22444 V Louis Davids dood RECHTZAKEN ELTAX I AGENDA SPORT MAANDAG 3 JULI 1939 DE LEIDSCHE C0URAN1 EERSTE BLAD - PAG. 2 f Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 1 2.50 per kwertaaL Bij onie agenten 20 cent per wvsPk; f 2.60 per kwartaal. Franco per pont f 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BEWOLKT. De Bill seint: Verwachting: Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Afwisselend bewolkt met plaatselijk eenigen regen, Iets warmer overdag. Zwak ke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, matige W. Z. W. wind, 15 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, matige Z. Z. W. wind, 14 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige Z. W. wind, 16 gr. C. Groningen: regenbuien, matige Z. W. wind 15 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, matige Z. W. wind, 15 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, welke zich Zaterdag over de Duitsche Bocht bevond, trok verder over Denemarken, Zweden en Noorwegen en bracht in dit heele gebied nog veel neer slag en krachtigen tot stormaehtigen wind; haar kern, welke tot in Noord-Noorwegen doordrong, heeft zich thans grootendeels opgevuld. De uitloopen van het Azoren- hoogedruk gebied ontwikkelde zich geleide lijk tot een afzonderlijk hoogedruk gebied, dat zich over Midden- en Zuid-Frankrijk, Zwitserland en Zuid-Duitschland uitstrekt. Het centrum ligt thans over Tirol. Over dit gebied heerscht thans rustig, nog vrij koel weer. Een nieuw front van het depressie systeem ten Noord-Oosten van de Faroer passeerde in de loop van den Zondag de Eritsche Eilanden en heeft thans ons land berenkt. In den afgeloopen nacht viel plaat selijk eenige regen. Een tweetal nieuwe storingen welke zich op den Atlantischen Oceaan ontwikkelden hebben de lucht druk op de Azoren aanzienlijk doen da len terwijl haar invloed in Ierland en West- Frankrijk zich eveneens door barometerda lingen merkbaar maakt. LUCIITEMPERATUUR. 18.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.r Van Maandagnamiddag 9.55 uur tot Dinsdagmorgen 4.13 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 4 Juli: voorm. 5.20 en nam. 5.45 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ..Poelmeer" 18 gr. C. Zweminrichting ,.De Zijl" 19 gr. C. Maan op Maandagavond 21.59 uur. Maan onder Dinsdagmorgen 7.51 uur. Miranda cn Matthijssen keeren in den Amsterdamschcn Raad niet terug Naar de „Tijd verneemt, schijnt het thans vast, te staan, dat de sociaal-democra ten de Miranda rtn Matthijssen niet meer in den gemeenteraad zullen terugkeeren. Zij zouden besloten hebben voorloopig zitting te nemen, doch slechts als in onder aan de lijst te figureeren. plaatsen zouden worden ingenomen de heeren P. J. Schmidt en G. Suur- Intusschen wenscht de S.D.A.P. een commissie van vooraanstaande Amster dammers te vormen, een particuliere com- dus, die moet oordeelen over de R.K. BOND VAN WONINGBOUW- VEREENIGINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Zaterdag j.l. kwam bovengenoemde Bond in Hotel „Fleissig" te Amsterdam in algemeepe vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. J. Velt van Zaandam, sprak een welkomstwoord tot de talrijke afgevaardigden. Was het den voorzitter een genoegen te mogen wijzen op de levendige belangstel ling in het werk van den Bond, met min der voldoening moest hij in een terugblik constateeren, dat van regeeringswege nog steeds zoo weinig is te verwachten voor den bouw van nieuwe arbeiderswoningen en dat ondanks het feit, dat de woning reserve tot de kleinst mogelijke proporties is teruggeloopen. Het eenige lichtpunt