De Kabinetscrisis Lucht Verdediqinqs Fonds Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet ZATERDAG 8 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - WANDELSPORT DE E.H.B.O.-MARSCHEN. Voor de Katholieke Wandelaars is dis pensatie verleend om aan de Marschen van de E.H.B.O. deel tenemen. Zij zullen ech ter niet starten om 10.30 uur doch om 11.30 uur. Ook de Docos-ploeg vertrekt dus op Zondag om half twaalf vanaf Oud-Hor- tuszicht op den Witte Singel. Zij, die alsnog aan deze marschen wen- schen deel te nemen, kunnen startkaarten afhalen bij H. J. Averdieck, Melchior Treublaan 4, (hoek Kamerlingh Onnes- laan) Leiden. Voor Docos-tippelaars is dit echter niet noodig. MOTORSPORT DE NATIONALE WEGRACES TE ZANDVOORT. De K.N.M.V. organiseert Zaterdag 5 Augustus, ap het reeds bekende circuit van Zandvoort, nationale races voor motorrij ders. Deze week vonden besprekingen plaats met de Zandvoortsche autoriteiten en de K.N.M.V. sporbcommissie, die daar groote bereidwilligheid tot medewerking ont moette, wist gedaan te krijgen, dat het cir cuit, dat tijdens d'e autamobielraoes niet geheel had voldaan, eenigszins gewijizigd aal worden. Niet minder dan 2es scherpe bochten zul len worden afgerond, waaronder de be ruchte boent bij de „radiotoren", die meer dan 6 meter wordt ingenomen. Deze afron dingen zullen, evenals de weg zelf, in asfalt beton worden uitgevoerd. Het resultaat zal zijn, dat de K.N.M.V. ap 5 Augustus de beschikking zal hebben over een weliswaar klein, doch zeldzaam vlot circuit, dat zijn weerga niet kent. De ervaringen tijdens de automobielraces hebben geleerd, dat de groote tribune ab soluut verkeerd stond. Deze zal thans wor den verplaatst naar de overzijde, vóór en naast de huizen, waar een ideaal gezicht op de races wordt verkregen. Verder wordt het geheele circuit, vanaf het Grand Hotel aan de Boulevard tot beneden toe bij het sportterrein voor staanplaatsen ingericht. Ten aanzien van de indeeling der rijders is besloten een geheel ander systeem te vol gen dan hier tot nu toe 'gebruikelijk was. De rijders worden ingedeeld in seniores en juniores en kunnen in het algemeen hun klasse zelf kiezen. Ten aanzien van de ju niores is evenwel bepaald, dat de motor merken niet m het programma worden ver meld en dat geen reclame met de behaalde resultaten mag worden gemaakt. Met deze regeling hoopt de K.N.M.V. te bereiken', dat de juniorklassen alleen gereserveerd blijven voor die enthousiaste rijders, die niet bij' den handel zijn betrokken en op eigen machines aan den start komen. HET BRIBGE-TOURNOOI TE DEN HAAG. De uitslagen van het internationaal bridge-toumooi te VGravenhage luiden als volgt: Vijftiende ronde apen-teams: Finland wint van België met 1 match- punt. Noorwegen wint van Duitschland1 met 16 match-punten. Hongarije wint van Zwe den met 8 match-punten. Nederland wint van Yougoslavië met 1 match-punt. En geland wint van Italië met 5 match-pun ten. België wint totaal met 41 match-pun ten, 1 victory-point. Noorwegen wint totaal met 29 match-punten, 1 victory-point. Zwe den wint totaal met 8 match-punten, lvic- tory-point. Yougoslavië wint totaal met 3 match-punten, 1 victory-point. Engeland wint totaal met 18-match-punten, 1 victory- point. Zesde ronde dames-teams: Engeland wint van Denemarken met 6 match-punt en. Nederland wint van Frank rijk met 2 match-punten. Engeland wint totaal na 40 handen met 19 match-punten. Nederland wint totaal na 40 handen met 31 match-punten. Zestiende ronde open-teams; IBelgië wint van Italië met lo malch- punten. Denemarken wint van Zweden met l'l match-punten. Yuogoslavië wint van En geland met 2 match-punten. Hongarije wint van Duitschland met 9 match-punten. Bel gië wint totaal met 18 match-punten, totaal 2 vioct.-points. Zweden wint totaal met 13 match-punten, totaal 5 vict.-poins. Yougo slavië wint totaal met 11 match-punten, totaal 4 vict.