22444 STADS NIEUWS ELTAX I AGENDA R. K. Werkliedenverbond RECHTZAKEN DINSDAG 11 JULI 1939 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 1 2.50 per kwartaal. Bij onae agenten 20 cent per woek; f 2.00 per kwartaaL Franco per paat 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? KOEL. De Bilt selnl: Verwachting: Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uut: Voor het Noorden en Noord-Oosten: Meest matige later afnemende Noord- Westelijke tot Westelijke wind, zwaar tot halfbewolkt, tijdelijk nog betrokken. Mo gelijk nog eenige lichte regen, koel weer. Voor het Midden en Zuiden: Matige tot zwakke meest Westelijke wind, Half tot zwaarbewolkt. Geen regen van beteekenis. Aanvankelijk weinig verandering in tem peratuur, later iets warmer. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, krachtige N. W. wind, 13 gr. C. Vlissingen: half bewolkt matige W. N. W. wind, 16 gr. C. De Bilt, zwaarbewolkt, zwakke Weste lijke wind, 14 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige N. W wind, 14 gr. C. Maastricht: half bewolkt, zwakke Wes telijke wind, 14 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie in het Noord-Oosten ligt thans over het midden der Bothnische Golf Zij verandert weinig van plaats en vult langzaam op, aan haar West- en Zuidzijde stijgt de barometer regelmatig. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan is iets in beteekenis afgenomen en breidt zich ever Centraal Europa uit. Aan de West zijde wordt het aangetast door depressie's, die echter nog geen groote activiteit ont wikkelen. Over de Duitsche Bocht, Dene marken en het Oostzeegebied waaien nog krachtige winden, op de Noordzee nam de windkracht af. In de Poolzee blijft de luchtdrukverdeeling zeer vlak. De maritiem poIeiTe luchtstrooming geeft overal in Centraal Europa aanleiding tot koel weer zonder neerslag van beteekenis. LUCHTEMPERATUUR. 16.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.? Van Dinsdagnamiddag 9.97 uur tot 4.21 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag voorm 11.15 en nam. 11.40 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. I weminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. Maan op Dinsdagavond 0.0 uur. Maan onder Woensdagmorgen 1 uur. VOORTAAN LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 8 tot en met Vrijdag 14 Juli a.s. waargenomen door de apotheken Van Driesum, Mare 110, telef. 20406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 23553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8. tel. 26274. Hedenmorgen ving in het Jaarbeursge bouw te Utrecht de zomervergadering aan van het R.K. Werkliedenverbond. De heer A. C. de Bruijn sprak bij den aan vang een rede uit, waarbij hij allereerst herinnerde aan de moeilijkheden, waar mee ons land reeds jaren worstelt, en die het gevolg zijn van de grondige struc- tureele, blijvende, althans langdurige ver anderingen, welke zich in het wereldbeeld hebben voorgedaan en nog steeds voort gaan zich te voltrekken. Daar zijn den laatsten tijd nog bijgekomen de hevige invloeden van de internationale politieke spanningen. Te midden van dit alles moet ans land zich trachten te handhaven en zich zelfs nieuwe wegen banen. Men kan erkennen aldus spr. dat ons land zich trachten te handhaven en lijk goed door de moeilijkheden heeft heengeslagen, vooral ook door zich ster ker te oriënteeren op de binnenlandsche markt oriënteering o.m. noodig geworden tengevolge van de verengde levensruim te, welke ons bleef, nadat buitenlandsche afzetgebieden ons gedeeltelijk waren ont vallen. Een van de middelen daartoe is de wij ziging van de tariefmachtigingswet, waar door de regeering gemachtigd werd een tarief-politiek in matig beschermenden zin te voeren. Op het nationale erf is vervol gens in allerlei vormen welvaartspolitiek. gevoerd. Men denke in de eerste plaats aan de ordeningsmaatregelen, die zijn doorgevoerd, waarbij te herinneren is aan verbindend-verklaring van ondernemers- en collectieve arbeidsovereenkomsten, het stellen van vestigings-eischen en de toe passing