noemde de voorzit ter de circulaire van den minister van No vember 1938, inzake den bouw van wo ningen voor groote gezinnen, al moest hij, gezien de ook in deze reeds opgedane er varingen, er op wijzen, dat tusschen de verzending van deze ministerieele circu laire en de tot standkoming van zulke wo ningen voor groote gezinnen een moeilijke en lange weg ligt. Het verheugde spr. te kunnen mededeelen, dat er zeer veel kans bestaat, dat binnen korten tijd in Rotter dam eindelijk een R.K. Bouwvereeniging zal worden opgericht. Alvorens met de gedrukte agenda te be ginnen, werd van gedachten gewisseld over een schrijven van den heer Hettinga van Amsterdam, die gemeend had voor de functie van redacteur van „Het Orgaan" te moeten bedanken op grond van de over weging, dat z.i. de medewerking van de aangesloten organisaties bij de redactie van bedoeld Orgaan te wenschen over liet. Algemeen bleek men van oordeel te zijn, dat de inhoud van het orgaan niet alleen zeer leerzaam moest worden genoemd, doch had men slechts lof voor de wijze, waarop de heer Hettinga zich van zijn taak heeft gekweten. Nadat den heer Hettinga meerdere me- dewérking was toegezegd, bleek deze voor alsnog bereid zijn functie te blijven voort zetten, waarvoor hem door de vergadering dank werd gebracht. De notulen van de vorige vergadering werden onvertanderd goedgekeurd. Een vraag van de R.K. Woningbouw- vereeniging „Het Oosten" te Amsterdam gaf aanleiding tot een zeer interessante discussie over den gang van zaken ter verkrijging van de zoozeer gewenschte centralisatie van alle R.K. organisaties op het gebied van den Woningbouw. Uit de gevoerde besprekingen bleek una niem, dat men zeer teleurgesteld is over het uitblijven van deze centralisatie. Niet alleen diocesaan, maar in het geheele land dient men zich er van bewust te zijn, dat wij, katholieken, ook op dit ge bied handelend hebben op te treden. In dit verband werd er eveneens op ge wezen, dat het minstens zeer ongewenscht moet worden genoemd, dat Kath. Woning- bouwver. aangesloten zijn bij z.g. neutrale centrale oganisaties, waarin vaak de lei ding voor een zeer aanmerkelijk deel be rust bij onze principieele tegenstanders, Zoowel de voorzitter als de secretaris, welke laatstgenoemde tevens voorzitter is van het R.K. Centraal Instituut voor Volkshuisvesting, wezen op de vele moei lijkheden, welke aan de tot standkoming van een actief werkend R.K. Centraal Or gaan verbonden zijn. Toch meende de se cretaris, dat er in deze teekenen zijn, wel ke erop wijzen, dat binnen niet al te lan gen tijd afdoende verbetering mogelijk zal zijn. Na een alleszins gunstig advies van de controle-commissie werd de penningmees ter, de heer K. C. Donsen van Haarlem, voor zijn beleid over 1938 gedéchargeerd. In zijn inleiding tot zijn jaarverslag over 1938, wees de secretaris, de heer A. J. M. Angenent, van Haarlem, eveneens op het trage tempo bij den bouw van nieuwe arbeiderswoningen, zich hiervoor beroepend op het oordeel van den Hoofd inspecteur voor de Volkshuisvesting. Voor onze katholieke woningbouwverenigin gen blijft er nog steeds zeer veel te doen, niet in het minst voor de huisvesting van onze groote gezinnen, in welk verband eveneens gewezen werd op de ministe rieele circulaire van November 1938, Het bondsbestuur blijft in deze diligent en ten allen tijde bereid de aangesloten organi saties met raad en daad bij te staan. Uit het jaarverslag stippen wij nog aan, dat momenteel 21 vereenigingen bij den Bond zijn aangesloten, met ruim 2300 in exploi tatie zijn de woningen, terwijl de vooruit zichten voor aansluiting van