In de automatische telefoon-centrale BINNENLAND te Leiden. MAANDAG 3 JULI 1939 - - 30ste Jaargang No. 9377 PiiMiiinn»iij 99 Adv. en Abonn.-tarleven zie pa*. I Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN gi*> «bom. n. Telefoon-juffers van draadjes Dit nummer beslaat nil vier bladen. Hoe is de Kabinetscrisis ontstaan Zaterdag is door den Regeeringspers- dienst een bericht verspreid over het ont staan van de kabinetscrisis, dat als men den gewrongen zinsbouw eenmaal ont ward heeft héél duidelijk is. Er staat in, dat de minister van Sociale Zaken zijn begrooting voor 1940: niet alleen niet hooger heeft gemaakt, dan de begrooting voor 1939, was, maar tot een lager bedrag heeft terugge bracht. De voorzitter van den ministerraad wenschte echter een nog grootere vermin dering beneden het eindcijfer der begroo ting 1939. Cijfers zijn ons niet volstrekt. Maar duidelijk wordt in het officieele pers bericht gezegd, dat die vermindering van uitgaven zoodanig zou zijn, dat de tot nu toe gevolgde werkloosheidspolitiek niet meer gehandhaafd zou kunnen blijven; dat er zou moeten plaats hebben intrekking of wijziging van de inzake werkloosheid door heel den ministerraad getroffen of voor genomen maatregelen. En aan deze „aanpassings"-politiek heeft minister Romme en met hem vormden al die andere katholieke ministers klaar blijkelijk een eenheid niet willen mee doen. Het primaire karakter van de regeeringstaak deT werkloosheidsbestrij ding wilden de katholieke ministers niet los laten. Zij wilden niet meewerken om de tot nu toe gevohgde regeerings- politiek, waarbij werkloosheidsbestrijding stond op dezelfde lijn als defensie, en niet achter defensie. Merkwaardig is, dat nu door dr. Colijn de eisch van verandering inzake de werk- loosheidspolitiek werd gesteld, terwijl twee wetsontwerpen dat inzake de werkver ruiming, stuk 367, ingediend 6 April j.l. en dat inzake de bestrijding der jeugdwerk loosheid, stuk 411, ingediend 10 Mei j.l, met precies de tegenovergestelde strek king, enkele weken geleden den minister raad passeerden. Het meest merkwaardige is, dat de Me morie van Toelichting op het eerste ont werp aldus aanvangt: „Waar de regeering reeds herhaaldelijk te kennen heeft gege ven, de bestrijding der werkloosheid, met de saneering van 's Rijks budget, en de be hartiging der defensiebelangen, als haar voornaamste taak te beschouwen, en zij door het feit van de indiening van het on derhavige ontwerp van wet van deze ziens wijze opnieuw blijk geeft, meent zij, zich van elke nadere beschouwing omtrent het primaire karakter van dit deel harer taak thans gevoegelijk te kunnen onthouden". Onderteekenaars van deze woorden zijn de heeren Colijn, Romme, Van Buuren, Van Boeyen, De Wilde en Steenberghe! De oorzaak van de kabinetscrisis ligt voor ons open. De oplossing.... nog niet! DE WERELD IN V O G E L V LUCHT DANTZIG: Het is momenteel weer Dant- zig, dat de gemoederen in spanning houdt en de dagen van September 1938 schijnen terug te keeren. Er is echter een groot ver schil: toen was Engeland zwak, nu toont het zich sterk. Algemeen gelooft men, dat Hitier dezer dagen plannen heeft gekoesterd de Dant- ziger kwestie ,,op te lossen," maar dat het vastberaden optreden van Halifax, die on middellijk verklaard zou hebben, dat dit door Engeland als een casus belli zou wor den beschouwd, Hitier tot uitstel zouden heben genoopt tot gunstigen tijd, d.w.z. tot Engeland op een anderdeel van de wereld zijn handen vol zou hebben. De „Times" verklaart in een hoofdartikel