ZATERDAG 8 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9382 HET VUUR EISCHT DRIE MENSCHEN- LEVENS Ste £eidó<^0oma/nt ¥T..rm.i-r Par»PM"rarht 12 Adv. en Abonn.-tarievon iie pag 2. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V De Kabinetscrisis De oorzaak van de kabinetscrisis, de een kabinetscrisis niet rechtvaardigende oor zaak, maakt de oplossing moeilijk, zéér moeilijk. Er worden pogingen aangewend, om tot ©en oplossing te geraken, die hoewel volkomen grondwettelijk tot nu toe on gebruikelijk waren. Zooals gemeld, heeft H.M. gisteravond in verband met de kabinetscrisis in Haar Paleis aan het Noordeinde verschillende ad viseurs tegelijkertijd ontvangen, om met hen een gezamenlijke bespreking te hou den. Te circa kwart voor acht arriveerde H.M. in .gezelschap van een Harer hofdames aan het paleis. Kort daarop kwamen achtereen volgens de minister van Staat mr. D. Fock, de chef van het kabinet van H.M. Jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan, mr. J. R. H. van Schalk, voorzitter van de Tweede Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk, voorzitter der Eerste Kamer, en Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-presi dent van den Raad van State. Later arriveerden nog de chef van den generalen staf luit.-generaal I. H. Reynders en de Chef van den Marinestaf vice-admi- raal J. Th. Fürstner, die beiden waren uit- genoodigd om inlichtingen te verstrekken. Deze conferentie heeft ongeveer vier uur geduurd. Het was even na middernacht toen de auto's voorreden om de heeren thuis te brengen. Nadat ook de directeur van het kabinet der Koningin was vertrokken, keerde Hare Majesteit te half één naar den Ruygenhoek terug. Er worden allerlei veronderstellingen ge maakt inzake de oplossing van de kabinets crisis naar aanleiding van de hier vermel de wel zéér bijzondere conferentie in het Koninklijk Paleis. 't Zijn echter niets méér dan veronder stellingen. Wij zullen nog moeten afwachten. Laten wij hopen: niet lang. De regeeringspersdienst meldt: H. M. de Koningin heeft heden voormiddag ont vangen den minister van staat, mr. D. Fock. TWINTIG PERSONEN IN AMERIKA DOOR HITTE OMGEKOMEN. NEW YORK, 8 Juli (A.N.P.) De hitte golf, waaronder Noord-Amerika sinds gis teren te lijden heeft, heeft den dood ver oorzaakt van twintig menschen, die een zonnesteek gekregen hadden. V Onze Bisschop en de jeugd „We beminnen de Kerk, we hebben lief de voor de verre missiestreken, met span ning en ontroering volgen we den moeilij ken weg, dien vele katholieken thans in Europa moeten gaan, maar het leven der Kerk speelt zich ook af in onze onmiddel lijke nabijheid, in het diocees waartoe we behooren, en de groote liefde voor de Moe derkerk moet ons de belangstelling en de liefde niet doen verliezen voor het kerke lijk geweest, waarmee wij in de Kerk, dat groote rijk van Christus op aarde, zijn op genomen. Het is daarom niet te veel gevergd, dat iedere katholiek, die op welke wijze dan ook te maken heeft met de opvoeding en verzorging der jeugd, in groote trekken kennis neemt van wat vooral de laatste Bisschoppen in Haarlems diocees voor het opgroeiend geslacht deden en nu nog doen. We willen daarom kort en naar we ver trouwen duidelijk, in groote lijnen, het spoor volgen, waarop de drie laatste Bis schoppen in het morgenland der jeugd ons voorgingen en heden nog tot volgen aan sporen". Dit is een citaat uit een der artikelen van het Bisschopsnummer, dat de re dacteur van „Sint Bavo" heeft samenge steld en dat heden is verschenen. In dit Bisschopsnummer wordt een over zicht gegeven van den arbeid, welken de laatste drie Bisschoppen van ons Diocees voor de Jeugd hebben verricht. Daaraan vooraf gaat een inleiding van Mgr. Taskin en een summiere samen vatting van het ontstaan van ons Bisdom van pastoor Nolet. „Onze Bisschop, ons aller Vader en Lei der, gaat den veertigsten verjaardag vie ren van zijn Heilige Priesterwijding" op 15 Aug. a.s. aldus mgr. Taskin. Mogen