OMGEVING RIJNSTREEK BIOSCOPEN TE LEIDEN Dit boeiende verhaal is heden 1 in Boekvorm verschenen! 35 cent DINSDAG 11 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 KATWIJK Bouwpolitie. Tot ambtenaar bij Ge meentewerken, speciaal belast met het toe zicht op de naleving der voorschriften ver band houdende met den bouw van wonin gen, is benoemd de heer E. J. v. Leeuwen, te Enkhuizen. NOOTDORP Landmiddag „De Graal". Door de Nootdorpsche afdeeling van „De Graal" zal op Zondag 16 Juli as. aanvang 3 uur, op een tèrrein langs den Rijksweg, nabij den Veenweg, een landmiddag worden gehou den, Het programma vermeldt o.a. zang, reidans en gezelschapsspelen. Collecte „Herwonnen Levenskracht". Door B. en W. is aan de R.-K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwon nen Levenskracht" vergunning verleend tot het houden van een openbare geldinzame ling op Zondag 16 Juli a.s. Gaarne beve len wij deze collecte aan. Arbeidsbemiddeling. Nadat geruimen tijd geen werkloozen meer bij de arbeids bemiddeling stonden ingeschreven hebben zich in den loop van de vorige week weer eenige werkloozen aangemeld, zoodat 12 werkloozen staan ingeschreven, STOMPWIJK Parochie-geschiedenis. De leziers zjuI- len met belangstelling de geschiedenis van (hun parochiekerk in ons blad gelezen heb ben. Het ligt in het voornemen deze ge- scchiedenis, welke geschreven is door den weleerw. heer A. N. Duynisveld, in boek vorm uit te geven. Ieder, die dit boek, dat met vele foto's verlucht zal worden, wil aanschaffen, ge lieve zijn naam op te geven aan den zeer- eerw. heer Pastoor C. Floor. WARMOND Aanvaring. De heeren M. G., L. B. en K. R. uit Den Haag, wilden met hun mo torjacht onder de Padoxbrug doorvaren. Van de andere zijde kwam uit de richting Haarlem plotseling een vrachtboot opda gen, die met groote kracht op het motor jacht invoer. De motorboot brak door mid den, terwijl de vrachtboot zonder van de ze aanvaring eenige noitie te nemen, door voer. Gelukkig kwamen geen persoonlijke oygeluken voor en wisten de inzittenden van het motorjacht zich in veiligheid te stellen. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Werkloozen. De werkloosheid in deze gemeente is momenteel, zeer verminderd. Als werkloos staan nog ingeschreven 14 personen, waarvan 4 personen worden on dersteund. Bij den aanleg van het vlieg veld te Katwijk zijn te werk gesteld 11 per sonen. den. Doch aan alles komt een eind en de terugreis werd aanvaard over Doorn via Utrecht weer naar huis. Zoodoende was het reeds middernacht, voordat het gezelschap goed en wel weer thuis was. Bij het af scheid riep men spontaan elkaar: „Tot vol gend jaar toe". Een hartelijk woord van dank aan den organisator, den heer J. Th. Helling, is voor deze prachtige reis zeker op zijn plaats. LEIMUIDEN ONGELUKKIGE VAL TIJDENS VOETBALWEDSTRIJD. Speler ernstig gekwetst. Bij den j.l. Zondag te Alphen aan den Rijn gespeelden voetbalwedstrijd Alphen- sche Boys 3O.D.I. uit Leimuidien, is een van de Leimuidensche spelers boven op den doelverdediger van de Boys, den 18-jarigen H. de Jong, gevallen. Deze werd daarbij door een knie van den tegenstander zooda nig in de zij getroffen, dat hij van verder spelen moest afzien. Gistermiddag vererger de de toestand van den jongen zoodanig, dat de hulp van een medicus werd ingeroe pen. Deze constateerde, dat één van de nie ren was gescheurd. De jongen is daarop naar het St. Elisabethziekenhuis te Leiden overgebracht, waar onmiddellijk