OMGEVING De worsteling in het Verre Oosten BUITENLAND Duitsche troepen in Dantzig Oppositie tegen Chamberlain MAANDAG 17 JULI 1939 u£ LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAÖ - PAG. 6 ENGELAND Besprekingen te Tokio De Britschc ambassadeur te Tokio Crai- fie heeft Zaterdag in zijn eerste onderhoud met minister Arita duidelijk gemaakt, dat Groot Brittannië bereid is de algemeene vraagstukken te bespreken, welke den ach tergrond vormen van de situatie, die te Tientsin is ontstaan. Asjahi Sjimboen schrijft dat Groot-Brit- tannië de Japansche eischen in zeker op zicht schijnt te hebben ingewiliigd, daar het rekening houdt met de vastberadenheid van Japan en de anti-Britsche stemming en de openbare meening in Japan. Groot Brit tannië schijnt de oogen te openen voor de werkelijkheid en den nieuwen toestand in het Verre Oosten. De Japansche regeering zal haar vastberadenheid blijven toonen. Hiet ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft mediagedoe I'd, dat het on derhoud, dat minister van buitenlaindsohe zaken, Arita, vandaag (Maandag) zou heb ben met den Britsohen ambassadeur, Crai- gie, tot Woensdag is uitgesteld. Craigie heeft tot nu toe namelijk nog geen nieuwe instructies uit Londen ont vangen. BRITSCH MILITAIR MISHANDELD EN OVERLEDEN. Onbekend gebleven personen hebben op 14 Juli in de badplaats Tsjang Hai Kwan den Britsohen soldaat Tomlinson mishan deld. Het slachtoffer is den volgenden dag overleden. De Japansche autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. De Japansche pers deelt mede, dat de Japansche autoriteiten tot een onafhankelijk onderzoek zijn over gegaan, daar zij meenen, dat men hier te doen heeft met een door communisten ge- pleegden misdaad. REGEERIN GSMOEILIJKHEDEN IN CHINA. Volgens welingelichte kringen is de vor ming van een nieuwe Chineesohe regeering onder Wang Tsjing Wei, hetgeen in den loop van Juli zou geschieden, uitgesteld in verband met de moeilijkheden, waarop Wang stiet, zoowel bij de Japarmeezen als bij de pro-Japansche regeeringen in Nan king en Peking. Ernstige aanduidingen wijzen erop, dat de conferentie, welke de vertegenwoordigers van beide regeeringen onlangs te Tsjingtau hebben gehouden, in Augustus zullen worden voortgezet. Hoewel de nieuwe regeering kan rekenen op de pas siviteit van millioenen Chineezen, die tot iederen prijs vrede willen en op den eco- nomisohen steun van Japan, zien de aan hangers van deze regeering toch de groote moeilijkheden over het hoofd en rekenen zij er niet op, dat de nieuwe regeering het einde van het regiem van Tsjang Kai Sjek zal beteeken en. CHINEESCHE BERICHTEN VAN HET FRONT. Naar het Ofrineesche pensbureau meldt, zijn de Chineesche troepen in het Oosten van Kwangtoeng, na versterkingen te heb ben ontvangen, overgegaan tot een offen sief tegen de Japanneezen langs den spoor weg Tsjautsjau-Swatau. De stations Foe- jang en Anpoe werden genomen en later trokken de Chineezen Tsjautsjau binnen, waar de strijd werd voortgezet. Een andere Chineesche colonne rukt op in de" richting van Swatau. Uit Tientsin wordt gemeld, dat in Noord- Ohina zware regens zijn gevallen, waar door een groot gedeelte van het door de Japanneezen bezette 'gebied onder water is komen te staan. Onder oneer is de spoor weg Peiping-Hankau ernstig beschadigd. DE INMENGING DER RUSSEN. Thans op 300 K.M. ten Noordwesten van Charbin? