LUCHTVAART MAANDAG 3 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 Spartaan kampioen van de I VCB Vosta verliest van Kerkrade I.V.C.B. De 'beslissing in den I.V.C.B. wie van de aifdeelingskaimpioenen beslag op den hoofd titel zou leggen, is thans gevallen. Wij schreven vorige week reeds, dat er nog heel wat mogelijkheden waren, maar dat de strijd definitief ten einde is, daar voor heeft het Rotterdamsche Spartaan tenslotte gezorgd. Met 50 wisten de Rot terdammers van Schijndel te winnen en Kerkrade bleef met niet minder dan 71 de 'baas over Vosta, die de beste kans op Ihet kampioenschap had, doch in Kerkrade een zware tegenpartij kreeg. De eindstand is nu: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Spartaan 8 3 4 1 1610 10 Kerkrade 8 3 3 2 19—12 9 Vosta 8 3 2 3 13—15 8 V.V.A. 8 3 2 3 12—16 8 Schijndel 8 2 15 11—18 5 De uitslagen. Om 'het kampioenschap: Kerkrade Vosta 71, SpartaanSchijndel 50. Promotie 2e klasse Zuid II: RKBSV Chevremont 81, Alm an iaRKWL 20. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. CONCORDIA I—LIS SE H 4—4. Het is Concordia dit keer niet mogen ge lukken Lisse te overwinnen, en het moge er een tijdlang voor Concordia heel goed naar uitgezien hebben, summa summarum, gaf een gelijk spel de verhouding aardig weer. L. verscheen sterker dan vorige week en daardoor was de wedstrijd beter. Na eenig veldspel zet C. een vlotte aanval op, de Lisse-verdediging talmt en Staats geeft Concordia na 5 minuten de leiding. Van nu af gaat het echter feller. Vooral Lisse zet keurige aanvallen op, welke, meest over links, steeds een gevaar voor Concordia zijn. Voorloopig echter is de Concordia-doelman Duel in goeden vorm en verricht fraaie saves. Sporadisch komt C. dan slechts in dèn aanval en daar de Concordia-verdediigng niet actief genoeg is maakt Lisse door haar linksbinnen fraai gelijk en neemt zelfs voor de rust de lei ding met 21. Hierna komt een ander Concordia te voorschijn. De opstelling is gewijzigd en speciaal v. d. Hulst bouwt goede aanvallen op. Bij een dezer geeft hij keurig aan Staat af, welke hopeloos mist, doch, als hij dit kort daarna herhaalt, ge bruikt Moos de kans: 22. Concordia is nu sterk in de meerderheid en waar Lisse stug verdedigt was dit het beste gedeelte van den wedstrijd. Weer is het Moos, die een pas van Aarts met een fel schot be sluit. Nog is het niet genoeg en op vrijwel de zelfde manieif maakt Maarten er 42 van. Plotseling maakt de Concordia-verdediging eenige fouten, waarbij Lisse niet twijfelt en de stand gelijk maakt, ondanks het feit, dat Duel nog een strafschop keert. Clubnieuws der Haiti. Sportvereenlgingen R.-K. Sportver. „Teylingen". Hoewel het Sporthof thans gesloten is, hadden gisteren toch nog enkele wedstrij den plaats. Teyl. 3 ging voor de Nederlaagwedstrij den naar V. V. S. B. 4 en wist daar een mooie overwinning van 30 te behalen, hoewel de voorhoede van Teyl. zeker dit getal had kunnen verdubbelen indien deze wat schotvaardiger ware geweest. De c-junioren waren op bezoek te Noordwijk tegen dito van S. J. C. en de onze moesten met 30 hun meerdere er kennen. R. K. Sportver. „Meerburg". Gistermiddag om 12.30 uur speelde