wij, katholieken van het Bisdom Haarlem, inderdaad dit feest meeleven als een feest van onzen Vader en van on zen Leider! Eén der ware uitingen van ons mee leven met onzen Bisschop is: een daad werkelijke belangstelling voor het jeugdwerk, Z ij n jeugdwerk. Voor zulk een belangstelling is natuur lijk noodig, dat men het jeugdwerk kent in zijn oorsprong, zijn feitelijken toestand, zijn strekking en bedoeling. Het frissche Bisschopsnummer van „Sint Bavo", waaraan de redactie klaarblijkelijk veel zorg heeft gewijd, moge in breeden kring de belangstelling voor het jeugd werk verlevendigen en verdiepen. Wij wenschen het van ganscher harte een ruime, zeer ruime verspreiding toe! Twee bejaarde menschen Ie Groningen verbrand In den afgeloopen nacht, tegen kwart voor drie uur, werd de Groningsche brand weer gealarmeerd door werklieden, die aan de Steentilbrug reparatiën verrichtten en toen ontdekten, dat in het perceel no. 46 aan de Steentilstraat, waarin een magazijn van auto-onderdeelen en lampen van den heer H. Wiegman is gevestigd, brand woedde. Even nadat zij het vuur ontdekten sprong reeds de groote étalageruit met een gewel digen knal uiteen, vermoedelijk veroorzaakt door het ontploffen van potten vet. Door dit geraas werden de meeste omwonenden uit hun slaap gewekt en spoedden zich naar buiten. In korten tijd stond het perceel van den heer Wiegman in lichte laaie. De bewo ners, de 40-jarige heer Wiegman, diens vrouw, een 11-jarig zoontje en een 4-jarig dochtertje trachtten zich te redden. Dit ge lukte aan allen, behalve den heer W. zelf, die in de haast kwam te vallen en daarbij een hielbreuk opliep. Hij zag evenwel nog kans het vuur te ontloopen, hoewel hij daarbij zeer ernstige brandwonden be kwam, zoodat hij ter verpleging naar het Academisch Ziekenhuis moest worden ver voerd. Twee personen verbrand Voor de bewoners van de bovenver dieping van hetzelfde perceel, de 60- jarige kleermaker B. J. Walrecht, diens eveneens 60-jarige echtgenoote en hun 25-jarigen zoon, heeft deze brand vreeselijke gevolgen gehad. De zoon kon door de geweldige vuurzee en de rookontwikkeling geen enkele po ging ondernemen; om zijn ouders te redden en ternauwernood gelukte het hem zelf het gevaar te ontkomen, zoo dat hij het moest aanzien, dat zijn ouders jammerlijk in de vlammen omkwa men. In dezen toestand mocht het hem nog gelukken via het dak en een dak raam van de achterzijde het perceel van de firma Koopman te bereiken. Onmiddellijk na het alarm is de Groning sche brandweer met groot materiaal uitge rukt Toen zij ter plaatse kwam was het ge- heele pand reeds één vuurzee en was ook het aangrenzende perceel en het groote pak huis aan de achterzijde reeds door het vuur aangetast. Hierin lagen groote voorraden manufacturen en aanverwante artikelen op gestapeld. Direct werden de slangen uitgelegd en wel acht aan de voorzijde, twee in gangen aan weerszijden van het perceel en zes aan de achterzijde, zoodat met zestien stra.en teeglijk water kon worden gegeven. De ga rage aan de achterzijde bevatten een aan tal autos en stalling voor twee paarden. Het mocht gelukken de wagens en de dieren nog bijtijds in veiligheid te brengen. Tegen vier uur stond ook de aangrenzende woning van den heer Koopman in lichterlaaie en was de woning van den heer Wiegman in een ruine herschapen. Het pakhuis brand de mede geheel uit. Niemand weet op het oogenblik wat de oorzaak van deze felle brand is. Dank zij het spoedig en krachtig ingrij pen van de brandweer kon worden aange nomen, dat tegen vier uur het gevaar voor verdere uitbreiding was geweken. Het na- blusschen zou evenwel nog verscheidene uren vergen. Het zoeken naar de lijken van het echtpaar Walrecht, dat bij dezen brand het leven liet, gaat met groote moeilijkhe den gepaard. Het is voor de brandweerlie den uiterst gevaarlijk zich binnen dit per ceel te begeven, daar de beide zolders elk oogenblik dreigden in te storten. Omtrent den toestand van den heer Woegman