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat een bericht van het Kwantoeng-leger in Ja pan groot opzien en onrust heeft gebaard. Volgens dit bericht zouden Sovjet-Russi sche en Buiten-Mongoolsche vliegtuigen het kruispunt van spoorwegen Foelargi, dat op ongeveer 300 K.M. ten Noordwesten van Charbin is gelegen, hebben aangevallen. Van Japansche zijde doet men uitkomen, dat deze luchtaanval op het traject Char binMandsjoeli van den Siberischen spoor weg, op ongeveer 800 K.M. van de grens van Ruiten-Mongolië, een verplaatsing be- teekent van de grensgevechten naar het binnenland van Mandisjoekwo. Het zou een poging zijn de voor den toevoer naar Noord west-Man dsjoekwo belangrijkste spoorweg trajecten te storen. Dc regeering van Mandsjoekwo heeft te Moskou en te Oerga krachtig geprotesteerd en tegen verdere overvallen gewaarschuwd. In geval vain een herhaling zouden zeer krachtige tegenmaatregelen worden geno men. Als u tóch iets moet verliezen #En u hebt 't voor 't kiezen i. Offert liever dan een uur Dan uw verd' ren levensduur' DUITSCHLAND DE HEIMWEHR DER VRIJE STAD. De clandestiene hermilitariseering van de Vrije Stad gaat stelselmatig voort. Ge zaghebbende Poolsche kringen te Dantzig schatten het uit het Rijk gekomen contin gent Duitschers op 15.000 tot 17.000. Deze Duitschers dienen thans in de Heimwehr var. de Vrije Stad. Voorts zijn 400 man S.S. uit Oost-Prui sen aangekomen. Men meldt ook de aan wezigheid in de straten van Dantzig van eenige motorrijwielen, gereden door sol daten van de Rijksweer in uniform. KUNSTTENTOONSTELLING TE MÜNCHEN Door Hitier geopend. Hitier heeft Zaterdagochtend in het huis „der Duitsche Kunst" te München de groote kunsttentoonstelling geopend. De ministers en andere autoriteiten, alsmede vertegenwoordigers uit kunstenaarskrin gen woonden de plechtigheid bij, terwijl ook de Italiaansche minister van volkscul tuur, Alfieri, tegenwoordig was. Hitier hield een rede over de ontwikkeling der kunst sedert het einde der vorige eeuw. Na de opening van de tentoonstelling trok gistermiddag een groote historische optocht, waarin „tweeduizend jaar Duit sche cultuur" werden uitgebeeld door de straten van München. Verscheidene fraaie groepen met symbolen uit de tot het Rijk teruggekeerde gebieden werden in den stoet meegevoerd. De optocht trok voorbij den Führer, den Italiaanschen minister van cultuur, Alfieri, minister Göbbels en talrijke andere eere- gasten. Havas meldt dat de tentoonstelling on geveer 1400 schilderijen en beeldhouwwer ken omvat, karakteristiek voor de offi- cieele aesthetische leer van het Derde Rijk. Een groot deel van de werken beeldt den Führer en andere leiders van de regeering uit. Andere werken zijn van patriottisch karakter met voorstellingen uit den tijd van Frederik de Groote tot Hitier toe. Een groot aantal van de 1\ ldhouwwerken verheerlijken de spierkracht van manne lijke en vrouwelijke athleten in antieken en modernen stijl. UIT HET PROTECTORAAT. De kortelings benoemde Duitsche regee- ringscommissaris te Brno, heeft besloten de namen van sommige straten van Brno te veranderen. De drukste straten in het centrum der stad zullen in het vervolg ge noemd worden „Horst Wesselstraat", „Adolf Hitlerstraat" en „Straat van den 15en Maart". Zooals men weet werd op 15 Maart het' protectoraat ingesteld. De politie te Praag heeft het blad „Na- rodni Listi" het officieele orgaan van de nationale solidariteit, voor den tijd van drie dagen verboden, wegens een artikel, getiteld: „Laten we Tsjechisch spreken", waarin de zin voorkwam: „We moeten ons losmaken van de vernederende gewoonte Duitsch te spreken". DE GODSDIENSTSTRIJD. Een vragenlijst aan onderwijzers in Opper-Beieren. De „Osservatore Romano" meldt, dat het centraal nation aal-socialistisch bureau voor onderwijzers (Gauamt für Erzieher) in Opper-Beieren op 2 Juni een vertrouwe lijk rondschrijven heeft gericht aan de Di recteuren van de Onderwijsbureaux in de verschillende districten en aan de meest vertrouwde leden van de Nationaal-socialis- tische Onderwijsbond, waarin zij om de invulling van een vragenlijst verzochten. In deze vragenlijst moest worden ingevuld, welke