Meer burg 2 een vriendschappelijken wedstrijd tegen St. Bernardus I uit Hazerswoude. Er werd flink aangepakt, maar Meerburg scheen niet opgewassen te zijn tegen St. Bernardus. Niettegenstaande dat Meerburg 2 met verscheidene invallers moest uitko men kregen zij een nederlaag van 16, wat men ten slotte niet had verwacht. Om 2.30 uur speelde Meerburg I een vriendschappelijken wedstrijd en wel te gen DOSR 2 van Roelofarendsveen. Meer burg speelde met invallers. Toen de scheids rechter C. Vergeer het beginsignaal floot ontspon direct een vinnigen strijd. Het liet zich aanzien, dat beide partijen aardig aan elkaaar gewaagd waren; er is dan ook werkelijk een aardig spelletje voetbal te zien gegeven. Na een kwartier spelen nam DOS door een mooien voorzet de leiding, maar al spoedig en tevens onverwachts kwam de gelijkmaker. DOS scoorde nog maals. Hiermede kwam de rust met 21 voor DOSR. Na de thee werd wederom flink aangepakt. Er werd aan beide zijden nogmaals een doelpunt gemaakt, zoodat aan het einde van dezen in goeden ver standhouding gespeelden wedstrijd Meer burg als winnaar uit den strijd kwam: 43. De leiding was zeer correct. R. K. Sportver. D. O. S. R. De beslissingswedstrijd op het neutrale terrein van V. C. H. te Hoogmade tus- schen DOS b en S. M. C. b heeft op dui delijke wijze de meerderheid der jeugdige Veensche voetballers aangetoond. Met 20 werd de wedstrijd gewonnen en daar- R. K. LEIDSCHE VOETBALBOND Afd. Scheidsrechters. Voor de te spelen scheidsrechters-wed- strijden op Zondag 6 Augustus e.k. te Utrecht is de scheidsrechterscoanmissie be sloten, om met een zoo sterk mogelijk elftal voor den dag te komen. Zoo zullen op Zondag 9 Juli e.k. twee elftallen tegenover elkaar uitkomen, om daaruit de elf favorieten te kiezen. Deze wedstrijd heeft plaats op het terrein van de R.K.S.V. D.O.S.R. te Roelofarends veen en vangt aan om 3 uur. Wij laten hier de elftallen volgen: Noord: Doel: P. R. v. Leeuwen. Achter: J. Meyer en M. v. d. Klauw. Midden: J. Hoogduin, N. Caspers, J. v. d. Zwet. Voor: P. Angevaare, P. v. Noort, L. Her mans, J. J. v. d. Berg, P. v. Gijlswijk. Scheidsrechter: C. M. v. d. Geer. Zuid: Voor: Jac. v. Dorp, P. Ouwerkerk, G. Cor- nelissen, H. Akerboom, G. Hoogerwerf. Midden: H. v. Ruiten, G. Bouwmeester, W. Barak. Achter: M. Wisselman, H. Sassen. Doel: P. v. d. Zwet Reserven zijn: H. v. Veelen, W. Belt J. Turk, M. v. d. Berg, A. Hilgersom en J. V. Angevaare. Allen dragen zorg op tijd aanwezig te zijn. Elftal Noord speelt in rood shirt, waar voor zorg wordt gedrage.n; het districts elftal Zuid in wit hemd waarvoor men zelf moet zorgen. H. Hoogervorst, Secretaris. mede tevens het afdeelingskampioenschap behaald, waarvoor onze junioren wel een het voordeel der thuisclub. DOS e speelde op eigen terrein de laat ste oompetitiematch tegen Docos b. Toen Doe os met een 12 achterstand de tweede helft aanving, zag het er naar uit, dat zij met de wind in den rug spoedig de strijd in haar voordeel zou doen beslissen. Evenwel verdedigden de Veensche jongens moedig, waardoor de uitslag onveranderd bleef in het voordel der thuisclub. DOS c speelde een vriendschappelijke wedstijd tegen DES a te