-points. Hongarije wint totaal met 5 match-punten. Het Ned. open-team heeft in totaal 2 victory-points, het Duit- sche 3, het Hongaarsche 2, het Deensc'he 2, het Engelsche 2. Finland wint van Noor wegen met 11 matchpunten: Finland wint totaal met 15 match-punten: totaal 2 vic tory-points. Zeventiende ronde open teams: Noorwegen wint van Italië met 53 match- punten: Noorwegen wint totaal met 45 match-punten, een victory-point. Denemar ken wint van Duitschland met 3 match-pun ten; Duitschland wint totaal met 29 minus 10 strafpunten of 19 match-punten: een victory-point. Joegoslavië wint van België met 20 match-punten: Joegoslavië wint totaal met 9 anatch-punten, een victory- point Finland wint van Hongarije met 7 match-punten: Hongarije wint met 28 match-punten, een victory-point. Holland wint van Zwereden met 8 match-pun ten: Holland wintotaal met 17 match-punten, een victory-point. Zevende ronde dames-teams: Denemarken wint van Nederland met 17 match-punten: Denemarken wint totaal Buitenlandscbe berichten ZWAAR WEDER IN POLESIE. In twee districten der Poolsche provin cie Polesie heeft een zeer zwaar onweder gewoed, dat voor een half millioen zloty schade heeft aangericht. Drie personen wer den door den bliksem getroffen en ge dood. KONING ZOG TE WARSCHAU. Gisteravond kwart voor elf is de ko ning van Albanië, Zog, met zijn echtgenoo- te, zijn zoontje, vier zusters en een ge volg van vijftien personen, te Warschau aangekomen waar het gezelschap een paar dagen zal blijven voor het ^vertrek naar Frankrijk. De reis naar Frankrijk zal van Gdynia uit per schip worden gemaakt. BERGINGSPOGING VAN THETIS OPGESCHORT. Onderzoek naar de oorzaak van de ramp voortgezet. Het bergingsvaartuig Zelo, dat zal trach ten de gezonken duikboot Thetis te lich ten, is vannacht van zijn ankers losgesla gen als gevolg van den Zuid-Westerstorm, die aan boord van het schip eenige averij heeft aangericht. Daar het er niet naar uit ziet, dat het weer reeds aanstonds beter zal zijn, begeeft de Zelo zich voor herstel van de schade naar Birkenhead. De bege leidende vaartuigen hebben een schuil plaats tegen den storm opgezocht. De vijfde dag van het onderzoek naar den ondergang van de Thetis was gewijd aan technische bijzonderheden en aan de getuigenverklaringen van deskundigen. Het mysterie van den openboegklep vorm de het onderwerp van de vragen. Kapt. luit. Maguire, die de leiding had der proeven van de Thetis, verklaarde, dat hij nooit in zijn ervaring het geval was tegengeko men, waarin de handle in gesloten stand verkeerde, terwijl de klep zelf open stond. Evenmin had hij er ooit van gehoord, dat een boegklep los raakte. In dit verband kan er aan herinnerd worden, dat Woods het gerechtshof ver klaard heeft, dat hem, alvorens hij den achterklep van torpedobuis vijf opende, waardoor het water naar binnen stroom de, hem gerapporteerd was, dat de indi cators in gesloten stand verkeerden. met 13 matchpunten, een victory-point. En- igeland wint van Frankrijk met 9 match punten: Frankrijk wint totaal met 1 match- punt, een victory-point. Achttiende ronde open teams: België wint van Noorwegen met 20 match punten; België wint totaal met 39-match- punten, een victory-point. Engeland wint van Hongarije met 2 match-punten: Enge land wint totaal met 14 match-punten, een victory-point. Zweden wint van Italië met 5 match-punten: Zweden wint totaal met 9 matoh-punten, een victory-point. Holland wint van Denemarken met 26 match-pun ten: Holland wint totaal met 22 match punten, een victory-point. Duitschland wint van Finland met 24 match-punten: Duitsch land wint met 56 match-punten: een vic tory-point. Het Finsche team heeft totaal 2 victory- points, het Italiaansche 0, het Noorsche 2, het Hollandsohe 4, het Duitsehe 5, het Hon gaarsche 3, het Deensc'he 2, het Engelsche 3, het Belgische 3, het