onderwijzers van het district nog deelnamen aan godsdienstige processies. Eveneens werd gevraagd, wat de genoemde Directeuren dachten van het doel en de verspreiding van de Derde Orde van den H. Franciscus en welke onderwijzers lid waren van deze godsdienstige vereenigin- gen. Confiscatie van Kerkelijke goederen. Naar de „Karnter Grenzruf" meldt is op last van de Staatspolitie in de gemeente Feldkirchen bij Klagenfurt het tehuis van de Zusters van het H. Kruis „Feldkircher Hof" geconfisceerd. Als motief werd opge geven, dat de zusters verdacht werden van anti-nationale gezindheid. CHAMBERLAIN ERUIT, CHURCHILL ERIN De oppositie in het Lagerhuis tegen den minister-president grijpt steeds ver der om zich heen, schrijft de „Sunday Express". Men kan deze oppositie geen vijan digheid tegen Chamberlainn noemen, maar een geleidelijk groeiend verzet wegens zijn koerswijziging in de bui tenlandsche politiek. Chamberlain veranderde sinds Mün chen wel zijn politiek, maar niet zijn zienswijze, m. a. w. hij verdedigt nog steeds de politiek, die hij uiterlijk heeft laten varen en dit acht men onmogelijk. Daarom meent de oppositie, dat de ver andering van politiek tevens verande ring in de leiding der buitenlandsche politiek eischt, hierop neerkomende: Chamberlain eruit, Churchill erin. OOK IN ENGELAND ZOU DUITSCHE SPIONNAGE-AFFAIRE ONTDEKT ZIJN. Volgens de „Daily Express" zijn te Lon den agenten van den Franschen contra- spionnagedienst aangekomen om met den Britschen contra-spionnagedienst samen te werken om hun collega's documesnten voor te leggen, waaruit plannen blijken voor een uitgebreide nationaal-socialistische pro pagandacampagne door het geheele Brit- sche Rijk. Het blad meldt in sensationeelen vorm, dat in Engeland verscheidene nazi agenten ontmaskerd zouden zijn. BENESJ DINSDAG IN ENGELAND VERWACH8. Benesj, de oud-president van Tsjech f- Slowakije, die sedert Februari in de Ver- eenigde Staten heeft vertoefd, komt Dins dag met de „Washington" in Engeland aan. Waarschijnlijk zal hij hier eenigen tijd blijven. OPZEGGING VAN DE BRITSCH— ITALIAANSCHE OVEREENKOMST? Een toespeling van Gayda'. Sommige kringen te Rome zien een opzegging van de BritschItaliaansche overeenkomst van 16 April 1938 onder de oogen. De „Giornale d'Italia" schijnt door een artikel van Gayda een zekere waar schijnlijkheid te verleenen aan dit ge rucht. De officieuze publicist, die als aan leiding voor zijn beschouwing commenta ren neemt, die verschenen zijn in de bui tenlandsche pers met betrekking tot de benoeming van Grandi tot minister van Justitie, maakt toespelingen op de ver koeling, die opgetreden is in de Italiaansch Engelsohe betrekkingen. Hij verklaart, dat Rome de consequenties uit dezen toe stand zal weten te trekken. „Men heeft gesproken over een wijziging van de hou ding van Italië ten aanzien van Engeland, zoo schrijft hij. Dat is onjuist. Het is En geland, dat in 1935 zijn politiek jegens Ita lië een ommekeer heeft doen ondergaan en dat agressieve vijandschap en onbegrip gesteld heeft in de-plaats van vriendschap en begrip. Italië zal, op het geschikte oogenblik, de noodzakelijke consequenties uit een dergelijke wijziging van houding trekken. Italië is vastbesloten zijn recht te verdedigen en zijn weg te vervolgen in ge zelschap van veilige vriendenEr ko- me van wat komt". DE UITWIJZING UIT ZUID-TIROL. Faciliteiten voor Zwitsers De officieuse Bund meent, dat de Zwit- sersche gezant te Rome een nieuw onder houd heeft gehoud met den Italiaanschen staatssecretaris Bastiani, die hem beloofde dat de Zwitsers in Alto Adige faciliteiten zullen worden verleend, zonder dit even wel te preciseeren. FRANKRIJK DE SPIONNAGE-AFFAIRE. Een rechtzetting van den minister president. Het bureau van den Franschen