operatief is ingerepen. De medicus achtte het raad zaam de politie op de hoogte te stellen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het ongeval uitsluitend aan een samenloop van omstan digheden en niet aan ruw spel te wijten is. Voetbal. Vrijdag 14 Juli speelt een com binatie van „Leimuiden" thuis een vriend- schappelijken wedstrijd tegen een combi natie van D.E.S. Aanvang half acht. NIEUWKOOP Personalia. Aan de vakschool v. meis jes te Noordwijk slaagde voor het diplo ma lingerie knippen en naaien, de dames M. Vergeer, N. Verhage en A. Fijs, allen alhier. De geslaagden hebben hun oplei ding ontvangen bij de eerw. Zusters van het R.-K. Liefdegesticht, alhier. RUNZATERWOUDE GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam Maandag avond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de heer A. v. d. Knijff, wet houder, loco-burgemeester. Reclame van den heer J. Reunemam tegen zijn aanslag in de straatbelasting aangezien deze persoon terecht is aangeslagen voor een bedrag ad 8.35, besluit de Raad zijn aanslag te handhaven. Reclame van C. Schild tegen zijn aanslag in de hondenbelasting 1939. De heer Jansen vindt de heffing van hondenbelasting niet goed. Het is zeer moeilijk te zeggen welke hond voor 2.50 en welke voor 5.moet worden aange- DE MAN VAN DE KLOK ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeenteraad.. Naar wij vernemen zal de eerstvolgende opuenbare radverga dering plaats hebben op Vrijdag 28 Juli des avonds te 7 uur. Personalia. Als eerste groep slaagde bij de te Den Haag gehouden examens voor het MULO-diploma A mej. B. Kortmann en de heeren P. Haverkamp, B. van Leeuwen, W. Kroft en A. Huik, allen leerlingen van de R.-K. school voor ULO aan de Paradijs- ilaan, alhier. Geboren: Cornelis, z: van Cornells Haasbeek en Neeltje Klazina Snel. Ger- rit z: van Johannes van der Lee en Corne lia van der Leede. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK KRO-propagandatocht. Onder leiding van den correspondent, den heer J. Th. Helling, had Zondag 1.1. een propaganda- tocht plaats naar de K. R. D.-studio te Hil versum. Precies 1 uur vertrokken 85 deel nemers per touringcar vanaf de Rijndijk over Leiden via Amsterdam naar Hilver sum. Daar aangekomen werden de deel nemers in de groote concertzaal toegespro ken door een van de gidsen en werd het gezelschap in drie groepen gesplitst. Toen begon de tocht door het mooie en machtige K. R. O.-gebouw. De deelnemers van dezen tocht zijn hierdoor nog meer doordrongen geworden van welke ontzaglijke waarde de K. R. O. is als een modern apostolaat. Door een klein misverstand moest het be zoek aan de studio belangrijk verkort wor den, doch de meeste deelnemers hebben zich voorgenomen om 't volgende jaar we derom aan deze gezellige en prettige reis deel te nemen. Na dit bezoek werd de reis voortgezet naar het nieuwe Raadhuis aldaar, wat ook bijzonder in den smaak van de deelnemers viel. Vervolgens ging het naar de Pyra- mide van Austerlitz, waar eens echt de bloemetjes werden buiter.gezet door ge bruik te maken van de vele vermakelijk heden. Vooral de auto-renbaan was .grootste attractie, waardoor menig lachsal vo werd ontlokt. Daar is ook echt genoten en vele jongelui konden haast niet schei- De heer Compeer is de meening toegedaan dat het hier een hond betreft die zuiver voor pleizier gehouden wordt. De voorzitter zou de aanslag op 5. willen handhaven. Het is z.i. het beste dat de heer Schil maar eens