meerdere wo ningbouwverenigingen gunstig werd ge noemd. Het jaarverslag werd, onder dankzeg ging aan den secretaris, goedgekeurd. De begrooting voor 1939 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op een bedrag van 338.50. Het bestuur werd ge machtigd een nieuwe controle-commissie te benoemen. De beide aftredende bestuursleden, de heeren K. C. Donsen van Haarlem en A. Hettinga van Amsterdam, werden bij ac clamatie herkozen. Ingevolge een besluit van de vorige al- gemeene vergadering werd een commissie benoemd, die een onderzoek zou instellen naar de ongedekte verliezen, waarmede vele woningbouwvereenigingen hebben te kampen en wat daartegen zou kunnen worden gedaan. Deze commissie, bestaande uit de hee ren A. J. M. Angenent, voorzitter; A. E. A. Buissink, Alkmaar, secretaris-rappor teur; W. F. Imbens, Gouda; P. E. A. Strij- bosch, Haarlem en J. J. Velt, Zaandam, le den, heeft in deze aangelegenheid een Louis Davids dood.... Reeds lang werd voor zijn leven ge vreesd. Zijn gezondheid was wankel en den laatsten keer, dat hij verleden jaar in Amsterdam zou optreden met de zijnen, kregen we van hem een brief dat hij, on danks allerlei geruchten, tóch zou komen maar hij kon niet. Toen hem de on derscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau gewerd in den zomer van 1937 is hij alreeds zeer ernstig ziek ge weest. Thans is de dood gekomen om de zen schepper van den onschuldigen lach het woord voor goed onmogelijk te ma ken. Louis Davids is door zijn klein-kunst, zijn postuur en vooral door zijn liedje „de kleine man" geworden die door iedereen gekend en gevierd werd en die de kunst heeft verstaan actueel te blijven en de ziel van de massa zuiver aan te voelen. Zoowel voor den KRO. als in den kring van het kath. vereenigingsleven kon hij optre den omdat zijn liedjes niets grofs hadden en zijn aardigheden geen platheden wer den. Reeds als kind van 8 jaar, wanneer een ander pas op de schoolbanken zit, trad hij in het variété op. Hij werd 19 December 1883 te Rotterdam geboren. Hij komt uit een artistenfamili.: en zijn zuster H. Da vids alsmede de dirigent-componist Da vids zijn goede bekenden bij ons publiek. Henri Zeldenrust, een bekend theater agent, „ontdekte" hem. Bijna vijftig jaren heeft Davids sedert op de planken ge staan. In 1919 vierde hij zijn zilveren feest. Zoowel in het pittige levensliedje, dat hij zoo schalks, zoo guitig, nu eens komisch dan weer weemoedig maar altijd met een zuiver sentiment wist voor te dragen, als in de revues was hij een mees ter van de kleinkunst geworden, wiens naam alleen reeds een voorstelling rele veerde. Louis Van jouw naam kennen we er drie Louis Bouwmeester dat is één Louise Seize, dat is twee Maar de tofste, dat ben jij als nummer drie aldus zong men hem indertijd op zijn feest toe. Een moeilijk en wisselend leven heeft Davids gehad: als conferencier, als varié té-directeur, als liedjeszanger, als revue- artist, enz. enz. Hij wist bij intuïtie wat bij het publiek zou gaan en vermocht zoowel een vroolij- ken vol klein-kunst als een joligen revue avond te arrangeeren, waarbij dan zijn eigen liedje „hoofdschotel" werd. Hier in Amsterdam is men zijn optreden in „Van lach tot lach" nog niet vergeten, waarme de hij in Carré succes had „Hoe maller hoe mooier", enz. Hoevele zijner simpele liedjes zijn volks liedjes geworden, door iedereen gezon gen, door iedereen gewaardeerd. Hij was de kunstenaar van de massa zonder zijn eigenheid en fijn sentiment te verliezen. Het Was geen toevalligheid toen een too- neelleider van het gehalte van Cees La- seur dezen „kleinen man" deed optreden