van de bedrijfs-vergunningswet. Er zijn nog andere maatregelen geno men om de binnenlandsche markt te ver ruimen, respectievelijk de gevolgen van de economische moeilijkheden te verzach ten. Denken we in het laatste geval voor al aan de verschillende vormen van werk- loozenzorg (steun in geld en natura, werkverschaffing, kampwerk, Segcba- werk enz.). De eerst bedoelde maatregelen bestaat vooral in de uitvoering van open bare werken, bedrijfssteun men denke aan den landbouw credietverleening aan ondernemingen, economische voor lichting, enz. Ook van de eerste groep van maatrege len zijn er verschillende, die eveneens koopkracht-verruimend werken en daar door werkgelegenheid scheppen. Dat de sterk toegenomen bewapenings activiteit ook in ons land bedrijvigheid en werkverruiming bracht, spreekt vanzelf. De uitbreiding van den dienstplicht deed eveneens de werkloosheid dalen. Al geeft het werkloosheidsverloop zoo vervolgt spr. eenige reden tot voldoening te meer als men be denkt, dat jaarlijks 30 a 40.000 nieu we arbeidskrachten zich komen aan bieden de cijfers zijn nog veel te •ernstig, om niet met groote bezorgd heid verder te gaan op den moeiza- men weg, die leidt naar de uitroeiing van dit onheil. Een verslapping van de werkloosheidspolitiek plaatst ons op „den weg terug" met alle sombere perspectieven, die daarin besloten lig gen. Om twee redenen meende spr. eenigs- zins uitvoerig op een en ander te mogen ingaan. Eerstens om te weerleggen het geen de „N. Rott. Crt." dezer dagen ven tileerde, n.l. dat de katholieken bij hun actie ter bestrijding van de werkloosheid een politiek zouden volgen van „koeste ring. verslapping en vervreemding van het arbeidsleven", de katholieken met hun „ordeningsstreven, vestigings-verbaden, protectie en andere vormen van te ver gaande staatsbemoeiing". Vervolgens aldus spr. volgden wij den loop van ons economisch leven om te doen zien hoe ernstig voor ons volk is de plotselinge afbreking van de gevolgde economische lijn door de ingetreden ka- binets-crisis. De katholieken van Nederland hebben de laatste maanden met minder genoegen moeten nemen, aldus spr. verder in zijn rede. Wat rondom „Oss" gebeurd is met mr. Goseling als stootblok en middelpunt wat men er, onder ophitsing van de meest felle anti-papisten, ook in de Twee de Kamer, van gemaakt heeft, heeft ons diep gegriefd. Zouden de katholieken zich beklagen, dat zij vervolgd worden? Neen, de katho lieken vragen geen beklag. Zij zijn, dank zij de katholieke pers en dank zij de per fecte organisaties beide zijn een zegen volkomen in staat zich te verdedigen en als 't moet aan te vallen. Bovendien: zij weten ook in ons land wat vervolging beteekent; zij zyn mede door de verdrukking een persoonlijkheid geworden; dat is het voordeel, ook van de agitatie van den laatsten tijd; elke ka tholiek, ook degenen, die nog slechts flauwe herinneringen heeft aan de Moe derkerk, voelt zich een met allen, terwijl goedwillende objectief oordeelende niet- katholieken hun oordeel zullen weten te vormen en consequenties zullen weten te trekken. Wij, als katholieke arbeidersbeweging, gaan rustig voort met onzen arbeid. Op het meer beperkte gebied van ons werk terrein hebben wij weinig, eigenlijk niets, gemerkt van genoemde agitatie in de Pers en Kamer. De verhouding tot de verschillende cen trale organisaties van werkgevers, is zeer goed. Het heeft ons verheugd, dat op de Bondsvergadering van onzen metaalbe- werkersbond twee georganiseerde werk gevers inleidingen hebben gehouden. Dat is een uiting van geestelijke en moreele herbewapening. Ook de verhouding tot onze zuster-cen- trales geeft geen reden tot beklag: er is, algemeen, een geest van begrijpen en waardeeren en waar noodig wordt vriend schappelijk samengewerkt. Wat de poisitie van onze beweging be treft, er is reden tot dankbaarheid en te vredenheid. Bij alle aangesloten organisa ties op de meest hartelijke wijze binnen dental van de beweging stijgt sedert 1936 regelmatig en was op 31 December 1933 de 200.000 gepasseerd. Het besef, dat wij als