BIOSCOPEN TE LEIDEN HELPT onze ona fh an kelijkheid HANDHAVEN! Lucht Verdediginqs Fonds MAANDAG 3 JULI 1939 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - HOOFDFILMS AANVANGSUUK De Wildeman (Char les Laughton, Dolly Moïünger). De ploeg der gedcem den (Harey Carey, John Beal). Het Raadsel der Schaduwen (Onslow Stevens). Sta op en vecht. (Robert Taylor). Thelma zoekt sensa tie, en: Ik ga even rusten. De zeewolf (George Raft, Dorothy La- mour). Happy Lauding (Sonja Henie, Don Ameche). Komisch sensationeel Sterk sensationeel Bokssensaties Komisch Muzikale comedie. lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. lederen avond 8 uur. Zondag van 47 uur. Zaterdag en Woens dag half drie matinée lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. lederen dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen THEATER Trianon: Casino: Lido: Rex: Luxor: ningbedrijf voor den dienst 1938 in kapi taals-inkomsten en uitgaven zonder hoof delijke stemming conform voorstel van B. en W. aangenomen. De voorzitter stelt thans aan de orde de notulen der vorige vergadering, ondanks het feit, dat wethouder Van Reijsen nog niet ter vergadering is verschenen. Het lid Kruithof wenscht vooraf te ver klaren, dat de „Leidsche Courant" spe ciaal deze materie heeft uitgebuit op een verschrikkelijke manier. Er staan vreem de woorden in dat velslag, zegt spr., wel ke door hem zouden zijn gezegd, doch waarvan hij de beteekenis zelfs niet kent. Inderdaad, zegt spr., critiek op den voor zitter te hebben uitgeoefend. Achteraf be zien, zegt hij, misschien beter eenige uit latingen in de geheime vergadering te hebben kunnen doen. Hetge ende notulen te slap zeggen, zegt het verslag in de „L. C." te scherp en teveel. De voorzitter zegt, dat het een en ander hem eerst na zijn reis bekend geworden is. Spr. blijft persoonlijk steeds een voorstan der van ronde geformuleerde meenings- uitingen. Spr. zegt zich nimmer te zullen stoeten, indien in het algemeen belang te gen zijn persoon opmerkingen worden ge maakt of critek wordt uitgeoefend. Wel had spr. het op z'n plaats gevonden, indien men in aanmerking genomen had, dat de persoon tegen wien de critiek gericht was niet aanwezig was; dan had men toch minstens dezen persoon van het voorne men wel in kennis kunnen stellen. Spr. zegt met waardeering te hebben kennis genomen van de woorden welke de bedoe ling tot behoorlijke proportie hebben te ruggebracht. Zeker is de samenwerking door het gepasseerde niet beïnvloed ge worden. Het lid Spierenburg waagt het met het lid Kruithof van meening te verschillen nopens het verslag in de „Leidsche Cou rant". Inderdaad zijn de notulen op dit punt te slap, doch de „L. C." geeft zijns inziens beter de critiek weer, dan het lid Kruithof wil doen voorkomen. Spr. zegt, dat het lid Kruithof zich in die bewuste vergadering wat kwaad gemaakt heeft, en had van hem niet verwacht dat hij, als ,de man van de daad", zooals hij zich aan dient, zijn eigen woorden zou loochenen. De voorzitter stelt het op prijs, indien er een einde aan de discussie wordt ge maakt, omdat aan spr. elke poging om de zaken recht te zetten sympathiek is. Spr. wenscht een reëel standpunt in te nemen en te blijven innemen. Wil alles tot reëele proporties terugbrengen. Wethouder van der Hulst waardeert het, dat in de „Leidsche Courant" in meer fat soenlijke bewoordingen is weergegeven hetgeen in de vergadering is gezegd. Ook het lid van den Nouland is van meening, dat men later niet moet wegkrui pen als men inziet verkeerd te hebben gedaan. Het lid Kruithof vraagt thans het woord om openlijk te verklaren, dat, alhoewel hij zich niet bewust is te hebben gezegd, wat de courant hem in de schoenen schuift en wat door de overige leden van den raad hem wordt bevestigd, volgaarne de woor den