Zweedsohe 6, het Joegoslavische 5. LEIDSCHE BILJARTBOND. Persoonlijke Kampioenschap 2e klasse. De wedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap 2e klasse, welke in het clublokaal van TOP werden voortgezet hadden wederom een mooi en spannend verloop. De partijen welke op dezen avond werden gespeeld, werden alle met een fraai gemiddelde uitgemaakt. Vooral de partijen gespeeld door W, F. Karstens, daar hij zijn eerste partij tegen C. Hen driks met een gemidd. van 12.50 en zijn tweede partij van E. Bakker met 8.33 wist te -winnen. De partij H. Teske—A. Ver- straaten werd door laatstgenoemde gewon nen met een gemiddelde van 7.00, terwijl G. M. Tegelaar en E. Bakker de punten deelden eveneens met een gemiddelde van 7.00. De uitslagen waren: C. Hendriks 71 14 18 5.07 W. F. Karstens 175 14 41 12.50 G. M. Teegelaar 175 25 37 7.oa E. Bakker 175 25 22 7.00 H. Teske 114 25 21 4.56 A. Verstraaten 175 25 28 7.00 E. Bakker 136 21 24 6.47 W. F. Karstens 175 21 25 8.33 De stand luidt thans: gesp. gew. gel. verl.pnt A. Verstraaten 3 3 0 0 6 E. Bakker 4 2 1 1 5 W. F. Karstens 4 2 0 2 4 H. Teske 4 2 0 2 4 G. M. Tegelaar 3 1 1 1 3 C. Hendriks 4 0 0 4 a GEMENGDE BERICHTEN GASVERSTIKKING TE TILBURG Vrouw om het leven gekomen Gistermiddag is de 64-jarige mej. H. in haar woning aan de Adriaan van Hilvaren- beekstraat te Tilburg door gasverstikking om het leven gekomen. De gasslang bleek van de muurkraan in de keuken te zijn losgeschoten. De echtge noot van het slachtoffer vond zijn vrouw levenloos toen hij van zijn werk thuis kwam. Het lijk is naar het St. Elisabeths- ziekenhuis overgebracht. DE BRAND AAN BOORD VAN DE TAPANOELI. Oorzaak nog niet bekend. Bij informatie bij den Rotterdaimschen Lloyd over den brand aan boord van de Tapanoeli welke zich te Liverpool bevindt, vernemen wij nog, dat de agenten in de Engelsche haven hebben geseind, dat de brand gisternacht om 4 uur gebluscht was. De schade aan het schip zal waarschijnlijk niet 'groot zijn. De Tapanoeli was op thuisreis uit Indië en Liverpool is de laatste haven, die het schip moest aandoen, alvorens naar Rot terdam te komen. Aanvankelijk zou de Ta panoeli op 13 dezer aldaar aankomen, maar dit zal nu wel later worden. De directie van de Rotterdamsche Lloyd heeft gisternamiddag berioht ontvangen, datt aan boord van de Tanapoeli het los sen der lading op normale wijze was her vat. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. FABRIEKSBRAND TE SCHIEDAM. Gistermiddag is brand uitgebroken in de oi-gelfabriek van de fa. A. Standaard, ge vestigd aan de Noordvest te Schiedam. Personeel van de tegenover dit pand gele gen fabriek van de fa. gebrs. Scheffers ont dekte den brand en waarschuwde de brand weer. Men poogde nog een hond, die in een belendend perceel was opgesloten, waarin de zaagselhandel van de firma de Regt was gevestigd en waaraan het vuur zich reeds had medegedeeld, te redden, doch dit ge lukte niet. De brandweer verscheen met groot ma teriaal, onder leiding van ir. H. B. J. Al- kema, en tastte het vuur met 9 stralen aan. Militairen verleenden assistentie voor de afzetting. Zoowel de orgelfabriek als de aangren zende zaagselhandel zijn geheel uitgebrand. Een woning van de fam. Wychers kreeg brand- en waterschade. De naastgelegen huidenhandel van de firma Krammer liep waterschade op. De panden zijn eigendom van den heer Eibers uit Overschie, die te gen brandschade verzekerd is. Of de firma Standaard de Regt en Kram mer zoomede de fam. Wychers verzekerd waren kon nog niet worden medegedeeld. De schade is aanzienlijk. Het fabriekspand van de fa. Scheffers werd door de felle hitte geblakerd en vele ruiten van dit pand zijn gesprongen. „N. R. Crt." WEDUWE VOOR 2700 GULDEN OPGELICHT. De politie te Goes heeft een 39-jarigen verzekeringsagent K. J. C. gearresteerd, die een weduwe aldaar over een periode van twee jaar