wordt nog vernomen, dat deze niet ongunstng is. Nadat hy zijn vrouw en kinderen in veiligheid had gebracht, kon hij zichzelf slechts redden door van een twee meter hoogen muur te springen en hierbij kwam hy te vallen en bekwam ook brandwonden. Deze zijn evenwel niet van ernstigen aard gebleken en zijn toestand baart dan ook geen zorg. De schade door dezen brand aan de san- getaste perceelen veroorzaakt wordt gedeel telijk door verzekering gedekt. Ondanks het nachtelijk uur was er vrij veel publiek op de been. De lijken van dc slachtoffers gevonden. Nadat er geen gevaar voor instorting van zolders of muren meer bestond, is de brand weer onmiddellijk begonnen met het zoe ken naar de beide lijken van den heer en mejuffrouw Walrecht. Het is haar ten slotte gelukt, hedenmorgen om 9 uur het ver koolde lijk van de 60-jarige mejuffrouw W. te vinden. Het lichaam was verschrikkelijk verminkt. De brandweer zette haar tragi sche werk voort en om tien uur had zij ook het lijk van den heer Walrecht gevonden. Vast is komen te staan, dat beide men schen na de instorting van den zolder mee naar beneden zijn gevallen en onder het puin worden bedolven. Per ambulance is het stoffelijk over schot van het echtpaar naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. De toestand van den heer Wiegman, die bij zijn overhaaste vlucht aan hielbreuk opliep, is naar omstandigheden goed. Knaapje Ie Stevensweert omgekomen Bij brand op een boerdcij te Stevensweert. Gistermiddag omstreeks vier uur is brand ontstaan in de schuur van de boer derij van den landbouwer J. Beckers in het gehucht Bilt, onder de gemeente Ste- Buitenland Anti-Britsche agitaties in Japan. (3de blad). Samenwerking der Fransche cn Britsche luchtmacht. (3de blad). De kerkvervolging in Oostenrijk. (3de blad). De toestand in Dantzig. (3de blad). Bergingspoging der Thctis opgeschort. (4de blad). Binnenland De kabinetscrisis is nog niet opgelost (lste blad). De Duitsche minister Funk heeft ons land verlaten (4e blad). Verhooging prijzen voor baconvarkens (le blad). Bij een brand te Groningen kwam heden nacht een bejaard echtpaar om het leven; te Stevensweert vond een knaapje den dood bij een brand in een landbouwschuur. (lste blad). Te Tilburg vond een vrouw den dood door gasverstikking. (4de blad.) vensweert. Toen het vuur uitbrak, was het gezin juist klaar met den maaltijd. Het vierjarig zoontje was reeds van tafel en daar vermoed werd, dat hij zich in de brandende schuur bevond, snelde men daar heen om hem te redden. De toegang tot de schuur was echter reeds versperd door de vlammen, die in den grooten hooi- voorraad snel om zich heen grepen, zcodat men machteloos stond. Nadat het vuur was uitgewoed en zoowel schuur als woon huis geheel in de asch waren gelegd, bleek het vermoeden, dat het kind zich in de schuur moest bevinden, juist te zijn. In een hoek, waarheen de kleine blykbaar gevlucht was, vond men het verkoolde lijkje. Van den inboedel kon een gedeelte in veiligheid worden gebracht. De brand weer, die spoedig met een motorspuit aan wezig was, kon op deze afgelegen plek, waar geen water te vinden is, weinig uit richten. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. De landbou wer was verzekerd. De burgemeester van Stevensweert, de heer P. J. H. Minkenberg, was op het ter rein van den brand aanwezig. Op den tractor gezeten, maakte Z. K. H. Prins Bernhard Vrijdag het uitrijden der nieuwe reddingboot .Maasvlakte" op het eiland Rozenburg mede ter gelegenheid van de officieele indienst stelling van het nieuwe station der Zuid Hollandsche Mij. tot Redding van Schipbreukelingen en de in gebruik neming der boot Z. K. H. Prins Bernhard woonde Vrijdag op het eiland Rozenburg de in dienst stelling van het nieuwe reddingstation der Zuid Hollandsche Mij. lot Redding ven Schipbreukelingen bij. - De Prins op de nieuwe reddingboot .Maasvlakte', welke tevens ie gebruik genomen werd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1