Kudelstaart, waar slechts met een 01 nederlaag de meer derheid van de stoere DES-junioren er kend moest worden. R. K. Sportver. „St Bernardus". St. Bernardus 1, die gisteren op bezoek geweest was bij de naburige sportver. Meer burg en aldaar een vriendschappelijken wedstrijd speelde tegen Meerburg 2, wist met een 61 overwinning huiswaarts te keeren. SASSENHEIMSCH ELFTAL-HILLEGOM I 3de KI. K. N. V. B. 1—1. Zaterdagmiddag vond op Sporthof bo venvermelde wedstrijd plaats. Een combi natie van Teylingen-spelers en Ter Leede bond den strijd aan tegen een bijna voltal lig Hillegom, waarvan de uitslag een gelijk spel werd, waarbij Hillegom meer kreeg den haar toekwam. De combinatie, welke nog nimmer in het veld was geweest, zocht geruimen tijd naar haar vorm, waartegen Hillegom een spurt inzette, welke de achterhoede van Sassen- heim vol werk bezorgde, doch Homan en Zwiers wisten hun doel schoon te houden. Een half uur was reeds verstreken, toen beide elftallen aan elkaar gewoon raakten en de strijd gelijk opging, en, ware de an ders zoo productieve voorhoede van Ter Leede een weinig actiever geweest, dan wa ren zeker eenige doelpunten gekomen, doch de rust brak aan met blanken stand. Na de thee was het Hilegom, welke ab soluut de mindere was, doch het slechte schieten van Sassenheim hield het doel schoon. Een kwartier voor het einde rent de rechtsbuiten van Sassenheim met de bal langs het lijntje, zwenkt naar binnen en geeft een schot op het Hillegom-doel, hetwelk de keeper totaal verraste: 10. Nu kwam er meer spanning in de gelederen en 10 minuten voor het einde maakt de Hille- gom-midvoör gelijk: 11. Kort voor het einde kreeg Sassenheim nog een penalty te nemen, doch deze werd kalm naar den keeper gerold. Deze te kal me wedstrijd eindigde in gelijk spel. Programma zomercompetitie L. V. B. 4 Juli 1939: Afd. 3: L. D. W. S. 5—Rynsb. Bouys 2, J. Lens. 5 Juli 1939: Afd. IA A. S. C. 1—Noord- wijk 1, A. Gressie. Afd. 2A: L. D. W. S. 3—A. S. C. 3, S. Swanenburg. 6 Juli 1939: Afd. IB: Leidsche B. 1-^S. L. F. 1, W. v. Egmond. Afd. 2B: Quick Boys 3Noordwijk 3, L. de Vogel; A. S. C. 4—C. N. V. 1, (1> ter rein) W. M. de Vrind. Afd. 3: Roodenburg 4Noordwijk 6 (2e terrein), M. Honsbeek. Afd. adsp.: A. S. C.Roodenburg (2e terrein), Th. v. d. Klugt. 7 Juli 1939: Afd. adsp.: Noordwijk Riinsb. Boys, G. Waasdorp. WIELRENNEN DERKSENS WINT DE GRAND PRIX. Ooms op de tweede plaats. De internationale wielerwedstrijden om den Grooten Prijs van Parijs hebben in amateursklasse een prachtig succes voor onze landgenooten opgeleverd. De Zwol lenaar Derksen en de Haarlemmer Ooms slaagden erin de finale te bereiken en daarin resp. de eerste en tweede plaats te bezetten. By de professionals was Van Vliet min- HOLLANDBEKER-WEDSTRIJDEN Velds moet den Hollandbeker afstaan aan den Deen Olsen Koud, guur en winderig weer, weinig be langstelling en slechts enkele spannende races, ziedaar met een paar woorden een indruk van den eersten dag der Holland beker-wedstrijden op de Amsterdamsche boschbaan. De resultaten van den eersten dag waren: Jonge vier met stuurman (om den Willem Hultzerbeker): 1. Het Spaame, 7 min. 23.6 sec.; 2. De Hoop, 7 min. 