20935 20015 )nze Nieuwe Telefoonnummers! KERKNIEUWS BINNENLAND ADMINISTRATIE REDACTIE De stand van groenten- en fruitteeltgewassen DINSDAG 11 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BENOEMINGEN VAN DE PROPAGANDA VAN FIDE NIEUWE APOSTOLISCHE PREFECT IN TRANSVAAL WEER EEN NEDERLANDER TOT MISSIEBISSCHOP BENOEMD. Bij decreet van de Congregatie de Pro paganda Fide is den Hoogeerw. Heer Jean Biegler van de Missionarissen van het H. Hart benoemd tot Apostolisch Prefect van Lijdenburg in Transvaal. Verder is Pater Ubald Lehman van de Congregatie van de Paters der Heilige Harten (Picpus) benoemd tot Apostolisch Prefect van de Cook-eilanden (Oceanië). Over de benoeming van Mgr. Lehman vernemen we nog de navolgende bijzonder heden: Pater Ubald Lehman werd geboren te Amstelveen in 1887, priestergewijd in 1917 en is enkele jaren leeraar aan de St. Damiaanstichting geweest, welke destijds nog in Grave was. Gedurende de oorlogs jaren is deze onvermoeide werker naar de Missie van Oceanië vertrokken. H.H. WIJDINGEN TE MILL HILL. Op Zondag, 9 Juli, heeft Z. Exc. mgr. P. Rogan, apostolisch vicaris van Buea (Britsoh Kameroen) in de kapel van het St. Josephs College te Mill Hill de volgende H.H. Wij dingen toegediend. Het H. Priesterschap aan dertig leden van de St. Joseph's Congregatie voor Vreemde Missiën, waaronder de volgende Nederlan ders: G. Bisschop (Nijmegen); J. Dekker (Ou- dorp); G. Gussenhoven (Leiden); J. Kui pers (Blauwhuis); G. van Leeuwen (W a s- s e n a a r); A. Mak (Hoorn); H. Scholten (Oldenzaal); W. Smit (Breda); P. Wagenaar (Amsterdam); P. de Wit (Bovenkanspel); C. Castrious (Castricum); F. van Dongen (Blerick); J. van Kesteren (L i s s e); M. Laan (Onderdijk); J. Lodenstijn (Winters wijk)); J. Mous (Bakhuizen); S. Smit (Heerhugowaard); E. Stoofcmann (Groot- zang); M. Wartenlbergh (Amsterdam). Het H. Diaconaat aan negen-en-twintig leden derzelfde Congregatie waaronder de volgende Nederlanders: J. Altihk (Hengelo); B. Bruggemain (Ol denzaal); J. Habets (Oirsbeek); A. v. d Heijden (Roosendaal); M. Keizer (Zwaag); R. Knaap (N o o r d e n); A. Mertens (Ne- derweert); A. van Riuyven (Delft); A. Bos (Oudwijk); J. Haak (Groningen); H. Hee- rink (Oldenzaal); P. Hoogeboom (R o e- lof arendsveen); J. Klaver (Wijde Wormer); H. Lampe (Oosterbeek); H. Ne- derhof (Schiedam); G. Verhey (Zeddam). BENOEMINGEN TE MILL HILL. Na de HH. Wijdingen te Mill Hill maakte de Hoog Eerw. Fr. S. J. O'Callaghan, gene raal overste der St. Joseph's Congregatie voor Vreemde Missiën, de volgende benoe mingen van Nederlanders bekend: Vierde consultor van den generaal over ste; Fr. J. Thoonen (Langeboom) Roosendaal: Fr. M. Laan; Tilburg: Fns. J. de Vos, C. SaraJber, J. Kui pers. Haelen: Frs. H. Hemmer (directeur) en J. Mous. Apost. prefectuur van Sarawak: Frs. J. Dekker en A. Mak. Apost. vicariaat van den Boven Nijl: Frs. W. Eygenraam, J. Vaneman, H. Scholten, E. Stockmann en P. Wagenaar. Apost. prefectuur van Basankusu (Con go): Frs. C. Castricum, J. van Reste ren en M. Wartenbergh. Apost. vicariaat van Buea (Britsoh Ka meroen): Fr. G. Gussenhoven. Bisdom van Nellore (Br. Indië): Frs. G. Bisschop en J. Lodenstijn. Apost. vicariaat van Kisumu (Kenya Co lony): Frs. J Molenaar, L. op de Weegh en F. van Dongen. Apost. Prefectuur van Kodok (Soedan): Frs. J. Kiggen en H. te Riele. Londen (Koloniale Cursus voor Onder wijs): Frs. G. van L e e u w e n, S. Smit, W. Smit, P. de Wit. St. Joseph's College, Mill Hill: Broeder Fidelis Rensing; St. Petrus College, Freshfield: Broeder Williibrord Dekker; St. Joseph's Missiehuis: Br. Bessanone: Broeder Marcus Lampe; Apost. Vicariaat van den Boven