dat de rede van Halifax geschiedenis heeft gemaakt. Sedert den oorlog heeft geen uit spraak tot zulk een algemeene instemming geleid. Het zijn niet de vrijheden in Dant- zig, doch de vrijheid en onafhankelijkheid van Polen en alle kleinere landen in Mid den- en Oost-Europa, waar het om gaat. Het is volkomen duidelijk dat de oogmer ken van Hitler ten aanzien van Dantzig niet racistisch, doch strategisch zijn. Alle betrokken landen weten precies waar zij aan toe zijn, ook de Duitsche re geering. Er zal geen conflict zijn, tenzij Duitschland het uitlokt. Het moet den Duitschers duidelijk zijn, dat Engeland als een man de wapens zal opnemen om zich te verzetten tegen een mogendheid, die Europa militair tracht te overheerschen. Hoe lang zullen Engeland en Frankrijk met of zonder Moskou Hitler in be dwang kunnen houden? Plaagzieke abonné's worden „opgespoord" „Ieder abonné heeft zijn eigen dubbel- adertje" legde hedenmorgen een van de telefoon-autoriteiten uit tijdens een rond gang van de pers, „en ieder abonné, die de fect is, wordt op de meetpost onderzocht". De mechanische mensch, het gezellige trucje van menige griezelige film, is in de automatische telefoon-centrale werkelijk heid geworden. Ieder mensch, die abonné wordt op de telefoon, krijgt een supplement op zijn na tuurlijk lichamelijk stelsel. En de telefoon-juffrouwen zijn „omge- tooverd" in een ingewikkeld stel draadjes en radertjes, opgesloten in een ijzeren kistje. Het is alles, ondanks de nuchter-ver- standelijke berekening van de geheele in stallatie, zeer geheimzinnig en oinbegrijpe- lijk. Ofschoon de voorlichter van de pers zijn uiterste best heeft gedaan ons de in richting te verduidelijken, is het ons steeds duisterder geworden Het binnenkomen van de draden is vrij eenvoudig. Men ziet een groot aantal zwar te slangen van pijpdrop het gebouw binnen dringen, die daarna op een „moffenrek" v/orden verdeeld in dubbel-adertjes; daar- na worden de buren-abonné's van elkaar gescheiden en in nummer-volgorde bijeen gebracht. De centrale is berekend op 7000 abonné's (er zijn 4200 aansluitingen), doch kan desnoods als Leiden tot een groot stad mocht uitdijen tot 12000 worden op gevoerd. In de automaten-zaal worden de abon né's met elkaar in gesprek gebracht. Iedere honderdtal abonné's heeft de beschikking over 7 „zoekers" en 8 kiezers. Iedere hon derd abonné's kunnen op één oogenblik te gelijk dus hoogstens 15 gesprekken voeren. Dit lijkt een zeer beperkt aantal, doch de practijk heeft uitgewezen, dat dat aantal nooit wordt bereikt. Er is een uitzonde ring geweest toen Prinses Beatrix ge boren werd! Men heeft, alvorens tot de nieuwe nummering over te gaan, de veel- praters onder de abonné's uitgepikt een zeventigtal en deze over de honderdtal len verdeeld. Ieder honderdtal heeft één kletskous in zijn midden. Meerendeels zijn dit natuurlijk de groote bedrijven, welke zooveel mogelijk hetzelfde nummer heb ben behouden, voorafgegaan door een 2 en enkele nullen al naar behoefte. De num mers van „De Leidsche Courant", welke waren 15 voor de Redactie en 935 voor de Administratie, zijn nu geworden 20015 en 20935. De welluidende vraag: „welke nummer?" door de telefoonjuffrouw, is vervangen door een kies-toon. Er zijn 33 automatische telefonisten, welke dames nu „registers" heeten, en voor de verbinding zorg dragen er zoo lang zoeken tot zij het gevraagde nummer gevonden hebben. Vooral deze in richting van „kiezen" en zoeken" is voor een leek op electro-technisch gebied vrij wel ondoorgrondelijk; men