een uitspraak in 'hoogste instantie probeert te verkrijgen. Volgend jaar hebben B. en W. dan bij de vaststelling.van het kohier ook een betere maatstaf. De heer Jansen stelt voor de aanslag tot 2.50 terug te brengen. Zijn voorstel wordt verworpen met de stemm envan de heeren Visser, v. d. Knijff, Compeer en Disseldorp tegen. Aangeboden wordt de rekening der ge meente dienst 1938. Gewone dienst inkomen 34.445.15, uitgaven 33.293.77, batig do 1151.38. De secretaris deelt mede, dat aangezien de laatste bijdrage van het rijk in de werk loosheidsuitgaven en het laatste gedeelte der belasting bijdragen wel niet zullen ontvangen worden, dit bedrag met S 880.50 zal moeten worden verminderd. Dat er echter desondanks een batig slot is, is gelukkig een gunstig teeken. Kapitaaldienst. Inkomsten 3064.73, uit gaven 3627.50, nadeelig slot 562.77. Tot leden van de commissie van onder zoek worden bij die eerste stemming be noemd de heeren W. Compeer, P. Jansen en G. Bergshoeff, welke heeren hun benoe ming aanvaarden. Bij de rondvraag verzoekt de heer d< Bruijn aan B. en W. om spoedig de sloot langs den weg te doen kloozen en de eige naren aan te schrijven om dit ook te doen. Hij zou het jammer vinden als weder ge wacht wordt tot het najaar. B. en W. gen toe hiermede spoed te betrachten. De heer Visser brengt de plannen inzake den bouw van een aantal villa's rond het meer ter sprake. Hij betreurt het dat in den voorgenomen bouw door het verlof van den burgemeester geen voortgang komt. Alle leden zijn de meening toegedaan dat getracht moet worden deze plannen door gang te doen vinden. Hierna sluiting. TER AAR Geboren: Maria Suiberta d. van H. Versluis en Voorn. Niesje Hendrika d. van J. Mulder en Kroon. Ondertrouwd: P. J. van Rijn 29 j. en H. M. v. d. Hoorn 26 j. Gevest igd: L. J. Heemskerk, van Nieuwveen. M. van Koert, van Nieuw koop. Vertrokken: M. de Ban en gezin, naar Gouda. M. Koopmanschap, naar Amsterdam. S. van Baar, naar Edam. G. S. Bergsma, naar Leimuiden. Met een stralend gezicht zette mijnheer Godard de pendule op tafel. „En vrouwtje", zei hij, „ben ik hieraan miskocht? Is het geen juweeltje van een klok? Echt antiek. Wat een fijne stijl, hé? Wonderlijk, zoo als die oude klokkenmakers hun stiel ver stonden. Je moet eens letten op die engelen figuren, die het uurwerk vasthouden. Ze hebben er moeite mee, ze zetten zich schrap om het gewicht te torsen. De span ning is in hun spieren te zien. Ze weten, dat ze „de Tijd" en „De Eeuwigheid" dragen. Ze voelen hun verantwoordelijk heid. Dat zijn geen beeldjes meer, 't zijn bijna verstandige wezentjes. Wat een ex pressie. Godard was verrukt over zijn nieuwe aanwinst. Druk gesticuleerend draaide hij er om heen, terwijl zijn vrouw stond toe te kijken. „Wat heb je voor dat ding betaald" vroeg ze zonder eenig enthousiasme. „Dat ding? Dat Ding? Weet je dat „dat ding" een onbetaalbare historische waarde heeft? Ik heb er maar 1500 francs voor betaald, maar ze is minstens tienmaal zoo veel waard..,." „Vijftienhonderd francs? Man, je bent toch niet gek? Je verspilt je heele ver mogen door je antiquiteiten-manie. Die pendule is hoogstens honderd francs waard. Je bent natuurlijk weer eens beetge nomen!" „Jij hebt geen kijk op wat antiek is of niet. Voor een kenner, zooals ik ben, leeft die klok. Ze vertelt van oude tijden, van het geduld en de liefde, waarmee ze ver- aardigd is. Je moet je voorstellen, hoe een werkman gebogen zit over die fijne raderen en