minister president deelt mede: Ingevolge het on derzoek naar de buitenlandsche propagan da in Frankrijk en ook na de jongste arres taties, zijn herhaaldelijk verkeerde en ge fantaseerde berichten verschenen. De mi nister-president herinnert eraan, dat het, wat de arrestaties betreft, om personen gaat, die in aanraking gekomen zijn met agenten eener buitenlandsche mogendheid, en erkend hebben belangrijke bedragen ontvangen te hebben, waarmede zij de wet overtden van 26 Jan. 1934 en van 17 Juni 1938, betreffende spionnage en de binnen- landsche veiligheid van den staat. De minister-president behoeft niet te verze keren, dat deze zuiveringsactie zonder eenig aanzien des persoons zal worden doorgevoerd. Ook is hij besloten te verhin deren, dat deze vervolgingen, die uitslui tend werden voorgeschreven door den zorg voor de bescherming van Frankrijk, op politiek gebied worden uitgebuit, of ?anleiding geven tot polemieken, welke op LISSE EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Van Father Jac. van Resteren. De parochie van „St. Agatha" heeft we derom het genoegen mogen smaken een harer zonen, en wel de weleerw. heer Jac. v. Resteren, tot het Priesterschap te zien verheven. Zaterdagavond deed deze neomist al hier zijn blijde inkomste! Alles werkte mede deze blijheid te verhoogen. Heer lijk, niet te warm, zomerweer en een enor me belangstelling! Door een twaalftal auto's, waarin geze ten waren de ouders, broer en zusters en verdere familieleden, de plaatselijke gees telijkheid, de eerw. Fathers Lefeber en Onderwater van dezelfde congregatie, als mede eenige studenten van Mill Hill, werd de neomist afgehaald uit de parochie van de H. Engelbewaarders, waar hij na zijn aankomst uit Engeland vertoefde. De or ganisatie van deze plechtige intocht berust te bij het hiervoor bestaande comité: de heeren C. W. Barnhoorn,- J. P. de Koning en H. v. d. Beier als veertegenwoordigers van de drie standsorganisaties „Hanze", R.-K. Volksbond en L. T. B. Te ruim half zeven vertrokken uit het parochiehuis de afdeeling tamboers van de Kruisvaart met aan het hoofd de tamboer-maitre, de le den der Kruisvaart met hun Baljuw Jac. Reewijk, de afdeeling Josephsgezellen, de afd. K. J. M. V., de leden van de Edel- wacht, de afdeêling van de Graal en de R.-K. Harmonie „Adolf Kolping" met vaandels en vlaggen. Deze groepen vorm den reeds een schitterende stoet. Onder vroolijk tromgeroffel trok men tot aan de Jannetjesbrug waar de stoet werd afge wacht. Intusschen begonnen de klokken van de mooie St. Agathakerk hun vroolijk gebeier om den volken in dorp en om trek kond te doen, dat er wederom iets grootsch ging gebeuren. Te ongeveer half acht kwamen een 50-tal bruidjes onder leiding van enkele Zusters uit het St. Aga- tha-gesticht en stelden zich in een dubbele rij op voor den ingang der kerk. De ge meentepolitie zorgde intusscen dat de door- rit voor de auto's naar de kerk vrij bleef en dat het verkeer op den weg geen stag natie ondervond. Eindelijk, het was intus schen half acht, hoorde men door de vroo- lijke tonen van „Adolf Kolping", dat het groote oogenblik van aankomst nabij was en weldra zagen we ook reeds de wappe rende banieren in 't vroolijlce avondzonne tje naderen en ten slotte voor de kerk halt houden. Onder het uitstappen speelde de Har monie het „Aan U, o Koning der Eeuwen", waarna de neomist met zijn familie en de geestelijkheid tusschen de bruidjes door zich onder steeds maar vroolijk klokgelui zich in de kerk 'begaven, waar de neo mist een pélchtig Lof celebreerde, hierbij geassisteerd door Father L. Onderwater als Diaken en den weleerw. heer Alting uit Hengelo, student van Mill Hill als sub diaken, terwijl onze plaatsgenoot B. van der Hoorn, ook student van Mill Hill, als het oogenblik hoogst