ziet enkele schijfjes draaien en een onnoemelijk aantal in een knoop gewrongen kleurige draad jes. Een merkwaardige vondst is de mo gelijkheid om „lastige" abonné's aan de kaak te stellen. Er zijn abonné's, die er op uit zijn om, veilig, verborgen achter de ano- nymiteit van de telefoon, anderen te plagen en te treiteren. Wanneer iemand daar last van heeft, kan hij bij de telefoon-directie een „vang-inrichting" aanvrag m, door mid del waarvan de plaaggeest wordt vastge- en schijfjes. houden en diens nummer geconstateerd kan worden. Wat de sociale zijde van deze automati seering betreft, deelde men ons mede, dat er geen enkele telefoniste ontslagen is; de overtollig geworden locale telefonisten zijn overgeplaatst naar andere steden. Daarte genover staat, dat de technische dienst is uitgebreid met een chef-instrumentmaker en een tiental monteurs, afkomstig uit Haarlem. Zoolang de districts-centrale in den Haag nog niet gereed is wat eerst over twee jaar het geval zal zijn blijven de inter communale telefonistes in functie. Na Leiden komen Delft, Alphen en omgeving, Katwijk en Noordwijk voor automatisee ring in aanmerking. De Bollenstreek en Wassenaar zijn reeds eenige jaren geauto matiseerd. Het gebouw op de Boommarkt, waarin de Leidsche dienst is ondergebracht, is een kloek, modern gebouw. De inrichting is za kelijk, maar geriefelijk en luchtig, vooral wat de vertrekken voor het personeel aan gaat. De verschillende kantoorlokalen, tee kenkamer, werkplaatsen, eetkamer, canti- ne etc. zijn keurig verzorgd. De kosten van dezen bouw en inrichting beloopen ongeveer een half millioen. Aan het einde van deze vluchtige rond wandeling hedenmiddag bij de opening zal een uitvoeriger technische uiteenzetting worden gegeven brengen wij gaarne namens de abonné's dank aan de dames telefonistes, die steeds op de meest voor komende wijze het publiek van dienst zijn geweest een voorkomendheid en hoffe lijkheid, die niet geautomatiseerd kan wor den en die wij in onze register-juffers zul len missen. Hulp per telefoon tijdens de overscha keling morgenmiddag. In verband met de automatiseering van het Leidsch telefoonnet, vestigt de Com missaris van Politit' op het volgende de aandacht: Na de automatiseering op 4 Juli a.s. zul len de telefoonnummers zijn: 22244 politie en brandweer 22241 uitsluitend brandmeldingen. Gedurende het veranderen der num mers (tusschen 1 en \y3 uur namiddags dien dag) zullen politie en brandweer voor de abonné's moeilijk bereikbaar zijn. Door de welwillende medewerking van de telefoondirectie zullen vorenstaande nummers zoo spoedig mogelijk in orde wor den gebracht. Hetzelfde zal het geval zijn met de telefoonaansluitingen in de politie posten Steenstraat en Haven, alsmede met de verbindingen in de openbare spreekcel len. Vanuit deze gelegenheden z al het mogelijk zijn vrijwel steeds politie- en brandweerhulp in te roepen. De spreekcellen zijn gevestigd: Zoeter- woudsche Singel nabij het Sportterrein; Zeemanlaan; Vondellaan; Rijnzichtbrug; Rijnsburgersingel hoek Steenstraat; Hooge Rijndijk bij Rijndijkstraat; Havenbrug; Haarlemmerweg bij Maresingel; Lage Rijn dijk hoek Heerensingel; Rijnsburgerweg hoek Lijsterstraat; Doezastraat hoek Jan van Houtkade; Hoogewoerdsbrug; Stations plein, rijwielbergplaats vreemdelingenver keer. Tusschen 1 en 1}( uur namiddag zal in de nabijheid van de openbare spreekcellen een politie-ambtenaar in uniform of bur- gerkleeding worden geplaatst, teneinde voor het publiek gedurende 11 y. uur dien dag kosteloos