DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Kabinets-crisis BINNENLAND ZATERDAG 15 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9388 3e- Ccl^clveSoti^Mit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Poetbus 11. Dit nummer beslaat uil vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V De oplossing van de crisis Onder bovenstaanden titel schreven wij gisteren een korte beschouwing over de crisis waarbij wij heelemaal niet dach ten aan deKabinetscrisis. Wij dachten alléén aan de wereldcrisis en aan de crisis, die er is in het diepste van veler persoonlijk en verborgen le ven. Voor deze crisis zoowel in de wereld als in het persoonlijk leven is de oplos sing: zoek het Rijk Gods.... Dan wordt de oplossing ons „toegewor- p e n". De crisis, welke wij bedoelen, als wij spreken over de Kabinetscrisis, is een ernstige aangelegenheid ongetwij feld maar toch van betrekkei ij k ge ringe beteekenis, als wij deze vergelijken met de crises, welke wij hierboven bedoe len. Toch zou het zoo goed zijn, als wij, voor zoover 't van ons afhangt, óók voor de oplossing van deze crisis zouden zoeken het Rijk Gods; als wij Gods zegen zouden afbidden over hen, die aan de oplossing van de Kabinetscrisis moeten medewer ken, en daardoor op het wel en wee van ons vaderland in de naaste toekomst veel invloed kunnen uitoefenen. Héél het leven moet worden beschouwd in het licht van de levensroeping, welke wij helaas, te vaak ondoordacht! kernachtig formuleeren in de woorden, waarmede wij onze vergaderings-bespre- kingen aanvangen en sluiten: Geloofd zij Jezus Christus. Denken we 'ns meer na over de diepe, zee-diepe beteekenis van onzen „christe- lijken groet" en zetten wij héél ons leven in diè beteekenis! DE NIET-KATHOLIEKE MINISTERS BIJ DR. COLIJN. Vrijdagmiddag half vijf heeft de kabi- nietsformateur, dr. H. Colijtn, de ministers Van Dijk, Van Boeijen, -Slotemaker de Bruïne, Van Buiuren en Patijn ontvangen. Het geheele demissionnaire kabinet dus op de vier katholieke ministers na. Dit feit igeeft nochtans, evenmin als de ontvangsten, die voordien plaats hadden, eeniige duide lijke aanwijzing over de plannen van den formateur. Het zal kunnen beteefcenen, dat dir. Colijn zijn heil zoekt bij het niet-katlio- lieke deel van het kabinet en dus op de basis, die door de katholieke ministers niet kon worden aanvaard. Het kan er ech ter ook op wijzen, dat hij, wetend wat het oordeel van de vier katholieke ministers is, de anderen wil polsen over de vraag in hoeverre zij bereid zouden zijn op een pro gram met concessies aan de sociale op vattingen der katholieken, op een program dus, dat de kabinetspolitiek van de ver streken twiee jaar zou voortzetten, in zee te gaan. Nog steeds dus: nevelen om de kabinets formatie, nevelen, die ook niet worden ver dreven door de wetenschap, dat de forma teur om half zes den leider der A.R. Kamer fractie, den heer J. Schouten, heeft ont vangen. Dr. Colijn heeft gisteravond wederom te zijnen huize ontvangen j'hr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeugd. «Tijd". Dr. COLIJN VOLGENDE WEEK GEREED? De parlementaire redacteur meldde gis teren aan de „Tijd": In politieke kringen neemt men aan, dat dr. H. Colijn er in zal slagen een kabinet te vormen; men tast echter nog in den nevel omtrent de basis, waarop dit kabinet zal rusten. Vermoedens daaromtrent loopen in twee richtingen: men denkt aan een zakenka binet en aan een reconstructie van het oude kabinet. Reeds hebben enkele liberale ochtend bladen, afgaande op de mededeeling, dat jhr. Van Lidth de Jeugde vandaag door dr. Colijn zou worden ontvangen, de ver ondersteling geopperd, dat inderdaad een zakenkabinet, min of meer gelijkend op het breede basiskabinet van vóór 1937, voor de deur staat. Een feit is echter dat baron De Vos van Steenwijk, die kennelijk de voornaamste adviseur is geweest van H.M. de Koningin en die ook hedenmor gen den formateur aan het Departement van Algemeene Zaken heeft bezocht, geen voorstander van een dergelijk kabinet is, toch integendeel sterk geporteerd is voor de samenwerking der rechtsche