26.9 sec; 3. De Amstel, 7 min. 46.9 sec. Double scull juniores: 1. S. R. N. Anver- soise, 7 min. 19 sec.; 2. combinatie Het Spaarne, 7 min. 25.5 sec. Vier juniores B: 1. R. G. Baldeneysee, 7 min. 19 sec.; 2. Triton, 7 min. 20.2 sec. Acht juniores A: 1. De Amstel, 6 min. 38 sec.; 2. Laga, 6 min. 41.8 sec. Jonge twee A: 1. Poseidon 8 min 36 sec.; 2. De Hoop, 8 min. 43 sec. Lichte skiff: 1. L. R. Wieringa (De Amstel), 8 min. 10.4 sec.; 2. E. J. Zeegers (De Hoop), 8 min. 18.2 sec. Ovemaadsche skiff: 1. N.N. (De Hoop), 8 min 30 sec.; 2. G. Schiller (Willem II), 8 min 42 sec.; 3. J. Moolhuyzen (De Am stel), 8 min. 47.7 sec. Ovemaadsche vier veteranen: 1. Het Spaarne, 3. min. 47.2 sec.; 2. E. T. U F. (Essen) 3 min. 47.6 sec.; 3. D. R. V. (Am sterdam) 3 min. 55 sec.; 4. De Amstel, 3 min. 57.7 sec. Stijl vier juniores: 1. De Vliet 84 p.; 2. Viking 71 p.; 3. De Amstel 58 p. Finale stijl overnaadsohe skiff: 1. mej. M. Paauw (De Hoop )80 p.; 2. mej. E. C. Kloosterman (De Amstel) 72 p.; 3. mej. B. Eyl (Poseidon) 69 p. Stijl skiff seniores: 1. mej. E. S. Klein (De Hoop), 82 p.; 2. mej. E. A. M. Fontaine (De Amstel) 80p. Stijl vier overnaadsch: 1. De Hoop 77 p.; 2. Het Spaarne 67 p.; 3. De Amstel 63 p.; 4. Nereus 59 p. De tweede dag van de Hollandbeker wedstrijden is een groot sportief succes ge worden. Jammer was het alleen, dat er den geheelen middag een harde wind stond die de roeiers in den rug hadden en die het water zwaar, soms haast onstuimig maakte. De winnende ploegen startten dezen middag bijna alle aan de eerste boei. Ook de Deen Olsen uit Kopenhagen, die na een spannenden en fraaien strijd tegen den Antwerpenaar Piessens en onzen landge noot Velds het hoofdnummer Oude Skiff om den Hollandbeker won, startte aan de eerste boei, hetgeen intusschen niets af- det aan de zeer goede prestatie van dezen sympathieken roeier, die ook dezen keer bewees, dat hij tot de beste Europeesche skiffeurs gerekend moet worden. De Posei- don-skiffeur Logger en de Leidenaar Velds hadden in deze prachtige racce aanvanke lijk de leiding genomen met laatstgenoem de aan den kop. Op de helft van den af te leggen afstand was Logger iets terugge zakt en nu ontspon zich een spannend ge vecht om de leiding tusschen Velds, Pies sens en Olsen, die tenslotte in het voordeel van den Deen werd beslist. De Belg werd een goede tweede, terwijl Velds, die het erg te kwaad had met het ruwe water, derde werd. Logger had in het begin van de race blijkbaar te veel van zijn krachten gevraagd. Hij eindigde op de laatste plaats met bijna zestien seconden achterstand op den Deen. Ook in de andere internationale races waren de Hollandsche successen zeer matig. Alleen de Oude Acht van Nereus slaagde er in om van een buitenlandsche ploeg de acht van R. G. Baldeneysee te winnen, welke goede prestatie hartelijk werd toegejuicht. De Duitsohers bleven meer dan drie lengten achter, waart>ij echter opgemerkt dient te worden, dat Nereus aan de eerste en dus de beste boei startte. Njord won zonder strijd het nummer vier. De uitslagen waren: Oude Skiff (om den Hollandbeker): 1. v. Olsen (Soroe Rokclub, Kopenhagen), 7 min 32.4 sec.; 2. B. Piessens (S. R. N. Anversoise); 3. G. J. Velds (Die Leijthe); 4. D. Logger (Poseidon). Jonge Skiff a: 1. R. Sellier, 7 min 55.8 sec.; 2. L. R. Wieringa (de Amstel). Jonge twee b: 1. De Hoop (R. Nye, boeg, 5. M. Nierstrasz, slag, W. J. M. Calkoen, Staurman) 8 min. 36.8 sec.; 2. Amstel (om- Jonge acht b: 1. R. G. Baldeneysee, 6 min. 26.8 sec.; 2. de Amstel. Ovemaadsche twee: 1. Willem IH (E. Jollema, boog, L. Blanc, slag, L. de Groot stuurman), 8 min. 39.8 sec.; 2 Njord; 3. Poseidon. Oude twee zonder stuurman: 1. S. R. N. Anversoise, 7 min. 15.6 sec.; 2. Het Spaarne Oude acht: 1. E. T.U. F. (D.), 5 min. 7.8 sec.; 2. de Amstel. Oude twee met stuurman: 1. Willem III (H. van der Meer, boeg, F. Borghols, slag, A. Kooijmans, stuurman) 8 min. 17.3 sec.; 2. Poseidon. Jonge Skiff b: 1. G. Debbauf (S. R. N. Anversoise) 7 min. 38.2 sec.; 2. J. van Bierkom (Laga); 3 K. E. Meijer (Wil lem ni. Oude vier: 1. Nereus (M. Schoorl, boeg, H. S. D. Bartlema, J. A. W. C. Smit, S. de Wit, slag en H. T. L. Lim stuurman), 7 min. 7.8 sec. (Ruhort niet opgekomen). Ovemaadsche vier: 1. Njord 7 min. 29.9 sec., 2. Poseidon, 3 Zwolsche Roei- en Zeil- vereeniging; 4. Willem III; 5 Zaanlandsche Roeivereeniging. Skiff (veteranen) afd. 1: 1. J. W. H. Nuntz (de Maas), 2. H. Cox (Het Spaarne), 3. Rumschmidt (ETUF). Afdeeling II: 1. B. J. Boeima, de Am stel; 2. H. J. Bots, Willem Hl; 3. dr. L. F. Talma, Triton. Jonge vier a.: 1. Ruhrort 7 min. 08.8 sec;. 2 Triton, 3 de Hoop, 4. Het Spaarne. Oude acht: 1. Neureus (A. van Dam, boeg H. S. D. Bartlema, W. C. de Boer, H. J. Leydner, J. M. L. Phaff, K Dikken, Ch. Brandt Cartius, Ch. van der Ploeg, slag en H. T. L. Lim, stuurman) 6 min. 15.8 sec.; 2. Baldeneysee 6 min. 29.3 sec. Stijl, snel-skiff: 1. Mej. Inge Oehlen- schlaeger, Luebecker, Frauen, Rudergeesll- schaft, 65 p.; 2. mej. M. Poot, Willem III, 41 punten. Stijl-snel-vier: 1. de Hoop 49 punten; 2. Nereus 34 punten. Stijl-snel-acht: 1. Willem ni 47 punten; 2. de Amstel 41 punten. Stijl-snel-quadruple-scull: 1. Erster Frauen Ruder Club Hannover 53 punten; 2 Het Spaame 46 punten. EEN NEDERLANDSCHE OVERWINNING TE ZüRICn. Naar wij vernemen heeft in de interna tionale roei wedstrijden, welke te Zürich worden gehouden, een damesploeg van de vereeniging „de Hoop" op het nummer quadruple scull de overwinning geboekt. der fortuinlijk. Hij werd in de demi-finale door den Italiaan Loatti geklopt en daar mee uitgeschakeld voor den eindstrijd. De gedetailleerde uitslagen luiden: Amateurs: eerste demi-finale: 1. Derk sen (Ned.), 2. Barateau (Fr.), 3. Dolivet (Fr.); tweede demi-finale: 1. Cretien (Fr.), 2. Verna (Fr.), 3. Smit (Ned.); derde de mi-finale: 1. Ooms (Ned.), 2. Maton (Fr.), 3. Aquistapace (It.); finale: 1. Derksen (Ned.). 2. Ooms (Ned.), 3. Chretien (Fr.); tijd van Derksen 220 M. in 12.4 sec. Professionals: eerste demi-finale: 1. Richter (Duitschl.), 2. Renaudin (Fr.), 3. Falck Hansen (Denem.); tweede demi-fi nale: 1. Loatti (It.), 2. Van Vliet (Ned.), 3. Michard (Fr.); derde demi-finale: 1. Ge- rardin (Fr.), 2. Scherens België), 3. Chaillot (Fr.); finale: 1. Gerardin; 2. Loatti; Rich ter gediskwalificeerd. Tijd laatste 200 M. van Gerardin 12 sec. RONDE VAN DORDRECHT. Zaterdagavond werd onder belangstel ling van duizenden de „Ronde van Dord recht" verreden, waaraan de beste weg renners van Nederland deelnamen. 