schroefjes en pennetjes en er iets van zijn eigen wezen in doet. Hij werkt er-aan zonder te weten, dat twee honderd jaren later Jules Godard zijn werk nog prijzen zal en waardeert en bewondert!" „Terwijl zijn vrouw zegt, dat die zelfde Jules Godard zijn geld weggooit aan on nutte dingen", voltooide zij den zin. „Een leek ziet zelfs de waarde ervan af. Om nog te zwijgen van de geschiedenis, die die pendule heeft", ging hij verder. ,,'t Zal me wat zijn!" „Heb je wel eens gehoord van Marchetti, den man, die het bestaan durfde, negen menschen om het leven te brengen? Hij leefde in de achttiende eeuw, omstreeks 1750. Deze pendule wees het uur aan, dat zijn slachtoffers het leven moesten laten. Drie uur 's nachts. Dat moet je je eens voorstellen! Marchetti zit in zijn kamer op zijn kasteel. Op een kast staat deze klox. Zijn slachtoffer zit in een stoel, gebonden, 't Is twee uur. „Nog één uur", zegt hij. Hij maakt zijn ponjaard zorgvuldig schoon. Hij veegt langs het staal, het is vlijmscherp en schittert in het licht van een enkele kaarsNog een uur het kruipt voorbij, minuut voor minuut. „Jules, houd op! Jij probeert achter elk stuk, dat je koopt, iets griezeligs te zoeken." „Maar dit is werkelijk gebeurd!.... Dan slaat het drie uur. Marchetti grijnst. In het gelige licht zit den man, die gebonden den dood afwacht, zijn tanden glinsteren; hij ziet het mes, dat een eind aan zijn leven gaat maken, lang op zich afkomenVoel je den angst, Emilie, en de wreedheid van Marchetti, dat beest? Nog vóór de derde slag heeft weerklonken...." „Ik wil dat ding niet in de kamer heb ben, Jules. Of dat verhaal waar is of niet, ik vind het afschuwelijk!" „Ja. De handelaar zei, en ik geloof het ook graag, dat de geest van Marchetti nog in de wijzers moet huizen. Daarom heeft hij het uurwerk laten stilstaan. Die men schen zijn dikwijls bijgeloovig, zie je. 't Is toch een typische klok, vind je ook niet, vrouwtje. Ik zal 'm op gang brengen en de slaapkamer zetten." Mevrouw Godard verschoot van kleur. „Ben je niet bang, Jules, dat die Marchetti nog eens terug zal komen, en mij zal dood maken?" Het was als grapje bedoeld, maar als zoodanig klonk het niet overtuigd. „Wat ben jij kinderachtig, vrouwtje. Marchetti is al honderd vijftig jaar dood", Godard had zijn aanwinst in de slaap kamer gezet. Rustig tikte het uurwerk, en fel klonken de slagen van de uren door de stilte. Het stond recht tegenover het bed, zóó, dat 's morgens direct gezien kon worden, hoe laat het was. Godard had het zoo gewild, en mevrouw had er in berust met een geheim voorbehoud: de klok zou 's nachts nooit drie uren slaan. Ze was niet bijgeloovig, maar vond het toch een absurd idee, het uur van Marchetti hooren. Natuurlijk was er niets waar van dat verhaal, ze geloofde er niet aan, maar voor alle zekerheid was het toch beter, dat niets er ook maar aan herrinnerde. Dan sliep je veel rustiger. Als Godard dan zag, dat het 's nachts bleef stilstaan, was het een mooie aanleiding, het uit de slaapkamer te verwijderen. Godard sliep rustig. Hier had ze op ge wacht. 