ondienstig zijn. Alle Franschen moeten eenstemmig de hande lingen goedkeuren, waartegen de regeering thans optreedt. Teneinde het onderzoek doeltreffend te maken, moeten alle op fan tasie berustende mededeelingen achterwege blijven. De minister-president herinnert eraan, dat elke verspreiding van inlichtin gen betreffende het onderzoek valt onder de strafwet, welke voortaan streng zal worden toegepast. Niets mag het optreden van de fransche justitie bemoeilijken of tegenwerken, want deze treedt uitsluitend op in het belang van het land. „ACTION FRAN?AISE" VAN INDEX AFGEVOERD. De Congregatie van het Heilig Officie te Rome heeft het decreet herroepen, waar mede het blad „Action Fran^aise" per 29 December 1926 op den Index was geplaatst. AMERIKA OM DE NEUTRALITEITSWET De isolationisten, onder leiding van se nator Borah, hebben Zaterdag het gezegde door het Congres de ronde laten doen, dat er geen uitzicht bestaat op een behande ling van de neutraliteitswetgeving tijdens deze zitting en dat het Congres derhalve op 5 Augustus op reces moest gaan. De achter de regeering staande senatoren ant woordden hierop, dat dit propaganda voor sabotage was met de bedoeling te verhin deren, dat de aangelegenheid een eerlijke kans kreeg. Regeeringskringen opperen het denk beeld, dat, wanneer de isolationisten het Congres naar een verdaging drijven, Roo sevelt de neutraliteitskwestie voor het volk zal brengen door middel van een radiotoe spraak en voorts, dat de president de kwestie behandeleden zal in redevoeringen tijdens zijn ontworpen tocht naar de West kust in de volgende maand. Zij leggen er de nnadrk op, dat de president onwrik baar blijft in de meening, dat de toestand in het buitenland van dien aard is, dat het Congres thans moet handelen. Zij verkla ren, dat Roosevelt in deze kwestie geen compromis wil sluiten. De isolationisten zien klaarblijkelijk ook het feit over het hoofd, dat de president het Congres weer bijeen zou kunnen roepen, welken stap hij niet zou aarzelen te nemen, wanneer zij mochten weigeren den Senaat toe te staan om de neutraliteit in dezen critieken tijd ook slechts te bespreken. ceremoniarius fungeerde. De kerk, met het met prachtige bloemen versierde hoogal taar, was tjokvol met geloovigen. Na de zegen met het Allerheiligste be klom de neomist den preekstoel en gaf de geloovigen, zijn mede-parochianen, zijn eerste priesterzegen. Tot slot van de plech tigheid werd gezongen „O Reinste der Schepselen". Na eenige oogenhlikken in de pastorie te hebben vertoefd werd weer ingestapt om zich in dezelfde volgorde naar de ouderlijke woning in de Juilanastraat te begeven. Op dezen tocht werd een straatje om gemaakt en wel de Stationsweg op en de Veldhorststraat weer uit. Een aardige attentie was het zeer zeker van de katho lieke bewoners van de Julianastraat het gedeelte van den Heereweg tot de Koning straat te versieren en een eerepoort voor het huis van den neomist op te richten. Dezelfde bewoners gaven ook een prach tig geschenk. Voor de deur der ouderlijke woning bracht de neomist een woord van dank aan allen, die hem zoo'n schitterende ontvangst hadden bereid, een ontvangst, welke hij zich dikwijls later in de Congo bij zijn mis sie-arbeid blijde zal herinneren. De honderden belangstellenden trokken vervolgens, na een driewerf hoera gelei delijk af! Gistermorgen te 9 uur begonnen de klok ken wederom te beieren om de geloovigen ter kerk te noodigen, waar om kwart over negenen de neomist zijn EerstePlechtige H. Mis aan God zou opdragen. De belang stelling was weer enorm, de kerk was vol. Prebyter-assistens was de zeereerw. heer G. P. A. van Zuylen terwijl father L. On derwater wederom als diaken en de eerw. heer Alting als sub-diaken, terwijl de stu dent B. v. d. Hoorn als ceremoniarius