Nijl: Brs. Laurentius Janseen en Bavo, de Leeuw. Apost. Prefectuur van Kodok: Br. Fran- ciscus Bodewes. DEKEN H. SONDAAL Naar wij vernemen is de gezondheids toestand van den Hoogeerw. heer H. Son- daal wederom van dien aard, dat Zijn Hoogeerw. de functie van Deken van Haarlem kan bekleeden. Promotie doctor Godgeleerdheid Aan het Pauselijk Instituut voor Hooger Onderwijs der Minderbroeders te Rome, het Athenaeum Antonianum is op 6 Juli 1.1. de weleerw. pater Aquiliinus Emmen O.F.M. op het proefschrift „De leer van Paus Alexander V over de Erfzonde en Maria's Onbevlekte Ontvangenis" summa cum laude tot doctor in de Godgeleerdheid be vorderd. Pater Aquilinus Emmen is mede werker aan de critische uitgave der werken van Joannes Duns Scotus. Licentiaat-Examens Aan de Pauselijke Universiteit de Grego- riana te Rome maakte pater A. Vugts uit DE INWONERS VAN OSS EN MINISTER GOSELING Aan minister Goseling is een telegram gezonden door het bestuur van de Sociale Studie- en Ontwikkelingsclub „St. Thomas Morus" te Oss, in opdracht van de in het telegram genoemde vereenigingen. Hier onder komen o.m. voor alle te Oss bestaan de afdeelingen der stands, en vakorgani saties van R.K. Werknemers, werknemende Middenstanders en Middenstanders, in to taal 64 vereenigingen en plaatselijke af deelingen van landelijke bonden. De tekst van het telegram, dat door voorzitter en secretaris van de studieclub was onder teekend, luidde: Aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie, mr. C. Goseling, 's-Gravenhage. De besturen der afdeelingen te Oss van (en dan volgen de namen van 64 vereenigin gen) betuigen Uwe Excellentie, namens hun vereeniging, dank voor de in April 1938 genomen maatregelen tot het herstel van de orde en de rust in de gemeente Oss. Zij spreken hun voldoening uit over de juiste weergave der feiten in de grootsche redevoering, op 27 Juni 1939 gehouden in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. AANBIEDING VAN EEN HULDEBLIJK AAN DE GRENADIERS EN JAGERS In de geheel met officieren, onderoffi cieren, korporaals en manschappen der regimenten grenadiers en jagers met hun dames gevulde groote zaal van den Dieren tuin te 's-Gravenhage is gisteravond door het comité een huldeblijk aangeboden. Dit huldeblijk bestond uit een fraai uitgevoerd wandbord je, waarop de emblemen van de regimenten, de granaat en de hoorn, zijn aangebracht. Namens het comité bood mr. dr. L. N. Deckers het huldeblijk aan. Spr. zeide, dat deze avond niet was georganiseerd om de soldaten te verwennen, want de Neder- landsche soldaat wenscht niet verwend le worden. Wel heeft hij aanspraak op be langstelling en waardeering, want een volksleger als het onze kan zonder waardeering niet een behoorlijken geest bezitten en handhaven. Een weermacht als de onze moet leven uit de belangstelling van het volk. Spr zeide het een verheugend verschijnsel te vinden, dat die belangstel ling groeiende is en te hopen, dat deze niet voorbijgaand zal zijn. Spr. bracht dank aar alle kunstenaars, dank zij wier onbaat zuchtige medewerking deze avond mogelijk Vervolgens overgaande tot de aanbieding van het gedenkbord aan alle grenadiers en jagers, die thans onder de wapenen zijn, verzocht spr. het comité-lid mevrouw Hidding, den divisie-commandant én den regimentscommandanten een exemplaar van het bord aan te bieden. Binnenkort zullen de overige grenadiers en jagers eveneens hun exemplaar ontvangen, even als een ander geschenk ter plaatsing in de kazerne. Aan het regiment jagers bood spr. zes lang begeerde klaroenen aan, welk ge schenk met luid gejuich werd ingehaald. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat weermacht en volk tezamen in onwan kelbare trouw geschaard zouden mogen blijven rond den troon van H.M. de Ko ningin. Met een driewerf „leve de koningin" waarmede alle aanwezigen instemden, be ëindigde spr. zijn rede. Als oudste regimentscommandant bracht luit.-kol. J. van Voorthuysen dank aan het comité voor het feit, dat het de feestelijk heden heeft laten besluiten met dezen avond. Ook namens den divisie-comman dant zeide spr. dank voor het bordje. Luit.-kol. H. D. Scherpenhuijzen sloot zich aan bij de woorden, door den comman dant van de grenadiers gesproken en bracht iu het bijzonder dank voor de klaroenen. Spr. verzocht allen jagers op te staan en aan te heffen een driewerf „leve het comité" waaraan allen voldeden. Nadat alle aanwezigen, begeleid door de Oude Jager Band, het Wilhelmus hadden ge zongen, traden vele kunstenaars voor de jubileerende regimenten op. Martien Beversluis droeg een door hem vervaar digde ode aan de grenadiers en jagers op, waarna Siem Nieuwenhuizen, Pico's accor deonisten, het duo Barends, Speenhoff en de Vereenigde Haagsche Spelers onder leiding van Pierre Balledux de aanwezigen op hun gaven vergastten. STEUN GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN OOGST 1939. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken besloten, voor goedgekeurde pootaardap- pelen van den oogst 1939 niet eenzelfde steunregeling te treffen als voor den oogst 1938 gold. De wijzigingen hebben hoofd zakelijk betrekking op den steun, welke voor niet als zoodanig te verkoopen goed gekeurde pootaardappelen zal worden ge geven. Zoo zullen de toeslagen van 1.50, 1. en 0.50 per 100 K.G. vcor de klassen a, b en c, die worden uitgekeerd voor die aardappelen, waarvoor niet de denatura- tievergoeding van 1.50 per 100 K.G. wordt gegeven, worden verminderd. Voor de consumptie-, fabrieks- en exportrassen zal voor klasse a 1.toeslag per 100 K.G. worden gegeven. Voor in de klassen ben c goedgekeurde pootaardappelen van de consumptie en fabrieksrassen zal geen en voor de pootaardappelen van deze klas sen van de exportrassen zal resp. 0.70 en 0.40 potersteun per 100 K.G. worden uitgekeerd. De verhooging van de „ge wone" denaturatievergoeding per 1 Maart 0.10 per 100 K.G. zal in mindering van den potertoeslag worden gebracht. Indien wel de denaturatievergoeding van 1.50 wordt gegeven, dus indien de aard appelen voldoen aan de eischen voor de rubriek a von de Nederlandsche Akker- bouwcentrale, zal de potertoeslag voor de klasse a ƒ0.30 en voor de klasse b en c nihil bedragen. Ook zal in de voorschrif ten met betrekking tot de sorteering wij ziging worden gebracht. Goedgekeurde pootaradappelen van de sorteering 28/35 m.m. komen niet meer voor steun in aanmerking. De bovengrens zal voor alle rassen gesteld worden op 50 m.m. vierkantsmaat. Het ligt in de bedoeling, den toeslag voor goedgekeurde pootaardappelen te doen ingaan op 1 Februari 1940. BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN. Haagsche voorstellen tot een bedrag van ruim 1 millioen. B. en W. van 's-Gravenhage hebben aan den gemeenteraad een voorstel gedaan tot het uitvoeren van openbare schuilplaatsen in gewapend beton en van andere voorzie ningen in verband met de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Het totaal van het voor dezen maatregel ge raamde bedrag is 1.050.000. Het college stelt voor een geldleening voor dit be drag aan te gaan en deze leening in 10 jaarlijksche termijnen af te lossen. EINDHOVEN KIEST ZICH EEN RAADHUIS. Ontwerp-Van der Laan uitverkoren. Be gemeenteraad van Eindhoven heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming een nieuw raadhuis gekozen. In overeenstemming met het advies van de jury, van de raadhuiscommissie en van B. en W., is de keuze gevallen op het plan van ir. J. v. d. Laan te Leiden. Het wachten is nu op de medewerking van het Werkfonds. De kosten van het plan beloopen nagenoeg 11/2 millioen. Wij feliciteeren onzen stadigenooten met dit mooi Tilburg, van de Missionarissen van het H. Hart, met grooten lof, zijn licentiaat in de theologie. Aan dezelfde universiteit maakte P. J. Nouwens, Oegstgeest, eveneens van de Missionarissen van het H. Hart, ook met grooten lof, zijn licentiaat in de Kerk-Geschiedenis. UIT HET JAARVERSLAG DER SPOORWEGEN. Locomotieven raken uit de mode. In plaats van het lijvig boekwerk, dat telken jare placht te verschijnen, blijkt het eerste verslag van de N.V. N.S. een mager werkje te zijn. Ook dit is dus veranderd, evenals alles bij de N.S. Veranderd Naaim, directie, organisatie en zooveel an dere dringen. Veranderd is ook, in gunsti- gen zin, de frequentie, de snelheid en het comfort der treinen en een deel der tarie ven. Maar één ding is gebleven, n.L groote veiligheid, die oorzaak was dat ook weer in 1938, geen enkele der 90 millioen (of zijn het er 100) treinreizigers, door een spoorwegongeval om het leven kwam. Ofschoon vele statistische opgaven uit het verslag verdwenen zijn, kunnen we toch nog eenige interessante cijfers vinden. Zoo zagen we (voor het eerst) het aantal gestelde wagens voor het vervoer van wa genladingen ri.l. 938512, al zijn er meer dan de helft (534396) voor het vervoer van steenkolen uit Limburg. Dat de locomotief haar tijd gehad heeft, blijkt wel uit de snelle vermindering van baar aantal, dat (voor hoofd- en locale spoorwegen) eind 1938 nog (slechts?) 891 was en eind 1934 nog 1121 bedroeg, een vermindering dus van 230 loc. in enkele jaren, waarvan er in 1938 alleen 61 buiten dienst gesteld werden. Daarentegen zijn er voor -het rangeeren, waarvoor men vroeger groote locs gebruikte, sedert 94 D.E. loco motoren bijgekomen, behalve natuurlijk de 90 electrisehe treinen, die voor een groot deel tegelijk rijtuig en trekvoertuig zijn. (De D.E.-treinen waren er in 1934 al). Met de rijtuigen voor het personenbe- drijf gaat het dezelfde kant uit als met de locs. Sedert 1934 werden niet minder dan 495 oude rijtuigen buiten gebruik gesteld, waartegenover staat, dat er sinds dien tijd 233 electrisehe rijtuigen bijkwamen; altijd dus nog een achterstand. Men kan er dus zeker van zijn dat de nieuw-besteld 18 Die- seltreinstellen (90 rijtuigen) zeer welkom zullen wezen en met open armen zullen worden ontvangen. Bij de toeneming van het reizigersverkeer, lijkt ons dit aantal ng niet voldoende. Anders staat het met het goederenvervoer, dat belangrijk is teruggeloopen en waar voor dus minder wagens noodig zijn. Sedert 1934 is het aantal goederenwagens vermin derd van rond 30.000 tot rond 27.000 wa- gesn, dus met circa 3000. Niettemin moet ook hier vernieuwing plaats vinden, met welk doel, zooals bekend is, onlangs de noodige bestellingen zijn gedaan. Ondanks de vermindering van het aantal geëxploiteerde kM. spoorweg (sedert 1929 met 346 km.) bedroeg het aantal afgelegde treinkm, 54.844.465 of 2.500.000 meer, dan in 1937. Vermelden we verder, dat in totaal voor abonnementskaarten ontvangen werd ruim 13 millioen gld., hetgeen iets meer was (83.000 gld.) dan in 1937, dat in totaal 47.838.423 plaatsbewijzen werden verkocht (waaronder niet gerekend zijn abk., va- OP 30 JUNI DE GEVOLGEN VAN DE DROOGTE. Im de Staatscourant van gisteren is af gedrukt de mededeeling van de directie van den landbouw omtrent den stand der groen te- en