werknemers een zoo groot en hecht mogelijke eenheid moeten vormen leidde er toe, dat in ver schillende organisaties het verlangen naar aansluiting bij het Verband sterker wordt. Ons zal niets liever zijn, dan die organisa ties op de meesthartelijke wijze binnen den kring onzer beweging welkom te hee- ten. Met de instellingen gaat het naar wensch. Zij nemen gestadig in omvang en beteekenis toe. HAAGSCHE RECHTBANK Voor de vijftiende maal. W. J. M. B. portier uit Leiden thans gedetineerd in het Huis van Bewaring ver telde geen onderdak te hebben gehad, om dat hij geen steunuitkeering kreeg. Om alsnog aan steun te komen had hij een methode bedacht al was het een hopeloos verkeerde methode. Hij had doodgewoon een rijwiel wegge nomen en was daar een half uurtje op rond gaan ryden. Na dat half uurtje had hij het vehikel naar het politiebureau willen brengen om op die manier voor steun in aanmerking te komen. Voordat hij uitge- peddeld was had de politie hem al in zijn kraag gevat, waardoor het verhaal van naar het politiebureau brengen op losse schroe ven kwam te staan en het verbaal bleef. De Officier geloofde niet veel van het terug-breng-verhaal want verdachte is reeds 14 maal wegens verschillende dief stallen veroordeeld. Reden om thans een gevangenisstraf te eischen van een jaar. Uitsprak over 14 dagen. Mooie verhaaltjes. A. H. afkomstig uit L e i d e n, laatst zon der vaste woon- of verblijfplaats en thans ged., had zich een vaar meester getoond in het vertellen van verhaaltjes. Het honora rium voor deze verzinsels had hem 450 opgeleverd hetgeen niet slecht betaald was. Hij was naar een rijwielhandelaar in den Haag gegaan, die hij eenigszins kon, en had daar verteld dat hy aangenomen was door het Departement van Defensie om nieuwe E.M.W. motoren in te rijden voor het leger waarmede hij 25 per week ging verdienen. Hij had echter een geneeskundige verkla ring noodig die 10 ostte terwijl ook zijn rijbewijs vernieuwd moest worden waar van de kosten 15 zouden bedragen. Hy had de 25 gekregen en was vertrokken. Voorloopig vertrokken want eenigen tijd later was hy alweer terug en vertelde dat het dek in orde was en dat hij beginnen kon. Maar er was nog iets. Hij moest ver huizen en dat vergde eenig geld terwyl hij bovendien nog enkele oude schulden te betalen had. En weer had hij geld gekregen. Nog verschillende malen was hij terug ge komen steeds met iets anders tot dat het bedrag 450 bedroeg en de rijwielherstel ler het genoeg vond. Verdachte vond het niet genoeg want hy had bij een andere winkelier een accor deon gekocht voor 77.50 om deze in ter mijnen te betalen. Toen er 9 was betaald had hij het mu ziekinstrument naar de bank van leening gebracht, het geld opgemaakt en het beleen- briefje verkocht. Het slot van al deze schoone verhalen mocht hij voor de Haagsche rechtbank ver tellen. De Officier noemde al dit schoons echter een geraffineerde oplichting en eischte daarvoor een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden, waarna de recht bank de uitspraak bepaalde op over acht dagen. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Het Kruis tot Handelsmerk Zoodra het Kruis tot handelsmerk wordt genomen, wordt het eerst recht een teeken van tegenspraak. Men draagt het Kruis en zelfs met fierheid, wanneer het geen hizondere offers kost, zooals in optochten en hoofdartikelen, of wanneer het on vermijdelijk is men ontloopt het Kruis, wanneer men er kans toe ziet. Bernard Verhoeven. TENTOONSTELLING JAPANSCHE TRIPTIEKEN In het voor Volkenkunde Zooals wy vorige week reeds hebben medegedeeld wordt vanaf heden tot 1 Sep tember in een der zalen van het Rijks museum voor Volkenkunde een tentoon stelling georganiseerd van Japansche trip tieken. Deze tentoonstelling is georganiseerd op initiatief van de Vereeniging voor Japan sche grafiek en kleinkunst in nauwe sa menwerking met het museum voor Volken kunde, dat zelf over waardevolle bezittin gen de beschikking heeft. Zoo zijn uit de vele duizenden Japan sche Houtsneden, die dit museum bezit, een serie Triptieken ter