hulp per telefoon aan te vragen. Na dien tijd zal voor de telefooncellen het gebruikelijke gesprekkentarief ver schuldigd zijn. Mr. ZIMMERMAN OVERLEDEN. Oud-burgemeester van Dordrecht en van Rotterdam, oud-commissaris-generaal van den Volkenbond in Oostenrijk. Te Velp is Zondagmiddag op zijn buitenverblijf aan den Boulevard, waar hij juist Zaterdagmiddag was terugge keerd, plotseling op 70-jarigen leeftijd overleden mr. A. Zimmerman, oud burgemeester van Rotterdam, oud-com missaris-generaal van den Volkenbond in Oostenrijk. De heer Zimmerman stamde uit een Amsterdamsch koopmansgeslacht. Hij werd op 19 Januari 1869 in de hoofdstad gebo ren. Na het gymnasium daar ter stede te hebben doorloopen, heeft de thans overle dene te Leiden rechten gestudeerd. In 1894 promoveerde hij tot doctor in de rechtswe tenschappen op een dissertatie „Over inter nationale arbitrage". De ambtelijke loopbaan van den heer Zimerman begon in 1894 met zün benoe ming tot adjunct-commies aan de Provin ciale Griffie van Zuid-Holland. Reeds in 1896 verliet hij Den Haag, wegens zijn be noeming, op 27-jarigen leeftijd, tot ge meente-secretaris van Dordrecht. In dien tijd reeds viel de aandacht op zijn groote bestuurskwaliteiten. Toen dan ook in 1899 het burgemeesterschap van Dordrecht ver vuld moest worden, benoemde de regee ring den 30-jarigen gemeente-secretaris tot dit ambt. In 1906 trad de heer s'Jacob af als bur gemeester van Rotterdam. Tot zijn opvol ger werd benoemd mr. Zimmerman, die in dit ambt gelegenheid kreeg, zijn gaven als magistraat verder te ontplooien. Onder zijn bewind zijn verscheidene groote werken tot stand gekomen. Wij herinneren slechts aan den aanleg van de Waalhaven. De toe voeging van den Hoek van Holland aan het grondgebied van Rotterdam vond even eens in deze bestuursperiode plaats. Daar in viel ook de uitbreiding van de stad in het Westen (Boschpolder, Oud-Mathenesse, Spangen, Beukelsdijkkwartier). In de bin nenstad herinneren de boulevard, welke van den Coolsingel is gemaakt, en het stadhuis aan burgemeester Zimmerman. Voor het thans in uitvoering zijnde Bosch- en Parkplan werd vóór den oorlog reeds het initiatief genomen. In 1922 trad mr. Zimmerman af als bur gemeester van Rotterdam. Hem werd in dat jaar door den Volkenbond de eervolle taak opgedragen als commissaris-generaal het toezicht te houden op de financieéle reconstructie van Oostenrijk. In 1926 was dit werk in hoofdzaak voltooid. Hij heeft zich toen te Brussel gevestigd. Van 1927 tot 1932 maakte hij reizen naar Amerika, waar zijn aanwezigheid vereischt werd we gens zijn voorzitterschap van de Anglo- Mexican Claims Commission. Zijn dagblad artikelen, welke mede naar aanleiding van deze Amerikaansche reizen werden ge schreven. zijn gebundeld en verschenen onder den titel: Amerika. Italië en Neder land. De laatste jaren van zijn leven was de heer Zimmerman te Velp gevestigd. De thans overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, com mandeur in de Orde van Oranje-Nassau en drager van verscheidene hooge buiten- landsche onderscheidingen. „Maandagochtendblad". MINISTER VAN DIJK BIJ DE LUCHT- VAARTAFDEELING TE SOESTERBERG. Vanmorgen heeft de minister van defen sie, dr. J. J. C. van Dijk, een officieel be zoek gebracht aan de luchtvaartafdeeling te Soesterberg in verband met het Zaterdag 1 Juli in werking getreden koninklijk be- suit, d.d. 22 December 1938, waarbij de mi litaire luchtmacht tot afzonderlijk wapen werd verheven en hiermede officieel er kend als belangrijk onderdeel