fruitteeltgewassen op 30 Juni j.L De weersgesteldheid in Mei kenmerkte zich door een geringen regenval, rul. 36 mm tegenover 48 mm normaal. Nachtvorsten van beteekenis zijn in deze maand niet voorgekomen. Het droge weer zette zich ook in Juni voort; in de eerste 10 dagen dezer maand werd geen regen waargeno- In de periode van 1020 Juni is meer regen gevallen, vooral in Noord- en Zuid holland, Friesland, Zeeland en West-Bra bant waar de neerslag 530 pet. boven normaal bedroeg. In de overige deelen des Lands heeft de regenval echter weinig te beteefcenen gehad. Het aantal uren zonne schijn bedroeg in de periode van 1 tot 20 Juni 199, tegenover 139 normaal. De groenten, welke im den open grond worden geteeld, hebben in ernstige mate van deze droogte te lijden gehad, waar door de stand van verschillende gewassen sinds de vorige berichtgeving verminderd Hierbij zij nog opgemerkt, dat de koolge wassen te kampen hebben met aantasting door de made van de koolvlieg, welke in verschillende gebieden betrekkelijk ernstige schade aan het gewas toebrengt. Wat de fruitteeltgewassen betreft, zijm de verwachtingen niet meer zoo hoog ge spannen als zij aanvankelijk waren, in het bijzonder wat de peren en pruimen betreft; de stand der appelen valt hier en daar tegen; het kleinfruit geeft zonder uitzonde ring een goed tot zeer goed beschot. De onder glas geteelde groenten en ook het fruit beloven eveneens goede opbreng sten te zullen geven. DE GROENTEN. Andijvie staat er in Zuidholland, op de Zuidhollandsche eilanden en in Utrecht goed voor; in de overige gebieden verloopt de ontwikkeling van het gewas matig tot goed. Sla. De droogte heeft de ontwikkeling van dit gewas geremd. Daarnaast onder vindt de sla schade door het optreden van het verschijnsel vam „randen" en het voor komen van luis. Dooreengenomen is de stand dan ook matig tot goed. Bloemkool zal een matigen oogst geven; plaatselijk staat het gewas er zelfs slecht bij; De made van dé koolvlieg brengt veel schade toe, terwijl ook hartloosheid op treedt. Roode, witte en Savoyekool geven Slechts matige vooruitzichten; in West- Friesland verwacht men nog een matig tot goeden oogst. Spitskool vertoont im het Noorden des lands, Utrecht en Zuidholland een goeden, i nde overigen gebieden een matigen stand. Peen. De ontwikkeling van dit gewas geeft een goed verloop te zien, -behoudens in Zuidholland (uitgezonderd de Eilanden), aar bet gewas er matig voorstaat. Erwten en peulen geven een goeden >gst. Snij- en pronkboonen ontwikkelen zich goed, uitgezonderd in Limburg en Oost- Brabant, waar de vooruitzichten matig lui den. Stok- en stamprinsesseboonen zullen Limburg en bet Westland een matig en elders een goed beschot geven. Tuinboonen. Algemeen staat dit gewas, dat gunstig werd beïnvloed door bet zon nige en drooge weer, er goed voor. cantiekrt. e.d.), tegen 47.117.912 in 1937, en dat van deze plaatsbewijzen 92 1/2 voor de 3ekl., 6,8% voor de 2e kl. en 0,7% voor de le kl. werd enuitgegeven. Ten slotte nog dit, dat voor brandstoffen en electrisehe stroom bij een bedrijf, als dat van de N.S. een respectabel bedrag wordt uitgegeven, blijkt uit de volgende cijfers: Ln 1938 be droeg dit 8.697.000.—, tegen 8.401.000.