op trad. Cantores waren de beide parochie kapelaans J. H. M. v. Ingen en W. A. Ni- colaas. Op het priesterkoor hadden nog plaats genomen kapelaan W. E. Egberts van de Agathaparochie, pater Reijnenberg uit Huize „Pius" en Broeder Antonis v. Res teren, een broer van den Neomist, terwijl we tusschen de familie nog twee zusters van den Neomist opmerkten, die ook de religieuzen staat hebben gekozen. Het zangkoor voerde onder leiding van haren dirigent, den hèer W. Mizee uit Lei den, de Voormis tot aan den Credo van Lotte en daarna de Mis van Perosi uit. Na het Evangelie beklom Father Th. Lefeber de preekstoel. Herhaaldelijk is in deze parochiekerk gesproken over de hoogheiligheid van het Priesterschap en de grootheid van de hei lige roeping. Moge ik vandaag de weinige minuten welke mij gegeven zijn spreken over de houding van de geloovigen jegens de Priesters. Ge kunt den Priester uit ver schillende hoeken beschouwen, ge kunt bijvoorbeeld zeggen „die mensch is Pries ter en nadruk leggen op een van Gods wonderbaarste uitverkiezingen". Ge kunt ook andersom zeggen, die priester is mensch, en uiting geven aan uw overtui ging, dat de Priester, mensch zijnde, niet zonder gebreken is. Helaas wordt wel eens in de gesprekken der geloovigen te weinig gedacht aan het Sacrament en teveel aan de menschelijkheid. Natuurlijk heeft de Priester, mensch zijnde, zijn tekortkomingen maar te wei nig wordt door sommige katholieken gelet op al de offers, welke de Priesters bren gen moet ter wille van de leeken. Naast het offer van gezinsvreugde en ook grootendeels dat van hun zelfstandig heid; naast het zich ontzeggen van vele in tieme en publieke genoegens moet de Priester met Gods hulp nog levenslang, dag in dag uit, al de geestelijke en tijde lijke ellende van velen aanhooren, mee dragen en trachten te verzachten. Moge ik u vragen: weest eerbiedig je gens uw Priester, weest hartelijk voor uw Priester, bidt voor uw Priester. Zich hier na wendend tot den jeug;':gen Priester fe liciteerde hij dezen met zijn uitverkiezing, er op wijzend, dat hü thans het werk be kroond ziet waarmee hij 12 jaren geleden is begonnen. De predikant schetste de ver hevenheid van deze roeping en richtte vervolgens het woord tot de ouders en fa milieleden wien hij eveneens eenige woor den van hartelijke felicitatie toestuurde, er daarbij op wijzende, dat zij thans de vruchten zien van de offers welke zij voor dit doel hebben gebracht. Ten slotte richt te Father Lefeber zich tot de talrijke ge loovigen en feliciteerde ook hen met het voorrecht weer een zoon der paTochie aan het Altaar des Heeren te zien. Daarbij liet spr. uitkomen, dat dank zij hunne gebeden en finantieele bijdragen reeds menige zoon van de St. Agathaparochie, ook uit den minder-bedeelden stand, tot het Priester schap is verheven. Z.eerw. spoorde aan dit mooie werk in denzelfden geest te blijven steunen en vooral veel voor de Priester^ te bidden. Hierna werd het H. Misoffer voortgezet en besloten met het „Cantate Dominum" van Leo Hassler. Des namiddags was er van 3 uur tot half 4 in het K.J.C.-gebouw gelegenheid voor de parochianen den Neomist hunne geluk- wenschen aan te bieden, waarvan een flink gebruik werd gemaakt! De feestdag werd besloten met des avonds te 7 uur een pVchtig Lof, waarbij de Neomist werd geassisteerd door Father Lefeber als diaken en de eerw. heer Alting als subdiaken en de eerw. heer v. d. Hoorn als ceremoniarius, terwijl de kapelaans Van Ingen en Nicolaas cantores waren. Na het Lof werd de lofzang „Te Deum Lauda- mus" gezongen, terwijl na de zegen met het Allerheiligste door alle aanwezigen werd gezongen het „Lied van lof en dank", waarmee dit mooie feest weer tot het ver leden behoorde.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6