beschikking ge steld, terwijl verder waardevolle bijdragen geleverd werden door de collecties Schön- licht, Schrier, Modderman, Aalderink en Tikotin. De tentoonstelling omvat ruim 50 Trip tieken, Diptieken en vijf- en zeven-bladen. De volgende Meesters zijn vertegenwoor digd: Nishimura Shigenobu met een hand gekleurde Sambukutsui uit de beginperiode van de houtsnede. Torii Kiyonaga, die ongeveer 1785 werkte met o.a. de beroemde triptiek met de sere nade van Yoshitsune aan Joruri-hime. Katsukawa Shunsho met een zeldzaam 5-blad met acteurs. Kitagawa Utamaro, de beroemde meester met eenige zeer fraaie triptieken. Angiusai Yenshi, een uiterst zeldzaam meester. Chokosai Yeisho, Rekisentei Yeiri, Utagawa Toyokuni, de grootmeester uit de overgang van de 18de naar de 19de eeuw, met eenige van zijn interessantste bladen. Utagawa Toyohiro, broeder van den voorgaande. Katsushika Hokusai, misschien de hier best en meest bekende kunstenaar van deze school met zijn uiterst zeldzaam 5-blad, het eenige, dat hy gemaakt heeft. Ichiriusai Hiroshige, de meester van het landschap met een fraai blad van het bede- vaarts-eiland Enoshima. Keisai Yeisen, Utagawa Kunisada, Utagawa Kuniyoshi, beide laatsten de beste leerlingen van Toyokuni. Kuniyosni is o.a. vertegenwoordigd door een machtige triptiek van een schip in stormgevaar. Utagawa Kunisada II, Gountei Sadahide, Ichiyusai Kuniteru, Ichiyeisai Yoshitsuya met een compositioneel buitengewoon in teressant blad. Ichmosai Yishitora met een receptie van in -een zeeslag gevallen helden op den bodem der zee. Ittosai Yoshifuji, Shofu Kiosai, die al haast tot de moderne meesters behoort met een merkwaardig blad van een zeeramp. Aan deze prenten zijn nog eenige sulimo- nos toegevoegd, waaronder twee vijfbladen van de bekende leerlingen van Hokusai: Hokkei en Gakutei en bovendien een uiterst zeldzaam 7-blad van den laatste. Verder behooren by deze groep nog een aantal diptieken van Toyyokuni II en Kunisada. AANBESTEDING VERBOUW „ENDEGEEST" Door den Directeur van Gemeentewer ken is hedenmorgen aanbesteed: het verbouwen en restaureeren van het voormalige hoofdgebouw en van de pavil joens B van het krankzinnigengesticht „En degeest" te Oegstgeest. Er was als volgt ingeschreven: W. van Arkel, Gorcum 33.600, C. A. Schaap, Den Haag 32.500, fa. v. d. Schaal, Til burg 32.000, P. Breyer, Den Haag 31.990, G. Onderdelinden, Haarlem 31.650, L. A. van Straaten, Gouda 31.600, H. F. Moerenburg, Oisterwijk 31.300, J. A. Schuit, Alphen a. d. Rijn 31.100, J. Bontebal, Zevenhuizen 30.444, fa. Rietveld en Verdoorn, Den Haag 30.100, J. de Boer Jr., Groningen 29.998, M. A. Hamer, Dordrecht 29.990, J. Leeg water, Heer Hugowaard 29.700, P. Boel, Voorburg 27.700, J. de Vink, Groningen, 29.400, fa. Doedens en Schilder, 't Zand 29.387, F. R. de Bock, Den Haag 29.380, J. Reyn, Waddinxveen 29.380, J. Tuin, 't Zand 29.287, Gebrs. H. J. en W. de Vries, Purmerend 29.100, K. Imthoorn, Noordwijk 29.000, S. A. Kluwer, Scha- gen 28.990, fa. Gesman en Zoetemeyer, Alphen 28.990, Aann. Mij., Noord-Hol land, Heemskerk 28.882, fa. J. Breevoort, Haarlem 28.400, W. Root, Deventer, 28.000, fa. va Duyn en Vink, Noordwijk 27.900, D. C. Beyer en J. B. Snel, Alphen 27.900, W. Mulder, Oegstgeest 26.375, P. v. Eek en W. Hoogstraten, Zegveld en Oegstgeest 26.100, P. G. de Jong, Oegst geest 25.900., J. Boogaards, Oegstgeest 25.796, Jac. v. Riet, Leiden 25.600, M. Ebbink, Haarlem 25.591, Ph. Meyers en Zn., Oegstgeest 25.450, H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn, Leiden 25.290, W. C. Bouter en A. J. Harteveld, Leiden 24.950, K. Burgy, Leiden 24.290, D. Kaay en Zn, Leiden 22.800. KWEEKSCHOOL VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Voor het eindexamen van de Leidsche Kweekschool voor voorbereidend onder wijs zyn geslaagd: A. Schram de Jong, Middelburg, E. Lahr, Oegstgeest, H. M. v. d. Willigen. Heerlen, H. S. Pasma Grouw, R. van der Velde, Amsterdam en C. de Blaauw Leiden. Afgewezen twee candida- ten met herexamen voor practijk. EINDEXAMEN CHR. H. B. S. Aan de Chr. H. B. S. alhier