— in 1933, toen het aantal treinen aanmerkelijk minder was. MOND- EN KLAUWZEER In de week van 25 Juni tot en met Juli deden zich de volgende sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer voor: 9 runderen, 6 kalveern, 5 varkens en biggen. Ontslag burgemeester van Gorinchem. Bij Kon. besluit van 10 Juli 1939, is aan G. Kootstra, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1939, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Go rinchem, met dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten, door hem als bur gemeester bewezen. Augurken profiteerden eveneens van deze weersomstandigheden en zullen een goede opbrengst geven. Komkommers geven rond Amsterdam een matigen stand te zien; elders is deze goed en in Groningen zelfs zeer goed. Meloenen. De ontwikkeling, van dit ge was blijft iets ten achter bij die van de kom kommers. Groei en vruchtzetting verloo- pen echter -bevredigend, zoodat een goede oogst tegemoet wordt gezien. Tomaten. Gemiddeld is de stand der zg. koude tomaten (d.i. in onverwarmde kas sen of warenhuizen geteeld) goed, in Gro ningen, de Venen en Noordbolland goed tot zeer goed. Stooktomaten geven eveneens een goeden oogst. Aardbeien Leveren dooreengenomen een slechte opbrengst; alleen op perceelen, welke in mindere mate door de vorst in De cember zijn -getroffen, wordt nog een matige oogst verkregen, in bet bijzonder wat de variëteiten Mad. Lefèbre en Mad. Moutot betreft Daarnaast bracht ook de droogte schade toe aan het gewas. Vroege aardappelen geven een matig tot goed beschot; het droge weer heeft de ont wikkeling van dit gewas geremd. Uien staan er matig tot goed voor; plaat selijk heeft het gewas te kampen met het optred-en van de uienvlieg. HET FRUIT Appelen. Ten opzichte van den komenden appelen oogst koestert men gunstige ver wachtingen. Over het algemeen vertoonen de appelen een goéden stand. Perzikroode zomerappel en Early Victoria zullen een goeden, Yellow Transparant een goeden tot zeer goeden oogst geven, Van Groninger Kroon en Present van England verwacht men eveneens een goede tot zeer goede op brengst. Ook Schoone van Boskoop (goud- reinette) staat er goed voor; de stand van de Bellefleurs is daarentegen matig, terwijl de vooruitzichten voor de Sterappelen in Limburg matig en elders matig tot goed worden genoemd. Peren vertoonen een matigen standi, welke voor verschillende variëteiten zeer uiteen loopend is. De stand van Clapp's Favorite is behoudens enkele uitzonderingen matig tot slecht; van Précose de Trévoux verwacht men een goeden tot zeer goeden oogst, Triompbe de Vienne is vrijwel mislukt; Bonne Louise d'Avranohes zal daarentegen een matig tot goeden oogst geven. De voor uitzichten voor de variëteiten Conférence, Comtesse de Paris en Légipont loopen uit een van slecht tot goed. Oomskinderperen (kruideniersperenzullen een goede op brengst geven. Ook ten aanzien van de stoofperen wordt zonder uitzondering een goede oogst verwacht. Pruimen. Ook ten aanzien van den prui- menoogst luiden de verwaohtingen zeer ver schillend. Reine Victoria is goed tot zeer goed beladen; van Belle de Louvain ver wacht men eveneens een goeden tot zeer goeden oogst, uitgezonderd op de Zuid- Hollandsohe eilanden, waar de stand slecht wordt genoemd; de variëteiten Czar en El- densChe blauw zullen een goede opbrengst geven. Daarentegen luiden dé vooruitzich ten ten aanzien van Reine Claude d'Oul- lins en Reiinie Claude Verte matig tot slecht. Kersen. Over het algemeen zijn de oogst- verwachtingen goed. Meikersen 'geven- een matig tot goed 'beschot.de weersgesteld heid der laatste dagen beeft veel tot ver betering van den stand, bijgedragen. Bas terd-dikke is slecht tot matig 'beladen. De overige variëteiten zullen echter een goe den oogst geven. Kruisbessen staan er goed voor. Roode en zwarte bessen geven goede tot zeer goede vooruitzichten. Frambozen. Hoewel plaatselijk nog eenige schade door de vorst in December j.l. waar neembaar is, staan de frambozen er over het algemeen toch zeer goed voor.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7