partijen. Overigens schijnt ook dr. Colijn nog steeds in het eerste stadium der kabinets formatie te verkeeren. Hij hoorde van ochtend, gelijk gezegd, baron De Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten Generaal, en verliet met mr. van Schaik, voorzitter der Tweede Kamer, tegen half één uur zijn departe ment. Hij is dus waarschijnlijk nog bezig het terrein te verkennen. Intusschen ver wacht men, dat hij de volgende week zijn vijfde kabinet gereed zal hebben. POLITIEKE BIJEENKOMST DER R. K. STAATSPARTIJ TE AMERSFOORT UITGESTELD. Het partijbureau der R. K. Staats partij deelt ons mede, dat, in verband met den langen duur van de kabinets crisis, de politieke bijeenkomst te Amersfoort, welke vastgesteld was op 22 en 23 Juli a.s., niet zal kunnen door gaan, vermits de verantwoordelijke personen, die alsdan voorlichting zou den hebben te geven, juist met het oog op hun verantwoordelijkheid, waar schijnlijk nog niet vrijelijk ziCh zouden kunnen uiten. Het is de bedoeling, zoo spoedig mo gelijk een soortgelijke voorlichtings bijeenkomst te houden op een nader te bepalen datum. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NATUURLIJK: WIJ! Ben kruiskopje van de Maasbode Hóe wis en zeker de katholieken van alles de schuld krijgen van wat er gebeurt en niet gebeurt, bewijst „Het Volk". Geërger de lieden vragen zich, aldus de parlements- redacteur van genoemd blad, het volgen de af: Als het toch de bedoeling is geweest, dat er weer een rechts kabinet-Colijn zou komen; had dr. Colijn niet voor zijn eerste opdracht behoren te be danken en hadden de rechtse partyen met elkaar moeten blijven overleggen, tot zij het eens waren geworden. Dan echter zou gebleken zijn, dat de gehele crisis onwerkelijk en onwaar achtig is geweest en dat de katholieken in het geheel niet van zins zijn geweest om deze crisis te nemen als uitgangs punt voor een forse wending in hun politiek in de richting van een sociaal beleid, op herstel van de welvaart ge richt. Hier is een zonderlinge omkeering van de feiten. De katholieken hebben niets „genomen". Zij hadden in 't geheel geen wending noo- dig. Het was de heer Colijn, die plotseling een wending wilde in het sociaal beleid, terwijl de katholieken niets anders vroe gen dan handhaving van de tot dusver met gemeen overleg gevoerde politiek, welker resultaten uit de vermindering der werk loosheidscijfers bleek. Waarom draait men de feiten toch zoo hamekkig om, terwijl een zoo duidelijk re- geeringscommuniqué over het ontstaan der kabinetscrisis versoheen? DERTIG MIJNWERKERS IN AMERIKA DOOR MIJNONTPLOFFING INGESLOTEN. PROVIDENCE (Kentucky), 15 Juli. (A. N.P.) Nabij Providence in Kentucky heeft zich in een mijn een ontploffing voorge daan, tengevolge waarvan een dertigtal mijnwerkers onder den grond is ingeslo ten. IEDERE KERKTOREN EEN VUURTOREN ,,'t Is geen uiterlijke schittering, waar het om te doen is. maar onze wezen lijke roeping is om het licht te laten schijnen tot voorlichting van een verdwaalde menschheicL Iedere kerk toren moet een vuurtoren wezen, die de eeuwige ideeën van het Godde lijk Woord uitstraalt". Prof. Dr. Gerard Brom. Katholicisme in Polen HET VOLK HANDHAAFT HET ERFDEEL DER VADEREN. (Van een bijzonderen correspondent). WARSCHAU, 13 Juli 1939. Nu Polen in verband met den ge spannen internationalen toestand in het middelpunt der belangstel ling staat, en bijzonderheden om trent land en volk reeds van ver schillend standpunt zijn belicht, laten we hieronder nog een bij drage volgen over een katholiek cultureel werk van Polen: de Ka tholieke Universiteit van Lublin. De Katholieke Universiteit van Lublin is het eenige instituut voor Hooger On derwijs in Polen, dat geheel gebaseerd is op de beginselen en leerstellingen van de Katholieke Kerk en dat tevens van den staat de volledige rechten van een Uni versiteit verkregen heeft. Het is aan den vurigen ijver van een priester, dr. Radziszewski, te danken ge weest, dat Polen haar eigen katholieke Universiteit heeft verkregen. Hij nam het initiatief, dat op de vergadering van het Poolsche Episcopaat, onder voorzitterschap van den Pauselijken