in totaal voor een bedrag van 2700 gulden heeft opgelicht en haar op die wijze van haar kapitaaltje heeft beroofd. C. deed het voorkomen alsof hij een er fenis tegoed had, waarover eerst gepro cedeerd moest worden. Voor dit doel wist hij telkens geld van de vrouw los te krij gen. De man is voor den officier van ju stitie te Middelburg geleid. „Het beleid-Romme was niet geldverk wisting, voerde ons niet naar den afgrond" De voorzitter der R.K. Staatspartij geeft in het orgaan der partij de volgende be schouwing over de kabinetscrisis: Hoe meer men deze crisis beschouwt, des te dieper raakt men overtuigd, dat zij ver meden had kunnen worden. Zij trekt de aandacht af van het internationale gevaar en van de defensie, waarvoor ons Neder- landsche .publiek, steeds zeer wakker als het om de penningen gaat, nog altijd niet de oogen voldoende open houdt. Ook breekt deze crisis de nationale eenheid op een moment, dat de eruptie ieder oogenblik kan losbarsten. Op de helling van den Kra- katau, die allerernstigst rommelt, ver oorloven wij ons een geschil. Ieder oogen blik kan de Nederlandsche regeering voor beslissingen komen te staan van mobili satie en erger. Nu ieder vragen zal, waar de schuld ligt, dat deze crisis ontstaan is, hebben wij slechts te grijpen naar het officieel com muniqué om de wonderlijke waarheid te vernemen, dat de crisis zich beweegt over de vraag van voortzetting of niet voortzet ting van de tot nu gevolgde politiek van bestrijding der werkloosheid. Wijziging dier politiek werd dus ge- eischt. Anderzijds geweigerd. Geëischt door iemand, die ze tot heden had voorgestaan, een. en andermaal, duide lijk had mee-onderteekend, tot voor zéér kort. Zonder dat nova van beteekenis zijn aan te voeren. Tenzij opkomend besef van moeilijkheden, die eenvoudig te voorzien waren, een novum zou moeten heeten. Dat echter wordt in de staatkunde niet aan vaard. Geen wijziging werd verlangd ook toen September van het vorig jaar de mobili satie van de grenstroepen noodig had ge maakt; evenmin toen de groote wijziging- der dienstplichtwet was ingediend; ook niet, toen de wetenschap bij alle leden van het kabinet bestond, dat kostbare maatregelen (denk aan Paschen) en nog uitgebreidere bewapening konden en moes ten onder het oog gezien. Ombuiging der werkloosheids-politiek zonder nieuwe feiten ter motiveering, niet op eenig onderdeel, maar grondig en princi pieel. Anders hadde men in zulk een tijd geen crisis gemaakt. Met nieuwe eischen was de katholieke minister van Sociale Zaken niet gekomen. Hij had zijn eerste raming der begrooting voor 1940 beneden de uitgaven van 1939 gesteld. Van accres dus geen sprake. On juist, zeer ernstig onjuist was dus de mede deel ing bij monde van den minister van Algemeene Zaken, dat het accres afkomstig was van Defensie èn van Sociale Zaken. Er zijn nog ernstiger en kiescher redenen, waarom het toegezegde werkloosheidsbeleid gestand moest worden gedaan. En wie zou verwachten, dat eenige combinatie, welke de verantwoordelijkheid op zich zou nemen, iets anders brengen kan dan princi- pieele voortzetting van dat beleid, dat prin cipieel zou gewijzigd moeten worden? Welk parlementair of extra-parlementair kabinet is denkbaar, welk meerderheids- of minder heidskabinet, dat op iets anders zou uit- loopen dan op voortzetting van dit beleid in zake werkloosheidspolitiek, waartoe zeker zeventig procent der Kamer zich zal be lijden? Aldus kan een nieuw kabinet, hoe men het zich ook denkt, wel op allerlei gebied verandering van beleid beteekenen, doch alleen niet op het terrein der werk- loosheidsbestrij ding. Onbegrijpelijk daarom deze crisis 'zonder eenig perspectief. Door de wordingsgeschiedenis van dit geschil zal men de formatie van een ander kabinet niet kunnen motiveeren met verandering van beleid op andere onderdeelen van staatsbeleid. Eri er zal niets