't Was twaalf uur. De slagen van de klok klonken droog door de stilte. Er zat iets wreeds in dat felle tikken, het herin nerde aan het verhaal, waarmee Godard thuiskwam. Ze zag, de fantasie werkt 's nachts het klaarst, Marchetti de kamer binnenkomen. Maar 't was nog geen drie uur, dus de onverlaat was ver. Ze sprong uit bed, en zette de klok stil. Met een rustig gemoed ging ze slapen. Ni^ts verstoorde meer de stilde van de nacht, Marchetti kon blijven waar hy was. Maar later, ze wist niet, hoe laat het was schoot ze wakker. Er was een geluid in de kamer, dat er vroeger niet geweest was. Gisteren niet, jaren geleden niet, nooil voorzoover zij wist. Een regelmatig geluid, een tik, een tik, een tik, het drong plotse ling tot haar door, dat een klok tikte, de klok van Marchetti. En toch, ze had hem stilgezet, ze wist het heel zeker. Ze was klaar wakker. Om twaalf uur was ze uit bed gegaan. Ze had dat geluid niet meer gehoord. En nu.ze voelde, dat het bloed wegtrok uit haar gezicht, uit haar hoofd. Ze wilde gillen om te weten, dat ze niet droomde. Ze wilde haar man wakker ma ken, om hem het ongeloofelijke verhaal te vertellen, maar dat zou tegelijk een be kentenis zijn, neen, ze wilde afwachten, een oplossing zoekenDoodstil lag ze te luisteren. Wat bewoog daar in de kamer? Ze hoor de meer nog dan ze zag. Haar oogen, die aan de duisternis gewend waren, bemerk ten heel flauw iets groots en zwaars bij de klok. Dan een onderdrukt kuchen, haar handen grepen in de dekens, 't Was om gek te worden van angst, ze had geen besef om te schreeuwen of uit bed te springen. Ze was als verlamd door de dreiging bij de klok, die tikte, terwijl ze stil moest staan. Dan de korte, ratelende waarschuwing, dat het uurwerk ging slaan. Eénze lag in doodsangst te rillen; ze zag een glinste ren, was het 't mes van Marchetti....' Tweewas het twee uur.... Drie.... het uur van Marchetti.Het koude zweet stond haar op het voorhoofd. Maar er kon toch niets gebeurenMarchetti is al honderdvijftig jaar dood „Hij kon niet kapot zijn, ik wist het wel!" „Jules!!" Er lag een wereld van verlichting in dat eene woord. „Wat is er vrouwtje?" Het electrische licht flapte aan, Godard stond bij de klok. „Ik werd wakker, en hoorde, dat de klok stil stond. Ik heb haar toen maar weer op gang gebracht, en wachtte tot ze drie uur sloeg. Zie je nu wel, dat er niets gebeurt?" M. D. HOOFDFILMS AANVANGbUUR Het schip der ver vloeking. (Warner Baxter, Freddi Bar- Tholomew). cïet laatste nieuws liefde (Loretta Young, Tyrone Po ver). Ultimatum (Erich von Stroheim, Dita Parlo). De Visschersjongien. (Bobby Breen, Lec Carillo). Alaska (Hans Al- oers). Complot in Holly wood. (Leslie Ho ward, Joan Blondell) Jongenshart (Mic key Rooney). De sprong in het ge luk (Fritz Schulz, Felix Bressart). Chineesch goud. (Gary Cooper, Ma deleine Carroll). Zinga. (Paul Robe son). Zang en avontuur Avontuurlijk- dramatisch Komisch Sensationeel- humoristisch Z2ng en spanning lederen avond 8.15 u. Zondag van 2—7 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. lederen avond 8 uur; Zondag bovendien van 27 uur; alle dagen matinée be halve Vrijdag 2 uur. lederen avond 8 uur. Zondag van 47 uur. Zaterdag en Woens dag half drie matinée lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. lederen dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v volwassenen iiiiiiiiiiimiiiiiiiiNimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiiiiiimimiitiiiiiiiiimmiiiiiiimiimiiiiimiiigi Deze spannende vertelling met 300 illustraties I uitgevoerd in prachtkleurendruk kost slechts f aigehaald aan ons bureau, Papengracht 32 of bij onze agenten. 4272 ccn' Iranco per post. 2 (na ontvangst van het bedrag) Wacht niet met te bestellen, de voorraad is beperkt uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïf

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8