Nuntius, mgr. Achil les Ratti, den lateren Paus Pius XI, werd overgenomen en op 27 Juli 1918 was de stichting van de Katholieke Hoogeschool van Polen een voldongen feit geworden. Er moet nog ontzaggelijk veel voorbe reidend werk worden verricht, maar de bisschop, mgr. Marian Fumaot, heeft m die periode zoo ontzettend veel gezwoegd, dat nog op 9 December van datzelfde jaar de plechtige inauguratie van de Katho lieke Universiteit van Lublin kon geschie den. De officieele akte betreffende de op richting dezer Universiteit werd door den H. Stoel eerst gepubliceerd op 25 Juli 1920. Door de welwillendheid van de militaire autoriteiten kreeg de universiteit, die tot 1921 gehuisvest was in een gedeelte van het Seminarie van Lublin, de beschikking over een oud klooster, dat tot dan toe als militair hospitaal was ingericht. Gedurende de 20 eerste jaren van haar bestaan heeft deze universiteit blijk gege ven van een groote activiteit op ieder ge bied van wetenschap'en opvoedkunde. Lublin als universiteitsstad is een brand punt v*ïï Katholieke en Poolsche cultuur geworden, in het Noordoosten van het land. De Katholieke Universiteit van Lublin telt thans 4 faculteiten: Godgeleerdheid en Gewijde Wetenschappen, Kerkelijk Recht. Rechten, Politieke en Sociale We tenschappen en Klassieke Talen. In het af- geloopen jaar bedroeg het aantal profes soren, dat aan deze faculteiten op eeniger- lei wijze verbonden is 68. De Katholieke Universiteit van Lublin werd gelijkgesteld met de andere inrichtingen van hooger on derwijs en is thans ook bevoegd om de titel van „Meester in de rechten" en ooit den doctorstitel te verleenen. Deze be voegdheid werd haar verleend bij de wet van 9 April 1938. De universiteit bezit haar eigen academiale kerk, alsmede een groote bibliotheek en nog een afzonder lijke boekerij, die is ondergebracht in het Seminarie. Het wetenschappelijk werk van de Universiteit strekt zich ook uit over tal van wetenschappelijke vereenigingen, die rond de katholieke hoogeschool zijn gegroepeerd, zooals de Wetenschappelijke Vereeniging, de Bond voor Wetenschappe lijke Christelijke Studiën, de Wetenschap pelijke Commissie van Onderzoek voor Oost-Polen. Ook op sociaal gebied is de invloed van de katholieke hoogeschool merkbaar speciaal in de instelling van een landelijken Socialen Raad, die bedoeld is als college van advies voor den primaat van Polen en de Poolsche Unie voor Ka tholieke Intellectueelen. In het afgeloopen universiteitsjaar be droeg het aantal studenten 1400; weliswaar worden de lessen van de Theologische Fa culteit slechts door 8 studenten gevolgd. In kanoniek recht studeerden 22 studenten, in burgerlijk recht 1103, terwijl 267 stu denten zich in politieke en sociale weten schappen wilden bekwamen. De studeerende jeugd is ondergebracht in diverse studentenorganisaties en gods dienstige vereenigingen, alsmede in we tenschappelijke clubs, waar aan de spe ciale ontwikkeling der studenten nog bij zondere zorgen worden gewijd. Er is een afzonderlijke organisatie om broederlijke hulp aan een student te ver leenen „Bratnia pomoo", die een tehuis voor mannelijke en vrouwelijke studen ten heeft ingericht, waar deze, al of niet met pension, worden ondergebracht. De Katholieke Universiteit van Lublin wordt bijna geheel bekostigd met bijdra gen van het Episcopaat en de giften van edelmoedige weldoeners. Tenslotte zij nog vermeldt, dat ook aan de staatsuniversitei ten van Warschau, Krakau, Lwoff, Leopol, en Wilna Godgeleerdheid wordt onderwe zen. Bovendien zijn er in de 23 bisdom men, die Polen telt, in ieder diocees Groot en Klein-Seminaria, waaronder drie van den Griekschen Ritus en een Groot-Semi narie van de Slavisch-Byzantijnsche Ritus. Monument voor Priesterheld. In het stadje Ossowa, dichtbij Warschau, heeft men een:monument opgericht ter nagedachtenis van den priester Ignatius Skorupka. Deze priester was een der vele helden uit den oorlog, die Polen in 1921 tegen de Bolsjewieken gevoerd heeft. Toen de Rooden de Poolsche hoofdstad nader den, had Professor Skorupka als aalmoeze nier vrijwillig dienst genomen in het