in Alfred Savoir's „de Figurant'. Want Alfred Savoir en Louis Davids hadden dit gemeen: ze voeren ons de werkelijke we reld van den droom binnen. Ze waren beiden man van het theater en dichterlijke psycholoog: zoo een die de realiteit der fantasie en de fantasie der tooneelwerkelijkheid beheerscht. Savoir en Davids: twee die de ontroe ring in onze keel doen kloppen en de tra nen in ons hoofd kristalliseerden omwille van een sompelen fantast, dien de „wijze" menschen een dwaas schelden. Davids was de kunstenaar van het ca baret, de zanger van den humor en het ge voelige woord, de chansonnier van den lach en den traan, wil men, van den gein. Lous Davids bleek de macht te bezitten, om, ondanks allen humor van de situatie, de zaal stil te leggen aan banden van die pere emotie, z Voortgekomen uit het milieu van ker- misluitjes, heeft Davids steeds gestreefd naar zuiver werk. Met Chris van Haar lem trok hij naar Duitschland en Enge land. In 1914 kwam hij naar Nederland terug en werd daar de zanger van het liedje voor den burgerman, het lied zon der valsch sentiment en door ieder mee gezongen. „Tijd". L. v. d. B. enquête gehouden en een uitvoerig rap port aan de leden doen toekomen. Naar het oordeel van deze commissie zullen de betrokken vereenigingen, bij gebleken moeilijkheden in samenwerking met het bondsbestuur zich moeten verstaan met de betrokken gemeentebesturen. Na eenige discussie werd bedoeld rap port door de vergadering aanvaard, en de commissie ontbonden, waarbij de voorzit ter niet kon nalaten dank te brengen voor het vele werk, dat door deze commissie, meer in het bijzonder door den secretaris- rapporteur is verricht. Op verzoek van de Woningbouwvereni ging „St. Martinus" te Voorburg, zal het bestuur een enquête instellen inzake den huurachterstand bij de aangesloten ver eenigingen en over de in verschillende ge meenten bestaande regelen inzake de on derhoudswerken. Nadat bij de rondvraag nog verschillen de belangrijke kwesties waren ter sprake gebracht, sloot de voorzitter onder dank zegging voor de aangename discussies deze welgeslaagde vergadering. In den namiddag bezichtigden de afge vaardigden het Koninklijk Paleis op den Dam, vol bewondering over de schoonheid van deze schepping van Jacob van Cam- pen. REORGANISATIE VAN HET LEGER Ondanks aangekondigde wijzigingen thans In werking getreden De regeeringspersdienst meldt: Met ingang /ar. 1 Juli 1939 treedt voor de landmacht een gewijzigde vredes organisatie in werking Als gevolg daarvan bestaat, van ge noemden datum af, het veldleger uit 4 le gerkorpsen en 1 lichte divisie. Elk leger korps is samengesteld uit 2 divisiën en 1 regiment motorartillerie, elke divisie uit 3 regimenten infanterie en 1 regiment veldartillerie. De standplaatsen der legerkorpscom mandanten zijn onderscheidelijk 's Gra- venhage (1ste), Arnhem (2de), Breda (3de) en Amersfoort (4de), die der divi siecommandanten 'sGravenhage (1ste), Ede (2de), Assen (3de), Arnhem (4de), Venlo (5de), Breda (6de), Harderwijk (7de) en Amersfoort (1ste). De comman dant van de lichte divisie is gevestigd te 's Gravenhage. Voorts is met ingang van 1 Juli 1939 opgericht het wapen der militaire lucht vaart, bestaande uit den staf van het wa pen en drie luchtvaartregimenten. Tenslotte is het wapen der genie gere organiseerd tot een brigade van drie re gimenten en zijn de kustartillerie, de mo- tordienst en de lichte troepen met nieuwe formaties uitgebreid. De met de reorganisatie verbandhouden de bouw van kazernes en magazijnen, in richting van oefenterreinen en aanleg van vliegvelden is ten deele voltooid, ten dee- le in uitvoering. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een mestvork als wapen. Als men zoo dag in dag uit in diverse rechtzalen doorbrengt dan zou men lang zamerhand gaan denken, dat de helft van het menschdom elkaar het leven zuur maakt en op voet van oorlog staat, terwijl de rest in een gewapenden vrede leeft, die ook elk oogenblik in oorlog kan verande ren. Dat is natuurlijk overdreven, maar dat er hier en daar nog al eens klappen uitgedeeld worden staat wel vast. Ook S a s s c n h e^m was weer eens vertegen woordigd door een tweetal „oorlogvoeren den". Meneer Z. uit Sassenheim heeft een hond en meneer H. heeft, of eigenlijk had, twee konijnen. Dat hij deze pelsdieren niet meer heeft is de schuld van den hond van meneer Z., want die heeft de langooren doodgebeten, hetgeen natuurlijk ongelukkig is voor me neer Z., die zijn Kerstbout een ontijdige dood zag sterven. Het zal dan ook niemand verwonderen, dat meneer H. boos was ge worden op meneer Z. en dat die boosheid alleen maar verholpen kon worden met geld te geven voor de doode konijnen. Schadevergoeding noemen wij nuchtere stervelingen zulk een transactie. Dus was meneer H. naar meneer Z. ge togen om deze kwestie eens uit de wereld te helpen. Over deze kwestie was een nieuwe kwestie ontstaan, want men werd het niet eens. Het gevolg was, dat de eige naar van de hond een mestvork had ge grepen en dit nuttige artikel eenige malen had neder laten dalen op de plek waar juist meneer H. stond. Tijdens de diverse verhalen bleek, dat er een diepere oorzaak sluimerde, want er zat ook een ruzietje van de resp. vrouwen van meneer Z. en meneer H. achter, zoodat er nog een echt middeleeuwsche ridderlijkheid bij de hee ren Z. en H. had gesluimerd. Zooiets als de sterken voor de „zwakken". De Officier wilde Z. wegens mishande ling een geldboete opgelegd zien van 10 of anders tien dagen zitten. Maar omdat Z. nu bepaald geen millio- nair is te noemen werd deze straf voor waardelijk opgelegd met twee jaar proef tijd. Je hebt van die menschen.,,. Een 54-jarige man afkomstig uit Lei den had zijn vrouw mitsgaders zijn kin- derens in den steek gelaten en was op zich zelf gaan wonen. Dat was natuurlijk erg, maar nog erger was het toen de man van ruim vijftig een huishoudster in dienst nam van even twintig. En de vrouw, die hij had laten zitten moest maar zien, dat zij rond kwam. De vrouw probeerde op allerlei manieren haar man te spreken te krijgen, maar als zij hem nog eens te spreken kreeg, dan werd zij on- heusch bejegend op den hoop toe en centjes ho maar. Op een dag had zij haar man op straat aangeroepen en manlief niet te verwarren met lieve man, was over zooveel snoodheid in woede ontstoken op haar afgekomen en had gezegd „als het niet uit is, ga je er an, want ik heb een revolver", terwijl hij te vens naar de binnenzak van zijn jas greep. De vrouw vluchtte doodsbenauwd een pak huis in waar de knecht haar vertelde, dat zij in het pakhuis onder zijn Bescherming stond als „hy" zou komen. Maar „hij" kwam niet. Manlief was inmiddels naar zijn tweede tehuis teruggegaan en daar begon het tweede bedrijf. Aangezien een zoon hem stond op te wachten. Ook hier was een kleine strubbeling onstaan, waarbij men over en weer een dreigende houding aan nam, maar blijkbaar respect voor eikaars krachten had. Alleen maakte de vader zijn zoon op een erge manier uit. Een groote buurman, die naast het twee de „tehuis" woonde, was inmiddels in het gat van zijn villadeur verschenen en toen de zóón maar wegegaan was, had hij den VOORTAAN LEIOEN. Woensdag. Nederl. R.