71 ren ners startten om zeven uur voor vijftig ionden van 1900 M. elk, dus in totaal 95 K.M. Er werd een felle strijd geleverd, waarbij de Korver, van Amsterdam en Binnemans bijna 30 K.M. onbetwist de leiding hadden. Zij moesten deze evenwel afstaan, maar van Amsterdam zag later weer kans samen met Middelkamp uit te loopen en den zwaren wedstrijd, die in hoog tempo op het snelle parcours werd gereden, te winnen. De uitslag was: L A. van Amsterdam in 2 uur 16 min. 15 sec., gem. 40,8 K.M. 2. Middelkamp, 3. Pellenaars, 4. van der Ruit, 5. K. Bakker, 6. de Korver, 7. Valen- tijn, 8. J. Gommers, 9. Jo van Geene, 10. Overweel, 11. Motke, 12. Binnemans, 13. P. van Nek, 14. Tacken. Des middags reden amateurs en onaf- hankelijkcn 25 ronden (47 1/2 K.M.). De uitslag was hier: 1. Chr. Smits, 2. Jan Hofstede, 3. Joossen, 4. Ch. Hofman, 5. Jac. van Vliet, 6. M. C. Segaar, 7. G. Blaauw, Chr. Smits reeds den afstand in 1 uur 8 min. 52 sec. DE VIERDE RONDE VAN HILVERSUM. De uitslagen van de Zaterdag in het Spanderswoud te Hilversum gehouden vierde ronde van Hilversum luiden: Amateurs en onafhankelijken over 20 ronden (pl.m. 100 K.M.): 1. C. de Best (Haarlem) 2 uur 16 min., 2. B. Bosland (Amsterdam), 3. J. Rijneveld (Haarlem), 4. Moeke (Weesperkarspel), 5. P. v. d. Hei den (Haarlem), 6. A. M. Lodewijks (Lei den), 7. H. Griffioen (Amsterdam), 8. Lo dewijks (Weesp), 9. G. Saes (Weert), 10. M. L. Jansen (Eindhoven). Nieuwelingen over 10 ronden (pl.m. 50 K.M.): 1. W. Rijsbergen (Leiden) 1 uur 10 minuten, 2 G. Loos (Amsterdam!, 3. Key- zer (Amsterdam), 4. J. Middeling (Am sterdam), 5. B. Santing (Amsterdam), 6. J. v. d. Elske (Amsterdam), 7. G. Sabel kouls ('s-Hertogenbosch), 8. v. d. Meyde (Amsterdam), 9. J. Sijbrands (Hilversum), 10. A Woldring (Leeuwarden). Neen, s een r auto naar links uitwijkt om u 'n anderen wagen voorbij te komen, dan moogt u dat voertuigen- paar niet inhalen! Het Katholiek Comité van Actie" „Voor God schrijft ons t De sociale rechtvaardigheid. „De sociale rechtvaardigheid vor dert, dat in overleg en eensgezind heid de salarissen zooveel moge lijk geregeld worden, dat een zoo groot mogelijk aantal arbeiders werk kunnen vinden, en een behoorlijk loon kunnen verdienen, om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien". PIUS XI, j in „Quadragesimo Anno". TWEE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Nabij Viterbo zyn twee militaire vlieg tuigen tijdens een oefening tegen elkaar gebotst en omlaag gestort. Negen inzit tenden zijn hierbij om het leven geko men. VLIEGDIENST INDIë—AUSTRALIë. De K.L.M. stelt het plan voorloopig uit Naar Aneta verneemt, heeft de K.L.M. besloten, het plan tot het doorvliegen naar Australië en wel voor het traject Neder- landsch-Indië naar Australië met gechar terde toestellen van de K.N.I.L.M., voor loopig uit te stellen, zulks in verband met het uitblijven van een beslissing van de zijde der Australische regeering. DEN VOLGENDEN ZOMER EEN LUCHTLIJN NEDERLAND-SCHOTLAND? Opening van de Centrale