Pool sche leger; hij stond aan het hoofd van een regiment, dat hijzelf had opgericht uit leerlingen van het Lyceum, die den stijd hadden aangebonden met den vijand der Christenheid. Tijdens deze veldtocht en de opmarsch van het bolsjewistisch leger kreeg kolonel Skorupka opdracht om een bepaalde stelling te verdedigen. Ondanks de geweldige overmacht van het Bolsje wistische leger was deze vijand toch ge noodzaakt om terug te trekken, toen Sko rupka, met het kruis in de vuist, bij den aanval voorop ging en op die wijze zijn leerlingen aanspoorde om vol te houden. Zijn regiment voerde een tegenaanval uit en wist de overwinning te behalen, die de eerste nederlaag der Bolsjewisten betee- kende voor de poorten van Warschau. De heldhaftige aalmoezenier Skorupka was echter bij dezen slag gesneuveld; een vijandelijke granaat had zijn schedel ver brijzeld. Modcrn-heidensche wandaden. In een lokaal te Slotoff, dichtbij Oppelen in Duitsch-Silezië, bevindt zich een Poolsch clubgebouw, waarvan de ingang was ver sierd met een mooi beeld van O. L. Vrouw van Czostochowa, dat door de Poolsche be volking ten geschenke was gegèven. Op zekeren dag bleek, dat dit beeld vernield was, terwijl kwam vast te staan, dat dit vandalisme was toe te schrijven aan en kele leden van de Nationaal-socialistische S. A. Bovendien was er een kapel, waarin de beeltenis stond van den aartsenkel Mi- chaël op dezelfde wijze door de leden van genoemde organisatie ontheiligd. Kruis beelden waren geprofaneerd, heiligenbeel den stukgeslagen, zooals dat ook thans vaak in Duitschland geschiedt. De leer lingen die de modern heidensche school van Rosenberg, Streicher en Baldur von Schirach hebben doorloopen zijn met een ziekelijken haat bezield tegen alles, wat christelijk is en zij beschouwen het als hun goed recht om in hun strijd tegen het christendom dergelijke vandalistische methoden toe te passen. Overal treft men in de boekwinkels de werken aan van Lüdendorff en diéns" echt- genoote, alsmede de talrijke anti-christe lijke boeken en schotschriften tegen de Katholieke Kerk, de Paus, het college van Kardinalen, Bisschoppen en priesters. Deze pamfletten worden verkocht tegen een bespottelijk lagen prijs; in deze boe ken wordt een waarachtige haat ontketend tegen het christendom, hoewel de histori sche waarheid geweld wordt aangedaan en er vele opzettelijke vervalschingen en onjuistheden in voorkomen. Het is juist dc bedoeling van de nationaal-socialistische propaganda om met dergelijke lectuur de jeugd te overstelpen, die nog onwetend is en niet in staat om de waarheid van de dwaling te onderscheiden. De uitwerking van de verspreiding de zer boeken en geschriften die een semie- officieel karakter dragen, vormt een groot gevaar voor de jeugd, die zoo' licht ontvan kelijk is voor allerlei theorieën en begin selen, die uiterlijk schoon en aanlokkelijk schijnen en waardoor het nationale ge moed van een Duitsche volksaard gestreeld wordt, maar die een groot gevaar betee- kenen voor geloof en zeden van het op groeiend geslacht. H. M. DE KONINGIN OP DEN RUIGENHOEK. H.M. de Koningin is gisteravond om kwar over acht per auto van het paleis Soestdijk op den Ruigenhoek terugge keerd. DE VIERING VAN DE TE VERWACHTEN BLIJDE GEBEURTENIS. Van het ministerie van binnenlandsc'ne zaken is een rondschrijven uitgegaan aan alle departementen en daaronder ressor- teerende instellingen betreffende de vie ring van de te verwachten geboorte van een koninklijken prins of van een konink lijke prinses. Het schrijven luidt als volgt: In verband met de te verwachten heu gelijke gebeurtenis in het prinselijk gezin heb ik de eer u mede te deelen. dat de dag. volgende op dien van de geboorte van een koninklijke prins of van een konink lijke prinses, zal worden gevierd als een verjaardag van een der leden van het ko ninklijk huis, d.w.z., dat de dienst op dien dag, na den morgendienst, als op Zondag wordt verricht. Op dien middag zullen derhalve alle rijksdiensten, -instellingen en -bedrijven gesloten zijn, voor zoover de dienst dit toelaat. Indien de dag, volgende op dien waar op de geboorte heeft plaats gevonden, een Zondag mocht zijn, wordt de feestviering verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Terstond na het bekend worden van de geboorte, wordt van alle openbare gebou wen de nationale vlag uitgehangen. Deze vlag blijft hangen gedurende den daarop volgenden dag. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland 1 Londenschc ambassadeur verlaat Pariji (2de blad). Franco over Dantzig. (2de blad). Protest van Zwitserland inzake Tiroti' (2de blad). Japanschc betoogingen tegen Engeland»1 (2de blad). Een boodschap van Roosevelt aan het1 Congres. (2de blad). Binnenland Dr. Colijn confereert. (1ste blad). Regeling steun inlandsche rogge. (2d«f blad). Organisatie werkloosheidbestrijding. (la blad). Te Mill is een meisje door den bliksem' getroffen eni gedood; het hemelvuur ver/ oorzaakt verschillende branden. (4de blad),1 Sport en Wedstrl|den De inschrijvingen voor de Kaagweek ooli dit jaar overtalrijk. (4de blad). Bij de nat. lawntenniskampiocnschap» pen is van Swol door Teschmacher versla» gen. (4de blad). De nationale vijfkarap voor militairen ten einde. (4de blad). ORGANISATIE VAN DE WERKLOOS HEIDSBESTRIJDING. Inspecties in elke provincie. De minister van Sociale Zaken heeft van heden af de rijksinspecties voor de werk verschaffing opgeheven en beeft voor elke provincie een inspectie van den rijksdienst voor de werkverruiming ingesteld. De zetels dezer inspecties zijn Heerenveen, Groningen, Assen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, 's-Gravenhage, Middelburg,, 's-Hertogenbosch en Hoensbroek. j Aangewezen zijn als hoofden van deze' inspecties: Voor de provincie Friesland J. J. G. S, Falikena, voor de provincie Groningen A. Kwast, voor de provincie Drente E. Jf Buiskool, voor de Provincie Overijsel ir. J. van Noppen, voor de provincie Gelder land ir. A. S. Tuinman, voor de provincie Utrecht ir. W. H. van Eek, voor de provin cie Noordi-Holland ir. W. M. van Roa- sum du Chattel, voor de provincie Zuid- Holland ir. A. W. M. Vetter, voor de pro-i vincie Zeeland ir. M. de Vink, voor de Pro-1 vincie Noord-Brabant ir. A. J. Mark voort en voor de provincie Limburg J. H. Martin.' De hoofden der inspecties, zoomede heb aan hen toegevoegde technisch, administra tief en overig personeel, hierbij inbegrepen het administratief personeel, tot dusver ingedeeld bij de thans opgeheven rijksin specties voor de werkverschaffing, wordcni overeenkomstig het bepaalde in art. 37 van het Koninklijk Besluit van 20 April 1939, igesteld onder de 'bevelen van de directie van den rijksdienst voor de werkverrui ming. Aan de hoofden der inspecties worden toegevoegd: in de inspectie voor de provin cie Friesland: ir. G. P. H. de Haen, P. J. Straatsma, in de inspectie voor de provin cie Groningen ir. H. Brugmans, in de in spectie voor de provincie Drente ir. A. M. Cornelissen, in de inspectie voor de pro vincie Overijsel ir. C. S. Hekrna Wienda, in de inspectie voor de provincie Gelder land ir. W. van Laer, in de inspectie voor de provincie Utrecht ir. A. Bos, ir. H. G. Kuipéri, in de inspectie voor de provincie Noord-Holland ir. H. F. E. H. Kohlbrugge, ir. F. L. A. Maandag, in de inspectie voor de provincie Zuid-Holland ir. G. P. J. E. M. van Weezenbeek, ir. C. C. J. de L'Espi- nasse, ir. M. C. van Hameien, in de inspec tie voor de provincie Zeeland ir. G. J. ter Brugge, in de inspectie voor de provincie Noord-Brabant ir. J. P. Willuimier, dr. ir. J. H. J. v. <L Laar, ir. J. M. L. Segers, in. de inspectie voor de provincie Limburg ir. L. J. N. Jongmens, de hoeren ir. P. Boe- zaardt en ir. J. W. Hudig zijn werkzaam geeteld bij den Rijksdienst voor de werk verruiming te 's-Gravenhage. V TOURNEE VAN HET „HAAGSCHE MATROZENKOOR". Naar wij vernemen zal het Matrozenkoor uit Den Haag een tournee maken door Zwitserland en in verschillende steden uitvoeringen geven. Op Vrijdag 18 Augus tus zingt dit jongenskoor voor Radio Bern, des avonds van 8 uur tot even vóór half 9 (Hollandsche tijd 20.20 tot 20.45). Het programma zal bestaan uit Hollandsche liederen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1