kunnen gebeuren zonder dat men zich bekent tot het „entweder- oder" van voortzetting of van principl- eele wijziging der werkloosheidspoli tiek. Stelt men voor dit entweder-oder ter zijde te laten, dan beteekent dat terugkeer tot vóór 28 Juni, dan vervalt de reden der crisis en komt automatisch het thans-demissionnaire kabinet we der ten tooneele. Zonder voldoende duidelijke verklaring of feitelijke aan wijzing dat de reden der crisis werd weggenomen doch dezelfde zijde, welke ze had gesteld, zou zulk een Weg- zurück niet kunnen worden betreden. Misschien ware, als het daartoe komt, de gelegenheid te benutten een paar zwakke steeën in het kabinet bij te werken. Overbodig haast te zeggen, dat onze vier ministers in deze gedachten- gang als één zijn te beschouwen, dus buiten reconstructie zouden vallen. Andere oplossingen liggen niet voor het grijpen. Zoolang het entweder-oder geldt, sluiten de Roomsch-Katholieke en de Anti-Revolutionnaire fractie elkander we- derkeerig uit. Bij elke eventueele oplossing waarin deze fracties naast elkaar een rol spelen, mag men aannemen, dat het dilem ma: voortzettirtg van de werkloosheids- politiek dan wel principieele wijziging, vooraf van de baan is geweest. Wij be hoeven wel niet te zeggen, in welken zin. Dan is men, wat de crisis-oorzaak betreft, weer even ver als op 28 Juni en is wederom aangetoond, dat de crisis niet had behoeven te zijn. Elk dezer mogelijke oplossingen zal het aan het Nederlandsche volk klaar maken als de zon, dat het beleid-Romme niet was geldverkwisting, ons niet naar den afgrond voerde, alleen maar door ieder bezonnen politicus, die tegen demoraliseering en bolsjewiseermg van breede volkslagen wil waken, moet worden gevolgd. Denkt men door op de gedachte, dat, zoolang het dilemma niet is opgedoekt, de Anti-Revolutionnaire partij en de onze el kander wederkeerig uitsluiten, dan begrijpt men dat de scheiding rechtsch-linkscb bij' een oplossing geen kans heeft een parle mentaire meerderheid laten construeeren. Men kan echter uitrekenen, dat de eene minderheidscombinatie minder zwak is en meer perspectief biedt dan de andere. Zij, die zouden meenen: wat praat men toch van parlementair, laat ons het er maar op wagen met een kabinet los van het parlement, vermeerderen straks de ver- 1 warring tegen het oogenblik, dat het groote 1 dilemma te berde komt. Bovendien, regee ring en Kamer naast elkaar in plaats van innig op elkander steunend ware verlies van nationale kracht, waar men niet lucht hartig over kan denken. Ernstig betreurend wat er is geschied, wachten wij de komende dingen met ver trouwen af. Ook Uw steun! yHelLuchtverdedigings» fonds stelt jongelui financieel in staat tot? vliegei opgeleid te worden. yEen versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neur ytraliteit. Zendt Uw bijdrage aan het (Postgiro 287177» Den Haag, ten name yaq ée Vereeniging voor Nationale Veiligheid^ 27. Ik zal 't zoo vlug mogelijk binnen brengen, roept ze Kortsik nog na, die weer naar 't dek gaat. Als ze denkt dat ze gaan zijn, brengt ze 't eten binnen. Ik zal eens even in die beesten prikken, pas op als ze niet gaar zijn, roept de oudste kabouter. Wel nog toe, is dat koken, het lijkt wel naar niets, zegt hij kwaad. Myra rollen de tranen over de wangen van angst. Jullie hadden mij in 't bosch moeten laten, ik hoor niet op zee, huilt ze. 28. Kortsik, breng onze kookster maar vlug naar ae beu ken en sluit haar daar op, dan kan ze de restjes uit de pan opeten, zegt de oudste kabouter weer. Kortsik doet wat hem gezegd is en weldra zit de arme Myra weer bij haar pan en de restjes visch. Ineens hoort ze iedereen roepen: Er komt storm, er komt storm. Myra schrikt. Wacht, even door het raampje kijken! Brrr, wat wordt die lucht al grijs en wat een hooge golven komen er aan rollen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14