwe plant met goed vinden van den oud-directeur de naam zou dragen van „Camelia Directeur Moerlands" Met een hoera werd dit idee ondersteund, inzonderheid door Mevrouw Moerlands, wier lievelingsplant de Camelia is. Verder waren nog talrijke bloemstuk ken-geschonken door de verschillende Bos koopsche vereenigingen. Tenslotte nam de heer Moerlands zelf het woord, waarin hij ontroerd zijn dank bracht voor deze onvergetelijke huldiging. Eens lag deze dag zoo ver, aldus spr. Bij het begin van mijn loopbaan was het, als of de zon opging. Nu is het zonsondergang. De dag is ten einde, maar ik ben gelukkig ze te hebben mogen beleven. Niet om de eer, dat het mij gegeven was al dat werk te kunnen doen, want eenmaal zal ook ik rekenschap moeten geven en dan sta ik geheel alleen. Deze gedachte heeft mij be waard, om geen hooge borst op te zetten. Ik heb gemeend, om U dit nog te zeg gen, dat de Nederlandsche Boomkweeker, die een wereldmarkt bedient en bewerkt, waaraan een geschiedenis van eeuwen is voorafgegaan, niet moet afgaan op occassio- neele maar op systematische voorlichting en onderricht, en als beoefenaar met zoodanige kennis wordt toegerust, dat hij zich kan handhaven en niet aan de leiband behoeft te loopen van Rijksconsulenten. Boskoop zou 'bijna op een Studentenstad gaan ge lijken, maar een academie is nog overbodig, een laboratorium daarentegen hard noodig. Met eensgezindheid is veel te bereiken en ik hoop, dat als ik weer in Boskoop zoo eens een kijkje komen nemen, ook op dit punt vorderingen zijn gemaakt. Ik zeg U dan vaarwel. Gunstige winden vergezellen het bedrijf en Gods beste zegen blijve er op rusten. Van links naar rechts: wethouder Gulden mond, mevr. Moerlands, de heer Moerlands, de heer Ir. Roebroek en mevrouw Jacobi. KOUDEKERK BRAND Onder verdachte omstandigheden Tijdens afwezigheid van de bewoners Zaterdagavond te omstreeks half 11 uur, werd door een buurvrouw een begin van brand ontdekt in de woning van den fabr. arb. J. d. W. op het z.g. „Fort" gelegen in den Hooge waard alhier. In'dit z.g. oude „Fort" met zijn riel en dak, dat vermoede lijk in vroeger jaren een boerenwoning is geweest, wonen thans een zestal gezinnen. Toen de brand werd ontdekt, stonden de gordijnen voor het raam in de voorkamer in lichter laaie, terwijl de vlammen zich reeds aan den zolder hadden medegedeeld. In allerijl werd de hulp van de buren in geroepen wien het door hun kordaat op treden, nadat de ruiten waren stuk ge slagen macht gelukken, den brand met emmers water te blusschen. In de achterkamer der woning lagen een drietal kinderen te slapen, die door het onverantwoordelijk echtpaar onverzorgd waren achtergelaten en die voorloopig bij familie werden ondergebracht. De man bevond zich' zooals gewoonlijk te Alphen aan den Rijn en de vrouw te Leiden. De rijks, en gemeentepolitie, die spoedig aanwezig waren vonden bij hun onderzoek de woning behalve waterschade tevens een onbeschrijflijk vervuilde toestand. De politie bij wien het ontstaan van den brand verdacht voorkwam, heeft het echt paar tot diep in den nacht opgewacht en aan een streng verhoor onderworpen, het welk Zondagmorgen is voortgezet. Het is voor zeker een gelukkige omstan digheid, dat de brand nog juist bijtijds door de buurvrouw Hakkenbrak is ontdekt, daar anders weldra het geheele complex in de vlammen was opgegaan en zeker hierbij menschenlevens te betreuren waren geweest.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8