zijn geslaagd voor het eindexamen afd. B: L. Aalbers- berg, Leiden, mej. N. F. Binnendijk, Lei den, G. Blok, Katwijk, mej. E. S. van Cal- car, Wassenaar, J. Copper, Oegstgeest, K. C. den Dikken, Katwijk, P. W. Duyverman, Oegstgeest, G. F. Evelein, Oegstgeest, Joh. Gooszen, Oegstgeest, M. den Hartog, Lei den, R. Heemsbergen, Leiden, G. van Hol ten, Wassenaar, Th. de Josselin de Jong, Oegstgeest, mej. E. M. Klein, Oegstgeest, J. Chr Korthof, Oegstgeest, mej. L. Krau, Noordwijk, Joh. Los, Oegstgeest, Joh. C. de Neef, Oegstgeest, B. M. de Planque, Lei den, C. P. Puister, Wassenaar, John. van Ry'n, Oegstgeest, H. K. H. Starck, Leiden, Jac. Veenstra, Leiden, E. J. G. Vogelzang, Wassenaar, mej. P. M. de Wilde, Oegst geest, G. van Zoest, Wassenaar, M. Zuil hof, Sassenheim. Afgewezen 5 cand. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Morgen hoopt de heer C. B. Duyster, apotheger aan den Nieuwe Rijn alhier, den dag te herdenken waarop hij vóór veertig jaar aan de Leidsche Universiteit werd bevoorderd tot apotheker De heer Duyster zal dezen dag uitste- dig zijn. ZILVEREN JUBILEUM. Op Vrijdag 14 Juli a.s. zal het 25 jaar zijn geleden, dat de heer Tj. Segaar in functie trad bij de P.T.T. alhier. Als tele grambesteller in dienst gekomen vervul de hij later meermalen de functie van as sistent en hoofdbesteller. De laatste jaren doet hij dienst als besteller-voorsorteer der. Onder groote belangstelling heeft de heer J. Koome, portier bij het Acad. Zie kenhuis, zijn zilveren dienstjubileum her dacht. De heer v. Ringen, administrateur van het Ziekenhupis, complimenteerde namens de directie den jubilaris en bood hem als stoffelijk aandenken een rooktafel aan. Namens de professoren van het Ziekenhuis ontving de heer Koome een schilderstuk, van de hoofdverpleegsters gewerd hem een schemerlamp. Ook de collega's het admi nistratief personeel, de verpleegsters en de dienstmeisjes lieten zich evenmin onbe tuigd en zoo wer ddeze jubileumdag voor den heer Koome een onvergetelijke feest dag. Tal van bloemstukken sierden, de woning van den jubilaris. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. De Ontvanger der Invoerrechten en Ac cijnzen te Leiden zal vanaf 17 Juli tot en met 25 Augustus 1939, op de werkdagen Maandag tot en met Vrijdag van 9 tot 12 ure en van 2 tot 4 ure, in het schoolge bouw Kaarsenmakerstraat gelegenheid geven tot het aanvragen van kostelooze rijwielmerken. Uitsluitend zij, die op deze uren verhin derd zijn, kunnen gedurende drie achter eenvolgende weken op Woensdag en Don derdag van 5 tot 7 ure n.m. voor het eerst op Woensdag 19 Juli 1939, zich vervoegen aan het kantoor Langebrug 20, Leiden. Trouwboekje medebrengen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 200. B. H. Stockmann, Alkemade, R.A.veen, Wijk B. 335, handel in manufacturen. Uittr. E.: B. H. Stock mann, R.A.veen. De volmacht van C. J. J. Stockmann is ingestokken. N.E.: C. J. J. Stockmann, Roelof arendsveen. 7247. N.V. Drukkerij P. van Zijl, Leiden, Nieuwe Rijn 78. Uittr. Comm.: P. J. W. van Zijl, Voorschoten. 2073. L. v. d. Leek, Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 163, metselaarsbedrjjf. De zaak is omgezet in een vennootschap on der firma onder den naam: Firma L. v. d. Leek en Zoon. Venn.: L. v. d. Leek en W. v. d. Leek, Alphen a. d. Ryn. Soort v. bedr. thans: metsel- en aannemersbedrijf. Gistermiddag is het 13-jarige meisje L. de la R. in de Constantijn Huygenslaan bij het rolschaatsen tegen het trottoir ge reden. Zij viel en brak het linkerscheen been. Door den E.H.D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering het K.B. van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nachtver blijf verschaft binnen 24 uur verp'icht is daervar kennis te geven aan het hoofd van de politie in de gemeente in casu de Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstr.iat alhier, ge opend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hechte nis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste ƒ500.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2