Schotsche luchthaven Grangemouth „Wij zullen de mogelijkheden voor een luchtlijn Amsterdam-Edinburgh-Glasgow ernstig onderzoeken en wanneer de voor uitzichten gunstig zijn, openen wij den volgenden zomer een directe luchtverbin- ding tusschen Schotland en Nederland". Met deze woorden besloot de directeur der K.L.M.de heer A. Plesman de rede welke hij uitsprak ter gelegenheid van de offici- eele opening van Grangemouth Aerodrome, welke Zaterdag plaats vond. In het Noorden van Engeland, waar het met het luchtverkeer niet al te best wilde vlotten, koestert men ten aanzien van Grangemouth, de Centrale luchthaven van Schotland, groote verwachtingen. De nieuwe luchthaven, welke voorzien is van startbanen en een zeer moderne technische uitrusting, ligt centraal ten opzichte van de steden Edinburgh en Glasgow, de samen voeging van het luchtverkeer op één plaats zal de opneming van Schotland in het Europeesche luchtnet kunnen verge makkelijken. In het stationsgebouw had zich reeds een groote schare belangstellenden verzameld, toen het K.L.M.-vliegtuig, de „Roek" on der commando van gezagvoerder Frenken op het uitgestrekte terrein, het grootste vliegveld van Engeland, landde, Met de „Roek" arriveerden de heer A. Plesman, de heer I. Aler, chef van den vliegdienst, eenige vertegenwoordigers der K.L.M. in Engeland en verder een aantal belangstellenden en passagiers. Tijdens de lunch, die de talrijke gasten vereenigde, getuigde de heer Plesman van zijn groote waardeering over een initiatief, dat men in Schotland, heeft getoond bij den aanleg van Grangemouth. Vooral het feit, dat de beide groote steden, Glasgow en Edinburgh hebben samengewerkt, om tot een gemeenschappelijke luchthaven te komen achtte hij van veel beteekenis. In Nederland, meende spreker, bestaat een overeenkomstig vliegveldvraagstuk: twee groote steden op betrekkelijk korten afstand van elkaar. Ook daar zal het pro bleem kunnen worden opgelost, temeer daar tusschen deze beide steden nog een derde groote stad ligt, Den Haag, met een inwonersaantal van 500.000. Na de mogelijkheid van een luchtver- binding tusschen Nederland en Schotland te hebben vermeld gaf de heer Plesman nog een kort overzicht van de toekomst mogelijkheden van de luchtvaart. De snelle ontwikkeling in de industrie maakt de vliegtuigen telkens veiliger, sneller en goedkooper, de afstanden op aarde zullen binnen korten tijd nauwelijks meer tellen. Over hoogstens 7 jaar zullen zelfs de verst verwijderde deelen van het Britsche we reldrijk op niet meer dan drie dagen vlie gen van Londen liggen en de reis van Schotland naar New York duurt dan wel licht nog slechts 12 uur. PLANNEN VOOR EEN VLUCHT ENGELAND—AUSTRALIë ZONDER TUSSCHENLANDING. Achttien bommenwerpers van het type Wellington zullen een vlucht van Enge land naar Nieuw Zeeland maken. Be Daily Express schrijft hieromtrent, dat, als uit het benzineverbruik der moto ren van 885 P.K. blijkt, dat een vlucht van 16.000 K.M., zonder tusschenlanding mo gelijk is, een of twee andere toestellen van dit type voor een vlucht Engeland Australië in gereedheid zullen worden ge bracht

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15