over de leiband van de wethouders enz. terug te nemen, en blijft waardeering hebben voor de werklust van den Burge meester. De voorzitter besluit dit onder deel, doch weet de poging van het lid Kruithof in elk geval te waardeeren. Het lid Spierenburg vraagt thans wijzi ging van eenige typfouten en vervolgt over de bouwaanvrage inzake een bollen schuur, zooals hij ter vorige vergadering heeft uiteengezet. De voorzitter zegt dezen morgen nog naar Rotterdam, naar het Instituut voor Stad en Landschap te zijn geweest, om de zaak te onderzoeken. Het instituut heeft den aanvrager 2 schetsen voorgelegd, met de eene waarvan aanvrager zich kon ver eenigen. B. en W. hebben toen deze ge- heele materie zeer in den breede bespro ken, en uiteindelijk vergunning verleend op een tèekening waaraan aanvrager op het bureau van het instituut zijn adhaesie had betuigd, dus niet zooals het lid Spie renburg zegt, op een teekening welke aan vrager nimmer had gezien. Voorts vraagt het lid Spierenburg aan wethouder Van der Hulst over een mede- deeling in den trein aan aanvrager ver strekt, inhoudende volgens aanvrager, dat met den bov/r van de schuur met plat dak kon worden aangevangen, of de wethouder zijn eerder gedane meedeeling blijft hand haven. De voorzitter repliceert en zegt tenslot te, dat B. en W. niet a priori een aanvra ge voor den bouw van een bollenschuur met plat dak zullen afwijzen, hetgeen ook Afgekeurd nimmer de bedoeling is geweest; zij blij ven evenwel hun standpunt handhaven zooals eertijds werd kenbaar gemaakt. Het lid Spierenburg heeft het al dan weer over de collecte van het „Hooge- land" en de Werkkampen voor Jeugdige Christelijke werkloozen. Maakt onder scheidt tusschen specifiek Chr. en Katho lieke collectes, zooals Missie- en Zendings werk, doch ziet een groot verschil met Werkkampen voor jeugdige werkloozen, hetgeen hij niet door denzelfden bril wil bezien. De voorzitter zegt rapporten te hebben ontvangen. De werkkampen acht spr. ze ker een algemeen belang. De voorzitter zegt rapporten te hebben ontvangen ten aan zien der beide organisaties. De werkkam pen arbeiden uitsluitend ten gunste van de Protestantsch Christelijke bevolking. B. en W. hebben met het oog op de vele collectes het systeem aanvaard, dat bij in zamelingen met een specifiek confessioneel doel deze slechts bij geloofsgenooten zal worden gehouden. Hierbij heeft zeer ze ker niet de neiging voorgezeten om split sing te verscherpen, want zij werd het eerst toegepast ten nadeele der Katholie ken zelf in casu „Herwonnen Levens kracht", die uitsluitend aan de R.K. kerk mochten collecteeren. De bedoeling is slechts de financieele lasten der bevolking niet onnoodig te verzwaren. Ten aanzien van het „Hoogeland" zegt spr., dat van de «collecten 40 pet. aan de vertegenwoordigers wordt afgestaan, zoo dat slechts 60 pet. ten goede komt van het doel. Op dezen grond staan B. en W. afwijzend tegenover deze collecte. Het lid de Groot informeert naar de be deeling van den B-steun; het lid Nijssen dankt namens den raad den schenker en gever van de kopjes koffie; het lid Kruit hof vraagt hoe het staat met de techni sche herziening van het tarief van het wa terbedrijf; het lid Spierenburg wijst op het ongeval op de Nagelbrug ten gevolge van den slechten toestand van den weg, welke in onderhoud is bij de gemeente Leiden. Is men reeds met de gemeente Leiden in contact getreden? Inderdaad, antwoordt de voorzitter, alhoewel nogmaals hierop de andacht zal worden gevestigd. Hierna schorsing der vergadering om des nachts te twee uur te worden her opend. Woning voor den burgemeester. Eerst neemt de raad dan het besluit tot 5e wijziging der gemeentebegrooting, en daarna wordt met 7 tegen 3 stemmen, die van de leden Spierenburg, van den Nou land en Nijssen, besloten om met den edel- achtb. heer mr. G. F. W. van Berckel een overeenkomst aan te gaan, waarbij deze voor eigen rekening een ambtswoning zal bouwen, terwijl de gemeente zich verbindt om bij beëindiging van het in deze ge meente bekleede ambt de woning over te nemen tegen een vooraf bepaald bedrag. Zonder hoofdelijke stemming wordt dan besloterf overeenkomstig artikel 36 lid 4 der Woningwet te bpalen, dat een plan van uitbreiding voor de kom der gemeen te, in den meest uitgebreiden zin genomen, momenteel in voorbereiding is. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering, toen de klok het uur van tweeën reeds was gepasseerd. Wordt begunstiger van het LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Geeft een jaarlijksche bij- ydrage op giro 320.000 van het Luchtverdedigingsfonds, t. n. v. d. Vereen, v. Nat. y Veiligheid, den Haag, of schrijft aan het Centr. Prop. Comité, Heerengracht 78, y Amsterdam. Wij üragen duizenden be gunstigen! Mm J - Jeugddag te Oegstgeest Trots verheft zich de slanke toren van de „St. Willibrord" in de blauwe lucht, zijn kruis beschermend over de verre omge ving uitstrekkend. Als een toren eens pra ten kon, wat zou hij al niet kunnen zeg gen van lief en leed, dat hij in den loop der jaren heeft aanschouwd. Veel droe vige gebeurtenissen van parochianen, maar ook veel vreugdevols. En op zulk een vreugdevollen dag kon hij gisteren neer zien. Want gisteren trad de parochie- jeugd, de katholieke jeugd, voar het eerst in massa naar buiten uit, met zich mede dragend het mooie ideaal: alle katholieke jongens en meisjes bijeen in katholiek verband. Eindelijk na veel teleurstelling onder vonden te hebben van het weer, kon deze dag toch eindelijk doorgang vinden. Ideaal was de weersgesteldheid ook dezen dag weer niet. Wel scheen de zon, maar de wind was nog al krachrtig en blies sterk in de vlaggen-versiering. Gelukkig heeft niemand zich dezen kleinen tegenslag aan getrokken, zoodat om half twee zeker een duizend menschen het groote terrein be volkten, alwaar zij voorloopig bezig wer den gehouden met pittige marschmuziek, per versterker door den heer Oostveen uitgezonden. Natuurlijk was de geheele parochie geestelijkheid aanwezig met aan het hoofd den ij vervollen pastoor, die dezen middag van z ij n jeugd zeker niets wilde missen. Daarnevens waren aanwezig het voltallig kerkbestuur, verschillende raadsleden van de katholieke fractie, afgevaardigden van de Kruisvaart, terwijl de Graal uit Leiden vertegenwoordigd werd door mej. A. van Noort. De organisatie berustte in handen van het bestuur van de R.K. Sportvereeni- ging „St. Willibrord', de heeren M. J. Swart, P. H. M. S. v. d. Voort en A. C. Sommeling, terwijl de gymnastiek en volksspelen in handen waren gesteld van de dames Kellenaers, Konijnenburg en Peeters en den heer van Oerle, die, bijge staan door tientallen assistenten, zorgden voor een vlot verloop. Het staat er zoo vlug: een vlot verloop, maar ontegenzeg gelijk hebben zij reeds lang tevoren hard en veel gewerkt om dezen dag te doen sla gen. En dan denken wij in de eerste plaats, zonder de anderen ook maar iets te kort te doen, aan mej. Kellenaers bij de dames, en aan den heer van Oerle bij de heeren, die gezorgd hebben, dat de massa gymnastiekdemonstraties behoorlijk inge studeerd werden. Een woord van dank en hulde langs de zen weg komt allen, die medegewerkt heb ben om dezen dag te doen slagen, dan ook ruimschots toe. Het middagprogramma De middag werd begonnen met een al- gemeene opmarsch van de leden der R.K. Suortvereeniging, de Kruisvaart, de St. Jansknapen en de vrouwelijke jeugdbewe ging voor Katholieke Actie. Toen allen op de maat van een pittige marsch het veld betreden hadden, werd het „Wilhelmus" gezongen, waarna men weder afmarcheer de met de vaandels