van het leger. Tal van autoriteiten bevonden zich reeds voor de aankomst van den minister op het vliegveld. Onder hen merkten wij op lui tenant-generaal C. A. Prins, hoofd van den luchtbeschermingsdienst Utrecht en lui tenant-kolonel F. A. van Heyst, inspecteur tojj de militaire luchtvaart. Om tien uur arriveerde de minister, ver gezeld van generaal-majoor P. W. Best, commandant van de luchtverdediging, en hun beide adjudanten, op het vliegveld, waar officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen stonden opgesteld. Na de officieele begroeting en inspectie werd onder het spelen van het Wilhelmus het koninklijk besluit voorgelezen. Vervolgens nam de minister het woord voor het uitspreken van een rede: Vervolgens nam de inspecteur van de luchtmacht, luitenant kolonel F. A. van Heijst, het woord om den minister te be danken voor zijn personlijk bezoek aan de L.V.A. in verband met de inwerking treding van het koninklijk besluit. Tenslotte volgde het défilé van de troe pen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De toestand in Dantzig ongewijzigd ge spannen. (2de blad). Engelsche arbeidersoproep aan het Duit sche volk. (2de blad). Verlang men Eden terug? (2de blad). De besprekingen te Moskou vorderen nog niet. (2de blad). Katholieke geestelijken in Duitschland diestplichtig voor luchtafweer. (2de blad). Dominéé Niemöller herdacht. (2de blad). Binnenland Overleden is mr. Zimmerman, oud-com missaris-generaal van den Volkenbond in Oostenrijk. (2de blad). Nederland verklaart opnieuw, dat liet in de Europeesche verwikkelingen een neu traal standpunt inneemt. (1ste blad). Vader en dochter te Arnhem bij botsing met autobus gedood. (3de blad). Motorrijder te Hoogwoud gedood. (3de blad). Sport en Wedstrijden Spartaan (Rotterdam) kampioen van den LV.C.B. (4de blad). Geslaagde nationale atletiekwedstrijden van Docos. (4de blad). Duitsche overwinningen in de T.T.-races. (4de blad). De Leythe-skiffeur moest den Holland beker afstaan van den Deen Olsen. (4de blad). De besprekingen te Moskou. Eén tegenspraak der Nederlandsche regeering. Naar aanleiding van de berichten, volgens welke Nederland zou zijn ge noemd in de onderhandelingen, welke dezer dagen te Moskou zijn gevoerd tusschen afgevaardigden der Engel sche en Fransche regeeringen met de Sovjet-Unie, doet de regeeringspers- dienst ons de volgende officieele ver klaring toekomen: De Nederlandsche regeering is in deze onderhandelingen op gecncrlci wijze gekend en heeft de betreffende berichten eerst uit de bladen vernomen. De regeering heeft hierin aanleiding gevonden, het traditioneele Nederland sche standpunt, zich afzijdig te houden van de tegenstellingen, die op dit oogen blik in Europa bestaan, opnieuw te be vestigen. Mr. GOSELING IN DE KAMER TERUG Mr. J. van Maarseveen zou zijn zetel weder ter beschikking hebben gesteld. Naar de „Tijd" vern2emt, is mr. Gose- ling voornemens om, wanneer H.M. de Koningin het. ontslag van het Kabinet zal hebben aanvaard, wederom als Kamer lid op te treden, Mr. J. H. van Maarse veen, die destijds de plaats van minister Goseling innam, zou deze weder ter be schikking hebb gesteld. DE KABINETSCRISIS. Dr. H. Colijn heeft gistermiddag ten hui ze van mr. dr. L. N. Deckers met dezen in zijn hoedanigheid van voorzitter der R.K. Kamerfractie, informatorische besprekin gen gehouden. Zaterdagmiddag had dr. Colijn reeds een onderhoud ten huize van mr. T. Ver schuur, voorzitter van de R.K. Staats party.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1