-K. Bond van Trans portarbeiders „St. Bonifacius", Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Bureau-zitting R.K. Reclas- seeringsver., St. Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 1 tot en met Vrydag 7 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 1060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, teL 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telefoon 274. GEEN RECHTSKUNDIG ADVIES. Deze week en de volgende week zal er DINSDAG en DONDERDAG geen gelegen heid zijn voor het verkrijgen van rechts kundig advies aan ons bureau. vader gewerkt even bij hem te komen. En argeloos was de vader naar dezen groo- ten buurman toegegaan. Een groote hand greep vader eensklaps bij zijn vestje, één ruk en vader werd in den gang van den buurman getrokken en met een smak werd de deur door de andere groote hand van buurman dichtgesmakt. De jeugdige huishoudster hoorde, op straat staande, allerlei bonkige geluiden, maar zag niets. De huishoudster kwam nog getuigen in de zaak van haar werkgever, maar kon niet anders zeggen, dan dat de deur plot seling dichtgegaan was en dat zij toen niets gezien had. Op een anderen keer had zij wel eens iets gevoeld en dat was een hoeveelheid water, althans vocht dat ver moedelijk door denzelfden buurman over haar hoofd werd uitgegoten, maar dat had met de zaak niets te maken, oordeelde de Politierechter. De verdachte meende, dat alles wat in zijn nadeel gezegd werd, fantasie was, maar de Officier vond het geen fantasie en eischte tegen den sputterenden ver dachte een geldboete van f 30 subs. 30 da gen en als een waarschuwing voor de toe komst bovendien nog een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd. Op hoogen toon begon verdachte daar tegen te keer te gaan. Hij vond het veel te veel, hij vond het dit en hij zou wel eens willen dat, enz. De Politierechter wees er op, dat ver dachte blij mocht zijn met zulk een milden eisch. Als hij zoo door bleef sputteren, dan dacht hij er hard over om hem, gezien zijn handelwijze en zijn houding ter terecht zitting, een onvoorwaardelijke gevangenis straf te geven. Verdachte kalmeerde zicht baar na deze terechtwijzing, waarna hij zich veroordeeld hoorde conform den eisch. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE Voor de thuisblijvers was er gisteren een sprint over 300 M te verrijden. Van Leeuwen toonde zich hierin de sterkste en wist zijn 3 ritten te winnen; J. Riethoven, 2 maal winner, werd 2e, Rijsbergen, die den wedstrijd van Zaterdag nog in de beenen had 3 en N. de Romijn, die slechts 1 rit reed werd 4. In de B klasse was het J. Laven, die zijn 4 ritten gedecideerd wist te winnen, wat wel verwacht werd gezien z'n sprint kwaliteiten, gevolgd door Versluys als 2e, J. L. v. Klinken Jr. 3e, F. Boske 4, F. Heysen 5. In de C klasse was het de jeugdige Uiten- broek, die allen verraste, door al zijn rit ten te winnen, 2e werden A. Kruit, Marijt, Bergen Rombout, allen 8 punten, Blom werd als laatste man de drager van de roode lantaarn. Academienïeuws LEIDEN Geslaagd: Economisch candidaatsexamen Indologie: de heer W. P. M. Rosier, Rijswijk Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter A: mej. N. de Vos van Steenwijk, Assen en de heeren F. A. H. Ouwehand, Wassenaar, J. Volger, Haarlem. Idem. letter L. mej. J. K. Kranen, L e i- d e n en de heer Siem Tjien Hian, Leiden Candidaatsexamen Indisch Recht: de heeren F. K. Wiemans, Den Haag, F. M. Sinnecker, Haarlem. Candidaatsexamen Theologie: de heeren: P. D. van Royen, Amsterdam, A. C. J. v. d. Poel, Den Haag, J. van Dulleman, Haar lem.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2