voorop. Na deze entree gaven de dames en adspiranten van de gymnastiekvereeniging een demonstratie van vrije oefeningen, hetgeen een goeden inzet vormde van dezen middag van de jeugd. Een aardig en vlot nummer was tevens het hoogspringen voor jongensaspiranten, die via een veerplank over een touw moes ten springen, hetwelk steeds iets thooger gespannen werd. Sommige peuters was het wel eens iets te hoog, maar zij gaven niet op en probeerden het steeds opnieuw, en als het dan gelukte, kregen zij een ap plausje van het publiek, aangevoerd door de diverse belangstellende ouders en ande re familieleden, die vol trots de verrich tingen van hun spruiten volgden. Een eindje verder gaven weer andere knapen een demonstratie brugoefeningen. De kleinste meisjes waren vervolgens aan de beurt met volksdansjes op muziek, waarbij zij zelf nog voor meerdere vreug de zordgen door zelf mee te zingen. Een werkelijk aardig nummer. Gemeenschappelijke vrije oefeningen voor het mannelijke gedeelte der jonge ren gaven den indruk van ernstige oefe ningen, alhoewel de jongsten er nog eens een enkele maal naast waren, maar dat vergeven we het gaarne en het kon trou wens aan hun geheel geen afbreuk doen. Nadat de dames nog een keurige hoe peloefening ten beste hadden gegeven werd begonnen met de volksspelen. Het meest omvangrijke gedeelte van den middag waren wel de „volksspelen om fraaie prijzen". De autopedrace voor de jongsten gaf reeds dadelijk een verrassing te aanschou wen. Als we deze knapen bezig zien op den openbaren weg, dan houden we ons hart dikwijls vast; zoo hard gaat het. Maar nu deed zich het verschijnsel voor, dat de jongens haast niet vooruit kwamen en meer naast hun „machine" liepen dan er op stonden. Het zijn nog geen T.T. rijders. Maar het hobbelige terrein zal wel een woordje meegesproken hebben. Dan stond er op het programma horden loop. Sommige deden het keurig, maar weer anderen liepen tot groote vreugde van het publiek doodgewoon door de hor den heen, een spoor van afgeworpen lat jes achter latend. De estafetteloop gaf niet veel strijd te zien, aangezien een der ploegen met kop en schouders boven de rest uitstak en een gemakkelijke overwinning behaalde. Een komisch nummer was ook het sprietloopen met verrassingen. Vooral de verrassingen bleken verrassingen te zijn, want eerstens werd de spriet dik inge smeerd met zeep, en ten tweede viel een ieder die zijn evenwicht verloor in een witte substantie. De wind maakte het bo vendien ook niet gemakkelijker, maar toen er iets van de zeep verwijderd was, waren er toch kunstenaars die heelhuids de overzijde bereikten. Op een ander deel van het terrein hiel den de meisjes geanimeerde wedstrijden in blokjes-rapen, ping-pong race en tijd- doelen, hetwelk bestond in het werpen van een bal in een bodemloos mandje. Heel handige jongedames waren er bij. De oudere meisjes of beter gezegd: jonge da mes, want er waren er ouder bij dan 17 jaar, gingen intusschen ringsteken op de fiets en dat eischte, gevoeld de wind en gezien de hobbels en bobbels in het ter rein, een waar stuurvrouwschap. Ook voor voetballiefhebbers was er iets te zien en wel een gecostumeerde voetbal wedstrijd. Grappige costuums waren er bij. Zoo liep de scheidsrechter te wandelen met een trompet uit den tijd van de Kani- nefaten en een wekker die niet loopen wil de. Een dienstmeisjes wilde goals maken met behulp van een koekenpan. Een Chi nees werd danig aan zijn staart getrok ken. Om kort te gaan: het was allerdwaast maar dol vermakelijk, en er werd dan ook hartelijk gebruld. Na het einde van den wedstrijd er gewkonnen heeft bleef in nevelen ge huld was het slot van den middag aan gebroken en wel de prijsuitreiking. Nadat allen zich om de officieele tafel geschaard hadden het leek wel een mo derne „tafeltje dek je", met al die fraaie prijzen nam de voorzitter van „St. Wil- wibrord", de heer M .J. Swart, het woord, om namens de jeugd van de parochie al lereerst allen, die mede gewerkt hebben, om dezen dag mogelijk te maken, dank toe te zwaaien. Dank aan all? dc s rn 1 ren, aan alle jongens die heb i sjouwd, en verder aan een iecbr die geholpen heeft. Verder wees spr. nc~, o thet groote voordeel dat de jeugl vinei"t in katholiek verband, hetgeen werkt cm do jongens en meisjes van nu eens de plTui sen te laten innemen van de ouderen vnn heden. Zij moeten worden dragers van do katholieke cultuur, waar eens Kerk en Staat op bouwen kunnen. Na deze weinige, doch kernachtige woor den werden met vele hoera's de prijzen uitgereikt. Pryswinners en -sters waren: Autopedrace: 1. Jan Fleur, 2. Kees Lub- be, 3. Theo de Goede, 4. Joop de Pree, 5. Jac. van Haasteren. Hordenloop: 1. Wim Woltering, 2. Her man Peeters, 3. Henk Vink, 4. Jan Boo gaards. Sprietloopen: 1. Jan Brugman, 2. A. Josemans. De grappigste costuums bij het voetbal len: 1ste prijs Joop de Wit, 2e prijs „het Dienstmeisje". Blokjesrapen: 1. Leni Hofman, 2. Ankie Driessen, 3. Tootje Boogaards, 4. Rieni Hofman. Ping-pong race: 1. Liesje v. d. Voort, 2. Ria de Boer, 3. Ria Mathot, 4. B. Boogaards Mooist versierde fiets: Toos Paarde- kooper. Ringsteken: 1. Riet van Elk, 2. Gerarda Juffermans, 3. Corrie Lubbe. Tijddoelen: 1. Catrien Lubbe, 2. Marie v- d. Voort, 3. Riet Koolloos.. z Estafette: A. Konijnenburg, J. Basel- mans, G. van Gent, P. Mathot. De voetbalploegen mochten eenige doo- zen sigaretten verdeelen. Het avondprogramma. Gisteravond vereenigden zich wederom talrijke personen op het sportterrein tot bijwoning der avondvoorstelling als waar dig slot van den welegeslaagden jeugddag. In het met zorg samengestelde program ma heeft men doen zien de groote groei van het jeugdwerk in de parochie en de jeugd toonde, wat er in haar leeft en waartoe zij in staat is. Het weer merkte niet zoo mede als bij de middagvoorstelling, doch niettegen staande waren de tribunes dicht bezet en moesten vele bezoekers zich met een plaats langs het lijntje tevreden stellen. Na ont steging van het kampvuur opende de ac cordeonclub der Gezellen met het spelen van een pittige marsch het programma, waarna onder leiding van mej. Versteeg door leden der meisjescongregaties oud- Hollandsche dansen werden uitgevoerd. We zijn daarbij getroffen door de correct heid der bewegingen en de volmaaktheid in rythme en tempo. Dit programma-nummer werd gevolgd door tooneelstukjes van Kruisvaart en Gezellen. Een zeer langdurige applaus en luide bravo's verkregen de St. Jansknapen met de vertolking van „De Kneuterboer", een vroolijk gedicht met gebaren. Hierop volgde vroolijke liedjes, begeleid door de blokfluitclub, onder directie van den heer Grün. Tot besluit een spontaan zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen", en allen gingen voldaan huistoe en in dankbare stemming voor hetgeen de jeugdvereni gingen wisten tot stand te brengen. We willen achter dit verslag geen punt zetten zonder nogmaals dank te brengen aan de sportcommissie voor de keurige organisatie dezer feesten, aan de leiders en leidsters van Kruisvaart en St. Jans knapen. Een bijzonder woord van lof aan den heer Quint voor zijn alg. leiding bij de avondvoorstelling. Moge deze dag niet alleen een finan cieel voordeel zijn geweest voor de jeugd verenigingen, doch moge deze actie voor al bij de parochianen het besef der noodzakelijkheid van jeugdverenigingen hebben vermeerderd. EENIGE SNAPSHOTS VAN DEN R. K. JEUGDDAG TE OEGSTGEEST: Links boven de vaandelgroet, onder vrije oefe ningen meisjes. Rechts boven en onder resp. hoogspringen meisjes en brugoefenin gen jongens.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8